de V eenstra-Piersma winnende equipe Van Dam ee Dame Tui £ib De familie P.van Uzzel ZALIG KERSTFEEST EDO speelt tegen Vitesse zonder concurrentie ■SnTOé] Donker Valt kamperen onder sport? sr,n. "srf hwo* v."™1,5 ss w-ssffc.?, PERZISCHE TAPIJTEN Van de Pol lijdt zware nederlaag IS Wouters van den Oudenweijer viert triomfen op het paard Rebel en T.Y.B.B. moet van Rijswijk winnen om in de running te blijven Rechtszaak tegen houder van kam- peerartikelenbedrijf Coupe Alexandre Ave Puskas mag niet naar Spanje Springconcours landelijke ruiters Selectiewedstrijd in Bussum Stal Middenmeer wordt opgeheven Vertrek van Charles kost Leeds geld Judoploeg tegen Frankrijk Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra gaan naar Parijs Kopa doet mee met Frankrijk ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGINA 4 Hockev UUHft Enkele verrassende uitslagen in de voetbalcompetitie hebben de kansen van de Haarlemse semi-profclubs op een hoger niveau gebracht. Haarlems overwinning over Leeuwarden mogen we hoog aanslaan, meer nog om de wijze waarop de Roodbroeken deze kostbare zege bevochten. Zou er inder daad een ommekeer ten goede zijn ingetreden? Morgen tegen Sittardia komen de Haarlemmers weer voor een moeilijke opgave welke zij echter met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Ook Stormvogels' positie werd er door versterkt en ook de IJmuidenaren moeten morgen een moeilijk karwei op knappen. Met RCH en EDO was het op de laatste zondag mis terwijl VSV weer een verdienstelijk resultaat boekte al was het dan ook maar een gelijk spel tegen SVV. Voor EDO begint de toekomst er donker uit te zien maar HFC deed prachtig werk en kan zijn positie ten koste van HMS morgen weer ver sterken. Of EDO echter succes zal boeken tegen Vitesse Bij de katholieke derde en vierde klasseïs is de heersende spanning nog toegenomen en wanneer ijs, sneeuw of gladde, dus onbespeelbare velden geen roet in het eten komen gooien kan men van een uiterst belangrijk programma genieten. Kans voor de Gezellen FUUTLAAN 18 DEN HAAG Oplossing 7 december Waarschijnlijk nog een derde kunstrijdster Tsjechische wieirenners veroordeeld Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Notaris te Zutphen Nederlandse crossers naar Luxemburg Vrijdagmiddag is te Lyon het toer nooi om de Coupe Alexandre Ave, dat ordt aangekondigd als een Euro pees biljartkampioenschap voor ploe gen en waaraan ook onze landgenoten Van de Pol en De Kleine deelnemen, voortgezet. De Spanjaard Ossorïo heeft De Kleine ge enmoment kunnen bedreigen. Direct al nam de Nederlander een voorsprong die hij regelmatig vergrootte, zodat hij met ruim verschil 105 caramboles won. In een spannend duel heeft De Kleine echter van de Oostenrijker Scherz ver loren. In zijn 28 ste beurt maakte Scherz de 300 vol. Nauwelijks een uur had de jonge Belg Btjuianger nodig om Piet van de Pol te Verslaan. Van de Pol bleef staan op 12. Zijn hoogste serie was 7. Na de tweede dag luidt het team klassement: 1. België 10 p. 2 en 3. Frankrijk en Spanje 6 p., 4 en 5. Duitsland en Oos tenrijk 5 p., 6. Nederland 4 p. Puskas, die een week geleden was uitgenodigd de Oostenrijkse voetbal ploeg „Wiener Sportklub" op haar reis naar Spanje en Algerije als coach te vergezellen, heeft van de Oosten- rykse voetbalbond hiervoor geen toe stemming gekregen. Volgens de hui dige FIFA-reglementen is het aan clubs verboden, een speler, die door de FIFA is geschorst, tijdens deze schor sing aan te stellen in een of andere functie. Barschandt, een van de spelers van Wiener Sportklub, zal nu als coach fungeren. Het elftal zal op 25 decem ber te Barcelona de club van die naam ontmoeten. Op tweede Kerstdag volgt een wedstrijd tegen Valencia te