Geen nieuwe bloembollen- beurs in Haarlem? Voor stel van hoofdbestuur met grote meerderheid van stemmen verworpen Voortreffelijk pleidooi van jhr. mr. dr. 0. F. A. H. van Nispen van Pannerden Medisch Controle Bureau dei- ziekenfondsen in nieuw gebouw Rotterdams Toneel brengt „De Bolle" van Marcel Achard Stille Armen Ïn) J. F. ERDTSIECK NEEMT AF SCHEID VAN GEMEENTE ZANDVOORT Burgemeester Van Fenema: „Tien jaar werk voortreffelijk Kostelijke rol van Bob de Lange André Balint exposeert bij Galerie Espace H. Hartparochie viert iubileum van koster Tung Yen won het judo-toernooi van Ee-Ka-Ju C. H. SCHAAP moet Indonesië verlaten BEWOGEN VERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR FILMS: Di versen Weer iedere dag markt Grote belangstelling Koperen jubileum „St.-Margaritagroep" Een groeps-goede- daacl SCHEEPVAART6ER1CBTEN MAANDAG 16 DECEMBER 1957 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Haarlem Verkeerde beslissing Grote steun Spreekuur wethouder HEEMSTEDE Dammers gaan klaverjassen BEIDE BENEN GEBROKEN Beurs van Amsterdam •- Komt de nieuwe bloembollenbeurs in het Frederikspark te Haarlem ter vervanging van het vervallen Krelagehuis Die vraag zal voorlopig nog een vraag blijven. Vanmorgen is daarover een stevig woord gesproken door de afgevaardigden ter vergadering van de Koninklijke Vereniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem gehouden. Het voorstel van het hoofd bestuur was immers om ter financiering van het gebouw de vakheffing met een half procent te verhogen en die verhoging via het produktschap voor siergewassen te innen. Daar waren de meeste afgevaardigden fel te gen en het voorstel werd met 1573 stemmen tegen, 47 voor en 15 blanco verworpen. De afgevaardigden vonden echter in hun zojuist voor zes jaar en met uitbundig applaus herkozen voorzitter, mr. dr. jhr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, een voortreffelijk pleiter voor het voorstel, die op eminente wijze zijn argumenten voor de beurs in het Frederikspark en de voorgestelde heffing ter tafel bracht. Aan de stemming kon hij echter niets veranderen, omdat de afgevaardigden met een bindend mandaat van hun afdelingen naar de vergadering waren gekomen. Het hoofdbestuur van Bloembollencultuur zal nu naar andere wegen moeten zoeken om tot een nieuw beursgebouw te geraken. Het debat werd geopend door de af gevaardigde van Anna Paulowna. De ze verklaarde, dat het voorstel van het hoofdbestuur door zijn afdeling zeer ongunstig was ontvangen. De lasten achtte men onaanvaardbaar, de toe lichting op het voorstel zeer matig. In dien er inderdaad ongeveer 12 miljoen gulden mee gemoeid zouden zijn, kon de vereniging beter van het plan af stappen. Zijn afdeling liet het hoofdbe stuur overigens de vrije hand om met andere plannen te komen, die beter uit gewerkt waren. De heer v. Til uit Hillegom verklaar de op bewogen toon, dat zijn afdeling volstrekt afwijzend stond tegenover het voorstel. Om de eenvoudige reden, zo zei hij, dat wij vrije mensen zijn in een vrije organisatie, die zich niet moe ten overleveren aan de machtsmidde len van iet produktschap. Het zou de ondergang van de vereniging zijn, wan neer zij een aanhangwagen werd van de locomotief, die het produktschap is. De voorzitter achtte na die woor den op ontroerende wijze gespro ken een extra zakdoek wel nodig. Een ontroerend verhaal, zo merkte hij op, is niet altijd een juist en waar verhaal. Want van wie is die locomo tief? Wie betaalt de brandstof? Wij, aldus de voorzitter. Het produktschap is een apparaat van ons, van de vak genoten. Het is dus helemaal niet gek als het produktschap ons die dienst van extra heffing zou verlenen. Om misverstand te voorkomen verzeker de de voorzitter dat die toeslag na tuurlijk niet gevraagd zou worden van niet-vakgenoten. Als men het paard (het produktschap) de haver geeft, is het dan zo gek, als men er de wagen (de vereniging) achter spant. Maar als je zelf wilt trekken, doe het dan. En de heer v. Til moet dan ma.