H. A. VAN EYKERN, oudste zend amateur van Nederland Bejaarde Haarlemmer legt zijn contacten tot ver over de grenzen OOK DE SCHOENEN VAN DE STILLE ARMEN SLIJTEN D 45 jaar „werkend lidmaat" - van Thijmiaanse „Salon - ot&Ut DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H Stille Armen „HIER DE PAoYEH, HAARLEM, FLO VERCITY" hun hobby Liefdadigheid dreigt een sluitpost te worden EEN ZELDZAAM JUBILEUM IN 0VERVEEN TAXI 19000 Amateurs met grote liefde voor Expositie eetkamers bankgarnitaren speciale aanbiedingen De aanleg van HBC terreinencomplex vordert snel GARAGE OOMEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Examen Wie mij hoort Maatregelen van en in onze etalages en modelkamers van 12 tot 20 december a.s. Barteljorisstr. 13-17, Haarlem UW HAAR IS UW KROON C. I. OERLEMANS Zaal en tribune voor Hemelvaartsdag klaar? Kommer Twintig gulden Tn zijn „shack", zijn zend-kamertje, in zijn wo"lng f de®ud^hppï I Sandbergstraat te Haarlem zit een ongeveer vijfenzeventig jaar oude heer achter zijn zend-installatie, een ingewikkeld _samenst 1 van buizen, draden, meters en apparaten. Het is 20 februari o viian^van traag neer; in zuid-west Nederland vecht men tegen de grootste vijand van dp Hollanders- het water De heer H. A. van Eykern, zijn onafscheidelijke PhD in mond merict óp dat ogenblik niets van dat alles. Met de hand bedient hij de semsleutel van zijn apparatuur Op, voor een leek, onvoorstel- C np p wi zf. zendt hii de punten en strepen van de morse-seinen de ether m HiIr de PAoVEH; hier de PAoVEH, Haarlem Flowercity, DX, K." Hij zet 'de ontvanger open. Even is het stil ^n k mkt plotseling door de shark- Hier de SM2ALU, hier de SM2ALU, Lulea, Ice-city". Het is een Zweedse amateur-zender in Lulea aan de Botmsche Golf dicht bij de Pool cirkel die de oproep van de heer Van Eykern heeft opgevangen en zijn antwoord de lucht" instuurt. In morse-seinen zetten de twee radio-zend amateur'; hun' gesprek voort. „Dat is het moeilijkst, maar ook het inte ressantste" zegt de heer Van Eykern, die in 1950 met de zenderij begon nen is Het eerste gesprek voerde hij met een stadgenoot; later zocht hij zijn contacten verder; aanvankelijk nog in Nederland, maar reeds spoedig over de grens: in andere Europese landen, in de Verenigde Staten, in Alaska (een toentertijd moeilijk te bereiken gebied), in Nieuw-Zeeland en in Japan. Hoe wel hij geen old-timer is, is hij Nederlands oudste zendamateur. Hij is nu achtenzeventig jaar, maar desondanks laat zijn liefhebberij hem niet los. Wan neer hij zijn apparatuur omgebouwd heeft, een werk waarmee hij reeds geruime tijd bezig is, omdat hij door ziekte zijn activiteiten tijdelijk moest staken, zal hij weer regelmatig zijn „Hier de PAoVEH" zijn „call" (roep letters) door de ether laten klinken. De heer Van Eykern is pas op latere leeftijd met het zenden begonnen. In zijn beroep, hij was hoofdwerktuig kundige bij het seinwezen van de spoorwegen, had hij al veel met de elektro-techniek te maken gehad; hij stond er dus niet geheel vreemd tegen over. Op zijn eenenzestigste jaar kreeg hij vervroegd pensioen, maar toch is hij nog bij de spoorwegen gebleven tot hij achtenzestig was. Omdat hij niets meer te doen had en omdat de elektro-techniek hem interesseerde, legde hij zich toe op de radio. Het seinen in morse-tekens (een vereiste voor het examen, dat men moet afleggen om zend-amateur te worden) leerde hij van een radio-marconist van de K.L.M. en van een radio-marconist van Holland-Ra^io. „Ik heb mij er toen van lieverlee ingewerkt", zegt de heer Van Eykern. In"l949 legde hij met goed gevolg het examen af en is daarna gaan zenden. „Als ik geweten had, dat het zo interessant was, dan was ik er beslist eerder mee begonnen." De Duitse natuurkundige Heinrich Rudolf Hertz is de grondlegger van het radio-zenden. In de vorige eeuw toonde