Boelg anin tracht overleg in NATO te beïnvloeden t Verdwijnend. natuur bezit Mijn zoon wil niet sterven Overhaast maar grootscheeps diplomatiek offensief Stevenson blijft thuis Drie maal vijftien maal twaalf jaar en een geëist Oppassen tffi'aSSr3 3585 ttK sas OPNIEUW ONRUST OP CYPRUS Nacht zonder sterren Middel tegen radio-actieve straling Vrouw van slachtoffer beloofde daders ieder f 20.000 m/meean Vier loonzakjes gestolen Offerblok gelicht DONDERDAG 12 DECEMBER 1957* PAGINA 7 Documentaire over blindeninstituut Moordzaak-Heer in hoger beroep Nog 13 dagen Man gearresteerd Leopold Strassburger overleden Tweede Kamer is druk door HARRIET H..HOUSER Pas op voor vergiftigd gevogelte Premier Boelganin van Rusland heeft ftiet zijn brieven die hij niet alleen aan Eisenhower, Adenauer en Nehroe tnaar ook aan de regeringsleiders van Engeland en Frankrijk blijkt te heb ben geschreven kennelijk de top conferentie van de NATO, die maan dag te Parijs begint, willen beïnvloe den. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit verklaard en soortge lijke geluiden komen uit Bonn, Parys en Londen. De inhoud van de brie ven is in grote lijnen gelijk; maar schalk Boelganin heeft slechts hier en daar een accent verlegd. Het ligt zo wel in de bedoeling van de Ameri kaanse, als van de YVestduitse regering de pennevruchten van Boelganin op de NATO-conferentie ter sprake te bren gen. De voornaamste strekking van de brieven is de vrees van Rusland, dat de Europese NATO-landen bewapend zullen worden met Amerikaanse atoomraketten, en in dit verband richt de belangstelling van de politici zich vooral op de brief van Adenauer en de reactie daarop m West-Duitsland. Onze correspondent in Bonn meldt re'ering TteïS"1" WesK. toen lt Ultenlandse zaken de missive wanrlr ™oest gaan zitten vertalen, TV1„a °0r het even langer duurde voor ■men precies wist, wat er in stond. In trekt men maarschalk De samenstelling van de Ameri kaanse delegatie naar de NATO- conferentie te Parijs heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Op de eerste plaats was er het probleem, wie er aan het hoofd zou staan van de missie. Toen Eisenhower onlangs ziek werd, gaf Washington aanvankelijk te kennen, dat de president niet naar de Franse hoofdstad zou komen. Nixon zou hem vervangen. Maar al spoedig liet men weten dat e- toch nog een kans was dat Eisenhower zelf zou gaan en deze week viel de beslissing dat de president .nderdaad persoonlijk Ameri- ka's belangen op de NATO-bijeenkomst zal behartigen. Afgaande op wat de doktoren van zijn gezondheidstoestand lebben gezegd, moet men aannemen hooë£? voldoende hersteld is om de makerfPanneilde tocht naar Europa Maar behalve over de leiding van de delegatie zijn er ook moeilijkheden ge- tveest over de eventuele deelname aan de missie door de leider van de „op- Positie". De Amerikaanse regering was terecht van mening dat de delegatie Voor Parijs zich zoveel mogelijk ver zekerd moest weten van het ver trouwen van de hele natie, en niet slechts van dat van de Republikeinse partij. Men is nog altijd niet vergeten wat president Wilson in 1919 is over komen, toen hij, na terugkeer van de vredesconferentie te Versailles, moest beleven hoe de Amerikaanse Senaat zijn werk te niet deed. Men heeft in tussen geleerd dat de buitenlandse po litiek van de Verenigde Staten zo veel mogelijk een bi-partisan policy" zou moeten zijn: een beleid dat de steun heeft van beide politieke partijen. werd een paar weken geleden dan ook door Eisenhower aan Stevenson ge vraagd of hij zijn visie wilde geven op JfSeringsplannen voor de NATO- demnr^nï-0' een verzoek dat door de gewilligd che teider prompt werd in- I kortbmieil„Amerika hebben tot voor x dat Steveifien de ho°P gekoesterd, gaan, hetgeen hi?1 naar Europa zou rikaanse delegatieaanzien van de Ame- komen. Maar sind«Zter ten Soed® zou kans praktisch uiteeawlge week is de ka's leidende democrat11, dat Ameri- zal zijn. Eisenhower heeft de PartlJ 3 december gezegd, dat h« tV?nsonJ?p zou vinden als Stevenson n= Rï .9= zou gaan. De president heeft m arV-s tieke opponent echter niet uita^ P? lijk uitgenodigd: het.aldur voor St., son bijzonder moeilijk makend on J1" halve invitatie in te gaan. in kringen van Amerikanen die de nationale h„ langen boven de politieke belangen pje~ gen te