Nederlanders in Indonesië bitter teleurgesteld Telegram aan dr. Drees over betaling van passage voor repatriërenden Jüstiïïss. r w? sstüs Buitenlandse pers over Indonesië LEXINGTON Stormstuw in Krimpen thans met tachtig meter lange schuif gecompleteerd VcnJtcuJe (25 PEP-SELS Uitvoerig debat in de Tweede Kamer over Suriname en de Nederlandse Antillen Nationale Reserve verdwijnt NAZIR: INDONESIË ZAL K.P.M. NIET NATIONALISEREN Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar Delicaat karwei gelukt ondanks lage waterstand Jeugdleider zet zichzelf in de bloemen De repatriëring van C. H. Schaap Problemen van rechtszekerheid, land bouwbelangen en politieke kwesties Dienstplichtigen nemen taak over Kalkoenen voor de kersttafel DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 PAGINA Singapore gereed voor 5000 evacué's N.Y. Herald Tribune Chr. Sc. Monitor Daily Telegraph Indonesische economie iets ontwricht Kon. Marechaussee Betere regeling van verlof Mgr. B. J. Alfrink bezoekt de koninklijke marine from America's Best Tobaccos Gebrand op publiciteit Vele middenstanders in Leiden door jongeman opgelicht Laatste Nederlandse krant op Sumatra met hem verdwenen Prinses Marijke be zoekt zieke kinderen Kerstsfeer in ziekenhuis Inkomstenderving voor militairen op herhaling Bijzondere aandacht voor „voorkeurswoningen" Tactische luchtstrijd krachten versterkt Ondanks opheffing van twee squadrons Aalmoezenier voor repatriërenden de Nederlandse gemeenschap in Indo- omstendigheden buiten hUn wil gedwon- hesië bittere teleurstelling geuit een worden een iik uw leven te begm- over het besluit inzake de beta- nen. Het telegram ,s getekend door de 'ing van passage voor repatriërenden. heer G J W. Koolemans Beyenen, de Êen aantal vooraanstaande Nederlan Tiedeman en Van Ker kers in Djakarta hebben volgens het «hem de heer P. van Meeteren, de A.n.P het telegram ondertekend. Z'J voorzitter van de ederlandse Kamer «ringen er bij de Nederlandse reegnng van Koophandel, jhr. F. van Lennep, °P aan haar besluit te herzien opdat de algemeen vertegenwoordiger van het besta in van de economisch zwak- de Stoomvaartmaatschappij Nederland, ken onder de repatriërende Nederlan- dr. W. H. Meyer, de voorzitter van het ders niet im onmenselijke wijze zal algemeen landhouwsyndicaat, de heer borden belast vanaf het begin" van het H. J. de Vries, directeur van de Es- hieuwe leven dat zij zullen moeten comptobank en de arts dr. W. K. Wie- aanvangen. Het telegram zegt, dat de linga. Zaterdag is medegedeeld, dat de heersende omstandigheden de Neder landers die Indonesië wensen te verla ten in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde voorkomen dat ierin een belemme ring is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek is besloten de kosten herbonden aan het vervoer van Indo nesië naar Singapore of andere aan te Mjzen plaatsen, voorzover dit geschiedt SrhV «oor de Nederlandse regering tL,j„rv°Or aangewezen schepen en vlieg- r =e1, voor rijksrekening te nemen. De fogeiing is niet toepasselijk op Neder landers die hetzij uit eigen middelen hetzij op kosten van hun werkgever In donesië op andere wijze kunnen verla ten. De kosten van de overtocht naar Nederland komen niet voor rijksreke ning- Degenen die de overtochtskosten met direct uit eigen middelen kunnen f-ven, kunnen op .aartoe aangewezen schepen of vliegtuigen worden geboekt °P zgn. rijksvoorsehotbasis, d.w.z. zij moeten een verklaring tekenen dat zij van de Nederlandse regering passage gelden in voorschot hebben ontvangen ®n dat zij bereid zijn eventuele rechten °P derden terzake vergoeding van de °vertocht aan de Nederlandse .egering te cederen. gouvernement van Singapore rrn» gisteren medegedeeld, dat Singa- C1 Onmiddellijk 50'10 Nederlandse eva- J s uit Indonesië kan herbergen. Een (.