De NATO zal aansturen op een conferentie Grote Vijf Periode van levensgevaarlijk hoog gepraat en van leuzen te wachten Demonstratie van onmacht in het Palais Chaillot Twee bejaarde dames dood aangetroffen Geen misdrijf e ér l Melk mogelijk twee cent per liter duurder Gevolg van gestegen kosten in de landbouw Gaan oorlogsmisdadigers Spandau verlaten Socialistische slokop Weer explosie met brand te Amsterdam Khroesjtsjev wil met Amerikaanse leiders praten Gen. Hasselman voorzitter van NATO -commissie Opperste Sovjet vandaag bijeen FVl'jC-sSs"*?' Indonesië weer spoedig in de Tweede Kamer Vrijlating van Hess wordt onder ogen gezien ^MORRIS Üeforepot/óvp/ Het weer Droog weer NIEUWE ONDERHANDELINGEN OVER ONTWAPENING Ongehoorzaamheid in actie 4 4\ wintersportkleding| DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29789 Troostprijs voor Amerika „Jupiter" voltooit zijn vlucht niet Nog onverkoopbaar -v Uti' f Ziekenfondspremie voor bejaarden verhoogd Sovjet-Unie bezit in 1961 700 duikboten Voorbereiding van huwelijk verstoord Veranderlijke bewolking Het weer in Europa e BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht Voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. sturen op een conferentie van vijf: de Sovjet-Unie en de grote Atlantische mogendheden. Waarom zoveel haast? (Van onze speciale verslaggever) PABUS, hedenmorgen Er komen dus nieuwe onderhande lingen met de Kussen over ontwape- Omdat Frankrijk hier de kans schoon ning, zo blijkt nu wel duidelijk uit het ziet meteen weer een vaste plaats te verloop van zaken op de derde dag hernemen als grote Atlantische mo- van de NATO-topconferentie in het Pa- gendheid, een plaats waar het door de lais Chaillot te Parijs. Er men zal niet gebeurtenissen van het laatste jaar van de door Adenauer aanbevolen voorzich- was verdrongen. Men kan dit in het tige weg van alasting van Moskou voorbijgaan niet ontkennen, dat de biet de middelen der diplomatie vol- heren Gaillard en Pineau Frans poli gen, doch op voorstel van de Franse tick vernuft weten te ontwikkelen. Maar minister van buitenlandse zaken, Chris- waar blijft nu de politiek, die de At- tian Pineau, meteen maar gaan aan- lantische wereld sterk moet maken? Sb?!! Amerikanen hebben moeten toe- e'SUlen in de pacifistische strevin- g?.h van hun Europese bondgenoten. Zj) doen het tegen heug en meug, want het begin van een vredesoffensief uit zwakte is bepaald niet het doel ge weest van deze oefening in Atlantische eensgezindheid. Maar zjj hebben zich in Parijs geconfronteerd gezien met de harde feiten, het wankelende vertrou wen bij de bondgenoten, de neutralis- usche gezindheid, die zich bij niet te verwaarlozen delen van de politieke Partijen ontwikkelt, de niet te stuiten orang om dan nog maar eens met de Pussen te gaan praten. De Amerika nen doen dus maar mee, en daaruit blijkt dan wel ontstellend hoe onver biddelijk snel de reactie volgt op hun relatieve verlies aan materiële macht. Naarmate ze deze laatste verspelen, winnen de kleine mogendheden aan ge legenheid om hun machteloos geka kel in het Atlantische beraad op te voeren. Oaarbtj komen dan de vrome praat- ?eS voor de vaak. Het heet, dat men b«St kan praten met de Russen en in tussen de voorbereidselen treffen v0or de voorziening van de Europese landen met atoomwapens en de in richting van lanceerplaatsen voor de friidden-afstandsraketten. Op papier kan men alles besluiten. De raketten kunnen voorlopig nog niet geleverd Worden- De Russen weten dit evengoed als iedereen; zij zullen de Westelijken het verwijt dubbel spel te spelen voor de voeten werpen en zij kunnen net zo onaangenaam zijn als zij willen, want hoe men het ook wendt o fkeert ,de Wapens zijn e rniet en de machtspositie van Amerika blijft geschokt. .Bij al deze narigheid krijgen de Ame rikanen dan toch hun troostprijs mee naar huis toe. De verklaring, dat de nucleaire wapenvoorraden onder de be schikking van de NATO gebracht zul ten mogen worden. Dit wil echter geens zins zeggen, dat ze naar het inzicht SSL!,6 "ühtaire leiders van de NATO ■wan" -tmog?n worden gedistrubueerd, evenzeer aN-?ngen van de voorraden' stallnfiöc. oprichten van lanceerin- den aan de he?v etten' voorbehou den aan