Ontwikkeling van P.B.O. vertraagd door complex van oorzaken warm U dan aan een heerlijk bord erwtensoep GEEN VERZOENING SOEKARNO-HATTA Kerstgroep in Drentse boerenschuur Vim Fundamenteel is de gezindheid die men heeft jegens de doelstellingen K.A.B opnieuw 400.000 leden Sartono wordt vrijdag als awaarne mend president beëdigd Bandenfabriek voor ƒ32.000 benadeeld PUROL Van rondo erwt tot eigenheimer VERBONDSRAADSVERGADERING K.A.B. Algemeen belang vordert de P.B.O. Vrees voor werkloosheid grotere Hulp aan epatriërenden ct voor 4 diepe borden Heineken 12% (onv.) Verlaging rijksbijdrage ontmoet bezwaren Haringexport is bevredigend Geen vervolging voor slordige admi- nistratie Choreografie „Kloris en Roosje" De Twin-Pioneers van De Kroonduif Textielkoffie weer aan de orde Dr. ir. C. Masten broek Ir. C. Koopman DINSDAG 17 DECEMBER 1957 standpunt: „Indonesische wateren zijn open zee" W erkloosheidspremie Marine opkomstcentrum Voorschoten Volgend jaar naar Hilversum Geringe aanvoer van zoute haring KERSTFEEST OP SOESTDIJK Depotchef aangehouden wegens verduistering PAGINA 3 Eerlang weer de lucht in in handen envoefen Koningin en prinsessen terug Vader van minister Staf overleden (Van onze correspondent) In de vandaag voortgezette Ver- bondsraadsvergadering van de K.A.B. meld de heer W. D. Lelieveld, alge meen secretaris van de K.A.B.een inleiding over de ontwikkeling van de P.B.O. Na een beschouwing over de maar- schappelijke betekenis van de P.B.U. signaleerde spreker enige tendenzen, Welke men de laatste tijd rond dit in stituut kan waarnemen. Deze opvat tingen culmineren hierin, dat men over de grondgedachten en doeleinden van de wet op de P.B.O., maar niet V66l meer moet spreken, omdat deze langzamerhand genoegzaam bekend zijn. Er is alleen een kans tot verwe zenlijking aldus deze opvatting wanneer !perl concrete materiële voordelen ziet m de instelling van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen. Spreker acht deze opvatting niet juist. Toegegeven, dat het bedrijfsleven, op- °P de verbondsraadsvergadering van IC.A.B. heeft de voorzitter, de heer J- A. Middelhuis, medegedeeld, dat het ledental van de K.A.B., dat in de loop van het vorige jaar tengevolge van de verbreking van de binding met de A.R.K.A. beneden de 400.000 was ge daald, thans deze mijlpaal opnieuw is gepasseerd. Een en ander dank zij en kele speciale propaganda-acties van het centraal propaganda-comité. Bij de beschouwingen over de ope- hingsrede van de verbondsvoorzitter Werd o.a. aangedrongen op maatregelen om de schadelijke gevolgen van de denivellering speciaal in de kringen van de beambten, te redresseren. Verder Werd van de centrale leiding van de K.A.B. en van de vakbonden een nauw lettend toezicht gevraagd op de bewe gingen op de arbeidsmarkt. Enige Spre- ^tuv t- uitte11 he vrees, dat de huidige si- y~ahe door sommige werkgevers zal w°rden gebruikt voor het uitvoeren zeer ingrijpende selecties, waardoor Mensen met een arbeidstijd van tien en yijftien jaren buiten betrekking zullen Vnen. 'Anderen stelden dat de ver deling van de economische lasten in de i'orm van prijsstabilisatie voor de Werkgevers en loonstabilisatie voor de arbeiders niet gelijkwaardig zijn. Ai] Wensten dat een deel van de overwinst, thans gereserveerd voor investeringen, san de arbeiders ten goede zal worden gebracht en ook vroegen zij voortzetting van de gepremiëerde spaarregelingen. Voorts werd gewezen op de mogelijk heid tot bezuiniging bij het defensia- fi.pparaat en met name op de administra tieve dienst bij het departement van oor log. Geklaagd werd ook over het grote verloop van technisch personeel bij de iand- en luchtmacht tengevolge van de aanmerkelijk betere salarissen in het be drijfsleven. Gevreesd werd voor een aan zienlijke toename van de werkloosheid in het bedrijfsleven, met name in de me- taalnijverheid waar reeds in verscheide- bedrijven korter wordt gewerkt. Men ontslag na de feestdagen een toenemend Een woordvoerder var, v, r, nisterie van buitenlandse !JntSl gisteren, volgens Reuter rn j6n j dat naar de mening van de Brifst^re- gering „de wateren tussen vele