kermis op de baan Waarschijnlijk „van de baan" Tijdens de komende feestdagen reeds vrouwelijke agenten in Haarlem de Kermis van Eaan? Stille Armen Ballet der Lage Landen met nieuw programma in Haarlem Centrum Comité heeft de moed opgegeven Veel clandestien verhuur van woonruimte in Zandvoort Dodelijk ongeval in Aalsmeer Eerste weken nog in burger na 1 februari in uniform Oost-Duitsland wijzigt strafrecht Voorstelling met wisselende kwaliteiten Vrouw dronken op scooter Positie Franse kabinet stevig TERLENKA pantalons 29.75 DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Geen kermis tenzij B. en W. een andere mogelijkheid weten ll&ztzh- Waarom? Enige mogelijkheid Haal het wasgoed binnen Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem In de winter: Dr. W. Dijsselbloem ridder H. Gregorius Modieuze kledij op inspiratie van de burgemeester Experiment Dame ernstig gewond bij aanrijding Lederen Kleding R undlrder Jassen v.a. 1*1. 129.50 Jekkers Vesten v.a. - 145.73 - 59.50 Ml EIX" SEK" Paarlaarsteeg 1 Actie tegen vlucht naar het Westen |NHC| DRONKEN AUTO BESTUURDER Aangehouden wegens diefstal HOCKEYPROGRAMMA Betoging van 12.000 Peronisten Portefeuilleverdeling bij de Antilliaanse regering Spreekuur burgemeester Officier eist boete van 200 gulden Tijdens top-overleg Toch nog klein vuiltje aan de lucht Beurs van Amsterdam Driejarig meisje aangereden - nou Beurs van New Yorfc ,,Met schrik en ontsteltenis hebben de bewoners van Baan, Kleine Hout weg, Frederikspark en de nabij gele gen lanen en straten kennis genomen van het voorstel van het Centrum Co mité Koninginnedag aan burgemeester en wethouders van Haarlem om als kermisterrein in het komende jaar een gedeelte van de Baai. aan te wijzen". Aldus begint een protest-schrijven kan de leden van de Haarlemse ge meenteraad, verzonden door het Actie comité van omwonenden tegen het voorstel volgend jaar op de Baan ker mis te vieren. Het Centrum Comité Koninginnedag ontkent dat voorstel aan B. en W. gedaan te hebben, zoals in het schrijven van het Actie-comité Wordt vermeld. De voorzitter van het Centrum Comité, mr. J. A. F. C. ten Bokkel deelde naar aanleiding van de actie der omwonenden mede, dat het Centrum Comité B. en W. indertijd had laten weten, dat het slechts kermis wilde organiseren op de Baan, wanneer daartegen geen actie gevoerd zou wor den door omwonenden. Nu zulks wel het geval is, ziet het er dus naar uit, dat alle kermis-plannen definitief „van de baan" zijn. Het protest-schrijven is door negen enveertig omwonenden ondertekend Dat betekent, dat vrijwel de 'meesten tegenstanders van de kermisplannen vt'n en W. heeft het F11 (formeel in liquidatie i omwonenden gepolst. De ?Y??.„iWas loen echter, dat er geen uit gesproken t-egenstand bestond. Er zijn nero enkele prominente Baan-bewo- jfüle het protestschrijven niet on- tekend hebben. Het Actie-comité te gen de plannen bestaat uit jhr. P. J. ■poogaert en notaris I. Jonk. Namens Qe omwonenden kondigen zij aan, zich °P de nadrukkelijkste wijze te zullen verzetten tegen de „onheilspellende dreiging van kermisviering" in hun omgeving. Gezien de ervaringen door de bewo- gedaan1 mef rlPaf'klaan en omgeving op- fied dTarTeïen6 SST'hï? 4 van de Baan het wel zeer droev?g°mdaf B. en W. thans schijnen te menen,' dan maar eens ergens anders aan de bewo ners van de stad de kermisellende op te dringen. Ook de thans protesterenden vrezen, evenals destijds de bewoners van de Parklaan, de zeer onaangename conse quenties, welke zowel op hygiënisch als op zedelijk gebied daaraan zijn ver bonden. De briefschrijvers noemen in dat verband de verontreiniging van portieken, inritten, achteruitgangen en Poorten. In verband met het laatste wordt het vroegere Rustenburgerlaan tje genoemd, waar nu de tuinen van de Rustenburgerlaan en de Badhuisstraat op uitkomen - een onverlicht straatje, Waar 's avonds tal van onverkwikke- mkheden gebeuren, die door een ker S>era°^, maar 2ouden worden geprovo- er aanzienlijk in de omgeving kermisterreinen en wone Oen rustige) straten terugkomt. Temeer vragen zij dat, omdat het nu ook weer de bedoeling is een speciaal circusterrein uit te sparen op het voor malige Holland-Nautic-terrein aan het Noorder Buiten-Spaarne. Waarom komt het vroegere kermisterrein Nas- saulaan en Gedempte Oude Gracht niet meer in aanmerking? zo vragen de briefschrijvers zich af. Dat de Nas- saulaan en de Gedempte Oude Gracht als verkeerswegen belangrijker zouden zijn dan de Rustenburg-erlaan, de Baan en