Volgende week wordt in Lisse de „Bloemlust'-expositie gehouden Bisschopsstaf overhandigd K ruiswoordraadsel aan mgr. Bekkers Pleidooi voor het kleine boerenbedrijf N.CLB.-voorzitter Zegers uit kritiek op varkensbeleid ERIC DE NOORMAN MAX NAUTA OVERLEDEN Sp N.O.C.? N.C.B. Bloembollenexport moet moderne propagandatechniek benutten Leerkrachten in gemeentedienst niet in de Raad ortnota van het 1 Geschenk van de Tal van processen in Boedapest Regering wil ingrijpen uit overwegin gen van politieke aard Minder nieuwe woningen in aanbouw „LENTE IN DE WINTER" Mr. J. A. M. van Heijst overleden Wijzigingen gemeentewet aangenomen Tenzij dezen in andere plaats les geven Delftse studenten adopteren vliegtuig Rusland kandidaat voor 1964 De Indonesische goud reserves in Nederland Berechting van en Maleterop komst? Dwang niet nuttig en ook niet rechtvaardig Leonardo da Vinei" in Rome gedoopt DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 PAGINA Moderne middelen Tentoonstellingen President gerechtshof Leeuwarden Nu redering faalt: Situatie in Nederland is achterlijk Olympische Spelen 8 9 10 11 Dr. Drees bij de Koningin De zendtijd voor de politieke partijen Motie Burger verworpen Oplossing van woensdag Vickers Viscount op K.L.M.-route lijn A msterdamRome Minister Witte: Huurverhoging is reeds achterhaald Volgende week maandag zal de bur gemeester van Lisse, mr. Th. J. de Graaf, in het veilinggebouw in Lisse de traditionele Kersttentoonstelling ope nen van de stichting „Bloemlust". Over een oppervlakte van ruim 2.000 m2 zullen enige tienduizenden hyacin then, tulpen, narcissen, irissen, poin- settia's en amaryllissen worden geëx poseerd, een groter aantal dan in enig vorig jaar. Dat zal wel mede het ge volg zijn van het feit, dat dit jaar een uitstekend broei-jaar voor de bol len blijkt te zijn. Het laboratorium voor bloembollen- onderzoek, het proefstation en verschil lende bloeiproefbedrijven zullen inzen dingen sturen, waardoor de tentoonstel die bloemen kocht een vijftal briefjes kreeg met het opschrift: „Wanneer gaf je me voor het laatst bloemen". Die briefjes kon zij dan ongemerkt in de zak van haar man laten glijden of op een in het oog vallende plaats depone ren. Dit had weer tot gevolg, dat de mannen hun romantische hart lieten spreken en bloemen kochten. Bloemen kopen en waarderen, aldus spreker, behoort tot de gevoelssfeer en men zal dus alles in het werk moeten stellen om de voorkeur van ieder land voor bepaalde bloemen te ontdekken. Zelfs plaatselijk schijnt dat gevoel an ders te liggen. In Rotterdam schijnt men gemakkelijk lelievormige bloemen te kunnen verkopen, terwijl dat in Den -, Haag vrijwel onmogelijk zou zijn. Hen ling extra interessant belooft te worden. zaj m0eten onderzoeken hoe deze ver- De expositie is naar een streng en strak schillen veroorzaakt worden en daarop ontworpen plan van de heer W. Buur- zyn propaganda en zijn verkoopmetho- man uit Oegstgeest ingericht. Dage lijks zal de tentoonstelling van 10 tot 22 uur geopend zijn. Alleen op Eerste Kerstdag is de expositie gesloten. Op zaterdag 28 december wordt de show gesloten. Intussen heeft de stichting „Bloem lust" besloten in het komende jaar geen tentoonstellingen in het buitenland in te richten. Dit voorjaar heeft men een grote bloemenshow georganiseerd in Keulen en deze is een groot succes ge worden. Men had het plan opgevat om nu in Essen een tentoonstelling in te richten, maar door onvoldoende steun van de zijde der vakgenoten, bleek dit onmogelijk. Overigens onderzoekt men thans de mogelijkheden om in de toe komst toch weer Nederlandse bloemen tentoonstellingen in het buitenland te organiseren. Tijdens een door het stichtingsbe stuur van „Bloemlust" belegde pers conferentie, heeft de voorzitter van het Centraal