Ernstige bezorgdheid Indonesië Gordijn valt over NATO- topconferentie in Parijs Bereidheid om opnieuw met Moskou te praten over ontwapening Voedseltekort in Indonesië wordt steeds nijpender Nederlandse juristen moeten binnen zes maanden hun kantoren sluiten Memorandum van Indonesië aan delegaties van V.N. N.A.T.O. heeft deur voor Russen opengehouden i GELUKKIG *1 Duits schip in Noordzeekanaal na aanvaring gezonken Frans vliegtuig veilig geland Raketbases in Nederland Sartono beëdigd als waarnemend president m Leed minister Dulles te Parijs een persoonlijke nederlaag? K.P.M.-schepen aan de ketting Premier Jasnov afgezet Japanse schepen voor Indonesië mjjgjgggzjga Het weer Pinguins maken hun opwachting Lesvliegtuig door te laag vliegen verongelukt Schepen op Noordzee in inoeiljjkfieclen Na bomontploffing aan boord STRENGE CONTROLE DOOR HET LEGER SECRETARIS-GENERAAL SPAAK Premier van Russische Sovjet-republiek Sovjet-ambassadeur in Bonn mag niet met Kerstverlof K.P.M.-schip vaart iveer op Menado Vrij zacht ik heb vui u)yk. dekens! Het weer in Europa VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29790 Bii de Hembrug lillik II Suède Dames/Herenjasjes BLIKGROENTEN Sergeant leerling-vliege, loopt beenbreuk op BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De topconferentie van de regerings leiders uit de vijftien N.A.T.O.-landen, die was belegd om een doeltreffende ver dediging van de vrjje wereld te verze keren, is gistermiddag kort voor twee uur in het paleis van Chaillot te Parijs geëindigd. Na afloop is een slotcommu- uiqué uitgegeven, dat uit twee delen bestaat: een beginselverklaring van de vijftien aangesloten landen en daarna het eigenlijke slotverslag. In de begin selverklaring wordt o.m. gezegd, dat de N.A.T.O. een organisatie van vrije lan den is, gespeend van agressieve bedoe lingen, en een der pijlers van de we reldvrede, De vijftien landen verklaren, tat zij niet zullen buigen voor de bedrei- ff/ag door het internationale commu nisme en dat ook de onderdrukking van "e vrijheid van de onder het internatio nale communisme levende volkeren niet eeuwig zal duren. In het eindverslag o""" de volgende zinsnede voor over i0 Kebeurtenissen in Indonesië: ,,In de UP van onze bestudering van de in ternationale toestand hebben wij aan dacht geschonken aan de recente ern stige gebeurtenissen in Indonesië. Wij toaken ons hierover ernstig bezorgd". Op een desbetreffende vraag van een Franse journaliste aan de secretaris generaal van de NATO, antwoordde Pauk gisteren tijden een persconfe rentie, dat er geen discussie heeft P'aats gehad over Indonesië, aangezien geen verschil van opvatting bestond Jen aanzien van de verklaring, die dr. Drees op de eerste bijeenkomst der re geringsleiders heeft afgelegd. Ppaak Wees ook op de besprekingen, die over Indonesië zijn gevoerd tussen de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. Luns en diens Amerikaanse collega, Dulles. Nederland heeft geen bepaalde maatregelen tegen Indonesië voorgesteld, zo voegde hij hier aan toe. ■Je vijftien landen verklaren, dat het zwTni i*3" het Sovjet-blok, n.l. het ver- wn en ontmantelen van de vrije jj^eld, n: t uitsluitend onder een n, rd-Atlantische gezichtshoek kan n0fden verijdeld. Zij doen een beroep de Sovjet-Unie, haar belofte, in 1955 Genève afgelegd, om Duitsland door 'ddel van vrije verkiezingen te her- higen, gestrand te doen. De N.A.T.O.