HET RIJK VAN DE ZON INéON „Papieren Museum" in Haarlem-Noord ÜEffiUei PERZISCHE TAP'JTEN Kruitdamp Italianen filmen Peru Fa. MATHOT The Sun also rises De fatale brug Captain Blood Betaald gevaar „De show gaat door" Repri rises 6.%.9oitluiiia Concert N. Ph. Orkest „Waar de hemel zong Nieuwe belasting rdeningen <;roen o. vero Roxy j J Studio KERSTBOMEN en groen DRAIJER B. en W. van Bloemen- daal willen geen zusterhuis in Vogelenzang REISBUREAUS Wintersport- en Kerstreizen Voor „Geloof en Wetenschap ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 PAGINA 2 ELEKTR. KUSSENS EN DEKENS FILMS: Diversen Rembrandt Cinema Palace Frans Hals KADIO MOORS Twee vrij ernstig gewonden bij aanrijding voor handel en particulier BOOMKWEKERIJ LEDENTENTOON STELLING VAN „KUNST ZIJ ONS DOEL" WASSERIJ DUYN B. en W. willen hogere uitkering uit gemeentefonds HAARLEM Apotheken en dokters diensten Luxor Uitgelezen collectie KERST, en NIEUWJAARSKAARTEN Ook bedrukt met uw naam enz. Uitstekend pianospel door Margrit Web er H.H. Missen op zondag Burgerlijke Stand Haarlem FUUT LAAN 18 DEN HAAG Deskundig slachten van huisdieren CENTRALE VERWARMING PC*W-R-MATIC Ollebrandef* TIJ AAN 'T VERLOPEN? BAKENS TIJDIG VERZETTEN! GARAGE „DEN HOUT" Havenkantoor f 17.000 duurder dan geraamd FILMJOURNAAL Het gaat er in Roxy weer rauw aan toe in de film .Kruitdamp", die tot en met morgen draait. Revolverscho ten zijn niet van de lucht, met grim mige gezichten en met grote helden moed staan de mannen hard als steen tegenover elkaar. Het verhaal gaat zo als in vrijwel alle „westerns" over een aantal boeven en een rechtgeaarde cow boy, die goed met zijn wapen kan om gaan. Dat er nog wat romantiek bij komt, schijnt er bij te horen. In „Kruit damp" zorgt Rhonda Fleming daar voor. Veertien jaar. Van maandag af gaat eveneens in Roxy „Verboden planeet". Op het brede doek en in kleuren ziet men de strijd van Walter Pidgeon en Anne Francis tegen een geheimzinnige en onweer staanbare macht. Achttien jaar. Advertentie WARMOESSTRAAT 20 - TEL. 11990 BEDKRUIKEN I Advertentie liPAARNE 34 hoek Damshr. HAARLEM TEL 15756 CINEMA-PALACE: Betaald gevaar. 14 3. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De nieuwe avonturen van Captain Blood, 14 j. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Het rijk van de zon, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Mensen zoals jij en ik, 14 j. 11 uur. LUXOR: De show gaat door, zie recensie, 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo.: Botsende jeugd, 18 jaar, 7, 9.15 uur. Za. en zo.: De woestijn leeft, a. 1. Za. 2.30, zo. 2, 4.15 uur. Ma.: De barbier van Sevilla, a. I. 8.15 u. REMBRANDT: The sun also rises, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Geen plaats voor wilde die ren, a. 1. 11 uur. ROXY: t.m. zo.: Kruitdamp, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Verboden planeet, 18 J. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: t.m. ma.: Across the bridge, zie recensie. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. t.m. do.: De zevende sluier, 14 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. L 11 uur. Zaterdag 14 december Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Postfanfare, met cabaret. Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel met „De Bolle", comedie van Mar cel Achard. Regie: Frans Rademakers. In de hoofdrollen Enny Meunier, Lies Fran ken, Bob de Lange, Pim Dikkers. (Premiè re voor Haarlem). Zondag 15 december Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Puck met „Verliefde dwaasheden", blijspel van Jean-Francois Regnard. Regie Guus Verstraete; in de hoofdrollen Jeanette van der Heyden, Petra Verbeek, Jan Hudling, Erie van den Donk. Maandag 16 december Brlnkmann, Groote Markt, 20 uur: Da heer Lode van Gent over „Het land van Berbers en Arabieren: Indo-China; Bre- tagne, het sprookjesland". (Geloof en We tenschap). Brlnkmann, Groote Markt, 20 uur: „Het ontstaan van de adel in West-Europa", le zing voor de Nederlandse Genealogische Vereniging. Advertentie De cameramannen Enrico Gras en Mario Craveri zijn er samen op uitge trokken