an de Indonesische eilanden altijd open zee zijn geweest en zullen blijven" De woordvoerder zeide dit naar aan leiding van de Indonesische verklaring -«n rondom Advertentie pervlakkig bezien, niet erg gevoelig is voor idealisme en wu bovendien loven in pen tiid van toenemend materialis- me meent hij toch. dat het irreëel is de P.B.O. alleen maar van de koude, zakelijke zijde te beschouwen. Men mag in deze het idealisme niet verdoezelen. Men zou soms wensen aldus de heer Lelieveld dat het Nederlandse be drijfsleven, dat zo vaak blijk heeft ge geven van moed en durf, ook in dit op zicht wat meer courage en vertrouwen kon opbrengen. De grondgedachten en doeleinden van de wet op de P.B.O. moeten juist de inspirerende en mo torische kracht blijven leveren om tot verwerkelijking daarvan te komen. Het beeld van de ingestelde be drijfsorganen volgens de Wet op de P.B.O. is vrij eenzijdig. De industrie laat in belangrijke mate verstek gaan. Ook de groothandel, de bouwnijver heid, de typografie, het bank- en ver zekeringswezen ontbreken. Naar spre ker meent is er duidelijk sprake van een sterk vertraagde ontwikkeling, hetgeen o.m. blijkt uit het feit, dat gedurende geheel 1957 slechts één schap tot stand kwam. Het is niet gemakkelijk te onderzoe ken, welke de oorzaken van deze ver traging kunnen zijn; er is feitelijk een complex van oorzaken. Maar fundamen teel is z.i. de gezindheid, de mentale instelling, welke men heeft jegens de doelstellingen, die met de P.B.O. wor den nagestreefd. Bij een positieve in stelling ten opzichte van de P.B.O. zijn de bezwaren in de meeste gevallen wel te ondervangen. Dat daaraan risico's verbonden zijn, aldus spreker, zal nie mand ontkennen. Maar sedert wanneer is het leven en met name het bedrijfs leven zonder risico's? Na enige van de veel gehoorde bezwa ren onder de loep te hebben genomen concludeerde spreker, dat het algemeen belang de P.B.O. vordert. Bij alle be grip voor de noodzakelijke „groei" en „geleidelijke voortgang" staat hij op het standpunt, dat er toch in alle ge val voortgang moet zijn. Hoewel n j meent, dat de realisering van de P.B.u. uiteraard bij voorkeur en op voorhana een vrijwillige zaak moet zijn. meent bh toch, dat een zekere aandrang van de r egering te verwachten is in die geval len, waarin van kennelijke onwilligheid van het bedrijfsleven moet vorden ge sproken. In zijn antwoord op de uit de verga dering naar voren gebrachte beschou wingen in verband met zijn openingsre de, heeft de voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis er o.m. op ge wezen, dat het inleggen van pendeldien sten naar het industriegebied in Zuid- Holland niet de juiste methode is om bepaalde streken van Brabant aan de nodige werkgele renheid te helpen. Daarvoor is het brengen van een eigen industrie in dit gebied veel meer ge schikt. Aan de door de H.K.W.B. ge wenste denivellering kan z.i. eerst aan dacht worden besteed, wanneer de eco nomische positie van ons land verbe terd is, hetgeen niet wil zeggen, dat de salarisverhoudingen van vóór de oorlog zullen terugkeren. Wat de structuurwijziging van de K.A.B. betreft, welk onderwerp de heer Middelhuis een netelig en moeilijk pro bleem noemde, kan nog worden mede gedeeld, dat een kleine studiecommissie uit de K.A.B. is gevormd met de op dracht t.z.t. een gesprek over eventuele structuur-verandering voor te bereiden. Het is een zeer veelzijdig probleem en lang niet gemakkelijk het complex van bonden, diensten en instellingen aan stonds opnieuw te ordenen. Wat de vrees voor stijgende werkloos heid na de feestdagen betreft, merkte de voorzitter nog op, dat de cijfers van thans zeker nog niet wijzen op een om vang als in de jaren 1951-'54. Wanneer men de bestedingsbeperking achterwe ge had gelaten, dan zou zeker in de nabije toekomst een nog veel groter werkloosheid te verwachten zijn dan waarvoor wij thans beducht zijn. Nationale actie van Rode Kruis en centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief giro 777 (hoofdbestuur Nederlandsche Roode Kruis, Den Haag.) dat de wateren rondom en tussen de 3.000 eilanden van de archipel thans Indonesische territoriale wateren zijn. