UT Dr. H. Klompmaker over de retardatie van Frankrijk Rumoerig debat in Lagerhuis Geprek met Moskou wordt bemoeilijkt Gaillard is tevreden ZWARTE ROTSEN OTASCW tRVtMOW i ■Tft>4 -«DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE DIERENBESCHERMING HAARLEM Alfr«'flu Voor Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs VIRTUOOS RECITAL VAN COR DE GROOT Raket-bases van V.S. ter sprake Osrar ft Fel verzet tegen Britse buitenlandse politiek MENING VAN GEORGE KENNAN GEM. CONCERTGEBOUW FEESTVOORSTELLING Hoezen-industrie „RIEKO" Hillegom O ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGINA 10 WASSERIJ DUYN LlSSh Harddraverijbaan gaat verdwijnen In toekomst op Stationsweg of Laan van Rijckevorsel H.H. Missen op zondag „ZAALBERG" DEKENS WASSENAAR NOORDWIJ K HAKIN WORDT GROTE VOORJAARSEXPOSITIE verzorgt voor de a.s. feestdagen uw opgemaakte schotels Hors d'oeuvres Russische Eieren Huzaren Salades MOEDERZORG - MAASTRICHT 78 Dulles spreekt Franco over de Parijse N.A.T.O.-conferentie Eisenhower weer terug in Washington in TEXTIEL v. d. Endelaan 26 A te Hillegom In het met groene en vergulde wandtapijten behangen privé-kantoor in het „El Prado", de residentie van het Spaanse staatshoofd in Madrid, heeft generaal Franco (links) de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster DulU« ontvangen voor informele besprekingen. Ook ontmoette de Amerikaanse minister enkele van zijn Spaanse col lega's. Voor de Academie voor Voortgezet Économisch Onderwijs hield gisteren avond dr. H. Klompmaker een zeer in teressante causerie over het onderwerp Frankrijk» achteruitgang en de ver zwakking van West-Europa". Spreker vond het onderwerp emotioneel, door dat samenwerking met Frankrijk veel gemakkelijker zou zijn, wanneer het land economisch zo sterk zou zijn, als het kon zijn. Hij behandelde daarom de oorzaken van Frankrijks achteruitgang, het probleem der retardatie. Tweemaal kwam Frankrijk op econo misch gebied naar voren. De eerste keer in de zeventiende eeuw, een ge volg van een reeks Mercantilistische maatregelen van minister Colbert, die voornamelijk bestonden uit het opbou wen en bevorderen van de export-indus trieën. Oorlogen en epidemieën maak ten een einde aan deze opgang. De achttiende eeuw bracht een twee de hausse, maar ook daarna volgde een verval, een retardatie die tot op heden merkbaar is. De Napoleontische oorlo gen brachten niets anders dan narig heid teweeg, de revolutie had een groot verval tot gevolg. De „derde stand" kwam op en ging hogere eisen stellen. De produktie hield met de gestegen be hoeften geen gelijke tred; het tekort aan behoeftebevredigingsmiddelen zou men dus moeten aanvullen door im port. Echter rijst dan de vraag: „Hoe deze import te dekken?" Een oplossing zou zijn: export, doch de Franse ex- i^ri-industrieën waren niet voldoende ontwikkeld. Verschillende oorzaken daarvan zijn aan te wijzen. Door de tollen en rechten werd het bin nenlands verkeer zeer bemoeilijkt en er bestond geen massa-industrie. Vol gens de opvatting van vele Fransen doet het ontstaan, van grote fabrieken afbreuk aan de cultuur. Voorts speelt het platteland een belangrijke rol Zeer vele boeren zijn eigenaren van de 'grond die zij bewerken. Doordat de oDDer- vlakte veelal te klein is voor een roya le produktie heeft men te maken met marginale bedrijven; bi) elke prllsstii- ging of economische inzinking behoe ven de boeren steun, protectie. Een ge volg daarvan is een stijging van de prij zen van de primaire levensbehoeften De lonen zullen nominaal stijgen, waar van de massa-industrie nadeel onder vindt. Doordat Frankrijk in de negentiende •euw grote leningen aan het buitenland verstrekte, vloeiden grote bedragen het land uit, zonder dat men er iets van terug kreeg in de vorm van export, een §ebrek aan industriële produkten. Iveneens als retardatie-factor gold een niet voldoende ontwikkelde binnenland se markt. Voor opkomende industrieën is een goede binnenlandse markt on misbaar, terwijl voor een teveel aan export-artikelen de binnenlandse markt een goede afnemer moet zijn. Door te weinig koopkracht op het platteland en door het dure distributie-stelsel er bestaan