om met een staf van technische medewerkers een film te maken over Peru en meer in het bijzonder over de Indianenstammen, die dit land sinds on heuglijke tijden bevolken. Ze hebben er de fascinerende schoonheden van het land, de levenswijze en de strijd om het bestaan der oude Indianenvolken ge vangen in een rijke oogst aan kleuren film, waaruit ze wederom een verrassend boeiend beeld van het land en het volk componeerden. Als motief kozen zij de strijd om het bestaan en het voortbe staan der verschillende Indianenstam men, waarvan bijvoorbeeld de trotse Urus zich er van bewust zijn, dat ze al bestonden vóór dat er mensen waren. In een bonte kaleidoscoop trekken uit gestorven culturen in opnamen van zeld zame pracht voorbij en we zijn getuige van talloze nog voortlevende riten en gebruiken der Yaguas en andere India nenvolken. Bonte taferelen van barbaarse gewoon ten, bizarre ceremoniën voortgesproten uit een mengsel van Christelijk geloof en onuit ibare biigeloof, van de strijd om het bestaan op Moeder aarde en onder Vader zon, ijlen in stormachtig tempo aan onze verbaasde ogen voorbij. Maar zij hebben bij dit alles getracht er de poëzie in te ontdekken en waar zij dit met succes deden ontstonden tevens saillante stukken film, waarin het ritme van het gebeuren een passende expres sie kreeg in een geïnspireerd filmritme. Men mag de importeur dankbaar zijn, dat hij het doeltreffend com mentaar in het Nederlands liet nasyn chroniseren, waardoor de fraaie beel den in hun volle glorie tot ons komen. Hadden de makers de moed gehad om Henry King heeft naar oud gebruik een roman in een film rmgezet, te weten „The sun also rises" („Zo rees de zon op") van Ernest Heming way, die een beeld ophangt van de ontmoedigde generatie van na de eer ste wereldoorlog. Hemingway laat zijn handeling spelen in Parijs en in een Spaans stadje dat davert van de stie- renfiestas, die als achtergrond dienen voor __het menselijk conflict. Een jonge adellijke Engelse oorlogsweduwe be weegt zich ontmoedigd maar niettemin druk te midden van een stoet al even ontmoedigde aanbidders, met wie zij vele teleurstellingen beleeft, die uitlo pen op een resignatie van haar en de meest acceptabele aanbidder. In de film van Henry King gaat het meer om de achtergrond dan om het conflict, zou men zeggen, en dat is dan wel te verklaren uit het feit, dat een industriefilm meer heil ziet in kleurrijke stierengevechten dan In veel moeilijker te formuleren mense lijke gemoedsbewegingen. De film is dan ook een zwaar geverfd spektakel stuk geworden, waaraan wel veel rou tine maar aanzienlijk minder talent Is besteed. Henry King levert het ge bruikelijke recept af, dat we van hem als van vele anderen verwachten. En zo zien wij de spectaculaire Ava Gardner, omringd door mooie en minder mooie mannen, waarvan de voornaamste hel den luisteren naar de namen Tyron Power, Mel Ferrer en Errol Flynn. De vraag, of Hemingway goed overgeko men is blijve onbeantwoord. King gebruikt, zoals gemeld, de kleur. Hjj doet dat met de overdaad, die een dramatische toepassing onmogelijk maakt. Alles zit zwaar in de verf, en dat kan incidenteel leiden tot enkele schrikeffecten bij de stierengevechten, maar die effecten zijn meestal, om niet te zeggen altijd, van het loutere toeval afhankelijk. Een industrieregisseur re kent nu eenmaal met die mogelijkheden. Rest dus een filmverhaal dat meer verhaal dan film is en alleen de on kritische liefhebbers van een druk be volkt romantisch thema kan aanlokken. Zij mogen dan ervaren, dat bij alle menselijke narigheid de zon altijd weer blijft opgaan. De film draait in Rembrandt voor boven de achttien. de componist wat in te tomen, hun beeld van het wonderlijk land zou aanzienlijk gewonnen hebben aan wel sprekendheid, waarvan de fragmenten met een summier geluidsaccompagne- ment herhaaldelijk getuigen. Het brede scherm hebben Gras en Craveri met beheersing gebruikt. Soms doet het wel eens zeer gewrongen of opzettelijk aan. Iedereen boven de veertien kan de film zien in Lido. In Studio draait deze week een sensa tioneel filmpje over een groot zakenman