„""'«voerder van de regering voegde •i "ail toe, dat het onwaarschijnlijk is v41 «it cijfer bereikt zal worden. Men j^'Wacht echter de kor dagen on geveer 3300 evacué's aan boord van 'er schepen, waarvan het eerste zater dag wordt verwacht. Gisteren zijn 228 ederlandse evacué's per vliegtuig aangekomen Dit was de grootste groep ?'e op één dag in Singapore is aange komen. Het merendeel bestond uit ge- ^'nsleden van Nederlanders die in In donesië werken. Dit bericht A.F.P. De kosten, verbonden aan de door de opvangcentra in Singapore ver leende huisvesting, voeding en medi sche verzorging draagt de Nederland se regering. Bovendien zal de Neder landse regering een zakgeld uitbeta len dat de evacué's in staat zal stel- -hverdere benodigdheden zoals ge notmiddelen, toiletartikelen, zeep, Postzegels enz te betrekken uit de De „New York Herald Tribune" OD_ Perde gisteren de mogelijkheid, dat de voorgenomen reis van president Soe- karno het meer redelijke figuren moge lijk zal maken de zaken in Indonesië over te nemen. „Er zijn reeds tekenen, dat Indonesië 9 waanzinnige besluit om de Hollanders fruit te gooien en hun bezittingen in beslag te nemen schade oplevert. Op Java heeft de honger zijn intrede ge daan. Uit Ambon worden voedsel- opstootjes gemeld. En de autoriteiten hebben de anti-Nederlandse campagne fhigszins gematigd, ongetwijfeld omdat een economische chaos vrezen. Er zijn pogingen gedaan om oud-vice- President Hatta weer in de regering te brengen. Hij eerbiedigt de wet en wordt biet verblind door een kinderlijke haat tegen het westen. Doch ook al zou hij in de regering komen, dan is het nog niet zeker dat hij het getij zal kunnen keren. Intussen verzinkt de Indonesi sche economie steeds dieper in het moeras, en de communisten zullen de Indonesiërs mogelijk spoedig vertellen dat zij de enigen zijn, die hen kunnen redden". De „Christian Science Monitor" meent, dat de gebeurtenissen in Djakarta enige Voeding ge^en aan de hoop, dat de Hol landers en hun bezittingen in Indone sië alsnog redelijk zullen worden be handeld. De „Daily Telegraph" schreef gis teren, dat alleen een militair bewind, dat hetzij rechtstreeks, hetzij door he middeling van een anti-communistische regering wordt uitgeoefend, de repu bliek Indonesië bijeen kan houden. Buiten Java zijn de plaatselijke mi litaire commandanten practisch reeds autonoom, en de ordeverstoringen, die gisteren weer van een tweetal eilanden van Indonesië werden gemeld, beves tigen nog eens hoe gering het gezag Van de centrale regering t is. Het zou helemaal verdwijnen, als 'in Djakarta een communistisch regiem zou op duiken". kantines die In de centra zullen wor den ingericht. De Indonesische minister van scheep vaart, hiazir, heeft gisteren voor het parlement verklaard, dat Indonesië zich tot de Sovjet-Unie zal wenden voor kredieten en ook een deel van de Japanse herstelbetalingen zal gebrui ken om de tonnage van zijn interinsu- laire scheepvaart te vergroten. Nazir heeft eerder medegedeeld, dat de Indo nesische regering niet voornemens is de K.P.M. te nationaliseren, daar de scheper» van deze maatschappij „ver ouderd" zjjn en met nationalisatie een bedrag van 1.750 miljard rupiah ge moeid zou zijn. De minister bevestigde, dat enige problemen zijn gerezen met betrekking tot de voedselvoorziening. De maatregelen tegen de K.P.M. en haar schepen en iiet feit dat andere K.P.M. schepen naar buitenlandse ha vens zijn uitgeweken, hebben de bin nenlandse economie van Indonesië een weinig ontwricht, aldus de minister. Om problemen te dien aanzien het hoofd te bieden, stelt Indonesië thans pogingen in het werk om schc n van buitenlandse scheepvaartmaatschappij en ,,op commerciële basis" te charte ren. Indonesië, zo onthulde volgens het A.N.P. de minister, polst landen als Japan, Polen, Indië, Griekenland en enkele andere landen. Ook, zo deelde de minister verder mee, wordt getracht om K.P.M.