de Kleine Houtweg achten zij bela chelijk. Uit verkeerstechnisch oogpunt noemen zij de Baan een der onmoge lijkste plaatsen voor een kermis vooral ook gezien de drukte tijden? het bollenseizoen. Overal waar nieuwbouw plaats vindt aldus de brief worden Sne}1Sth»teiV "jtgespaard. Waarom moet het karakteristieke groen in oude stadsdelen steeds weer opgeof- "A™ Wo en aan een kermis, nota bene om een comité voor feestelijkheden aan geld te helpen? Het Actie-comité vraagt zich af, of het geld niet op spontaner wijze door het volk kan worden opgebracht dan indirect door een kermis. .Het Centrum Comité Koninginnedag wil namelijk principieel geen gemeen telijke subsidie voor de festiviteiten, welke het organiseert, zodat de kermis een van zijn voornaamste inkomsten bronnen is. Advertentie Gen. Cronjéstraat la - lb Haarlem-N. - Tel. 53334 meer stugst?!?" zijn van de vroege da" °ok meer bosschages. Ook wijst het protest-schrijven op de °Verlast van het kermislawaai voor de verschillende pensions voor bejaarden, die juist in de rustige omgeving van de Baan uiteraard zeer talrijk zijn, ter wijl er ook talrijke artsen wonen, wier spreekuren door het lawaai aanmerke- üjk gehinderd zouden worden. De prak^ tijk op de Parklaan wijst wel uit, dat kan toezeggingen, als zou het gebruik van geluidsversterkers beperkt kunnen worden, een geringe waarde kan wor den toegekend. De bedreigde omwonenden vragen 2ich in verband met de kermis-plannen af, waarom destijds van gemeentewe ge een speciaal kermisterrein is aan gekocht, en men nu toch weer op ge- keertmisetinrhetaarCeuitt' dat de Haarlem letterlijk0""1?11111 Y.an van de baan is. In on?* men lezen, hoe vele onwonenden van het geprojecteerde kermisterrein aan de Baan zich verzet hebben tegen hm plan om de kermis concessie te geven op hun gebied. Wij zullen hier op hun argumenten, die moeten aantonen, dat de Baan op morele en (andere) prac- tische gronden als kermisterrein niet aanvaardbaar is, niet nader ingaan. Op deze plaats willen wij net slechts betreuren, dat iedereen m het Cen trum van Haarlem geen bezwaar heeft tegen dit kleurige festijn, indien het Maar niet in zijn buurt wordt uit gevierd. Wat dat betreft kan men een yoorbeeld nemen aan de bewoners ln Noord en Oost, die enig I00r hef nemen om een grote groep ^"sen plezier te geven. Dat in Noord Ib'st hct Zaanenpark aan het kermis- ^rrem grenst, komt zelfs niet ter Prake- Vrijwel zeker zal de kermis dus me °P de Baan komen. Indien zulks toen n?g het geval mocht zijn, zij het met Pijn en moeite, dan kan men er bij voorbaat op rekenen, dat mr. Ten pokkei cum suis er niet aan denkt zÜn zin door te drijven. Voor hem zijn comité-leden is de aardig heid er reeds lang af. Dat betekent pVens, dat de liquidatie van het Cen- ,rbtn Comité een feit zal blijven en jet centrum van Haarlem behalve van -e. kermis ook van de andere festiyi- ,eRen tussen koninginne- en bevrij- "■■gsdag verstoken zal blijven. De enige oplossing blijft onzes in eens de Grote Markt tot kermis- lerrein te bestemmen. Wij hebben uaar reeds in het verleden voor ge- P t. Wij vermoeden echter, dat ge meentelijke instanties met hun veto af komen. Wij vragen ons echter j er dan helemaal niet te praten De kermis op de Grote Markt zal an verschillende instanties wat extra erk vragen. Misschien is van die ant de altijd zo enthousiast aange prezen burgerzin te verwachten. i_ j11S natuurlijk wel jammer, dat er in de omgeving van de V*rote Markt ook van die onkere straatjes liggen „Ik heb er geen zin meer in", ver klaarde de heer Ten Bokkel, voorzitter van het Centrum Comité ons ronduit naar analeiding van de protest-actie. Van wege de actie van de Parklaanbewo- ners tegen zijn kermis had het comité zich reeds ontbonden, maar op verzoek van B. en W. heeft het daarna nog enige informatieve activiteiten ontwikkeld in verband met de kermisplannen voor het volgende jaar. Het Centrum Comité heeft toen geattendeerd op enige mo gelijkheden voor de kermis, zoals de Gedempte Oude Gracht en de Boter markt, eventueel de Nassaulaan. Om verkeerstechnische redenen werden die mogelijkheden afgewezen. Bovendien vreesden B. en W. bezwaren van de marktkooplieden, terwijl de Nassau laan sinds de jongste profiel-wijziging niet meer geschikt is voor de kermis. De vermaaks-établissementen kunnen namelijk niet op de rijbaan staan, omdat dan de brandweer niet meer zou kunnen passeren. Op de trottoirs anderzijds te weinig ruimte voor. FnsS:^aeabnbe" enige bedrijven en de Nassaulaan en