die oplichting heeft gepleegd en die de wijk moet nemen naar Mexico. Op weg daarheen weet hij een reisgenoot, die veel op hem lijkt, te elimineren en hij neemt aan dat hij met zijn nieuw verworven paspoort zonder moeilijkhe den Mexico eerst in en later uit zal ko men. aat nu de reisgenoot een moorde naar zijn, naar wie geducht wordt ge zocht! In Mexico volgt een spannend kat en muisspel met de politiechef aldaar en een overgevlogen inspecteur van Scotland Yard, hetgeen leidt tot de ondergang van de zwendelaar. Een span nende film, door Ken Annakin op de be proefde wijze gemaakt. Voor boven de veertien. Liefhebbers van een vlotte, kleurige avonturenfilm kunnen deze week hun hart ophalen aan „De nieuwe avontu ren van Captain Blood", die in Frans Hals vertoond wordt. Captain Blood, de Pendarisische beroemde Ierse kaper kapitein trekt er met zijn schip Aven ger op uit. Hij beheerst de Zeven Zeëen, maar opereert voornamelijk in de Caraïbische Zee. Er zijn daar Spaanse galjoenen, een soort zilver vloot, en de captain tracht die te be machtigen .Hij bestrijdt de Spanjolen op leven en dood. Tenslotte ziet hij kans het admiraalsschip der Spanjaar den te enteren. Ook wint hij het aan minnig hart ener schone jonkvrouw. Toegang 14 jaar RADIO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14(509 Officieel Phiüps-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Bij een aanrijding op het kruispunt Leidsevaart-Pijlslaan-Schouwtjesbr. lie pen vanmorgen kwart over acht een 24-jarige kantoorbediende uit Haarlem, die een scooter bereed, en een 23-jarige onderwijzeres eveneens uit Haarlem, die met een fiets reed, een zware hersen schudding op. De onderwijzeres kwam van de Pijlslaan en wilde de Leidse- vaart oprijden. Vermoedelijk doordat zij de scooterberijder, die over de Leid- sevaart in de richting Heemstede reed, geen voorrang verleende botsten zij tegen elkaar. Advertentie HERENWEG 103 B Heemstede, tel. 36301 De tentoonstelling van werk der le den van het genootschap van beeldende kunstenaars „Kunst Zij Ons Doel" in het museum Van Looij met een ere- zaal gewijd aan S. H. de Roos is gis teravond onder grote belangstelling ge opend door de voorzitter van dat ge nootschap, de heer Leen Spierenburg. De heer Freek Souwer, zaalcommis saris, sprak een inleidend woord. Hjj heette de vele genodigden welkom, in het bijzonder de heer H. P. Baard, di recteur der gemeentelijke musea van Haarlem, als representant van het ge meentebestuur en de heer en mevrouw Ros. De heer Spierenburg herdacht in zijn openingsrede de overleden leden van het genootschap, de heren van Does burg, Honig, Kerkhoff en Grootes, wier werken voor het laatst op de leden-ex- positle te zien waren. Voorts besprak hij de verschillen in opvatting en waar dering bij kunstwerken, waarbij hij pleit te voor beter begrip en samenwerking. In een uitvoerige nota aan de raads leden motiveren B. en W. van Bloemen daal thans hun afwijzende houding ten aanzien van het verzoek van de zuster congregatie „Dochteren der Wijsheid" in Schimmert (L.) het landgoed „Duin zicht" in Vogelenzang te mogen in richten als woonhuis voor bejaarde zus ters en daar 's zomers om beurten eni ge weken kleine groepjes van meisjes drr scholen te laten logeren. Dat achten B. en W. een afwijking van de oorspronkelijke bestemming van het landgoed en zijn aanhorigheden, die naar hün aard en bestemming te beschouwen zijn als particuliere woon huizen. In de nota voeren zij evenwel geen gronden aan voor die zienswijze. De vraag, of de verordening op het gebruik van gebouwen in afwijking van hun bestemming (rusthuizen pensions, conferentie-oorden) in die kwestie van toepassing is. De „Dochteren der Wijs heid" zijn namelijk, zoals bericht, te gen de beslissingen van B. en W in beroep gegaan bij de gemeenteraad. Wanneer de raad tot gegrondverkla- ring van het beroep besluit, zullen B. en W. beslissen over de vraag, of de zusters in aanmerking komen voor een vestigingsvergunning. Daarbij zal reke ning gehouden worden met vroegere gegadigden het landgoed „Duinzicht" een vervallen garage en een dienst woning en een