Valen cia. Op 1 januari speelt het team tegen Reims in Oran (Algerije). Mevrouw Benedictus Lieftinck heeft vrijdag tijdens het driedaagse interna tionale indoor concours hippique te Ap- pingedam de dressuurproef gewonnen. Zij deed dit met het paard „Kobald". Ook de derde plaats was voor mevrouw Benedictus-Lieftinck en wel met „Lor- b.os". heer Mellema met „Banjer" eindigde als tweede. In de middag vond een springcon cours om de prjjs van Ekenstein, een springconcours voor landelijke ruiters a l'Americaine, laats. De maximum hoogte van de hindernissen was 1,20 meter, de lengte van het parkoers 500 meter en de toegest ne tijd 75 sec. De deelnemers aan een springconcours a Americaine moeten bij de eerste fout het parkoers beëindigen, de klassering wordt opgemaakt naar het aantal ge sprongen hindernissen en indien dit aantal gesprongen hindernissen en in dien dit aantal gelijk is aan de hand van de tijden. Slechts drie ruiters slaag den erin het maximale aantal te spring- »en hindernissen te nemen, t.w. mej. J. Piersma en de heren Huizinga en Hilvering. De uitslag was: 1. Mej. Piersma (He- melum) met „IJlbode" in 61.3 sec., 2. Huizinga (Garsthuizen) met .Wervel wind" in 63,2 sec., 3. Hilvering (Peke- la) met ,,Nevia" in 67 sec. Wouters van den Oudenweijer won het internationale jachtspringconcours om de „Prijs van de Eendracht". De lengte van het parkoers was 400 me ter, er waren 12 hindernissen en de toegestane tijd bedroeg 60 sec. De uitslag werd: 1. Wouters van den Oudeweijer (Eist) met „Leutnant" 0 ft. 46,4 sec., 2. mr. Albers Pistorius (Beek met „Feldberg" 0 ft. 47. sec., 3. Schockemoehle (Kirchhellen) met „Kiel" 0 ft. 47,4 sec. Probleem No. 101 van G. Latzel l'Italia Scacchistica, 2e prijs. Wit geeft in 2 zetten mat. gevoel indruist, maar daarom kan men een probleem niet verwerpen. Of men een probleem mooi vindt, of niet, hangt alleen van de per soonlijke smaak af en over smaak valt niet te twisten! Bij het beoordelen van problemen kan men met verschillende factoren rekening houden, o.a. de sleutelzet, schijnoplossingen, gedrukte of sier lijke opstellingen, variantenvorming, duals, moeilijke en gemakkelijke thema's enz. Voldoet een probleem aan de ver eisten die men „persoonlijk" stelt, dan is dit probleem naar genoegen, terwijl een ander met andere voor keur hetzelfde probleem „minder fraai" zal vinden. Probleem No. 102 van J. Hartong. Ie prijs 47e thematy. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh8 Te7 Tg7 Lbl Lb6 Pf8 pionnen f3 g2 h2. Zwart: Kf4 Da7 Pd7 Ph3 pionnen a3 b7 c6 f2 h5. Oplossing probleem No. 99 van C. W. Sheppard: 1. c6! dreigt Dc5 mat. De varianten zijn: Dc6:f 2. Pc5: Dg2t 2. Pf2 met mat. Oplossing probleem No. 100 van P. F. Blake: 1. Lf7! Met de varian ten Tc6 2. Pb5:t; Lc6 2. Da7; Te6 2. Pf5; Le6 2. Lf6: met mat. Naar aanleiding van het novem- berprobleem No. 96 van A. M. Voor- ting waarbij de sleutelzet bestond uit het nemen van een zwarte pion, ontvingen wij verschillende brieven waarin werd gevraagd of men in een probleem als eerste zet een stuk mag slaan. Laten wij daarom eerst het vol gende definitief vaststellen; Een sleutelzet „mag" bestaan uit het slaan van een stuk en „mag" een Wit: Kf2 Da7 Td4 Lf8 Pf4 pion nen c6 d3 g4 h2. Zwart: Ke5 Pb3 Pd2 pionnen c7 f6 h3. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- schaakeet zijn. Het is natuurlijk quin, Marnixkade 104 te Amster mogelijk dat dit tegen uw estetisch dam-C. Probleem voor geoefende oplossers, geleerd, dat niet zo licht vergeten No. 2253 van P. J. Eype te Haarlem, wordt. En nu de partij. 1. 33-28 17-21; 2. 39-33 21-26; 3. 31-27 19-23; 4. 28x19 14x23; 5. 34-30 11-17; 6. 44-39 17-21; 7. 30-25 10-14; 8. 39-34 7-11; 9. 50-44 14-19; 10. 