Veel begrip in het Westen voor toestand in Indonesië De ontembare TYBB, Leonidas en Wijk aan Zee tonen zich goed op dreef in Haarlemse handbalcompetitie Geen winst voor Haarlemse ff I Mijn zoon wil niet sterven kruiswoordraadsel tg ERIC DE NOORMAN 8 WYNAND FOCKINK Onderhoud van mr. Luns met Foster Dulles Ruim zeven ton voor de missie aft v.impeteo Haagse rechtbank geconfronteerd met menselijk drama m verenigingen pagina t Dr. Drees constateert K.JN.V.B.-TOTO IS GEEN HAZARDSPEL mm IJmond sterker dan dames Concordia (H) PILOOT VERLAAT STRAALJAGER KUNSTPRIJZEN VAN AMSTERDAM UITGEREIKT DE SCHAAKCOMPETITIE Programma voor het Nederlands elftal WOENSDAG 18 DECEMBER 195> Opmerkelijk resultaat van jongste missiedag HOGE RAAD: Caritas-pool Twee ernstig gewonden bij ongeval op Schipholweg Winnaars sportprijsvraag BASKETBAL IN HAARLEM WANNEER WIJ ALLE KERST- BESTELLINGEN Komt U deze week bestellen, HEEMSTEDE TELEF. 3-80-80 Officier eist één jaar met aftrek tegen politie man die zijn vrouw doodde Geen persoonlijke ongelukken ditas"Muffig*fM? klopte ^Pi- Oude genever van SUPERIEUR 40°/o - EXTRA 37'/a °/o 100°/o KWALITEIT door HARRIET H. HOUSER HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V- Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag K.N.V.B. onderhandelt Met Italië De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, heeft dinsdag de lei ding van de Nederlandse delegatie naar het top-overleg van de NATO te Parijs overgedragen aan de minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns. In verband met de toestand in Indonesië kon de afwezigheid van de minister-president uit Den Haag niet langer duren. Mr. Lum heeft dinsdag geconfereerd met zijn Amerikaanse ambtgenoot, John F. Dul les, over de toestand in Indonesië, Op een persconferentie, die dr. Drees vóór zijn vertrek uit Parijs heeft belegd, deelde hij mee, dat de Nederlandse re gering in overweging houdt de Indo nesische kwestie aan de Verenigde Na ties voor te leggen. Dit zal een logische gevolgtrekking zijn, zo zeide hij, aan gezien de onderhandelingen in 1949 tussen Nederland en Indonesië plaats vonden onder auspiciën van de Ver enigde Naties. „Tijdens mijn uiteen zetting van gisteren in de conferentie", aldus dr. Drees, „heb ik dus de princi piële verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties gesteld". Op een vraag van een van de jour nalisten of er op de conferentie posi tieve toezeggingen gedaan zijn door de NATO-partners, dat zij in Indonesië niet de plaats van de Nederlanders zul len gaan innemen, antwoordde de Ne derlandse premier, dat de kwestie op deze wijze niet ter sprake is gekomen. „Deze zaak is door de heer Van Klef- fens reeds twee keer besproken in de permanente raad en is thans opnieuw aangesneden in de conferentie. „Er is ons", aldus dr. Drees, „in ui tingen op de conferentie en ook in (Van onze Haagse redacteur) De actie voor de Wereld Missiedag heeft dit jaar in ons land een opmer kelijk financieel resultaat opgeleverd. Aan collectegelden, giften van particu lieren en bijdragen van kloosters is een bedrag binnengekomen van 743.782,82. Dit is 76 procent meer dan het vorig jaar. Wanneer men de kosten ter voorbereiding van de actie er af trekt, blijft er een bedrag van ruim 700.000 over, dat ter beschikking vaa de Missie komt. In 1139 van de 1579 Nederlandse parochies hebben zich in totaal ruim 188.000 nieuwe leden voor de paro chiële missiegenootschappen aangemeld. Voor het St.-Petrus Liefdewerk zijn vierentwintig priesterstudenten geadop teerd door particulieren, vijfentwintig door parochies en zes door enkele in stituten en onderwijsinstellingen. Het Nationaal Bureau van de Pause lijke Missie-actie gaat voort zich te be ijveren om met medewerking van de diocesane bureaus te komen tot ver dere versterking van de missie-appara- tuur in de parochies. Gisteren meldden wij, dat de Hoge Raad heeft geoordeeld, dat de KNVB- toto geen hazardspel is. In deze zaken waren onder meer de overwegingen, di tot dit besluit hebben geleid: De officier van justitie heeft nog ge steld, dat de voetbalpool geheel valt onder de bij de totalisatorwet gegeven omschrijving van „totalisator" en dat uit het feit dat artikel 3 van die wet het wedden bij een totalisator, welke wordt georganiseerd met