aangenaam verrast Plan van Y.S. om Nw.-Guinea onder voogdij van V.N. te plaatsen? Diplomaat van v.s. over situatie in Indonesië Schuldvraag bij de ramp te Woensel zeer ingewikkeld BASIS GESPREK MET INDONESIË SMALLER Beraad van de arbeid Russisch geleerde kritiseert beleid Brazilië lanceert twee-trapsraket Geschil tussen Nederland en Indonesië Japanse schepen voor Indonesië Moskou verwerpt N.A.T.O.-voorstel 84-jarige man bekoopt dieren liefde met de dood SPOORWEGONGEVALLENRAAD Lastgeving „verkeerd spoor rijden" te vroeg afgegeven Na confiscatie van eigendommen en schending van internationaal recht Het weer Ontwapeningsoverleg Bij een poging om hond te redden zelf door het ijs gezakt E.E.G.-ministers 6 en 7 januari weer bijeen MINISTER LUNS TERUG UIT PARIJS Geen strafrechtelijke sitting; alleen een openbaar ondersoek Vrij zacht Zachtregenachtig weekeinde Het weer in Europa Sociaal commentaar ee MORRIS 'Heforeyot/tft/y/ Damespantalons in kleuren e ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29791 In diplomatieke kringen in Washington is volgens United Press de moge lijkheid geopperd dat de Verenigde Staten een voorstel doen zullen om Nederlands Nieuw-Guinea onder het voogdijschap van de Verenigde Naties te brengen. De Amerikaanse regering zou een dergelijke mogelijkheid over wegen als een uitweg uit het geschil tussen Nederland en Indonesië. De directeur van het bureau voor zaken betreffende de zuidwestelijke Pacific van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, J. Gordon Meir, die een „routine-bezoek" aan Indonesië brengt heeft volgens de Indonesi sche ambassade in Washington aan de Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, gezegd „aangenaam verrast" te zijn over de ge ringe moeilijkheden en onlusten, die er in Indonesië zijn. t Qe Japanse ambassadeur in Washing- r>n Koisjiro Asakai en de Amerikaan se aSsistent_ minister van buitenl- 'se Zaken, Walter Robertson, hebben giste- ren iaat een langdurig gesprek over de ontwikkeling van de situatie in Indone sië gevoerd. Diplomatieke kringen melden, dat zij beiden het er over eens waren, dat za ken-belangen in hun respectievelijke landen niet aangemoedigd zouden moeten worden om al te snel de plaats in te nemen van Nederlandse firma s die gedwongen worden uit Indonesië te vertrekken. Maar Amerikaanse en Ja panse functionarissen zijn er allen van overtuigd, dat aken-belangen van hun twee landen eventueel de gelegenheid zullen krijgen er veel toe bij te dragen, het vacuum, door het toewijzen van de Nederlanders ontstaan, op te vul len. Niettemin getover zij, dat het de betrekkingen met Nederland te zeer zou schaden, als die firma's te snel voren zouden komen. Het militaire commando van Djakar- heeft besloten een gedeelte van de j<0or Nederlanders ontruimde woningen '5 de Indonesische hoofdstad „over te "emen" Vertegenwoordigers van Ne derlandse firma's hebben volgens Uni ted Press meegedeeld, dat ongeveer 25 procent van de huizen van Neder landers, die leeg komen tengevolge van evacuatie uit Indonesië door militairen bezet worden in afwachting van een be sluit over hun bestemming. De militai ren zouden tevens de in deze woningen Sanwezige eigendommen beschermen tegen „onverantwoordelijke elementen", Het militaire commando had eerder aangekondigd, dat het alle door Neder landers ontruimde woningen in de hoofdstad onder zijn gezag heeft ge steld. Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire comman dant van Djakarta werden aangehou den, zijn gisteren weer in vrijheid ge steld. Zij kregen echter opdracht Indo nesië spoedig te verlaten. Het waren de heren W. Buma, van de N.V. Jacob- son van den Berg. die werd beschul- De voorzitter van de Sovjet-Acade mie van Wetenschappen, dr. Nesmeja- nov, heeft gisteren op een vergadering van de Unieraad, een van de kamers van het parlement, kritiek geleverd op het wetenschappelijk beleid - de Sov jet-Unie, aldus meldt Reuter. Volgens hem is er nog veel voor nodig om de Verenigde Staten op alle fronten van de wete- te verslaan. .Dr. Nesmejanov zei, dat er te wei- nig geld ter beschikking wordt gesteld voor