Bloembollencomité, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, een uiteenzetting gegeven over de moderne propagandamiddelen die het bloembollenvak moet gebrui ken .Hij begon met uiteen te zetten, dat men van een zeer beperkte groep afnemers als zaadhandelaren en broei- ers, na de oorlog heeft moeten over schakelen op het grote publiek als afnemer. Bij dat grote publiek zal men een onbewust levende vraag moe ten activeren en een .iog niet bestaande vraag moeten aankweken. De grpte moeilijkheid is echter, dat het publiek bollen moet kopen en dus geld moet besteden in het najaar, terwijl men pas in het daarop volgende voorjaar de resultaten ervan ziet. Men zal daarbij gebruik moeten maken van de moderne middelen, men zal de markt op wetenschappelijke wijze moe ten onderzoeken. Ieder land heeft zijn eigen eigenaardigheden: Scandinavië wil bloemen in felle kleuren; in Ameri ka laat men zich nog altijd graag bloe men verkopen door een bloemenkonin- gin In Zweden heeft men enorm succes gehad met een actie waarbij de vrouw den moeten baseren. Ten aanzien van het houden van ten toonstellingen in het buitenlad merkte de heer van Nispen op, dat men natuur lijk zoveel mogelijk moet meedoen aan exposities in het buitenland. Maar ten aanzien van het houden van Nederland se tentoonstellingen in den vreemde, heerst onde. vakgenoten nog geenszins eenstemmigheid. In het buitenland vreest men deze exposities wel als een al te agressieve verkoopmethode, waar door niet de volle honderd procent mede werking wordt verkregen. Belangrijker achtte spreker daarom vooralsnog het verzorgen van de beplanting in grote steden in het buitenland met als hoogte punt bii-oorbeeld een Hollandse dag. Woensdag is in het Binnengasthuis te Amsterdam op 61-jarige leeftijd over leden de kunstschilder en glazenier Max Nauta. De heer Nauta, door een studiebeurs van koningin Wilhelmina in de gelegen heid gesteld, studeerde aan de rijksaca demie, van beeldende kunsten te Amster dam, onder prof. Van der Pluym, prof. Der Kinderen en prof. Van der Waay. Vele kunstwerken staan op zijn naam, o.a. schilderde hij het portret van Chur chill, dat zich in het gebouw van de staten-generaal bevindt, en een portret van de oud-burgemeester van Amsterdam Feike de Boer. Hij vervaardigde de ramen voor de, in de oorlog .verwoeste, herbouwde Holland se kerk in Londen, vijftig ramen voor de St. Andrew Church in South Harrow (Engeland), het Jan de Bakker-raam in de Jacobskerk te Den Haag en gedenk ramen in het Laboratorium van de B.P.M. te Amsterdam. Zaterdagmiddag 12 uur zal op Wester- veld de crematie geschieden. Mr. J. A. M. van Heijst, president van het gerechtshof te Leeuwarden, die dinsdag nog de brandstichtingszaak- Haren had geleid, is gisternacht plotse ling op 69-jarige leeftijd overleden. De heer Van Heijst promoveerde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam op 13 september 1909. Hij werd in 1913 benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Roermond, in 1915 tot rijks-advocaat-plaatsvervanger in die zelfde stad, in 1922 tot substituut-griffier bij de Zwolse rechtbank, waarin hij twee jaar later zitting kreeg als rechter. Op 1 november 1945 volgde zijn be noeming tot raadsheer bij het gerechts hof te Leeuwarden, van welk college hij in 1955 vice-president werd, belast met de leiding van de strafkamer. Toen n.r. R. P. Cleveringa met pensioen ging, volgde mr. Van Heijst hem als pre sident op, doch hij bleef zich met de strafzakenkamer belasten. Het bestuur en de leden van de Delftse vliegtuigbouwkundige studie vereniging Leonardo da Vinei waren dinsdag naar Schiphol getogen om een der nieuwste toestellen van de K.L.M. te adopteren. In officieel zwart met hoge hoed op sleepten zij gezamenlijk het toestel van de hangar naar de