vergunning van de betrokken ministers, uitdrukke lijk niet beschouwt als hazardspel. Hier uit volgt dat het wedden bij een niet ge autoriseerde totalisator wel een hazard spel is. Uit deze stelling, aldus de Hoge Raad, behoeft echter niet te volgen, da de door de KNVB georganiseerde voetbaltoto niet zou zijn een loterij in de zin der loterijwet. Artikel 3 lid 1 van de totalisatorwet heeft uitsluitend be trekking op het wedden bij hard draverijen en paardenrennen. De rechtbank, vaststellende, lat bij iedere „toto" prijzen zijn uitgeloofd van voorshands onbepaalde grootte, doch tot een totaal van 40 pet van de opbrengst van iedere „toto", was te recht van oordeel, dat aldus op dit stu'. is voldaan aan de wettelijke om. schrijving van loterij in artikel 1 der loterijwet. De rechtbank, nadat deze had beslist, dat de toto's loterijen zijn, heeft te recht zonder verder onderzoek naar het primair ten laste gelegde de verdachte daarvan vrijgesproken. In de zaak van de voetbalpool dei nationale Caritasvereniging werd de organisator zowel door de kantonrech ter te Heerlen als door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. De officier van justitie te Maastricht, geen zuivere vrijspraak aanwezig achtend kwam in cassatie, doch de Hoge Raad heeft diens beroep niet ontvankelijk verklaard. Gisteravond om kwart over zes reed een personenauto op de Schipholweg on der Zwanenburg tegen de achterkant van een uiterst rechts stilstaande en voldoende verlichte militaire vrachtau to op. De beide inzittenden, een man en een vrouw, beiden uit Haarlem, werden ernstig gewond naar de Ma- riastichting te Haarlem overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. (zondag 15 december 1957) le prijs 10.J. Nederstigt, Saenre- damstraat 128, Haarlem, 7 pt. 2e prijs 7.50: A. v. Bakel, Schouw- broekerstr. 12, Heemstede, 6 pt. 3e prijs f 2.50: P. Stam, Lijsterstraat 10. Haarlem, 6 pt. 4e prijs 1 2.50: W. Beentjes, Rijks straatweg 101, Heemskerk, 6 pt. 5e prijs 2.50: A. v. d. Lans, Juliana- straat 124, Lisse, 6 pt. persoonlijke gesprekken gebleken, dat er veel begrip in het westen bestaat voor de toestand in Indonesië. Er is bij de regeringen der NATO-landen zeker geen neiging daar de plaatsen van de Nederlanders te gaan innemen. Hoe dit met de individuele zakenlieden zelf op den duur zal zijn, is in dit sta dium natuurlijk nog niet te overzien". Dr. Drees verklaarde dat hij geen economische en zeker geen militaire sancties tegenover Indonesië heeft voor gesteld. Wij hebben de kwestie-Indo- nesië uitsluitend ter sprake gebracht in het kader van het politieke overleg tussen de leden-staten van de NATO. Over de gehele wereld doen zich im mers problemen voor, die, ook al spe len zijn zich niet af op het grondgebied van de NATO-landen, toch van groot belano zijn voor de Atlantische ge meenschap. Het ligt voor de hand, dat wij verwachten, dat voor onze opvat tingen ten aanzien van de Indonesische kwestie begrip heerst onder onze part ners, en dat dezen zich bepaalde be perkingen opleggen. Wij hebben even wel geen enkele concrete beslissing van de NATO verwacht. Minister Drees heeft geen gelegen heid gehad president Eisenhower per soonlijk te spreken over de Indone sische kwestie. „Maar wij weten, dat Ie V.S. de ontwikkeling in Indonesië met belangstelling volgen", zo zei dr. Drees. Dr. Drees verklaarde verder nog dat hit probleem van de opstelling van afvuurinrichtingen voor raketten met middelgrote reikwijdte door de West- europese landen gemeenschappelijk moet worden bestudeerd. De Nederland se regering heeft in principe geen be zwaar tegen de opstelling van deze lanceerinstallaties, evenmin als zij be zwaar heeft tegen het onderbrengen van andere wapens. In beginsel be staat er immers geen verschil tussen het gebruik van deze raketten en andere wapens. Hoofdzaak is, dat het erom gaat een oorlog te voorkomen door de dreiging met deze afschrikwekkende verdedigingsmiddelen. In een werkelij ke oorlog zou het al of niet 'aanwezig zijn van afvuurinrichtingen voor ra ketten in West-Europa toch niet veel uitmaken, want dan zou de toestand in geen enkel land erg rooskleurig zijn. Dr. Drees heeft gistermiddag bij zijn aankomst te Den Haag meegedeeld, dat indien mogelijk minister Luns nog voor het Kerstreces