Grootpoorter Pompejus Occo terug in zijn stad Portret door Dirck Jacobsz. in Rijksmuseum Eerste Kamer wil in huidige moeilijke omstandigheden de politieke vrede bewaren 1957 PRIJSVRAAG Dames Kinderaftrek en studerende kinderen Tweede legerkorps komt niet In Bondsrepubliek ai ruim 1 miljoen TV-toestellen EISENHOWER BIJ NORSTAD Mercator Sapiens K.V.P. wijst op het gevaar van geestelijke nivellering Minister Hofstra contra het Tweede Kamerlid W. Peters Essentiële militaire eisen niet aange tast door bestedingsbeperking Woonwagen na val van dijktalud in vlammen op gegaan Düsseldorf bovenaan KUSTVAARDER GEZONKEN Karei Doorman kan niet worden gemist Rijbewijs na termijn ^an ontzegging terug DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 FAGINA 7 - (Van onze verslaggever) iNaar wy vernemen heeft het Rijksmuseum een zeer belangryke aankoop verricht en wel het door Dirck Jacobsz. omstreeks 1532 geschilderde por tret van de bekende Amsterdamse humanist, de bankier Pompejus Occo. Het schilderij bevond zich vroeger in de regentenkamer van het in 1774 door Cornelia Elisabeth Occo gestichte Huis van Barmhartigheid, Occo s Hofje aan de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, waar nog altijd de plek aan de wand herkenbaar is, waar het gehangen heeft. Het is toen blijkbaar verkocht en pas na veel omzwervingen in 1917 uit Berhjn naar Nederland teruggekeerd, en wel in het bezit van mevrouw Von Panmvitz, Huize de Hartenkamp te Bennebroek. En thans heeft het Rijksmuseum de gelegen heid kunnen benutten om het waardevolle portret definitief voor Nederland veilig te stellen. De aankoop is verricht uit het legaat van wijlen jhr. dr. John Loudon. Zo is Pompejus Occo uit de ballingschap naar Amsterdam teruggekeerd. Het paneel is geheel gerestaureerd en heeft een plaats ge kregen in een der kabinetten met het werk der Noordnederlandse schilders uit de zestiende eeuw. Men kan er Occo bewonderen, resoluut geplaatst te gen de achtergrond van een landschap, een pelerine van kostbaar civet-bont om de schouders, de linkerhand rustend op een doodshoofd, symbool van 's levens vergankelijkheid, in de andere hand een anjer, symbool van op standing en verrijzenis. Ging loods te vroeg van boord Taak in de onderzeeboot- bestrijding De Spoetniks 93 handen Ook Haags gerechtshof Schade van f 20.000 niet door verzekering gedekt Mr. J. Strengers naar Parijs Het portret van Pompejus Occo, geschilderd in 1532 vijf jaar vóór Occo's Hood door Dirck Jacobsz, dat thans in Amsterdam is teruggekeerd, in het bezit van het Rijksmuseum. sterdammer hem met zijn vriend schap van dienst. De weg naar de toen reeds machtige koopmanschap aan Amstel en IJ was Christiaan ge wezen door Sigbritta, moeder van ■s konings geliefde, die eenmaal als Sybrecht Willemsd. arm en behoef tig in Amsterdam werd geboren en in haar jeugd fruit langs de huizen ventte. Aan het Deense hof wist zij door haar dochter Duifje of Duveke grote Jnvloed op de koning te krij gen, welke zij ook na Duveke's tragi sche dood wist te behouden. Door haar toedoen werden Amsterdamse koop lieden verzocht naar Denemarken te komen, met wier invloed en betrekkin gen de koning de invloed der Hanze zocht te breken. In het bijzonder stond de voorname Pompejus Occo bij de koning in hoog. aanzien. Hij was zijn bankier en factor, zoals trouwens ook van de landvoogdes in Brussel, en hij voorzag de koning niet alleen van geldmiddelen, maar verzorgde ook de levering van buskruit, klinkers en kaas en zelfs van een minnemoer voor 's konings jonggeborene. Ook in het politieke spel van de koning vervulde Occo verschillende malen een belang rijke opdracht. Dirck Jacobsz, de zoon van Jacob Cornelisz van