het kermis De fe,aar Semnakt tegen de kermis. De Parklaan achtte het Cen trum Comité zijnerzijds te nauw voor grote drukten. Toen bleef dus de Baan als enige mogelijkheid over. Het Centrum Comité verbond aan het voorstel de kermis op de Baan te houden de uitdrukkelijke voorwaarde, dat eerst de bewoners gepolst moesten worden. Wanneer die tegen de plannen zouden zijn, zou het Comité zich onher roepelijk terugtrekken. De heer Ten Bokkel verklaarde in dat verband nog, dat de houding van de omwonenden hem wel enigszins teleurgesteld heeft. Hü wacht thans af, of B. en W. wellicht nog een „onbezwaarde" plaats in Haar lem weten. Gedurende de laatste maanden is her haaldelijk aangifte gedaan bjj de poli tie van vermissing van wasgoed, dat buiten hing te drogen. Men wordt daar om aangeraden het wasgoed binnen te halen bij het donker worden. CINEMA-PALACE: Bernardine, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Op de drempel der onein digheid, 14 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Stopover: Tokyo, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXOR: Hij, zij en de petticoat, a. i. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Guys and Dolls, 18 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. S'A^pïO: Vader tegen wil en dank. 14 2.15, 7. 9.15 uur. Donderdag 12 december Minerva-theater, 20 uur: tleemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging o.i.v Simon C. Jansen met Weihnachtsoratorium van Bach. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond, m.m.v. Hanna van Hal, viool, en Jan Wijn, piano. (Volksuniversiteit) Concertgebouw, 20 uur: Grammoloonpla- tenavond, m.m.v. Paul Chr. van Weste ring. Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Ir. E. C. M. Roderkerk over „Winter ln de Kennemerduinen". (Veren. Weten en Werken). Roxy-theater, 20 uur: Animal Farm, film voor Volksuniversiteit. GEBOREN: z. v. M. J. Moerkerk- tetten; z. v. M. Mertens-Esteie; z. v. Kv,».* Karskens-Sehiphorst; z. v. S. van a jnsinds; z. v. F. Hazeveld- Kleiih^1- Veen! z- v. J. C. van Gelder- wijk- „rst> z- v. J. Waller-van Gans- Zee.' V- Th. Houniet-van der Het euvel der clandestiene vestigin gen komt vooral in de wintermaanden in Zandvoort veelvuldig voor. Verschil lende inwoners van Zandvoort zetten dan de gemeubileerde verhuur voort. Voor de wintermaanden worden lagere prijzen berekend. Menig woningzoekende van elders heeft van deze gelegenheid om althans 's winters onderdak te komen, gebruik gemaakt. In het voor jaar beginnen echter de moeilijkheden In verband met de aanstaande zomer- verhuur moeten de „wintergasten" dan verdwijnen. De huur wordt hen opge zegd en langzamerhand laat men hen voelen dat zij ongewenste gasten gewor den zijn. Dikwijls wendt men zich dan tot het bureau huisvesting, doch dit heeft zijn handen al vol aan de zorg voor de Zandvoortse woningzoekenden en kan er niet aan denken woningbe- hoevenden, afkomstig uit andere ge meenten, en dan nog wel bij voorrang', te gaan helpen. De oorzaak van de moei lijkheden ligt bij de Zandvoorters die de clandestiene woningzoekenden in hun huis opnemen. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben nu een waarschuwing gericht tegen deze overtredingen van de woonruimtewet. Zij wijzen erop, dat het tijdelijk verhuren aan woonruimte door particulieren alleen van 1 mei tot 1 oktober is toegestaan. In de winter maanden is daarvoe- een vergunning nodig van burgemeester en wethouders. Degenen die woonruimte zonder de ver eiste vergunning verhuren stellen zieh bloot aan de in de wet genoemde dwangmaatregelen. Het is bovendien mogelijk dat B. en W. bij Zanvoorters, die blijk geven ook in de wintermaan den woonruimte over te hebben, gaan vorderen voor permanent verblijf ten behoeve van Zandvoortse woningzoe kenden. Ook degenen die zich clande stien te Zandvoort vestigen worden ge waarschuwd voor de tegen hen te ne men dwangmaatregelen. Bij een aanrijding op de kruising Aalsmeerderweg-Machineweg in Aals meer woensdagmiddag kwart over 2 is de 22-jarige motorrijder N. L. Tas zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. De motorrijder reed op de Aalsmeer- derweg en kreeg op de kruising met de Machineweg geen voorrang van de bestuurder van een personenauto. (Van onze Haagse redactie) De directeur van het ARKA-bureau, dr. W. J. J. Dijsselbloem, heeft vandaag uit handen van deken J. T. M. Kraakman van Alkmaar, geestelijk adviseur van de ARKA, de pauselijke onderscheiding van ndd,er in de orde van de H. Grego