in de Tweede Kamer een verklaring over de ontwikkelingen in Indonesië zal afleggen. De prestaties van de Haarlemse hoofdklassers waren deze week bijzon der slecht. Alle teams moesten met ne derlagen genoegen nemen. Het team van Z.B.V.S. speelde tegen het Amster damse Fortuna zeer matig en ofschoon de Haarlemmers ongetwijfeld winstkan sen kregen, werden deze onvoldoende benut. Het einde bracht Fortuna een overigens geheel verdiende 43-29 overwinning. The Flamingo's en Herly uit Am sterdam hebben de vele honderden toe schouwers een fraaie strijd voorgescho teld en het verdiende applaus na af loop was zonder twijfel een verdiende beloning voor de spelers van beide teams. Het einde kwam uiteindelijk met een kleine 61-54 overwinning van het Am sterdamse Herly, dat door deze zege het nog ongeslagen The Blue Stars uit stekend blijft volgen. In de Amsterdamse R.A.I. is het An tilopen herenteam er niet in geslaagd tegen het ongeslagen D.E.D. voor een verrassing te zorgen, hoewel de Haar lemmers het de D.E.D.-ers vooral in de eerste helft bijzonder moeilijk hebben gemaakt. De Typhoons-heren hebben na de uitstekende start dit seizoen nog steeds teleurgesteld en ook tegen het Amster damse A.M.V.J. moesten de Haarlem mers weer met een duidelijke neder laag genoegen nemen (60-40). In de heren overgangsklasse eindig de de belangrijke plaatselijke ontmoeting tussen Sportclub Haarlem en HOC in een duidelijke overwinning van de Sport club, waardoor het team de leiding in deze klasse behield. Donderdag: Krelagehuis: DAMES: S.C. Haarlem 3HCK; Typhoons 2 HOC 3; IHJWhite Sars 2; Typhoons te Werve (Den Haag). HEREN: White Stars 2—HOC 2; White Stars 3HCK; TyphoonsThe Wolves (A'dam) 20.- uur. Vrijdag: Krelagehuis: DAMES: Rapiditas 2Exercitia; RCH 2—White Stars 3; HOC 2—SC Haarlem. HEREN: Antilopen 2SC Haarlem 2; SC Haarlem 3Exercitia: Antilopen— AMVJ (A'dam) 20.- uur; White Stars IHJ 21.15 uur. Zaterdag: RAI, Amsterdam: HEREN: The Blue Stars—ZBVS; FortunaFlamingo's. Advertentie op de laatste 2 dagen gereed moeten maken, zouden wij misschien niet die zorg daaraan kunnen besteden, zoals U dit van ons ge wend is. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? dan is U verzekerd van artistiek verzorgd werk. Orize Kerstetalage is gereed. BLOEMENMAGAZIJN «wWw\w>\WA 62. Terwijl Eric met losse teugel voortstormt over het smalle bospad, bedenkt hij spijtig, dat hij er wat voor over gehad zou hebben, als hij Harald de Sluwe als gevangene had kunnen mee nemen. Zo'n prachtige kans, als hij nu gehad heeft, komt waarschijnlijk nooit weer. Doch het maakt eigenlijk weinig uit, bedenkt hij grimmig, we krijgen Heer Harald tóch wel klein. Verscheidene malen wordt hij aangeroepen op zijn snelle ren en één keer vliegen hem de pijlen benauwend dicht om de oren, maar verder merkt hij weinig van de rovers, evenmin als van de achtervolging. Tegen de morgen nadert hij het gebied van Olav de Berenjager en om zijn weg te bekorten, besluit hij dwars door de heuvels te rijden. Hij heeft geen spijt van dit besluit, want zo ontdekt hij eensklaps in een vallei de grote troep krijgsvolk, die in een stofwolk Noordwaarts trekt. „De versterkingen, waar over de rovers spraken", mompelt hij, „Mooi, dat weet ik ook al weer." Verder gaat de tocht. Een innerlijke stem zegt hem, voor te maken en dl* hij vanaf een hoogte Olav's burcht in het oog krijgt, weet hij opeens, tvdt hem tot zo grote spoed aandreef. Midden op het binnenplein staat een grot* Balg opgesteld. Zonder twijfel voor de aanvoerder der vogelvrijen, de man ■i ™.elHcht de vragen kan beantwoorden, die door zijn hoofd spoken. Juist wil hij zijn paard de sporen geven, als hij een beweging vóór hem opmerkt. j dan ontdekt hij de haveloze kerels, die vanachter de bosjes naar hem Biuren; het terrein tussen hem en de burcht wemelt van de rovers. (Van onze handbalmedewerker) Hoewel de weergoden in veel delen van het land afgelopen weekeinde spa ken in diverse competitieraderen heb ben gestoken, bleken de terreinen van de handbalclubs, spelend in het rayon Haarlem en omstreken van het Neder lands Handbalverbond, in een dusda nige staat van bespeelbaarheid te ver keren, dat een nagenoeg volledig pro gramma kon worden afgewerkt. De meest opvallende prestaties van de katholieke ploegen