-schepen die in Indonesi sche uavens worden vastgehouden weer in de normale vaart te brengen en daarmee enkele problemen van de ver bindingen tussen de Indonesische eilan den op te lossen. (Van onze Haagse redactie) Met ingang van 1 januari 1958 zal een verbeterde regeling van verlof en bewegingsvrijheid voor de Koninklijke marechaussee worden ingevoerd, waar- ™°,r het totaal aantal vrije dagen op 66 a 68 dagen per jaar wordt gebracht. Minister Staf heeft dit aangekondigd in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Ook verklaart hij naar aanleiding van vragen uit de Kamer nog eens te willen overwegen of het wellicht doelmatig is de koninklijke marechaus see in het geheel van de organisatie van de krijgsmacht een andere plaats te geven en ook of voor dit wapen de blauwe uniform weer zal worden inge voerd. Aan het verzoek om een betere bezoldi ging kan de minister echter om finan ciële redenen geen gevolg geven. Hij wijst erop, dat de wedden voor de ko ninklijke marechaussee niet alleen in vele gevallen al hoger zijn dan voor de overige militairen maar dat bovendien voor dit wapen bijzondere bepalingen gelden met betrekking tot de inhoudin gen voor huisvesting e.d. Maandag zal de aartsbisschop van u.trecht, mgr dr. B. J Alfrink, tevens jncarus castrensis, een officieel bezoek T-jfhgen aan de koninklijke marine te Ms?r au <?er BiJ' deze gelegenheid zal Jnk worden ontvangen door de Tnnt v-ant zeemacht in Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn. «wahnl?1 .bezoek aan het aalmoeze- haven èn de&h nog een tQcht door de De RiivtJ? «htfg'hg van de krui- ser De yter op het programma. Tevens zal Mgr Aifrink deze dag het nieuwe katholieke militair tehuis in Nieuwediep inzegenen. Advertentie Om kwart over drie woensdagmid dag gelukte het een aantal Delta werkers de tachtig meter lange, ruim zes ton wegende stalen schuif van de stormvloedkering in Krimpen aan de IJssel tussen de beide heftorens te pl; atsen, een manoeuvre, die van de wal af door tientallen geïnteres seerde technici en vertegenwoordi gers van de Rijkswaterstaat werd ga degeslagen. Daarmee werd een punt gezet achter een uitgebreid werk schema dat speciaal voor het aan brengen van de bewegingsonderdelen was opgesteld in verband met de ver wachte waterstanden. Tot op enkele uren voor de operatie, die het pièce de résistance op zijn plaats moest brengen, werd met het K.N.M.I. contact gehouden, en hoewel de hoogte van het water verre van gunstig was, besloten de verantwoorde lijke technici het plan toch te laten doorgaan. Het invaren begon al in de loop van de morgen, terwijl de eigen lijke plaatsing van het menierode ge vaarte omstreeks een uur een aanvang nam. De dag tevoren was de schuif op Vorige week zijn tientallen midden standers in Leiden opgelicht door een onbekende, die zich voor een directie lid van vele fabrieken uit Leiden en om geving uitgaf en bloemen, taarten, etc. bestelde voor een Leidse jeugdleider, die naar de telefonist beweerde „het zo erg verdiend had". Aldus werden aan het huisadres van deze achttienjarige jeugdleider tiental len bloemstukken, zestig taarten en ne gentig gebakjes en een zalmsalade ge bracht. Een Leidse fotograaf werd even eens opgebeld door de onbekende om de jeugdleider tussen de bloemen te foto- graferen. Woensdag heeft de jeugdleider be kend, dat hij het zelf is geweest, die de Leidse middenstanders tientallen be stellingen heeft opgegeven. Hy legde voor de politie een verklaring af, waar uit duidelijk bleek, dat deze jongeman gebrand is op publiciteit. Hij bezocht no tabelen van de stad om hen van zyn werk onder