rius de Grote ontvangen. Deze onder scheiding houdt o.m. verband met het feit dat de ARKA onlangs in Maastricht haar veertig-jarig bestaan heeft gevierd. Wanneer alles gaat zoals men verwacht, dan zullen de eerste vrouwe lijke politie-agenten nog voor het einde van dit jaar haar intrede doen in het Haarlemse politiekorps. Op 19 en 20 december wordt het examen afgenomen van de vijf vrouwelijke adspiranten en haar mannelijke col lega's, die de afgelopen negen maanden in Haarlem de opleidingscursus hebben gevolgd. Vrijwel onmiddellijk daarna zullen de geslaagden dan in het politiekorps worden opgenomen, zodat zij met de feestdagen al meteen dienst kunnen doen. De vrouwelijke agenten zullen echter nog niet on middellijk ge-uniformeerd worden. De kleermakerij ziet geen kans om de uniformen der dames vóór 1 februari geheel compleet te maken. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeg gen, dat de vrouwelijke agenten alle maal nog meer dan een maand op haar uniform moeten wachten. Zodra er en kele gereed zijn, kunnen ze in gebruik genomen worden. Overigens zal het wel een beetje vreemd zijn de vrouwelijke agenten de eerste tijd in burger samen met mannelijke collega's dienst te zien doen. De eerste zes a acht weken krijgt iedere geslaagde cursist en dus ook de vrouwelijke agente een mentor toe gewezen, die hem of haar moet inlei den in het vak en wegwijs moet maken. Daarna en dat wordt dus na 1 febru ari doen de dames zelfstandig dienst en zullen zij getweeën op straat ver schijnen, waar zij overigens dezelfde dienst zullen verrichten als haar man nelijke collega's. De dames zullen worden ingedeeld bij de afdeling surveillance van de Al gemene Dienst. Zij zullen dus belast worden met de straatsurveillance, het bedienen van verkeerslichten en ver keersborden, het optreden tegen bal dadigheid en alle andere diensten die zij zonder enig bezwaar even goed als hun mannelijke collega's kunnen verrichten. Zij zullen beslist niet de opdracht krijgen om te controleren of de cafe's tijdig sluiten of om assisten tie te verlenen bij het verwijderen van dronken lieden uit café's. In het algemeen kan men stellen, dat de vrouwelijke agenten niet in een si tuatie gebracht zullen worden, waar mo gelijker wijze geweldadig opgetreden moet worden. Vandaar, dat de politie autoriteiten het gelukkige besluit geno men hebben, dat de vrouwelijke agen ten niet bewapend zullen worden. Daar enboven ligt voor haar nog een speci fieke taak vooral waar het de bestrij ding der baldadigheid betreft. De vrou welijke agenten zuilen gemakkelijker dan haar mannelijke collega's de kin deren in hun eigen milieu's kunnen gaan bezoeken en contact met de ou- Advertentie v.a.J 42.50 p.p. ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN MET HUN CONSTANT VERLOVINGS RINGEN ders kunnen opnemen. In een enkel ge val zou het nodig kunnen zijn, dat de recherche de diensten van een vrouwe lijke agent vraagt, die in dat geval dan in burger zou moeten optreden. Tot de door haar te verrichten diensten behoort natuurlijk ook de Radio-Auto-Dienst, het geen men tot het normale surveilleren mag rkenén. Men is het er nog niet over eens, of men ook in de toekomst zal voortgaan vrouwelijke agenten aan te trekken. Dat is ook moeilijk, want deze eerste groep van vijf moet de spits afbijten. Haar dienst wordt als een experiment beschouwd. Maar bovendien gaat men er bij de Haarlemse politie van uit, dat het politiewerk niet op de eerste plaats een taak is voor vrouwen. Men heeft vrouwelijke adspiranten aangetrokken, omdat het niet mogelijk bleek voldoen de mannen ter beschikking te krijgen. Er zijn nog verschillende vacatures on vervuld en onder die omstandigheden is men van oordeel, dat waar er even min bezwaar bestaat tegen het verrich ten van politiediensten door vrou wen men evengoed met vrouwelijke agenten in zee kon gaan. Wanneer het huidige experiment dus slaagt en wan neer de arbeidsvoorziening nog altijd van die aard is, dat het moeilijk is om mannelijke agenten te krijgen, zal men dus zeker later opnieuw vrouwelijke adspiranten oproepen. Een bijzondere moeilijkheid voor de politie-autoriteiten, die voor het eerst met vrouwelijke agenten gaan werken, is natuurlijk de uniform. De uniformen der mannen zijn volledig vastgesteld, maar die voor de vrouwen niet. In hoofdlijnen staat de uniform voor de dames natuurlijk wel vast, maar om dat men met vrouwelijke agenten te maken heeft, moest men op verschil lende modieuze facetten letten, waar