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat hij nog geen tekst had ont vangen van de Indonesische verklaring en dat zijn commentaar voorlopig was. De Britse regering reden om haar lang gevolgde1 P^tek van verdediging der vrijheid op zee te Verlaten". De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, tee gisteren besprekingen gevoerd me* e ambassadeurs van de Verenigde a ten, Engeland en Indië en met de con sul-generaal van Japan. De Ameri kaanse ambassadeur, Allison, heeft op nieuw uiting gegeven aan de ongerust heid van zijn regering over de ont wikkelingen in Indonesië. Hij heeft geen bemiddelingsaanbod gedaan. Minister Soebandrio heeft hem en zijn Britse collega, MacDermott, te ver staan gegeven, dat iedere steun, die door of vanwege de NATO aan Neder land wordt gegeven in zijn geschil met Indonesië door de Aziatisch-Afrikaanse landen zal worden opgevat als steun verlening aan het kolonialisme. Hij deelde MacDermott verder mee, flat de aanwezigheid van Nederlandse schepen in Singapore ongunstig zou zijn voor de goede betrekkingen tussen In donesië en Singapore. Tussen Soebandrio en de Japanse con sul-generaal, Takagi, is de mogelijk heid ter sprake gekomen, dat Japanse schepen worden ingeschakeld bij het verkeer binnen de Indonesische archipel Het zou hier gaan om het lenen door Japan van ongeveer 100.000 ton scheeps- ruimte. Heineken's Bierbrouwerij Mij te Am sterdam stelt voor over het boekjaar 1956/57 een dividend van 12 pet. (onv.) «it te keren. MAGGI (Van onze Haagse redactie) De verlaging van de rijksbijdrage in de werkloosheidspremie, door de rege ring voorgesteld om de overheidsuitga ven te beperken, ontmoet in de Tweede Kamer nogal wat bezwaren. De rege ring is met haar voorstel afgeweken van het advies van de SER en de So ciale verzekeringsraad, maar haar ar gumentatie wordt weinig overtuigend geacht. De Kamer vraagt zich af of de huidige situatie wel zo uitzonderlijk i_, dat het verantwoord is af te wijken van de destijds zo zorgvuldig afgewo gen lastenverdeling en de overheidsuit gaven te verlagen ten laste van het be drijfsleven. Ook de onlangs doorgevoerde verla ging van het algemene premiepercen tage biedt daarvoor volgens de Kamer onvoldoende grond. Het is zelfs de vraag of deze verlaging zelf, gezien het verloop van de werkloosheid, wel ver antwoord is. Het ligt in de bedoeling eind 1958 het marine opkomstcentrum te Voorscho ten in zijn geheel over te brengen naar Hilversum, waar het zal worden geves tigd in het marine opleidingskamp. Naar verwacht wordt zal hierdoor een rationeler personeelsorganisatie kunnen worden verkregen. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten heeft maandag in een openbare vergadering van het bestuur van dit schap medegedeeld dat de export van zoute haring naar Rusland goed loopt. Het contract is uit gevoerd. Ook de export naar Oost-Duits- land is goed. De contracten voor volle en steurharing zijn uitgevoerd, dat voor ijle haring is nog niet gereed. Het twee de contract met Tsjecho-Slowakije zal deze week klaar zijn. Van West-Duitsland is een extra toewijzing van 500.000 mark gekregen voor de uitvoer naar dat land van verse vis. De aanvoer van zoute haring is dit jaar zeer laag, zo zei de voorzitter voorts. Tot 7 december werden dit sei zoen in totaal 715.000 kantjes aange voerd. In dezelfde periode van 1956 wa ren dit 761.000 kantjes en in 1955 898.000. Merkwaardig is daarbij dat de grootste achteruitgang bij de maatjesharing voorkomt. Het bestuur van het produktschap nam enige verordeningen en uitvoeringsbe sluiten aan, o.m. een uitvoeringsbesluit dat het aantal nieuw toe te laten garna- lenvissers voor 1958 op vijftig vaststelt. Drie bestuursleden waren tegen dit be sluit. Zij hadden het aantal liever op 30 gezien. De koninklijke familie is voornemens ook dit jaar het Kerstfeest te vieren te zamen met de ieden van het paleis personeel en hun gezinnen. Het feest zal maandagmiddag 23 december vier uur in de garage van de koninklijke mare chaussee-kazerne bij het paleis Soest- dijk worden gehouden. De koningin zal ook nu weer