startbaan, vanwaar het vertrok naar Rome. Na aankomst aldaar werd het vlieg tuig gedoopt en ontving de naam van de grote kunstenaar en ontdekker Leonardo da Vinei. Het Nederlandsch Olympisch Comité betreurt in zeer ernstige mate, dat de regering niet voornemens schijnt bin nenkort de eertijds toegezegde nota over de lichamelijke opvoeding en de sport te doen uitbrengen. Het NOC acht de toe- stand op dit gebied achterlijk vergele- n !j vele landen om ons heen en ge vaarlijk voor de volksgezondheid. Daar- vooral gedacht aan de ont wikkelingskansen van de opgroeiende en komende generaties. In verband hiermee heeft het NOC besloten aan de buitengewone algemene vergadering van 11 januari 1958 voor te stellen het organisatieleven zelf een nota over de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening te doen formuleren, indien dit voorstel word aangenomen zal het NOC zich in verbinding stellen met de Nederlandse Culturele Sport bond, de Nederlandse Christelijke Sport te en de Nederlandse Katholieke Sportbond teneinde een dergelijke nota zo spoedig mogelijk het licht te doen rwlalldA^ tJ,6t Russisch Olympisch Comité, Adnanov, heeft in een inter view met een verslaggever van Stock- holms-Ridningens, verklaard dat Mos- z'ch voor de Olympische Spelen 1964 kandidaat zal stellen. „Officieel hebben wij nog geen stap pen in die richting gedaan, maar er is nog genoeg tijd om dat te doen", aldus Adrianov. Ingaande op een opmerking van de journalist, dat Tokio over het algemeen favoriet is voor 1964 zei Adrianov: Wij weten, dat in 1958 te Tokio de Aziati sche spelen op het program staan en een Jaar later in dezelfde stad het con gres van het IOC wordt gehouden. Dat betekent dat de Japanners alle gelegen heid krijgen te tonen over welke instal laties ze al beschikken, maar Moskou is dichter bij huis voor de meeste deel nemers en daarom geloven wij, dat aan Moskou de organisatie zal worden toe vertrouwd". De Russische minister voor de sport, Romanov, bevestigde de verklaringen van Adrianov en voegde er aan toe, dat de meeste sportfederaties in Rusland er mee instemmen dat Moskou zich voor de Olympische Spelen 1964 kandi daat zal stellen. (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft woensdag het wetsontwerp, waarbij de gemeente wet wordt gewijzigd, o.a. om enige thans bestaande belemmeringen weg te nemen tegen combinaties van functies, met 73- 54 stemmen aangenomen. De bedoeling is o.a. om het lidmaatschap van de ge meenteraad open te stellen voor meer groepen van de bevolking, o.a. voor de onderwijzers. De P.v.d.A. stemde in zijn geheel tegen met de Staatkundig Gere formeerden, de Communisten, en vijf leden van de C U. Eerst heeft de Kamer nog een amen dement-Oud aangenomen met 79-49 stemmen (alleen Pv.d.A. en C.P-N. te gen), waarin werd vastgesteld dat onder wijzers en leraren in dienst van de gemeente geen lid van de raad kunnen worden (althans wanneer zij in dezelfde gemeenten wonen waar zij les geven!). Dit amendement was voor de socialisten aanleiding om tegen de wét te stemmen. De heer Tilanus, voorzitter van de C-H„ die zelf voorstemde, gaf een motivering van het standpunt van een deel van zijn fractie, dat tegen was. Rechtens is de positie van een onderwijzer die in dienst van de gemeente staat anders dan die van een onderwijzer bij rijks- 9f bijzonder onderwijs. Maar de kwestie „raakt toch de verhouding openbaar en bijzonder onderwijs". In die verhouding zou de C.H. liever geen gevoeligheden oproepen. Met 68-61 semmen is voorts een amendement-Oud aangenomen dat het lidmaatschap van de gemeenteraad mogelijk maakt voor echtgenoten van functionarissen die daarvan zijn uitge sloten. Bij deze stemming waren tien leden van de K.V.P. vóór het amende ment, de rest was tegen. Het waren de heren Schuyt, Duynstee, Verhoeven, Van M 63. Bliksemsnel overziet Eric de toestand. Hij bevindt zich binnen schots afstand van de bogen, die verscheidene der kerels op hem gericht hebben; de geluiden achter hem verraden, dat zich ook daar krijgers bevinden. Vóór hij drie meter afgelegd heeft, zal hij doorzeefd zijn met pijlen..