Oostsanen, is in 1497 ge boren en op 27 juni 1567 begraven in de Oude Kerk te Amsterdam. Hij heeft te Amsterdam als welgesteld burger gewoond in de Warmoesstraat, gehuwd met Maria Gerritsd., genaamd „Zilve ren Marietje". Hij heeft het atelier van zijn vader voortgezet. Van zijn hand zijn verschillende schuttersstukken, altaar luiken, portretten en genre-stukken. Het Rijksmuseum bezat tot dusver van zijn oeuvre slechts een enkel schuttersstuk. De meeste van Dirck Jacobsz' schut- terstuken zijn trouwens verloren ge gaan bij de brand van het oude stad huis op de Dam. Het portret van Occo Xmaït ,een belangrijke aanwinst, ook damse hit een Interessant stuk Amster- tiidrierV v»0rie vertegenwoordigt, het Wogen zes«en|teeuwaniSme d° b®" Het portret van Pompejus Occö verplaatst ons in gedachte naar een dag in augustus i521> naar de woning van de grootpoort6r Pompejus 0cco in de Kalverstraat te Amsterdam. Waar thans de stamgasten van Polen" hun koffie drinken of een goed diner savoureren, bevond zich vierhonderd jaar geleden het huis van de Occo's ge naamd „Het Paradijs", dat de gehele diepte besloeg van Kalverstraat tot Rokin, het laatste nog een imposant water, want kaden waren er niet, al leen houten steigers, van de huizen uitgebouwd. Op die augustusdag 1521 was niemand minder dan Christiaan de Tweede, koning van Denemarken, Noorwegen en Zweden, de gast van de Amsterdamse burger. Christiaan had alle reden Occo deze eer, wijzen. Meer dan menig bondgenoot van koninklijken bloede was deze Am- De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de ramp, die de uitgaande Duitse kustvaarder „Komtur" (627 brt.l in de nacht van 2 op 3 oktober j.i. heeft getroffen. De „Komtur" is toen in aanvaring gekomen met het peil schaalhuisje west van de berghaven te Hoek van Holland en is later buiten gaats gezonken. Alle leden van de be manning moesten overboord springen, maar werden door een loodsboot gered. Als getuige werd gehoord de loods, de heer L. A. Aarsen, die met toe stemming van de kapitein even voor de berghaven van boord is gegaan. In een dergelijk geval moet de kapitein een door het loodswezen opgesteld epistel ondertekenen ter goedkeuring. De voornaamste vraag van de Raad was nu of dit in strijd is met de loods- wet. Naar de mening van de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. M-tz, was dit niet het geval, maar, zo zei hij. het is niet goed voor de naam van Rotterdam als veilige haven als dit systeem gehandhaafd blijft. Het verdient aanbeveling dat de loods ver der meegaat dan de berghaven. De raad zal later schriftelijk uit spraak doen. van de mercator sapiens, een geletterd man wiens bibliotheek een grote faam genoot. Zijn dochter Ballichje Occo trouwde met de bekende Joost Sy- brandsz. Buyck, de leider der katholie ke oligarchie, die Amsterdam nog tien naar na het uitbreken der tachtigjarige oorlog zou doen volharden in zijn Bourgondische trouw aan de zaak des konings. Hij behoorde dan ook tot de stadsbestuurderen, die met de geeste lijkheid bij de alteratie van 1578 werden uitgeleid. Van Pompejus Occo is bewaard een door hem geschreven gebedenboekje, dat, bestemd voor zijn naaste omgeving in een kleine, selecte oplaag te Parijs werd gedrukt. Het bestaan van nog drie exemplaren is bekend. Eén hiervan be hoort tot de waardevolste bezittingen van Museum Amselkring, Ons' Lieve Heer 00 Solder te Amsterdam. Minister Staf blijft van mening, dat handhaving van de Karei Doorman in de marinesterkte niet alleen mogelijk maar ook zowel voor vredes- als oor- logstaken noodzakelijk is. De aan deze bodem gemaakte kosten wegen volgens de bewindsman ruimschoots op tegen het nut dat men ervan heeft. Ir. Staf zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, die blijkens haar verslag op de begroting van ma rine minder overtuigd was van het nut van het Nederlandse vliegkampschip. Het schip is in de eerste plaats be stemd "oor de onderzeebootbestrijding en uit de mededelingen van de minister blijkt, dat de (onverhoopte) strijd tegen de Russische onderzeeboten zeer zwaar zou zijn en inzet van al het verkrijg bare materieel en personeel zou vergen. Pompejus Occo was afkomstig uit Oost- Friesland en heette eigenlijk Poppe Ockesz. Hij mocht gelden als het type (Van onze Haagse redactie) In tegenstelling tot de politieke rel, die d'insdag in de Tweede Kamer door mr. Burger (P.v.d.A.) werd ontketend naar aanleiding van de zendtijd voor politieke partijen, gaat de Eerste Ka mer in haar verslag omtrent de alge mene politieke beschouwingen slechts in zeer voorzichtige termen in op de huidige politieke constellatie. Van K.V.P.-zijde opent men de bespreking van het regeringsbeleid met de opmer king, dat in de huidige, voor ons land moeilijke omstandigheden de tegenstel lingen tussen de politieke partijen niet p de voorgrond d'ienen te worden ge steld. Ook van andere zijden wordt de bestaande situatie van politieke sa menwerking op zeer brede basis ge zien a' een oplossing die door de fei telijke omstandigheden noodzakelijk is en waarin men niet te diep mag graven met discussies over de grond slagen van het regeringsbeleid. Vrij algemeen wordt echter nogmaals de vrijheid benadrukt die men zich te genover bepaalde beslissingen van de regering wenst voor te behouden. De bespreking van het beleid voor het komende jaar stelt de K.V.P. te gen de achtergrond van de noodzaak tot behoud van de eigen Nederlandse cultuur in een maatschappij, die door de technische ontwikkeling het gevaar van geestelijke nivellering in zich houdt. „Cultuur" wordt daarbij niet alleen gezien in de meei enge betekenis van onderwijs, opvoeding en kunst, maar evenzeer worden daarin betrokken kwesties als: autonomie der lagere ovt heidsorganen, ontplooiing van de persoonlijkheid en de zelfwerkzaamheid van organen die naast de overheid een eige> taak kunnen vervullen. Voor wat betreft het onderwijs vraagt de K.V.P. de aandacht voor de beteke nis van de gymnasiumopleiding, het probleem der werkstudenten en voor de noodzaak begaafde jongelieden, mevr dan tot dusver het geval is, in staat te stellen de colleges aan uni versiteit of hogeschool te volgen. Ver der vraagt zij de regering haar invloed aan te wenden tegen radio- en televi sieuitzendingen, die beneden de grens van de goed smaak liggen. De gemeentelijke autonomie kan vol gens de K.V.P. niet tot ontwikkeling komen zonder een afdoende verbete ring van de financiële verhouding tus sen rjjk en gemeenten. Er bestaat een neiging tot centralisatie waardoor de autonomie een fictie dreigt te wor den. Het moet van eminent belang wor den geacht dat een juist begrip wordt gekweekt voor de autonomie als be langrijke grondslag van ons staats- en gemeentelijk bestel. Ontplooiing van de persoonlijkheid zal, vooral in de tijd die ons wacht, nodig zijn, aldus de opvatting van de katholieke fractie. De bezitsvorming kan in niet geringe mate hiertoe bij dragen, Met de meeste klem wordt er daarom bij de regering op aange drongen, Jat zjj aan deze aangele genheid haar aandacht zal wijden. De K.V.P. betreurt tenslotte de trage ontwikkeling van het instituut der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De bevordering van de P.B.O. beschouwt zij evenzeer als, een activiteit in het belang van de handhaving van onze cultuur. Mede daardoor kan immers een nog verdere uitbreiding van de staatsbemoeienis in het sociaal- econo misch