bij aan wat reeds door de Engelsman James Clerk Maxwell was voorspeld, namelijk, dat elektriciteit door de ether Wordt voortgeplant door electro-magne- tische golven. Op grond van zijn uitvin ding ontdekte men het bestaan van de mogelijkheid om zonder rechtstreekse verbinding berichten door te zenden. De Amerikaan Samuel Morse vond een sys- tesm van strepen en punten, waardoor ftien door kortere of langere stroomtoe voer de ontvanger in werking stelt, die de trillingen omzet in geluiden. Telegra fie was geboren. Niet lang daarna ont- i men een middel om ook het ge- 'Proken woord over te brengen, zij het °S met zeer primitieve middelen. De Wetenschap ging met sprongen vooruit; 'elkens werden nieuwe vindingen ge daan En zoals dat dikwijls gaat, ook ahderen niet alleen de wetenschaps mensen,' gingen zich er voor interesse ren. Het gevolg was, dat aan het be gin van deze eeuw de eerste „ama teurs" gingen experimenteren en in de "lucht kwamen". In Nederland, en met name in Haarlem, klonken- de eerste te kenen van „leven" in de jaren tussen 1920 en 1930. Zij bouwden, met behulp van de gegevens die zij hadden, mor- se-seinapparaten en later, toen steeds haeer vraagstukken op het gebied van de electrotechniek waren opgelost, zet ten zij zich aan de bouw van complete radio-zend en -ontvanginstallaties. Het radio-zendamateurisme nam een „hoge vlucht". De amateurs werkten uren, soms hele dagen aan hun bouwsel. En misschien zonder dat zjj er zichzelf van bewust waren, deden zij nieuwe vond sten. Zij dienden door hun liefhebberd de wetenschap. Naarmate er meer kwa- gingen de amateurs zich aaneen sluiten. Tegenwoordig zijn er twee, ko- mnklijk goedgekeurde, verenigingen in vir, rlandde V.E.R.O.N., de Vereni- znou Y00r Experimenteel Radio Onder- *,"1 Nederland, die de grootste is ha o hoofdbureau heeft in 's Graven- Ze a' 6n de V.R.Z.A., de Vereniging van tJ. Amateurs, die Groningen als cen traal punt heeft. De verenigingen zijn aangesloten bij de I.A.R.U. de Interna tionale Amateur Radio Union. Wil men radio-zendamateur worden, dan dient men daartoe een verzoek in bij de inspecteur-generaal van de P.T.T. Deze geeft de aanvraag door aan 'dé Radio Controle Dienst, de R.C.D., waar van men later een oproep krijgt voor een examen. Het eerste gedeelte van de proef be staat uit het opnemen van morse-seinen het „sounderen" in de taal van de ra dio-amateurs. Slaagt men erin de twaalf woorden die het morse-apparaat tl één minuut uitzendt, op te nemen, dan volgt het tweede deel. Dan moet •hen zeil seinen uitzenden. Is ook dat goed, dan legt men examen af in radio techniek. Wanneer men voor alle on derdelen geslaagd is, dan geeft men roepnummer, zijn „call" op. Voor Nederland is dat PAa plus de letters, die •hen zelf wenst. In ons land bestaan er ongeveer duizend roepnummers. Is men klaar, dan ontvangt men van de directeur-generaal van de P.T.T. de Verklaring, dat men bevoegd is een ra dio-zender te bedienen; zelf mag men echter nog geen in gebruik hebben. ^Sarvoor heeft men een andere verkla- Advertentie Wagenweg 29, Haarlem, Tel 20518 SOFTY WAVE tfe nieuwste permanent wave, jvelke uw haar een NATUUR LIJK aanzien geeft. SOFTY WAVE geeft u na één streek met de horstel een gedistingeerde soepele coiffure Institut de Beauté Haute Coiffure ring nodig, die men kan verkrijgen door een zend- en ontvanginstallatie te bou wen en deze binnen drie maanden na ontvangst van de eerste verklaring te laten keuren door de R.C.D. Als de dienst de apparatuur goedkeurt, mag men zijn zender bedienen. Wanneer men bevoegdheid heeft, dan wordt men direct verzocht de R.C.D. en de politie assisteren bij het op sporen van clandestiene zenders. Men dient er onmiddellijk melding van _te maken, wanneer men ontdekt, dat ie mand onder valse letters zendt. Door middel van peil-apparaten spoort men de plaats