-.r eens zeggen, hoe de finan ciering wel dient te geschieden. U hebt, zo ging jhr. v. Nispen voort, aan het hoofdbestuur opdracht gegeven voorbereidingen te treffen om te komen tot e ennieuwe beurs. Als u ons dat onmogelijk maakt, dan geven wij onze opdracht terug. De heer van Til repliceerde daarop, dat dan onderzocht moet worden of de vereniging het karretje zelf moet trek ken of niet. Men zou kunnen nagaan of de financiering kan geschieden via geldleningen, contributieverhogingen, of vrijwillige bijdragen. De afdeling Schoten-Velsen liet een heel ander geluid horen. Daar had men het voorstel van het hoofdbestuur in principe aanvaard. Misschien zou het echter wel goed zijn het terug te ne men, omdat er nog zovele vragen zijn. De afdeling Beverwijk pleitte in de geest van die van Heemstede, welke CINEMA-PALACE: Betaald gevaar, 14 J. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. FRANS HALS: De nieuwe avonturen van Captain Blood, 14 j. 2.30, 7, 9.15 u. Dl. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Het rijk van de zon, 14 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De show gaat door, zie recensie, 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: De barbier van Sevilla, a. 1. 8.15 uur. REMBRANDT: The sun also rises, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Verboden planeet, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Ma.: Across the bridge, zie recensie. 2.15, 7 en 9.15 uur. Di. t.m. do.: De zevende sluier, 14 J. 2.15, 7, 9.15 uur. De Maandag 16 december 1957 Brlnkmann, Groote Markt, 20 uur heer Lode van Gent over „Het land van Berbers en Arabieren: Indo-China; Bre- tagne, het sprookjesland". (Geloof en We tenschap). Brinkmaan, Groote Markt, 20 uur: „Het ontstaan van de adel in West-Europa", le zing voor de Nederlandse Genealogische Vereniging. Dinsdag 17 december Concertgebouw, 20 uur: Vijfde concert Serie D door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Minerva-theater, 20.15 uur: Toneelgezel schap Johan Kaart met „Het konijn ben ik". Rembrandt-theacer, 12.4013.20 uur: Pau ze-theater, veertig minuten Jules de Corte. GEBOREN: M. C. H. Jansen-van der Zijden, z.; A. Th. W. de Graaff- Diesveld, z.; H. H. de Mari-Karst, z.; A. E. Tiggelman-Waterbolk, z.;Th. M. Assendelft-Rooijers, z.; Chr. G. Koen- Schönthaler, z.; J. C. A. Wind'-van Brero, d.: J. Rekman-Snoek d. ONDERTROUWD :H. J. Jansz en X M. Stuijt. n OVERLEDEN: P. J. van der Horst, 75j. Gedempte Oude Gracht: A. Rep, 65 j. Mervuriusstraat; A. van Baten burg-van de Kraats, 78 j. Crayenester laan: M. G. de Vos-Kroon, 80 j. Rol lanstraat. voorgesteld had het Krelagehuis op te knappen. Er was destijds reeds een verbouwingsplan, dat op de lange baan geschoven werd. Het aanbod van het Frederikspark door de gemeente Haarlem achtte de Beverwijkse afge vaardigde wel een mooie geste, maar feitelijk niets anders dan een kluif met een beetje vet. ,,Wij mogen om die kluif vechten", zo verklaarde hij. Een gebouw van standing zou hjj wel kun nen toejuichen, indien er niet zoveel consequenties aan vast zaten. Men geeft een deel van zijn vrijheid en zelfstandigheid aan de gemeente Haar lem prijs. De wegen van Haarlem en Bloembolencultuur lopen te veel uiteen, zo meende hij. Bloembollencultuur heeft een gebouw nodig voor één dag, gedurende zes uur, Haarlem wil een mooi gebouw voor sportbeoefening en congressen. Haar lem gooit er geen miljoenen tegen aan. Het heeft geen liefde voor het bollen- vak, wel voor de slagzin Haarlem-Bioe- menstad. De voorzitter achtte al di© beursop- winding ongegrond. Hij bestreed aller eerst de legende als zou Haarlem het Frederikspark zonder meer hebben aan gewezen. De gemeente had verschillen de plaatsen, maar die waren voor Bloembollencultuur niet acceptabel. Toen bracht Haarlem het offer om het Frederikspark ter beschikking te stellen. Er zal daar voldoende gelegenheid tot parkeren zijn, zelfs ondergronds. Het benodigde bedrag is niet te lenen. Pas wanneer de financiën verzekerd zijn kan met de bouw worden begonnen. Op openhartige toon verklaarde spreker, dat hij met de leden de ervaring heeft opgedaan dat men rustig een besluit neemt en het later gewoon intrekt. In dien dit b ij deze miijoenenkwestie het geval zou zijn, zit het hoofdbestuur er mee en komt het in een onmogelijke positie. Als u het voorstel verwerpt, dan moet u maar zeggen hoe het wel moet. Zo lang de vereniging bestaat is