-. en dus laat hij zich nonchalant van zijn paard glijden. Er blijft hem weinig anders over. „Hé, mannen broeders," grijnst hij, „laat zakken die wapens. Voor mij hoef je niet bang te zijn!" „Hoe kom je aan dat paard?" gromt een der kerels nader tredende. „Gegapt", antwoordt Eric monter. Maar dat is het paard van Harald de Sluwe," snauwt een ander. „Ik herken het. En Harald de Sluwe is onze aanvoerder, dus.„Mooie aanvoerder!" zegt Eric scham per, terwijl hij tevreden bedenkt dat deze inlichting een boel onzekerheden uit de weg ruimt. „Hij heet zeker niet voor niets „Sluwe"! Maar ik heb hem door. Hij gebruikt ons, zolang hij ons nodig heeft. Let eens op; als hij zijn doel bereikt heeft, dan gaan we er allemaal aan.Leer mij die edelen kennen! Bah! Uitzuigers zijn het tyrannen. Harald net zo goed. Maar nou ineens is-ie de beste maatjes met ons, heheheAls je het maar geloven wil." Eric ziet, dat zijn woorden indruk maken en hij gooit er nog een schepje op. „We kunnen nou al zien, hoe goed hij het meent met ons. Op Olav's burcht zit er eentje gevangen. Een hoofdman nog wel. Harald weet deksels goed dat die opgehangen wordt, als de burcht aangevallen zou worden. Hij doet niets om hem te redden. Integendeel, hij zal aanvallen, zodra de verster kingen er zijn en dan mag de hoofdman gerust sterven. Zó is Harald! en daarom.„Stil!" onderbreekt hem eensklaps een der kerels. „Kijk daar!" Op hun hoede loeren ze door de struiken naar de ruiter, die op de heuvel- f veJsc^lenen is en nu behoedzaam rondspiedend hun richting uitkomt, „ten kerel met een wapenrusting," fluistert een der rovers, „da's er niet een van ons. Schiet hem neer." Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, heeft vandaag tijdens de algemene vergadering van de N.C.B. de staf in ontvangst geno men, die de N.C.C. en zijn instellingen hun oud-geestelijk adviseur bij zijn bis schopsbenoeming hebben geschonken. De staf is in' goud en ivoor uitgevoerd naar een ontwerp van de Oosterhoutse beeldhouwer Niel Steenbergen, dezelfde die ook het kruis en de ring ontwerpt, die resp. door de K.A.B. en de courge noten van mgr. Bekkers zijn aangeboden. Het meest typische van de staf is, dat de krul, die de arend van St. Jan voorstelt, niet is „doorgedraaid zoals gebruikelijk is. De ontwerper heeft dit gedaan omwille van de symboliek van de bisschopsstaf, waarvan volgens Durandus de punt dient om de tra gen te prikken, de staf om de zwakken te ondersteunen en de haak om de al te voortvarenden terug te halen naar de kudde. In het oorspronkelijke ontwerp werd de haak gevormd door het paard van St. Martinus, maar de voorkeur van de bisschop zelf bleek anders te liggen. St. Martinus de patroon van St. Oedenrode, waar mgr. Bekkers is geboren heeft nu een plaats gekre gen in de nodus, samen met St.-Pe- trus, St.-Paulus en St.-Willibrordus. De arend houdt de poten geklemd om het Evangelieboek, waarin de woorden „Deus Caritas" zjjn gegrift Aan de achterzijde zijn twee leeuwtjes aange bracht, die het Oude Testament ver beelden. Een dergelijke uitbeelding van het Oude Testament komt ook voor aan de ivoren zetel van Ravenna. Heel en de Vink. De V.V.D., de P.v.d.A. en de C-P.N. stemden eveneens voor het amendement. T11 *■- Bestuur en leden van de vliegtuigbouw kundige studievereniging „Leonardo da Vinci" van de technische hogeschool te Delft hebben de „Leonardo da Vinei" een van de nieuwe Viscount-vliegtuigen van de K.L.M.geadopteerd. Dinsdag hebben zij