wapen Groot tekort aan scholen bij het Nijverheidsonderwijs PLAAT BETOGINGEN OP CYPRUS van Plan van financieringsinstituut Dienst Dawes- en Younglening hervat Vliegende wachter Nolten in de pioeg van Buclily jDoelganm vraagt aan Zwitserland voorstel len tot versterking van de vrede te doen PAGINA 7 DINSDAG 17 DECEMBER 1957 De zoveelste pennevrucht Russisch ijshockeyteam klopt Duitsland Trekking 2l/z premie lening Zd.-Holland '57 f 100.000 op nummer 2 van serie 2170 yj -«r 429174 BE, waarin vier kerstliederen zijn gegroefd, die gezongen worden door The Paur Chorus, een neger koor. Het rithmische kerstlied „Mary's little boy chile" is subliem van sfeer, terwijl in „Carol of the bells" het -rijkgeschakeerde stem- menmateriaal en de gedisciplineerde techniek, maar vooral ook de in dringende voordracht van dit neger koor voortreffelijk tot uitdrukking komen. In Nicosia hebben gisteren enige honderden Griekse Cyprioten een beto ging gehouden om hun eis voor zelf beschikking kracht bij te zetten, aldus bericht Reuter. De Britse militaire po litie joeg hen uiteen. Er werd een man aangehouden. Te Limassol werden vijftien personen aangehouden, toen een menigte de po litie met stenen ging bekogelen. De demonstranten werden met gummistok ken uiteengedreven. In vele delen van het eiland hebben arbeiders gisteren het werk neergelegd uit protest tegen de verwerping van de Griekse ont werpresolutie in de V.N., waarin het zelfbeschikkingsrecht voor de Cyprio ten werd opgeëist. Na de Sovjet-successen met super raket en Spoednik, na het ineen storten van het Amerikaanse reclame-offensief voor de eigen raket, kan men niet met het bekend maken van militaire plannen volstaan om de psychologische Sovjet-overwinning te niet te doen. De Sovjet-Unie is met ver bij de Verenigde Staten achter, mogelijk is zij op sommige gebieden zelfs voor. Dit behoeft niet te verontrusten. Er is geen direct gevaar. Er is nog niet be wezen, dat de Sovjet-Unie de I.C.B.M. in produktie kan brengen; evenmin dat het merendeel van de A-bases van het Westen binnen het bereik van de Sov jet-I.R.B.M. is gekomen. Het gaat ech ter ook niet om dit alles. Het gaat om de gezamenlijke vast beradenheid, waarmede de Vrije We reld onder leiding van Amerika elke bedreiging door de Sovjet-Unie afwijst. Wjj moeten er van overtuigd zjjn, dat hetgeen wij als de hoogste waarden erkennen niet ten onder zal gaan in een strijd tegen een stelsel, dat on waar, onmenselijk en meedogenloos is. Wfj strijden niet tegen de Russen, doch tegen het stelsel, dat de Sovjet-Unie de overige wereld wil opleggen. Wij weten, dat het communistisch stelsel niet zon der leugens en bedrog, niet zonder uit buiting en onderdrukking kan. Wij zul len nimmer geloof hechten aan de com munistische beloften van een heilstaat op aarde en wij zullen ons nimmer aan de communistische tyrannie onderwer pen. Wij willen de strijdwijze der com munisten kennen om hun telkenmale de voet dwars te zetten en ons nimmer voor de gek te laten houden. Wij kun nen onze moeilijkheden niet verdoezelen, maar zijn er van overtuigd, dat hun moei lijkheden veel groter zijn en door een Spoednik niet zijn weg te nemen. Wij weten, dat de N.A.V.O.