op, waar de zender zich be vindt. De straffen die op het illegale zenden staan, zjjn zwaar; de gehele in stallatie wordt in beslag genomen. Om een verbinding tot stand te bren gen begint men met vijf maal de let ters CQ te seinen. Vervolgens geeft men zijn eigen „call" op, bijvoorbeeld „de PAoVEH", en daarachter „K", hetgeen wil zeggen: „Kom, wie mij hoort, ant woord mij". Voor verbindingen met zendamateurs over grote afstanden voegt men in de oproep achter zijn eigen code bij de letters DX, Distance (af stand) X; dikwijls ook met een toevoe ging als:,,Only U.S.A.", „Alleen U.S.A. Uit beleefdheid antwoorden dan geen amateurs uit andere landen dan de Ver enigde Staten. Men zet dan de ontvan ger open en luistert door een koptele foon of door een luidspreker. Heeft iemand de oproep opgevangen, dan antwoordt hij met zijn „call". Te vens geeft degene die antwoordt een opgave van de „leesbaarheid" uitge drukt in code door de letter R (reada bility) met een cijfer, bijvoorbeeld 4, hetgeen betekent: leesbaar, vrijwel zon der moeite een opgave van de sterk te—S (strength), bijvoorbeeld 7: mid delmatig sterke tekens en een opga ve van de toon T (tone), bijvoorbeeld 8; goede gelijkstroomtoon met slechts een spoor van rimpel. Voert men een gesprek telefonisch, waarbij men dus het gesproken woord als zodanig hoort en waarbij het dus gaat om de modu latie, dan gebruikt men in plaats van de letter T (tone) de letter M (modu latie). De oproeper beantwoordt daar na de ander door eveneens de RSl or RSM-cijfers mede te delen. Alle j>eg®~ vens noteert men in een speciaal daar voor ingericht logboek. Wanneer men de verbinding verbroken heeft, stuurt men zijn gesprekspartner een kaart ter be vestiging van het gesprek. Daarop staan onder meer vermeld de „calls van beide personen, de datum waarop het gesprek gevoerd is, de RST of RSM- cijfers, de manier waarop gesproken is, telegrafisch of telefonisch en de „in- de hoeveelheid Watts, waarmee ecember is in velerlei opzicht dè maand van de extra-uitgaven. De feestdagen, de naderende winter koude, rekeningen en niet in de laat ste plaats de inzamelingen voor cha ritatieve bestemmingen geven daartoe alle aanleiding. De „liefdadigheid" dreigt daarbij altijd weer een sluitpost te worden voor degenen, die zich al die uitgaven kunnen veroorloven. Het geven voor een goed doel wordt instinct matig uitgesteld en veelal op de lange baan geschoven met de voor dat doel fatale tevolgen. Zonder kwade bedoelin gen gebeurt dat meestal met de veront schuldiging „dat er zo veel is, waarvoor wij moeten geven". En door die veel heid van liefdadige vragen wordt het belangrijkste, het DOEL op zich zelf meestal vergeten. Het zjjn de Stille Armen, die daarvan het slachtoffer dreigen te worden. Van bestedingsbeperking hebben de winke liers niet veel kunnen merken tijdens hun Sint Nicolaas-verkoop. Er is dus nog geld onder de mensen. Niet onder put" Nederland mengewerkt heeft. Voor staan de Centrale Bureaux waardoor de kaarten verstuurd en gedistribueerd worden, in Rotterdam; het QSL-Bureau van de V.E.R.O.N. <QSL is de code voor: Kunt U nog een bevestiging van de verbinding geven. Ik geef U beves- li crin cr xran HP70 VGrbinQin§) Gil 111 C_j10~ ningen het QSL-Bureau van de V.R.Z.A. De voertaal is over het algemeen En gels- alleen voor binnenlandse gesprek ken'gebruikt men de eigen taal. Ook de code neemt een belangrijke plaats in Over politiek in de ruimste zin des wöords, mag nooit gecorrespondeerd worden Ook het spelen van vreemde volksliederen is verboden. Het gebruike lijke onderwerp is de inrichting van de zend-installatie. Voor het zenden zijn verschillende maatregelen getroffen, wat betreft de frequentie en de stroom sterkte. In Ne derland is uitzenden slechts toegestaan met een stroom van 50 Watt, voor hou ders van een B-machtiging, en van hon- derd vijftig Watt, voor houders van een A.