Stormvloedkering Krimpen nadert zijn voltooiing Aan de montage van de sluis is een span nende tijd voorafgegaan WENNEKER Proef nieuwe Moccona Hier te lande voorbereiding voor een eventuele emigratie naar andere landen Nieuwe hoop voor ..sniit- optanten" ■Te dure wisent- DE HOLLANDSE IJSSEL KAN STRAKS OP SLOT Genever Minister Zijlstra optimistisch MOCCONA Vestiging in Brazilië aantrekkelijk Studie van K.L.M. Toestanden in Indonesië gewijzigd te Eygehhoven Schrikdraad aan de grens OUDE PROEVg Grootste moeilijkheden overwonnen Kerstpakketten naar Singapore de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma direct klaar in de kopt NEDERLANDERS UIT INDONESIË Indonesische studenten financieel afhankelijk van hun regering Van binnenlands luchtverkeer Kerstbijeenkomst van ministerie van marine Het onderzoek inzake de aanslag op Soekarno Drie miljoen SUS- kranten huis aan huis HET LINOLEUM HUIS VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 H oude genever Examens Douwe Egberts poederkoffie Week-end bus f 1.36 Normale bus f 2.40 (of potje) Gezinsbus f 8.90 Zeepost LINOLEUM- en COLOVXNYL-TEGELS wor den geleverd en VAKKUNDIG gelegd door ROKIN 50 - AMSTERDAM TELEF. 37048-39576 o.a. in ziekenhuizen, pensionaten, scholen, bejaardentehuizen, enz Advertentie Taja, wij Nederlanders kunnen nog wel wat." Dat w?s J honderden Rotterdammers toen ze dezer dagen de gei npo g - gen waren van een der grootste transporten die- lijk niet eens Maas waren getrokken. De meesten hunner vviste" n Snraken toch van wat daar nu eigenlijk voorbijvoer, maar hun °pmer!<f meer voldoening h^len wanneerz k zich zq watej. kolos, precies een^stalen_tongop*0^ en Er z;jn tal v^ spannende momenten aan voorafgegaan, maar nu hangt hij dan de R "THS troef ^kunnen water in de Hollandse Delta. Dan hangt boven de IJssel als een zwaard van Damocles een ruim zes ton wegende grendel die op het eerste teken de opdringende vloed de toegang verder kan ontzeggen. De afgelopen weken is in Capelle en Krimpen door 300 arbeiders onder hoogspanning gewerkt in een voortdu rende wedstrijd tegen de klok. Om de stand van de werkzaamheden nauwkeu rig af te stemmen op de komst van de schuif moest zelfs dag en nacht als ook in de weekends worden doorge zwoegd. Dank zij een uitgebalanceer de berekening van de rijkswaterstaat, uit wier naam ir. L. H. Hoekema het bevel over de operatie voert, en van de aannemers Christiani en Nielsen in Den Haag, die dit unieke bouwwerk in Nederland', en zelfs in de wereld aan durfden, is van het werkschema vrij wel niet afgeweken. Wel is er in het begin van dit jaar vertraging ontstaan door de krappe arbeidsmarkt, zodat de stormstuw enkele maanden later klaar komt dan de bedoeling was. Maar ern- stige gevolgen v&n deze geringe scntei*- stand zün niet te vrezen. Ingewikkelde constructies Advertentie RS-BRAHDEIö IEDAM HotwwD vraagt uw slijter; Minister Zijlstra meent, dat Neder land de grootste economische moeilijk heden te boven is. De ontwikkeling voor 1958 lijkt hem niet ongunstig. Op het o- genblik wordt bedrijfstaksgewijze be keken, zo heeft de minister donderdag avond in een te Eindhoven gehouden eed? voor de r.-k. middenstands- hord meegedeeld, of de prijsstabilisa- «epolitiek soepeler kan worden toege past. v Pr°f' Zi31stra stelde vast, dat de o- ei spanning Van de arbeidsmarkt is ver wenen en dat <je spanning op de kapi- aa markt over haar hoogtepunt heen is. ok op de handelsbalans is sedert sep tember 'n herstel te constateren. Over september, oktober en november werd de invoer voor 88 pet gedekt door de uit_ voer. In de overeenkomstige maanden van 1956 was dat voor 79 pct het geval De bewindsman betrok de joneste ge beurtenissen in Indonesië ook in 7iin re de. De Nederlandse economische en lfJ_ nanciële belangen in Indonesië omvat ten een bedrag van circa een miiiard gulden en vormen 2 a 3 pet van ons nationale inkomen. Wanneer Nederland gedwongen zal worden ook op econo misch en financieel gebied de banden