- eden verklaren zich bereid om, bij voorkeur binnen de V.N., met de Sovjet unie elk gesprek te beginnen dat tot ontwapening kan leiden. heT NonoardzUkanaaTdle®" ^eft zich op een aanvaring voorge^ibV de HeJ?br"J> ton meten- e NederlanaSe c en de Duitse kustv£rr«°aa* (250 t.). De Gertrud, die m^een lading hout onderweg was van Zwedennaar Amsterdam, is onmiddellijk gezonken. De Spera voer met een lading kl 'f mest van IJmuiden naar Rotterdam De kapitein, de 51-jarige P. van Veen,' die met zijn vrouw en twee zoons aan boord Was, verklaarde dat hij de Duitse boot mssen de Fordfabriek en de Westhaven weg met de kop haaks op de wal ge. meerd zag liggen. De Spera week uit om de kustvaarder te passeren, maar toen hij het schip tot op een afstand van 20 meter was genaderd, begon de Ger trud achteruit te varen, aldus de ver- klaring van de Nederlandse kapitein, rlij kon een aanvaring toen niet meer voor komen. De Gertrud, die een loods aan boord had, is aan de zijkant ter hoogte van de machinekamer geramd. De boot maakte water en zonk snel. De kapi tein, Wilhelm Kormann, en zijn vier opvarenden bleven ongedeerd. De Spera. die alleen schade aan de voor steven heeft opgelopen, meerde aan de overzijde van het Noordzeekanaal. Twee sleepboten van de rederij Goed koop verleenden assistentie aan de Gertrud. De Noorse vrachtvaarder Solgry (564 ton) verkeert in ernstige moeilijkheden Voor de Nederlandse kust, op 160 mijl ten Westen van IJmuiden. Het scheepje maakt 20 graden slagzij. De IJmuider motortre'ler „Emma" Y 4. is langszij van de „Solgry" gekomen om assistentie te verlenen. Aan boord van de vrachtvaarder hoopt men de averij zelf te kunnen klaren. Aan boord van een vliegtuig van de >,Air France", dat met 89 passagiers °P weg was van Oran naar Parjjs, is een bom ontploft, die in het toilet was geplaatst. Het vliegtuig is te Lyon geland. Geen der passagiers is gewond. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in, waarbij alle passagiers wer den ondervraagd. Als de Sovjet-Unie evenwel weigert aan het werk van de nieuwe ontwape ningscommissie deel te nemen, is de N.A.T.O. voorstander van een bijeen komst op het niveau van ministers van buitenlandse zaken om uit de 'mpasse te komen. De N.A.T.O.-landen blijven inmiddels waakzaam en zij hebben be sloten voorraden atoomwapens aan te leggen, die zo nodig onmiddellijk voor gebruik beschikbaar zullen zjjn. Er zul len eveneens lanceerinstallaties voor raketten met middelgrote reikwijdte ter beschikking van het N.A.T.O.-opper- bevel in Europa worden gesteld. De dé tails van deze schikkingen zullen onder werp zijn van beslissingen, die met de rechtstreeks belanghebbende leden wor den getroffen. Speciaal op het gebied van de luchtverdediging, de marine, de logistiek en de samenstelling en uitrus ting der strijdkrachten zullen standaar disatie en integratie zoveel mogelijk worden doorgevoerd. Op het gebied van de produktie zijn maatregelen getroffen om de coördina tie van het onderzoek en de vervaar diging van moderne wapens, waaronder raketten met middelgrote reikwijdte, te verzekeren. De leden van de N.A.T.O., die op het terrein van de produktie een voorsprong hebben, hebben aangeboden, hun techniek en de resultaten van hun onderzoek met hun bondgenoten te de len. In het begin van 1958 zal er op mi nisterieel niveau een conferentie wor den gehouden om de defensieproblemen met het oog op de gewone zitting van de raad in het voorjaar te bestuderen. Wetenschappelijke en technische sa menwerking: het aantal bekwame ge leerden en technici moet worden ver groot. Ieder land van de N.A.T.O. moet maatregelen treffen om de opleiding van studenten op wetenschappelijk en technisch gebied uit te breiden. Tenein de de nationale krachtsinspanningen te steunen, zullen zekere wetenschappelij ke faciliteiten gemeenschappelijk wor den verleend. De wetenschappelijke commissie zal aanbevelingen doen om te komen tot een westelijke stichting voor weten schappelijk onderzoek. In het bijzonder zal hierbij worden uitgegaan van een Frans voorste] hiertoe. Economische samenwerking: de N.A.T.O.-leden zullen de welvaart van hun volkeren vergroten en zij zullen an dere volkeren helpen, hetzelfde te be reiken. Voorts zullen zij ijveren voor een verlaging van de handelsbarrières. Zjj moeten de voortgang van de Europese economische gemeenschap en vrijhan delszone stimuleren. De N.A.T.O.