Het valt in Haarlem mee met de dierenmishandeling v. tapeten Schouwburg biedt komende dagen boeiend programma Gemeentelijke ambtenaren te Haarlem nemen afscheid HORLOGES VAN NIEL DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL heemstede telef. s-so-so Inspecteur Drenth bij zijn afscheid Gevallen van sadisme heeft men vrijwel niet meegemaakt Einde 1957 tevens einde van carrière Onder het melkwoud" op 28 december Uitvoering Handels „The Messiah" Scheidende inspecteur EH| JÉ krijgt geen opvolger Zeer aparte kerststukjes met pensioen SLEUTEL WEG? ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGINA 3 °P Weinig lastige klanten Afscheid ten Stadhuize De heer J. C. Luitingh H. Oderkerk ZAK-, bureau- en Weekmarktautomarkt Postduiven H. S. Knoop J. C. Luitingh A. F. Suurendonk TIJ AAN 'T VERLOPEN? BAKENS TIJDIG VERZETTEN! GARAGE „DEN HOUT" Kerstviering K.A.V. in Oud-Schoten „DE SLEUTELSPECIAUST" Van nieuwjaarsdag af is er in Haarlem en omgeving geen inspecteur voor de dierenbescherming meer. De heer M. Dr e n t h, die bijna acht jaar die functie vervuld heeft, is daarvan namelijk eervol ontheven door het be stuur van de Haarlemse vereniging voor dierenbescherming in verband met de financiële beperkingen, welke de vereniging meent zich te moeten op leggen. Voortaan zal dus alleen de politie die meer taken heeft kun nen toezien op de naleving van de wettelijke bepalingen tegen dierenmis handeling. Voor de dierenbescherming is dat jammer, omdat er ook wel niet-wettelijk verboden misstanden zjjn op dat gebied, waartegen een tactvol inspecteur als de heer Drenth, dank zij z«n overredingskracht veel kon doen. ,,Een dieren-inspecteur moet niet ^BHH§h9| sentimenteel zjjn" is de stelreg'el HW jH Inspecteur Drenth. Hij deelt onze a 'e B sie jegens vetgemeste sc^°ftfsche dfe BH andere uitwassen van egoistiscne „aie- fenliefde" die het stadium van mis handeling' bedenkelijk Ju.lst als reëel dierenvriend betreurt de in specteur het, dat hll ZIJn werk voor lopig" moet laten rusten, al houdt dat niet in dat hü zich ,inu het geheel niet ftieer met dieren zal bemoeien. ..Het valt in Haarlem, vergeleken bij elders gelukkig erg mee met de die renmishandeling," aldus inspecteur Drenth. „Maar, wanneer daarop geen regelmatig toezicht is, bestaat er toch kans, dat binnenkort weer dode katten in het Spaarne drijven, om van het andere ,,kattekwaad" maar te zwij gen." De taak van een inspecteur voor de dierenbescherming is allesbehalve een sinecure, omdat hij eigenlijk overal inoet komen, waar dieren mishandeld kunnen worden. Hij moet er niet alleen op wijzen, hoe het niet moet, maar ook kunnen vertellen, wat er wèl zou moe ien gebeuren. De dieren-inspecteur con- jSrt bijvoorbeeld veevervoerwagens tti snh„i - laadbomen en andere voorge- voorzieningen. Hij ziet toe bij Pui ?iSen van vee en op de deugde- van paardetuigen Hij let op deugde- en uumucuigv... j let Op waakhonden en tracht de houders van kettinghonden tot betere gedachten te brengen. Ook verricht de inspecteur voor de dierenbescherming de na-con "■ole op de huisdieren, die door het ®syl in de Ridderstraat van de Haar- eir>se vereniging aan een nieuwe baas geholpen zijn. Bij die na-controles kon hij deskundige adviezen geven over de l'erzorging en de aanpassing van de dieren Inspecteur Drenth bediende een uit gebreid en tamelijk gevarieerd rayon, Waaronder niet alleen Haarlem viel, maar ook Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Santpoort en een gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede. Vrijwel dagelijks trok hij er met zijn bromfiets op uit, welbekend, maar ook gewaardeerd door boeren, houders van b?w4ieren en niet in de laatste plaats ^Winers van de woonwagenkampen Wie hij dikwijls ook de vertrouwens- fjpi