aan vroeger nauwelijks aandacht werd besteed. Het enige houvast dat men in Haarlem had, was de ervaring van en kele andere grote gemeenten, waar men reeds eerder met vrouwelijke agen ten is gaan werken. Men heeft het oog te kijken gelegd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen en Heerlen en heeft daarna een uniform ontworpen, dat wat het uniformjasje betreft vrijwel geheel ge lijk is aan dat van de mannelijke agen ten. De dames krijgen verder natuur lijk een zwarte rok, een grijs overhemd en een zwarte zelfbinder. Voorts krij gen de dames zwarte lage schoenen: Molières met een klein vetertje en ge dekt bruin-beige kousen. De dames zelf voelden weinig voor de al te sombere zwarte kousen. Verder worden de vrou welijke agenten uitgerust met een zwarte schoudertas, een getailleerde winterjas en een regenjas, alsmede met een witte wollen shawl, die des zomers desgewenst vervangen kan wor den door een zijden shawl. Haar man nelijke collega's in de lagere rangen moeten zich, zoals men weet, met een zwarte shawl tevreden stellen. Die witte shawl schijnt te zjjn toe gewezen op aandringen van het hoofd der politie, burgemeester Cre- mers, die van oordeel is, dat de da mes er een beetje fleurig moeten uit zien. Mr. O. P. F. M. Cremers heeft zijn voorkeur voor wat het hoofddek sel betreft, laten uitgaan naar een mutsje, dat het meest lijkt op die caps, die de stewardessen van d!e K.L.M. dragen. De zwarte mutsjes zullen versierd zijn met een gebor^ duurde zilveren leeuw. Het zijn dus drukke dagen geweest voor burgemeester Cremers, die tenslot te de beslissing heeft moeten nemen over de uniform. Overigens niet het minst aangename deel van zijn bestuur lijke taak .Ongeveer tien dagen gele den heeft hij in zijn kamer in het stad huis één van de vijf examencandidaten ontvangen, terwijl zij hem uniformen van vrouwelijke agenten uit verschillen de plaatsen getoond heeft. De burge meester heeft geoordeeld met milde wijsheid en met groot begrip voor de vrouwelijke charme van zijn agenten. De witte shawl, het charmante mutsje en niet te vergeten: bij strenge vorst een lange broek en lage bontlaarsjes. Tenslotte heeft hij er ook in toegestemd, dat de dames bij haar uniform zwar te glacé-handschoenen dragen in plaats van de donkerbruine waarmee haar mannelijke collega's getooid zijn. Bin nen een paar weken zal men het re sultaat van zijn goede smaak op straat kunnen zien verschijnen. Voor de Stille Armen werden aan ons bureau de volgende giften bezorgd: J. V. 2.50; U. D. 10; N. N. N. N. 10; G. B. 2,50. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden, Sme- destraat 5 Haarlem, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Stille Armen". Om elf uur gistermorgen gebeurde op het kruispunt Hoofdweg-Kruisweg te Hoofddorp een verkeersongeval, waar bij een dame, die in een personenauto zat een shock en een zware hersen schudding opdiep. Het ongeluk gebeurde op de brug, doordat de bestuurder van een perso nenauto uit Ouder Amstel die op de Hoofdweg reed geen voorrang verleen de aan de op de Kruisweg rijdende personenauto, bestuurd door een P-ot terdammer. In de wagen van de man uit Ouder-Amstel zaten een vrouw en vijf kinderen, onder wie een baby van veertien dagen. De vrouw, de baby en een ongeveer vijf-jarig meisje werden uit de wagen geslingerd. De auto's moesten met een kraanwagen worden weggesleept. Advertentie Speciale aanbieding G^de *MooH 5" J, B. H. Arons; J. A J t "Rliolr* A Rlirtfor om Grann?ti£e]Se nders; N H at Thoolen en E. H. weieeuw; L. G Pokerk en C- M- Gou' der Pol; J. Tim™ mit en A- M- van Ouwerkerk; L r erMans en K. J. A. Snoeks; J. de Haan en"? r?" men; S. J. D. Einmahi Ha vsin Seu" P. van Everdingen en W j Bos; de; H. H. Meure en j jyrVa? dar ^ou- mond; W. Fuhri Snethiall' ^SL^X' boer; F. Burghout en D. Brlsonie GETROUWD: E. J. M Mlf, ."f' G. Reus; C. W. Rutte en C j l M' dos; E. F. M. Goossens en G L Th" M. Kampschoer; J. J Heinsen en A Ackermann; H. Schijff en J. m vfY Bakel; C. Smit en M. F. van Zeetel ring; J. van den Heuvel en M. L. van Galen; J. Herwig en A. J F het Lam- D. J. Voetelink en C. M. Th. Baars- M. P. de Ridder en J. C. Paalvast-' H G. H. Hoek en J. J. M. Landsdaal' H K. Pieters en W. J. M. van Agge- len; B. A. Halsema en J. M. Damiaans; J. B. Jansen en A. Dekker; D. Kams- ma en A. M. Korthals; R. Sj. Bakker en M. P. Osinga; Th. Schilp en S. M. E. van Eeden; Tj. Kootje en M. P. Westra; M. Kwaak en C. W. van Stein. OVERLEDEN: P. E. van Riessen, 73 j., Hazepaterslaan; K. Kooij, 