-machtiging. De Amerikanen ge bruiken daarentegen dikwijls duizend Watt. Ondanks de lage stroomsterkte omspant men de gehele wereld. Nieuw- Zeeland en Australië zijn zeer goed te bereiken gebieden. Zelfs tot ver achter het IJzeren Gordijn kan men doordrin gen. Vooral de telegrafie leent zich daarvoor uitstekend. Het zenden mag slechts geschieden, wanneer men gebruik maakt van de tien, de vijftien, de twintig, de veertig of de tachtig meter-band. De tachtig meter-band wordt voornamelijk ge bruikt voor werk in Europa, de andere voor werk naar de overige werelddelen. Voor amateurs, die een C-machtiging hebben zij mogen alleen telefonisch werken is de twee meter-band be schikbaar. In verband met het geofy sisch jaar wordt ook de vier meter band door de amateurs gebruikt. In Nederland heeft men op de honderdzes tig meter nog een apart net gelegd, het zogeheten Radio-Noodnet. Ongeveer honderd amateurs, aangewezen door de P.T.T. werken daaraan mee, wanneer ergens in den lande bijzondere hulp no dig is. Het Noodnet werd ingesteld bij de Februari-ramp in 1953. Om goed te kunnen corresponderen, zowel telegrafisch als telefonisch, moei de zend-apparatuur met grote zorg on- De heer H. A. van Eykern, Ne derlands oudste radio-zendama teur, in zijn „shack" voor zijn zendinstallatie. derhouden en behandeld worden. Voor al de antenne verdient grote aandacht. Een goed aangepaste antenne is voor sterkte en duidelijkheid de eerste ver eiste. Verschillende radio-zendamateurs hebben daarom een draaibare antenne aangebracht, die zij naar elke, willekeu rige windstreek kunnen richten. Radio-zendamateur te zjjn is een dure liefhebberij. Een seinsleutel, minstens twee voedingsapparaten (noodzakelijk voor de input)een goed functionerend ontvangtoestel, een S- meter (voor het meten van de sterk te van het geluid) en een perfect wer kende zend-installatie zijn onontbeer lijk. Een degelijke antenne is onmis baar. Maar voor hen, die enigerma te verstand van de radio-techniek hebben, het geduld kunnen opbrengen om alles te monteren en het geld er voor over hebben, is het een hobby om nooit mee op te houden. Advertentie Wij zijn de tijd binnengegaan van erwtensoep en bruine bo nen-met-spek. De herfst neemt langzaam afscheid met steeds schaarser vallende blaren, de win ter maakt zijn laatste stellingen ge reed om ons eens stevig te pakken te nemen. Vanuit de huizen in stad en streek dringt, dan hier dan daar, een penetrante geur naar buiten, waaruit blijkt, dat de vrouw des hui zes een flinke pan op het fornuis heeft staan met die kostelijkste soep aller soepen, waarin die kleine, on aanzienlijke erwten de belangrijkste rol spelen. Laat ik u eerlijk beken nen, dat ik razend ben op die soep en aan die razernij heb ik het ver moedelijk te danken, dat op de meest merkwaardige tijden allerliefste re laties opbellen met de uitnodigende vraag, of ik niet even een „koppie" kom halen. Dat „koppie" blijkt meestal een paar flinke borden te zijn, waarvan de damp mijn bril be slaat. Indien u dus dit stukje te mis tig vindt, weet dan, dat de soep er de schuld van is. Bij al mijn dank aan die zorgzame huisvrouwen, die niet nalaten mij te tracteren en misschien zelf de lekkerste stukjes voor mij uit de mond sparen, moet ik toch met eer bied gedenken de mannen van de land- en tuinbouw, die tenslotte (met de zwoegers van de water leiding) er voor zorgen, dat de soep ingrediënten langs allerlei kanalen op onze tafels komen. Ik heb ze de afgelopen dagen weer ontmoet, de agrariërs van de L.T.B., die sinds jaar en dag in Haarlem plegen te vergaderen, komend uit alle stre ken van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. De stad aan het Spaarne is de zetel, waarop zij met een on definieerbare vooj liefde stoelen. Akkerbouwers, veehouders en tuinders