er een beurskwestie. Werd er in deze een be sluit genomen, dan werd het later al tijd weer betreurd. Jaren geleden kon in Spaarnehout een beurs gebouwd worden, maar het voorstel werd ver worpen. Liever vertimmerde men een oude fabriek (het huidige Krelagehuis). Spoedig daarop was niemand ermee te vreden. U moet zelf weten wat u doet, maar het is wel treurig dat in een vak dat in tien jaar tijds zijn omzet van 30 tot 180 miljoen verhoogde, geen andere suggestie wordt gedaan dan hier en daar wat aanbouwen. Als u mee wilt tellen, dan zal het vak een representa tieve zetel moeten hebben. Het heeft overigens weinig zin nog verder te pra ten, want het voorstel van het hoofdbe stuur is reeds via de afdelingen verwor pen. Ik ben er echter van overtuigd, dat er voor de zoveelste keer een verkeer de beslissing is genomen. Een beslissing tegen uw eigen belang In. Ik vind de ingediende moties niet de moeite waard om ze hllemaal voor te lezen. Zij ko men praktisch hierop neer: opdracht om met andere plannen te komen. Het hoofdbestuur wil dat nog wel doen, maar u moet wel bedenken, dat men door alleen tegen te zijn geen stap ver der komt. Op een desbetreffende opmerking van de afdeling Hillegom antwoordde de voorzitter nog, dat er met Haar lem geen enkel ander contact is ge weest dan over de plaats van de beurs. Wat Haarlenj verder wil doen is niet bekend. Maar als er een nieu we bloembollenbeurs komt, aldus be sloot jhr. v. Nispen zijn vastberaden betoog, dan moet het een beurs van het bloembollenvak zijn, waarin men Haarlem gaarne gastvrijheid wil ge ven. ,,Als jullie kerels zijn, betaal dan je eigen beurs zelf". Advertentie Voor blijvend geluk naar de VERLOVEN GSRIN GKNSPEC1AEIST MARTIN UÏTTENBOGAAR» Schoterweg 35. Haarlem. Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak In dt boven-foyer van de Stads schouwburg waren zaterdagmiddag ruim honderd genodigden voor het merendeel medici vertegenwoordi gers van ziekenfondsen bijeen ge komen ter gelegenheid van het nieuwe kantoorgebouw, dat de stichting het Medisch Controle Bureau van de te Haarlem werkende ziekenfondsen aan de Tempeliersstraat 20a, hoek Van Edenstraat ging openen. Wethouder W. C. Bakker sprak als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Haarlem. Hij noemde, na te hebben gewezen op de steeds plaats hebbende verdere concentratie en cen tralisatie op het gebied van het zieken fondswezen, twee redenen .waarom de gemeente Haarlem in 1950 het aan vankelijk door haar verzorgde werk heeft los gelaten. Het werk werd enerzijds te omvangrijk voor de Ge neeskundige Dienst; anderzijds wilde men wat uit particulier inintiatief was ontstaan daar weer terug brengen. De ziekenfondsen vormden toen de stichting Medisch Centrale Bureau. De voorzitter van deze sichting, dokter N. C. J. Steffelaar, gaf aan het begin een overzicht van het werk van het jonge M. C. B. in een bestaanperiode van zeven jaar. Met de aankoop van het pand Frans Halsplein 4 in het cen trum van Haarlem werd een oplossing gevonden voor de moeilijke taak van controle. Dokter D Heymans werd als controleur aangesteld .Later kwam dokter F. Reus hem assisteren. Bij uit breiding van het personeel bleek op het Frans Haisplein de werkruimte te ge ring en men werd zich steeds meer bewust van de gedachte dat naar een andere oplossing moest worden ge zocht. Nadat de eerste plannen in dui gen waren gevallen kon de stichting de vroegere woning van dokter Wam- steker aan de Van Edenstraat kopen. Hulde bracht dokter Steffelaar aan het personeel, dat er bij de verhuizing voor had zorg gedragen dat het Medisch Controle Bureau geen dag gesloten be- Vanaf vandaag tot en met dinsdag 24 december zal met het oog op het Kerst feest weer dagelijks markt worden ge houden op het terrein van de Boter markt en wel tot en met 19 december 1957 tot 18 uur en 20, 21, 23 en 24 de cember tot 21 uur. hoefde te worden. In het nieuwe ge bouw vond de commissie van Toezicht eveneens huisvesting. Namens deze commissie en tevens als voorzitter van de Haarlemse zie kenfondsen sprak mr. P. de Jong. Vervolgens spraken nog de artsen W. C. van der Laan, voorzitter van de specialistenvereniging, F. J, C. Wes terweel, voorzitter van de Haarlemse huisartsenvereniging, en D. Heymans, medisch adviseur van het M.C.