25x14 19x10; een opening zoals men er zo vele ziet, zij het met verwisseling van zetten. 11. 35-30 10-14; 12. 33-29 14-19; 13. 44-39 1-7; de vier om vier door 19-24, 26-31 en 11x35 brengt geen winst. 14. 30-24 19x30; 15. 34x25 23x34; 16. 39x30 9-14; 17. 40-35 13-19; 18 49-44 8-13; 19. 44-39 2-8; 20. 39-33 4-9; 21. 45-40 18-23; 22. 36-31 12-18; 23. 33-28 15-20; 24. 43-39 20-24; 25. !"„12; 26- 38'33 5-10; 27. 42-38 10-15; 28. 47-42 23-29? tot hier is het een vrij rustig spelletje geweest, maar met zijn laatste zet wordt zwartjvat te overmoedig. De reac- Wit soeelt en wint; oplossingen IS uitstekend en zwart Oplossing 27-22 als 28-22 zijn verhinderd en van No. 2146 «*n J tt Sch.yon J»g Wit speelénaar: 11, S. 19, z23, 28, lW°'« 27, 8, (34, 24, 45 gedw.) 40, 30, 2 en Probleem voor beginners, wint.' De ontleding van dit vraag- No. 493 van Joh. v d. Boogaard te stuk is niet moeilijk. De ontwerper Rotterdam, heeft getracht het bekende Canale- jas-motief tijdens de ontleding op zijn plaats te krijgen en is daarin voor 2/3 geslaagd. Ongetwijfeld zul len de problemisten volhouden tot het doel geheel bereikt is. HET PARTIJSPEL. Naar aanleiding van enkele ver zoeken van lezers om ook eens wat partijen uit lagere klassen te plaat sen geven we ditmaal eens een par tij uit de onderlinge competitie van de damclub Crescendo te Amster dam waarin de 78-jarige dammer D. Nijland de witte stukken aan voerde tegen een clubgenoot uit een hoger tiental. De opmerking dat partijen van grootmeesters voor de meeste dam- wit b int en wint; 0pi0ssingen Z S4leC^S, V0°" van de,nummers 493 en 494 kunnen n Horümvf Wil men tegelijk ingezonden worden tot 15 rian mnpt mpr, Wa- ian- as- aan bovengenoemd adres, aan moet men die heel serieus na- spelen en er de „lijn" in zoeken. ,T Oplossing Heeft men die gevonden dan houdt van No. 489 van A. H. de Jong, men dat als een voorbeeld en gaat ®an- Dekkerswald. zelf trachten ook zo te spelen. Dat 42-38, 31x33, 25-20, 28x37, 30-25, zal aanvankelijk mislukken doch 19x30, 25x34, 15x24, 34-30, 24x35. dan onderzoekt men zijn partijen 45-40, 35x44, 50x6 en wint. weer om te ontdekken waarom het Een heel aardig stukje werk, goed fout ging. Heeft men dat dan ein- van stand en constructie met een delijk gevonden dan heeft men wat gaaf slot. 's Avonds werd een springconcours voor de landelijke ruiters gehouden, het was een zg. aflossings-springconcours voor de landelijke ruiters gehouden, het was een zg. aflossings-springconcours voor équipes van twee ruiters. De hin dernissen waren maximaal 1.15 meter, de lengte van het parkoers bedroeg 500 meter en de toegestane rijtijd was 80 sec. Er werden in dit concours enkele malen foutieve parkoersen gereden. De equipe Veenstra-mej. Piersma met res pectievelijk „Contesse" en „IJlbode" won met 20 gesprongen hindernissen in de tijd van 112,3 sec. Hierna volgde het internationale puissance-springconcours om „De prijs van Appingedam". De hoogte van de hindernissen was aanvankelijk 1.40 me ter, de lengte van het parkoers 400 me ter, de toegestane tijd bedroeg 80 sec. Het is een felle strijd geworden tussen d_e Nederlandse en de Duitse ruiters. Na drie barrage-ritten viel pas de be slissing. Winnaar werd Wouters van den Oudenweijer met „Rebel". Hij slaagde erin de hindernissen van 1,85 meter foutloos te nemen, de Duitse rui ter P. Stackfleth maakte op deze hoog te 7 fouten. De uitslag werd (na drie barrages). 