leverden zonder twyfel TYBB, Leonidas en Wijk aan Zee, die hun tegenstanders met royale cijfers naar het tweede plan verwe zen. Concordia uit Hillegom moest het echter afleggen tegen het sterke IJmond. (Van onze Haagse redactie) „W „ijn hier xeconfronteerd met een menselijk drama, dat ongetwijfeld op ons allen grote indruk heeft gemaakt". Dit zei dinsdag mr. J. K iper, of ficier van justitie bij de Haagse recht bank in zijn requisitoir tegen de 47- jarige Haagse politieman, die op 2 fe bruari van dit jaar zijn 42-jarige vrouw met een aantal in het wilde weg afge vuurde schoten uit een dienstpistool van het leven jeroofde. De man leed toen al meer dan tien jaar aan ja- loersheidswaan. Enkele dagen voordat hij de daad pleegde, was hij in pension gaan wonen. Op de middag van het drama was hjj buiten zichzelf geraakt toen zijn broer de boodschap bracht, dat hij zijn vier kinderen niet meer' zou zien. De politieman deed voor de recht bank met zachte stem een uitgebreid relaas van de voorgeschiedenis van het gebeurde. In 1946 was de verhouding met zijn vrouw slecht geworden, omdat hij haar toen van ontrouw ging verden ken. Uiteindelijk, na ruim tien jaar, omdat de moeilijkheden onoverkoom- baar werden,' was hij uit huis gegaan. In die tien jaar was hij verschillende malen onder behandeling geweest van zenuwartsen. Bij de politie kreeg hij omstreeks 1955 ongewapende dienst. On danks een advies van een zenuwarts aan de politie, behield hij zijn dienst pistool. Twee zenuwenartsen, dr. J. Plokker en dr. M. Zeegers. hadden een uit gebreid psychiatrisch rapport over de man uitgebracht. Zij kwamen tot dé conclusie dat de politieman sterk lAarminderd toerekeningsvatbaar was. Zij adviseerden tot terbeschikkingstel ling van de regering en plaatsing in een psychiatrische inrichting. ,,Ik beschouw de verdachte als een gees teszieke", zo zei dr. Zeegers. De officier van justitie bleef bij zijn tenlasteleggin. Hij achtte moord bewezen. „Het is onaannemelijk dat dfze politieman, toen hij op weg was naar zijn vrouw op die bewuste middag, met het pistool bij zich, geen enkel moment heeft gedacht: wat doe ik in vredesnaam met een pistool in m'n zak", zei mr. Kemper. Van dat moment heeft de verdachte geen gebruik gemaakt. De officier eis te een jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering. De verdediger, jhr. mr. A. de Sa- vornin Lohman, concludeerde tot dood slag. Hij achtte zijn cliënt niet toereke ningsvatbaar. De raadsman kon zich wèl aansluiten bij de geëiste straf. Uitspraak 31 december. De 22-jarige sergeant-vlieger H. P. M. Peerboom van de vliegbasis Volkel heeft insdag om twaalf uur boven Duits land zijn Thunderstreak-straaljager met de schietstoel moeten verlaten, waar schijnlijk omdat het toestel wegens ijs afzetting niet meer te hanteren was. Hij ir ongedeerd neergekomen bij het Duitse plaatsje Niel, vlak bij de grens met Nederlands Limburg. De straaljager is in de buurt van Nordhorn op onbewoond gebied neer gestort. Dinsdagavond zqn in het Stedelijk Museum de oorkonden uitgereikt be horende bq de kunstprijzen en opdrach ten, die door de gemeente Amsterdam zyn toegekend. De prijzen voor literatuur werden toe gekend aan: Dr. Ida G. M. Gerhardt, Bert Schier- beek, Lucebert, L. Vroman, mr. Evert Straat, Jan Engelman en Anna Blaman. De muziekprijzen aan: Jan Mul (twee maal), Nico Schuyt, Hans Kox, Kees van Baaren en Bertus van Lier. De Frans Duwaerprijs ging naar J. Vermeulen, Otto Treumann en Mart Kempers De Choreografieprijs was voor Rudi van Dantzig. De prijzen voor in opdracht geschre ven en aanvaarde toneelstukken wer den toegekend aan J. W. Hofstra, Jo- sepha Mendels en Cees Nooteboom. De prijs voor een in opdracht ver vaardigde documentaire film was voor Max de Haas. Na uitreiking van de prijzen werd het door Luctor Ponse in opdracht van de gemeente Amsterdam gecomponeer de kwintet door het Amsterdams Kamermuziek Gezelschap uitgevoerd door Hubert Barwahser, fluit, Haakon Stotijn, hobo, Piet Heuwekemeijer, viool, Koen van der Molen, altviool en Johan de Nobel, violoncel. TYBB behaalde op Concordia 2 in de eerste klasse dames een vrij gemakke lijke overwinning. Voor rust wogen bei de partijen nog goed tegen elkaar op, mede door het feit, dat Concordia het voordeel van