met Indonesië te verbreken, dan zal dit voor ons een ernstige tegenvaller zijn. 00r Indonesië zullen de gevolgen ech ter een ramp betekenen, zo meende hij. De stichting „Hulp aan landgenoten in Ibdonesië" in Den Haag heeft van het Op haar initiatief te Singapore gevormde Nederlandse comité telegrafisch het ver zoek ontvangen gelden ter beschikking te willen stellen voor de uitreiking van kerstpakketten aan de te Singapore ge strande Nederlanders. De stichting heeft telegrafisch geantwoord, boven de reeds ter beschikking gestelde 10.000 gulden hiervoor nog de nodige gelden te zullen overmaken. De pakketten zullen circa 20 tot 25 gulden per stuk kosten. LEIDEN, 19 december Doet. Ne derlands recht: de dames W. J. C. M. Gribnau, Den Haag, J. L. Postma, Eibergen, E. C. Maris, Rijswijk, E. H. Siemens, Leiden en H. B. van Liemt, Etten, W. C. Koomans, Rotterdam, F. Smit. Alblasserdam en J. W. Semeyns de Vries van Doesburgh, Den Haag. Kand. wis- en natuurkunde F: R. P. J. Jansen, Voorburg en R. H. C. El- gersma, Leiden; A: dames N. Wester kamp, Leiden en M. C. Eversdijk Smul ders, Leiden. Doet. scheikunde: S. E Hoekstra, Leiden en E. Fischmann, Den Haag. Doet. natuurkunde: H. van Ee, Den Haag. Doet. geologie: N. A. L. Touwen, Den Haag. Doet. biologie: C. W. Stortenbeker, Leiden en J. T, Wiebes, Leiden. Het vertrouwde dorpsbeeld van Krimpen wordt door hetgeen daar in de verstoord kolkende IJssel tot stand komt, al geheel beheerst. Twee be tonnen heftorens rijzen 45 meter hoog boven het water uit en vormen mar kante punten in het landschap, zoals dat in strategische terminologie heet. Zjj staan onwrikbaar gefundeerd in zware voetstukken, die tot op de bo dem van de rivier in beton zijn ge goten. Op 6,5 meter beneden N.A.P. loopt de drempel waarin de stuw- schuif in gestreken stand zal moeten rusten. Hieronder zijn weer stalen platen aangebracht van een speciaal profiel om te voorkomen dat de be tonnen drempel door de stroom wordt ondermijnd. Nog andere uit gebreide beschermingsmaatregelen moesten worden getroffen, maar, zo als de waterstaatkundigen spijtig plegen op te merken, de meest inte ressante werken bevinden zich bij ons nu eenmaal onder water en zijn dus niet te zien. Daarmee bedoelen zij uiteraard de technisch boeiendste prestaties, want hetgeen boven de waterspiegel uitrijst, en dat is nogal wat, spreekt toch het meest tot de verbeelding. En technisch viel er toch ook wel het een en ander op te lossen. Zo gaat onder de simpele schijn van het mechanisme in elke toren, dienend voor het vertikaal bewegen van de schuif, een vrij ingewikkelde werkelijk heid schuil. Het grondprincipe berust op het gebruik van twee contragewichten, met staalschroot gevulde betonblokken van elk 230 ton. De twee blokken kun nen tezamen niet op tegen het gewicht van de schuif, omdat ook bij ongunstige weersomstandigheden het gevaarte stevig gesloten moet kunnen blijven. Acht kabels ter dikte van 66 millime ter elk heffen en strijken de stuwschuif met een snelheid van twee centimeter per seconde, eventueel 2,3 cm. per se conde. Maar omdat bij hoge water druk vooral te verwachten bij storm vloeden, de grendel in de IJssel al te stevig tegen de aanslagen van de to rens drukt, waardoor wellicht een niet te overwinnen wrijving ontstaat zjjn aan beide zijkanten van de schuif vol gens een vernuftig systeem wielstellen aangebracht, die de schuring verande ren in een rollende wrijving. Men noemt dit de afdrukinrichting Moderne lastechniek De schuif zelf is een fraai staaltje van moderne lastechniek, noodzakelijk in verband met de verschillende belas tingen die de waterdruk erop uitoefent. De staalplak is aan de achterzijde ver stevigd met een tweetal verstijfde staaf- bogen die de schuif het aanzicht geven van een 90 graden gekeerde boogbrug. De „vloer" van deze „brug" bestaat uit orthopiaat. Als geheel met de eigenlijke stormvloedkering is aan de westelijke kant van de IJssel een schut sluis in aanbouw van 24 meter breed met een