zeerveel kleine winkels, waar van de eigenaren nauwelijks hun brood verdienen is zulks onmogelijk. Over de ontwikkeling in de twintigste eeuw was dr. Klompmaker kort. De reeds genoemde retardatie-factoren ble ven aanwezig of werden zelfs versterkt. Bovendien kwamen er twee wereldoor logen en kampt Frankrijk nog steeds met de problemen rond de „Union Francaise". Eechter blijft er hoop voor de toekomst. Kwalitatief presteren de Fransen veel; zij zullen dat moeten om zetten in kwantiteit, terwijl de stabili satie zal moeten worden omgezet in stimulatie. „Wat er gaat gebeuren, zal de toekomst ons leren", aldus besloot dr. Klompmaker zijn rede. amsterdamsevaart20 TEL. 11053 Donderdagavond werd in „De Nach tegaal" de jaarlijkse algemene verga dering gehouden van de Harddraverij vereniging „Lisse en omstreken". In zijn openingswoord zei voorzitter Jac. Th. de Vroomen, dat men dit jaar een eigenaardig verloop had gehad. Men had vooral het weer tegen gehad met de najaarsfeesten. Ook de exploitatie van het kermisterrein was niet naar de zin van het bestuur geweest. Er was gewoekerd met de plaatsen. Volgend jaar zou de situatie anders zijn, daar een gedeelte van de grasbaan bü het kermisterrein komt. De harddraverij was dit jaar vlot ver lopen. Onder de vragen, die binnen kwamen, waren er geweest om attrac ties voor de kinderen op de draverij- middagen. Het was een grote moeilijk heid, daar het Oranje-comité op Ko ninginnedag de kinderfeesten organi seert en men graag de Oranjefeesten en de harddraverij gescheiden wil hou den. Ook waren er plannen in de toekomst op de sintelbaan in het sportpark mon- té-koersen te houden doch dan „onder de man". Van de heer Vreeburg had men een schrijven ontvangen, dat de grasbaan gescheurd zou worden en dat het ker misterrein nog een jaar beschikbaar zou zijn. Hierdoor werd het bestuur ge noodzaakt naar andere draverijgelegen heden uit te zien. Zij had het oog laten vallen op de Laan van Rijckevorsel als rijkswaterstaat hiertoe medewerking zou verlenen en op het gedeelte van de Stationsweg tot de Rasters. Het bestuur zou hierover zo spoedi' mogelijk laten horen. Cor de Groot behoort tot de pianis ten, die een sterk virtuoos karak ter aan hun spel geven. Dit ele ment weert als het ware de geestelijke achtergrond van de te spelen werken. Of Cor de Groot zich ten opzichte van het kunstwerk geheel zuiver instelt is zeer de vraag. Aan de andere kant maakt hij muziek, hetgeen op zich al zeer belangrijk is. Misschien komt de eerbied voor de componist door de tech nische vaardigheid iets in het gedrang, maar zijn reproducties krijgen te allen tijde een betekenisvol karakter. De twee sonates van Beethoven, waarmede Cor de Groot zijn program ma opende, lieten intussen aan de wa re aard van het pianospel van deze ianist niet de minste twijfel over. Jiterlijkheid en virtuositeit spelen toch wel de boventoon. Toch kan ik niet zeg gen, dat vooral de Sonate in D dur geen diepe weerklank vond bij de toehoor der. In ieder geval maakte Cor de Groot met deze reproductie een statig entree. Over de weergaven van Ravel, Debussy en Mompou kan ik hetzelfde zeggen. Innerlijk lieten ze mij althans onberoerd. Alles werd echter anders toen Cor de Groot zijn glansnummers ging vertol ken. Werken van Albeniz, Granados en twee toegiften werden laaiend en met juist aangewende klankconstructie weergegeven. Indrukken flitsten voorbij in vreemde bindingen, verschuivend van tie ene climax naar de andere. eens is het een onstuimig danska- rakter, dan weer een weemoedige Spaanse melodie in zacht bewegend rit- a- hit is de kracht van Cor de uroot en dan is het ook volmaakt. Zo- Sezegd, het publiek dwong hem twee toegitten af. i,ol0t, s--ot moge ik voor de zoveelste de luidruchtigheid van list Het inS het spel van de s0" w£+ */r!?n gekraak was niet van de lucht Mij dunkt, dat dit het uiterste vraagt aan concentratie van de Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. 11 en 12. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K., 8.30 H„ 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., U en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H„ en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H. en 11. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10,45 en 12. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11-30 en 18 (Avondmis). H.H. Perus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H-, 10.45 en 12. H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 H„ en 12. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 H.. 10, 11 en 12. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal)7.30, 9 H., 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H. Antonius (Aerdenhout)7.30, 9 H. en 11. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 H., 11. O. L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): 7, 8 K„ 9 H„ 10.30 en 11.30. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vrijdag, altijd een uiterst kalme dag in het Lagerhuis, omdat veel Lager huisleden verstek laten gaan en omdat de besproken onderwerpen meestal van zeer ondergeschikt belang zijn, was gisteren een van de rumoerigste dagen in Westminster sedert Macmillan het premierschap overnam van Sir Antho ny Eden. Men had namelijk, hiertoe gedwongen door de afwezigheid eer der in de week van Macmillan en En- gelands minister van Buitenlandse Za ken in Parijs, een debat over Brittan- nië's buitenlandse politiek verplaatst naar gisteren. En, zoals gezegd, was het een rumoerig debat, zo rumoerig dat men voorlopig niet langer de vraag zal horen of het Lagerhuis stervende 'is dan wel alleen maar seniel. Offici eel ging het debat, met beminnelijke Britse exentriciteit, over de verda ging van de zitting van het Lagerhuis, dat gisteren met reces ging. Normaal zou aan het eind geen stemming heb ben plaatsgevonden, maar Labour forceerde deze keer een stemming, welke evenwel niet betekende dat de Labourfractie geen verdaging wenste, maar alleen dat zij het regeringsbeleid op het terrein van de buitenlandse po litiek en vooral tegenover Rusland van harte verwenst, vermaledeit en vervloekt. De meerderheid voor de regering was schamel, slechts 38 stemmen. Het handjevol liberalen stemde met d-e oppositie. Wat erger was, was dat zes van de zeven Suez-rebellen, dat wil zeggen de conservatieven die zich onafhankelijk verklaarden van hun fractie toen de regering onder Sir Anthony Eden een eind maakte aan het Suez-avontuur, zich van stem ming onthielden. Bevan opende het debat voor de op positie in een door en door briljante rede, welke hem een langdurige ovatie bezorgde van zijn fractie, en welke bij nader inzien weinig meer was dan gladde rhetoriek. zTjn hoofdpunt was dat er een eind gemaakt moest worden aan het vliegen van Amerikaanse bom menwerpers bewapend met H-bommen, boven Brits gebied. Hij meende dat hier sprake was van het prijsgeven van Britse soevereiniteit en zulks alleen maar om de soevereiniteit van een en kele mogendheid (lees: Amerika) te vergroten. Hjj verklaarde dat de La- bouroppositie niet bereid was toe te stemmen of te berusten in de volledige controle of het volledig veto van de Amerikanen over bases in Brittannië. Een verder hoofdpunt van zijn betoog was dat Rusland met het Westen een punt gemeen had, namelijk de angst voor een nieuwe oorlog, en dat dit de basis kon vormen voor nieuwe bespre kingen. De ongelukkige minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, die het de bat opende namens de regering, kreeg het zwaar te verantwoorden, maar dit was waarschijnlijk eerder te wijten aan het feit dat hij de minst populaire minister van Buitenlandse Zaken is se dert het eind van de oorlog (misschien met uitzondering van Morrison) dan aan de inhoud van zijn stroeve rede. De man wordt noch door de oppositie, noch door zijn eigen partij bijzonder gewaardeerd, en indien de omstandig- hedt zulks mogelijk maakten zou hij allang zijn congé hebben gekregen. Macmillan bestoot het debat namens de regering. Hij verklaarde niet te kun nen begrijpen waarom de oppositie zich verzette tegen het denkbeeld Amerikaanse raketbases te handhaven in Brittannië, vooral omdat een La- bourregering zelf had toegestemd in het toewijzen van luchtbases aan de Amerikaanse strijdkrachten. Bevan, Advertentie 100 WOL, IANSWEG 1-pers. 39.75 2-pers. 51. t/o station zo beweerde hij terecht, had ver klaard dat Brittannië slechts de aan wezigheid van Amerikaanse H.