gebeuren worden voorkomen. De bespreking die de Senaat wijdt aan de internationale politiek staat voor een belangrijk deel in het teken van dt jongste technische successen van de Sovjet-Unie. Be treurd wordt dal de westerse wereld blijkbaar niet bereid is zich de nodige offers op te leggen. De westerse democratische wereld zal, zo wordt betoogd, moeten tonen dat zij haar vrijheid en haar levensstijl zo hoog acht, dat zij door zelfdiscipline in staat is de nodige middelen te vin- de i om haar wetenschappelijke, cul turele en industriële wapenrusting te versterken. Vele leden zien in de volkomen ver rassing, d'ie het lanceren van de Spoet niks voor het westen is geweest, aan leiding tot de vraag of gedurende de laatste .jaren de publieke opinie wel op de juiste wijze was Ingelicht over de resultaten op wetenschappelijk ge bied, die in de Sovjet-Unie zijn be reikt. Advertentie MAMFA.r ruw of schraal HAMEA-GEUEIlLdb£2ictJ (Van mze parlementaire redacteur) ile behandeling van de begroting sfeft ri7nciën de Tweede Kamer wr"«^voerder van de K.V.P., „„.ia t ^eters, minister Hofstra fev5a®gAAe, overwegen of niet beter door middel van een wetswijziging her steld kan worden wat in een uitspraak van de Hoge Raad is gezegd met be trekking tot de kosten van kinderen tus sen 16 en.jdie op kostschool of seminarie studeren. De Hoge Raad heeft vastgesteld dat het bedrag dat het kind de belastingplichtige kost, moet worden vergeleken met de waarde van wat de onderwijsinstelling aan levens onderhoud verstrekt. Daarmede is in de regeling van de kinderaftrek in de gevallen waarin deze twee- of drievou- dig kon zijn, een ongunstig element bin- nengeslopen. Volgens de heer Peters ging het om de bedoeling, welke de wetgever heeft gehad voor het arrest bekend werd. Dat dient richtsnoer te blijven van het beleid van de minister. Wanneer de Hoge Raad een arrest vast stelt, is dat een interpretatie van een wetstekst. Maar dat mag de minister niet verhinderen om wanneer deze in terpretatie niet met zijn beleid strookt, de wet te veranderen. Minister Hofstra was in deze zaak uiterst stroef en bleef met de interpre tatie van ons hoogste rechtscollege schermen. HU wilde van „de bedoelin gen van degenen, die bij de uitvoering van de wet voorheen betrokken zijn ge weest", niets weten. Hij vond dat af wijken van arresten slechts kon geschie den in gevallen waarin de billijkheid zeer duidelijk in het gedrang was. Voorts stond hij op het standpunt dat men bij deze zaak alleen moet nagaan Bij arrest van het Haagse gerechts hof is een vonnis in kort geding van de president van de Haagse rechtbank be vestigd, dat bepaalt, dat rijbewijzen na een termijn van ontzegging, ook in dien zij tijdens de ontzegging verlopen, dienen te worden teruggegeven. Indien, zo werd overwogen, een rech ter als bijkomende straf een tijdelijke ontzegging van de rijbevoegdheid op legt, dan wordt het rijbewijs op de pro vinciale griffie in bewaring genomen. Na het verstrijken van de ontzeggings termijn dient een rijbewijs te worden teruggegeven aan de houder. Dit is ook het geval, indien de geldigheidsduur van het rijbewijs (5 jaar) tijdens de ont zeggingsperiode eindigt. Op negen van de elf provinciale grif fies heerste de opvatting, dat in het laatste geval eerst een nieuw rjj-exa- men moest worden gedaan, alvorens afgegeven. Het ligt in de lijn der verwachtingen, zo wordt vernomen, dat de provincie Zuid-Holland tegen dit arrest in beroep van cassatie zal gaan bij de hoge raad. Inmiddels hebben reeds zes provin ciale griffies zich aan de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank geconformeerd. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft afgezien van de vorming van twee volledige leger korpsen. Deelde de bewindsman vorig jaar nog n.a.v. zijn begroting mee, dat de reorganisatie van de landmacht voor zag in twee legerkorpsen, waarvan een paraat en het andere mobilisabel, thans spreekt hij in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over één legerkorps, bestaande uit twee pa rate divisies (le en 4e) en meren deels parate legerkorpstroepen met daarnaast twee mobilisabele divisies van onderling verschillende samenstel ling. Deze laatste zullen echter niet in korpsverband worden georganiseerd. Indien nodig kan een ervan (de 5e) aan het legerkorps worden toegevoegd. De andere (3e) krijgt een afwijkende organisatie van drie regimentsge- vechtsgroepen en is in beginsel be stemd voor het vervangen van comple te onderdelen In de voorste Uin en, in dien nodig, mede ter versterking der territoriale verdediging. De nieuwe organisatie betekent vol gens de minister niet, dat ingrijpende wijzigingen in het materieel noodzake lijk zijn. De aanschaffingen in de ko mende jaren zullen zich voornamelijk beperken tot de normale vervanging van verouderd materieel. Slechts in de sector transport zullen enkele aan vullende orders worden geplaatst. In het algemeen voldoet d 1 mobiliteit aan alle thans te stellen eisen, dank zij ons zeer goede transportmateriaal dat volgens de minister bij oefeningen in Sennelager de bewondering van onze Engelse bondgenoten heeft opgewekt. Over de financieringsproblemen zegt de minister, dat de bedragen welke in vredestijd voor de landsverdiging kunnen worden beschikbaar gesteld steeds een compromis betekenen tussen de militaire eisen enerzijds en het be lang van een juiste behartiging van eco nomische, siciale en culturele belangen anderzijds. Een dergelijk compromis is ook verwerkt in de vaststelling van het defensieplafond voor de komende jaren tijdens de kabinetsformatie van vorig jaar. Aan de essentiële militaire eisen kan worden voldaan al zullen wat de draagkracht is van de betrok ken belastingbetalers 1de heer Peters had schipperskinderen en kinderen van bewoners ten plattelande genoemd, die wel verplicht zijn hun kinderen buitens huis te laten studeren). Men mag vol gens de minister een belastingwet nooit j als een fiscale subsidie zien. Ook kan men niet voor bepaalde groepen een regeling ontwerpen die afwjjkt van de algemene regeling omdat eerder naar vereenvoudiging moet worden gestreefd, j Het gesprek met de minister, wiens begroting z.h.s. werd aanvaard, liep ver der o.m. over de passencontrole aan de grens. Hij zou met zijn ambtgenoot van justitie spreken over de mogelijkheid om op meer grenskantoren ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen met deze controle van paspoorten te belas ten. Aan de wensen van de Kamer, om de bankbiljetten van 50 in te trekken bleek reeds door de Nederlandse Bank te zijn voldaan. Zij worden thans niet meer uitgegeven en zullen ook geleide lijk aan de circulatie worden onttrokken. Zeer binnenkort komen de nieuwe wetten, die deel uitmaken van de alge mene belastingherziening in behande ling. Het eerst zijn aan de orde de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting. Aan een betere fiscale regeling voor de coöperatieve verenigingen wordt op het departement de laatste hand gelegd. De minister verdedigde zijn perso neelsbeleid, met name bp de belasting dienst, waar de promotiekansen de laat ste tijd zeer gering zijn. Hij verzette zich tegen de gedachte om het perso neel wat tegemoet te komen met enige soepelheid bij de promotie. verscheidene voorzieningen moeten wor den uitgesteld of geheel achterwege ge laten. Een en ander afwegende heeft ministr Staf gemeend de verdere ver