stellen, was men vorige week dan ook bepaald teleurgesteld over de manier waarop de president zijn gast te kennen had gegeyen dat hij tot de Amerikaanse delegatie naar irarys kon toetreden. Stevenson heeft vorige week op de suggestie van Eisenhower geantwoord, dat hij niet aan de NATO-besprekingen kan deelnemen „tenzij er Ringende °ntwikkelineen ontstaan Stevenson ^klaarde glater tegenover verstagg* dat ziin aanwezigheid m rarys &ezien 20u kunnen worden als bewys instemming met het Amerikaanse dat er zou worden ingediend ter- h{j het niet in alle bijzonderheden ??et dit plan eens was. Ht) wenste op P*t punt zijn vrienden in Amerika ln het buitenland niet te misleiden. Men kan zich voorstellen dat Ste venson, gezien het bestaande po litieke klimaat in Amerika, niet erg verlangend was om toe te treden t°t een delegatie die door een Republi kein geleid werd, en dat de halfslach tige „uitnodiging" van Eisenhower hem niet enthousiast gestemd heeft. *tet- zou wat anders geweest zijn, als de president een uitdrukkelijk beroep ?P Stevenson had gedaan om, in het be- tstig van de natie, zich bij de afgevaar digden naar Parijs aan te sluiten. Eisen hower had, sprekend als president en met als Republikein, zijn verzoek aan de Democratische leider zó klemmend kunnen stellen, dat deze onmogelijk "ad kunnen weigeren. (Maar Eisenho wer heeft dit kennelijk om partij-po- litieke redenen niet willen doen). Intussen hebben twee van Amerika's meest gezaghebbende bladen de hoop uitgesproken dat Stevenson toch naar £,arUs zal gaan. Zowel de „New York -Lirnes" als de „New York Herald Tri bune" hebben er bij de president op aangedrongen, alsnog een dringend be- eP op Stevenson te doen. Maar het Zlet er niet naar uit dat Eisenhower op suggesties zal ingaan. Als hij erg up Stevensons deelname aan de NATO- ^sprcking gesteld was geweest, zou "11 dat vorige week wel duidelijk heb ben laten blijken. politieke kringen in Bonn hieruit de conclusie, dat Boelganin op vrij korte termijn tot het besluit moet zijn gekomen om voor het begin van de Parijse conferentie een nieuw Russisch diplomatiek offensief te ontketenen. De brief aan de bondskanselier be vat een uitvoerige analyse van de po litieke verhouding tussen West en Oost van Russisch standpunt uit beke ken. Hij bevat voorts enige gedach ten over de verhoudingen tussen Ame rika en de Sovjet-Unie en tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek. Een belangrijk deel van de brief is ge wijd aan de plannen voor de uitbrei ding van het aantal lanceerplaatsen van atoomraketten in West-Europa en dus ook in de Bondsrepubliek. De woordvoerder der regering wees er in dit verband op, dat de maarschalk daarbij is uitgegaan van de foutieve veronderstelling, dat de komende Pa rijse conferentie besluiten zal nemen over de inrichting van rakettenba- ses. Dit is, naar Duits oordeel, geens zins het geval, omdat de zwaartepun ten der conferentie op politiek en weten schappelijk terrein liggen, ofschoon de kwestie der stationering van raket ten ongetwijfeld oriënterend zal wor den besproken. De brief van maarschalk Boelganin wordt door de kanselier zorgvuldig be studeerd. Hij zal hem ook uitvoerig be antwoorden. Over het verloop van de Westduits-Russische onderhandelingen merkte Boelganin op, dat zij in een goede en zakelijke atmosfeer verlopen. Hfj juichte «lit toe als een begin van verdere vriendschappelijke besprekin gen. Natuurlijk bevat de brief het ge bruikelijke dreigement: toelating van atoomwapens op Westduits grond gebied zou „de laatste kans op her eniging" torpederen. Dat was de eni- £e frase waarmede Boelganin op het probleem der hereniging van Duitsland mgmg. Hij schreef n.l. niet dat het afzien van atoomwapens door de West duitsers de kans op hereniging zou ver groten. Dit zou slechts in de woorden van de maarschalk, „tot ontspanning bijdragen". De maarschalk is dus van mening, dat de bondsrepubliek zich moet ver zetten tegen de pogingen van haar bondgenoten, om haar atoomwapens op te dringen. Niet, dat de Sovjet-Unie bang is voor de Atlantische mogendhe den en hun defensie-gemeenschap. O neen, zij is alleen maar bezorgd voor de wereldvrede, aldus onze correspon dent in Bonn. Radio Moskou heeft onmiddels beves tigd, dat Boelganin Eisenhower heeft verzekerd elk initiatief te zullen steu