-lan- aen nebben belangstelling voor elke nulp, die publiek of particulier aan de minder ontwikkelde gebieden van de vrye wereld kan worden ver leend. In hoge militaire kringen te Washing ton vordt een angstvallig stilzv ijgen bewaard over de doelen waartegen de Amerikaanse raketten van eventuele Europese bases zouden worden gebruikt. Nochtans is, volgens United Press, be kend geworden, dat men een aantal landen, waaronder Nederland, be schouwt als belangrijke gebieden voor raketbases. Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië zijn de andere landen, die voor de Amerikaanse militaire leiders van groot belang zijn, en waarvan wel vast staat, dat zij akkoord zullen gaan met de aanleg var merikaanse raketbases O" hun territoir. Vanuit Nederland, aldus meldt United Press, zouden de Amerikaanse hot -tten gericht kunnen worden tegen 7"iöustrieel hart van Europees Rus- Leningrad, Moskou, Odessa en Ri.Jvif11? en tegen de bases van de Hor vlo°t aan de Witte Zee. Ver bot alle satellietlanden binnen vuurpuntenVan Nederlandseaf- lllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIII De voorzitter van het Indonesisch parlement, Sartono is heden beëdigd als waarnemend president. Dit meldt United Press. President Soekarno was, met leden van het corps diplomatique en rege ringsautoriteiten, getuige van deze plechtigheid. Soekarno zag er vermoeid uit. De korte plechtigheid werd gehou den in het parlementsgebouw. Ze be gon 's ochtends om half tien en duurde 15 minuten. Het voorlopig plan is, dat Soekarno op 5 januari naar een „naburig land zal vertrekken, "èt algemeen gerucht is dat dit Indië zal zijn. Het vliegveld van Singapore vervult een belangrijke rol bij de evacuatie van de Nederlanders uit Indonesië. Daar arri veren telkens groepen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen met vliegtuigen v.n de Garuda Indonesian A!rw"vs. Op het vliegveld Djakarta, Kemajoran, verdringen zich dagelijks vele Neder- landers die trachten voor hun vrouwen en kinderen een plaatsje te veroveren in een van de vliegtuigen naar Singapore. De secretaris-generaal van de NATO, Paul Henri Spaak heeft gisteravond te genover verslaggevers verklaard van mening te zijn, dat de conferentie een werkelijk evenwicht tussen het vraag stuk van versterking van de NATO en het zoeken van een weg naar de vre de heeft gevonden, aldus berichten Reuter en A.F.P. Hij dacht te mogen zeggen, dat de NATO op deze confe rentie er voor gezorgd heeft, dat de deur voor eventuele waardevolle Rus sische voorstellen ter vermindering van de spanning in de wereld open bleef. Spaak voegde volgens United Press eraan toe, dat het naar zijn mening een zeer goede conferentie is geweest. Maar zoals altijd in deze wereld ge beurt: de werkelijkheid stemt zelden overeen met onze verwachtingen". Spaak onthulde voorts, dat president Eisenhower de conferentie heeft geslo ten met een verzoek om 30 seconden stilte .„in de hoop, dat ons werk met vergeefs is geweest" Hij bevestigde tevens, dat president Eisenhower tweemaal heeft vernin- derd, dat in het communiqué dank wordt gebracht aan de V.S. voor hun edelmoedigheid in het leveren van pro jectielen en andere hulp aan de NA1U. De president wenste niet, dat er enig Een tweetal schepen van de K.P.M. tn DjakartaIs havenplaats Tandjong Priok die volgens United Press) door de Indonesische regering zijn overgenomen en door soldaten worden bewaakt, opdat zij de haven niet kunnen verlaten. onderscheid zou worden gemaakt tus sen de NATO-leden, zei Spaak. Eisen hower wees erop, dat wij allen gelijke leden van hetzelfde bondgenootschap zijn. Naar Reuter meedeelt is onder Ame rikaanse waarnemers te Parijs de me ning wijd verbreid, dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles, tijdens de conferentie zich ge dwongen heeft gezien zijn houding ten opzichte van een hervatting der ontwa peningsbesprekingen met de Russen te wijzigen om een beginselakkoord over de raketten te kunnen verkrijgen. Ook in Amerikaanse regeringskringen heeft men gewezen op de veranderde houding van Dulles, welke veelvuldig als een persoonlijke nederlaag voor de minister