was in kwesties, die eigenlijk niets njt dieren te maken hadden. Hij zal e taak, welke hij jarenlang met liefde toewijding vervuld heeft missen, 'n"ar zal ook bii de daarbij betrokke nen gemist worden. „Lastige klanten" had inspecteur Drenth vrijwel niet. Wanneer hij een bevestiging van een paardetuig consta teerde, welke voor het dier pijnlijk Hoest zijn, was dat meestal te wijten "an ondoordachtheid van de eigenaar. Levallen van werkelijk sadisme jegens meren heeft hij vrijwel niet meege maakt in zijn rayon. Hij verklaart dat Uit de verschillen in geaardheid tussen stedelingen en omwonenden van grote steden met echte plattelanders, die bij Wijze van ontspanning wel eens vogel nestjes uithalen of vleermuizen vast- timmeren. Wel werd inspecteur Drenth nogal eens opgebeld wegens vermeende dierenmishandeling, die veelal slechts een burenruzie bleek te zijn. De bewoonster van een bovenhuis helde bijvoorbeeld eens op met de Advertentie Bloem enmagazi jn In de feesteiyk verlichte Bidderzaal Van het Haarlems stadhuis heeft de heer J. C. Luitingh gistermiddag zijn "hibtelijke carrière als chef van de "'deling Burgerlijke Stand afgesloten "iet een receptie. Omringd door zijn "aaste familieleden, werd hy toege sproken door de burgemeester, mr. O. F. M. Creniers, die het feit me moreerde dat de heer Luitingh reeds Ver over de pensioengerechtigde leef tijd heen was, maar niettemin nog al tijd even verzorgd en met evenveel en thousiasme zyn werk deed. De gemeen tesecretaris, mr. H. E. Phaff, sprak "en afscheidswoord namens het secre- tariepersoneel en bood de scheidende functionaris een tweetal boekwerken "an, betrekking hebbend op zijn ar- t'stieke en zijn ambtelijke interessen. De chef van de eerste afdeling ter secretarie, de heer J. W. A. Stalpers, sprak namens de hoofden van dienst, waarna ook nog namens de afdelingen ^evolking en Burgerlijke Stand werd «esproken, en namens de Vereniging Ran de Nederlandse ambtenaren van de j urgerlijke Stand waarvan de heer tj-mtingh jarenlang een actief bestuurs- u is geweest. In vele toonaarden wer- Iun. de kwaliteiten van de scheidende net geschilderd: zijn ambtelijke werk eenheden, maar ook zijn journalistieke 1p j; oprichter en redacteur van verschil- h«a vakperiodieken; zijn werkzaam- hopfl11 als publicist: de heer Luitingh jistv; een.boek geschreven over voor- tenswi t? ca"igrafische arbeid en siotte zijn schaakprestaties. herinn6nj kort en krachtig dankwoord naderen^6 heer Luitingh aan het aanruk Kerstfeest, welks Licht hij «Jeze rb. J00r„ e aanwezigen die hem •cheid hidden beefeid°nver8etel«k af- De heer M. Drenth, die met ingang van 1 januari ontheven is van zijn functie van inspecteur voor de dierenbescher ming in Haarlem en omstreken. Het bestuur van de Vereniging voor Dieren bescherming is hiertoe overgegaan in verband met de financiële moeilijkheden, welke een bestedingsbeperking nood zakelijk maken. mededeling, dat de kinderen van haar benedenburen hun hondje mis handelden. Met het aangeklede en gemutste diertje werd haars inziens gesold, alsof het een kindje was, en dat zinde haar niet. De inspecteur constateerde bij de verontwaardigde bovenbuurvrouw twee vetklompen van hondjes, waarvan er één zelfs zijn mand niet meer verlaten kon ter wijl de spelende kinderen te 'doen hadden met een springlevend speels diertje, dat voldoende gele, heid kreeg om eens uit te hollen. Er zijn hoegenaamd geen kettinghon- den uieer in de omgeving van Haarlem, en dat is voor een belangrijk deel te danken aan het „met de mensen pra ten" van inspecteur Drenth. „Meestal geneerden zij zich op den duur wel voor hun buren, en daarvan kon ik natuur lijk gebruik maken," vertelt hy. „Zo was er bijvoorbeeld een boerin, die haar kettinghond zelfs