nen, dat zou leiden tot een bespreking tussen „de leiders van de westelijke en oostelijke landen" met het doel een oplossing te vinden voor de hangende vraagstukken, aldus meldt A.F.P. Boel ganin stelt verder voor, dat de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten een verdrag zullen sluiten, waarin beide landen te kennen geven dat zij hun vriendschapbetrekkingen willen ver- Naar aanleiding van de behandeling van de kwestie Cyprus in de V. N. is het op het veelomstreden eiland weer tot ernstige ongeregeldheden gekomen: Bij het Pancyprische Gymnasium te Nicosia zijn ongeveer 500 leerlingen meer dan twee uur lang slaags geweest met de politie Zij klommen o.m. op het dak van de school, scheurden de daar wapperende Engelse vlag in stukken en gooiden die op straat, waar andere studenten ze verbrandden- Minstens acht soldaten en leden van de politiemacht en zeker 20 studenten werden gewond. Foto boven: studenten op het dak van de school gooien allerlei projektielen naar de politie beneden op straat. Onder: Een Engels politieman brengt een ernstig gewonde Turkse collega naar een ambulance. beteren en de vreedzame samenwer king willen uitbreiden. Voorts zou Boelganin een beroep heb ben gedaan op de Amerikaanse regering om haar medewerking te verlenen, op dat er een overeenkomst tussen de Sov jet-Unie en de westelijke landen, die over kernwapens beschikken de Verenigde Staten en Groot-Brittannië tot stand komt om de kernproeven m.i.v. 1 januari 1958 voor een periode van twee a drie jaar stop te zetten. Dit onderwerp wordt ook in de brief aan Nehroe behandelt. Verder wil Boelganin dat er een niet- aanvalsverdrag wordt gesloten tus sen de landen van de NATO en die van het verdrag van Warschau. Ten slotte wil de Russische premier dat de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zich verplichten geen kernwapens aan West- en Oost-Duitsland Onder de titel „Nacht zonder ster ren" heeft de Nijmeegse cineast Arie Onderdenwijngaard een film gemaakt over „De Wijnberg", het katholieke blindeninstituut voor meisjes te Grave, dat thans 75 jaar bestaat. Woensdag ging de film in première te Utrecht. De opdracht was, een documentaire te maken. Onderdenwiingaard heefl zich hieraan strikt gehouden. Het sce nario van Han Kerkhoffs volgend, laat hij zien hoe de meisjes met haar han- te leveren, zich niet te mengen in de dicap vertrouwd gemaakt worden om binnenlandse aangelegenheden van de zich later in de maatschappij te kun- landen van het Nabije en Midden-Oos ten en geen geweld in dit gebied te gebruiken, aldus melden Reuter en A.F.P. nen handhaven. Hij laat zien hóe zij door de zusters van de Congregatie van de Zusters van Liefde liefdevol en met eindeloos geduld onderwezen worden met tal van moderne speciale leermid delen, hoe zij leren lezen, schrijven en rekenen, zelfs ulo-onderwijs volgen. Men ziet de meisjes bovendien dansen, ravotten in de speeltuin, wandelen op straat, toneelspelen, eten met keurige tafelmanieren, handenarbeid beoefe nen, kortom zoveel mogelijk doen' wat alle andere meisjes doen, ook kermis vieren in de mallemolen, rolschaatsen en gymmen. Voor zover de film dit alles wil laten zien, is „Nacht zonder Sterren" uitste kend geslaagd, al suggereert de titel iets meer, iets over het leven van de jonge blinden, een blik in hun beleving van de sterrenloze nacht. De film Is een rusteloze aaneenschakeling van activi teiten, maar brengt ons de blinde als mens niet dichterbij; het leven in de gemeenschap van de Wijnberg wordt de toeschouwer slechts fragmentarisch getoond. Ook zonder in sentimentaliteit en medelij den-wekkende beelden te vervallen, had „Nacht zonder ster ren" gevoeliger kunnen zijn, menselij ker en daardoor misschien ook eerlij ker. De grenzen van een documentaire hadden hierdoor niet overschreden be hoeven te worden. Dit alles neemt niet weg, dat de film grote instructieve waarde heeft en daarom waarschijnlijk wel aan zijn doel zal beantwoorden: voorlichting te geven over opvoeding en opleiding van jonge blinden. Het camerawerk van Onderdenwijngaard is bijzonder fraai, mede dank zij de assistentie van de Nij meegse kunstschilder Ted Felen. Het gesproken commentaar van Pim Luk- kenaer jr. is we] bijzonder sober ge houden. (Van onze verslaggever) In de nacht van 25 op 26 augustus 