kolklengte van 120 meter. Langere schepen kunnen dus niet ge schut worden en moeten tijdens de ken tering van het tij door de sluis varen. Maar het zal naar verwachting slechts enkele dagen ner jaar nodig of wense lijk zijn de schuif te sluiten, zodat de scheepvaart vrijwel nooit van de sluis gebruik hoeft te maken. De vloedkering zal in geheven stand ongeveer 12 meter boven N.A.P. han gen. Het voordeel van deze hoogte is niet alleen, dat de 75.000 schepen die jaarlijks de Hollandse IJssel bevaren op de route Amsterdam-Rotterdam v.v. ongehinderd door kunnen stomen, maar bovendien bestaat er van de br"g 0 de rivier een vrij uitzicht onder ae schuif door. Die brug, onlangs op zijn plaats gebracht, vormt voor de meeste schepen evenmin een beletsel en dient ter verbinding van Rotterdam met de Krimpenerwaard, zodat ook deze uitge strekte polder eindelijk mm er g ISO- Iperd Komt fp Ii£?26n Wflot spsnnon de veerbazen Van der Ruit ljjk in om het verkeer zo vlot mogeljjk de rivier over te brengen, een wacht tijd van een uur is geen zeldzaamheid. De veerdienst is uitgekocht voor an derhalve ton. Overigens blijven de drie gebroeders nog wel een jaartje in de vaart De aansluitende weg op de wes telijke oever ontbreekt namelijk nog geheel. Terwijl uit de Krimpenerwaard een prachtig betonviaduct oprijst tot aan de brug moet in Capelle, dus aan de overzijde, een groot wegencomplex worden aangelegd om ook aansluitin gen te verkrijgen met de dijk. De brug naast de schuif is als een vaste overspanning uitgevoerd, maar de brug over de sluiskoik is uiteraard beweegbaar. Beide onderdelen liggen al op hun plaats, terwijl ook vier sluisdeuren, elk met een gewicht van 60 ton, reeds zijn ingehangen. Er ko men nog zes. Geen risjco Men zou zo zeggen, dat de IJssel door al deze waterstaatkundige werken wel voldoende beteugeld zou kunnen wor den. Maar de verrassende grillen van de rivier kennende hebben de ontwer pers van de eerste Nederlandse storm vloedkering geen risico willen nemen en in de bouw van een tweede schuit met twee bijbehorende heftorens, ge heel in dezelfde maat en uitvoering, voorzien. Dit werkstuk, bedoeld als re serve, komt honderd meter achter de zuidelijke schuif en moet eind volgend jaar zijn voltooid. Vanzelfsprekend leveren constructies van dergelijke omvang indrukwekken de cijfers op. Zo vertellen de technici met trots, dat zich onder de rivierbo dem zo'n drieduizend heipalen bevin den met een gezamenlijke lengte van 33 kilometer. Het is in Krimpen en Ca pelle namelijk al klei en veen wat de klok slaat, en de dragende zandlaag zit ruim 13 meter diep. In de 50.000 kubie ke meter tot dusver verwerkte beton zit 4000 kiogram wapeningsstaal ver vlochten. Drie en een half jaar is de Rijkswa terstaat in de Hollandse IJssel nu al in het offensief. Het aanschijn van de rivier heeft een grondige verandering ondergaan. Uit de chaos van betoncon structies groeien steeds duidelijker con touren die tenslotte zullen leiden tot een grootse waterstaatkundige compositie met een geheel aparte schoonheid. Als een guillotine hangt de eerste schuif al boven het water om dit onverbiddelijk te klieven zodra het watergeweld de Hollandse laagvlakte bedreigt. De Nederlandse emigratie-autori teiten zullen de Nederlanders, die Indonesië verlaten met het voorne men te emigreren naar andere lan den dan Australië en Nieuw-Zee- land, in Singapore adviseren eerst naar Nederland te repatriëren. Deze mensen zullen zich dan in Nederland én wat vakkennis én wat betreft de taal op hun emigratie kunnen voor bereiden. Brazilië en Venezuela hebben reeds aangeboden uit Indone sië evacuerende Nederlanders op te nemen Voor wat Brazilr aangaat is het aantal eventuele immigranten ongelimiteerd. Om verschillende re denen is een vestiging in Brazilië voor deze mensen wel aantrekkelijk. Dit werd donderdagmiddag medege deeld tijdens een vergadering van de Raad voor de Emigratie, die in een van de grafelijke zalen in Den Haag werd gehouden. Evacuerende