de hesi1Ssi t e1^om^en1met>IAtrent bilaterale over- ten^ indien zlj Vnw.rika moeten slui" Zullen zij willen? Van Engeland staat het uiteraard vast, italië wil ook wel, Turkije zonder twijfel> Frankryk wil graag, maar tegen goede bilate raal te bedingen voorwaarden, waar. door Frankrijk op een koopje grote atoommogendheid kan worden. Neder land wil eveneens. Er staan belangrij ke economische aspecten bij op het spel. De Russische party-secretaris Nikita Khroesjtsjev heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regering voorstandster is van een ontmoeting tussen Amerikaanse en Russische leiders om te komen tot een Vermindering van de internationale span ning. De Russische partijleider ver klaarde dit volgens Reuter in een brief aan het Britse linkse weekblad „The New Statesman", als antwoord op een open brief van de Britse filosoof Ber- trand Russell aan dat blad. Lord Russell had in deze open brief een beroep op Rusland en de V.S. ge daan om de vrede op grond van een vreedzaam naast elkaar bestaan te ver- stBriksn De hoofdredacteur van ,,The New Statesman", Kingsley Martin, heeft gisteravond in een televisie-uitzending van de B.B.C. medegedeeld, dat hij ook president Eisenhower schriftelijk heeft verzocht op Russells brief te rea geren. Het Amerikaanse leger heeft gister avond in het gebied van Kaap Cana- vera. een raket van het type „Jupiter" afgevuurd, aldus bericht Kenter. Het Projectiel heeft wegens technische moeilijkheden zijn vlucht niet voltooid. De „Jupiter." is ee- raket voor mid delgrote afstand. $Ü8885SS8Ï888: Eisenhower luistert. Amerika heeft minister Staf samen werking in de produktie van moderne wapens toegezegd. Men denkt inzonder heid ook aan de Nederlandse produk tie van radarapparatuur. Wie onder andere niet willen zijn de Scandinavische landen, al hebben deze het nu inmiddels wel goedgevonden, dat de wapens aan deze zijde van de Oceaan komen en dus dicht bij huis raken Ook West-Duitsland wil defini tief niet, hetgeen men mag interprete ren als- de Bondskanselier kan het aan zijn in'dit opzicht sterk socialistisch beïnvloede publieke opinie in het ge zicht van Amerika's zwakte nog niet verkopen. Later zal hij dat wel anders draaien, later als de Russen maar eerst weer eens bewezen hebben zulke Kwa de rakkers te zijn, dat zij de AtIa"" tische bondgenoten niet eens hun zin willen geven, wanneer deze uit zwak te de vrede verkondigen. Er gaat een periode van levensge vaarlijk hoog gepraat aanbreken, van leuzen en het zoeken naar schijnover- eenstemming, van ontveinzing en zelf bedrog, van innerlijke verdeeldheid en onderling wantrouwen. President Eisen hower is naar Parijs gekomen om er zelf getuige var te zijn hoe aan Ame rika de beslissende greep op de dingen ontsnapt. Hij Ss onmachtig geweest om net verlossende woord te spreken. De con*erentie, die was bedoeld om de macht van het Atlantische bondgenoot- scnap te bevestigen, te versterken en te demonstreren, is uitgedraaid op een clernonstratie van onmacht, culmine- rpnain een desperate poging om van de J5™ zwakte gedaan te te krijgen wat hun slechts uit overmacht is af te dwingen miiiiiiiiiiii iiuiiiiiiiiiMiiimmmiuiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii In een benedenhuis in de Kievit straat te Utrecht heeft dé politie woens dagavond de stoffelijke resten gevon den van twee bewoonsters, die waar schijnlijk al bijna twee weken geleden zijn overleden. Alhoewel het onder zoek nog gaande is, staat wel vast, dat het hier geen geweldadige dood be treft. De bewoonsters waren twee schoonzusters, de 70-jarige weduwe J. J. B. en een 69-jarige mejuffrouw J. M .G. Een familielid kreeg geen gehoor toen hij woensdagavond op bezoek wil de komen. Hij informeerde bij de bo venburen. Dezen was het opgevallen, dat men in geen dagen de schoonzus ters had gezien. De gewaarschuwde po litie vond een van de dames in nacht gewaad dood naast haar bed liggen e" de andere, eveneens overleden, doch gekleed in het kleine keldertje. Het onderzoek van de G.G.D. wees uit, dat de oudste was overleden door een hartverlamming en de andere evenmin een geweldadige dood h®fft gehad. Deze laatste was lichamelijk zeer ge brekkig en geheel afhankelijk van