1956 werd de vijftigjarige motorhande laar M. M. in het Zuidlimburgse plaats je Heer opgeschrikt toen er op de deur van zijn slaapkamer werd gebonsd. Toen hij de deur opende werd hij be sprongen door een jonge Maastrichtse fabrieksarbeider, die hem slagen toe bracht met een gummiknuppel. De aan gevallene wist zijn belager bij de schou ders te grijpen, maar onmiddellijk daarop loste een tweede aanvaller een fabrieksarbeider, eveneens uit Maastricht vijf schoten uit een klein pistool. Vier daarvan troffen de motor handelaar, die enkele uren later over leed. Negen uur lang met slechts drie kwartier onderbreking in de namid dag heeft het Bossche gerechtshof zich woensdag beziggehouden met de behandeling in hoger beroep van dit drama, waarin de beide aanvallers de beslissende rollen hebben ge speeld, maar waarin de echtgenote van het slachtoffer en haar 18-jarige vriend, die knecht was in het bedrijf van de motorhandelaar, de hoofdper sonen waren. Tegen de twee jeugdige Maastrichtse fabrieksarbeiders eiste de procureur- generaal bevestiging van het recht bank-vonnis, dat hen tot 15 jaar veroor deelde, echter met dien verstande, dat hfj daarbij tevens een onvoorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de. rege ring heeft geëist. Tegen de vrouw van het slachtoffer en de knecht, die we gens het uitlokken van moord door de rechtbank te Maastricht waren veroor deeld tot resp. 15 en 12 jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, werd bevestiging van de ze vonnissen geëist. De drijfveer voor alle deelnemers aan het complot, dat in de zomer van 1956 werd gesmeed, was het geld, dat M. bezat en waarvan zijn echtgenote met haar jeugdige vriend goede sier maakte, o.a. in Parijs en in Königs winter. Zo zelfs, dat de motorhandelaar een advertentie plaatste, waarin hij meedeelde, de schulden van zijn vrouw niet meer te zullen betalen. Met de knecht die de procureur-generaal de grootsje aanstichter noemde zou zij tenslotte hebben afgesproken, haar man om het leven te doen brengen. Daartoe werd contact opgenomen met een dqr fabrieksarbeiders, aan wie de knecht voor de moord 20.000,- beloofde. La ter toen overeengekomen was, dat de twee arbeiders de moord samen ten uitvoer zouden brengen zouden bei den 20.000,ontvangen Ter zitting werd een verklaring van de vrouw voorgelezen, waarin zij bekende, beide aanvallers genoemde som te hebben be loofd, als zij de moord zouden hebben gepleegd. Deze belofte, die door de bei de fabrieksarbeiders bevestigd werd, was het uitlokkingsmiddel, dat de aan vallers definitief tot handelen heeft be wogen, zo betoogde mr. Hustinx in zijn requisitoir. Op grond van deze belofte concludeerde hij tot uitlokking van moord. Ter zitting ontkende de vrouw, de belofte te hebben gedaan. Zij had wel iswaar aan beide arbeiders 20.000,- toegezegd, maar zonder te weten waar voor, alleen op aandringen van de knecht. Zij had zelfs aan „de jongens" gevraagd, waarom deze hun dat geld had beloofd, waarop zij zouden hebben geantwoord: „Dat kunnen we niet zeg gen". Mr. Hustinx beperkte de tenlasteleg ging tot de belofte en liet de revolver en de sleutel die de knecht van de vrouw zou hebben gekregen buiten de bewijsvoering. Over die revolver welke zij in Luik was gaan kopen, na dat de knecht daar niet in was geslaagd verklaarde zij, dat ze die had aan geschaft en aan de knecht gegeven „ter verdediging", omdat de knecht zich bedreigd voelde. De vrouw zag de pistool de volgende dag in de handen van een der fabrieksarbeiders, maar daar had zij zich niet in verdiept. „Ze doen zoveel onder elkaar", verklaarde ze met een onschuldig stemmetje. De sleutel, waarmee de knecht 's nachts de deur had geopend voor de aanvallers, had ze hem niet gegeven, hij had deze wel gevraagd. De knecht bekende volledig: dat hij een der arbeiders 20.000,- had toege zegd voor de moord; dat hij hem de revolver ter hand had gesteld en dat hij de sleutel had aangereikt. De vrouw en de knecht werden ver- d^difd door resp. mr. Van Bakel uit Eindhoven en mr. Tripels uit Maas tricht. Mr. van Bakel betoogde o.a., dat de vrouw de dood van haar man niet heeft gewild. Zij zou niet geweten heb ben, waartoe de revolver moest die nen. Waarom werd deze anders aan de arbeider overhandigd, toen zij op een afstand was? En waarom werd zo ge