het toestel op Schiphol naar de startplaats gebracht, van waar het der Zanden, Zwanikken, De Graaf, Ven der Ploeg, Van Tiel en de dames Nolte de kop van de staf bestaat uit verguld j- ^r:.i. t->~ "vn o-ir/i a on zilver; de staf zelf is van ivoor, met gouden geledingen. Onderaan, vlak bo ven de gouden punt, vindt men een nodus in de vorm van een draakje. Er zijn geen edelstenen verwerkt. De staf, die vier en een halve kilo weegt, is vervaardigd door de gieter A. Binders te Haarlemmerliede, de Utrechtse edelsmid J. Nayons en de Utrechtse instrumentmaker J. Sons- beek. Voor de opdracht had de advies commissie twee kunstenaars voorge dragen: Niel Steenbergen uit Ooster hout en Leo Geurtjens uit Berlicum. De Indonesische minister van finan ciën, heeft medegedeeld, dat de Indo nesische goudreserves in Nederland op het ogenblik 31 miljoen rupiah bedra gen. De regering is thans doende om deze reserves van de bank Indonesië in Nederland veilig te stellen. Hierbij moet echter ook worden rekening ge houden met het saldo van de handels- in •O oo Horizontaal: 1. menigte dieren f«4 - invasie 2. snaarinstrument - dunne draad f/j 3. Nederl. stad - kijk 4. bezit van een boer - zonder afwisseling 5. spijker 6. bepaalde hoeveelheid - boot 7. stad bekend om kerkvergadering 8. vaarwel - vlinder 9. deel van voertuig - gemalen zaden - peuter 10. Duitse rivier - doodszweet 11. deel van skelet Verticaal: 1. blijspel - krijgsgod 2. voorzetsel - mening 3. missen bij 4. laan - voorzetsel - groot land (afk.) 5. middelpunt 6. vreemde munt - vlaktemaat - lof 7. juist balans tussen Indonesië en Nederland, aldus de minister. De minister deelde voorts nog mede, dat de regering een wet op het bank wezen doet samenstellen, evenals een wet op het verzekeringsbedrijf. Blijkens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia bedroegen de goud- en deviezenreserves op 11 december 14,78 pet van de geldcirculatie en opeisbare verplichtingen, tegen 15,60 pet de week daarvoor. In de afgelopen week stegen de voor schotten aan de regering met 222 mil joen rupiah, namelijk van 13.846 miljoen tot 14.068 miljoen, terwijl de geldcir culatie van 13.007 miljoen opliep tot 13.308 miljoen, een toeneming dus van 301 miljoen rupiah. De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteren in het Huis ten Bosch een bezoek gebracht aan H.M. de Ko. ningin en haar verslag uitgebracht over de NATO-conferentie te Parijs. Op het ogenblik worden er ln Boe dapest verschillende processen gevoerd. Zeventien arbeiders uit Csepel, twaalf uit Györ en een groep van vijftien priesters staan terecht. Voorts wordt er nog een proces gevoerd tegen de voor malige secretaris van kardinaal Minds- zenty, mgr. Egon Turcsanyi. Dit mel den A.FJ". en UJP. Vele waarnemers zijn van mening dat deze processen een voorstadium vormen van die tegen kolonel Maleter en de voormalige politiechef van Boedapest, Kopascy. Men zou zelfs een proces tegen Imre Nagy voorbereiden. Het is duidelijk, dat de linkse elemen ten, de Stalinistische groep van Rakosi, met steun van Moskou weer een aan zienlijke invloed in de boezem van het centrale comité van de Hongaarse com munistische partij hebben gekregen, al- dus volgens AF.P. deze waarnemers. