Katholiek Nederland bouwt een klooster in Salzburg 7 Emissie Koninklijke op basis één op acht Mijn zoon wil niet sterven c 3 wé Tsjechische zusters zoeken naar Nederlandse roepingen Voortbestaan van „De Nieuwe Eeuw" Nieuwe aandelen gerechtigd tot het slotdividend 1957 Dulles morgen naar Franco Nieuw lid in het partij presidium van Rusland Sovjet-commen taar op verklaring van Dulles AAMBEIEN? -Is Nixon gerijpt?- OOSTPRIESTERHULP IN HET OFFENSIEF Onderhandelingen met een nieuwe combinatie Enkele ontslagen bij Scholten Katoenmij. te Almelo Inschrijvingskoers nader te bepalen IRlIll Hammarskjöld spreekt met Egyptische leiders Twee acties voor hulp aan repatriërenden Bus over nieuwe dijk naar Marken Goede vorderingen bij Duits-Russisch gesprek Indonesisch tin naar smelterij in Singapore Indonesië zoekt markt en afnemers voor tabak Einde van bezettings- maatregelen in zicht DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 PAGINA 9 Oriëntatie op het Oosten g SCHROMPELEN WEG Jï door HARRIET H. HOUSEP iiiiiiiiiiiiifiiiiiiiH'iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiinniuiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiHiiiniiiiniiiiiini door STEWART ALSOP Pater Werenfried van Straaten O.P, Katholiek Nederland; gaat een kloos ter bouwen in Salzburg. Wanneer de \ederlandse afdeling van Oostpriester- hulp in haar opzet slaagt, zullen de zusters van de H. Eucharistie in de herfst van het volgend jaar haar nieu we woning betrekken. Dank zij een gift vooraf van de Nederlandse Oost- priesterhulp (50.000 gulden) kon enige maanden geleden met de bouw reeds een begin worden gemaakt. Voor de afbouw is nog 200.000 gulden nodig, welk bedrag in de komende maanden moet worden bijeengebracht. Om deze inzameling te stimuleren, zullen 50.000 Nederlandse katholieken volgende maand een schrijven ontvangen van de aartsbisschop van Salzburg, die een beroep doet o[ de beproefde mildda digheid van kathrliek Nederland, om de voltooiing van het klooster mogelijk te maken. Oostpriesterhulp start in het komende jaar met een serif nieuwe activiteiten in Nederland. Een geheel nieuwe ka pelwagen zal het land doorkruisen; ze ven priesters die het werk op de kapelwagens in de diaspora uit eigen ervaring kennen zullen in parochie kerken spreken over het werk van Oostpriesterhulp, er komen mobiele kiosken voor de verkoop van lectuur over Oostpriesterhulp bij de uitgangen van de parochiekerken; er is een „rei zende etalage" over dit werk in voor bereiding, die in een aantal winkels zal te zien zijnpropagandisten van Oostpriesterhulp 'Hekellaan 6, Den Bosch) staan klaai om overal in het land lezingen te houden. Het is nu bijna tien jaar geleden, dat de Nederlandse pater Werenfried van Straaten O.P. uit de abdij Tongerlo (België) onder de naam Oostpriester hulp steun begon te verlenen aan de miljoenen vluchtehngen uit oost-Euro pa. Hij organiseerde „rugzakpaters", die de Duitse diaspora introkken, breid de de zielzorg en materiële hulp aan de ontheemden uit met de kapelwa gensactie, richtte de Bouworde op en steunde twaalf seminaries voor vluchte lingen in het vrije westen, die thans 1300 jongens en jongemannen voorbereiden op het priesterschap. In de loop der jarer is het accent van Oostpriesterhulp verlegd. Weliswaar verblijven nog miljoenen vluchtelingen in de kampen en worder zij door Oost priesterhulp evenmin vergeten als de priesters in de diaspora, maar intussen krijg- de acties aanvankelijk de fensief steeds meer een offensief karakter. De bouw langs het IJzeren Gordijn an een aantal „steunpunten voor zielzorg" waarvar Nederland er een bouwde in Steterburg, dat verle- jaa. door de aartsbisschop van Utrecht werd ingezegend getuigde reeds van een veranderende instelling. In de komende jaren gaat Oostpries terhulp