Ë. Na mens het architectenbureau Brakel en Buma zei de heer W. Buma dat de metamorfose van het gebouw zelfs de oorspronkelijke eigenaar versteld zou doen staan. Het Kennemer rijcentrum heeft zater- algemene dienst, de heer A- h. de Boer. dag de openingvan de overdekte ma- Ter gelegenheid van de opening word nege aan de Zijlweg gehad. Niet alleen de aanwezigen een aantrekkelijk pro- het rijcentrum boekte daarmee een gramma aangeboden. Onder leiding van vooruitgang, maar ook de politie van de commandant, de heer G. J. Ebdlich, Haarlem, die van het centrum paarden presenteerde de complete bereden afde- in huur heeft, is met de manege zeer ling zes man zich aan de hoofd- gebaat. De officiële opening werd ver- commissaris. Tevens toonde men de richt door Si. Nicolaas, die voor deze wijze waarop de paarden capabel ge- gelegenheid zijn vertrek naar Spanje had maakt kunnen wordenMen zwaaide met uitgesteld. Gezeten op zijn schimmel vlaggetjes, men loste schoten en hield maakte de Sint zijn_ entree. Bij de ope- luidsprekers vlak bij de oren van de ning waren aanwezig de li oofdoommis- dieren. De paarden ondergingen deze saris van politie van Haarlem, de heer proefnemingen zonder opgewonden te J. Fontijne, en de commissaris hoofd geraken. dtr werd een jeugdcarrousel en ''T5ei voor volwasenen gereden. jL-deux werd uitgevoerd door dl J™an~Brinkerink, echtge note van de directeur, de heer H Zoet- man en me,, n. Rietveld Door enkele jeugdige njdstertjes werd een bloemen- manoeuvre gehouden. De herZl?r Br°ek™Z ZnrdeZ°etman Ted™ daarna demonstratie drZuT*D? °Z?e vZ Haarlem heeft thans de beschikkina over vier paarden; men hoopt dit aantal on te voeren tot zeven. v In de feestelijk verlichte raadzaal van het Zandvoortse raadhuis heeft de heer J. F. Erdtsieck zaterdag afscheid genomen als hoofd van het bureau huis vesting der gemeente Zandvoort. Het college van burgemeester en wethou ders was daar samengekomen met de ambtenaren ter secretarie en verschil lende genodigden. Burgemeester mr. H. M. van Fenema schetste in den brede de uitzonderlijk moeilijke taak welke de heer Erdtsieck gedurende ruim 10 jaar op zo voortref felijke wijze heeft verricht. Hij heeft bloot gestaan aan bedreiging, vergui zing, pogingen tot omkoperij en laster. Ondanks dit alles heelt de heer Erdt sieck met opgewektheid en grote ken nis van zaken de huisvestingsproble men behartigd. Hij was een gaaf mens en een onkreukbaar ambtenaar. Na mens het gemeentebestuur ontving me vrouw Erdtsieck een ruiker bloemen en de scheidende functionaris een fraai Zaans wandklokje. De gemeentesecretaris, de heer W. Bosman, voerde het woord namens het secretariepersoneel. Hij wees op de bij zondere plaats welke de heer Erdtsieck in het ambtelijk team heeft ingeno men door de aard van zjjn werkkring en zijn persoonlijkheid. Hij heeft aan de ambtelijke verhoudingen als het ware een injectie van dynamische frisheid gegeven. Als geschenk ontving de heer Erdtsieck een zilveren sigarettenkoker. De heer van Duijn sprak namens de huisvestingscommissie een dankwoord voor de goede samenwerking. De heer Kraetzer, namens de chefs van de huisvestingsbureaux van Bloemendaal, Haarlem en Heemstede sprekende, be lichtte in een geestige speech de bij zondere kwaliteiten van de heer Erdt sieck ook in interlocael verband. Mr. J. H. J. Simons, advocaat der gemeente Zandvoort, herinnerde aan de goede samenwerking met de heer Erdtsieck in de talrijke gevallen waarin het gemeentelijk huisvestings beleid van Zandvoort tot rechterlijke bemoeiingen heeft geleid. De grote kennis van zaken en de juridische Een zeer goed bezette stadsschouw burg heeft zaterdagavond genoten van Marcel Achard's blijspel „De Bolle", dat door enkele acteurs er. actrices van het Rotterdams Toneel op uitbundige wijze gespeeld werd. Achard behoort tot de meest spirituele der hedendaagse Franse blijspelschrijvers. Zijn „Patate", door Gerard Kekers in een gemakkelijk lo pend i ederlands vertaald onder de ti tel „De Bolle" is een van de grote suc cessen geworden van het afgelopen Pa- rijse toneelseizoen. Samen overigens met „Het Ei" van Félicïen Marceau. Het