de jeugd in zijn buurt te vertellen en hij wist onlangs nog de re dactie van een dagblad te bewegen een uitvoerig verslag over het werk in zijn clubhuisje te publiceren. De politie heeft hem in arrest gesteld. De Leidse winkeliers zijn in totaal voor enige honderden guldens benadeeld. twee elevatorbakken uit Dordrecht ver trokken, voortgesleept door een viertal sleepboten die tezamen een kracht van 1800 pk ontwikkelden. Het transport was dermate omvangrijk, dat de voor de hand liggende route via de Noord en Nieuwe Maas niet kon worden gevolgd wegens de te smalle spoorburg bij Dordrecht. Dus moest men via de Oude Maas een aanmerkelijke omweg ma ken. De drie hefbruggen, die op dit traj t werden gepasseerd, leverden geen enkele moeilijkheid op. Aanvankelijk was het plan in de Parkhaven de nacht door te brengen, maar al gauw zag men hier van af, toen men bemerkte hoe vlot het transport met de stalen reus verliep. Daarom werd besloten rechtstreeks naar de plaats van be stemming te kcersen. Afgezien van een kwartier oponthoud voor de Wil lemsbrug in Rotterdam kon tijdens de gehele route een gemiddelde snelheid van 12 kilometer worden aangehouden, welke vaart de sleep des te opmerke lijker maakte, en de fotografen soms tot wanhoop bracht. Tegen vier uur ar riveerde de schuif in Krimpen. Het vlotte verloop was een gevolg van het voortdurend onderhouden onderlinge contact via mobilofooninstallaties, en van de assistentie door een boot van de rijkshavendienst, met aan boord de rijkshavenmeester. De waterstand van de IJssel is door de aanhoudende oostenwinden bijzondei laag geworden. Niettemin achtte men het woensdag verantwoord met de montagewerkzaamheden van de storm- schuif te beginnen. Inplaats van de verwachte veertig had men echter maar vijftien centimeter speling tussen de balken en elke heftoren, waarop de schuif voorlopig zou komen te rusten, en de schuif zelf. Door eerst de „stoe len" op deze balken weg te halen ge lukte het echter het gevaarte, dat nog steeds rustte op de twee leeggepompte elevatorbakken, binnen de torens te brengen, zonder dat enig onderdeel een schrammetje opliep. Daarna werden de „stoelen" onder de schuif geperst en de elevatorbakken opengezet, zo dat de vracht langzaam kon zakken. Toen de provisorische montage was ge schied verenigden de schepen in het rond zich in een uitbundig fluitconcert. Men schrijft ons uit Medan: Met een vliegtuig van de Malayan Airways is op 12 dezer naar Penang vertrokken, om van daaruit de reis voort te zetten naar Nederland, de laat ste Nederlandse journalist uit Sumatra; C. H. Schaap, oud-hoofdredacteur van Het Nieuwsblad voor Sumatra. Kees Schaap kwam in Indonesië na de oorlog. Hij diende toen in de Neder landse Koninklijke Landmacht en be hoorde dus niet tot de „oude garde Na zijn demobilisatie trad hij in dienst bij „De Locomotief" in Semarang. Na nog een tijd lang in Djakarta bij het Indonesische persbureau PIA (voor heen Aneta) te hebben gewerkt, ging Schaap naar Medan om chef-redacteur te worden van Het Nieuwsblad voor Sumatra, de enige Nederlandse krant op Sumatra en tot voor kort de enige krant in de Nederlandse taal in Indo nesië buiten Java. Als zodanig versloeg Kees Schaap voor het nieuwsblad de eerste Aziatisch-Afrikaanse conferentie, die in 1954 in Bandung werd gehouden. In 1955 volgde zijn benoeming tot hoofd redacteur van Het Nieuwsblad. In feite lag het in de bedoeling van de directie van Het Nieuwsblad voor Sumatra om de redactie van dit blad met ingang van volgend jaar te indo- nesianiseren. Zo zou de redactionele lei ding tfan Het Nieuwsblad worden toe vertrouwd aan Zainoeddin en K. S. Nio. Zainoeddin is mede-redacteur van het eens om de twee maanden verschijnen de periodiek „Buku Baru Het nieuwe boek", dat geredigeerd