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met alleen stemmen van de P.vxlA. en de L.P.N, vóór de motie van de heer Burger verworpen met 79—49 stemmen, die betrekking had op het door hem gewenste „rouleringssysteem" bij de verdeling van zendtijd over de politieke partijen. (Van onze verslaggever ■rri?n»nHgerinK meent dat er direct in- ood lTi maatregelen nodig zijn om verouderde bedrijfsstructuur hPd i' ^oversch°t op de kleine „nvori t. Flnde te maken. Tegen de ze opvatting heeft mr. Brouwer, alge meen secretaris van de KNBTB, zich in een inleiding voor de algemene ver gadering van de NCB telfcg ver zet. Minister Mansholt heeft, zo zei de spreker, op het scheiden van de markt het kleine bedrijf als zondebok de wws- tijn in willen sturen, maar ik vraag mii af of hij, eenmaal op de West-Europese stoel gezeten, daar niet anders over zal gaan denken. Als men spreekt ove.» kleine bedrijven denkt men steeds aan de oppervlakte grond welke in gebruik is. Deze maat. staf is niet juist. Het gaat 9m de com- binatie van grond met kapitaal en ar beid. Daarbij hangt het in de eerste plaats van de bekwaamheid van de boer af, of hij op een klein bedrijf een zelf standig bestaan kan verwerven. De Ne derlandse kleine boer heeft dit ziet de regering onvoldoende in getoond zich spontaan aan de zich wijzigende omstandigheden te kunnen aanpassen door een wijziging van de structuur in de bedrijven dank zij ook voorlichting, onderwijs en onderzoek. Men is sinds 1900 de produktie in geheel andere rich ting gaan voeren en men heeft de kos ten weten terug te voeren tot een peil, dat de vergelijking met andere landen glansrijk kan doorstaan. Ook na de tweede wereldoorlog heeft zich een in het oog lopende vrijwillige aanpassing voorgedaan. Het aandeel van de land bouwbevolking in de totale beroepsbe volking liep sinds 1930 terug van 20 pet. tot 12 pet, omdat de agrarische bevol king haar bestaan buiten het boerenbe drijf gezocht heeft toen het nodig werd. Van 1950 tot 1955 nam het aantal klei ne bedrijven van 1 tot 5 ha af van 60000 tot 50000, dus met een zesde. Het aantal meewerkende boerenzoons ver minderde van 1947 tot 1955 van 36000 tot 25000, dat is met 30 pet. De animo van boerenjongens om op het kleine be drijf de vader op te volgen is allesbe halve groot. Het aantal landarbeiders nam af tot 89000. In 1947 waren er nog 186000. Ondanks dit alles nam, volgens de heer Brouwer, de produktie in de land- en tuinbouw per arbeidskracht de laatste jaren gemiddeld met 4% pet toe. Het percentage van de boeren, dat on derwijs geniet is zeer groot - voor boe renzoons zelfs 85 pet terwijl de ruil verkaveling goede voortgang maakt. Bij dit alles, zei spreker, kan men toch moeilijk volhouden, dat het agrarische bedrijfsleven zelf geen voldoende begrip getoond heeft voor spontane aanpassing aan de structurele problemen. Waarom wil de regering dan toch met ingrijpender en directere maatregelen komen? Op de eerste plaats om over wegingen van politieke aard. Voor de socialisten is dit ingrijpen van de over- neid een blijvend beginsel. Dat blijkt uit ae wens tot blokkering van eigenaars- lasten en de steeds opduikende uitla tingen over socialisatie Van de - land bouwgronden De regering tracht haar garantiebeleid zo in te richten, dat het dienstbaar wordt aan het beoogde struc- tuurbeleid. Daarbij houdt zij een gretig oog gericht op het kleine bedrijf, dat zn als een knelpunt in de structuur be schouwt. Volgens de heer Brouwer zal een opheffing van de kleine bedrijven geen voordelige resultaten voor het garantiebeleid nebben. De kostprijzen van bijvoorbeeld vlees en melk zouden er niet belangrijk door dalen en de moei lijkheden zouden er ook niet minder wor den, hetgeen landen als Denemarken en Canada, welke geen kleine bedrijven hebben, bewijzen. Tenslotte zou ook het feitelijke probleem, namelijk het pro bleem van de afzet van de produktie, er niet door afnemen. Schiet men al niets op met dwang matige structuurmaatregelen, zij zijn bovendien ook niet rechtvaardig. Ook in andere bedrijfstakken zijn er immers heel wat groepen van bedrijven welke zich hebben kunnen ontwikkelen dank zij diverse, prijsverhogende, steunmaat regelen. Zo zijn er kartelvorming, in voerrechten en contingenteringsmaat- regelen, terwijl men in feite niet kan spreken van een vrije loonvormir Waarom dus wei