97 j., Jansstraat; A. D. van Luipen, 47 j„ Koppestokstraat; A. G. Jansen, 63., Maerten van Heemskerkstraat; J. M. Plantje, 56 j., Delftplein; M. L. Schil- ling-Chatelain, 89 j„ Hagestraat; A. Nieuwkoop-Verbeek, 83 j„ Westerhout- De voorstelling door het Ballet der Lage Landen, gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg, is er een met wisselende kwaliteiten ge worden. De getrouwen, waarop de groep van Mascha Ter Weeme in Haarlem en omgeving immer kan rekenen, kre gen uitgezonderd het bekende Varia- zione con Maschere een geheel nieuw programma gepresenteerd, dat in de „Suite voor twe< dansers" veel belovend scheen te worden. De suite bleek een over het algemeen knappe compositie van Waltei Gore op muziek van Glasonoff. De enkele traditionele handigheidjes, die er in verwerkt wa ren daargelaten, droeg dit ballet het kenmerk van een gezonde poëtische sfeer, waarbij het voor de twee execu tanten alles behalve gemakkelijk was mede door de lengte van het num mer ieder onderdeel gaaf af te wer ken en zo de spanning er in te houden. Dat dit Angela Bayley (in een afgrij selijk tenue) en Ben de Rochemont niet helemaal gelukte, is mede te wijten aan het vaak al te gedecideerd dansen van eerstgenoemde, wie het lyrische genre niet zo goed ligt. Zij trof daar bij in haar partner eei danser, die op vallende vorderingen bleek gemaakt te hebben, maar die zich nog te weinig doet gelden in een eigen stijl. Interessant was de kennismaking met „Het Geschenk", een ballet op muziek van Fauré, in de choreografie van Pe ter Darell. Het verhaal van de vader en moeder, die van elkaar vervreemd zijn in hun persoonlijke strijd om de liefde van hun kind, heeft een patheti sche aanzet gekregen; beklemmend bij na was de sfeer, die een begaafde Ine Rietstap en Johan Mittertreiner oprie pen met een gevoelige expressiviteit. Gaar tussendoor zweefde Andrine de Glerq als het kind met een vertederen de aanhankelijkheid. Haar bijdrage re- fn„ 'de 'n een merkwaardig ver- 'oop: de sfeer werd milder naarmate *Vf„ °°"(lict tussen de ouders zijn hoog- tepunt bereikte. Y1^1 aan dit ballet veel dansvreug- ae te beleven, omdat het stijl had en het thema reëel was uitgewerkt. De vraag Düjit nog, of al die bijkomende persona ges wel strikt noodzakelijk waren, of i v I,» - ei r - j Peter: of hun afwezigheid het geheel park; A. Nauta-Nauta, 66 j., Dr. Leijds 1 uet geserreerder had gemaakt straat. f Veel genoegen nebben wij vo wij voorts be- i ieefd aan de „Pas de trois" uit de lste akte van ,,Le Lac des Cygnes". De choreografie is van Petipa, de muziek van Tschaikowsky. Dat genoegen werd vooral verschaft door de spontane en frisse manier, waarop het trio Clasina Nepveu. Ben de Rochemont en Panchi- ta de Pèri dit stukje lyriek probeerden waar te maken. Ofschoon Clasina Nep veu, naar onze mening, niet de ideale figuur is in dit ballet en Ben de Rochemont, zoals reeds gezegd, nog een persoonlijke vorm moet vinden heeft dit tweetal zich bijzonder ver dienstelijk geweerd. Het had in Pan- chita de Pèri een lieve, lichtvoetige partner, die met haar ondeugende ex- piessie de onvolkomenheden charmant wist te verbloemen. Met deze „Pas de ?9ls,'!.,was bet' wat het dansen "betreft, feitelijk gedaan. „De Toverfles" een Chinees sprookje van Denis Carey op muziek van Prokovieff, leverde bij' wij ze van spreken geen enkele danspas op Het verwarde pantomimische verhaal dat aan dit ballet ten grondslag ligt, is op de eerste plaats een onmogelijke geschiedenis welke juist als sprookje niet acceptabel is, en vervolgens brengt het een zinloos gehuppel wsnrvan nie- mand, vermoedelijk ook de choreograaf zelf met, de bedoeling vermag te on derkennen. Het aardige décor en de fraaie costuums ten spijt: laat de (tover) fles niet zo lang te water gaan tot ie barst. Met het laatste nummer „Straatspel letjes" was het niet veel beter ge steld. Walter Gore heeft in dit ballet op muziek van Jacques Ibert en binnen een uitbundig décor van Ken neth Rowell enkele straatspelletjes in scene gezet, die het over het alge meen genomen bijzonder slecht doen. Er vielen enkele aardige vondsten te noteren, maar de uitvoering was daar naast te rommelig om de toeschouwers een werkelijk divertissement te bezor gen. Een uitzondering maken wij voor het liefdesspelletje, dat als pantomime voortreffelijk door Mieke van de Water en Robert Kaesen gespeeld werd. Maar daar bleef het ook bij. Misschien valt er nog veel te redden als de groep wat minder nonchalant met dit