1. Wouters van den Oudenweijer (Eist) met „Rebel" 0 ft., 2. Stackfleth (Brunswjjk) met „Frechdachs" 7 ft., 3. Marijke Engelebert (Scheveningen) met „Pretmaker", 4 Jansen (Eist) met „Wadon". De selectiewedstrijd tussen het Wes telijk Hockey-elftal en een ex gecom bineerde ploeg samengesteld uit spe lers van de districten noord, oost en zuid, die oorspronkelijk zaterdag in Amersfoort zou plaats vinden, wordt nu in Bussum gehouden Het terrein in Amersfoort is in ver band met de slechte gesteldheid af gekeurd, zodat de wedstrijd zaterdag middag om 14.30 uur op het Be Fair- terrein te Bussum wordt gespeeld. De eigenaars van Nederlands grote internationale draverskampioen Mc Kinley, hebben deze hengst en vele andere hoog in het bloed staande voor de fokkerij waardevolle hengsten, mer ries, jaarlingen en veulens in Italié, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Oostenrijk te koop aangeboden. Naar de redenen hiervan wordt gegist. Men meent echter te weten, dat de eigena ren van stal Middenmeer, de heren Dijkhuis en Maarse, zich niet kunnen verenigen met bepaalde beslissingen van de keurings commissie van de stichting Nederlandse draf- en ren sport. Advertentie 2 Schlagers van de GESONA'S zolang er dagen zijn de verloren zoon 28 165 (78 t.) 68 165 (45 I.) Gramofoonplaten uitgebracht door N.V. Dureco. Beursstraat 21, Amsterdam Het vertrek van middenvoor John Charles van Leeds United naar de Ita liaanse club Juventus is in Leeds - voor al in de boeken van de penningmees ter niet zonder gevolgen gebleven. In de „News Chronicle" heeft John Camkin een artikel geschreven over de toeschouwers-aantallen in de Engelse league. Hij komt daarin tot de conclu sie, dat het ontbreken van de extra at tractie Charles in de eerste helft van de competitie Leeds United op eigen ter rein ongeveer 140.000 toeschouwers heeft gescheeld. De tien uitwedstrijden van Leeds werden dit jaar bezocht door 285.900 toeschouwers, in het vorig seizoen wa ren die cijfers 351.000. In geld uitgedrukt heeft Leeds aan inkomsten uit de thuiswedstrijden on geveer 15.000 pond sterling verloren. Juventus betaalde voor Charles 70.000 pond. Voor de judowedstrijd Frankrijk-Ne derland wélke op zaterdag 4 januari te Parijs wordt gehouden, zal de Ne derlandse ploeg uit de volgende judo ka's bestaan: Geesink (Utrecht) 4e dan, Essink (Eindhoven) 3e dan. De Waal (Utrecht) 3e dan, Wagenaar (Amsterdam) 3e dan, Konings (Amsterdam) 3e dan, Dirks (Utrecht) le dan, Aanraad (Roosen daal) le dan, Vai. Ierland (Tilburg) le dan, Bonte (Den Haag) 2e dan, en Zappey (Weesp) le dan. De ploeg zal worden begeleid door de heren J. Snijders en W. Boersma. De Nederlandse bond heeft verzocht de wedstrijd te splitsen, met dien ver stande dat er twee ontmoetingen plaats vinden namelijk tussen de A-ploegen en de B-teams van beide landen. Mocht de Franse bond dit verzoek inwilligen dan wordt de Nederlandse a-ploeg ge vormd door de eerste vijf en de b-ploeg door de laatste vijf judoka's. Zoals U weet, vrienden, heeft Pa zijn vakantie door gebracht in een plaats, waar hij wel bijzonder veel van houdt- En hij kan U nu wel verklap pen, welke plaats dat is, als U het al niet geraden mocht hebben: Parijs na tuurlijk. Het is de stad, waar hij de jaren van zijn jeugd heeft gesle ten, de beste jaren van zijn leven, mag hij wel zeggen- Zijn eerste gang gold natuurlijk het oude gebouw, waar hij werd ingewijd in de geheimen der Taalwetenschappen en vervolgens richt te hij welgemoed zijn schreden naar het hart van de La tijnse Wijk: de bou levard Saint-Michel. Maar wat al veran deringen in de en kele jaren, dat hij er niet meer geweest was! Wég waren alle gezellige oude studentencafétjes, waar hij urenlang kon debatteren met zün vrienden. Wég wa ren ze, en Gr voor in de plaats waren nu hypermoderne, koude, karakterloze snackbars gekomen, vol helle neopbui- zen, chroom, kleurige plastic-stoeltjes, juke-boxes en kauwende mensen. Pa gruwde ervan, is hard weggelopen en heeft tenslotte gelukkig nog, in een achteraf-straatje, een van zijn oude stam- cafétjes teruggevonden, dat nog niet was aangetast door de moderne plastic- tijd. Daar heeft hij zitten nadenken over de geheimen van het leven en als vanzelf kwam hij daardoor, via de ver borgenheden van de taal, op het Kryp- De prijsvraagredactie wenst alle kin dertjes van harte een Zalig Kerstfeest. Zalig en ook plezierig. En steek vooral de kerstboom niet in brand. De Prijswinnaars: le Prijs: Joke Derksen, Koningstraat 22, Haarlem. 