wordt uitgelegd. Men vermoedt, dat hij bij zijn terugkeer een storm van kritiek te verwerken zal krijgen. Zo schreef bijvoorbeeld „The New York Herald Tribune" over een „ruw ontwaken voor Dulles" en dat de Amerikaan „meer moet doen en minder moet praten". De minister-president van de Russi sche Sovjet-republiek, Miehail Jasnov, is van zijn functie ontheven en vervan gen door F. Kozlov, tot nu toe plv. minister-r resident, aldus bericht Uni ted Press van radio Moskou te hebben vernomen. Een reden voor deze mu tatie heeft radio Moskou niet opgege ven. Het Westduitse blad „Bild Zeitung" meldt, dat de Russische ambassadeur in West-Duitsland, Andrej Smimov, van Moskou bevel heef^ gekregen voorlopig in Bonn te blijven. Hij zal dus met Kerst mis niet met verlof gaan. Volgens „Bild Zeitung" is men in kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Rus sische ambassade in Bonn, van mening dat Moskou aanstuurt op een nieuw onderhoud tussen Adenauer en ambas sadeur Smirnov. Dit bericht Reuter. In de Indonesische hoofdstad komen uit alle delen van het land berichten over tekort aan voedsel binnen, aldus bericht United Press. In het parlement is een voorstel ingediend een nieuw mi nisterie in te stellen, dat zich zal be lasten met de taak de kritieke situatie op hét gebied van de aanvoer en de verdeling van de rijst het hoofd te bie den. Mevrouw Soemari heeft dit voor stel ingediend nadat zij het parlement had medegedeeld dat in somngige ge bieden onder andere in Noord- en Zuid- Celebes, van rRst op tapioca is overge schakeld omdat er niet langer rijst ver krijgbaar is. In Zuidwest-Java en Zuid- Sumatra was de prijs van tapioca reeds 500 procent gestegen in de afgelopen maand wegens de voortdurende vraag. Het persbureau Antara meldt dat ook het eiland Bali, dat anders rijst uitvoert met gebrek aan voedsel heeft te kam pen. Sommige Balinezen lijden reeds honger. Het leger heeft strenge voor zorgsmaatregelen getroffen, aldus Antara, om hamsteren te voorkomen. Berichten uit Noord-Celebes meld den intussen dat het leger daar de rjjst- distributie onder strenge controle heeft genomen om zwarte handel tegen te gaan. Uit Frankrijk arriveerde gisteren 7.000 ton tarwe in Djakarta, maar er is nog niet bekend gemaakt of de lading naar andere delen van het land ver scheept zal worden. Nu het interinsu- laire scheepvaartverkeer nagenoeg tot stilstand is gekomen blijven de voorra den voor de buitengewesten in de pak huizen aan de havens liggen. Volgens radio Djakarta is gisteravond een besluit afgekondigd van de minis ter van justitie, dat alle kantoren van Neaerlandse juristen in Indonesië moe ten sluiten. Het besluit moet zes maan den na afkondiging zijn uitgevoerd, al dus werd in de radionitzending gezegd. De Indonesische minister van voor lichting Sudibjo heeft volgens radio Djakarta zijn landgenoten gewaar schuwd dat de „revolutie" om „West- Irian te verkrijgen" zich zal keren te gen eenieder en tegen elke groep, die zich tegen deze revolutie wil verzetten, ald-is meldt Reuter. „Ik herinner hen, die trachten onze revolutie tegen te houden hieraan, voordat -iet te laat is. Zij die ons belemmeren, zullei van ons een concreet antwoord krijgen", aldus de minister. De Indonesische delegatie bij de V.N. heeft een memorandum aan de overige delegaties bij de volkerenor ganisatie gezonden, waarin een ver klaring wordt gegeven van de tegen Nederland, resp. de Nederlanders ge nomen maatregelen, aldus bericht United Press. In het memorandum staat o.a. te lezen, dat Indonesië aan het feit, dat de V.N. in gebreke gebleven zijn in zake West-Irian stappen te nemen, de vrijheid ontleent andere wegen en middelen te zoeken om de Nederlan ders tot ontruiming van het gebied te dwingen. De verklaring betoogt, dat de anti-Nederlandse maatreden „in overeenstemming met het volken recht" zijn en de beginselen van de rechten van de mens eerbiedigen. Geen Nederlands onderdaan, aldus het memorandum, heeft geklaagd over molestatie