zich nog meer oriënteren op j,et oosten, op de landen achter het IJzeren Gordijn. Indachtig het woord van de B. Vader: „Iedereen wapent zich voor de oorlog, maar wie denkt er aan, voorbereid te zijn op <je vrede, als deze ons plotseling overvalt?", be reidt Oostpriesterhulp zich thans voor op de mogelijkheid dat de landen ach ter het IJzeren Gordijn ooit weer vrü zul en zijn. De in deze landen nog overgebleven clerus is grotendeels oud Er is nu reeds een acuut tekort aan 15.0»! priesters en 25.000 zusters Wan neer ooit de „dag X" aanbreekt, moe ten er verse troepen klaarsta;an omde oververmoeide en afgeleefde ^elzor- gerr. te kunnen aanvullen. De "jcesre seminaries in oost-Europa zpn gesloten, reeds vele jaren kunnen de meeste kloosters geen novicen meer opnemen; het vacuum wordt steeds groter. Wan neer ooit het IJzeren Gordijn wordt op getrokken, om onmiddellijke hulp te staan, om onmiddellijke hulp te kunnen bieden. In dit plan past de kloosterbouw te Salzburg en elders. De resten van Oosteuropese kloosterorden, die zich onder de vluchtelingen in het vrije westen bevinden, moeten worden aan- gevuld met jonge Westeuropese krach ten. De zusters van de H. Eucharistie hopen novicen aan te trekken uit Ne derland, België, Zwitserland en Ier- land Zij bewonen momenteel een te klein en bouwvallig huis te Salzburg, dat volgend jaar door het nieuwe klooster zal worden vervangen. Haar congregatie were in 1937 in rsjechoslowakije gesticht door bisschop Gross von Leitmeritz om de dreigende ontkerstening van het land tegen te gaan. De oorlog verdreef het kleine groepje echter uit Tsjechoslowakije. De -.usters vonden el. jaar geleden een nooddak in Salzburg en verrichten er sociaal werk, maar vergeten niet, dat haar door de stichter aangewezen taak in het eigen land ligt. Op deze taak bereiden zij zich thans voor. Zodra het mogelijk zal zijn, zullen zjj Tsjechoslo wakije binnentrekken. V' >r deze voorbereiding is een kloos ter nodig, waarin bovendien novicen uit genoemde vrije landen kunnen wor den opgeleid. Het project, waarover de Nederland se Oostpriesterhulp zich heeft ont fermd, is voorlopig berekend op on derdak voor veertig zusters. De opzet is zo sober mogelijk gehouden om zo veel mogelijk geld te kunnen besteden aan eventuele andere vestigingen in Oostenrijk, die eveneens gericht zullen zijn op het oosten, waar het grote werk wacht. Pater Werenfried, die deze plannen woensdag te' Utrecht bekend maakte, betoogde, dat Oostpriesterhulp wel overwogen de inplant van Westerse jonge krachten in de resten van Oost europese congregaties wil bevorderen, niet alleen omdat er een tekort aan eigen krachten is, maar bovendien omdat wordt verwacht, dat buiten landers meer invloed zullen hebben dan terugkerende landgenoten. Zuster Theresia, uit Salzburg naar Ned-rland gekomen om besprekingen te voeren, bleek deze mening te delen. Zjj rekent niet alleen op financiële steun uit Nederland om het klooster te kunnen bouwen, maar ook op de edelmoedigheid van Nederlandse meis jes, die ils novice naar Salzburg willen gaan om zich voor te bereiden op een Naar wij vernemen zijn er thans onder handelingen gaande om het voortbestaan van het katholieke weekblad „De Nieuwe Eeuw"mogelijk te maken. De Stichting, die op het ogenblik het recht tot uitgave van het weekblad bezit, zal de exploi tatie niet verder voortzetten, omdat het bestuur de daartoe beschikbare financiële middelen ontoereikend acht. Thans worden besprekingen gevoerd tussen een nieuwe combinatie, die de uitgave wil voortzetten en de N.V. Boek en Handelsdrukkerij „Helmond", de oor spronkelijke eigenaresse, bij wie het blad nog steeds wordt gedrukt. Bij de Katoenmij v.h. gebr. Scholten en Co. te Almelo is een aantal werkne mers ontslag aangezegd tegen 4 januari, in