dwangmaatregelen de landbouw en niet in de industrie Daar zijn immers ook kleine bedrijven. Men zou, om van de discriminatie al te komen, eens wetenschappelijk moe ten onderzoeken in welke sectoren van het bedrijfsleven de invloed van de to tale beschermende maatregelen moei worden gezocht. Men moet met het structuurbeleid zoals de regering dat wil voeren voor al oppassen nu de Euromarkt gaat werken. Heeft minister Mansholt zelf niet gezegd, dat er vooral kansen zul len liggen voor de agrarische verede- lingsprodukten, waarop vooral de kleinere bedrijven zich toeleggen? Bii de industrie is het meestal zo, dat men de concurrentie van de Euromarkt' partners vreest. Maar ligt dat bij de landbouw liet juist andersom? Het overgangsstadium zal ook voor de landbouw wellicht zeer moeilijk zijn, maar eens zal de vrije markt zich toch doen gelden. Laadt de overheid dan geen grote verantwoordelijkheid op zich door tot dwingende structuur maatregelen over te gaan? Gooit zij niet bij het gloren van de Euromarkt oude schoenen weg zonder over nieu we te beschikken? De conclusie van mr. Brouwer was dat de regering het moet zoeken in de bodemverbetering en ontsluiting, pacht- ruil, her- en ruilverkaveling, voorlich ting en omscholing. De regering moet verder een beleid voeren, dat ook in een tijd van slechte prijzen op de buiten landse markt de binnenlandse consu ment een redelijke prijs voor de agra rische produkten zal moeten betalen en dat voor het exportsurplus zo nodig ad ditionele gelden uit de schatkist ter be schikking worden gesteld. omgekeerd 8. voorzetsel - herkauwer - wordt gebruikt bij kaas bereiding 9. leenmannen - twee klinkers zangstuk - scheeps kapitein 11. bitterzoet 10. Horizontaal: 1. gaas; 4. pond; 7. de; 8. il; 9. Ik; 10. of; 11. el; 13. me; 14. vla; 15. elp; 17. kwartet: 18. sie; 20. een; 22. r.i.; 25. re; 26. ja; 27. ge; 28. em; 30. nu; 31. naar; 32. land. Verticaal: 1. geel; 2. ai; 3. sla; 4. pij; 5. o.k.; 6. doel; 12. lakei; 13. meter; 14. vos; 18. pen; 19. Iran; 21. eend; 23. ver; 24. hel; 27. ga; 29. ra3- Op de algemene vergadering van de N.C.B., die vandaag in Tilburg is gehouden, heeft voorzitter Jos Zegers gewezen op de vele risico's die de Europese Economische Gemeenschap inhoudt voor ons land als exporteren de natie, voornamelijk van land- en tuinbouwprodukten. Hij ."oegde hier echter aan toe, ervan verzekerd te zijn, dat onze belangen bij de Nederlandse /ertegenwoordiger in de Europese Commissie, minister Mansholt, in han den zijn van iemand die de Nederland se landbouw kent. Na de minister in zijn nieuwe functie succes te hebben toegewenst, uitte voor. zitter Zegers kritiek op diens varkens beleid. Om voor een varkensstapel tot een omvang van 3,3 miljoen stuks een redelijke producentenprijs te verkregen zal er een toewijzing komen van var kens met een toeslag van hoogstens een dubbeltje per kilogram Deze rege ling biedt echter geen enkele zeker heid, dat de kostprijs inderdaad wordt gehaald. Waarom spreekt men niet van een garantieprijs gebaseerd op de kost prijs?, aldus de N.C.B.-voorzitter. varkenshouderij, zo vervolgde hij,."Ji lonend moeten worden en wanneer hier voor vér gaande maatregelen noodza kelijk zijn als b.v. een toewijzing van een bepaald aantal varkens per bedryf om de totale varkensstapel niet te uitgebreid te doen worden, dan mag daarvoor niet worden teruggedeinsd. Voorzitter Zegers keerde zich ook tegen de uitgestelde nabetaling van een deel van de melktoeslag tot een totaalbedrag van 50 miljoen, waardoor tal van jonge boeren en veehouders m moeilijkheden worden gebracht. Sprekend over net kleine-boerenpro- bleem zei de voorzitter, dat via voor lichting gestreefd moet worden naar gezondmaking op vrijwillige basis van de bedrijven waar het nodig is. Wij zijn wars