-bom- men kon accepteren, indien Brittannië zelf het laatste woord had over hun ge bruik. Maar volgens Macmillan was dit teveel gevraagd. Engeland kon te vreden zijn met haar huidige vorm van zeggenschap, namelijk een volledig recht van veto, een volledige negatieve controle over het gebruik van deze wapenen. Het was op dit ogenblik van zijn rede dat het rumoer begon, en dat Macmillan in zelfverweer de socialis ten voorwierp dat zij geen recht van spreken hadden omdat zij in 1951 toe stemming hadden verleend aan de Amerikaanse luchtmacht om vluchten te m-.ken boven En-eland met vliegtui gen, voorzien van atoombommen. Hevige ontkenningen volgden van socialistische Judo, er was luid kabaal van beide kan- f?n> ,®en kabaal dat ietwat kunstmatig Klonk in dit geheel onwaarachtig de- George Kennan, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, heeft gisteravond te Londen verklaard te me nen dat de NATO-besprekingen te Pa rijs het moeilijker hebben gemaakt on derhandelingen met de Sovjet-Unie te beginnen. „Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten kunnen thans, zonder een voorafgaande nieuwe NATO-bespreking geen onderhandelingen over kernwa pens met Rusland aanvangen", ver klaarde hij in een televisie-uitzending, aldus melden Reuter en A.F.P. Het Russische regeringsblad „Izves- tia" heeft in een artikel over de NATO- conferentie geschreven dat „men niet bij machte is geweest om aan het vraagstuk van versterking der vrede, zoals premier Boelganin dat in zijn jongste brieven heeft uiteengezet, voor bij te gaan". De Westduitse regeringswoordvoer der Von Eckhardt zei dat West-Duits- land niet van plan was om op eigen houtje besprekingen met de Russen te gaan voeren. De Franse prpmier Gaillard toon de zich in een radio-toespraak zeer te vreden over de conferentie. Over Alge rije zei hij dat men zich er eigenlijk niet over verwonderen moet dat Alge- ï.je niet ter sprake is gekomen. Daar Algerije een Franse binnenlandse aan gelegenheid was, had men zich eer moeten verwonderen wanneer er wei over was gesproken. De „France Soir" schreef dat het moeilijk zou zijn voor de Sovjet-Unie om na het NATO-communiqué te wei geren over ontwapening te onderhan delen. Volgens „The New York Times was het vooral Adenauer, die in het geweer was gekomen tegen een louter militair antwoord op de Russische kunstmanen en intercontineentale raket. De Britse oppositieleider Gaitskell zei in Karachi dat het fout was dat de NATO tussenbeide zou komen in voor vallen buiten Europa, zoals de toestand in Indonesië. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een motie van de socialistische opposi tie met 289 tegen 251 stemmen verwor pen, waarin kritiek wordt geuit op de politiek van de conservatieve regering ten aanzien van de op de NATO-con- ferentie te Parijs behandelde punten. De grootse plannen, die momenteel in Noordwijk worden gesmeed, begin nen zich steeds meer af te tekenen. Al* de voortekenen ons niet bedriegen dan zal Noordwijk in het voorjaar in de wa re zïn van het woord een bloemenbad- plaats zijn met als belangrijkste eve nement een unieke tentoonstelling van Handel, Ambacht, Kunst*; Industrie en Nijverheid (HAKIN), welke zal worden ondergebracht in een drietal grote ten ten op het parkeerterrein aan de Golf baan op een totale oppervlakte van ca. 3400 m2. Het geheel vertoont een zakelijke en verantwoorde opzet en zal een rustig en beschaafd karakter dragen. Het HAKIN-comité verzet nu al bergen werk teneinde alles op tijd klaar te krij gen, want het is de bedoeling om op 29 en 30 april, 1,2, en 3 mei door mid del van tal van evenementen en attrac ties vele binnen- en buitenlanders naar Noordwijk te krijgen. Diverse grote bedrijven, fabrikan ten, hotelhouders en middenstanders tonen grote belangstelling voor deze HAKIN-expositie, die immers ook voor hen tp.l van mogelijkheden inhoudt, en dit wettigt dan ook de verwachting, dat het in alle opzichten een succes zgl worden. Naast het leidinggevende Centrale Co mité zijn verschillende andere commis sies bezig