-landen samen moeten gaan en zullen dit samengaan handhaven. Hierin schuilt nu wel de kern van het geen te Parijs wordt behandeld. De Vrije Wereld verwacht, dat de lei ders van de Regeringen zullen verkla ren, dat de noodzakelijkheid van de N.A.V.O. blijft bestaan en zullen getui gen van de vaste wil elkaar bij te staan tegenover een gemeenschappelijke vij and. Elke twijfel zal moeten worden weggenomen of Amerika Europa niet in de steek zal laten, indien Europa zal worden aangevallen en of Europa zich wel krachtig zal verdedigen. De verhouding tussen Europa en Amerika is het voornaamste punt. Voor Enge land is geen eigen weg mogelijk. En geland wordt in Europa verdedigd en het zal zelf krachtig tot deze verdedi ging moeten bijdragen. Realiteitszin zal iedereen velen eerst op den duur moeten leren, dat Engeland en Frankrijk geen grote mogendheden meer zijn en ten nauwste met alle an dere zjjn verbonden. Voor N.A.V.O. is Afrika een onmisbaar complement van de eigen strategische positie. Men zal moeten trachten daar oplossingen te vinden, welke de gezamenlijke strate gische positie ten goede zullen komen. Deze oplossingen zijn niet onmiddellijk zichtbaar. Men zal de vraagstukken ge zamenlijk moeten bestuderen. Voor de gezamenlijke verdediging zal men bereid moeten zijn of fers te brengen. Deze gezamenlijke verdediging zal men opnieuw moeten bezien in verband met de ontwikkeling van de wapentech niek. Belangrijker nog is het de strijdwij ze van het communisme gezamenlijk te bestuderen. Deze strijdwijze is niet al leen militair, doch tegelijk ook econo misch, geestelijk en politiek. Voor dit alles is geen oplossing in N.A.V.O. zelf te vinden, doch even min buiten N.A.V.O. om. De communistische strijdwijze vereist een andere, een moderner benadering. Men zal zich moeten afvragen, waar tegen deze strijdwijze zich richt, waar haar zwakke plekken zijn, waar onze sterkste weerstand mogelijk is. Niet te spoedig zal men tot nieuwe kunstige organisatievormen moeten ko men. Eerst zal men overeenstemming moeten bereiken omtrent de strijd wijze van het communisme. Uit deze overeenstemming zullen methodes voor de eigen strijdwijze voortkomen. Wij zullen over en door het IJzeren Gor dijn heen strijd moeten voeren. Wij zullen de ontevreden satellieten moeten trachten te beïnvloeden en de gisting in de Sovjet-Unie moeten bevorderen. Militaire macht is een voorwaarde om op deze geweldloze wijze strijd te kun nen voeren. Economische middelen kun. nen gehanteerd worden. Zeer ln het bijzonder zal ons offensief op moreel, op geestelijk terrein moeten worden ge voerd, overtuigd van onze eigen more le en geestelijke kracht, die de over winning zal behalen. Achter het IJze ren Gordijn zijn intellectuelen en de jeugd, ook de arbeiders voor de waar heid vatbaar. Waarheid moet ons wa pen zijn. Op deze wijze de strijd voe rende, kunnen wij de behoeften aan nieuwe organisatievormen opnieuw be zien. Voor alles dus zullen wij de N.A.V.O. moeten handhaven, elkaar moeten bij staan in geval van een aanval, bereid moeten zijn tot offers en na geza menlijke bestudering van de communis tische strijdwijze economisch, doch vooral moreel en geestelijk de strijd offensief moeten voeren. De Sovjet-Unie heeft Zwitserland verzocht, voorstellen ter versterking van de vrede te doen. Deze voorstellen zullen dan te Moskou zorgvuldig wor den bestudeerd. Dit wordt volgens Reuter gezegd in een brief van Boel- ganin aan de Zwitserse regering, waarvan de inhoud maandag te Bern is bekendgemaakt. In dit schrijven wordt verder gezegd, dat neutrale lan den zich niet vrij kunnen achten van verantwoordelijkheid voor de wereld vrede. (Van onze correspondent) Op 22 januari a.s. zal een Nijver heidscongres worden gehouden voor de besturen van meisjes N.O.