heimzinnig gemanipuleerd met de sleu tel? De knecht was de grote belangheb bende. Mr. Tripels wees erop, dat de eigenlijke uitlokking pas plaats had, toen de vrouw het geld toezegde. Dat een moord was uitgelokt bestreed pleiter. De schoten waren in paniek afgevuurd, waarna de aanvallers waren wegge rend, zonder zich te overtuigen of het slachtoffer dodelijk getroffen was. Een van de kogels had zelfs de pols van een der arbeiders betroffen. Mr. Hustinx had de moord eerder op de dag echter wel degelijk bewezen ge acht. Tegen de aanvallers had hij des wege vijftien jaar gevangenisstraf ge- eist, overeenkomstig het rechtbankvon- nis. Bovendien vroeg hij in afwijking van dit vonnis terbeschikkingstelling van de regering. De arbeiders, die oor spronkelijk de moord zouden nlegen om het beloofde geld, zouden later overeen gekomen zijn, M. slechts bewusteloos te slaan en hem dan te beroven van het geld, dat hij 's nachts osder zijn hoofd kussen bewaarde; zou dit mislukken omdat M.. zich zou verweren of om dat er geen geld zou blijken te zijn dan zou een der arbeiders alsnog schie ten. Ook in deze dubbele bedoeling was de voorbedachte rade begrepen, aldus mr. Hustinx. Hij weigerde geloof te hechten aan het verhaal, dat de verdachten ter zit ting vertelden, namelijk, dat ze uitein- d el ijk definitief besloten hadden van het doden af te zien. De procureur-generaal achtte eveneens bewezen, dat de moord door beide verdachten samen en in ver eniging was gepleegd. Over de straf maat zei mr. Hustinx, dat het norm besef wordt verzwakt door een straf maat, die onvoldoende afschuw van het misdrijf uitdrukt. De verdediger mr. dr. A. Cremers uit Heerlen, voerde aan, dat volgens des- kundige-verklaring de dood van het slachtoffer niet was ingetreden tenge volge van de schoten of de verwondin gen op zich, maar door de shocktoe stand van de aangevallene. Het plegen van de moord verwierp hij. De verdach ten hadden primair het plan, de mo torhandelaar te beroven. Ook als vast staat, dat zij zouden schieten als deze beroving mislukte, staat rustig beraad niet vast; het subsidiaire plan stond dan op de achtergrond en werd niet ge zien als reële mogelijkheid, aldus mr. Cremers. Op het moment zelf handelde een der arbeiders in paniek. Mr. Cremers vroeg ten aanzien van hem een klinisch psychiatrisch onderzoek door prof. Baan in Utrecht; ook voor de andere arbeider S., wiens medeplegen en medeplichtigheid hij bestreed, vroeg hij een nader onderzoek. Mr. Hustinx re pliceerde, dat iedereen tegenwoordig naar prof. Baan wil om gevangenis straf te ontlopen. Hij had aan een na der onderzoek geen behoefte. Het Hof zal vonnis wijzen op 23 december. Advertentie dan is het weer KerstfeestNatuur lijk haalt U voor Uw feestschotels' mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Het verheugt mij U te kunnen meedelen dat mijn zoon het toch wel goed met mij kan vinden. Ik moet natuurlijk wel aan zekere voorwaarden vol doen, maar dan mag hij mij, geloof ik, wel. Soms echter ligt hij met mij in conflict. Laatst bijvoorbeeld, toen zijn moe der even de deur uit was. Zij had mij de zoon in de armen gedrukt en ge zegd: „Hier, pas goed op hem". Nu, ik deed mijn best. Ik zette hem in de grote stoel neer, omdat ik wist dat hij zich dan over het algemeen goed voelt. Dit maal echter trok hij onmiddellijk een lip. Ik vatte het kereltje dus op en begon met hem door het huis te wandelen. De wereld echter stond hem dat moment kennelijk tegen. Welis waar werd hij tijdelijk geboeid door zulke inderdaad interessante ver schijnselen als daar zijn de lamp, een stuk van het behang, een kamerplant en niin vlinderdasje, maar smed'? straalde verveling uit zijn ogen. Ik nam nu mijn toevlucht tot een paar denmiddel en zette hem voor het raam om naar het snelverkeer te kijken. Auto's wilien het nog wel eens bij hem doen. Maar toen er plots een mo torfiets met een overdreven knalpot voorbij raasde barstte hij, terecht naar mijn smaak, in tranen uit. Ik zat er echter mee. Ik zette nu alles op alles. Ik gooida te zijnen faveure boeken op de grond, liep bijna tafeltjes om en trok ge zichten, die ik tot dan tot zelf niet voor mogelijk had gehouden. Niets echter hielp. Reeds vermoedde ik dat het knaapje geteisterd werd door een speld of zelfs door pijn in zijn nauwelijke aanwezige