verband met inkrimping van de pro- duktie. Geruchten, als zou er sprake zijn van massa-ontslag, het stopzetten van een of meer afdelingen, zijn van alle grond ontbloot, aldus verzekerde men ons van de zijde der directie. t O Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om bij de komende emissie va- de Koninklijke Nederlandsche Pe- oleum Maatschappij de inschrijving open te stellen voor aandeelhouders over de gehele wereld, in de verhouding van een aandeel, op acht uitstaande aandelen. De prijs van uitgifte zal kort voor de inschrijving worden vastge- rA t 7.7 1 „lbo "v, niotiu ij v vv ui ucji Vrtavgc- zware taak in Tsjechoslowakije, waI.K® steld. Het ligt in de bedoeling dat de hopelijk niet al te vei in het verschiet ligt. I Een der Tsjechische zusters van de Congregatie van de zusters van de H. Eucha ristie is ingeschakeld in het clubhuiswerk te Salzburg. nieuwe aandelen ten volle zullen delen in het slotdividend over het boekjaar 1957 dat op de aandelen mocht worden uitgekeerd. De inschrijving zal of of om streeks 17 januari geschieden. De uitgifte zal geschieden door een internationaal emissie-syndicaat onder leiding van Morgan Stanley and co„ van ongeveer 176 Amerikaanse firma's en 32 Europese firma's in Nederland, België, Frankrijk, het Verenigd Konink rijk en Zwitserland. De Nederlandsche Handel-Maatschappij, de Amstedam- sche Bank en Pierson, Heldring en Pier- son, zullen in de leiding deelnemen als vertegenwoordigers voor de Europese leden van het syndicaat. De Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij zal op of omstreeks 20 december 1957 registratie aanvragen bij de Securities and Exchange Com mission te Washington betreffende de uitgifte van 7.602.285 aandelen elk groot nominaal f20. De opbrengst van de uit te geven aan delen zal voor algemene uitgaven, in de eerste plaats kapitaaluitgaven en op sporingskosten, ter beschikking worden gesteld van de maatschappijen der Ko ninklijke/Shell groep. Ten einde haar aandeel in genoemde uitgaven te kunnen bijdragen, zal Shell Transport kort na de uitgifte van de Koninklijke de inschrijving op nieuwe aandelen voor haar aandeelhouders openstellen. De Koninklijke/Shell groep omvat meer dan 500 maatschappijen, die zich vrijwel over de gehele wereld bezig hou den met een of meer der werkzaamhe den in de aardolie-industrie, te weren de opsporing en winning van ruwe olie en de aankoop, het vervoer, de verwer king en de verkoop van ruwe olie en olie-produkten en de vervaardiging en de verkoop van chemische produkten. In de 5 jaar en 9 maanden eindigen de 30 september 1957 hebben de maat schappijen van de Koninklijke/Shell Groep een bedrag van in totaal 1.781.000.000 uitgegeven voor de aan schaffing en vervanging van duurzame produktiemiddelen, het verkrijgen van rechten op olieprodukten, enz. en voor het opsporen van nieuwe aardolie-re serves. Van de totale kapitaaluitgaven en opsporingskosten gedurende deze pe riode werd ongeveer 35 pet besteed in de Verenigde Staten, 27 pet in de rest van het Westelijk halfrond en 38 pet in Europa en in de rest van het Oostelijk halfrond. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Hammarskjöld, zal om streeks Kerstmis twee of drie dagen lang besprekingen voeren met Egypti sche leiders, aldus heeft personeel van de Verenigde Naties gisteren te Cairo meegedeeld. Hammarskjöld zal Kerst mis bij de troepen van het noodleger van de Verenigde Naties te Gaza door brengen, aldus bericht Reuter. Voor de hulpverlening aan de uit In donesië repatriërende Nederlanders worden twee acties naast elkaar ge voerd. Zoals reeds eerder gemeld tre den op dit terrein op de stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië, die werkt met het gironummer 308 en de nationale actie van het Rode Kruis in