door het Indonesische volk of de Indonesische regering. „In tegendeel", zo betoogt het memoran dum, „de overgrote meerderheid van de Nederlandse burgers in Indone sië keurt de politiek der Nederlandse regering inzake West-Iripn sterk af. Hun ontevredenheid richt zich tegen de Nederlandse regering, wier politiek zij onbegrijpelijk vinden, en niet te gen het land waar zij gastvrijheid ge nieten: „Indonesië". President Soekarno heeft volgens United Press tegenover afgestudeerde leerlingen voor de diplomatieke dienst woensdagavond verklaard, dat Egypte en de Chinese volksrepubliek grote lan den zijn geworden door hun moedige daden. Volgens onofficiële vertalingen door de persbureau's van zijn opmer kingen zeide Soekarno ook dat de Ver enigde Staten en de Sovjet-Uniemoe dige daden hebben gesteld. De president hield een toespraak op de verjaardag van de academie voor de buitenlandse dienst. In antwoord op het verzoek van Indo nesië scheepsruimte beschikbaar te stellen heeft de Japanse scheepvaartmaatschappij Kyosei aangeboden Indonesië 13 schepen to bezorgen, met een deadweight tonnage variërend van 400 tot 2200, vooropgesteld dat Djakarta de veiligheid van deze sche pen en de voldoening van de charter- gelden waarborgt. United Press meldt dit uit Kobe. Voorts wordt in een onbevestigd be richt gezegd, dat een andere scheepvaart maatschappij, de Daito Unyo uit Osaka, vijf tankers heeft aangeboden met een totale deadweight tonnage van 25.000. Volgens plaatselijke persberichten is het eerste K.P.M.-schip onder een Nederlandse gezagvoerder, doch met militaire bewaking aan boord om te voorkomen dat het schip de Indonesi sche wateren zal verlaten, enige dagen geleden met vracht uit Makassar naar Menado vertrokken. Het was de „Swar- tenbergh". Twee andere Nederlandse schepen, een tankboot en het passagiersschip „Tji- pondah", kregen opdracht de dienst tus sen Makassar en Balikpapan, die zij vroe ger onderhielden, te hervatten. Aan boord van beide schepen zijn Indonesi sche militairen geplaatst. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt tfe 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met in de noordwestelijke helft van het land tijdelijk wat regen, maar elders overwegend droog weer. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 8.48-16.32. Maan: 8.32-17.16. Advertentie temp aeersi. StatluD Weei nedei afgei. 1 UUI 4 uur Helsinki geheel bew. 2 0 Stockholm geheel bew. 1 0 Oslo geheel bew. 7 0 Kopenhage: geheel bew. 2 0 bonden motregen 9 0.1 Amsterdam zwaar bew. 4 0 Brussel onbewolkt 6 0 Luxemburg mist -2 0 Parijs geheel bew. 4 0 Nice onbewolkt 6 0 Berlijn mist 1 0 Frankfurt geheel bew. 1 0.4 MUnchen licht bew. -1 1 Zürlch mist 0 1 Genève geheel bew. 0 2 Locamo onbewolkt 0 0 WeneD geheel bew. 2 0.6 Innsbruck geheel bew. -I 0.1 Rome licht bew. 4 0 Advertentie Warme Kerstjardiniere Kt* O» 04G WlNU Plat met asperges. bUfe)- incesseboonties cn Gebraden ardappelPurec- Donderdagmiddag is bij ZaltbommeJ een Harvard-lesvliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht verongelukt. De bestuurder, de sergeant leerling-vlieger H. C. Biesbroek uit Haarlem, liep een gecompliceerde beenbreuk op en is vervoerd naar een ziekenhuis in 's Her togenbosch. Sergeant Biesbroek was in zijn Har vard bezig in het daarvoor aangewe zen laagvlieggebied te oefenen met het maken van voorzorgslandingen. Daar bij is hij tegen een hoogspanningskabel gevlogen. Hij kwam in een bouwland tegen een dijk terecht In het gebied waar de gemeenten Zaltbommel en Rossum aan elkaar grenzen. Het toe stel vloog op de grond in brand. Tevo ren had men de bestuurder er uit kun nen halen. I Donderdag heeft prinses Margaret van Engeland een onverwacht bezoek aan de Londense dierentuin gebracht. De pinguins. die juist hun dagelijkse wandeling maakten, kwamen toen de prinses, in gezelschap van de directie van de dieren tuin, het aquariilm verliet, hun opwachting maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1