-scholen en voor de leden van de Commissies van Toezicht op deze instituten. Als spre kers zijn uitgenodigd: de heer Cothen, inspecteur-generaal bij het Nijverheids onderwijs en pater Kwanten. Deze aankondiging werd gedaan op de vrijdag te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Bond voor de R.K. Nijverheidsonderwijs te Utrecht waar de voorzitter, de heer B. A. En- gelbertink sombere geluiden liet horen over de grote nood bij het Nijverheids onderwijs. Volgens de Memorie van Toelichting op de Onderwijsbegroting van 1958 is de bouw van meer dan 200 scholen voor jongens en meisjes nood zakelijk, waarvan voor een groot deel de plannen zijn ontworpen en deels goedgekeurd, maar die door gebrek aan de nodige financiën niet kunnen worden uitgevoerd. Ongeacht nog de bestaande scholen, die noodzakelijk uit breiding behoeven. Deze toestand is, zeide spreker, niet langer houdbaar. Hetgaat hier im mers om duizenden kinderen, die drin gend behoefte hebben aan vorming en scholing alvorens zij het bedrijfsleven binnentreden. Ook op het Departement van O.K.W. is men stellig overtuigd van de dringende noodzaak tot voor ziening in deze nood, maar volgens mi nister Cals zullen er 10 a 12 jaren mee gemoeid zjjn, alvorens het N.O. uit de ze impasse is geraakt. Overleg tussen de overheid en de respectieve organisa ties van het Nijverheidsonderwijs heeft er toe geleid, dat de Minister aan de Een ijshockeywedstrijd tussen de na tionale teams van Rusland en Duits land te Moskou gespeeld, is geëindigd in een 93 zege voor de Russen. De tussenstanden waren: 3—1, 2—2, 40. Yijfenveertigtoerenplaatjes, die ter afwisseling zouden kun nen worden gedraaid, zijn o.a. de DGG publikatie 32063 met het vreugdevolle „Halleluja" en het al even weldadige „Denn die Herr- lichkeit Gottes des Herrn", twee koren uit het oratorium „Der Messias" van Handel in een prachtige uitvoering van het Münchener philharmonisch orkest en koor; het plaatje 32074 A, eveneens van '-ja. DGG met het Wiegen- J I lied van Mozart en het f P JmL Wiegenlied van yUP Brahms, gezongen MÊ door het lieflijke Jugu kinderkoor van Erich DmB Bender, met een fijn- zinnige begeleiding T* van een strijkkwartet - alsook het plaatje 32021, opnieuw van het label DGG, met het door het koor en het orkest van de Beierse Radio uitgevoerde „Tran- seamus" en het „Ave Veri.m" van Mozart. Tenslotte is er dan nog de 25 centimeter 33 toerenplaat H 9002 uit de jubileumserie van Capitol, op welke LP kerstliederen zijn opgenomen, die door Buddy Cole, hammondorganist van pro fessie, op het pijporgel van een kathedraal worden uitgevoerd en waarbij het ene kerstlied fijner, genuanceerder en gevoelvoller wordt gespeeld dan het andere. Bij tijd en wijle gaat het orgelspel met klokkenklanken gepaard, het geen echter ook niet altijd een fraai effekt oplevert. Intussen is Buddy's orgelspel op het stuk van improvisatie ontegenzeglijk het beluisteren wel waard. Üok dit jaar biedt de grammo foonplatenindustrie een veel zijdig repertoire van kerst- muziek, waarbij die veelzijdigheid uiteraard meer gelegen is in de verscheidenheid van uitvoeringen dan in het kerstliederenprogram als 4 zodanig, Met het kerst- feest keren immers ieder jaar de aloude -U, liederen weer terug. Ij Maar ze klinken steeds j «AM weer nieuw en boei- Uimjp end en ze bepalen hd| Mr mede - ieder jaar Ijweer - die warme, intieme sfeer, waarin wij, kleine mensen Tl als wij tenslotte zijn, Jj enig houvast kunnen vinden voor een op rechte innerlijke ontroering bij een geestelyke beleving van het kerst gebeuren. Anderzijds