haar schoonzuster. De conclusie van de politie is, dat na het overlijden van de oudste, de andere zich met heeft weten te verplaatsen en van gebrek is om gekomen. De post en de stapel kranten in de gang bevestigde het vermoeden dat de schoonzusters reeds geruime tijd geleden zijn overleden, want de oudste van de kranten was van 5 december. De stoffelijke overschotten zijn naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Generaal Hasselman is benoemd tot permanent voorzitter van de permanen te militaire commissie van de NATO. Dit heeft de minister van defensie, Ir. Staf, gisteren volgens United Press in Parijs meegedeeld. De permanente mi litaire commissie is een nieuw lichaam van de NATO. Minister Staf merkte gis teren volgens het A.N.P. op, dat gene raal Hasselman min of meer de mllli- taire tegenhanger van de secretaris generaal van de NATO, Paul-Henri Spaak, wordt. In zyn nieuwe kwaliteit zal generaal Hasselman toegang heb ben tot de beraadslagingen van de „Standing group" in Washington het hoogste leidinggevende orgaan van de NATO. De negende zitting van de Opperste Sovjet is vanmorgen geopend met een bijeenkomst in het Kremlin van de Raad van de Nationaliteiten. Reuter ontleend dit bericht Tass. A. *- 1 Nh.| Si. -■ f -T j l - m (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst heeft de Tweede Ka mer medegedeeld dat dezer dagen weer een regeringsverklaring over Indonesië in de Kamer zal worden afgelegd. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zal met de minister-president, dr. Drees, aanwezig zijn. In verband met de bijeenkomsten van de NATO-raad in Parijs is het nog niet zeker wanneer de regering in de Kamer over Indone sië zal spreken. Mogelük zal dit reeds vrijdag zijn, anders maandag. Ditmaal zullen de Kamerleden de gelegenheid krygen om hun mening te geven over deze officiële verklaring. (Van onze Haagse redactie) Het landbouwschap vindt, Jat de ga rantieprijs voor melk in het melkprys- jaar 1957-1938 voor het gehele land 29,80 cent per kg. melk moet gaan be dragen. De verrekenprijs, dat is de prys, welke bepalend is voor de straat- prijs van melk, zou 32,45 cent per kg moeten bedragen, hetgeen betekent, dat de melk voor de consument het ko- men-1 jaar 2 cent duurder zou kunnen worden. Deze stijging van prijzen is een gevolg van gestegen kosten in de landbouw. Te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, is een burgerlijke ongehoorzaamheids- actie gehouden door het Democratisch Front, toen de onderhandelingen tussen deze partij en koning Mahendra over verkiezingen binnen zes maanden mislukten. De tactiek van de studenten is, ergens plaats nemen midden op straat of voor de ingang van een openbaar gebouw (rechts), waar ze dan blijven zitten totdat de brandweer de waterstraal erop zet (links). Voor deze stijgingen van garan tieprijs en verrekenprijs feiten worden meet er echter nog het een en ander gebeuren. Zo moet de minister van landbouw met het voorstel van het landbouwschap akkoord gaan wat be treft de garantieprijs. Als dat gebeurd is hoeft de gestegen prijs nog niet nood zakelijk op de consument te drukken. De regering zou de stijging voor reke ning van het landbouweganlisatiefonds kunnen laten komen, hetgeen een ver hoging van de consumentensubsidie op melk zou in houden. Daarnaast zou men ook nog kunnen besluiten de methode van vaststelling van de verrekenprijs te wijzigen, waardoor deze prijs lager zou kunnen uitkomen. Van dat laatste is het produktschap zuivel een voor stander. In een brief aan het landbouw schap heeft het medegedeeld bevreesd te zijn, dat een stijging van de melk prijs het verbruik zou kunnen doen da len. In dat geval zou er meer melk voor industrieel gebruik vrijkomen, waar door men wel een hogere prijs voor consumptiemelk, maar daarentegen af brokkelende prijzen voor andere melk en zuivelprodukten zou krijgen. In dat geval zou dus de opbrengst van de to tale Nederlandse „melkplas" misschien geringer worden. Het produktschap meent daarom dat de verrekenprijs en dus ook de consumentenprijs van het vorig jaar gehandhaafd moeten blijven. De zaak is dus nog niet afgedaan. De koninklijke Nederlandse Zuivel- bond heeft het landbouwschap geadvi seerd