zelf een gedeelte uit het Kerstevangelie voorlezen. De speciale commissie uit het Indo nesische parlement, die tot taak heeft, een basis te vinden voor herstel van de samenwerking tussen de voorma lige vice-president, Mohammed Hatta, en president Soekarno heeft een nega tief verslag uitgebracht. De commissie- van-negen heeft twee weken lang de situatie onderzocht en gisteravond aan het parlement gerapporteerd, dat zij geen formule heeft kunnen vinden, waarop de samenwerking hersteld kan wonden. Zij vraagt evenwel het parle ment, haar nog enige tijd te gunnen om haar onderzoekingen voort te zet ten. De voorzitter van het Indonesische parlement, Sartono, heeft gisteren in het parlement meegedeeld, dat hij met ingang van vrijdag zijn taak zal aan vaarden, op welke dag zijn beëdiging als waarnemend president is vastge steld in verband met het aanstaande vertrek van president Soekarno naar het buitenland. Soekarno zal in een „na burig land" begin januari rust nemen, zo heeft de regering vorige week be kendgemaakt. De Nederlandse ambassadeur in To kio, jhr. O. Reuchlin, heeft gisteren volgens United Press met de Japanse minister van buitenlandse za- ken, Aiichiro Fujiyama, de toestand in Indonesië besproken. In het bijzonder zou de Nederlandse ambassadeur het Indonesische verzoek aan Japan, sche pen beschikbaar te stellen, hebben aan geroerd. Jhr. Reuchlin zou bij de Ja panse regering hebben aangedrongen op omzichtigheid, alvorens in deze kwestie een beslissing te nemen. Radio-Peking heeft, naar U.P. meldt een bericht uitgezonden waarin wordt ge zegd, dat de stafchef van de Indone sische luchtmacht, generaal-majoor R. S. Suryadarma, te Bandung heeft ver klaard dat de Indonesische luchtmacht „gereed" is voor de strijd om West- Irian. Tijdens een beëdigingsplech tigheid van luchtmachtofficieren te Bandung heeft Suryadarma de kadet- ten op het hart gebonden „steeds waak zaam" te zijn, en „geen moment de aandacht te laten verslappen". De Haagse politie heeft een 42-jarige depotchef bij een bandenfabriek aange houden, verdacht van verduistering. De man was belast met de verkoop van rubberafval, maar verkocht daarbij ook goede banden. De verkoop van rubber- afval ging volgens een bonnensysteem in viervoud. De chef leverde de bon voor de hoofdadministratie in, doch vernietigde de andere. De zaak kwam aan het licht toen op de markt nieuwe autobanden ten verkoop werden aange boden tegen te lage prijzen. Door deze verduistering heeft de depotchef de fa briek voor 27.000,- benadeeld. Hoeveel hij zelf hiervan heeft opgestreken is nog niet precies bekend. Bovendien heeft hij 5.000,- weggenomen uit de kas, die hij onder zijn beheer had. In een oude Drentse boerenschuur t- Emmen, behorende bij het Drentse museum van „Nabershof", staat gedu rende de Kerstdagen een levensgrote kerstgroep opgesteld. Hoewel de kerst groep het zien alleszins waard is, maakt het feit dat deze geplaatst werd in een echte boerenstal, het geheel wel bijzonder treffend. De eigenaar van „Nabershof", Koos Naber, werd er bij de opening van zijn museum tijdens de afgelopen zomer op attent, gemaakt, dat de boerenschuur die hij normaal benut als theeschenkerij bij uitstek ge schikt was om er met de Kerstdagen een Kerstgroep in te plaatsen. Dit idee pakte Koos Naber direct, maar het was niet zo eenvoudig, iemand te vinden die levensgrote beelden zou kunnen maken. Op zekere dag echter kwam hem ter ore, dat in Emmen Frdulein Inge Pop pel verbleef, die haar artistieke opleiding genoot aan de Meisterschule für Bildende Künste in Leipzig. Zij voelde er veel voor, om de verzorging van de kerstgroep op zich te nemen. Het resultaat is verbluffend. In de schemerige stal staat de kerstgroep le vensgroot en met devote ingetogenheid tussen het stro en oude landbouwge reedschappen. De os en de ezel gluren door de openstaande staldeuren even naar binnen. De drie koningen slaan op enige afstand het tafereel gade. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die in de Kerstdagen naar deze unieke en echte kerststal komen kijken. De substituut-officier van justitie te Middelburg acht niet voldoende termen aanwezig, de vroegere in- en verkoper van de Zecova op Schouwen-Duiveland te vervolgen voor de vermeende ver duistering van een bedrag van 50.000,- ten nadele van de Zecova te Goes. Er is, naar de mening van de officier van justitie, slechts sprake van een verre gaande slordigheid in de administratie. Van de zijde van het Zecova-bestuur wordt meegedeeld, dat men over een verklaring van de in- en verkoper be schikt, waarin deze zich volledig aan sprakelijk stelt voor het becijferde te kort. Hij heeft hiervoor zijn gehele be drijf in pand gegeven. Hij kan niet mee delen, waar het geld is gebleven. Johanna Zuiver, lerares aan de Ne derlandse balletschool, heeft de uitnodi ging van de Nederlandse Comedie aan vaard de choreografie te verzorgen voor de opvoering van „de bruiloft van Kloris en Roosje". De Nederlandse Nieuw-Guinea lucht vaartmaatschappij De Kroonduif heeft, nadat een van haar drie Scottish Avia tion Twin Pioneer-toestellen was veron gelukt, de twee resterende machines enige tijd aan de grond gehouden voor een onderzoek. Op grond van dit onder zoek dat o.a. door een deputatie van de vliegtuigenfabriek is ingesteld, is aanbevolen bepaalde versterkingen aan het vliegtuig aan te brengen. Men is thans met die werkzaamheden bezig. Het ziet er naar uit dat de twee toe stellen van dit type van De Kroonduif daarna weer zullen worden gebruikt en dat de maandag door Scottish Aviation uitgegeven aanbeveling om alle vlieg tuigen van het type Twin Pioneer aan de grond te zetten naar aanleiding van het ongeluk dat onlangs met een der gelijk vliegtuig in Afrika is gebeurd, geen betrekking heeft op Twin Pioneers van De Kroonduif. Advertentie 15 januari komt de kwestie van de textielkoffie weer eens op hoog niveau aan de orde. Op die datum worden de problemen aan de ronde tafel bespro ken door de voorzitter van de drie mid denstandscentrales, de leden van de beleidscommissie cadeau-acties van de textielbonden en de voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. Men hoopt tot een oplossing te komen, hoewel in textielkringen de waarde van de koffie-verkoop als lokmiddel steeds hoger wordt aangeslagen. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene, die in Londen het hu welijk van een achternicht van koningin Elizabeth hebben bijgewoond, zijn maandagmiddag per vliegtuig op Soes- terberg aangekomen. Te Ede is zaterdag overleden de heer H. Staf, vader van de minister voor de fensie ir. C. Staf. De heer Staf is 82 jaar geworden. Wat de natuur ons geeft, is niet altijd zo volmaakt als men wel eens wil doen geloven. Tenminste twee mensen in Nederland zullen de be trekkelijkheid van deze schoonklin kende en vertrouwenwekkende leus onderstrepen, en wel ir. C. Koopman, hoofd van een land- en tuinbouwver- edelingsbedrijf in Hoofddorp, en dr. ir. C. Mastenbroek, adjunct-directeur van deze onderneming. Eerstgenoem de heeft zijn leven lang niet veel anders gedaan dan valstrikken die moeder Natuur ons in haar verdor venheid keer op keer spant, te loca- liseren en zo mogelijk weg te halen, zodat de Nederlandse huismoeder haar gezin steeds deugdelijker en voedzamer maaltijden kan voorzet ten. Donderdag zal hij officieel deze strijd beëindigen, wanneer hij af scheid neemt van de vereniging, in wier dienst hij de natuur, die wel wil, maar ook zwak is, een handje geholpen heeft: de nationale coöpera tieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" in Rotterdam- Bij deze organisatie zijn ongeveer 400 plaatselijke coöperatieve verenigingen met tezamen 90.000 agrarische ondernemers aangesloten. Het Centraal Bureau bevoorraadt, kort gezegd, de bij haar aangesloten boeren en tuinders via de plaatse lijke verenigingen op aanvraag met meststoffen, veevoeders, zaai- en 'iootgoed, landbouwwerktuigen en al hetgeen verder bij de cultuur nodig is. Maar naast deze activiteiten nemen de pogingen om de kwaliteit van allerlei soort gewassen te verbeteren, een belangrijke plaats in. De thans met pensioen vertrekkende heer Koopman zag het nut van het ver- edelingsbedrijf al vroeg in en begon in 1922, na zijn studie aan de Land bouwhogeschool