Nederlanders, die naar Australië of Nieuw-Zeeland wensen te emigreren, kunnen in Singapore, voor zover zjj daarvan niet reeds in Djakarta zijn voorzien, hun immigra tie-papieren verkregen. Met Austra lische autoriteiten is hierover al een akkoord bereikt. De besprekingen met Nieuw-Zeeland zijn nog gaande. Prof. dr. J. E. J. de Quay, commis saris van de koningin in Noord-Bra bant, gaf een verslag van een onlangs door hem ondernomen oriëntatiereis naar Brazilië. De vraag of voortzet ting van de emigratie van Nederlan ders naar Brazilië gewenst is, meende hij met ja te kunnen beantwoorden voor wat betreft de agrariërs die zich in groepen vestigen. Het oordeel van de Brazilianen over de Nederlanders die naar Brazilië zijn geëmigreerd, luidt onverdeeld gunstig. Kolonievor ming wordt niet tegengegaan. Er zijn drie flinke protestantse kolonies in dit grote land en een rooms-katholieke. Verder zijn er nog enkele afgescheiden, kleinere vestigingen van Nederlandse agrariërs. Over de katholieke kolonie, de fa- cendra Holambra, die honderdtwin tig gezinnen met totaal zevenhon derd personen omvat, merkte prof. de Quay op, dat daar een goede en gezonde toestand heerst. Van de vijf duizend hectare die de facendra be slaat, is echter slechts ongeveer de helft bezet. Het is wenselijk, mede in verband met de kostenverdeling, dat de bezetting van deze vestiging zo snel mogelijk wordt aangevuld tot ongeveer tweehonderd gezinnen. Over de individuele Nederlandse immigranten merkte prof. de Quay op, dat deze een moeilijk leven heb ben, doorgaans in de grote steden. Zij leven in de eerste tijd veelal in arme lijke omstandigheden. De kosten zijn hoog. Woningen zijn duur en de ziekte kosten zijn hoog. Een grote moeilijkheid voor de Ne derlandse immigranten is ook de finan ciering van de aankoop van gronden. De Braziliaanse regering is bereid te helpen. Het is gewenst, aldus prof. de Quay, dat de Nederlandse regering zich garant stelt voor geldleningen door immigranten in Brazilië afgeslo ten. De agrariërs die emigreren naar Brazilië dienen per gezin toch wel te beschikken over twintig duizend gulden den om de eerste jaren te kunnen le ven. Naar uit de kring van de Indonesische studenten te Delft wordt vernomen heb ben zij, die reeds vijf jaar of langer in Delft aan de technische hogeschool stu deren, het plan hun studie te vol tooien. Voor hen, die hier korter zijn, is dit moeilijk. Zij zijn vaak financieel afhankelijk van hun regering, omdat zij met een beurs studeren. Men ver wacht, dat zij aan het verzoek van de Indonesische autoriteiten zullen voldoen en terugkeren, voor zover zij hun studie niet aan een buitenlandse universiteit zullen voortzetten. Zij, die reeds langer in Delfst studeren, zijn in vele gevallen als assistent aan de T.H. werkzaam, en daardoor in staat in hun onderhoud te voorzien. v' V O Op het aan luchtverkeer en luchtha vens gewijde congres van de vereniging ,,Het Nederlandse wegencongres", don derdag in Utrecht gehouden, heeft de heer Th. M. van Erp, directeur plan ning van de K.L.M. medegedeeld, dat de K.L.M. opnieuw een studie heeft ge maakt van het binnenlandse luchtver keer in ons land. Zij heeft daarvoor een plan opgezet om met een tiental Scot tish Aviation Twin Pioneer-vliegtuigen (hoogdekkers met twee zuigermotoren en vast landingsgestel, waarvan de Ne derlandse Nieuwguineese Luchtvaart maatschappij De Kroonduif er twee heeft), een luchtnet in ons land te on derhouden. Daarbij is onder andere ge dacht aan luchtvaartlijnen van Borkum via Texel naar Schiphol, van Hamburg via Enschede naar Schiphol, van Dus- seldorp via Eindhoven naar Schiphol, van Spa, Luxemburg, Straatsburg via Maastricht en Eindhoven naar de Ne derlandse luchthaven, van Brussel via Antwerpen en Rotterdam naar Schiphol en natuurlijk ook van Amsterdam naar genoemde plaatsen toe. Bij een mini maal aantal verbindingen per dag en per route, verder bij een beladings graad van circa zestig procent in bei de richtingen en