hebben hun Haarlemse ver gaderzaal tot in de uiterste hoeken met hun sigarendamp gevuld. Wie midden ter vergadering binnenkwam moest zich een weg banen door de damp, die tevens het prachtige ora torische talent omkringde, waarmede de Hollandse boer, wanneer hij op dreef komt, gelukkig nog gezegend is. Veel meer zegen schijnt er niet te zijn. Ik heb tenminste veel toe- spraken-in-mineur moeten beluiste ren van mannen, die nog de kunst verstaan in oprechte verontwaardi ging met hun vuist op tafel te slaan. Ik betreur het immer, dat de minis ter en de andere heren van het de partement nooit op zo'n vergadering present zijn. Hier zouden zij het boerenhart horen kloppen met een felheid, die hen in hun landbouw politiek wat voorzichtiger zou doen zijn. Maar de minister is er niet, zijn ambtenaren blijven evenzeer in Den Haag. En zo is het ook goed. Want als met de rook- ook de kruitdamp is opgetrokken, komt er over al die agrariërs weer die ge moedelijke rust, waarom ik ze al tijd benijd. Om hun monden ligt de voldane glimlach van de man, die zijn hart eens lekker gelucht heeft en die 's avonds thuis, als hij aan de erwtensoep zit, met stemverheffing kan verklaren, dat hij in Haarlem stevig de waarheid heeft gezegd. En moeder de vrouw; och, de soep wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opgediend. En zij schept nog eens op, wanneer haar man al te veel opschept. aarlem heeft vele zetels, zoals u weet. Daar zijn er onder van de bisschop, van de commis saris der koningin, maar ook van Bloembollencultuur. Herinnert u zich nog die strijd van ongeveer negen jaar geleden, toen er fel ge discussieerd werd over de vraag, of Haarlem die zetel moest blijven be houden en of in de aloude Bloemen stad de bloembollenbeurs (het Kre- lagehuis) gehandhaafd moest blij ven? Het einde van al dat gepraat was, dat zetel en beurs in Haarlem bleven, maar dat Hillegom zijn eigen beursje in Flora grootser ging op zetten en er de vorm van Treslong aan ging geven. Nu gaat het feest, niet zozeer om de zetel als wel om de beurs, op nieuw beginnen. Het Krelagehuis is een oud en lelijk cavalje. Het is niet representatief voor een miljoenen zaak als het bollenvak is. De gemeente Haarlem heeft daar begrip voor en heeft het prachtige terrein van het Frederikspark be schikbaar gesteld, met een gift toe, om daar een nieuwe beurs op te zetten. Maar dat betekende, dat de bollenmensen hun particuliere beurs wijder moesten gaan openzetten. En daarmee is het geduvel in de glazen begonnen. Maandag wordt er een algemene vergadering van Bloem bollencultuur te Haarlem gehouden en ik vermoed, dat de kruitdamp nog tijden lang zal blijven hangen. Er blijken zelfs afdelingen te zijn, die liever twee miljoen voteren om het lelijke Krelagehuis op te lappen dan acht miljoen uit te trekken voor een fraai en riant gebouw. Kom nou, heren, mag de kost dan nooit eens voor de baat uitgaan? Zeg niet, dat Haarlem te beroerd is om wat te doen en dat de stad alleen maar wil profiteren van uw centen. Zover zijn we hier gelukkig nog niet. Wij heb ben er graag wat voor over, maar de liefde kan niet van één kant komen. Laat de maandag een zon-dag worden. En maak geen zonde van je geld. 71 /f ejuffrouw Frederica Elisabeth /l/y Kemme, huishoudster en hulpe •L van mevrouw P. LissoneWier- dels in Overveen, zal dit weekeinde gehuldigd worden ter gelegenheid van een zeldzaam voorkomend jubileum. Het is namelijk vijfenveertig jaar gele den, dat zij ten huize van de thans hoogbejaarde mevrouw Lissone kwam, wier talrijke vrienden en bewonderaars de jubilaresse beter kennen onder de informele benaming van „Rica". Aldus hebben „tout Overveen" en talrijke prominenten op cultureel gebied daar buiten haar in de loop der jaren leren waarderen om haar in de gunstigste zin des woords „ouderwetse" eigen schappen: constante