in Wageninaen, in Zierikzee, zijn geboortestreek, een eigen onderneming. Aanvankelijk had hij plannen om in Califörnië de fruit teelt te gaan beoefenen, maar de crisis in 1921 hield hem van dit voor nemen af. Het bedrijf in Zierikzee groeide voorspoedig en parallel aan deze expansie nam het aantal func ties van de heer Koopman in allerlei iand- en tuinbouworganisaties ge stadig toe. We zullen ze niet allemaal opnoemen, maar wel zij vermeld, dat ir. Koopman in 1932 het initiatief nam tot oprichting van een coöperatieve aankoopvereniging op Schouwen- Duiveland. Zijn belijdenis van de coöperatiegedachte deed hem name lijk in 1937 tot het Centraal Bureau toetreden, en wel natuurlijk in de veredelingssector. Zo deed hij zijn intrede in het Hoofddorpse proef station van het Bureau. Het duurde niet lang, of ook daar werd. de be kwaamheid van de heer Koopman gehonoreerd met tal van bestuurs functies on land- en tuinbouwgebied. Zijn verdiensten vonden bovendien erkenning in het aanbieden van de Broekema-plaquette, in 1953, in de toekenning van de prijs uit het Izaak Korteweg en Anna Ida Overweg-fonds in 1955, en een jaar later in de be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zijn langdurige arbeid om diverse kweekgewassen resistent te maken tegen plantenziekten, is met succes beloond. Nederland nuttigt thans tal van produkten die door de zorgen van de heer Koopman de best mogelijke eigenschappen in zich ver enigen, en daarvan getuigen in voor een leek wel wonderlijke benamingen zoals Rondo erwt, Big Ben schokker, Beka bruine boon, Pendek haver en Dominant rogge. Dr. ir. C. Mastenbroek zal de heer Koopman opvolgen als leider van het Hoofddorpse proefstation, waarvan hij thans adjunct-directeur is. Hij is, evenals zijn collega Koopman, een zeer rustig man, die geheel opgaat in zijn taak om de vaderlandse land- en tuinbouw kwalitatief op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Direct na zijn studie aan de Wageningse hoge school ging hij aan het werk voor het Centraal Bureau. Dat was in 1942. Tien jaar later promoveerde hij op een proefschrift, waarvan de titel, zoals met de meeste dissertaties het geval behoort te zijn, een bij uitstek specialistische inslag had: over de differentiatie van Phytophthora in- festans en de vererving van de resis tentie van Solanum demissumVoor zover deze formulering nog niet duidelijk genoeg mocht zijn, zij ver klaard, dat de heer Mastenbroek in dit proefschrift de zogenaamde aard appelziekte, niet te verwarren met het aardappelaaltje, aan een beschouwing onderwerpt en nagaat in hoeverre een wilde aardappelsoort uit Zuid- Amerika tegen deze kwaal bestand is. Een studie die bepaald niet over bodig is. Als men weet, dat er in Nederland nog steeds geen aardappel soort gekweekt wordt die het zonder bespuiting met ziektebestrijdingsmid delen tot een goed eind kan brengen. Per jaar worden millioenen guldens uitgegeven om dit doodnormale knol gewas, waarvan al vele variaties geteeld worden, gezond te houden. Geen enkel aardappelveld ontkomt aan bespuiting of de boer zal vroeg of laat de Phytophthora infestans, de gevreesde aardappelziekte, moeten constateren. In aansluiting op zijn proefschrift besteedt de heer Masten broek dan ook vrijwel al zijn tijd aan de veredeling van de aardappel, een zeer moeizame arbeid, waarvan de resultaten pas na jaren zijn te peilen. De proefnemingen met de onafzienbare reeks teeltvariaties zul len, zo verwacht hij zelf, waarschijn lijk over enkele jaren leiden tot de kweek van een gewas dat zichzelf voldoende weerkracht tegen de aard appelziekte kan opbrengen. Wanneer alles uitkomt zoals hij het verwacht, zal te zijner tijd een soort eigenhei mer op de markt verschijnen die voedzaamheid en smakelijkheid paart aan een grote immuniteit tegen aan slagen van de natuur op zijn gezond heid. Voor het beroep van de heer Mastenbroek, die in het aardappel- veredelingswezen tal van functies vervult, bestaat een mooie naam die wij u niet willen onthouden: Phyto- patholoogOok in vereenvoudigde spelling nog indrukwekkend genoeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3