buikje, toen zijn moeder thuis kwam. Op hetzelfde moment viel hij droog, mijn zoon. Sterker, hij begon feestelijk te stralen. En eenmaal behaaglijk ge nesteld in zijn moeders armen lachte hij mij uitdagend toe. Maar nu vraag ik U, kan i k het helpen dat ik zijn moeder niet ben? Bjj een Barneveldse fabriek zijn de zer dagen vier onaangebroken loon zakjes gestolen. De rijkspolitie heeft de dader, een inwoner uit Bameveld, ge arresteerd. De man legde een volledige bekentenis af. Van het geld was niets meer over. De man is voor de officier van justitie geleid. Woensdagavond is te Hilversum in het woonhuis van de familie aan de Jon- kerweg, op bijna 80-jarige leeftijd over leden de heer Leopold Strassburger, in leven circusdirecteur en vader van de dames Regina en Ellv Belli-Strassbur- ger. De overledene, die tot het laatst toe nog voor het familiecircus leefde, was, met zijn kort na de oorlog te Brussel overleden broer Adolf (de va der van wijlen Karei Strassburger), de stichter van het circus Strassburger. De voorzitter van de Tweede Kamer der Statengeneraal heeft de leden der Kamer verzocht rekening te houden met de mogelijkheid dat ook op vrijdag 20 en maandag 23 december a.s. een openbare vergadering van de Kamer zal worden gehouden. De Contact-commissie voor natuur en landschapsbescherming (kortweg genaamd C.C.) heeft onlangs enkele Rotterdamse raadsleden boos ge maakt met haar vurig pleidooi voor het behoud van het vogeleiland De Beer. „Eerst werken, dan recreatie", riep een raadslid pathetisch en de man wist niet hoe vreemd en gevaar, lijk tegelijk zijn standpunt was. Rot terdam lijkt bereid terwille van de centjes zijn laatste natuurschoon te grabbel te gooien. Straks wordt de re kening gepresenteerd. De duizenden, die in rook en smook de nieuwe steen woestijn zullen bevolken, zullen groen en ruimte vragen. Met pijn en moeite zal men hier of daar een plantsoentje en een „groenstrook" tussen de hui zen frommelen in de naïeve veronder stelling, dat men daarmee de werken de mens weer „dichter bij de natuur" heeft gebracht. Precies vijftig jaren geleden had Amsterdam een soortgelijk plan. Men wilde daar met het stadsvuil het Naardermeer dempen. Er kwam pro test. Ook toen waren er raadsleden, die slechts een sneer hadden voor die Dp deze foto ziet men de Amerikaanse Beleerde dr. Francis M. Cerbini uit New "jOric (links) met de Italiaanse geleerde 'I~ Auciono Montanari op een perscon- jrentie waarop hij bekend maakt, een i?H?Ct te hebben ontdekt dat in staat n„_fj9ev°lgen van radio-actieve straling der ,te maken. Gemeld werd ver- ver'vnWth- ,et extract van dr. Cerbini, res utt beendermerg, met sue de in het laboratorium van MontZari asVL^J1 B°lo0"a' dr; hier een is. Dr. Cerbini toont nier een klem fiesje met zijn nieuwe middel. Vertaald door I. Govers— van Geuns. IllllllllllIliilllllllIllllllllllllllllllllllllllillliilllllllllllllllllilllllllllllllllllUIlilllllll 36 Deze ervaringen maakten een grote indruk op mij. Ik kon ze niet vergeten. Het gevoel van hulpeloos heid maakte het alleen maar erger. Ziekte en on gelukken hadden me altijd afgeschiikt- Ik heb het altijd afschuwelijk gevonden om een gewonde te zien Ik herinner me een dag, toen ik nog een kind was dat een vriendje tijdens het baseball spelen een arm brak. Toen de jongen viel en het uitschreeuwde, liepen we allemaal naar hem toe ik zag zjjn arm en de afgrijselijke verwrongenheid. Ik rende weg en bleef maar lopen. Ik dacht, dat als ik maar ver genoeg liep, ik dat beeld zou^ vergeten. En nu zag ik dagelijks uren lang meer pijn en ellende dan ik me ooit had kunnen voorstellen. Mannen rie pen me aan hun bed om me op hun lichamen de Pijnlijke wonden te tonen, die me in afschuw kon den doen terugdeinzen en weglopen, zoals ik als kind deed, maar nu bleef ik rustig staan en verzeker de hen, dat met plastische chirurgie hun wonden weer zouden helen. Soms kon ik me niet voorstel len dat dit allemaal met mjj gebeurde. Vaak, wan neer ik bij vrienden was en mezelf hoorde lachen, vroeg ik me af hoe ik nog vrolijk kon zijn. Ik geloof niet dat je ooit kunt wennen aan dit soort lijden; het enige waar je aan went is, dat je voor jezelf verbergt, hoe erg je het vindt. Een jongeman, die in een bed lag tegenover Hentz, deed me wensen dat ik kon dichten. Hoe kon hij, na