vriendelijkheid en hulpvaardigheid, culinaire gaven en vakkennis op huishoudelijk gebied en daarenboven nog bescheidenheid. Dat alles maakte, dat de verschillende „dienst-jubilea"welke Rica gevierd heeft in den huize Lissone, slechts aan leidingen waren, om haar voortreffe lijkheden „in het zonnetje te zetten". Een bijzonder jubileum was dat van vijf jaar geleden, toen haar op dat mo ment 40 jaar lange trouwe toewijding werd gehonoreerd met de ere-medaille in brons, behorende bij de orde van Oranje-N assau. Er kwamen altijd veel gasten. Het is dus eigenlijk niets bijzonders", weert de jubilaresse bescheiden af. „Verder is er in die vijfenveertig jaar eigenlijk niet zoveel gebeurd". Op cultureel gebied echter viel er des te meer te beleven. De jubilaresse ver- Advertentie Permanent-wave een kwestie van ver trouwen enzeer goed model knippen. Gold wave en Tiède vanaf f 12.50. Wassen-watergolf f 2.253. Wij brengen als eerste in ons land de Sauna Infraphil Wave 17.50 met uit gebreide garantie. Med. gedipl. Haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 RAMPLAAN 49 - TELEFOON 18462 Let vooral op no 69 Het werk aan de aanleg van het nieu we terreinen-complex van de Heem- steedse sportvereniging H.B.C. aan de Cruquiusweg vordert snel. In het be gin van dit jaar werd begonnen met de bouw van de grote zaal, de kleedka mers, de douche-cellen en de tribunes. Enkele dagen geleden ging de vlag in top, omdat het hoogste punt was be reikt. Het complex bestaat uit drie voet bal-velden, een handbal-veld, een grote zaal die dienst zal doen als sporthal en als ruimte voor het houden van bijeen komsten en een tribune met daaronder de ruimten voor de spelers, de scheids rechters, het bestuur, de cantine en ber ging van de materialen. De zaal is twee ëntwintig bij elf meter groot en is hoog gehouden in verband met het volleybal. De tribune is tweeënvijftig meter lang en heeft een capaciteit van elfhonderd vijftig toeschouwers. Het initiatief tot het project werd ge nomen door de toenmalige geestelijk adviseur van de vereniging, kapelaan C. Bakker, die op een vergadering in juli 1954 zei:,,Er moet een oplossing ko men". Deze conclusie was het resultaat van de noodtoestand die in H.B.C. werd geconstateerd. Door de intensieve medewerking van de leden van de vereniging kan men snelle vorderingen maken. De velden werden geëffend en het hek werd door de leden zelf om het hoofdveld geplaatst. Ook bij het werk binnen, men hoopt voor het invallen van de vorst de zaal dicht te hebben, zullen de leden de hel pende hand bieden. Tegen Hemelvaarts dag volgend jaar zal naar alle waar schijnlijkheid aan dat gedeelte de laatst hand worden gelegd. Wanneer de ope ning van het complex zal geschieden valt nog niet te zeggen. telt met trots van de bijeenkomsten dei- leesgezelschappen, die bij de familie Lissone gehouden werden. Daar werden klassieke toneelstukken in het Neder lands, Frans, Duits of Engels door de deelnemers met rolverdeling voorge dragen. Verschillende malen werden er gastrollen vervuld door mevrouw MannBouwmeester, mevr. Royaards Sandberg en mevrouw EllenRusse. De thans drieënnegentigjarige me vrouw Lissone, die altijd de ziel is geweest van deze Overveense „salon", welke de aan een bepaald tijdvak ge bonden, onreproduceerbare, kleur droeg van cultuur, verfijning en emancipatiestreving, is nog altijd le vendig van geest, hetgeen haar de vitale beschikking doet behouden over haar rijke eruditie. Toevallig ontdekten wij dezer da gen, dat zij de vertaalster is van het in 1925 verschenen, rechtstreeks uit het 16de-eeuws Spaans overgezette, boek „De volmaakte gehuwde vrouw" („La perfecta casada") door Fray Luis de Leon. En toen wij bij haar op bezoek kwamen, troffen wij haar aan. verdiept in de lectuur van prof. Van der Meers „Augustinus de ziel zorger" Zij is ere-presidente