om het vetgehalte van de melk met een half procent te verhogen. De prijsstijging die daaruit voor de con sument zou moeten voortvloeien zou kunnen worden opgevangen omdat er bij vetter melk minder koelhuisboter- verliezen geleden zullen worden. De bond is het niet eens met de produkt schap Zuivel. Een achteruitgang van het melkverbruik bij een hogere prijs wordt do-ir de fabrikanten niet gevreesd. De jongste prijsstijgingen met 5 tot 6 cent hebben het verbruik slecht met 3 pet doen afnemen. Bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam wordt momenteel naarstig gewerkt aan de bouw van een nieuw schip voor de Hollana-Amerika Lijn. Het schip zal straks gedoopt worden als Rotterdam. RUDOLF HESS De Ziekenfondsraad heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid voorgesteld, de ziekenfondspremie voor bejaarden te verhogen en heeft inmiadels de ziekenfondsen bericht, dat deze verhoging op 5 januari a.s. zal ingaan. De gezinspremie voor be jaarden met een inkomen tot 2520 per jaar stijgt van 55 - 67 cent per week; voor de categorie, die een inko men heeft tussen f 2520 en f 3520 per jaar stijgt de premie van f 1,10 - f 1,34 per week. De Sovjet-Unie, die op de Verenigde Staten na de sterkste vloot ter wereld heeft, werkt aan de bouw van atoom duikboten, die raketten met een reik wijdte van 2.500 kilometer kunnen af schieten. Deze raketten zijn ongeveer 21 meter lang, wegen meer dan vijftig ton en kunnen worde voorzien van een atoomlading, aldus volgens A. F. P. de nieuwe uitgave van het jaarboek „Jane's fighting ships". Volgens het boek zal de Sovjet-Unie in 1961 over 700 duikboten, waaronder met atoomvoortstuwing, beschikken. De Berlijnse correspondent van Uni ted Press, Joseph Fleming, meldt, dat de regeringen van de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Frankrijk en En geland overwegen de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Spandau op te heffen. Aanvankelijk hebben er in Spandau zeven top-functionarissen van het Derde Rijk gevangen gezeten. Vier daarvan zyn intussen vrijgelaten: admi raal Dönitz, omdat zijr straftijd was afgelopen, en drie anderen, n.l. admi raal Rader, de oud-minister van buiten landse zaken Von Neurath en de oud minister van economische zaken Wal- ther Funk, omdat zij ond en ziek waren. De drie, die thans nog zyn over gebleven, zijn Rudolf Hess, die eens door Hitier als zijn plaatsvervanger is aangewezen, Alber* Speer, minister voor de oorlogsprodukt'ie, en Baldur von Schirach, Rijksjeugdleider en stad houder van de „Ostmark". Hess is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, de andere twee tot twintig jaar. Het hangt van de geestestoestand van Hess af, of hy net als Speer en Von Schirach naar een gewone gevangenis gaat, of dat hij naar een inrichting voor geesteszieken zal worden overge bracht, c.q. misschien zelfs eenvoudig zal worden vrijgelaten. De vier grote mogendheden zouden het er volgens Fleming over eens zijn, dat het bespottelijk is een gevangenis, die berekend is op 660 bewoners, te reserveren voor drie man. De Duitsers moeten de instandhouding van Span dau betalen. Het kost hun naar schat ting jaailijks 900.000 mark. Compag nieën Amerikaanse, Russische, Engel se en '-"ranse troepen nemen om beur ten de wacht over buiten de gevan genis. In de gevangenis zelf bevindt zich een staf van wachten van de vier mogendheden. Koks, keukenhulpjes, dienstboden, portiers en werksters completeren de personeelsbezetting. De YVestberlijnse autoriteiten hebben uitge rekend, dat de drie mannen in Span dau vijftig maal zoveel kosten als wan neer zij in een gewone gevangenis zou den worden ondergebracht. Volgens Fleming is men van plan Speer en Von Schirach, die nog negen jaar van hun vonnis tegoed hebben, naar een gewone gevangenis over te brengen. Over het geval-Hess is men het onderling niet eens. Evenals op het proces te Neurenberg weet men nog steeds niet, of Hess krankzinnig is, of dat hij krankzinnigheid simuleert. Si muleert hij niet, dan zal men hem over brengen naar een inrichting voor gees teszieken of eenvoudig vrijlaten. Hess is nu 63 jaar en ziet er oud en verwilderd uit. Hij klaagt voortdurend over zijn slechte gezondheid, werkt wei nig en praat met bijna niemand. Soms spreekt h\j hardop over de deugden en kwaliteiten van Hitler en van tijd tot tijd voert hij in zijn enge cel de ganze- pas uit. Het betoog van mr. Burger in de Tweede Kamer over de pogingen van minister Cals om tot een meer al gemene voorlichting te komen.over de voornaamste politieke stromingen in Nederland, wekt de indruk van het aanstormen van een politieke buffel, die met uitgestoken horens en de vuurrode V.A.R.A.