wordt door de Nederlandse dichter Willem Brandt. Aan het onderhavige plan werd gedacht toen het in oktober dit jaar een feit werd, dat Kees Schaap geen verlenging kon krijgen voor zijn visum om langer in Indonesië te verblijven. Het plan voor een indonesianisatie van de redactie van Het Nieuwsblad kan echter thans niet meer ten uitvoer wor den gebracht, daar de Indonesische mi nister van voorlichting in zijn hoedanig heid van voorzitter van het centraal comité voor de bevrijding van West- Irian inmiddels een publikatieverbod heeft uitgevaardigd ten aanzien van alle kranten en periodieken in de Neder landse taal. Dit verbod is van kracht verklaard met ingang van 1 december. Met het vertrek van Kees Schaap is daarom ook de enige Nederlandse krant op Sumatra verdwenen. Advertentie Acuttien kabouters van de „kleine totemkring", afdeling Soest, waartoe ook prinses Marijke behoort, brachten woensdagmiddag een kerstgroet aan de pati.-nten op de kinderafdeling van het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort. De kabouters reikten door henzelf versierde kersttakken uit aan de pa tiëntjes en voerden daarna enkele voor drachten op tot vreugde van de kinderen en zeker niet minder van de kabouters zelf. Het bezoek van de prinses en haar kabouters kwam als een volkomen ver rassing voor de in het ziekenhuis ver pleegde kinderen en ook voor de lei ding en het personeel. Toen het gezel schap aankwam wist niemand in het ziekenhuis nog iets van het plan om hier een kerstgroet te komen brengen. De prinses en haar vriendinnen droegen een grote paddestoel met witte stippen. Prinses Marijke heeft een door haarzelf versierde kersttak aangebo den aan de vijfjarige Benny van de We tering, die een der eerste patiëntjes was die in het ziekenhuis werd opgeno men en die daar thans drie maanden verblijft. Zij gaf de gelukkige daarbij de raad vooral goed op te passen, dat de rode strik niet zou kreukelen, die zij zelf om de kersttak had geknoopt. „Ik heb hem in een koude kamer bewaard om hem langer goed te houden", zei prinses Marijke er nog bij. In feestelijke stemming werden trak taties uitgedeeld en liedjes gezongen. •- H. K. H. Prinses Marijke heeft woensdag met de andere leden van de kabouter- groep „De kleine totemkring" een bezoek gebracht aan de kinderafdeling van het nieuwe Amersfoortse ziekenhuis „De Lichtenberg". Aan de patiëntjes werden zelfversierde kersttakken aangeboden. Prinses Marijke is hier gefotografeerd met de vijfjarige Bennie van de Wetering die het langste van alle kinderen in het ziekenhuis te Amersfoort verblijft. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft ter gele genheid van de behandeling van de begroting van zaken overzee een waardige bijdrage geleverd tot de vie ring van de dag van het koninkrijk. Hoewel besloten werd Nederlands Nieuw-Guinea later apart te behande len, was er toch zoveel te bespreken dat ieder Kamerlid zijn eigen bijdra ge kon leveren voor het mozaïk, waar in de Nederlandse Antillen en Surina me werden uitgebeeld. Vandaag zal minister Helders in d" beantwoording een lange tocht moeten maken door de beide gebieden die hij van zjjn rei zen van de laatste tijd goed kent. Hli zal zich met dr. Van Meel (KVP) moeten verdiepen in de details van het Surinaamse tienjarenplan en het Bro- kopondoplan. Hij zal zijn mening geven over de suggestie van deze katholieke spreker, dat ontsluiting van veel meer landbouwareaal en een veel verder gaande ontvikkeling van de Surinaam se bevolking nodig zijn, vooral nu er ge tracht wordt de trek van het land naar de stad tegen te gaan door de landbouw aantrekkelijker te maken. Hij zal de heer Van Meel volgen op zijn speurtoch ten door het kustgebied, waar deze Brabantse boer de resultaten van de stichting Machinale Landbouw