al het leed dat hij in zijn korte leven te dragen aangifte gedajn'van d^efstaTSf^het of ferblok van de rooms-katholieke kerk te Bameveld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op verscheidene plaatsen, o.a. te Arcen, Thorn en Maasniel is in de laat ste tijd een aanzienlijke vogelsterfte veroorzaakt doordat fazanten, wilde duiven en andere vogels op akkers wa ren neergestreken, waarvan de gewas sen met vergiftigde stoffen waren be strooid of bespoten. De sterfte is van dusdanige omvang, dat een onderzoek wordt ingesteld of het gebruiken van zware vergiften door tuinders wel wet telijk geoorloofd is. Inmiddels zijn hier ook gevaren voor de volksgezondheid aanwezig. Al of niet te goeder trouw worden op het veld gevonden vogels te koop aangeboden. De poeliers zijn ge-1 had gekregen, nog die uitdrukking op zijn gezicht waarschvwd, opdat zij in geen geval hebben van kalmte, jeugd en vriendelijkheid? Wan- handel brengen. dergelijk vergiftigd wild kopen en in de neer ik hem met een verbazingwekkende vaart op zijn krukken zag voortbewegen, terwijl hij voor ieder die hij tegenkwam een glimlach had, voelde ik die vreemde verwondering die ik kreeg bij het aanschouwen van een voor mij onbegrijpelijke, mysterieuze schoonheid. Datzelfde gevoel had ik ook toen ik de verrukking zag op het gelaat van ook toen ik de verrukking zag op het gelaat van een toehoorder tijdens een concert in Carnegie Hall; ik benijdde hem omdat mijn eigen gevoelens niet in staat waren dat ondefinieerbare te beleven. Tijdens mijn bezoeken aan de mijnwerkerszaal leerde ik veel. De noodzaak bracht me in nauw contact met meer leed dan ik dacht dat in de wereld zou kunnen bestaan. Hoewel ik altijd pijn en ziekte had vermeden, leerde1 ik me vermannen bjj die gelegenheden, die me vroeger zouden heb ben doen vluchten of huilen. Ik begon te begrij pen wat moed was de ware betekenis van dap perheid; het is niet het in staat zijn om een plot selinge, ingrijpende noodtoestand onder ogen te zien. Neen, moedig is hij, die elke morgen weer dezelfde afgrijselijke, vernietigende, meedogenloze vijand aanwezig weet en met een glimlach doet alsof deze niet bestaat. In die duistere zaal zag ik meer schoon heid dan ooit tevoren in mijn leven. Er is geen schoonheid in doorligwonden en ver woeste en misvormde ledematen. Maar als iemand glimlacht omdat de man in het bed naast hem dat ook doet; wanneer iemand vastbesloten is van zijn leven te maken wat ervan te maken is, ondanks zijn oneven kansen; als iemand een vriend in pijn en ellende woorden van troost en hoop toefluistert; als een man weet dat hjj, met Gods hulp, de zoe te vruchten van de overwinning zal plukken zo iemand straalt schoonheid uit. Na een tijdje leek New York me niet zo uitge strekt en een klein gedeelte werd me bijna net zo vertrouwd als Perry. Ik voelde me niet langer misplaatst en een vreemdeling. Hoewel ik de winkeliers niet zo goed kende om hen zoals in Perry gewoonte is met een „goede morgen" te begroeten, herkende ik hun gezichten, die me niet anders toeschenen dan in andere plaatsen. Ik gebruikte mijn ontbijt in een kleine gelegen heid, gelegen onder de verhoogde spoorbaan van Third Avenue, dat in New York, Atlanta of Perry een „derderangs tent" genoemd zou worden en ik voelde me daar verrukkelijk op mijn gemak! De dienstertjes noemden de oude schooiers, die er aten, „liefje" en „schat" en de oude zondaars stort ten hun hart uit, terwijl de diensters meelevende en troostende woorden mompelden. Ik bezocht ai de eetgelegenheden in de omgeving van mijn hotel maar deze serveerde wel het beste ontbijt. Toch was het niet alleen het eten, dat me deed terug komen. Eén bepaalde serveuse trok me aan. Als ik een dag niet kwam, maakte ze zich zorgen en het moment dat ik weer binnenstapte, vroeg ze me ■hoe het met Hentz ging. De eerste keer, dat ik Fred trachtte over te halen daar met me te eten, weigerde hij hjj zat niet graag op een kruk en hij had genoeg aanvaardbare redenen om er niet binnen te gaan. Tenslotte gaf hij toe voor één keer. Mijn speciale dienster noemde hem „lief je" en ik geloof dat hij het wel leuk vond vooral toen ze hem naar Hentz vroeg. Ze had een zoon van ongeveer Hentz' leeftijd, op school een haan tje de voorste en ettelijke schoolonderscheidingen waren hem te beurt