de wind genoot. Met ge lijke stand (22) ging de rust in. Na de hervatting was de "eelzwarte voorhoe de voortdurend in het offensief, terwijl de achterhoede alle aanvallen van Con cordia onschadelijk wist te maken. Met 3 uitstekende doelpunten stelde TYBB de zege volkomen veilig: 52. De ont moeting tussen Concordia (Hillegom en IJmond is na rust in een niet al te beste verstandhouding gespeeld, waar aan beide partijen schuld hadden, ter wijl arbiter met minder gelukkige be slissingen ook een aandeel bijdroeg tol de minder prettige sfeer. Niettemin kwam de volle winst (14) terecht bü die ploeg, die er de meeste aanspraken óp mocht doen gelden. Rapiditas toon de zich met 41 duidelijk de meerdere van Zandvoortmeeuwen. In de tweede klasse A gaven Concor dia en Van Nispen elkaar uitstekend ..remise overeen": r ,i„h nbft tweede team van IJmond Twee voortreffelijke prestaties ziin te melden uit a deling 2 B, waar Leoni- das en W«k aan Zee geducht op schot waren. Eerstgenoemde liet er teeen De Blinkert 2 geen gras over groeien en zegevierde met 5—0, terwijl Wijk aan Zee er nog een schepje bovenop «ooi- de door Full Speed met de sprekende score van 81 huiswaarts te sturen HBC 2 was minder op dreef in deze klasse, want het moest IJmond 3 het volle pond toestaan (32). Van de twee gespeelde wedstrijden in de eerste klasse heren was die tussen IJmond 2 en AVA de meest eenzijdige; een zege van 10—3 op IJmond 2. Niet temin mag de overwinning, die Rapi ditas 2 tegen De Blinkert in de wacht sleepte (48), ook overtuigend worden genoemd. De uitslagen zijn: dames eerste klas se: Concordia (H) -IJmond 14; Con cordia 2-TYBB 25; Rapiditas-Zand- voortmeeuwen 4—1. 2 A: Concordia 3- Van Nispen 33; Rapiditas 2-IJmond 2 06. 2 B: IJmond 3-HBC 2 32; Leo- nidas-De Blinkert 2 50; Wijk aan Zee- Fult Speed 81. Junioren A: De Blin kert 3-Full Speed 13; De Blinkert 1- Zandvoortmeeuwen 33. B: Van Nis- Pen-Concordia (H) 1—5; TYBB-TYBB 2 11—0. Heren eerste klasse: De Blinkert-Ra- piditas 2 48; IJmond 2-AVA 310. Tweede klasse: IJmond 3-AVA 2 68; THB-Concordia 3 115. De Haarlemse schaakclubs Ha.S.G. en Haarlem zijn er niet in geslaagd het fraaie succes uit de derde ronde in de competitie van de K.N.S.B. in de vier de te herhalen. Voor de eerste klasse A. ontving Haarlem het leidende V.V. G.A. uit Amsterdam en bracht Ha.S.G. een bezoek aan het puntloze Unitas uit Groningen. Wat Haarlem betreft kan gerust worden gezegd, dat het zel den o'n slechte wedstrijd heeft gespeeld als ditmaal het geval is geweest. Door het alen van enkele sterke spelers He pen de Haarlemmers in korte tijd een 04 achterstand op. Uiteindelijk werd het 314—6%. Ha.S.G. speelde tegen Unitas weer eens met een man minder. Doordat H. Duisenberg en D. van Vuuren van hun militaire commandanten geen verlof konden krijgen en Ha.S.G. slechts een reserve ter beschikking had werd zon der gespeeld te hebben reeds een 10 achterstand geboekt. De voorlopige uit slag luidt 63 voor Unitas. De laatste partij is voor Ha.S.G. gewonnen, zodat de eindstand op 64 komt. In Amster dam ontmoetten De Pion en V.A.S. II elkaar. Door met 2Ya7% te winnen Advertentie Vertaald door l. Govers van Geuns. UlillllllUHUIHIllUiiiilllllllllllllllllllllllllllllIlIllllllllllllllllllllIlllllllllUlllllllll) 47 Ik probeerde mijn dankbaarheid wat in te tomen toen ik de bloem op de revers van mijn jasje speld de. Ik zei: ,,Ik zal haar altijd bewaren. Wanneer zij helemaal verwelkt is, zal ik haar in een boek dro gen zoals mijn vaders familie dat deed met bloemen waar ze een sentimentele waarde aan hechtten. Dan zal ik haar in The Confederate Side leggen. Tot op de dag van vandaag ligt dit bleke, kleur loze overblijfsel van de bloem, die mijn zoon me toen gaf in het boek bij de doden van de geconfedereerde en noordelijke strijdkrachten. Geen van de artsen zei er iets over dat Hentz niet zou kunnen blijven leven ze hadden het te druk met plannen maken voor zijn toekomst. Op een dag zat ik in de bus toen juffrouw McCor- mick, een aantrekkelijke jonge vrouw die de leiding had van de Activiteiten van het Dagelijks Leven in het instituut, bij me kwam zitten. Ze zou de vol gende dag vertrekken om in verschillende grote ste den lezingen te houden over het revalidatiewerk. Ze werkte ook met Hentz en was