op merkelijke is, dat beide successtukken ook in Nederland blijken aan te spre ken, en dat zij beide geregisseerd zijn door Fons Rademakers. Zoals het bij een goed blijspel past, is de intrige een zeer eenvoudige. Er zijn twee vrienden: Noël en Léon. De eerste is in alle opzichten een geslaagde fi guur, de tweede is een mislukkeling en wel, naar hij meent, door toedoen van Noël, die hem zijn eerste liefde heeft af- gekaapt en die hem steeds de loef heeft afgestoken. In feite leeft Léon op de zak van Noël. Maar Léons aangenomen dochter Alexa blijkt een verhouding te hebben met de getrouwde Noël. Wan neer Léon haar wil wreken, blijkt, dat De markten staan geheel in het teken h„ zichzelf wil wreken voo' alJdi^ ja. in de komende feestdagen, waarbij 1 daJ. j.« 7ich inférieur heeft eevoeld van kerstbomen, kerstartikelen, kerststuk jes, wild, fruit, bloemen e.d. het geheel, mede doordat de markt elektrisch ver licht wordt, een feestelijk aanzien zul len geven. In verband met de gewone week markten zal de verkoop van bomen za terdag op de Gedempte Oude Gracht tussen Koningstraat en Stoofsteeg en maandag op de Raaks plaats hebben. Wethouder A. Angenent van Haarlem zal inplaats van donderdag 19, woens dag 18 december spreekuur houden. ren, dat hij zich inférieur heeft gevoeld aan Noël. Achard heeft een typisch Frans blij spel geschreven a la Molière, aan wiens werk het stuk in zijn beste momenten beslist herinnerde. Hij is half badine rend, half moraliserend en de vrolijk heid die hij oproept, heeft steeds een ondertoon van melancholieke pijn. Achard is een ras-toneelschri'ver, die de kne pen van het moeilijke blijspelvak door en door kent. In twee bedrijven voert hij zijn stuk naar een dwaze climax, de woede uitbarsting van Léon en hij presteert het om de eerste helft van het derde bedrijf, die climax te hand haven. Daarna zakt hij ineen, omdat hij teveel wil z-eggen, uitleggen en morali seren. Maar dan heeft men reeds zo zeer genoten, dat men de zwakheid van het slot graag vergeet. De regie van Fons Rademakers deed het stuk alle recht. Zij was beweeglijk, groef nergens te diep in de karakters, maar fladderde er ook nergens teveel overheen. Hij heeft veel werk gemaakt van de tekstloze spelmomenten, vooral van Bob de Lange als De Bolle. Harry Wich had een charmant decor ontwor pen voor deze voorstelling. Wij doen de overige speler niet te kort, wanneer wij zeggen, dat de voor stelling gedragen werd door Bob de Lange, die de rol speelde van Léon. Hij begon een beetje traag, een beetje aar- zeiend, maar groeide snel naar de fe nomenale climax in het tweede bedrijf, waar hij zwelgt in de voorpret van zijn w.aak op Noël. Naast hem stond Enny Meunier als zijn wat burgerlijke vrouw tje, wier jarenlange toewijding hij ten slotte ontdekt. Dit vrouwentype is de feitelijke heldin van het burgerlijke Franse blijspel en ik geloof niet, dat Enny Meunier dit type erg ligt. Maar zij heeft zich uitstekend gekweten van de moei lijke en vaak ook ondankbare taak om dit burgervrouwtje gestalte te geven. De pendant van dit echtpaar werd gevormd door Pim Dikkers als Noël, rustig, zelfvezekerd en superieur, maar naar onze smaak een beetje te zwaar, te serieus: en Trees van der Donck als zijn mondaine echtgenote. Dit werd niet helemaal waar gemaakt, om dat het allemaal een beetje stereotiep was. Prachtig genuanceerd en knap vol gehouden daarentegen was Léons aan genomen dochter Alexa van Lies Fran ken, thans debuterend bij het Rotter dams Toneel. Wiebe Brandsma typeer de een waardige, zij het wat jonge but ler. Een knappe voorstelling dus van een genoeglijk stuk, dat echter vanwe ge de openhartige gesprekstoon niet be paald voor kinderoren geschikt is. J. W. v. d. V. „feeling" van de heer Erdtsieck wa ren voor mr. Simons in menig rechts geding een grote steun. Hij wenste dat de vele ontevredenen, noodwen dig gevolg van de woningnood, ken nis konden nemen van de vele moei te welke de heer Erdtsieck zich ge geven heeft om de nood zo goed moge lijk te helpen lenigen. Zij zouden hun oordeel dan zeker in gunstige zin her zien. De scheidende functionaris sprak een bewogen dankwoord. Hij had tegen dit afscheid als tegen een berg opgezien, maar hij