gevallen. Als hij verder zou gaan studeren, zei ze, kon hij bijna kiezen uit ver schillende beurzen. Ik hoorde haar graag over haar zoon praten. Mijn ontbijt in dit stijlloze eethuisje was altijd een plezierig begin van de dag en ik zou het niet voor het Waldorf willen ruilen! Tijdens een van zijn bezoeken lunchte Parks daar met me en ik veronderstel, dat h{j de eerste kolonel was, die daar ooit verscheen. Nadien werd ik met meer respect behandeld, wat ik niet zo leuk vond. Eind maart 1952, terwijl Hentz nog steeds in het universiteitsziekenhuis lag, kwamen Leonora, Louise en Felton Norwood ons in New York opzoeken. Ik denk, dat wel iedereen in Perry iets voor Hentz had meegegeven en de oppassers moesten verschil lende keren heen en weer lopen om al de pakjes in het ziekenhuis te brengen. Er waren fruittaarten, snoepjes, koekjes, boeken, bloemen en voor mij magnoliaknoppen, die ik in de hal van mijn hotel neerzette, laat-bloeiende camelia's en vroege perzik bloesem. Er was zelfs een enorm stuk geroosterd vlees uit Georgia bij, verpakt in ijs! Het was de eerste keer, dat Felton in New York was en wij hadden er plezier in hem de betoverende stad te laten zien. Omdat hij muziek studeerde, nam ik hem mee naar Carnegie Hall en vandaar naar een vlooientheater! In hun gezelschap voelde ik me jaren jonger en in mijn kamer verorberden we de heerlijkheden, die Freds moeder voor hen had klaar gemaakt. Wordt vervolgd) bizarre vogeltjesminnaars .Maar het Naardermeer bleef gespaard en ieder, die er wel eens met de trein doorge reden is, prijst de strijders van 50 ja ren terug-. In 1931 zat 'de bekende voorman, dr. J .Heimans voor zijn hotel in het Limburgse dorpje Bemelen te genie ten van de zon en het landschap, toen zijn vriend dr. W. J. Jongmans hem alarmeerde over' het plan om een stuwbekken te maken in het Geuldal. Dat was juist de aanslag, die de in middels goed georganiseerde natuur minnaars nodig hadden. Zij vormden een slagorde, de C.C. en wie thans het gedenkboekje opslaat, dat ter gelegen heid van het zilveren jubileum is ver schenen, weet niet of hij zich moet verheugen over de gewonnen slagen, dan wel moet treuren over de vele malen, dat alle strijd vergeefs is ge weest. Als straks de straaljagers over de Velawe gieren en in de schaarse de len, die niet door „das Militar" zijn opgeëist, de vogels en de toeristen de stuipen op het lijf jagen, zal men zich de befaamde opmerkingen van gene raal Kruis herinneren over „al dat ge doe om die grasjes, sprietjes en vo geltjes" Na al die vlijt van tien jaren op bouw begint het vele weidenkenden benauwd om het hart te worden. Als straks heel Holland een Ruhr-gebied is geworden, zal er weinig meer te redden over zijn. En daarbij dient men dan nog te bedenken, dat al het geen er nu nog aan waardevol natuur- bezit in Nederland bestaat, vroeg of laat al ernstig bedreigd is geweest. De Loosdrechtse plassen waren al be stemd voor vuilstortplaats en de Gooi- se heiden voor villabouw evenals het duingebied. Waar gaan wij heen? De moderne natuurbeschermers zijn geen warhoof den, die voor elke bedreigde graspol de barricade opstormen. Zij schikken zich noodgedwongen in het onvermij delijke, maar zij vechten fel tegen de veelverbreide mentaliteit van de tech nische extroverten, die geen stukje ongerepte natuur kunnen aanschou wen, zonder het in gedachte al in „cultuur" te brengen. Dit soort lieden heeft in de crisisjaren beken „ge normaliseerd" waar men nu spijt van heeft en heidevelden veranderd in „beschavingswoestijnen" en aardappelsahara 's De enige echte berg van Neder land, de St. Pietersberg bij Maas tricht, wordt vermalen in de cement- molens. Toch is er iets in de bittere toon, die vroeger overheerste in het contact tussen de C.C- en de technici, milder geworden. Zelfs de technici be ginnen aan te voelen, dat men niet naar willekeur kan blijven krassen op de kaart van Nederland. Maar zo lang er altijd meer eer te behalen is met het vernietigen van een gaaf hoekje, dan met het behoud, blijft de C.C. en daarmede het Nederlandse volk de verliezende partij. Het hoofd thema op het jubileumcongres, zater dag a.s. in het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam, zal dan ook zijn: „De welvaart gaat in steen ge huld".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7