zeer tevreden over zijn vorderingen en we waren blij dat juist zij het deed, omdat ze tot de besten op haar gebied behoor de. Ze zei: „Er ligt nog zoveel te wachten voor Hentz, hoewel het langzaam zal gaan erg lang zaam". Het kon ons nu niet meer zoveel schelen dat de goede resultaten langzaam kwamen; daarom deed het zoveel goed om haar woorden van hoop en opti misme te horen! Ik geloof dat wij, die altijd onge duldig en nerveus geweest waren, leerden geduldig te zijn. Fred had die eigenschap altijd wel gehad, maar Hentz en mij had het daaraan wel eens ontbroken. Maar we konden nu wachten zolang we die wacht tijd met werken en hopen konden doorkomen. Op een zondagmiddag werden Lois en ik door vrienden van haar uitgenodigd om in het Waldorf- Astoria Hotel een lezing bij te wonen van de Christian Science. Het verbaasde mij er zoveel mensen te zien met een gelukkige uitdrukking op hun gelaat. Later vertelde ik Hentz dat ze er ge lukkiger uitzagen dan wie ik ook in New York ge zien had behalve op de internationale bloementen toonstelling. Hij zei: „Het ziet ernaar uit dat je oi een bloemenkweker moet zijn of bij de Christian Science moet horen om er in New York gelukkig uit te zien." Lois Crews was vreselijk aardig voor me en ik was bang dat ze haar vele verplichtingen ter wille van mij verwaarloosde. Als Tracy er niet was en ik me eenzaam voelde, wilde ik Lois opbellen om met haar te praten maar ik voelde dat ik het beter kon laten. Ze was bezig een boek te schrijven en radio teksten. Ze deed aan gymnastiek en had drukke so ciale bezigheden; ze had een huishouden, een kind en een echtgenoot met een drukke werkkring. Ik dacht dat ze zo aardig voor me was uit vriendschap en genegenheid voor Anne Griffin. Op een dag belde ik haar op om te vertellen dat Hefttz wat gevoel in zijn handpalmen begon te krijgen. Ik was zo opgewonden en blij dat ik het goede nieuws aan iemand moest vertellen. Lois, die de gave heeft -om haar blijdschap, medeleven en vrolijkheid via de telefoon over te brengen, zei: „O, Harriet, wat ben ik blij, dat je me hierover opbelt. Ik moet wei wat voor je betekenen dat je dit met me wilde de len". Van dat ogenblik af wist ik dat Lois me aar dig vond om mezelf. Ik wist toen dat ik een vrien din gevonden had, niet alleen maar wanneer ik in New York was, maar dat ze altijd mijn vriendin zou zpn. Hoewel ze nooit pogingen deed om onze moeilijk heden geringer voor te stellen, heeft ze zeker ons doorzettingsvermogen vergroot. Ze zei nooit: „Weet je, er is altijd wei iemand erger aan toe dan jij". Zovelen zeggen dat omdat ze denken daarmee een magische formule uit te spreken. Hoe kan iemand zich gelukkiger voelen bij de gedachte dat zijn me demens er erger aan toe is? Bij een van de bezoeken van Fred aan New York kwamen James en Tracy naar het instituut. James vertelde, dat Bill Webber, de praeses van de studen ten van de Theologische Hogeschool hem zijn station car geleend had om Hentz de stad te kunnen laten zien. James had de achterbanken eruit gehaald in de hoop dat de rolstoel er dan ingerold kon worden. De stoel was echter te groot en daarom ging Hentz maar voorin bij James en Fred zitten. Bill Pryor, Tracy en ik zaten achterin op de grond. Na de lange rit door Manhattan op het spitsuur in de namiddag, brachten we Bill thuis en besloten om ergens te gaan eten. Hentz kon niet uit de wagen komen maar Fred en James zeiden dat ze wel iets zouden be denken. Ze parkeerden voor een aardig Italiaans restaurant in een deftige straat en gingen naar binnen. Een paar ogenblikken later stapte een keurig uitziende man in een rokkostuum naar het portier van de wagen en zei: „Wat wenst u te gebruiken. We bestelden. Na verschillende keren heen en weer te hebben gelopen begon de kelner de humor van de situatie in te zien en even later had hij evenveel plezier als wij. Hij zei: „Dit hebben we nog nooit bij de hand gehad." James en Fred aten binnen de schooiers! Ik weet zeker dat zij lang niet zoveel plezier gehad hebben als wij. Later at ik met James in het restaurant van de Theologische Hoge school en ontmoette daar meneer Webber. Hij zei dat .vanneer Hentz een ritje wilde maken James te allen tijde over de wagen kon beschikken. Toen Hentz vorderingen maakte en steeds meer voor zichzelf