nummer omspringt. Ballet zal men er echter nooit van kunnen maken. Daarvoor is het te onnozel. W. H. Vannacht om kwart voor één is een 32-jarige glazenwasser uit Haarlem, die in zijn woonplaats rijkelijk cognac had genoten, met zijn auto uit de koers geraakt op de Kanaaldijk in IJmuiden. Ter hoogte van de Kerkstraat kwam hij in de berm van de weg aan de kant van het kanaal, liet een aantal berm planken sneuvelen, vernielde een hek en een serie verkeersborden. De rit eindigde, toen de wagen omsloeg. De automobilist kroop eruit, had slechts een paar onbeduidende schrammetjes en liep prompt de politie in de armen. De man is in het hoofdbureau ongesloten De auto werd zwaar beschadigd. Ter zake van diefstal van een band recorder heeft de politie van Haarlem een 23-jarige koopman uit Haarlem aan gehouden. De band-recorder was reeds verkocht, maar kon in beslag genomen worden. Bjj het verhoor bekende de koopman tevens in Heemstede tezamen met een 18-jarige jongeman een in braak te hebben gepleegd. De buit bestond uit diverse koperen voorwer pen. De jongeman bekende de dader te zijn van de inbraak in de Ambachts school aan de Kleverparkweg, waar van op 27 oktober aangifte werd ge daan. De buit was twee gulden. HEREN: le klasse: BMHCAmsterdam. Overgangsklasse: BMHC 2Alliance, StrawberriesLaren 2. Promotieklasse: LeidenHBS, Eechtrop— AMVJ, BMHC 3—Amsterdam 4, Zandvoort— Hilversum 2, BMHC 4Amsterdam 3. 2e klasse: BMHC 6—Te Werve, Hic 2 Strawberries 2, DemEechtrop 2, BMHC 5Alliance 2. 3e klasse: HBS 4Leiden 4, Ever Swift— BMHC 7, Strawberries 3Zandvoort 2, HBS 3—Hoorn. 4e klasse: Alliance 3—BMHC 8, Strawber ries 4Sisco, HDM 5Zandvoort 3, Eech trop 3—AMVJ 2. Onderbond: Kraaien 3—Dem 2, Terriers 2Alliance 6, Eechtrop 6Dem 3, Eechtrop 5Kraaien 4, HBS 5Strawberries 5, HBS 6—Ever Swift 2, Alliance 5—Rood Wit 2, Saxenburgers—BMHC 10, HBS 7—Rood Wit, BMHC 9Saxenburgers 2, HBS .8Ever Swift 3, Zandvoort 4Alliance 4. DAMES, le klasse: BDHC—Alliance. Promotieklasse: HGC—Rood Wit, BDHC 2HDM, Strawberries—HHYC. 2e klasse: HGC 2—HBS, BDHC 3—Al liance 2, RandwijkEechtrop, Alkmaar— Dem. 3e klasse: HBS 2—HGC 3, Ever Swift— Leiden 2, Rood Wit 2—VVV 2, Alliance 3— BDHC 5, Strawberries 2Pinoké 3, Kraaien 2Zandvoort, Amsterdam 3BDHC 4. 4e klasse: BDHC 6Ever Swift 2, Straw berries 3—HDM 3, Eechtrop 2—HBS 3, Dem 2Alkmaar 3. Onderbond: Eechtrop 4—Eechtrop 3, Strawberries 5Strawberries 4, Ever Swift 3—Ever Swift 5, Alliance 4—BDHC 7, Rood Wit 3Rood Wit 4, MyraEver Swift 4. Saxen burger—AMVJ 3, BDHC 8—Pi noké 4, Zandvoort 2HBS 4. De Oostduitse regering heeft bekend gemaakt dat personen die betrapt wor den bij een poging uit Oost-Duitsland naar het Westen te vluchten tot ge vangenisstraffen met een maximum van dr'ie jaar veroordeeld zullen wor den. Ook zij die zulke pogingen aan moedigen, zullen in de gevangenis te recht komen. Niet alleen de eigenlijke vlucht, doch ook „pogingen" en „voor bereidingen" daartoe zijn strafbaar krachtens een nieuwe wet die gisteren aan het parlement is voorgelegd. Voorts wordt bij deze wet het strafrecht dus danig herzien, dat anti-communistische activiteit aan straifen onderhevig wordt die tot ex( utie en levenslange op sluiting kunnen gaan, aldus meldt U.F. De stroom van vluchtelingen naar het Westen heeft Oost-Duitsland al heel wat arbeiders, boeren, technici en mi litairen gekost. Vorige maand zjjn 23.682 Oost-Duitsers naar het Westen ZBken. gevlucht. De communistische regering heeft niet onthuld hoe zij de nieuwe wet kracht denkt bij te zetten. Alleen via verscherpte inspectie zal dat mogelijk zijn. In Berlijn bijvoorbeeld kunnen de Oostduitsers vluchten door per onder grondse of luchtspoor de grens over te steken, of die eenvoudig lopend over te steken. Alleen als de vluchteling veel bagage meeneemt loopt hij een kwaae kans. Aan de zone-grens is de controle echtei straffer. De Argentijnse politie heeft gisteren met behulp van traangas een einde ge maakt aan een betoging van 12.000 Pe ronisten in het Lunaparkstadion van Buenos Aires. Er werden 28 arrestaties verricht. De politie greep in op het mo ment dat de menigte „lang leve Peron" zong, zo meldt Reuter. Oud-president Peron heeft vroegere medewerkers naar Caracas in Venezu ela ontboden om overleg te plegen over de algemene verkiezingen die in febru- uari worden gehouden. De Antilliaanse regeringsvoorlich tingsdienst maakt bekend, dat met in gang van 5 december de volgende ver deling der portefeuilles in de minister raad geldt: E. Jonckheer, algemene