tijdens de strengste vorst 's nachts buiten liet, maar die zich later wel een beetje ging schamen, toen ik eens met haar had gepraat." Datzelfde gold ook voor de laatste eigenaar van een hondekar in de omgeving van Haarlem, een groen teboer, die met dat honds vervoermid del zijn wijk bediende. De man meende, dat een motor-carrier voor hem onbe taalbaar zou zijn, totdat inspecteur Drenth hem uitlegde, dat er „gemak kelijke betalingsvoorwaarden" waren I en dat een carrier een betere indruk i maakte op de klanten. Aan het rustige, maar op zijn tijd ge decideerde optreden van inspecteur Drenth moet het wel worden toege schreven, dat hij alle kwesties zo kon i oplossen, dat de „zondaars" van hun I ongelijk overtuigd, maar toch niet ge- j griefd werden. Een zeldzame gave, die misschien toegeschreven moet worden I aan de omstandigheid, dat deze stoere, maar allesbehalve „steile" Drent, die toevalligerwijs in zijn naam zijn af komst belijdt, (in 1892 te Rolde bij As- 1 sen geboren) jarenlang werkzaam was bij de afdeling Bijzondere Wetten van de Haarlemse gemeente-politie en dus j ook uit dien hoofde zijn pappenheimers I wel kende. De heer Drenth heeft vrij- j wel zijn leven lang met dieren te ma ken gehad. Hij groeide op tussen het groot- en pluimvee van zijn vaderlijke boerderij in Drente, volgde de land bouwschool, waaraan hij een deel van zijn theoretische kennis ontleent en diende daarna van 1913 tot 1923 bu de cavallerie. Van 1923 tot zijn pensione ring in 1950 was de heer Drenth by de Haarlemse politie, en in laatstge noemd jaar werd hij benoemd tot in specteur van de dierenbescherming als opvolger van inspecteur Van Dalen. „Het bloed kruipt wel, als het niet kan gaan", geldt ook voor de dieren vriend Drenth. nu de Haarlemse ver eniging voor dierenbescherming voor het eerst in haar bijna drieëntachtig jarig bestaan het zonder dieren-inspec teur meent te kunnen stellen. De heer Drenth is bijvoorbeeld onder-comman dant van de Haarlemse afdeling van de „Blauwe Cirkel", de wereldorganisatie van dierenbeschermers, die zich ver bonden hebben actieve hulp te verlenen aan dieren in tijden van ramp en ge vaar. Truus Dekker en Allard van der Scheer in „Onder het Melkwoud"- Annet Nieuwenhuyzen en Coen Flink in „De Cirkel Het schouwburgminnend publiek mag de directie van de Haarlemse stads schouwburg dit jaar wel dankbaar zijn voor het aantrekkelijk en gevarieerd programma, dat zij voor de periode rond Kerstmis heeft vastgesteld. Velen hebben de goede, gewoonte aangeno men om rond Kerstmis eens een keer tje extra naar het Wilsonplein te trek ken. De sfeer van de schouwburg im mers behoort terecht tot de romanti sche genoegens die men zich in de Kersttyd veroorlooft. De theatermin naars zien dan ook meestal reikhalzend uit naar het programma, dat de schouwburgdirectie hun in deze dagen voorzet. Welnu, men kan dit jaar te vreden zijn. lllllltllllllllllllllltlllllltltlllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het einde van het jaar zal tevens het einde zijn van de ambtelijke car rière van een aantal gemeente-ambtenaren in Haarlem. Onder hen bevindt zich ook de bekende chef van de afdeling Bevolking en verkiezin gen, de heer H. Oderkerk. Voorts noemen wij de heren 3. L. van Deursen, technisch hoofdambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht; de heer H. S. Knoop van de afdeling Onderwijs; de heer J. C. Luitingh, hoofd van de af deling Burgerlijke Stand en de heer A. F. Suurendonk, hoofdinspecteur van politie. Het afscheid van de heer Oderkerk zal hem zwaar vallen. Zijn afdeling trouwens niet minder. Hij is een ge moedelijk mens, een romanticus die ouder wordend, zijn jeugd steeds met zich mee is blijven dragen. Zo kon hij, reeds tegen de zestig jaar oud, in 