woonhuis te bewonen. Die gegadigden hebben zich overigens teruggetrokken. Advertentie Advertentie a.msïfri)amsevaakt20 tf:ï. 11055 B. en W. van Bloemendaal stellen aan de gemeenteraad voor bij de mi nister van binnenlandse zaken etc. een aanvraag in te dienen tot toekenning van een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds. In hun toelichting op dat voor stel geven B. en W. opnieuw een uit eenzetting over de financiële moeilijk heden van de gemeente Bloemendaal en het eigen karakter daarvan. Aan de ondermijning van het gemeentelijke verzorgingspeil in verband met de be stedingsbeperking wordt eveneens her innerd. KL. HOUTSTRA AT 1 - Tel. 17229 Haarlem Apotheken: Schotêrbös-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; fa. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Ziekenvervoer: GGD, tel, 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: C. Kroon, Burg. Den Tex- laan 12, tel. 26073. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel, 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemendaal- seweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. Doktersdienst: K. L, Kout, J. de Witt- laan 23, tel. 38411; W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Overveen Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: D. K. Heerlnga, Militai- renweg 18, tel. 56409. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. Een natuurkundige uit Praag, die een nieuwe brandstof voor vliegmachi nes heeft uitgevonden, vlucht met be hulp van twee mannen over de grens van Polen naar het Westen. Een baron in Hamburg tracht hem door middel van een list in zijn macht te krijgen. Hjj wendt voor, dat hij de man naar het Westen heeft laten komen, maar dat hij hem nog de benodigde papieren moet bezorgen. Een schipper, een smokkelaar, neemt op zich de natuur kundige naar Hamburg te brengen. Dat ml. daarin niet zonder meer slaagt, is duidelijk. Diverse malen raakt hij in een moeilijk parket. Maar uiteindelijk slaagt hij er in zich van een bende die het ook op de Tsjech heeft gemunt, te ontdoen en ook de baron met zijn aan hangers aan de politie over te leveren. Een dame speelt bij dat alles ook een rol. Zij is, dat blijkt ai aan het begin, bestemd voor de schipper. In Cinema Palace kunnen veertien-jarigen en ouderen de film gaan zien. In de film „De show gaat door" krijgt de toeschouwer het verhaal gepresen teerd van een troepje revue-artiesten, wier talenten zeer beperkt zijn en die deswege de ene strop na de andere ha len. De toevallige toetreding van drie buitenstaanders helpt ook al niet veel, hoewel onder die drie een jongeman blijkt te zijn met goede compositorische gaven. Met een meisje, dat verder de enige begaafde revue-artieste is, vormt hij een duo, dat aangetrokken wordt door een talentvol manager. Hoe het ook zij, de show gaat door. Een lang dradige film. In Luxor. Veertien jaar. In Minerva kunnen vanavond en morgenavond achttien-jarigen en oude ren James Dean gaan zien in de film „Botsende Jeugd". Morgenmiddag draait in hetzelfde theater de fraaie na tuurfilm, De Woestijn leeft", waarin Walt Disney de geheimen en de won deren van de woestijn onthult. Alle leeftijden. Tito Gobbi, tezamen met koor en orkest en solisten van de Itali aanse Opera komt maandagavond op het witte doek in de film naar de opera van Rossini „De barbier van Sevilla". Ieder een kan hem gaan zien. Vanaf zaterdag 21 december tot en met zondag 5 janu ari zal het bekende Haarlemse „Papie ren Museum" onder de titel „van Van Gogh tot Picasso" zijn intrek nemen in de nieuwe school aan de Jan Prins laan in Haarlem noord (Delftwijk). Dat Museum is een collectie van repro ducties naar wer ken van bekende schilders uit de periode van 1880 tot op heden. De collectie werd tot nu toe gebruikt ten dienste van de commissie ter be vordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere school jeugd, welke met de reproducties uitstekend heeft kunnen werken. Men betreurde het echter, dat de col lectie een groot deel van het jaar onbenut bleef. On langs heeft men haar uitgeleend naar Hoorn, waar ze uitstekend werk