verre van oppervlakkig heeft bestudeerd. De eigenlijke opzet vestiging van Neder landse boerengezinnen in dit tropisch polderland noemde hij „volkomen mislukt". Men heeft zich volgens Van Meel in de techniek vergist en de grond geheel verkeerd behandeld, zodat de rij ke tropische humuslaag diep onder de omhooggebrachte kleilaag is begraven. Daar stonden als lichtpunten tegen over de ervaringen die zelfs van inter nationale waarde zijn, al zijn zij duur betaald. De heer v.d. Wetering (CH) wees op de kansen die Nederland gemist zou hebben nu een groot Amerikaans be drijf voor vele jaren een „al te domi nerende plaats" gaat innemen als de grootste bauxietdelver in dit land, ter wijl het Nederlands statuut toch over hulp en bijstand spreekt. De minister zal voorts zijn visie moe ten geven op het perspectief dat de heer Nederhorst (PvdA) ontvouwde, Surina me en de Antillen bij de Euromarkt te associëren, al wist hij nog niet hoe dat met het thans gesloten verdrag moge lijk zou zijn HU zal voorts de netelige kwestie moeten bespreken, die zowel dr. De Kort (KVP) als de heer Neder horst hebben aangeroerd, van het mo gelijk nog sluimerende plan tot uitwij zing van een Antilliaans hoofdredacteur. Dr. De Kort wilde graag weten of het zwaard van Damocles nog altijd boven dit journalistieke hoofd zweeft nu er een nieuwe procureur-generaal is be noemd, aan wie geen opdracht tot uit wijzing is gegeven. Mr. Helders zal ook moeten reageren op de waarschuwing van deze tweede katholieke woordvoer der, dat Nederland niet alleen een lij- r s (Van onze Haagse redactie) De taak van de Nationale Reserve zal binnen afzienbare tijd worden over genomen door compagnieën dienstplich tigen, die geen mobilisatiebestemmin gen hebben by de eenheden van de 5a- totroepen of de territoriale verdediging. Minister Staf heeft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer aan gekondigd en meent zelfs niet te moe ten wachten tot zyn begroting in de Ka mer wordt behandeld dat hy binnen kort de nodige maatregelen hiertoe zal nemen. Hy hoopt dat de vrywilligers van de Nationale Reserve bereid zullen zijn, waar mogelyk over te gaan naar het korps luchtwachtdienst, dat nog met een groot tekort aan personeel kampt. De minister wijst het verwijt van „kou de liquidatie" dat de Tweede Kamer hem heeft gemaakt, af. Hy zegt uitvoe rig overleg over deze kwestie te heb- en gepleegd met het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag. Hü kon ech ter niet instemmen met het beginsel van de militaire status voor de vrijwil ligers, waarvan het bestuur van het In stituut uitging. Nu er steeds meer dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming beschik baar komen moet hieraan de voorkeur worden gegeven boven de vrijwilligers, die uiteraard minder geoefend kunnen zlJn- Geen regering mag volgens de be windsman dergelijke vrijwilligers plaat sen tegenover een volledig geoefende en uitgeruste vijand indien voor deze vrywilligers volledig opgeleide dienst plichtigen beschikbaar zijn. Over het oproepen van deze dienst plichtigen zegt de minister nog, dat het in de bedoeling ligt de plaats van op komst dicht bij hun woonplaats te kie zen en hen tegenover aan hen te ver lenen faciliteiten bijv. voor wat be treft de duur van de herhalingsoefenin gen de verplichting te doen aanvaar den reeds vroegtijdig op te komen. w«- Voor vele kalkoenen zullen de komende kerstdagen geen onverdeeld genoegen zijn. De kalkoenen op deze foto, die door onze fotograaf geknipt werden op hun tocht dwars door Hindeloopen (van de ene afdeling van de fokkerij naar de anderezullen zonder twijfel een plaats krijgen op de kersttafel. delyke taak heeft bij het bewaken van de rechtszekerheid in dit gebied, maar dat het ook tot positieve bijdragen kan worden