1949 de moderne administratiemethode van de citograf invoeren, dat wonderlijke apparaat, dat in een oogwenk alle ge wenste gegevens verstrekt over groe pen van de gemeentelijke bevolking. De heer Oderkerk heeft Haarlem daar mee een primeur bezorgd. Reeds meer dan honderd gemeenten heeft hij weten over te halen dit voorbeeld te volgen. Zijn dynamische geest was het ook die voorstelde het bevolkingsregister in microfilms vast te leggen: een tweede primeur voor de stad aan het Spaarne. Zijn nieuwe ideeën op het g^iod van de administratie-methodiek heb ben hem in vakkringen gemaakt tot een man van nationale betekenis. Met zjjn benijdenswaardig enthousias me heeft hij in woord e.i geschrift zijn denkbeelden verdedigd. En intus sen zat hij op zijn kamer in het stad' huis als een vader voor zijn mensen. Dat klinkt pathetisch, maar wie een maal met de heer Oderkerk gespro ken heeft, weet dat dit beeld hier juist gebruikt is. Hij zag de mensen met wie hij te maken ..ad als individu, ieder met zijn eigenaardigheden en zijn eigen kwaliteiten. Hij had respect voor iedereen. En na de gedane dag taak kon men hem vinden bij zijn lief hebberij: hij maakte een boot, een vo- ire; hij bebouwde een stuk lanci te genover zijn huis en dat alles met diezelfde driftige werkkracht die hem nimmer in de steek schijnt te laten. hij heeft dan ook alweer een heel program voor zijn pensioentijd. cretarie. In het begin van de oorlog nretarie. In het begin van de oorlog was hij belast met het uitreiken van persoonsbewijzen en hoewel hij het niet laten kon om het Duitsgezinde deel van zijn personeel voortdurend te Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KANTOOR-AGENDA'S In verband met de komende feestda gen zal de a.s. weekmarkt in de Flo- resstraat van donderdag 26 december worden verzet naar dinsdag 24 decem ber. Woensdag 25 december en 1 januari vervalt de automarkt. De postduivenvereniging H.A.K. houdt haar jaarlijkse tentoonstelling op 28 en 29 december in café van Es-Lange Boo gaardstraat 1, zaterdag van 5 tot 10 uur, zondag van 10 tot 5 uur. hekelen, hebben allen hem toen een bij zonder hartelijk afscheid bereid. In 1942 hielp hij een gedeserteerde Duitser en werd deshalve door de Duitse politie gezocht. Drie jaar lang bleef hij on dergedoken en na de oorlog werd hij chef van de afdeling Bevolking. Als ad viseur op het gebied van administratie modernisering heeft hij verschillende gemeentebesturen, maar ook de eiland besturen van Aruba en Curasao aan zich verplicht. H. ODEKERK: met pensioen iiiiiiiiiiiHiiiiiiiJiiiiiitfiifiiiiiiiiiii ui mm illinium nullum ui mini illinium ii iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiii Dit weekeinde is het Nieuw Neder lands Toneel Gezelschap in Haarlem te gast, dat een voorstelling komt geven van een der meesterwerken van het rea listische repertoire: „Hedda Gabler" van Hendrik Ibsen. Rie Gilhuys treedt op in de titelrol en voor de regie heeft men de Italiaanse dramaturg Ettore Cella naar hier gehaald. Maandag 23 december komt „De Haagsche Come- die" met Somerset Maughams „De cir kel", een boeiend society-stuk onder re gie van Paul Steenbergen en met Ida Wasserman, Annet Nieuwenhuyzen, Paul Steenbergen, Gysbert Tersteeg, Coen Flink en Frans van der Lingen in de voornaamste rollen. Op de avond van de Eerste Kerstdag keert de Nederlandse Comedie naar Haarlem terug met „Oom Wanja", het prachtige stemmingsstuk van Anton P. Tsjechow, dat hier reeds enige malen met groot succes op de planken is ge bracht. De regie is in handen van Pe ter Scharoff en Ko van Dijk, Han Bentz van den Berg, Ellen Vogel en Ank van der Moer spelen de voornaamste rol len. Op Tweede Kerstdag komt de Haagsche Comedie weer aan de beurt; nu met een reprise van „De