bij een tarief dat on geveer anderhalf maal het tarief voor het vervoer per eerste klasse trein zou bedragen, zou men, zo heeft deze studie aan het licht gebracht, een jaarlijks verlies lijden van circa vijf a zes mil joen gulden op een totaal aan exploita tie-kosten van ongeveer elf miljoen gul den. In 1948 nam de personeelsvereniging van het ministerie van marine het initia tief tot het houden van een Kerstbij eenkomst voor het personeel in de Kloosterkerk te Den Haag. Sedertdien zijn deze bijeenkomsten tot een tradi tie geworden. De belangstelling is thans dermate groot, dat de Kloosterkerk ter nauwernood de schare van belangstel lenden kan bevatten. Dit jaar zal deze bijeenkomst worden gehouden op 24 de cember van 13.30 tot 14.30 uur. Behalve korte toespraken, te houden door de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain en de hoofdvlootpredi- kant ds. J. H. Sillevis Smitt, zal vocale medewerking worden verleend door het marinekoor onder directie van Jan van der Waart en door een bazuinkwartef, bestaande uit leden van de mariniers- kapel dat het instrumentale gedeelte verzorgt. Het orgel zal worden be speeld door een personeelslid van het ministerie van marine, de heer Hoo- genkamp. Voor zover de plaatsruimte zulks toe laat kunnen ook niet tot het ministerie van marine behorende belangstellen den de bijeenkomst bijwonen. Het dagblad „Pemuda" in Djakarta heeft vandaag gemeld, dat thans reeds vast staat, dat de granaten, die op 30 november werden gebruikt voor de aanslag op president Soekarno, en ook de andere explosieven, die door het leger in Djakarta in beslag zijn geno men, van Palembang, de hoofdstad van Zuid-Sumatra, afkomstig zijn. Dit meldt de A.N.P.-correspondent in Djakarta. Een legerwoordvoerder deelde mede, dat de legerleiding een onderzoek in stelt naar de juistheid van dit bericht De Franse legerleiding heelt een 320 km lang geëlectmficeerd net van prikkel draad laten aanleggen vanaf de Middellandse zee langs de Algerijns-Tunesische grens Dit netwerk, waar een spanning van 3000 tot 7000 volt op staat, is aangelegd met de bedoeling de infiltratie van Algerijnse rebellen vanuit Tunesië tegen te gaan (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer zal aan de rege ring verzoeken opnieuw te bezien of aan de zgn. „spijtoptanten" in Indone sië de Nederlandse nationaliteit kan worden verleend. De Kamercommissie voor de verzoekschriften heeft een voorstel daartoe gedaan naar aaulei- ding van een aantal adressen, die zjj uit Indonesië heeft ontvangen. Daar mee wordt nieuwe hoop gegeven aan hen, die bij de soevereiniteitsover dracht voor de Indonesische nationali teit opteerden doch daarvan later spijt hebben gekregen. Reeds verscheidene malen heeft de regering echter een ver zoek tot verlening van de Nederlandse nationaliteit op juridische gronden af gewezen. De Kamercommissie zegt thans dat „daargelaten de juistheid van het door de regering tot dusver ingenomen stand punt, het vraagstuk van de verlening van de Nederlandse nationaliteit aan spijtoptanten in verband met de gewij zigde toestanden in Indonesië thans op nieuw behoort te worden bezien. Daar bij dient in aanmerking te worden ge nomen dat thans in Indonesië andere maatstaven dan de formeel juridische van de nationaliteit dienen te worden gehanteerd". Zjj stelt daarom aan de Kamer voor Woensdagmiddag is te Krimpen aan de Hollandsche IJssel de stormvloedkering geplaatst. Het heeft nog een ogenblik gespannen omdat het water nauwelijks hoog genoeg kwam om het 620 ton wegende gevaarte op de juiste plaats tussen de twee heftorens te brengen. In het tijdvak van 20 tot en met 31 de- cember 1957 zullen over geheel Neder land 3.000.0C0 SUS-kranten huis-aan- huis worden bezorgd. De krant heeft be trekking op de thans lopende „SUS IV"- actie. Tussen de 3.000.000 kranten zijn door notaris mr. M. J. Meijer uit Am sterdam 150 prijsbepalende exemplaren aangebracht, die ergens afwijken van de overige kranten. De afwijkingen