wetenschappelijke aPparatuur. bovjet-geleerden krijgen verouderde ap paraten, Er wordt in de Sovjet-Unie minder geld voor de uitrusting van la boratoria uitgegeven dan in de Verenig de Staten. Bovendien maken di fabrie ken niet wat de geleerden nodig hebben. De Spoetnik daarent n heeft, aldus dr. Nesmejanov, aangetoond, dat de Sovjet-raketwetenschap een voorsprong heeft en dat ook grote vooruitgang is geboekt op het terrein v de mecha nica, de wiskunde, de scheikunde, de radiotechniek en de automatisering. De afgevaardigden hoorden dr. Nes- mejanovs opsomming van tekortkomin gen in doodse stilte aan. Westelijke Waarnemers toonden zich ei- door ver rast, dat dr. Nesmejanov het pleidooi van Westelijke gelee.n voor meer feld voor wetenschappelijk onderzoek leek te hebben overgenomen. Het Braziliaanse leger heeft donder dagavond j.l. in het gebied van Rio de Janeiro een raket afgevuurd. Dit is het eerste projectiel van die aard, dat in Zuid-Amerika is afgeschoten, aldüs be richt A.F.P. Het betreft hier een zgn. twee-traps raket, codenaam „114", die de lucht inging met een snelheid van 700 meter Per seconde. Op 12.000 meter hoogte werd de eerste raket afgeworpen, Waarna het tweede gedeelte over een afstand van dertig kilometer met een snelheid van 800 tot 1.000 kilometer per uur door de lucht schoot. Er werd voor het afschieten van deze raket een spe ciale brandstof gebruikt. De betrokken technici van het Braziliaanse leger ho pen voor eind 1958 een raket gereed te hebben met een bereik van 200 kilo meter. digd van het neerhalen van de Indone sische vlag van het hoofdkantoor van zijn maatschappij, en W. Dam en P.M. Micka van de K.P.M., die werden be schuldigd van een poging om gelden van de maatschappij buiten het ge bouw te smokkelen. Minimum M De vereniging van Japanse reders heeft gisteren volgens United Press me degedeeld, dat zij spoedig een commis sie zal instellen om het uitlenen van schepen aan Indonesië in overweging te nemen. Dit werd bekend gemaakt na een conferentie tussen de Indone sische consul-generaal in Xpkio, Iskan- dar Ishak, en Katsoemi .ramagata, de president van de vereniging. De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko, heeft vandaag in een rede in de Opperste Sovjet, het voorstel van de N.A.T.O.- landen, een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over ontwa pening te beleggen van de hand ge wezen, aldus meldt U.P. In een gezamenlijke zitting van de Opperste Sovjet heeft zowel de Russi sche partijsecretaris Khroesjtsjev als de minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko gesproken over ont wapeningskwesties. Voorzien van een baard en gekleed in het costuum voor de rol van Birger Jarl ging vrijdag de 11-jarige Zweedse kroonprins Carl Gustaf naar zijn school in gezelschap van zijn neef, graaf Michael Bernadotte en me], Ingrid Bjornberg. De leerlingen van de school voerden het historische drama ..Btrger op. Men neemt aan dat deze Zweedse staatsman in de 12de eeuw de stad Stockholm heeft gestichtOp de foto ziet men de kroonprins met zijn neef en zijn verzorgster op weg naar de school. Gisteren heeft in het paleis van justitie te 's-Hertogenbosch de eerste officiële zitting van de Spoorwegongevallenraad plaats gehad In het 'midden voorzitter mr. H. de Zaaijer, voorts pl. verv- voorzitter mr. A. F. Schepel, leden prof. ir. H- C A van EldikThieme, prof. dr. ir. J. P. Schouten, A. Stapelkamp en ir. N. Bogtstra. Tijdens de gebruikelijke ochtend wandeling met zijn baas is vrijdagmor gen de hond van de heer H. Boekhoff in het met een laagje ijs bedekte Win- schoterdiep te Winschoten geraakt. De hond dreigde onder de schotsen te ra ken. Van de wallekant trachtte de 84-jarige heer Boekhoff het dier op het droge te trekken, maar hij gleed zelf ook in het water. Een jongen van 15 jaar, die aan de overkant fietste, snelde toe en waagde zich, voorzichtig over de dunne ijslaag glijdend, naar de drenkeling.. Ook bij zakte door het ijs, maar hij slaagde er toch in het hoofd van de inmiddels bewusteloos gewor den bejaarde man boverf water te hou den. Zij werden toen door te hulp ge