Tuin- schuur", het belangwekkende toneel stuk van Graham Greene, dat door Jo ris Diels is geregisseerd en waarin Paul Steenbergen, Fie Carelsen, Myra Ward en Albert van Dalsum de belang rijkste rollen vervullen. Vrijdagsavonds speelt de Nederlandse Comedie weer eens „Het E" van Fé- licien Marceau, een stuk rond Guns Os- ter onder regie van Fons Rademakers. Dc voorstelling wordt 's zondags na Kerstmis herhaald. Bijzonder boeiend en zeer mooi is „Onder het Melkwoud" van Dylan Thomas, dat de Nederland se Comedie zaterdagavond speelt on der regie van Han Bentz van den Berg. Het stuk is oorspronkelijk als hoorspel geschreven, maar later voor het toneel bewerkt. De ondertitel luidt dan ook „een spel voor stemmen". De voor naamste rol, die van de verteller, wordt door Han Bentz van den Berg zelf ge speeld. Daarnaast ziet men Jolian Fio- let, Philippe la Chapelle en vele andere acteurs en actrices. Op maandag 30 december herhaalt het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap de voorstelling van Ibsens „Hed da Gabler". Ditzelfde gezelschap speelt Advertentie Grote Houtsiraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 De heer H. S. Knoop, die al 66 jaar is, behoort tot de „geannexeerde" amb tenaren van de gemeente Haarlem. Hij kwam in 1918 bij de secretarie van Schoten na een reeks omzwervingen over verschillende gemeentesecretarie- m den lande. Toen Schoten in mei 1H27 werd geannexeerd, was de heer Rnoop eerste ambtenaar te dier secre tarie en loco-secretaris. In Haarlem kwam hij b\j de afdeling Onderwijs, waar hij speciaal werd belast met de zorg voor het bijzonder onderwijs. De heer Knoop is een nauwgezet, gewetens vol ambtenaar, die vele schoolbestu ren aan zich verplicht heeft door zijn secure werkwijze. Een heel andere figuur weer is de heer J. C. Luitingh, die in 1911 zijn ambte lijke carrière in Haarlem begon. Hij is bijna 67 nu hij gepensioneerd wordt. Meteen na de bevrijding werd hij hoofd van de afdeling Burgerlijke Stand. Maar naast zijn ambtelijke bezigheden had hij verschillende liefhebberijen. Zo was hij een bekwaam calligraaf, die ook voor de gemeenten verschillende oor konden heeft getekend. En de schakers duchtten in de heer Luitingh een be kwaam tegenspeler. Hoe verschillend overigens zijn interessen lagen, blijkt wel uit het feit, dat hij bovendien een boekje heeft geschreven over voor namen. Hoofdinspecteur A. F. Suurendonk ten slotte was tpt voor kort chef van de algemene dienst van de geüniformeer de politie. Het laatste jaar was hij door voortdurende ziekte net in staat zijn functie waar te nemen. De heer Suu- rendonck s 'thans 59 jaar oud. In fe bruari 1919 begon hij zijn ambtelijke carrière als tijdelijk klerk bfj de ge meentepolitie. Na de oorlog werd hij benoemd tot hoofdinspecteur en belast met de leiding over de geüniformeerde politie. Behalve deze vier nemen op 31 decem ber eveneens afscheid van de gemeente dienst de heren W. J Boks, administra tief ambtenaar bij Hout en Plantsoenen; J. Dekker, kolen transporteur bij het energiebedrijf; H. Everts, opzichter van Openbare Werken; H. W. Hesseling, chauffeur bij hpt energiebedrijf; J. Hoo- reman, kolentransporteur bij het ener giebedrijf; R. van der Horst, voorman monteur bij het energiebedrijf; L. C. van Meurs, technisch hoofdambtenaar bij het energiebedrijf; M. P. de Ridder, controleur bij Openbare Werken; H. C. Voerman, administratief ambtenaar bij de Stadsbibliotheek en A. Zandstra, technisch beheerder bi) het Woningbe drijf. Wat niet verwacht mocht wor den', is gebeurd. De Haar lemse gemeenteraad heeft laatstleden woensdag het voorstel van burgemeester en wethouders om in het vervolg de kermis op de Baan te houden zonder pardon afgestemd. Met een overtuigende meerderheid nog wel. Of