worden in de nacht van 31 december op 1 januari tussen 0.10-0.30 uur over de zender Hilversum I (402 m) bekend gemaakt. Gelukkige bezitters van deze prijsbepalende kranten zullen op 1 januari 1958 tezamen 25.000,- aan be lastingvrije geldprijzen in ontvangst kunnen nemen. Er zijn geen voorwaarden gesteld. Men heeft alleen de plicht de krant goed te bewaren, deze te lezen en naar de radio-uitzending te luisteren. Deze ra dio-uitzending zal niet worden herhaald, zodat men in geen geval slapende rijk kan worden. Veertig vooraanstaande Nederlandse bedrijven hebben de uitgifte van deze nieuwjaarskrant mogelijk gemaakt. de regering uit te nodigen „de herzie ning van het tot dusver door de rege ring ingenomen standpunt in hernieuw de overweging te nemen". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Yapeyu", 28 dec.; Australië: ss. „Orsova", 28 dec.; Brazilië: m.s. „Algol" 31 dec.; Canada: m.s. „Pr. Willem v. Oranje" 23 dec,; s.s. „Ame rican Gunner" 28 dec.; Chili: via New York 23 dec.; Indonesië: m.s. „Oranje" 30 dec.; Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon", 24 dec.; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Maas- lloyd" 2 jan.; Nieuw Zeeland: via Enge land 28 dec.; Suriname: m.s. „Willem stad" 31 dec; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 28 dec.; Brits-Oost-Afrika: s.s. „Jean La borde" 28 dec. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie Arnold van Eijgelshoven, geen ras zuivere wisent, maar in elk geval toch een pracht van een bastaard- wisentstier, is niet meer. Het arme beest is f an de gemeentelijke beste dingsbeperking ten offer gevallen. Arnold, aldus de plaatselijke autori teiten van Eijgelshoven, werd te veel eisend. Per jaar kostte hij de gemeen tekas een slordige duizend gulden en dat was wel wat te veel, nu het ge zin van stier „Arnold" en zijn vrouw tje. Wisentkoe „Wisöna", met twee Wisentjes, een koetje en een stiertje, is uitgebreid. Dit stiertje, bij zjjn ge boorte in juli 1956 „Egelse" ge naamd, was niet bepaald het troetel kind van „Arnold". Vader Wisent, 4 jaar en 8 maanden oud, benijdde „Egelse" zijn jeugdige kracht, het geen herhaaldelijk tot onmin aanlei ding gaf. Vader Wisent, zo zag men m Eijgels hoven weldra in, zou dringend van zoontjelief gescheiden moeten wor den. Een probleem, dat niet zonder kosten kon worden opgelost. In het wandelpark aan de Wimmerstraat zou een tweede dagverblijf, alsmede een tweede nachthok voor de Wisent- familie moeten worden gebouwd, maar ook dit zou geld gaan kosten en dat kon echt niet meer. Het besluit viel toen, dat vader Wisent het veld moest ruimen. Pogingen werden on dernomen Arnold, afkomstig uit Artis aan een dierenpark te verkopen, het geen mislukte. Eijgelshoven besliste daarop wreed: „Arnold zal wor den geslacht". Gemeente-opzichter J. L. Jansen en oud-militair K. van dé Heuvel hebben het vonnis aan het niets vermoedende dier voltrokken, twee karabijnen gewapend zijn beiden het nachthok van Arnold binnenge drongen en hebben de krachtige stier daar met acht kogels neergeveld. Slager Jef Frings heeft zich daar na met de stier geoccupeerd en er voor gezorgd, dat Arnold donderdag middag per kilo verkocht kon wor den. De anti-chambre van de gemeen telijke raadzaal was ingericht als tij delijke slagerij. De slager deed er goede zaken. Van de 375 kg. vlees bleef geen vezel over. Stukken achter bout gingen grif voor 6,- per kilo van de hand, de rest voor ƒ5.- en de bevleesde ribben voor 3,50. De ze ven kilo zware lever is bij wijze van Kerstgratificatie aan de gemeente werklieden verstrekt. Mening Eijgels- hovens gezin doet zich met de Kerst» dagen te goed aan een stuk van Wis ent Arnold. Zijn drie nabestaanden wacht ook een speciaal Kerstmenu, want er kan nu belist wel een extraa tje voor hen af. dukt ons. Het vlees van Arnold heeft toch niet voor niets de gemeentekas aan een „winst je" van een goeie vijftienhonderd gul den geholpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7