heet verricht. Het bureau cul turele zaken van de afdeling onder wijs ten stadhuize heeft nu zoals reeds gemeld een plan ontwik keld om de collec tie te gebruiken ter expositie in de buitenwijken van de stad. Het wil nu een proef nemen met Haarlem-noord boven de Jan Gijzenvaart. Via de schooljeugd wil men per folder de ouders bereiken om deze in de gelegenheid te stellen de expositie te bezoeken. Op verschillende dagen zullen deskundigen aanwezig zijn, die de rondleidingen kunnen verzorgen. Voor die taak hebben zich mejuf frouw C. Haak en de heren W. Hamel en A. van der Vloot beschikbaar gesteld. De rondleidingen zijn gratis. In totaal zullen er 35 werken, waaronder vermoedelijk enkele originele, ten toon gesteld worden. Naar de heer D. J A. Geluk, die de expositie zaterdag 21 december om 2.30 uur zal openen, ons mededeelde, heeft men van verschillende zijden instemmende geluiden gehoord met betrekking tot de tentoonstelling. Men koestert dan ook de stille hoop, dat de Haarlem-noorders haar in groten getale zullen bezoeJceTi. De expositie is gesloten op 24 december, lste Kerstdag, Oudejaarsdag en i Nieuwjaarsdag. „De Absint-drinkster" van Picasso, waarvan een reproduk- tie te zien zal zijn op de expositie in Haarlem-noord. Geschilderd in diens zgn. Blauwe Periode. Zijlstraat 90 Haarlem tel. 11161 Van het grote repertoire voor orkest dat Robert Schumann heeft nage laten, vindt men in verhouding slechts weinig op de orkestprogram ma's. Aan zijn ouverture „Manfred", waarvoor Henri Arends gisteravond op het N.Ph.O.-concert de aandacht vroeg, bemerkt men dat dit oeuvre aan een zekere tweeslachtigheid lijdt. Enerzijds spreekt er een doelbewustheid uit, aan de andere kant echter zijn er veel epi soden van onevenwichtig karakter. Hoe wel Arends en de zijnen van het werk een forse tekening gaven, werd alle problematiek niet uit de weg geruimd. Het zal mjj persoonlijk benieuwen of ook deze ouverture de tand des tijds zal kunnen weerstaan. Het verheugde mij bijzonder hierna een vooral in ritmisch opzicht meer fascinerend werk te ho ren, in dit geval het Capriccio voor or kest van de Oostenrijkse componist Von Einem. De componist schiep dit werk in 1943. Hij heeft hiermede bewezen een persoonlijke gang te maken, die afwijkt van de grotendeels gevolgde composi tie-techniek in Oostenrijk en Duitsland. Speciaal in ritmisch opzicht heeft deze compositie wel boeiende elementen. Of schoon niet modern in de zin van wringende tonale tegenstellingen, blijft het werk van het begin tot het einde de aandacht van de luisteraar vragen. Henri Arends heeft er met zijn or kest een warm pleidooi voor gehouden. Hierna was het de beurt aan de pianis te Margrit Weber, die haar bijzonder aanstekelijke muzikale vorm van musi ceren weerklank deed vinden bij het or kest, dat haar dan ook met zijn beste krachten ter zijde stond. Wat zij in de Burlesque voor piano en orkest van Ri chard Strauss tot stand bracht, geldt zeker tot het beste, dat door het mo derne pianistendom bereikt kan worden. Haar spel kenmerkte zich door pianis tisch raffinement, dat zich paarde aan het juiste gevoel voor klankkleur en rit me. Zo werd Richard Strauss, Burles que een virtuoze vertolking, die Mar grit Weber veel succes deed oogsten. Het orkest heeft deze avond uitste kend gemusiceerd, getuige de vurige weergave van Tschaikowsky's bekende vierde symphonie. Ook hierna was de publieke beval terecht zeer groot. JL. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12. St Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K., 8.30 H., 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H„ 11 en 18 (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H„ 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9, 10.30 H„ en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H. en 11. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H.„ 10.45 en 12. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 (Avondmis). H.H. Perus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H„ 10.45 H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 H„ en 12. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 H., 10, 11 en 12. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7.30, 9 H"., 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 H. en 11. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 H., 11. O. L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): 7, 8 K„ 9 H., 10.30 en 11.30. GEBOREN: z. v. J. E. M. van der Hulst-Vredenburg; z. v. N. E. Bastiae- nen-Vos; z. v. W. F. Schon-Hartog; d. v. A. M. Hairston-Mitchell; d. v. m' dé Bruin-Moerkerk; d. v. A. D. Roosebóom de Vries-Joosten. ONDERTROUWD: P. R. Lüthy en P. Kujjpers. GETROUWD: D. Chr. Reijgwart en I. van Uden. OVERLEDEN: A. Brandse, 68 j., Raamsteeg; P. Treffers, 63 j., Emma- laan; G. E. Hendrich, 71 j„ Granida- 'straat; J. B. D'haene, 79 j., Kamper laan; M. F. van Gunsteren, 69 j„ Thom- sonlaan; F. van der Horst, 71 j., Pleia- denstraat; W. van der Hoorn, 58 j., Tulpenstraat; G. Torenstra-Hijlkema, 84 j., Kenaupark; A. de Jong-Smit, 83 j., Obistraat. In de Stadsschouwburg te Haarlem werd gisteravond voor de Stichting „Geloof en Wetenschap" de film ver toond „Waar de hemel zong", een pro ductie van de Witte Paters. Zij was be doeld als propaganda voor de missie in Afrika, waar de paters werken. De reden, waarom men de opnamen in Palestina had gemaakt is gelegen in het feit, dat de belangstelling voor films, opgenomen in het Zwarte We relddeel zelf en direct handelend over het missiewerk daar, sterk terugloopt. Men meende daarom terug te moeten gaan naar de bron van alle missie werk, naar het land, waar Christus eens het Evangelie predikte, Palestina. De producenten van de film „Waar de hemel zong" hebben getracht door opnamen in het hedendaagse' Palestina het Evangelie weer levend te doen worden. Zij zijn daarin zeer goed ge slaagd. De onderwerpen zijn goed ge kozen, de commentaar daarbij is tref fend. Ook de personen, mensen uit het volk, zijn met zorg gekozen. De vrouw, die de rol van Maria vertolkt, gefilmd als moeder in het gewone leven, is een sprekende verschijning, de mannen, die als de farizeeën optreden, de juis te typen. Enkele fragmenten zijn op namen van beelden, ikonen of schilde rijen. De film brengt de bezoekers stap voor stap door het Evangelie. Maria als kind en als meisje, verloofd aan een man. Als is het een documentaire, zo is de film bij de tocht van Maria en Joseph naar Bethlehem. Men ziet de mensen op de straten slapen, de herders in het veld bij hun kudde, de grotten in de omgeving van Bethlehem in een waarvan de geboorte van Chris tus plaats vond. Men ziet de tocht van de wijzen uit het oosten, de wenende vrouwen bij de kindermoord en de vlucht van de Heilige Familie naar Egypte. Dan begint de rondreis van Chris tus door het Heilige Land. We worden verplaatst naar Cafarnaüm, naar de plaatsen waar Christus zijn apostelen vond, naar Naïm waar de jongeling uit den dode werd opgewekt. Ook dat is verfilmd, een gelukkige moeder die haar enige zoon in haar armen stuit. Treffend is ook de PassaSfitdl?,r„ e j^aI rabel van de zaaier uitbeeldt. Men ziet de zaaier zijn zaad zaaien; een gedeel te valt op de rotsen, een gedeelte tus sen de doornen (een fraaie opname toont de tot twee meter en hoger wor dende planten), maar ook een gedeel- te valt in goede aarde, het groeit op en draagt honderdvoudige vrucht. Tegen het einde van de film de jui chende menigte bij de intocht in Jeru zalem en daarna het gekonkel van de farizeeën onder het volk. Het einde na dert. Duizenden pelgrims vormen op Goede Vrijdag een schier eindeloze stoet. Zq dragen een kruis mee Een opname van een crucifix beeldt de dood aan het kruis uit. De steen wordt voor het graf gewenteld, maar op de Paasmorgen is de Christus verrezen en r-'Jn leer]ingen uit met de op dracht. „Gaat, en onderwijst alle vol- ■Üff ?Pdracht die alle mensen moeten ten uitvoer brengen, niet alleen de missionarissen. Advertentie SUBLIEME OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700-33.89.29 Evenals vorig jaar bestaat thans weer tegen geringe vergoeding in bet Openbaar Slachthuis te Haarlem voor eenieder gelegenheid voor de aanstaan de feestdagen konijnen, pluimvee en an dere huisdieren deskundig te laten slach ten, waardoor veel dierenleed kan wor den voorkomen. Die gelegenheid be staat: 21 december van 8 tot 11 uur v.m., 23 december van 8 tot 11 en van 14 tot 16 uur, 24 december van 8 tot 11 uur, 28 december van 8 tot 11 uur en 30 december van 8 tot 11 en 's middags van 14 tot 16 uur. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. S48Ö5 /4 CHa^nden lan9 heeft het Fran' /I ¥r„"^eum het in 1664 door herkregen heeft tessen, waarvan het ais De restauratie van het stuk diende met bijzondere zorg te geschieden, 0mdat een algehele schoonmaak van het opPerViak niet wenselijk bleek. Het stuk was reeds vóór 1913, toen het nog in het stadhuis hing, schoongemaakt door de vroegert restaurateur, de heer De Wild. Zijn retouches zijn sterk nagedonkerd 8 vertroebelden de aanblik van de groep8^ portretten- Om te sterke contrasten tns' sen licht en donker te vermijden, en on> geen al te grote verstoring van het even' wicht tussen het regentenstuk en he regentessenstuk in het leven te roepe heeft men daarom bij de huidige rested' ratie nagedonkerde retouches plaatselijk verwijdderd en goeddeels in de oude kleur teruggebracht. De huidige restau' rateur van het Frans Halsmuseum, heer Han Bolte, die ook werkzaam is af* restaurateur voor het BisschoppeW" Museum, heeft een nieuw retoucherings' procédé ontwikkeld, waarbij geen oli substantie als bindmiddel werd gebruikt, zodat het gevreesde nadonkeren voortaan uitgesloten is. De heer Han Bolte is thans mi mar aan het Frans Halsmuseum als restaurateur verhonden. InrWlpce tijd hij vijftig schilderijen heeft gerestaureerd, waaronder werken van Maerien van Heemskerck, Adriaen van Ostade, Jacob Isaacksz van Ruisdael, Jan van Srorel en Gerard Terborch. De heer Bolte, dit thans 51 jaar oud is, is reeds meer dan dertig jaar als restaurateur werkzaam Advertentie Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee? Vraag eens geheel vrijblijvend inlichtingen over de RENAULT - Fregate Dauphine of R4. In alle opzichten kosten* besparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder Volgens het voorstel van B. en W. tot wyziging van de reinigingsrechten» zoals gisteren in ons blad aangekon- n'ifo» zullen de reinigingsrechten voor het grootste deel worden verdubbeld. De tarieven worden nu vervat in een belastingverordening, zodat de betaling eventueel desgewenst bij dwangbevel kan worden gevorderd. Tot nu toe wa ren de tarieven ondergebracht in da „Bepalingen voor de dienst der Ge in eentereinigin g". Aangezien de rechten voor diensten bewezen door de gemeentelijke ont* smettingsdienst te laag lagen, en da begroting van deze dienst de laatsta jaren een steeds groter worden nadelig saldo aanwijst, hebben B. en W. ook voorgesteld deze rechten te verhogen. De derde voorgestelde verhoging be treft de Precariorechten. Deze verho ging is nodig geworden, omdat de ta rieven dateren van 1947 en deza nauwelijks de eerste kosten van straat werk dekken. In de nieuwe verordening zijn ook de tarieven opgenomen voor het herstellen van bestrating ten be hoeve van de gemeentebedrijven en da P.T.T. Het aantal vrijstellingen is iets uitgebreid, zodat bij voorbeeld straat versiering die niets met persoonlijke reclame te maken heeft, en naambor den van artsen en advocaten buiten de tariefheffing vallen. Het nieuwe havenkantoor by de Prinsenbrug heeft in totaal 161.000,- gekost. De raad had destijds een bouw- crediet van 144.000,- toegestaan. Da kostenverhoging wordt enerzijds ver oorzaakt door de stijging van Ionen en materiaalprijzen, maar anderzijds ook door het aanbrengen van een kunst werk, waarmee bij de oorspronkelijke raming geen rekening is gehouden. B. en W. vragen de Haarlemse raad der halve om een extra-crediet van 17.000 Bovendien vragen B. en W. de raad om een crediet van 650 voor het aan brengen van een luidsprekerinstallati® in het havenkantoor. Het mondeling0 contact tussen de dienstdoende ambte naren en de passerende schippers bleek in de praktijk niet altijd in alle opzich ten te voldoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2