van een dames leesgezelschap in Overveen, dat nog steeds de oude, door de beroemde katholieke emancipator prof. dr. J. A. Alberdingk Thijm gegrondveste en aan de middeleeuwse rederijkers ont leende traditie handhaaft. Samen met haar echtgenoot, de op richter van het bekende reisbureau Lissone-Lindeman, nam mevrouw Lis sone in de twintiger jaren in Overveen het initiatief tot de oprichting van een gemengde leesclub in navolging van Alberdingk Thijms gezelschap „De Vioolstruik". In zekere zin mag het Overveense leesgezelschap een voort zetting genoemd worden van „De Vioolstruik", omdat verschillende leden niet in het minst de initiatiefne mers professor Thijm persoonlijk goed gekend hadden. Na het overlijden van de heer Lissone in 1935 richtte me vrouw Lissone het dames-leesgezelschap op, waarvan zij thans ere-presidente is. Als „werkend lid" woonde mejuf frouw Rica alle vergaderingen van de leesgezelschappen bij. Zij zorgde voor de „inwendige mens" van de lezers, wier kelen uiteraard wel eens schor, hongerig of dorstig werden. Dat die materiële medewerking gewaardeerd werd, moge bijvoorbeeld blijken uit het volgende, door mejuffrouw E. Aghina te Bloemendaal twintig jaar geleden toen de familie Lissone op „Tulpen- stein" op de Hoek van de Zijlweg en de Hyacinthenlaan woonde ver vaardigde Sint Nicolaas-gedicht: „Het meest bescheiden bloempje van Tulpenstein, Dat zal toch zeker wel Rika zijn. Rika met de frissche wangen, Rika met de gouden lach, Rika met de blauwe oogen, Wie,' die niet graag Rika zag. Rika met de gulle handen, Rika, Rika vöör en na, Rika met de thee en koekjes, Rika met de chocola. Rika, die het heele jaar door Aan de club haar gaven bracht, Wordt door Sint op 5 december Als werkend lid der club bedacht". En zo zijn er meer poëtische ontboeze mingen bewaard, waarin de gaven vooral ook op culinair gebied, van de jubi- rende huishoudster bezongen worden. Van haar „werkend lidmaatschap" is zij thans omdat mevrouw Lissone min der actief aan de leesclub deelneemt ontheven, maar dat neemt niet weg, dat zij als altijd voor iedereen klaar staat, wanneer er een beroep op haar gedaan wordt. alle mensen. De Stille Armen leven na» melijk voortdurend in bestedingsbeper king. Iedereen weet, dat zij zich uiter aard niets extra's kunnen veroorloven bij de december-feestdagen. Dat zouden de Stille Armen wel willen, beseft ieder een. Dat het budget van die armen ech ter evenmin voldoende is voor aanko pen, die doorgaans niet als extraatjes worden beschouwd, is een feit. dat de moeite van het overwegen waard is. De SCHOENEN van de Stille Armen SLIJ TEN OOK, en dikwijls aanmerkelijk sneller dan de welgevormde, behaaglijk- warme en waterdichte schoenen van be ter bedeelden. Datzelfde geldt voor al le andere kledingstukken en bovendien voor de andere hoog-nodige extra-uitga ven, waarvoor ook Stille Armen komen te staan, en die voor hen des te zwaar der wegen. Daarom is het redelijk, dat de be- ter-bedeelden een fractie van hun ex tra uitgaven bestemmen voor de Stil le Armen. Dat gebeurt ook, maar nog bij lange na niet voldoende. Dat laat ste schijnt voor een voornaam deel te wijten niet aan onwil, maar vooral aan de reeds gesignaleerde neiging tot uitstel. Het is niet moeilijk te ge ven. In de rechterbovenhoek van pa gina drie van ons blad kan men le zen hoe het kan. Persoonlijk bezor gen aan ons bureau, Smedestraat 5, of gireren op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant onder vermelding „Stille Armen". Wanneer er sprake is van onwil om te geven, wordt die meestal gemotiveerd door de wrevelige opmerking „waarom moet ik daar juist voor opdraaien. Kan de staat dat niet doen. Ik betaal toch belasting". Afgezien van de ideële as pecten van het geven-voor-een-goed-doel spreekt het vanzelf, dat men (nog) méér belasting zou gaan moeten betalen, wan