samenwerking met het Centraal Comi té van kerkelijk en particulier initia tief, waarvoor het gironummer 777 wordt aanbevolen. Wij hebben op dit naast en los van elkaar optreden van twee hulpverlenen de instellingen tot nu toe niet speciaal de aandacht gevestigd. Het belangrijk ste is, dat er geholpen wordt. Nu er twee organisaties met twee gironum mers aan de weg timmeren, kan het echter ter verduidelijking nuttig zijn er op te wijzen, dat het Rode Kruis meent op gronden ontleend aan zijn neutraliteitskarakter niet met de ge noemde stichting te kunnen samenwer ken. Ook bij de hulpverlening aan de Hongaren zijn er twee acties naast el kaar gevoerd. Woensdagavond ongeveer zes uur is een bus van Monnikendam over de nieuwe dijk naar het voormalige eiland Marken gereden. Er is namelijk zoveel kruiend ijs op de Gouwzee, dat de boot- dienst tussen eiland en vaste wal is ge staakt. De Naco, die deze dienst exploi teert, heeft woensdagavond een bus in gezet, uitsluitend voor Markers, die op het vasteland werken. De bus loopt op de tijden van de bootverbinding en zal worden gehandhaafd tot het tijdstip, waarop de bootdienst weer normaal door gang kan vinden. Aangezien het laat ste gedeelte van de dijk voor de bus nog niet bereidbaar is moeten de Markers eerst een stukje lopen om op het eiland te komen. De Westduitse ambassadeur dr. Lahr heeft gisteren volgens D.P.A. bij zijn aankomst uit Moskou te Düsseldorf mee gedeeld, dat er in de laatste tijd goede vorderingen worden gemaakt bij de Duits-Russische onderhandelingen. Dit slaat zowel op de terugzending van Duitsers uit de Sovjet-Unie als op de economische betrekkingen tussen beide landen. Lahr zei te hopen, dat de West duitse afvaardiging in januari met nieu we ideeën naar Moskou zal terugkeren. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dulles, zal morgen een bezoek aan Madrid brengen, aldus een gisteren in de Spaanse hoofdstad uitge geven gemeenschappelijk Amerikaans- Spaans communiqué. Dit meldt Reu ter. Dulles is uitgenodigd voor bespre kingen met het Spaanse staatshoofd, Franco, en diens minister van buiten landse zaken, Castiella. Spanje meent, dat de aanvallen op Ifni getuigen van anti-Westerse gevoe lens in Marokko en dat de Amerikaanse bases daar minder waarde zouden kun nen hebben dan de bases in Spanje. De V.S. hebben vier luchtbases en een marinebasis in Spanje, dat geen lid is van de NATO. Het bezoek van Dulles aan Madrid houdt volgens Reuter zonder twijfel verband met belangrijke defensiepro blemen van wederkerig belang. Een belangrijke kwestie is of de Ameri kaanse bases gebruikt zullen worden voor het afschieten van geleide pröjec- tielen in geval van oorlog en of er kernwapens in Spanje opgeslagen zul len worden. In Indonesisohe persberichten wordt gemeld, dat aan de tinsmelterij in Singa pore is gevraagd om zich voortaan te be lasten met het smelten van het Indo nesische tin. Tot dusver gechiedde dit in Nederland. Het dagblad „Sin Po" meldde, dat de regering haar toezicht op de Nederlandse Banken in Indonesië zal uitbreiden. Op het ogenblik wordt daarop reeds controle uitgeoefend door de militaire gezagheb ber van de Bank Indonesia. Ook zou de regering volgens „Sin Po" voornemens zijn het beheer over te nemen over de Nederlandse industriële en mijnbouw- belangen. Radio Moskou heeft gisteren volgens Reuter gemeld, dat het centrale comité van de communistische partü van de Sovjet-Unie Moechitdinov heeft geko zen tot volledig lid van het partijpre- sidiura. Moechitdinov was kandidaat- lid. Het centrale comité, dat dinsdag bij een eweest is, koos Ignatov, Kritsjen- ko en Moechitdinov tot secretaris van het centrale comité. Ignatov en Krits- jenko waren reeds volledig lid van het presidium. Aangenomen wordt, dat Moechitdinov de plaats van