met de organisatie van de onderdelen der tentoonstelling. De ex positieruimte zal van binnen en buiten met bloemen versierd worden en een zeer actief comité zal de destijds zo luis terrijk gevierde bloemenfeesten in ere herstellen. Op verschillende mooie plek jes zullen door deskundigen op dit ge bied mozaïeken gelegd worden, welk» zeker de aandacht van de vele gasten zullen trekken. Van belang is ook, dat juist in deze Gjd de tulpen-rallye plaats zal vinden, K-oninginnedag gevierd wordt en - de natuur een beetje meewerkt Aar, a velden 'n v°lle bloei staan, geen eehlu?ernent za' vanzelfsprekend heid tot het terwijl de mogelijk- nog wordt oVe?^den van modeshows Het Centrale CoSn- alle Noordwijkse streeft er naar gerlei wijze bij de fegen op em- in te schakelen. Met^-festiviteiten duivenverenigingen worcw e teel besprekingen gevoerd v mom®n" houden van een nationale met het streekbestuur van ae r. J, lijke Ruiterverenigingen tot het hoSj van een Concours Hippique, met Bi0e^l bollencultuur voor de versiering, met een Vereniging voor Motorsport voor een grote puzzelrit, met Gemeentebe drijven voor een feestelijke verlichting en met de Oranjevereniging voor een groots vuurwerk op Koninginnedag. Onderhandelingen zijn gaande om ge durende de HAKIN-week een pendel dienst te onderhouden van de bus- en tramhalte naar het expositieterrein, waardoor de bezoekers van de fraaie mozaïeken en andere versieringen kun nen genieten. Stationsplein 6 Tel. 21750 en heeft voor U haar welbekende Slagroomijstaarten en Polonaises gevuld met ijs en slagroom BESTELT U VOORAL VROEGTIJDIG Deze vereniging wil zo graag ARME moeders blij maken met een baby-pakket, maar de kas is hele maal leeg. In naam van het kleine Kerstkind vragen wij U om een milde gift. Geeft met een blij hart en de vreugde gegeven aan een arme KRAAM VROUW zal ook vreugde brengen in Uw eigen leven. God is immers liefde! Giro 53346 ten name van A. van Oppen-Dankelman, Grote Gracht 18, Maastricht. 2e KERSTDAG 8.15 UUR Geen letsel jongen'. Hij rwam in ae door nen terecht. Komt' U maar mee, bij mij kunt U dndere kleren aan trekken 't is bier vlak bij U hebt nog gebof t. Het scheelde maar weinig... De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft gisteren vol gens Reuter en A.F.P. een onderhoud van ongeveer drie uur gehad met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Na afloop van het onderhóud ver klaarde Dulles tegenover een groep Amerikaanse journalisten, dat niet ge- süroken is over de inrichting van ra ketbases in Spanje. Wel heeft generaal Franco met hem gesproken over de kwestie-Ifni. Franco heeft o^ z^n "le ning uiteengezet over de toestand Noord-Afrika en de economische pro blemen ter sprake gebracht waaraan Spanje het hoofd moet bieden, pulles heeft van zijn kant zijn personnhjke vi sie gegeven op de in Parijs gevoerde NATO-besprekingen. Gisteravond is Dulles per yhegtuig uit Madrid naar de V.S. vertrokken. Voor zijn vertrek sprak hij de hoop uit spoedig weer een bezoek aan Spanje te kunnen brengen. Gistermiddag is president Eisenho wer uit Parijs in Washington gearri veerd. Eisenhower werd op het vlieg veld verwelkomd door vice-president Nixon en een deputatie van regerings functionarissen en leden van het corps diplomatique. Met een escorte vaYi r. Ijrpolitie ging Eisenhower vervolgens naar 'l it Witte Huis, waar mevrouw Eisenhower hem verwelkomde. Prijzen: 1.704.20 (a. i.). Voorverkoop: vanaf maandag 23 december dag. 10—3 uur. Tel. 123 u. nr. 13466. Eerste Kerstdag is de kassa gesloten. Bezorgt ook onze dieren een KERSTVERRASSING BEZOEKT ONZE KERSTVERKOOP. 23, 24, 27, 28 en 30 december zijn wij geopend telkens van 9—12 2—5 en 8—10 uur. ASIEL - Ridderstraat 11 Ons bedrijf is verplaatst van Jhr. Mockkade 3 te Hillegom naar TELEFOON 02520—62745278 vVij leveren eerste klas werk op het gebied van: Hoort Ut... Hel ge ronk van een moto^r. -Ï50Z MOCO CopyrigM P I 0. Bo» Auto-bekledingshoezen Diesel motorkaphoezen Toeringcar-bekleding Hoezen voor ALLE doeleinden Steeds de nieuwste dessins voorradig. Autobekleding Auto-kappen \uto-parkeerboezen i«.Mis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 10