-vlag in zijn staart islosgeslagen. De Kamer heeft enige malen getracht het monster de weg door het radioverkeer te wijzen. Van V.V.D.-zijde werden pogingen onder nomen om de slokop te confronteren met het totaal verpolitiekte program ma dat de V.A.R.A. dagelijks de aether inzendt. Dat begint met het so cialistische strijdlied om zeven uur, om acht uur nog eens herhaald, en eindigt om toch vooral niemand te vergeten met het socialistisch nieuws in het Esperanto. Daartussen in liggen dan de socialistisch getinte programmapunten, zoals b.v. de com mentaren van het kamerlid Scheps en de hoofdredacteur van het Vrije Volk enz., als dakpannetjes naast elkaar. Mr. Burger heeft er nauwelijks op ge reageerd. Het zal wel zo zijn, als men eenmaal zijn machtige organisaties heeft opgebouwd, zo ongeveer luidde zijn conclusie. Intussen zag hij ergens anders machtsspoken en stoof de rich ting in van de katholieke organisaties, die hij misselijke praktijken heeft aangewreven, en trachtte met een motie zijn tegenstanders in de aether uit elkaar te rammeien. Dit voorspel tot de discussies over de omroepwet was een leerzaam pre ludium. De P.v.d.A. wil bij voorkeur met haar politieke uitzendingen in de huiskamers der katholieken binnen dringen. Vanwege de doorbraak, ziet U. Enige Surtnamers, die twee- en drie hoog wonen in een huis aan de Egelan tiersstraat te Amsterdam en daar woens dagavond laat het huwelyk van een hun ner, die vandaag zou trouwen, aan het voorbereiden waren, werden daarby on verwacht gestoord door de bewoner van eenhoog met de luide waarschuwing dat zijn woning in brand stond. Deze bewoner, een Amsterdamse ha venarbeider, lag met zijn vrouw op eenhoog te slapen toen hij wakker werd door een explosie, waarop onmiddellijk brand volgde. Hij en zijn vrouw- - hun kind was toevallig elders ondergebracht - wisten zich langs de trappen te redden evenals de Surinamers, wier drie kin deren, die er logeerden, al sliepen maar tijdig konden worden gered. Niemand werd gewond. De woning van eenhoog, bestaande uit twee kamers, brandde ge heel uit, de andere etages alsmede de markiezenopslagplaats gelijkstraats kre gen brand- en waterschade. De brand weer behoefde slechts een slang te ge bruiken. De oorzaak is onbekend. Er brandde geen vuur in de woning. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlyke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind tussen zuid west en zuid. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Zon: 8.47-16.32. Maan: 7.39-16.18. Een depressie, die gisterochtend op de westelijke oceaanhelft lag, is sinds dien met grote snelheid naar het noord oosten getrokken. Om 7 uur vanochtend bereikte ze de zuidkust van IJsland. Zeer zware stormen in het zeegebied ten westen van Schotland waren hier van het gevolg. Een boven Spanje aanwezig gebied van hoge druk trekt intussen naar midden-Europa. Dit hogodrukgebied zal morgen het weer in ons land be heersen en de wind geleidelijk naar richtingen tussen zuidwest en zuid doen krimpen. Er zal daarom in hoofdzaak luchtaanvoer over land plaats vinden, zodat geen verdere stijging van tempe ratuur is te verwachten. De neerslag kansen zijn de eerstkomende 30 uur gering. temp ueersi. StatluD Weer neder afgei. 7 uur 14 uur Helsinki geheel bew. 0 0 stocKnoJm geheel bew. -3 0 Oslo geheel bew. -1 0.8 Kupenhagei geheel bew. -1 0 bonden onbewolkt 2 1 Amsterdam geheel bew. 6 1 Brussel geheel bew. 3 2 Luxemburg geheel bew. 2 2 Part) s onbewolkt 1 6.2 Nice onbewolkt 5 0 Berlijn geheel bew. -2 0 Frankfurt regen 1 2 MüncheD regen 1 0.5 Uenéve regen 2 0.4 óürlch hagelbui 1 0.5 Locarno onbewolkt -5 0 Wenen licht bew. -3 0 Innsbruck half bew. -4 0 Rome onbewolkt 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1