antwoordelijkheid te kunnen aanvaar den. Minister Staf betreurt ernstig de ver zwakking van het militaire „afweer- schild", die het gevolg is van de En gelse en Belgische maatregelen tot ver mindering van de defensieinspanning. Deze mededeling krijgt nog een bijzon der accent door de dezer dagen op een congres van de Belgische CVP uit gesproken wens tot verdere verkorting van de diensttijd. De minister verklaart dat de Belgische regering er niet in is geslaagd en er naar verwach ting ook niet in zal slagen het verlies aan parate mankracht door de reeds eerder doorgevoerde verkorting van de eerste oefeninj te compenseren door de aanwerving van voldoende vrijwilligers. Er bestaat echter in de NATO geen middel om een nalatige regering te dwingen aan haar ver plichtingen te voldoen, indien zij om de een of andere reden meent niet op haar beleid te kunnen terugkomen. De ze situatie houdt het gevaar in, dat verslapping van de één tot gevolg kan hebben dat ook anderen hun inspan ning gaan verminderen en het geza menlijk verdedigend vermogen ernstig wordt aangetast. Intussen is de Nederlandse regering bereid haar verplichtingen jegens de NATO volledig na te komen. Daar ook hier vervanging van dienstplichtigen door een voldoende aantal vrijwilligers niet mogelijk is, is verkorting van de diensttijd uitgesloten. De getalssterk te van de parate eenheden ligt met het huidige aantal beschikbare militai ren op het minimumpercentage, dat voor parate eenheden aanvaardbaar is, meent ir. Staf. Daarbeneden kunnen de eenheden niet als paraat worden aangemerkt en zouden zij bovendien geen reële oefenmogelijkheid overhouden. Op de Dijffelbroekseweg bij Pernis is woensdagmiddag door het breken van de koppeling de achter de personenau to hangende woonwagen van de circus- artist en koopman Raphael Westhinel, geboortig uit Guatemala, aan het slin geren gegaan en vafi een drie meter hoog dijktalud gevallen, waarna de wa gen in brand vloog. De woonwagen, die nauwelijks twee jaar oud was, werd volkomen in de as gelegd, ondanks de blussingspogingen van de brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was. Naar W. die al bijna 35 jaar in Nederland ver blijft, mededeelde, is met de splinter nieuwe inboedel ook een bedrag aan con tanten van enige duizenden guldens ver loren gegaan, alsmede een hoeveelheid goud. De oorzaak van deze catastrofe moet worden gezocht in de omstandigheid, dat in de woonwagen de kachel brand de. Dc gloeiende kolen moeten uit de ka chel zijn gevallen en de inboedel in brand hebben gezet De schade wordt op 20.000 geschat en wordt niet door ver zekering gedekt. In de resten van de woonwagen heeft men van het goud nog niets kunnen terugvinden. Het echtpaar W is door deze brand dakloos geworden. Mr. J. Strengers, hoofdadministrateur bij het ministerie van buitenlandse za ken, is aangewezen als hoofd van de afdeling Organisatie voor Europese eco nomische samenwerking van de gecom bineerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging te Parijs. Terzake en voor de duur van zijn werkzaamheid als zodanig is aan mr. Strengers de per soonlijke titel van gevolmachtigd minis ter verleend. Dinsdag heeft president Eisenhower een bezoek gebracht aan het S.H.A.P.E.- hoofdkwartier te Louvenciènnes. Hij werd daar ontvangen door de opperbevel hebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad. (Van onze correspondent in Bonn) Nu in de Bondsrepu bliek het eenmil joenste televisie schaap eenmaal over de brug is, gaat het met de aanmelding van nieuwe kijkers crescendo. Op 1 november j.l. waren er al 1.048 241 t.v.-kijkers gere gistreerd. Dat is het eigenlijke begin van het seizoen. Tegen de winter met de lange avon den plegen de meeste t.v.