van alle socialisatie en ver trouwen nog ten volle op het gezond verstand van de boeren zelf. Het hoofd bestuur strijdt voor behoud van de 7? Tijdens een plechtigheid op het Ro meinse vliegveld Ciampino is woens dag een nieuwe Vickers Viscount van de K.L.M. ten doop gehouden. Toen mgr. J. O. Smit het toestel inzegende speelde een militaire kapel het Wilhel mus. De echtgenote van de Italiaanse ondersecretaris van staat voor de lucht vaart, mevr. Caron, ontvouwde Neder landse en Italiaanse vlaggen over het vliegtuig, dat „Leonardo da Vinei" werd gedoopt. Bij de plechtigheid waren aanwezig mgr. J. W. L. Damen, mgr. dr. J. Brur'ng, vele procuratoren en orde oversten, voorts de Nederlandse am bassadeur bij de H. Stoel, R. Graaf de Marchant d'Ansembourg, de Neder landse ambassadeur in Rome, dr. H. Boon en vele leden van de Nederland se kolonie. Als gastheer trad op Albert Plesman, zoon van de oprichter der K.L.M. Na afloop van de inzegening nodigde de heer Plesman de gasten uit voor een rondvlucht boven Rome. De Viscount zal volgende week op de Hjn Amster dam-Rome in gebruik worden genomen. eigendom, maar is er niet blind voor, dat de inzichten omtrent gebruik of be heer van de eigendom nogal wat ge« wijzigd zijn. In dit verband wees spre ker op de discussies rond de ruilver kaveling Bossche Broek en op het feit, dat bepaalde grootgrondbezitters verga deringen bijeenroepen van boeren en leuren met circulaires waarin tegen de ze ruilverkaveling op misleidende wijze allerlei denkbeeldige bezwaren naar voren worden gebracht. Als. de vos de passie preekt, boer pas op je kippen, zo waarschuwde voorzitter Zegers de boeren. Tenslotte stipte de NCB-voorzitter de nieuwe pachtwet nog even aan, die i" januari haar beslag zal krijgen. Onder de katholieken zullen er zijn die menen: het gaat te ver, doch anderzijds zullen er ook zijn, die menen dat men in be paalde punten niet ver genoeg gaat. Ik zou hier, aldus spr., gaarne wijzen op het Pachtrecht van pater van den Eisen. Hoe hij fel reageerde op onhoud bare toestanden en onbillijke eisen van de grondbezitters. Het hoofdbestuur be vordert gaarne mede de bescherming van de eigendom, met redelijke reve nuen daaruit. Het moet de eigenaar een vreugde zijn, zijn eigendom zo grondig mogelijk beschikbaar te kunnen stellen voor de gemeenschap, aldus de heer Zegers. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. Witte, heeft woensdag in Utrecht de eerste paal geslagen voor de woningbouw in het nieuwe uitbreidingsplan op het z.g. Ka naleneiland. In een rede vooraf sprak d» minister over de financieringsmoel, tijkbeden, die momenteel de grootste be lemmering voor de won" igbouw vormen. In de maanden oktober en november werden 4.000 woningen minder op sta pel gezet dan in dezelfde maanden van 1956. Daarom zal met de 40.000 woningwet woningen, die in 1958 gebouwd zullen worden, de nodige soberheid in acht moeten worden genomen. De minister is in principe voorstander van zoveel mogelijk wooncomfort en hij onder- Streepte daarom het Utrechtse verlan gen door wethouder mr. W. H. J. r erks tevoren geuit om in alle nieuwe woningen centrale verwarming aan te brengen, maar in de huidige omstandigheden zullen de nieuwe wo ningen niet op het maximaal toelaat bare niveau moeten worden uitgevoerd. In dit verband wees de minister op de steeds stijgende huren van nieuwe woningen, die onbetaalbaar dreigen te worden voor grote groepen van de be volking, waarvoor de woningwetwonin gen gebouwd worden. De recente huur verhoging van 25 procent, bedoeld om de kloof tussen de huren van oude en nieuwe woningen te verkleinen, beeft door de inmiddels gestegen huren van de nieuwe woningen reeds alle effect verloren; <"e kloof is weer even groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2