leerde doen, bleef ik vaker en langer uit het instituut weg. Ik voelde dat hij te beleefd was om aan de bezigheden van het instituut mee te doen als ik er was. Ik praatte met een van de artsen die Hentz behandelde en ook hij vond het beter als ik wat minder kwam omdat het noodzakelijk is dat de patiënten zich zelfstandig gaan voelen. De toestand van Hentz was zo verbeterd, dat hij me eigenlijk niet meer nodig had. Een opmerking van Bill Pryor bracht me op de gedachte dat Hentz misschien liever alleen in New York was, daarom begon ik erover te denken om naar huis te gaan. Het was eigenlijk het laatste wat ik wilde, maar als het Hentz zou helpen meer zelf vertrouwen te krijgen, zou ik me niet moeten laten weerhouden. Meer dan een jaar was hij het middel- prnt geweest van onze gedachten en bezigheden. Wordt vervolgd) toonden de spelers van het V.A.S. aan, dat het van een zevende of achtste plaats niets wil weten. Bussum ging volgens verwachting in Groningen te- tegen Staunton ten onder. (6V2—3%). De stand luidt nu: V.V.G.A. 36; Staunton 46; Bus sum 34; V.A.S. II 44; Haarlem 43; De Pion 4—3; Ha.S.G. 4—2; Unitas 4—2. Het programma voor de vijfde ronde luidt: Ha.S.G.-Haarlem; V.V.G.A.-De Pion; Bussum-Unitas; V.A.S. II-Staun- ton, terwijl op 12 januari de uitgestelde wedstrijd V.V.G.A.-Bussum uit de eer ste ronde wordt gespeeld. De schaakclub Haarlem heeft er te gen V.V.G.A. weinig van terecht ge bracht. Weinig bemoedigend was het voor de Haarlemmers dat J. v.d. Berg in een vooruitsespeelde partij tegen N. Jonk man een mogelijke remisevoortzetting verzuimde te benutten. Door een sterk eindspel hielp de Amsterdammer zijn club aan een 01 voorsprong. De groot ste teleurstelling voor Haarlem kwam evenwel toen zij bjj de hoofdwedstrijd na nauwelijks een uur spelen reeds met 0i achter kwam te staan. Dat was het gevolg van een serie blunders waarmee enkele van de sterkst geach te spelers voor de dag kwamen. In_de opening manoeuvreerde E. J- de Ree tegen W. A. Freen nogal vreemd en kwam dan ook spoedig verloren te staan. Met een toren minder zag nij het hopeloze van de strijd in. Voor hem hadden echter P. E. Brommer en xr. A. M. Schneiders reeds gecapituleerd. P. E. Brommer, na vijftien zetten te gen J. G. T. Donk, als gevolg van een "rote blunder. Ir. A- M. Schneiders reeds na twaalf zetten. De aardigheid was er voor de andere spelers toen af. P. A. van Driel accepteerde dan ook al spoedig het remise aanbod van zijn te genstander G. Kapsenberg. Hij scoorde daarmee de eerste .halve winst voor zijn club na een strjjd met enkele ve nijnige verwikkelingen. Het huurde tot in het vijfde speeluur aleer de volgende beslissing viel. Het was A. Haitsma die door sterk spel zijn rivaal, N. P. Oud geleidelik aan in moeilijkheden bracht.' Pionwinst was de inleiding tot een goe de overwinning. J. Blokker bleef ook in bondswedstrijd ongeslagen. J tegen. G- P- G. Teileman eeL^5fLJ GpartÜ maar stond wel iets gedrongen. Met zijn bekende listigheid wist hq echter alle dreigingen af te we- T^,«ell )yarn tot een goede remise. Lang neelt het er naar uitgezien dat Yan, de Velde met de winst zou gaan strijken. J. c. Apking dacht er evenwel anders over en wist zich, zij net met de grootste moeite, los te wer- en- Hierop restte de Haarlemmer niets anders dan remise. Ook remise ver wachtte iedereen in de partij tussen Tj. de Jong en J. P. J. op 't Eynde. Er zat ook weinig anders meer in toen Tj. de Jong zich blijkbaar plotseling ge roepen voelde het slechte voorbeeld van zijn voorgangers te volgen en een enorme „bok" te schieten. Nu kwam de winst nog bij de Amsterdammer. H. ojhmitz gaf de score een draaglijker aanzien door na sterk spel zijn belager H. Adema nul op het request te geven. Hij won vrij spoedig een pion en even later zelfs een stuk. De fanatiek verde digende ambtenaar kwam met de tijds- controle voor ogen nog vervaarlijk op zetten. H. Schmitz bleef echter de toe stand meester en bracht de eindstand daardoor op 3'AC Ha.S.G. stond al gauw met 02 ach ter. Door de negenmansploeg was het zonder spelen al 01 en'toen invaller L. Biesheuvel tegen drs. S. Tuininga in goede stelling een simpele combina tie van zijn rivaal niet doorzag ging hij roemloos ten onder. Drs. J. P. Ver- hoeff en J. Dijkstra waren nogal