komen omstanders op het droge ge bracht en snel naar het nabijgelegen ziekenhuis vervoerd. De heer Boekhoff is daar in de loop van de middag over leden. De zes ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Eco nomische Gemeenschap hebben besloten opnieuw op 6 en 7 januari in Parijs bijeen te komen, teneinde een beslis sing te nemen met betrekking tot de zetel (s) der Europese instellingen en de benoemingen van de leden der Euro pese commissie. De zes ministers hebben het Brusselse interim-comité verzocht voorlopig in functie te blijven. (Van onze verslaggever) Zestien getuigen en drie getuigen- deskundigen van de N.S. hebben vrij dag in Den Bosch de Spoorwegongeval lenraad geïnformeerd over de trein ramp bij Woensel, die 12 augustus aan zeven mensen het leven heeft gekost. De voorzitter van de raad, mr. H. de Zaaijer, dankte na afloop van dit eer ste openbare onderzoek van de raad het publiek en de pers voor de aandacht waarmee zij het onderzoek hadden ge volgd. Deze hulde, die in de Bossche gerechtszaal geen precedent heeft, was tekenend voor het door de voorzitter uitdrukkelijk onderstreepte feit, dat het hier geen strafrechtelijke zitting betrof, maar een openbaar onderzoek in naam van het publiek. De raad zal zijn con clusies die een bindend advies aan het adres van de N.S. kunnen inhou den kenbaar maken aan de minis ter van verkeer en waterstaat, die de bevindingen van de raad publiek zal maken, behoudens beperking in het al gemeen belang. Indirect kan het openbaar onder- Mr. Luns, de minister van buiten landse zaken, heeft gisteren bij zijn aankomst uit Parijs, waar hij de NATO- topconferentie heeft bijgewoond, in Den Haag verklaard, dat „de basis voor Op het kasteel Dromoland in het Ierse Graafschap Clare woont de Ierse troonpretendent Lord Inchiquin, het 60-jarige hoofd van de familie O'Brien. Lord Inchiquin is een regelrechte afstammeling van de grootste en laatste Ierse koning Brian Boru, die regeerde in 1002. Op de foto ziet men de 60-jarige Lord en zijn echtgenote, en hun 29-jarige dochter mej. Grania O'Brien op kasteel Dromoland. een gesprek met Indonesië nog smal ler is geworden". Minister Luns zei echter ook, dat hij geenszins afwijzend staat tegenover een gesprek met ver tegenwoordigers van de Indonesische regering. Maar de mogelijkheid van een gesprek ig geringer geworden na de confiscatie van Nederlandse eigen dommen in Indonesië en de schendin gen van het internationale recht, aldus mr. Luns. In antwoord op een vraag, of een derde land wellicht kan bemiddelen in de huidige situatie zeide mr. Luns: „Er zijn weinig gelegenheden geweest, waarbij internationaal zo duidelijk een mening is uitgesproken over hetgeen zich in Ihdonesië voordoet". „In Indonesië wordt gezegd, dat de Nederlanders kunnen blijven. Maar hoe moet dit, indien de middelen van bestaan van de Nederlandse gemeen schap wórden afgesneden? Dit is >ok een wijze om de Nederlanders kwijt te raken" aldus de minister. 'e oewindsman zei veder dat op de conferentie in het bijzonder twee belangrijke ontwikkelingen op bevre digende wijze zijn behandeld: het po litieke offensief van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten en militair-techni sche aspecten na het verschijnen van de Spbetnik. Ais verdere winstpunten noemde mr. Luns de bespreking van de onderlinge afhankelijkheid der vijftien NATO-landei en de verdie ping van de politieke consultatie, ter wijl in militair-technisch opzicht een begin gemaakt is met een nieuwe milita opzet. „Op de conferentie is de brief van premier Boelganin van de Sovjet-Unie op de juiste waarde geschat", aldus mr. Luns. „De Russische manoeuvre om te trachten beslissingen te doen uit stellen, is mislukt", voegde hij hier aan toe. „De vijftien NATO-landen hebban zich wederom bereid verklaard met Moskou te spreken over ontwapening, maar er is geen beslissing op militair- technisch gebied uitgesteld totdat het de Russische leiders belieft de bespre kingen te hervatten". zoek van strafrechtelijk belang zijn daar de officier van justitie die de zitting heeft gevolgd in de onder ede afgelegde getuigenverklaringen aanleiding kan vinden een strafver volging in te stellen tegen een of meer functionarissen die verdacht worden van schuld. Het vooronderzoek van de jus titie in deze zaak is reeds geruime tijd gaande. Daarnaast is een intern on derzoek van de N.S. ingesteld, dat reeds tot enkele disciplinaire maatre gelen heeft geleid. Het beroep, dat de gestraften hiertegen hebben aangete kend, komt in behandeling bij het scheidsgerecht. Of het tot een strafzaak zal komen is nog uiterst twijfelachtig. Op de zitting van vrijdag is n.l. één ding heel dui delijk geworden: dat de schuldvraag bijzonder moeilijk ligt. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in het feit, dat de machinist van trein 54, die 12 augus tus om 7.15 uur uit Eindhoven vertrok in de richting Utrecht, bij zijn vertrek de lastgeving kreeg van Woensel af op verkeerd spoor te gaan rijden tot Best, daar het normale spoor wegens een railbreuk buiten dienst was gesteld. Die lastgeving had hij pas mogen krijgen in Woensel, waar het verkeerd spoorrijden begon. Tot Woensel werd n.l. over een normaal beveiligd derde spoor gereden, dat van Eindhoven uit gezien links van de beide andere sporen ligt. De treindienstleider in Woensel, die van de situatie op de hoogte was ge steld, verkeerde in de mening, dat trein 54 bij het onveilig signaal aan het ein de van het derde spoor zou stoppen om daar de lastgeving „verkeerd spoor rij den tot Best" in ontvangst te nemen. Pas op het moment dat trein 54 in zicht was kreeg hij uit Eindhoven bericht, dat de lastgeving al in Eindhoven was uit gereikt. Aangezien de bewuste lastge ving begon met „door", betekende dit dat trein 54 niet zou stoppen, maar door het onveilig signaal heen het verkeerd spoor zou oprijden, waarover op dat mo ment uit de richting Utrecht trein 609 naderde. De treindienstleider in Woen sel heeft nog getracht, de machinist iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii iiiiiiiumiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliii van trein 54 te waarschuwen. Hij rende op de trein toe, daarbij aanvankelijk zijn armen op en neer zwaaiend. Dit gebaar is zo bleek ter zitting geen officieel teken. De machinist legde het uit als „vaart minderen" en reed, over eenkomstig zjjn lastgeving, door het stoplicht. Een van de raadsleden wees erop, dat het reglement voorschrijft, bij twijfelachtige seinen te stoppen. De machinist stelde echter, dat het sein voor hem niet twijfelachtig was ge weest, maar duidelijk „vaart minde ren" had betekend. Hoe kon de lastgeving „verkeerd spoor rijden van Woensel tot Best" in Eindhoven worden afgegeven in plaats van in Woensel? Ter zitting bleek, dat deze lastgeving in Eindhoven voorhan den was, om te worden gebruikt in ge vallen dat reeds van Eindhoven af over verkeerd spoor naar Best moest wor den gereden. In zulke gevallen kreeg de machinist in Eindhoven behalve de last geving „verkeerd spoor rijden tot Woen sel" die eindigde met „stop" ook reeds de lastgeving „verkeerd spoor rij den van Woensel naar Best" mee, die begint met „door"; dit om onnodig op onthoud in Woensel te vermijden. Een machinist die beide lastgevingen kreeg, moest dus over verkeerd spoor van Eindhoven naar Woensel rijden en daar stoppen, maar kon direct daarna over verkeerd spoor verder rijden naar Best. (Vervolg op pagina 7) (Van een bijzondere medewerker) Anders dan de wetgevende verga dering van een vakbond, ander» dan een centrale raadsvergade ring van een diocesane bond, is een verbondsraadsvergadering van de nationale K.A.B. Niet alleen de samenstelling vertoont een verschillend beeld; het spreekt sterker nog uit de agenda en de besprekingen. Zulk een verbondsraad wordt gevormd door een aantal vertegenwoordigers per van de K.A.B. uitmakende vakbonden en dioce sane bonden. Alhoewel deze de bevoegd heid hebben ook niet gesalarieerde be stuurders tot lid van de verbondsraad te benoemen is het begrijpelijk dat van deze bevoegdheid slechts in betrekkelijke mate wordt gebruik gemaakt, zodat ver reweg het grootste aantal der vergade renden wordt gevormd door vrijgestel den. Dat is vooral daarom