het besluit om dat bonte feest toch weer op de Nassaulaan te doen vieren wel gelukkig is geweest, moet ik betwijfelen. Een winstpunt, en voorlopig het enige, is het in ieder geval, dat de kermis voor het hart van de stad behou den, bleef en dat het Centrum-Co- mité „Koninginnedag" de hoge hoe den en jaquets weer uit de kast kan halen. Wij moeten afwachten, of de kermis-affaire nu definitief ten einde is. Tot zolang zwijg Ik maar, met het vooruitzicht natuur lijk, dat ik van de partij zal zijn in die lange sliert van mensen, die wringend en heupwiegend langs de kramen gaan slenteren en met ar men en ellebogen zullen moeten werken om aan een attractie te kunnen meedoen. Voorlopig voeg ik een „st" bij de kermis, hetgeen tevens betekent, dat de gedachten naar Kerstmis uit gaan, de dagen, die weer een won derlijke sfeer zullen brengen in onze Haarlemse huiskamers. Overal worden verrukkelijke voor bereidingen getroffen. Zonder het wezen van het feest uit het oog te verliezen, is iedereen toch bezig te zorgen, dat het sentiment en de romantiek voldoende aan hun trek ken komen. De kosters zijn hun kandelaars met een ongelofelijke ijver aan het oppoetsen. Dirigenten hebben met de moed der wanhoop gezocht naar moderne, mannelijke Kerstliederen, maar konden er toch niet aan ontkomen, dat op hun re pertoire de lieve liedjes verschenen, die sedert onheuglijke tijden voor de beminde gelovigen een Kerst artikel zijn in zacht-rose verpak king. Wordt daar niet boos om. Aan onze opvoeding zijn wij verplicht de Kerstnacht in sneeuw of watten te zien. De fragiele jongensstem men moeten zich mengen in het zingend gebeier van de klokken. Het Na-Na, Suja-Suja en Dauw-Dauw zouden u en ik toch niet willen missen. Daar zijn toch altijd nog de liturgische teksten, die manne lijk en strak het evenwicht kunnen bewaren. Wij gaan de stal te voorschijn halen. Al die gewijde en ongewij de personages rond het Kerstkind komen uit hun zomerslaap en zullen gedurende een paar weken onze huisgenoten zijn. De os en de ezel moeten wat opgeknapt worden, de baard van een herder is wat blauw uitgeslagen en verder is er nog zoveel te restaureren, dat de voor bereiding op zich al een groot feest is. Ik ontmoette nog iemand, die twee dromen van engeltjes op de kop had getikt. Als een aartsengel hoedde de gelukkige over dat be zit. Maar is het nu werkelijk zo erg, dat een van die engeltjes een snaar van zijn harp kwijt is? Als het maar niet de gevoelige snaar is. Want daar kunnen u en ik op Kerstmis toch niet buiten. Het is intussen, ook volgens de kalender, echt winter gewor den. Af en toe nog een reepje zon om de moed er in te houden, maar daar blijft het ook bij. Ge lukkig, dat er in de omgeving van Haarlem nog mensen wonen, die kans zien om het voorjaar eeuwig te doen duren. U kent ze wel: de mannen uit de Bollenstreek, die niet nalaten ijs en weder te tarten om de Lente niet te doen sterven. Zij slagen daar wonderwel in. In Lisse tenminste zal het H.B.G.- gebouw de komende dagen weer vol zijn van lentekleuren. Wan neer je van de koude en uit de win ter daar naar binnen stapt, wordt je overrompeld door dat feestelijke getij. Uitbundig staan daar de bloe men te bloeien alsof het niets bij zonders is. Gelukkig het land, waar het bloemenlied iedere dag kan wor den gezongen. Een troost Is het voor ons, dat wij die kleuren in huis kunnen halen. Wat sentimenteel en hunke rend naar zon en zomer zullen wij er naar kijken. Maar op dat moment zouden wij het getij niet graag doen keren. Want Kerst mis is een zalig feest. Daarom een Zalig Kerstfeest. op 1 januari van het nieuwe jaar „Als 't kindje binnenkomt" van de Franse blijspeldichter André Roussin. Frits van Dijk heeft de voorstelling geregisseerd en John Gobau en