had het toch ook voor geen goud willen missen. Evenmin trouwens als de periode van zijn leven waarin hij met de huisvestingsmoeilijkheden ge confronteerd werd. Hij dankte het colle ge van burgemeester en wethouders, de ambtenaren en de leden van de advies commissie voor de prettige samenwer king. Hij herdacht ook de overleden wethouders v. d. Moolen en Goos, en zjjn vriend wijlen de heer A. van der Mije die voorzitter van de adviescom missie is geweest. Hierna volgde een druk bezochte re ceptie, waarbij talrijke huisvestings cliënten de heer Erdtsieck kwamen be groeten. De heer A. A. Cense bood hem namens de hoofden van gemeentelijke diensten een kist sigaren en mevrouw Erdtsieck bloemen aan. De openstelling van de bezichtiging in Haarlem van het werk van de in Parijs woonachtige Hongaarse schilder André Balint was voor Teisterbant bij monde van haar president, mr. J. M. Landré aanleiding om de leiding van Galerie Espace te prijzen omdat zij er steeds weer in slaagt belangrijke expo sities en kunstenaars naar Haarlem te halen hetgeen ten goede komt aan de verruiming van het cultureel besef in onze stad. Vervolgens bood hij de ex posant een bloemstukje aan waarin de Hongaarse en Nederlandse kleuren wa ren verwerkt, begeleid door enige vrien delijke woorden. Hij gaf uiting aan zijn gevoelens van vreugde om de interna tionale contacten en de samenspraak en gedachtenwisseling met de Haar lemse kunstenaars die ook nu weer heeft plaatsgevonden. Wij zijn zeer ge ïnteresseerd in de ontwikkeling der stromingen buiten West-Europa en kun nen hier constateren hoe zeer deze pa rallel loopt met de kunstopvattin gen ten onzent. Hij verzekerde de kun stenaar blijvende gastvrijheid in Teis terbant tijdens zijn bezoeken aan Haar- lem. Met behulp van een tolk dankte Ba lint voor de ontvangst en de vrienden die hij hier gevonden heeft. In het be lang der Europese cultuur wenste hq de collega's in zijn vaderland een zelf de mogelijkheid tot uitwisseling toe. Zondag is in de H. Hartparochie te Haarlen het feest gevierd ter gele genheid van het twaalf-en-half jarig ambtsjubileum van de koster van de parochie, de heer J. van de Camp. Om half elf werd een plechtige hoogmis op gedragen door putoor A. P. Lonwe O.F.M. Hij werd geassisteerd door pa- te N. Stolwijk als diaken en pater E. Lohman, als sub-diaken. Het koor van de parochie zong onder leiding van de dirigent, de heer P. Broersen. Na de Hoogmis recipieerde de ju bilaris met zijn echtgenote in het pa rochiehuis „De Schuylenburcht" aan de Kleverparkweg. Vrijwel zonder on derbreking kwamen honderden uit de parochie en van daarbuiten de heer Van de Camp gelukwensen. Men le verde volop zijn sympathie voor de koster. Pastoor Louwe prees in een korte toespraak de heer Van de Camp om zijn grote offervaardigheid en de toewijding die hij immer betracht had. „Of men bij dag of nacht komt, bij tij of ontij, altijd staat U klaar". Hij sprak de -vens uit, dat de parochie nog zeker twaalf-en-half jaar zich over het bezit van de koster mag verheugen. Tot slot overhandigde de pastoor de jubilaris een enveloppe met inhoud. In het gebouw van de Haarlemse Kegel Bond hield gistermiddag en gisteravond de Haarlemse rooms-ka- tholieke Judo-vereniging Ee-Ka-Ju een „Spaarnetoernooi". Twaalf verenigin gen uit Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Den Helder na men aan het toernooi deel. De ploeg van Tung Yen uit Amsterdam wist beslag te leggen op de eerste plaats. De hoofdstedelingen slaagden daarin door een duidelijke overwinning van vier-nnl in de finale-wedstrijd tegen de Judo-club Rotterdam-Zuid. Een opmerkelijke prestatie leverden voorts het team van het Amsterdamse Yu Ai dat met vijf tengere judoka's de derde plaats voor zich opeiste en de ploeg van het organiserende Ee-Ka-Ju, dat eveneens met niet-zware judo-ers op de mat kwam en de vierde plaats bere'kte. De wedstrijden werden gespeeld vol gens het afval-systeem. De winnaars van de voorronde plaatsen zich met de beste verliezers in de kwart-finales. Acht ploegen streden daarna om een plaats in de halve finales. Tung Yen Rotterdam-Zuid, Ee-Ka-Ju en Yu Ai bereikten deze eindstrijd. Tung Yen won daarin met 3-1 van Ee-Ka-Ju en Rotterdam-Zuid