maarschalk Zjoekov heeft ingenomen, al bleek dit niet uit de mede deling van radio Moskou. Moechitdinov is ruim vijftig jaar. Hij is eerste minis ter en partijleider in Oezbekistan ge weest. De Russische radio-commentator Alex- androv heeft voor radio-Moskou stel ling genomen tegen Dulles' opvatting dat de prijs, die betaald moet worden om met de Sovjet-Unie tot overeen stemming is te komen, te hoog is. Dit bericht Reuter. Dulles zou verklaard hebben dat men om tot een akkoord met de Russen, te komen de N.A.T.O. zou moeten ontbinden en het embargo op de handel met Rusland zou moeten opheffen. „Laten wij eens onderzoeken wat be doeld wordt met liquidatie van de N.A.T.O.", aldus Alexandrov. Het be tekent het wegnemen van de oorlogs dreiging. De Sovjet-Unie heeft echter nooit voorgesteld, dat het westen een zijdig moet ontwapenen. Elke stap van het westen in de richting van een ont wapening zal gepaard gaan met equi valente stappen van de zijde van de socialistische landen, zo merkte Alex androv op. Hij vervolgde; „En wat heeft Amerika eigenlijk te vrezen van het opheffen van het embargo op de handen?" In de eerste plaats wil de Sovjet- Unie geen handel in strategische goe deren, doch alleen in verbruiksartikelen. En ten tweede zullen er geen goederen van strategisch belang meer zijn als er een ontwapeningsovereenkomst tot stand zou komen. Zullen de V.S. geen voordeel heb ben van een uitbreiding van de handel met de Sovjet-Unie, speciaal in een tijd als deze, nu economische moeilijkhe den hun schaduwen reeds vooruitwer pen?; aldus de commentator. Een woordvoerder van het directoraat voor de buitenlandse economische be trekkingen in Indonesië verklaarde woensdagavond, dat men in verband met de slechter wordende betrekkingen tot Nederland een nieuwe markt in West- Europa zoekt voor de Indonesische ta bak. Men kijkt, aldus de woordvoerder, in dat verband naar West-Duitsland. Doch men is zich er van bewust, dat de bonds republiek openlijk verklaard heeft, niet verwikkeld te willen worden in het ge schil tussen Indonesië en Nederland. Men denkt, zo zeide hij, niet alleen aan een andere afnemer maar ook aan een ander land om de veilingen te houden. Advertentie If Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op V De wetenschap neeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt met de m verbazingwekkende eigenschap de jb' S» aambeien eenvoudig te doen wegdro- gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. V Zelfs in de meest hardnekkige ge- 'A vallen schrompelen de aambeien |J S ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn.-Het geheim zit In d w, het weefsel vernieuwende Blo-Dyne. ■i Deze stof wordt thans toegepast in de 'A «2 ODPDmr nnir -i,A^r. *r Vertaald door l. Govera- van Geuns. (Van onze Haagse redactie) De heer Janssen (K.V.P.) heeft in de Tweede Kamer de ontstemming van zijn fractie geuit over de voortdurende verlenging van een groot aantal bezet tingsmaatregelen. Hij deed dit naar aan leiding van een wetsontwerp waarin de regering opnieuw verlenging met een jaar vraagt. „De regering wekt niet de indruk, dat zij jrge haast maakt met de ver vanging van deze bezettingsmaatregelen door wetten", vond de katholieke woord voerder. Ook vertegenwoordigers van andere partijen drukten zich in deze geest uit. Minister Samkalden kon hem gerust stellen. In zeer vele gevallen zal dit de laatste keer zijn dat verlenging nodig is. O.a. zal door de invoering van de landbouwwet, die de minister in de eerste helft van 1958 verwacht, een groot aantal der bezettingsmaatregelen tot het verleden gaan behoren. He wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. 