heeft, sinds het jubelend gloria over Betlehems velden galmde, het kerstfeest, alle eeuwen door, de christenmens ertoe bewogen, zijn liefde, vreugde en dankbaarheid uit te drukken in muziek en zang. Dank zy de mo derne media als radio en grammo foon kan men in onze dagen, thuis bij het kribje, de prachtigste kerst zang uit alle landen beluisteren. -•««vjWWj varekieten, sfeervol en zo helder als glas en met fijndoorzichtige begeleiding door het orkest van Jan Corduwener; in de bassen en juichend in de tenorpartijen. Via de LP, die ver leden jaar al werd geperst, zingt het befaamde mannenkoor ver scheidene kerstliederen in het Ne derlands, Frans, Duits, Engels en Latijn; het pasverschenen 45 toe- renplaatje vermeldt een zestal Nederlandse kerstliedjes, waarbij het koor de lieflijke teksten op fraaie wijze inhoud geeft. Uit deze grote en kleine langspeelplaten zijn welhaast alle liederen nog afzon derlijk op 45 toeren-single en 78 toerenplaten overgebracht. Het zijn intussen de hoge en tedere klanken van knapen koren, die bij een begeleiding van feestelijke orgeltonen, beieren de klokken en juichende dan wel fluisterende violenzang de subtiele sfeer van het kerstgebeuren het dichtst benaderen. Weelderige koor- zi->n dan °-a- de Philips LP 65902 R, die „Fröhliche Weihnach- ten heet en gewijd is aan het eminent geschooldeen kristalheldere „Ben- li der'sche Kinderchor 1 und Jugendchor" in een vreugdevol pro- -\4 gramma van traditi- j onele Duitse kerst- q liederen, waarbij be- wÊjjff vallige soli te be-fJÉ[ CPP luisteren zijn; de 45 toeren PolydorplaatjesRS nrs. 20612 en 20613 met op ieder plaatje 1 een zestal kerst- liederen, waarvan de neeste niet tot het geijkte repertoire behoren. Ze worden gaaf en met verkwikken de eenvoud uitgevoerd door het Kralings mèisjeskoor; de Philips LP nr. P 10087 R met elf kerst liederen, in een even serene als stralende en met verscheidene klare oli doorvlochten vertolking van het Haags Kinderkoor. Een strijk kwartet geeft er een aparte ex quise toon aan; het charmante Philips 45 toerenplaatje 317661 PF met de heerlijk ongedwongen ge zongen versjes „Als de kerstboom kaarsjes branden gaan" en „Het Kindje uit de hemel" door het Amersfoortse zangertje Godert van Colmjon. Voorts zijn er dan nog het 45 toeren Deccaplaatje FM 264126 met een achttal kerstliedjes, uitgevoerd door het kinderkoor. De Op welhaast alle platenmerken zijn tenslotte kerstuitvoeringen door gemengde koren op genomen. De Philips langspeler nr. P 08017 L mag dan een ex clusieve publicatie heten. „O Come all ye faithful" is er de titel van, die op een waardige wijze gestalte heeft gekregen door de omstandig heid, dat het kerstrenertoire op deze LP wordt uit gevoerd door koren van verschillende R» rryjgfek richting, t.w. het Pro Musica koor, het meisjeskoor jtf Sweet Sixteen en f*/ kSt het Baarns jongens- -^ar koor. Het onder- scheiden stemmen- materiaal levert s. JTsj bij de fragments- )/Ac rische afwisseling Kjp^Ll van de koren een H vaak schilderachtig cJBUN C3 mozaïk van klank- b-a tinten op. De ar rangementen van dirigent Lex Karsemeyer zijn tot in details ver zorgd en bijzonder zin- en sfeervol afgestemd. Het kerstprogram op deze begerenswaardige langspeler is rijk gevarieerd en internationaal. Stralend en stichtend is ook de DGG-plaat 17070, eveneens een LP, die de titel draagt „Lieder zur heiligen Nacht" en waarop de „schönsten deutschen Weihna>-hts- lieder" zijn vastgelegd in een mooie gedragen en ook gevoelvolle uit voering van een