zegevierde met 2-1 over Yu-Aa. De finale ging dus tussen Rot terdam-Zuid en Tung Yen. De Am sterdammers lieten er geen gras over groeien en wonnen met de sprekende cijfers 4-0. In de wedstrijd, die moest beslissen wie de derde plaats zou be zetten klopte Yu Ai Ee-Ka-Ju met klein verschil: 2-1. Er is tijdens het toernooi zeer be hoorlijk judo te zien gegeven. Enkele judoka's kwamen zelfs tot opmerkelijk goede prestaties. Aan het slot kwam de Amsterdammer J .Brouning op de mat in een serie-wedstrijd tegen acht entwintig judo-ers. Ondanks het feit dat hij kort geleden een operatie aan zijn knie had ondergaan, een blessure, waardoor de meesten zich niet actief met de sport bezig houden, overwon hij in iets meer dan twintig minuten al zijn tegenstanders. De organisatoren van het toernooi kunnen zeker tevreden zijn; eensdeels voor het judo dat gegeven werd, anders- deels door de grote belangstelling die van de zijde van het publiek werd ge toond. Gisteren herdachten de gidsen en kabou ters van de Sint Bavo-parochie het feit, dat 12% jaar geleden direct na de be vrijding °P initiatief van kapelaan van Adrichem de „Sint Margarita- groep" werd opgericht. De viering van dit feest begon met een Hoogmis, opgedragen door de tegenwoor dige aalmoezenier, kapelaan J. Agterof. Tijdens een gezamenlijk ontbijt voor gidsen en kabouters werd het woord ge voerd door pastoor Pouw en door de heer Roozen, vice-voorzitter van het groepscomite. Mejuffrouw H. IJsselmuiden, die van af de oprichting onafgebroken leidster is geweest, werd een cadeau aangebo- vaa estelijke bijeenkomst, die s middags in „Nieuw Berkenrode" werd gehouden en waarbij Jan Nelissen met zijn bekende poppentheater optrad, werd geopend door kapelaan J. Agterof. Hij heette op de eerste plaats zijn voor ganger, kapelaan van Adrichem, harte lijk welkom, voorts het groepscomité, het districtsbestuur en de talloze oud leden, leden en belangstellende ouders. Onder grote bijval maakte kapelaan Agterof bekend dat de groep een „groeps-goede-daad' zal stellen, welke stellig alom weerklank zal vinden. Het idee is geopperd geld bijeen te brengen o.a. door e enintensieve heitje-karwei tje om in het komend Maria jaar een zieke parochiaan naar Lourdes te kun nen laten gaan. Een viertal kabouters in verpleeg steruniform, die na deze medede ling met hun muts door de zaal gingen, haalden 75,Y op! Een begin, dat deze symphatieke actie welhaast bij voorbaat doet slagen. Tijdens een gezellig samen zijn van leidsters, groepscomité en en kele genodigden werd dit bedrag met nog eens f 75 aangevuld. Traditiegetrouw zal de damclub St.-Bavo te Heemstede tegen Kerstmis weer een klaverjastoernooi houden voor dammers en belangstellenden om levensmiddelen pakketten. Dit evenement zal plaats heb ben op woensdag 18 december a.s. in ge bouw Nieuw Berkenrode aan de Heren weg en aanvangen te 8 uur n.m. Voor nadere inlichtingen en inschrijvin gen kan men zich wenden tot het secre tariaat: Balistraat 14 te Heemstede. Aan ons bureau werden voor dé Stille Armen de volgende giften be zorgd: N.N. ƒ100; N.N. ƒ10; N.N. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden, Sme- destraat 5 Haarlem, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Stille Armen' a ABBEKERK 15 v. R'dam, 15 nm. te Antw. ALGOL 15 v. R'dam, 16 te Bremen. AMELAND 15 v. R'dam n. Thameshaven. BENGKALIS 14 v. R'dam n. Hamb. GAASTERKERK 15 te R'dam. HAARLEM 15 te R'dam. KABYLIA 15 te R'dam. KOROVINA 14 v. R'dam n. Gothenburg. LUNA 14 v. R'dam n. Lissabon. NOORDAM 15 te R'dam. PARKHAVEN 15 te R'dam. PEPERKUST 14 v. R'dam n. Hamburg. PRINS CASIMIR 14 v. R'dam n. Belfast. PRINS FRED. WILL. 15 v. R'dam n. Ant*- PRINS WILLEM II 15 v. R'dam n. SL-John* STAD ARNHEM 14 v. R'dam n. N. Orlealifc WONOSOBO 16 te Tuticorn. AAGTEDIJK 15 v. Marseille, 16 te Genua. ABBEDIJK 15 v. San Diego n. Cristobal, ALIOTH 15 v. B. Aires, 16 te Pto. AcevedO' ALNATI 16 te B. Aires. AMERSKERK 15 v. L. Palmas n. Kaapstad' ANKER 15 te Hampton Roads. APPINGEDIJK 15 te New York. ARENDSKERK p. 15 Str. Messina n. F' Said. ARGOS 15 te Izmir. ARTEMIS p. 15 Azoren n. Port of Spain. BATJAN 16 te Belawan. BINTANG 18 te A'dam verw. BLOEMFONTEIN 15 v. Southampt. n, L»4 