2e Prijs: Ida v.d. Kolk, Antillenstraat 6, Beverwijk. 3e Prijs: Kees van Deursen, Zand- voortselaan 142, Zandvoort- De goede oplossing van de puzzle van de vorige week was: Horizontaal: 2 gitaar; 5 leer; 6. Nora; 7. passagier; 11. meel; 13 Arie; 14. stronk. Vertikaal: 1. stoep; 2 grens; 3. ton; 4. aarde; 8. agent 9. gebak; 10 roker; 12. Leo. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linkerboven hoek schrijven: „Kinderprijsvraag". Het wordt nu toch waarlijk tijd dat EDO weer eens voor een overwinning gaat zorgen .Waarschijnlijk is Duiven voorden morgen tegen Vitesse van ae partij. Een schutter heeft EDO brood nodig. Slechts dan kunnen de regelma tig terugkerende kleine nederlagen in winst worden gewijzigd. Morgen dus de eerste srap in de goede richting VSV moet het thuis opnemen tegen het sterke DFC in welke ontmoeting we de Velsenaren nochtans niet kans loos achten. VSV heeft zich aardig aan gepast en is voor elke ploeg een lastig tegenstander. Een gelijkspel zien we er zeker in. Haarlem, RCH en Stormvogels trek ken er dus op uit. Slechts wanneer zij allen weten te winnen bestaat er nog een kleine kans dat een van onze drie vertegenwoordigers in de strijd om het kampioenschap een rol van betekenis Advertentie Voor Slijvend geluk naar de VERLOVINGSRINOIENSPECIALIST MARTIN UITTENBOGAARB Schoterweg 35, Haarlem. Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak. kan gaan spelen. Haarlem moet naar Sittardia, Stormvogels gaat een bezoek brengen aan Limburgia terwijl RCH de aloude tegenstander Hermes DVS in Schiedam opzoekt. In de tweede klas amateurs is het nu wel een uitgemaakte zaak dat de strijd om de titel in 2 B zal worden uitgevochten tussen HFC en Baarn. HFC moet dus thuis zeker van HMS winnen want Baarn wint natuurlijk van Rapiditas. HBC gaat naar WA om te trachten revanche te nemen voor de op eigen terrein geleden 40 neder laag. Op ecu gelijkspel rekenen we minstens! Schoten heeft het te moeilijk bij AFC en VVB moet in staat wor den geacht bij Holland de volle winst te bemachtigen. In 2 A gaat DEM in Hoorn een uiterst zware strijd tege moet en meer dan een gelijkspel zit er o.i. niet in voor de Wijkenaren. Zandvoortmeeuwen en De Kennemers kunnen echter vrij zeker winnen van Zaandijk en TOG. In het kamp der katholieke derde en vierde klassers is de spanning ten top gestegen. In 3 A van West I blijft Vitesse nog voluit meetellen maar maar dient zijn tegenstander van mor gen, Beverwijk niet te onderschatten. Slechts in dit geval mogen we een zege voor de Castricummers verwach ten. Wijk aan Zee moet de baas kun nen blijven over Terrasvogels en Vel- sen is thuis tegen HSV evenmin kans loos. Maar ADO komt bij Egmondia waarschijnlijk voor een al te lastige opgave. TYBB „doet" in West II weer volop mee nu het kranige Ripperda zon dag j.l. het ongeslagen Roodenburg deed struikelen. Nu moeten de geel zwarten thuis van Rijswijk winnen om in de running te blijven. VVSBHillegom biedt de St.