48 Toen voelde ik dat hij ons bij zich wilde hebben en ons nodig had. Hentz kon bepaalde dingen altijd gemakkelijker aan mij vragen dan aan vreemden. Als hij zich goed v°elde hadden we altijd veel plezier samen en soms vertelde hjj mij dingen die hij nooit aan iemand anders zou hebben toevertrouwd. Of schoon ik in mijn hart wist dat onze verstandhouding volkomen goed en in orde was, voelde ik dat hij het personeel van het instituut niet de indruk wilde geven, dat hij iets nodig had wat zij hem niet konden verschaffen. Het werd tijd voor moeder om naar huis te gaan. Mün bezoeken begonnen hem in ver legenheid te brengen. Het had mets uitstaande met zijn persoonlijke gevoelens voor m;j maar wel met zijn groeiende onafhankelijkheid. Ik was een moeder die blij was dat mijn zoon datgene ontwikkelde wat hij zo nodig had en die het betreurde dat die ont wikkeling mij uit de aard der zaak uitsloot. Lois en Tracy deden al het mogelijke om me te helpen in de dagen dat ik bezig was het besluit te nemen om terug te gaan naar Perry. Lois kwam van haar huis in Port Washington naar me toe om met me te lunchen. Tracy wist ook hoe moeilijk ik het had en op haar rustige kalme manier probeer de ze me af te leiden. Op een van mijn laatste dagen in New York stond Hentz rechtop in het kantelbed toen ik hem bezocht. Hij was bezig met lezen en er lagen tijdschriften en brieven op de hoge tafel voor hem. Zijn armen steunden op de tafel. Ik stond vlak bij hem en las een brief, die op de tafel lag. Zonder enige waar schuwing hief hij plotseling zijn armen op, sloeg ze om mijn hals en zei: „Je bent een schat van een moeder." Het was de eerste keer in een jaar tijd dat ik zijn armen om me heen voelde. Hentz werd een van de redacteuren van het blad, dat door de patiënten van het instituut werd uitgege ven Op een avond kwam het hoofd van de recreatie- afdeling, Jack Ginsburg, naar zijn kamer en zei: Vergeet de redactievergadering op maandagavond niet Je moet het hoofdartikel schrijven, weet je". Ik wist hoeveel plezier het hem moest doen om weer bezig te zyn. Ik had hem aan iemand in het instituut horen vertellen hoe hij zijn verenigings werk miste. Voordat hij zijn ongeluk kreeg moest hij van de ene vergadering naar de andere rennen en ik had altijd zijn energie bewonderd. Tijdens een van mijn bezoeken merkte ik, dat ho zich ergens zorgen over maakte en even later begon hij er zelf over. Hü zei: „Ik heb vandaag met de man van de herscholing gesproken en hij vroeg me wat ik wilde gaan doen als ik uit het ziekenhuis kwam. Ik vertelde hem dat ik weer terug wilde naar de universiteit, waarop hü zei, dat ik me er maar beter op kon voorbereiden nog lang van mijn ouders afhankelijk te moeten zijn. Dat vond ik een afschuwelijke gedachte. Het valt me erg moei lijk te aanvaarden, dat ik van jou en paps afhan kelijk zal blijven." Ik wilde mijn armen wel om hem heen slaan en hem vertellen dat we niets liever zouden willen. In plaats daarvan zei ik: „Nou goed. Als je er zo over denkt, schrijf dan een boek." Hij antwoordde: „Ik ben al begonnen." Ik vroeg niet verder maar hoopte dat hij me er uit zichzelf meer van zou vertellen. Op een stukje papier schreef ik een paar punten op, die Anne haar leerlingen altijd opgeeft om over te schrijven: „Wat was je reactie op die situatie? Hoe rook het? Hoe voelde het aan? Hoe zag het eruit?" Hij glim lachte toen hij las wat ik opgeschreven had. Hij zei dat het misschien wel zou kunnen helpen, begon te nuiven en zei: „Hoe rook het?" Hij heeft een buitengewoon goede reuk van mij geërfd en onze neuzen zijn het mikpunt geweest'van heel wat ">i<?s. Ik herinc hem er aan dat hij geen h°<»l boek kon schrijven over de reuk van alle dineen! Toen ik mijn jas aantrok om weg te gaan, vroeg hij me het briefje op de tafel te pakken, dat hu me had geschreven. Hij zei dat het de eerste keer was dat hij had geprobeerd te typen. Het luidde: „Lieve Hattie, de grote afstand???? die ons scheidt In aanmerking genomen, komt deze brief misschien een paar dagen later maar ik wilde je een gelukkig Paasfeest toewensen en jou en paps bedanken voor de prettige vakantiedagen. Ook veel dank voor de mooie kleren die jullie voor me gekocht hebt. Ik kan je niet veel vertellen dat je al niet weet, behalve dit wanneer het lijkt of ik genoeg heb van jullie, heb ik eigenlijk genoeg van mezelf omdat er zoveel is dat ik niet zelf kan doen probeer dus maar om het te verdragen. Deze brief is misschien niet zo lang maar 't is toch al de derde dag dat ik eraan bezig ben. Veel liefs, Hentz." Toen ik die avond de voordeur uitging om de bus naar het vliegveld te nemen, had ik een gevoel alsof ik miin hart achterliet. Fred stond me op het vliegveld in Atlanta op te wachten. Door een motorstoring had het vliegtuig enige uren vertraging. Het was erg prettig om hem weer te zien en we hadden samen veel plezier terwij) hij me al de nieuwtjes uit Perry vertelde. Ik vroeg me af wat hij in mijn afwezigheid aan het huis gedaan zou hebben. Hij deed altijd iets om me te verrassen. De rit in de nacht was een genoegen en het luchtte me op dat ik me zo ver vein Hentz zorgeloos kon voelen. Alles ging beter dan ik voor mogelijk had gehouden. Toen we thuis kwamen, begon net de morgen te gloren en het huis en de tuin zagen er vaal en levenloos uit. Toen ik naar dit huis, dat toch mijn tehuis was, keek, voelde ik me er los van en onper soonlijk. Pas bij het binnenkomen realiseerde ik me wat eraan scheelde. Het was de eerste keer dat we samen thuis waren zonder Hentz. Ik dacht aan een opmerking van Anne: „Wanneer ik bij Hentz ben, krijg ik niet de indruk dat hij door zijn ziekte belemmerd wordt. Maar wanneer ik niet bij hem ben, dringt de enorme omvang van zijn kwaal pas tot me door. „Wanneer ik hem zien kon en hem kon horen lachen en plagen en plannen maken leek alles in orde. Maar nu niet. (Wordt vervolgd) Washington De man, die op het ogenblik de meeste kans maakt de volgende president van de Verenigde Staten te worden, hetzij door een ingrijpen van de Voorzie nigheid, hetzij door verkiezingen, is natuurlijk Richard M. Nixon. Zelfs als hij nooit president wordt, dan zal hij toch een rol van be slissende betekenis spelen in de drie jaren, die de tweede regering- Eisenhower nog voor de boeg heeft. Daarom lijkt het nu een goed ogen blik om de voor- en nadelen van Richard Nixon eens terdege onder ogen te zien. Laten wij eerst de voordelen eens bekijken. Iedereen herhaalt vol hoop, dat Nixon is „gerijpt", zonder de juiste betekenis van dat woord te onthullen. De beste manier om te begrijpen, wat het woord betekent, is na te gaan welke rol Nixon in het eerste jaar van de tweede regering-Eisenhower heeft gespeeld. Want het aandeel, dat Nixon heeft genomen in de interne politieke debatten van de regering, is hoogst belangrijk voor de toekomst. Ieder een weet, dat Nixon de eerste was, die de volledige betekenis van de Spoetniks erkende, terwijl andere vooraanstaande figuren uit de Ame- r^aanse regering de eerste Spoetnik afdeden als een „aardig wetenschap- kunstje", een „prul" of een „basketbal". Iedereen weet, dat sinds net lanceren van de Spoetniks Nixon herhaaldelijk en met klem heeft ver zocht om een doeltreffend antwoord op de Sovjet-uitdaging, zowel op economisch als op militair gebied. Wat niet algemeen bekend is, is, dat dit standpunt van Nixon niet zo maar instinctieve reactie was van een goede politicus op hqt drama van de Spoetniks. Het hangt integendeel volledig samen met het standpunt, dat Nixon maanden voordat de Spoetniks het hemelruim tegemoet raasden consequent heeft ingenomen. Veel van wat achteraf geheim zinnig lijkt in het remmen en terugkrabbelen van de regering- Eisenhower