vrede- levend van aard en besloten na een Caro-kann opening reeds op de acht tiende zet tot remise. R. Mol kwam door pionwinst tegen S. R. Snip in het voordeel. Hij speelde echter te onnauw keurig verder waarvan de Groninger dankbaar profijt trok. Eén van zijn to- Advertentie VERKOOP EN VERHUUR 1522' Nassaustraat 5 Haarlem Tel Horizontaal: 1. deel van een hek; 4. wicht; 7. lidwoord; 8. Fr. pers. vnw.;V pers. vnw.; 10. voegwoord; 11. stof maak' f; pers. vnw.; 14. nagerecht; 15. kostbare 17. viertal; 18. Duits pers. vnw.; 20. y woord; 22. het Romeinse rijk (Lat. 25. zangnoot; 26. bevestiging; 27. pers. 28. emeritus (afk.); 30. bijwoord; 31. v°° zetsel; 32. stuk grond. Verticaal: 1. kleur; 2. tandeloos zooê^e^'e 3. groente; 4. geneesmiddel; 5. in (afk.); 6. bestemming; 12. bediende; V lengtemaat; 14. roofdier; 16. schrijfbehoe te; 19. land in Azië; 21. vogel; 23. gen; 24. onderwereld; 27. bevel; 29. faJli lielid. Horizontaal: 1. glasblazer: 2. eekhoorn as; 3. rit - O.CX). - ont; 4. edelmoedige! 5. er - mna - ei; 6. das - notabel: 7. salpe ter; 8. C.D.U. - si - made; 9. intekenen' 10. alkoof 1 dor; 11, pij - gr. - beest. Verticaal: 1. gereedschap; 2. leidraad lij; 3. akte - sluik; 4. sh .- la - nog! boom - nestor; 6. locomotief; 7. ardent*' 8 z.n. - daarmede; 9. o.i. - Anoe; 10. r**' geerders; 11. Steil - en. Met uitzond .-ring van de extra-wed' strüd m het voorjaar, waarvoor n°® een tegenstander wordt gezocht staan voor het Nederlands voetbalelftal iö 1958 vier wedstrijden op het program ma. Naar reeds bekend is wordt °P 13 april de wedstrijd België-Nederland in Antwerpen gespeeld. Daarna volgt °LA8 sePtember opnieuw een uitwed- HnSLlegen de Belgen. Deze ontmoe- t ng, d„ eerste van het nieuwe seizoen, L°Lïer20ek van de Belgen vroege? rs vastgesteld. Op 2 novembej Komt Zwitserland op bezoek en op 'vember volgt de wedstrijd Neder- land-DenemarkenHet is nog niet b?' Kend waar deze beide wedstrijden i" november zullen worden gespeeld. De ontmoeting Nederland-België 'P 1959 is reeds op de agenda geplaats' voor 19 april van dat jaar. De K.N.V.B. hee."t voor een ext?a thuiswedstrijd in het a.s voorjaar I'8' lië uitgenodigd met een keuze tusse8 23 maart en 4 mei. De Italiaanse bono heeft de invitatie een wedstrijd in Ne derland te komen spelen in princip® aanvaard. Het is echter uitgesloten: dat dit op een zondag kan gebeuren- Italië zal vermoedelij' voorstellen 0® wedstrijd op een woensdag te spelen; Van de zijde van de K.N.V.B. bestaa' geen bezwaar tegen een wedstrijd op woensdag. „Desnoods een lichtwed' strijd", zegt men in Den Haag. rens drong de stelling binnen en verrU' ineerde de stelling van Mol volkomen- De winst kwam dan ook bij Snip te recht. Drs. J. P. Verhoeff had het door een minder goede behandeling van d® Grünfela-opening tegen mr. R. J. Wessels verre van gemakkelijk. Ver moedelijk heeft de Groninger de wins' hier of daar laten voorbij gaan. NO slaagde Verhoeff er nog in de balans in evenwicht te houden. 4—1. Bepaald onfortuinlijk speelde G. H. Tiemens te gen B. C. Barendsen. Door goed spe' kwam hij belangrijk in het voordeel et won daarbij een stuk. Hij meende zelfs een mat in twee zetten te zien maa? vergiste zich hierin. Met kunst en vlieg werk kon hij toen nog juist remise hou den. Tot een zelfde resultaat kwam W- Mazee tegen drs. W. Knol. Deze kwab1 wel een pion voor maar zag toch geeb kans het eindspel in winst om te zetten- Drs. M. E. Noordhoek en F. A. Spin hoven speelden beiden zeer nauwkeurig waardoor het moeilijk was enig voor deel te behalen. Toen de stelling boven dien dicht geschoven werd werd he? punt gedeeld. W. Petersma verricht'® weer goed werk voor zijn club. TegeI| J. K. Harms kreeg hij wat positioned' voordeel. Dit bleek toch niet voldoend® voor de winst. Na aanvankelijk de par tij te hebben afgebroken, besloot Ha.f' G. na afloop toch maar met remis akkoord te gaan. Het enige volle punt zal van Ha.S.G. komen van a eerste bordspeler J. H. Marwitz. Aan vankelijk had hij tegen W. Boersen> wel het minste van het spel. De tu® nood begon echter een woordje mee spreken. En in deze fase van de stl?L toonde de Ha.S.G.'er zich de bekwaan ste. Hij won de kwaliteit en staat in afgebroken stelling gewonnen. 6—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2