-toestellen te worden gekocht. De detailhandel heeft aanwijzingen, dat het dit jaar met de ver koop van t.v.-toestellen als familie-Kerstge schenk bijzonder goed zal gaan. In het westen en noorden des lands draagt daartoe ongetwij feld bij de omstandig heid, dat zowel de West- duitse omroep (Keulen en aangesloten zenders) als de Noordduitse om roep (Hamburg en aan gesloten zenders) met in gang van 1 december re gionale t.v.-programma's zullen gaan uitzenden. Die van Keulen beginnen om 7, die van Hamburg om 7.30 uur des avonds. Beide regionale program- i ma's zullen in die deien j van Nederland, die de West- en Noordduitse zenders kunnen ontvan gen, „mee-gekeken" kun nen worden. Onderverdeeld naar „Oberpostdirektionen" stond op 1 november j.l. Düsseldorf met 193.970 geregistreerde t.v.-toestel len bovenaan de lijst, ge volgd door Dortmund (105.484), Keulen (99.500). Frankfurt (95.035), Mini ster (82.714), Hamburg (73.422), Berlijn 49.296 München (48.363), Han nover' (37.260) en Stutt gart (37.197), om de grootste pestdistrikten nu -naar te noemen. Alle an dere blijven onder de 35.000. De verkoopverwach tingen van de radio- en t.v.-handel zijn de laatste weken ver overtroffen. Alle fabrieken zijn tot en met januari a.s. uitver kocht. De handelaar, die niet voldoende toestellen in voorraad heeft, kan voor Kerstmis niet meer nabestellen. De import van buitenlandse toestel- len is vrij, maar de West- duitse koper staat schijn baar wat gereserveerd tegenover deze geïmpor teerde apparaten. Het zwaartepunt van de verkoop ligt in Noordrijnland-West- falen, waar 63% van alle t.v.-toestellen zijn gere gistreerd. De vraag naar 53 cm. beeldbuizen over heerst de markt. Zij lig gen in prijs tussen de 800 en 1000 mark, hoewel er ook goedkopere appara ten met zo'n grote buis voor tussen de 500 en 700 mark te krijgen zijn. Meei dan 80 procent der toestellen wordt op afbe taling gekocht. Het ver koopaandeel der t.v.-toe stellen is in vergelijking met radiotoestellen tot 45 procent gestegen. Voor het eind van het jaar zul len vermoedelijk 1,2 mil joen apparaten in West- duitsland zijn geregis treerd met een kijkertal, dat kan worden geschat op 5 miljoen mensen. De nieuwe minister voor P.T.T., Stiicklen, wil naar wij horen snel een beslissing nemen in zake de commerciële te levisie. In een recent proces in München (dat dagblad- en tijdschriftuit gevers tegen de Beierse omroep aanhangig had den gemaakt) is het von nis geweest, dat er tegen commerciële t.v. geen ju ridische bezwaren kun nen worden gemaakt. In de komende weken zal nu de „N.V. Vrije (com merciële) Televisie" wor den gesticht (in Frank furt), die hoopt van mi nister Stücklen een licen tie te krijgen en dan van oktober volgend jaar af een tweede programma in de lucht wil brengen, dat om rendabel te zijn voor minstens tien pro cent met reclame zal worden gevuld. Op de P.T.T.-conventie in Stock holm is de Bondsrepu bliek een vierde band met zestien kanalen toe bedeeld, die voor het tweede programma zal kunnen worden gebruikt, wie dit nu ook zal vullen, d.w.z. de omroepmaat- schanpijen (die nu met z'n allen hetzelfde een- heids-t.v.-programma uit stralen) of de vrije, com merciële omroep. On) de inbreuk der particuliere omroep tegen te werken, hebben enkele Westduitse omroepmaatschappijen zelf de commerciële t.v. reeds ter hand genomen, o.a. de Beierse omroep en de zender Vrij Berlijn. Dit leidde tot het even genoemde proces. De commerciële program ma's van de zenders München en Berlijn zijn door het publiek gunstig ontvangen. Niet minder dan 81 procent bleek er, in een opinie-onderzoek, erg blij mee te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7