Ellen de Thouars spe len de voornaamste rollen. Al met al biedt de stadsschouwburg in de komende dagen dus een boeiend en gevarieerd programma, dat zowel de liefhebbers van het ernstige genre als die van het blijspel goed toneel belooft. Het ongeveer drie uur durende Ora torium „The Messiah" van G. F. Han del heeft een stijl, die vooral is inge steld op het epische element in de muziek. Het strijdhaftige karakter van Handel in aanmerking genomen, is dit niet te verwonderen. Bovendien heeft zijn strijd tegen onbegrip en gebrek aan waardering in Engeland dit symp toom in niet geringe mate vergroot. Daarnaast was Handel de man van de, op grootsheid en bravour specule rende, muzikale schepping. Zijn koren hebben daardoor altijd het karakter van een pompeuze stijl. Maar dat Handel een genie was. toont zijn werk onvergelijkelijk. Wij hebben dat donder dagavond in de gemeentelijke concert zaal weer eens ervaren tijdens de uit voering van zijn bekendste werk door de christelijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap". De mach tige koorsatzen boeien door prachtige doorwerking der thema's en de emo tionele expressie van de melodie. De dirigent Simon C. Jansen weet deze uit drukkingswijze voortreffelijk uit te bui ten. al kunnen zijn bewegingen ons niet 7.o erg bekoren. Hij scandeert de noten te straf. Maar er is over het algemeen indrukwekkend gezongen. Een intona tie-fout in het koor: „Lift your heads" bjj de sopranen was wel jammer, maar te vergeven. Van de solisten waren Corry Bijster en Aafje Heynis wel zeer goed in vorm. Hunaria's: „He shall feed" en „He was dispised" waren enke le hoogtepunten uit deze uitvoering. Han Le Fèvre zong zijn aria's mooi, maar niet met die volstrekte zekerheid, waar mee hij als recitant altijd veel succes heeft. De bas Herman Schey miste dui delijkheid in de meiismen uit de tech nisch bijzonder zware opgave „Why do the nations". Zijn aria: „Thou art gone up" is in dit opzicht gelukkiger ge slaagd. Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest begeleidde correct, maar vormde met de bas-solist niet steeds een eenheid in tempo. Maar laat de dirigent het tempo wel voldoende aan het initiatief van de zangers over? Met Piet Kiel aan het orgel en Hans Philips als continuo-speler aan het clavecymbel was het gehele ensemble gecompleteerd. G. M. Advertentie Uw auto brengt nog vele overbodige Rosten mee? Vraag eens geheel vrijblijvend inlichtingen over de RENAULT - Fregate - Dauphine of R4. In alle opzichten Kosten besparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder Voor de Kerstviering van de K.A.V. afdeling in Oud-Schote n donderdag avond in het Kajottersgebouw aan d« Lingestraat, hebben de leden grote be langstelling getoond. Een Kerststal, waarbij de gaven der leden voor hun zieke medeleden wer den neergelegd, en stemmig kaarslicht, schiepen de sfeer, waarin mevrouw Müller „De boodschap van de engel Gabriël aan Maria" en „O, Kerstnacht schoner dan de dagen" van Joost van den Vondel voordroeg en allen enige kerstliederen zongen. De voorzitster, mevrouw Oudendijk kon met veel genoegen weer enkele nieuwe leden begroeten en bracht nog maals de slagzin in herinnering: „Een goed lid en dat zijt gij, wint er zeker één lid bij, dit temeer, omdat de dio cesane bond aan de afdeling, die de meeste leden aanwerft, een gratis deel name voor een afgevaardigde aanbiedt voor de a.s. Lourdesbedevaart van de K.A.V. Voorts nodigde ze de velen, die thans aanwezig waren, ook present te zijn op de a.s. jaarvergadering op 16 januari a.s. Een Franse film tot besluit, die zich rondom de Kerstnacht afspeelde, wist aller aandacht gevangen te houden. Advertentie LANGE VEERSTRAAT Ui VEL LU91

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3