geroepen, zoals uit het statuut duidelijk blijkt. In verband daarmede waarschuwde hU, dat er niet getalmd moet worden met de benoeming van een gezaghebber op Aruba. Sprekend over het werk der Sticusa wees drs. Nederhorst op het eenrich tingsverkeer dat deze stichting van Ve nezuela naar de Antillen onderhoudt. Tenslotte kwam het bezoek van prin ses Beatrix als een lichtstraal temidden van de vele kritische beschouwingen ter sprake. Reeds zijn ook de eerste plannen aan de orde geweest tot ont vangst van de parlementaire delegatie uit de West die in 1958 in ons land wordt verwacht. Mr. Burger (PvdA) verdiepte zich wederom in een hem dierbaar probleem: Hoe de zaken overzee nog op een an dere wijze departementaal kunnen wor den ondergebracht. Hy nam wel aan dat het huidige eigen ministerie daar voor de meest geschikte oplossing was, maar vroeg toch de minister eens ern stig na te gaan wat het alternatief zou zijn „ingeval er politieke verhoudingen zouden ontstaan, die dit zouden eisen.." Ziet de heer Burger een kabinetscri sis met de noodzaak tot reconstructie of nieuwe formatie in het verschiet, by het oplossen waarvan hy zekere erva ringen heeft opgedaan? De kostwinnersvergoeding voor mili tairen bij herhalingsoefeningen zal wor den vervangen door een vergoeding van inkomstenderving tot een nader vast te stellen maximumbedrag. Tevens zal het rijk de premie betalen aan bedrijfs pensioenfondsen var, bij de fondsen verplicht verzekerde werknemers en zelfstandigen bij een aangesloten ver blijf in militaire dienst van meer dan honderd dagen. De normale kostwinners vergoeding zal op enkele punten worden, verbeterd. Minister Staf heeft dit in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer aangekondigd naar aanleiding van "ragen die de KVP-vertegenwoor- digers uit de Kamer hem hadden ge steld. De bewindsman deelt mede het ge hele vraagstuk van de sociale voor zieningen te hebben voorgelegd aan een commissie. Hij meent echter in ver band met de kosten het advies van deza commissie niet geheel te kunnen vol gen. Een andere voorziening, door de Ka- rper een „attractie bij uitnemend heid genoemd, is het verzekeren van voldoende huisvesting aan de beroeps militairen en hun gezinnen. Alle midde len om de moeilijkheden hier zoveel mogelijk te verlichten worden aange grepen, zegt de minister. Bijzondere aandacht heeft thans het instituut van „voorkeurswoningen". Dit zijn wonin gen waarvan het Rijk bij het toezeg gen van financiële steun bedongen heeft dat zij aan rijksambtenaren (onder wie de militairen) zullen worden verhuurd. De opheffing van twee luchtmacht squadrons heeft geen verzwakking van de luchtverdediging tengevolge. De ge allieerd opperbevelhebber in Europa acht het verantwoord tot vermindering van het aantal vliegtuigen over te gaan omdat thans de apparatuur beschik baar is voor het gebruik van nieuwe wapens. De slagkracht van de tactische luchtstrijdkrachten zal door deze mid delen ondanks de vermindering van het aantal squadrons in belangryke mate worden vergroot. Aldus minister Staf in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Daarom had de ge allieerd opperbevelhebber reeds aanbe volen de tactische squadrons met een te verminderen. Het dagjagersquadron, dat thans met Meteors is uitgerust, zou volgens de aanvankelijke plannen eerst in 1959 verdwijnen. De Meteors zyn ech ter volledig verouderd terwijl het wei nig zin heeft, voor dat ene jaar nog de Meteors door nieuwe Hunters te vervan gen. Voor de geestelijke verzorging van de katholieke gerepatrieerden in Singapo re is als aalmoezenier aangewezen drs. G. Smets C.M., die voorlopig te berei ken is op het adres van pater I. Meyer SSCC, St.-Patrichschool, Katong, Singa pore 15.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5