in het pre-Spoetnik-tijd- perk wordt verklaarbaar door een simpel feit. De leidende kliek in de Amerikaanse regering, aangevoerd door de assistent van de president, Sherman Adams, was vastbesloten de kiezers in het verkiezingsjaar 1958 een mooie, grote, glanzende be lastingverlaging aan te bieden. Het doel was een verlaging van minstens vijf miljard dollar. De droom van een belastingverlaging leidde weer tot defensie-bezuinigingen en tot de arbitraire vaststelling van maxima voor de defensie-uitgaven, die de regering in het post-Spoetnik-tijd- perk zo hulpeloos hebben overge leverd aan vernietigende kritiek. En het is uitermate belangrijk, dat Nixon zowat de enige figuur van be lang was, die zijn stem in de binnen- kameren der regering verhief tegen het toekennen van absolute voor rang aan een belastingverlaging. Belastingverlaging, zo heeft hij her haaldelijk uiteengezet, was geen politieke toverformule. Om dat te bewijzen haalde hij de verkiezingen van 1954 aan, toen de kiezers de Republikeinse regering voor de grootste belastingverlaging in de ge schiedenis beloonden door in beide huizen van het Amerikaanse Congres stevige Democratische meerderheden te kiezen. De werkelijke kracht van de regering-Eisenhower, zo heeft Nixon steeds betoogd, lag in het ge voel van vertrouwen, dat de kiezers hadden in de manier waarop de president de buitenlandse en defen sie-politiek van Amerika aanpakte. Als men aan belastingverlaging voorrang verleende boven de defensie, dan zou dat het gevoel van ver trouwen en daarmee juist de grootste troef van de Republikeinse partij kunnen vernietigen. Nixon had na tuurlijk toegang tot de rapporten van de inlichtingendienst, waaruit bleek, dat de Sovjets in de wedloop der geleide projectielen ver voor lagen op Amerika. Maar datzelfde voorrecht genoten ook de leden van de belastingverlagings-brigade. En Nixon schijnt bijna de enige hoge figuur uit de Amerikaanse regering te zijn, die de werkelijke betekenis van deze inlichtingen inzag. Weken vóór de Spoetniks stelde Nixon de president voor een reeks toespraken te houden, waarin de feiten op tafel zouden worden gelegd. Nixon werd overstemd tot aan de Spoetniks. Maar wat in teressant is in deze episode uit een nabij verleden is niet zozeer, dat Nixon het bij het juiste eind had ofschoon het voor een poten tiële president een nuttige gewoonte is in deze dingen het gelijk aan zijn zijde te hebben. Interessant is de politieke aard van de argumenten, die Nixon in het veld bracht tegen het toekennen van de hoogste prio riteit aan een belastingverlaging. Nixon is een politicus tot in zijn vingertoppen hetgeen ook goed is voor een potentiële president, het domme sprookje ten spijt, dat een president „boven" de politiek zou moeten staan. Maar er zijn in hoofd zaak twee soorten politici. De eerste soort ziet als het doel van de politiek: gekozen te worden, door de kiezers alles te beloven wat zij schijnen te wensen en door alle be schikbare middelen te gebruiken om de oppositie te vernietigen. De tweede soort van- politici ziet in een effec tief bewind, afgestemd op de wer kelijkheid in binnen- en buitenland, de beste politiek op de lange duur. Bijna iedere politicus is een mengsel van beide soorten. Maar tijdens zijn eerste jaren in de politiek behoorde Nixon stellig voornamelijk tot de eerste soort. Vooral in het laatste jaar is hij hoofdzakelijk tot de tweede soort gaan behoren. Het verschil is het verschil tussen politieke onrijp heid en politieke rijpheid. Op Nixons debetzijde komen nog aanzienlijke posten voor, die een nader onderzoek vereisen. Maar het verschil tussen de oude Nixon en de nieuwe is bepaald een creditpost en een grote creditpost. (Copyright N.Y.H.Trib.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9