neer de armen van staatswege tot in de perfectie onderhouden zouden kunnen worden. Bovendien is dat laatste prak tisch onmogelijk. Armoede is namelijk meestal niet al leen met materiële hulp te verhelpen. De „absolute" armoede de status van volkomen bezit- en inkomstenlooshe>d, zoals die in de vorige eeuw nog ten on zent voorkwam is gelukkig verleden tijd. Er zijn sociale voorzieningen. Er is steun. Maar dat alles moet uiteraard aan ambtelijke normen gebonden wor den. Bovendien zijn die voorzieningen net-aan voldoende om in leven te blij ven. Veel meer dan vroeger is armoe de thans een kwestie van vooral geeste lijke ellende. De Stille Armen zijn de „moeilijkste gevallen". Dikwijls zijn het de bejaar den, die kans zien van hun A.O.W.-uit kering te leven, en die steun van Sociale Zaken weigeren, omdat die steun op hun kinderen verhaald zou worden. Soms zijn het de mensen, vroeger in goeden doen, wier inkomsten thans „te klein voor het servet", maar ook nog „te groot voor het tafelkleed" der sociale voorzieningen zijn geworden. Er zijn chronisch zieken of invaliden, die wan neer zij alleenstaand zijn van ZEVEN TIEN gulden per week moeten rondko men. Er zijn echtparen, die het met vierentwintig tot zesentwintig gulden, ook per week moeten doen. Er zijn vrouwen, die voor zichzelf en haar kin deren geen alimentatie meer krijgen en daarvoor niet uit willen komen. Een welvarend zakenman kan materieel en meestal ook geestelijk volkomen ver kommeren, wanneer zijn gezin (niet pro fiterend van fondsen en dergelijke) door langdurige ziekte getroffen wordt. Een feit is, dat de armoede moeilijker te dragen is voor degenen, die vroeger in beter doen geweest zijn, voor de klei ne spaarders, die de illusie hadden, dat zij „later" wel eens konden gaan rentenieren. Hun allesbehalve,,kapita listisch" appeltjes voor de dorst zijn danig ineengeschrompeld. Zij zijn „stil arm" en daardoor moeilijk te achterha len. Ook voor hen wordt in december de inzameling gehouden. Mejuffrouw Rica Kemme viert dit weekeinde haar vijfenveertig jarig jubileum als huishoudster bij mevrouw P. LissoneWier- dels in Overveen. Rechts op de foto de jubilaresse, wier trouwe toewijding vijf jaar geleden reeds gehonoreerd werd met de ere-medaille in brons, behoren de bij de orde van Oranje- Nassau. Naast haar is de thans 93-jarige mevrouw Lissone ge zeten. De sociale raad, een lichaam, waar in ook alle verenigingen of instellingen op het gebied der weldadigheid verte genwoordigd zjjn, tracht ieder jaar vóór de Kerstdagen aan de geregis treerde Stille Arrr.en twintig gulden te geven, ambtshalve of door middel van de verenigingen of instellingen. Die twintig gulden zijn geen groot bedrag. Een fatsoenlijk paar schoenen kan men er niet voor kopen. Misschien een stukje vlees voor de Kerstdagen. Of iets an ders, dat „blijvender", noodzakelijker is. Want er moet gewikt en gewogen wor den. Die twintig gulden zouden veel meer moeten zijn. Dat kan niet, om dat er niet voldoende geld binnenkomt. De „oogst" van de Haarlemse mildda digheid bedraagt doorgaans twaalf tot dertienduizend gulden. Tot dusver zijn er nog maar zevenduizend gulden bin nengekomen Het Kerstfeest nadert nu snel. Velen, die er nog niet toe gekomen waren een gift voor de Stille Armen te schenken, hebben in het weekeinde daartoe ruim schoots de gelegenheid. Per giro ontvangen: J. S. 10. Aan ons bureau werd bezorgd; Da mes H. ƒ2.50; A. O. ƒ4; N.V. Drukke rij „De Spaarnestad" 1250; fam. K. 15.50. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden, Sme destraat 8 Haarlem, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Stille Armen". In het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat zal van 21 december tot 13 januari een tentoonstelling worden ge houden van kunstnaaldwerk. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3