logisch, omdat zij tenslotte de mensen zijn die dag in dag uit met de practische problemen te ..maken hebben en de beleidslijnen, welke in onderling overleg, nationaal, worden vastgesteld, practische vorm moeten ge ven. En hiermee is het karakter van de verbondsraads- vergaderingen in het algemeen aan gegeven: het vast stellen van d» hoofdlijnen van het beleid, waardoor de nationale K.A.B. zijn verantwoordelijk heid toont tegenover de leden en tegen over het gehele land. De verbondsraadsvergadering welke in het begin van deze week te Utrecht werd gehouden is een typische uiting gewor den van dit karakter. Verbondsvoorzitter Middelhuis hield een openingsrede, waar van de indruk onmiddellijk was, dat hier een werkstuk werd geleverd waaraan zeer veel zorg was besteed. Een resultaat van nauwkeurig waarne men van de economische situatie van ons land en de daarmee nauw verbonden belangen der arbeiders. Het zal wel 1 duidelijk zijn, dat zulk een redevoering tevens het resultaat moet worden ge noemd van nauwkeurige samenwerking der nationale stafleden met inschakeling van het wetenschappelijk adviesbureau. Een moderne vakbeweging kan haar taak niet anders vervullen dan met inschakeling van wetenschappelijk ge schoolde krachten. Haar karakter immers is lang niet meer die van een eenzijdig eisende partij maar die van een instantie welke in hoge mate mede verantwoor delijk is voor het directe materiële wel zijn, niet uitsluitend van de bij haar aangesloten leden, maar van geheel het Nederlandse volk. Dat welzijn omvat twee punten n.l, de gelegenheid voor elke Nederlander om in vrijheid en naar eigen aard zijn recht op arbeid te kun nen uitoefenen en daarnaast een recht vaardige verdeling van de nuttige uit komsten van die arbeid. Een loonpo litiek b.v. welke uitsluitend zou uitgaan van de vraag hoe hoog het wekelijks geldloon zal zijn, zou beslist van gebrek aan verantwoordelijkheidszin getuigen. Toen in de gedachtenwisseling op het zeei^ construktieve openingswoord van de voorzitter enkele verbondsraadsle- den van onrust deden blijken over het gevoerde loonbeleid, merkte de heer Middelhuis naar onze mening terecht op, dat een situatie als welke wij het laatste jaar meemaken, 30 jaar geleden rechtstreeks naar een levensgrote cri sis zou hebben gevoerd. Met alle fatale gevolgen (van werkloosheid) van dien. Het streven is er nu juist op gericht door het tijdig treffen van maatregelen de werkgelegenheid in de hand te hou den. En daarin hebben de samenwer kende organen, overheid, werkgevers en werknemersverbonden tot nog toe zeer beslist succes gehad. We geven toe dat dit successen zijn die niet specta culair aanspreken. Een gezond mens vindt het normaal om gezond te blij ven. De vreugde om het gezond worden ontstaat eerst na ziekte, maar men moet dan de moeilijke periode van het ziek zijn doormaken. Iemand die werk heeft, vindt dat normaal en ervaart de vreugde ervan niet op de wijze van de man die maanden of misschien zelfs jaren vergeefs naar werk zocht. Maar het spreekt vanzelf dat de zorg voor het behoud van werkgelegenheid van grotere waarde is dan werkloosheids bestrijding, gedachtig het oude gezegde: voorkomen is beter dan genezen. (Veroolg op pagina 7) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Zondag: Zon: 8.49-16.33. Maan: 9.17-18.19. Maandag: Zon: 8.49-16.33. Maan: 9.53-19.25. Het zal dit weekeinde in ons land be langrijk zachter blijven dan de vorige week, toen wij aan het begin van en kele dagen met koud winterweer ston den. De zuidwestelijke luchtstroming heeft lucht van 7 9 gr. C. aange voerd. temp. oeeraL Station Weer bed er af gal. i* uur 1 uur Helsinki regen 5 3 tacKnoim motregen 8 0.1 Oslo onbewolkt 7 0 Kopennagei motregen 3 0.2 Londen licht bew. 6 1 Amsterdam lichte regen 8 0.4 Brussel geheel bew. 8 0 Luxemburg mist -0 0 Parijs geheel bew. 7 0.4 Nice abewolkt 4 0 Berlijn •eheel bew. 3 0 Frankfuri geheel bew. 0 0 MtlncheD mist -3 ZOrlcb zwaar bew. -3 0 Genève geheel bew. -1 0 Locarno onbewolkt -5 Wenen geheel bew. 1 0 Innsbruck onbewolkt -8 Rome onbewolkt 1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1