Palmas. EOISSEVAIN 16 te Pt. Elizabeth. BRITSUM 15 nog te Bahrein. CALTEX LEIDEN 16 te Suez. CALT. R'DAM 15 Algiers gep. n. Pt. Said. CALT. UTRECHT 16 te Suez. DELFLAND 16 te Las Palmas. EEMLAND 15 v. L. Palmas n. A'dam. ESSO DEN HAAG p. 15 Finist. n. Antw. FRIESLAND 15 te Basrah. IBERIA p. 15 Ouess. n. R'dam. UPPIONELLA 15 te Casablanca. T irivr^S, 15 v- Malaga n. New York. UbSvRKEHK P- 15 Aden n- pt- Said. LIMWror- BELL 16 te Philadelphia. MAHTEKpoJ v- Singapore n. Pt. SwettenI MARISA 15 v- Cebu n. Manilla. MARNELLOYi>CjsICUtta singaP°re- MATARAM 16 ten Singapore n. Padang MERWELLOYD 15 °Uandla- MOORDRECHT 16 Senua ,n P dar"' NANUSA 15 rede Siata ena al Ahmadl- NIAS 16 te Singapore NIEUW AMSTERDAM '17 te OOSTKERK 15 te Duinkerk. anilla ven"' PRINS JOH. WILL. FRISO 15 te Lei™,. PRINS WILLEM IV 15 te Cartagena. ROEBIAH 15 V. Belawan n. Colombo. ROEPAT 15 te Napels. SCHERPENDRECHT 15 v. Durb. n. AbadaB' SIB A JAK 15 c. Fremantle n. Surabaja. SLIEDRECHT 16 te Pta. Cardon. STAD DELFT 15 rede Vizagapatnam. STATENDAM 14 v. Kingston n. Havana. STAT. OF LIBERTY p. 15 Gibr. n. Pt. SaH STR. MOZAMBIQUE 15 v. Pt. Elizabeth 9' East London. TABINTA 16 te Pt. Said. TALISSE 15 Finist. gep. n. A'dam. TERO 15 v. B. Aires n. Santos. THEOBALDUS 15 v. Dakar n. Pt. Gentil. TIBA 16 te Rio de Janeiro. TIBIA 15 v. Curacao n. Dakar. TJIPANAS 15 te Dar es Salaam. WELTEVREDEN 15 v. Pt. Said n. Venetië. WITMARSUM 15 v. N. Orleans n. Havani»' WONOGIRI 16 te Houston. ZEELAND 15 te Pt. Swettenham. BALONG 15 te A'dam. GHANAKUST 15 v. A'dam n. W.-Afrika. HERSILIA 14 v. A'dam n. La Guaira. HYDRA 16 te A'dam. ILOS 16 te A'dam. SARPEDON 14 v. A'dam n. Bremen. IaanlISd ït ie ^4*™ Bremen- AALSUM 16 te Kobe. ALDERAMIN p. 16 Perim n. Damman. ALGENIB 14 v. Bobay n. Karachi. AMSTELPARK 15 te Jacksonville. ANDIJK 12 v. Havanna n. Tampico. BOSCHKERK 14 te Genua. BUSSUM 16 te Suez. CELEBES 15 te Damman. DUIVENDIJK 15 te Willemstad. FRIESLAND 16 te Basrah. GRAVELAND p. 16 Finisterre n. Recife. Dagbladen te Djakarta hebben zater- de volgens Unieted Press melding ge" maakt van het vertrek uit Indonesië van de Nederlandse journalist C. B« Schaap, voormalig hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Sumatra. De ver- blijfsvergunmn van de heer Schaap „kon niet worden verlengd" aldus de Djakartaamse kranten. De heei Schaap is correspondent van ons blad in Indonesië. Reeds lang ge leden was hem medegedeeld, dat tijo verblijfsvergunning op 31 december 1957 zou aflopen. Dit tijdstip is nu plotseling vervroegd. Zoals de heer Schaap vorige week nog in een uitvoerig artikel voor ons blad uit eenzette, heeft de Indonesische regering op 1 december de publicatie van kranten en tijdschriften in de Nederlandse teai stopgezet. De Indonesische autoriteiten hebben, volgens United Press, echter verklaard dat het verbod van de Neder- 'ands bladen „niels te maken heeft" met het vertrek van de heer Schaap. Zaterdag werd de arbeider van d* Havenstichting S. de Haan uit Broek in Waterland, toen hji met een steekwa pen op de hoofdweg van Hoogovens t« Beverwijk liep, ter hoogte van de sul- faatfabriek door een hem achterop rij dende personenauto aangereden. Bü de ze botsing heeft hij beide onderbenen gebroken. Hij is naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De bestuurder van de auto, een mon teur van de Nederlandse Staalindustrie, die op weg naar zijn werk was, ver klaarde de man niet gezien te hebben door het licht van een tegenligger. IN lel otfldël* Koenen» vorig opening Slot 16/12 3% Ned 1953 841/4 3Va Ned 1953 85 3Va Ned 1956 85 84% 3V4 Ned I94P 78H 3V4 Ned 1950 iV, Ned 1954 80% 3V4 Ned 1955 1 8OV2 84^4 87% i-3Ned 194? 84& i Ned 62-64 be] fac 87% 80% Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel M11 eert 144 137*4 A.&.U 139% v an BerkeJ s Patent 168 alve-Delft eert 252% Van Geldei 170 Kon Hoogoven* eert 240 ünilevei Gert 324% 321 Ned Kabel 329 225'4 149.1° 40*» 137,, 118*» 9t-5° flfi Philips 224% Kon Petroleum 150.30 Amsterdam' Rubber 50% Holl Amerika Lijn 136 Kon Ned Stoomb Mtf 118% Ned Scheepv CTnie 114% KLM 95.80 UVA 92% 63Ti tJO 53 •>eli Mij eert A'dam 2Vè 56 1 74% dam 5b 83% A'dam III 83%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2