zaken; mr. S. W. van der Meer. justi tie; J. E. Yrausquin; financiën en wel- vaartszorg; A. E. Booi. onderwijs en volksontwikkeling; F. J. C. Beaujon, verkeer, vervoer en volksgezondheid en C. D. Kroon, sociale en economische De burgemeester van Heemstede Is morgen verhinderd spreekuur te houden. (Van een onzer verslaggevers) Een boete van tweehonderd gulden, twee weken voorwaardelijke gevange- riss+raf met een proeftijd van drie jaar en een jaar ontzegging van de be voegdheid een motorrijtuig te besturen. Dit eiste woendag de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen een twee-en-dertig-jarige bestuur ster van een scooter. De vrouw was in september door een politieagent aangehouden, omdat zij vol gens hem niet in staat bleek haar scoo ter te besturen. Bij nader onderzoek Meek dat de vrouw in staat van dron- Tengevolgc van het eergisteren in de kenschap verkeerde. Zij weigerde de Franse Ministerraad bereikte en ook bloedproef. door de socalistische ministers onder- De agent verklaarde, als getuige op schreven akkoord inzake de omvang (Je zitting, gezien te hebben dat de -ill°w!-Van ,1 al|-?1<inarensa'a" vrouw haar scooter niet in bedwang rissen in 1958, zijn de politieke waarne- had. Zij vertelde toen dat de benzine mers van oordeel, dat Frankrijk althans op was..., terwijl de motor draaide. De voor de duur van de a»s. N.A.T.O.-top- verdachte gaf toe enige borrels gedron- conterentie zal kunpen bogen op het be- ken te hebben en ook dat zij nog geen zit van een regering, die niet demis- rijbewijs had. Voor het weigeren van sionair is. Een klein vuiltje is er nog I de bloedproef kon zij geen verklaring aoe lucht. Het wordt op voorhand -even. „Vrouwelijke logica" mompelde niet uitgesloten geacht, dat een meer derheid van de, in het aanstaande week einde bijeenkomende nationale raad van de socialistische partij, de in de rege ring zitting hebbende kameraden desa voueert. De secretaris-generaal, Guy Mollet, zal zich in ieder geval krachtig hebben 3% Ned 1953 in te spannen, wil hij bereiken, dat op 3ü Ned 1953 de raadbijeenkomst de reeds niet on- I 3'/2 Ned 1956 aanzienlijke anti-gouvernementeel ge zinde minderheid nog meer veld wint. En met haar de stelling, dat het likwi- deren van de oorlog in Algerije tenslotte hèt aangewezen middel is om de Fran se staat uit zijn financiële benardheid te verlossen en in staat te stellen tot o.a. het betrachten van groter edelmoedig heid jegens de overheidsdienaren. De minister van Financiën staat thans voorts nog voor de netelige op gave om zonder nieuwe belastingen en grotendeels door het opleggen van nieuwe bezuinigingen en prijsverhogin gen elders, de rond vijftig miljard te vinden, waarop het totaal der aan de socialisten gedane concessies wordt ge raamd. En men acht het zeer wel mo gelijk, dat wanneer de Nationale Verga- een der rechters. (Niet officiële Koersen) 3('4 Ned 1948 3'/4 Ned. 1950 :i|'4 Ned 1954 3('4 Ned 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mi) cert A.K.U. Van BerRels Patent Calvè-Delft cert Van Geldei Kon Hoogovens cert. Unllevei Cert Ned Kabel Philips Knn Petroleum ..Amsterdam' Rubbei Holl Amerika Li!o Kon Ned Stoomb Ml] Ned Scheepv Unle K.L.M H.VA A'dam 2(4 '56 1 A dam '56 U A'dam III dering tenslotte in het bezit is van tekst Dell Mt) Cert, en cijfers van het zo moeizaam uitge- werkte begrotingsproject, opnieuw ern stige geschillen zullen rijzen en het be staan der regering bedreigen. De N.A.T.O.-conferentie zal dan evenwel achter de rug zijn. Dinsdagmiddag stak het drie-jarig dochtertje van het echtpaar Immerzeel, wonende aan ».e Herenstraat te Voor hout, plotseling de straat over. Op dat zelfde moment naderde een autobus van de N.Z.H.V.M. De chauffeur remde he vig en gooide zijn stuur om. De kleine werd echter enkele meters meegesleurd. Zij kwam er gelukkig met alleen schrik af. vorig opening Slot 12/12 84 84% 84% 84% 79 80 80% 80% m- 83% 83% 87% 87% 80% m- 139% 139% 137% ex 250 250 171 230 319 318% 227 222 222% 150.40 151.30 40% 41% 136 136 118% 120% 109 94 95 87% 89% mm 74% mm 83% 10/12 11/12 Anaconda Copper 42(4 42 té Bethlehem Steel 36% 35 té Chrysler Corp 63 tb 63 General Electric 61% 62(4 General Motors 35 35 Kennecott Copper 82 82 KUJV1 25(4 24 té Montgomery Ward 30(4 3014 Radio Corp 32 31 té Republic Stee) 39 té 39)4 rtoya) Dutch 40 39-4 Shell Union OU 71% 71 '4 Southern Pacific 33 33% Southern Railway 29 té 28% Tidewater 22 21% U.S Steel 50 té 20% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3