niet met name genoemd „Gross Orchester mit Chor und Glocken". Op de achter kant van de hoes zijn alle teksten afgedrukt. Het Polydorplaatje 20065 A (45 toeren) ontleent mede zijn devote stemming aan door een gevoelige vrouwenstem gedeclameerde tek sten, die de kerstliedjes verbinden, welke worden gezongen door een jongenskoor met begeleiding van strijkorkest, orgel en klokken klanken. Een fijn, gaaf plaatje, beetje sentimenteel, maar daar is hét tenslotte een Duits kerstplaatje voor. De regering van de Bondsrepubliek Duitsland heeft aan houders, van obli gaties van de Nederlandse tranches der 7% Duitse buitenl. lening 1924 (Dawes- lenjng) en der S'A internationale lening Duitsland 1930 (Young-lening) een aanbod gedaan bevattende de by- zonderheden omtrent de voorwaarden, waaronder de dienst der leningen wordt hervat. Dit aanbod staat open voor een tijd vak van vijf jaren. De Vereeniging voor den Effectenhandel adviseert houders van de erkende obligaties het aanbod te aanvaarden. Bij de derde kwartaaltrekking van de 214% premielening Zuid-Holland 1957 is de 100.000 gevallen op obligatie nummer 2 van serie 2170. Een premie van 10.000 viel op num mer 8 van serie 351, een premie van 5.000 op no. 8 van serie 10937, 2 van 2.500 op no. 2 serie 10937 en nr. 4 serie 914, 5 van 1.000 op nr. 7 serie 7774, nrs 3 en 8 serie 1360, nr. 1 serie 2170 en nr. 6 serie 18539, 5 van 500 op nr. 9 serie 914, nr. 9 serie 1360, nr. 2 serie 3324, nr. 10 serie 4494 en nr. 1 serie 11544. Voor zover ze niet genoemd zijn, wor den de uitgelote 120 obligaties ieder afgelost met 125 en wel van da vol gende series: 67, 351, 914. 1360, 2170, 3324, 4494, 7774, 10155, 10937, 11544 en 18539. Wat nu de platen betreft mogen wij u vooreerst en alsnog van harte aanbevelen de reeds verleden jaar verschenen Philips langspeler, die „Joy to the world" heet en de aangrijpende stem van de negerzangeres Mahalia Jackson laat horen in een uitzon derlijk programma van kerstliede ren. Haar interpre tatie van'b.v. Stille X_ Nacht en vooral oolc van .-O PinKSUfc** come all ye faith- -1 ful" is van een ont- Ir/ L roerende oprecht- y—«5^ SUrjgU, heid en van een zeggingskracht, die stil maakt en on- AjC\ NÖ zegbaar dankbaar stemt. Iets bijzon- YvÊZcS ders is beslist ook fhet 45 toerenplaat- iJgN je van Philips, nr. Warm-sonore en prachtig-homo- gene klanken klinken op. wanneer de saffier de Philipsplaten N 00618 R (LP) en 402079 (45 tr.) beroert. Het is het majesteitelijk geluid van de Mastreechter Staar, diepbrons '"■V. Een zoet en zacht en sierlijk mu ziekje tijdens het kerstdiner of freert het orkest van Jackie Gleason, voorzien van een electrische celeste mitsgaders, op de achtergrond, van de gemengde stemmen van „The Keith Textor Singers", die een in strumentale functie vervullen. Dit muziekje zal de konijn-met-appel moes gaan garneren, wanneer men de saffier de vrije draai geeft op de Capitollangspeler LCT 6147. Melodieën als die van „I'll be home for Christmas", „Jingle Bells" (slow, very very slow) of „By the fire side" zullen het smakelijk smullen aan een reerugje of fazanteboutje en het nippen aan een pikant wijntje kunnen veraangenamen. Deze LP is typisch en achtergrond plaat. Om er echt voor te gaan zitten en er aandachtig naar te luisteren is ze naar onze smaak wel wat te sentimenteel, al te zoet en lieflijk. Er zal met hazepeper naar even wicht moeten worden gezocht. Smakelijk eten dus maar voor eerst: Zalig Kerstfeest! FRÉDÉRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7