-Bavo club de beste kansen. Bij de .vierde klassers van West 1 is de afstand tussen NAS en Onze Ge zellen dermate klein geworden dat we de Gezellen werkelijk als serieuse kan - hebbers mogen brandmerken. Dat dus een felle nek-aan-nek race w° tussen deze clubs die heiden m g de beste kansen hebben op de ning. De Gezellen ontv^gen Iranian dia terwijl NAS bij Bloemen T-,eJ?arde zoek moet. Of Geel W.t z'jn benarde positie ten koste vanVVHiets zal ver beteren menen we te moeten Detwpte In West II hebben we thans te maken met een groot aantal liefhebbers voor de bovenste plaats. Het laatste woord is hier nog niet gesproken. Foreholte en Concordia kunnen na morgen hun positie versterkt zien want een over winning op resp. SVLV en Docos ligt voor de hand. Maar Lisse moet bij Warmunda danig op zijn tellen passen om niet verrast te worden èn SJC heeft bij Teylingen ook nog niet zonder slag of stoot gewonnen. Dat kan spannend worden in Sassenheim. Advertentie SUBLIEME OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700 - 33.89.29 !°H^!?Jerecht en.... enfin, U ziet het Pa U nietZSlfS 'n z^n vakantie vergeet Horizontaal: 1 kunne^w!?3 "ï311 in de Kamer, die even of Mi Tn' ecbmiken. het Tweede komt m eerste of in de toch wat meer me^de^raktiM"' ZiCh ten bemoeien. aktijk moe- 9 In het begin draagt hij een vracht aan het slot doet hij vreemd mapr' het is zijn eigen schuld: dan mo»? hij maar niet zoveel praten. 10. Geen flanel, maar het lijkt er wel op. 11. Snelheid in het water. 12. Waar men niet alleen kan kopen, maar ook plezier maken. 13- U weet het nog wel, de stijl van de ronde bogen.' 15. Werd vroeger in zout uitbetaald, vandaar de naam. 17. Hier bent U meestal vlugger dan boven. 19. Hebt U het niet kleiner? 21. Op het eerste gezicht zou men zeg gen dat men hiermede wel extra goed moet kunnen zien, maar in werkelijkheid zijn ze alleen maar lastig. 23. Een woord, dat bijna een typisch Engelse melancholie opwekt. 24. Het bewijs, dat U niet was waar U was. 25- Die Belgen toch! Zo noemen ze nu een populier. 26. Weer hetzelfde ais dat met dat zout: maar nu een nog veel deftiger, Frans woord. Bovendien zijn het er meer en, vergis niet, inplaats van met geld, zou het ook weieens met ge rechtelijke beslissingen te maken kunnen hebben. Vertikaal: 2. Men weet over het algemeen wel, dat de appel niet ver van de stam af valt. 3. Heeft dit schadelijke dier o-" Iets met 't meel van doen? 4. Als hij zijn mantel aantrekt, is het al een klucht op zichzelf. 5. Is er iets vreemds met deze mensen? Schaars zijn ze wel. 6. Als we in Frankrijk allemaal te zamen zijn, kunnen we best wat muziek gaan maken. 7. Wij houden het liever bij een een voudig maal. 8. Van hem kunt U voorspoed ver wachten, althans volgens de oude Grieken. 9. Veler verdriet, als het ziek is, maar ook lekker op de boterham. 14 Nog langzamer. 16. Wat de hebzuchtigen voor zich op eisen. 17. Niemand weet waarom hij krom is. 18 Als het ga3t regenen moet U maar net doen alsof U niets merkt. 19. Naar de maan te oordelen zou hij moeten hangen, maar meestal staat hij op een warm plaatsje, waar hij beter tikt dan buitenshuis. 20. Een mooie stem in een klein hokje. 22. Wie „A" zegt, zegt hier al genoeg. 23. De rest plus nog iets 1 m3. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 28 december aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. Hor.: 2. onvermogend; 12. AP; 14. eens; 15. mals; 16. st.17. sar; 19. TT; 21. li 22. sta 23. trede; 25. ara; 27. meter; 29. Ilir; 30. kraak; 32- memo; 33. een; 34. krenten; 36. MMS; 37. k.m.; 38. era, 39. ten; 41. et; 42. ergens; 43. begaam 44. m.n.; 45. met; 47. net; 48. atm.; 52- tekenen; 55. kar; 56. A t 58. naden; 59. kant; 60. sleur; 63. amati; 64. bit; 65. el; 67. ar; 69. a.D.; 70. edel; 72. edik: le' '3- stekelbaars. Vert.: 1. mastiek; 3- R®' ent; 6. rs.; 7. o.m.; 8. NS; 11. starost; 13.T trant- 22 s1emmirdr '25 are; 26. aat; 28 e£ 30 kranienf's^ %enfi.3L kreet; 35. negen- 38. EGM, 40- JTat> 44. maasbal; 46 reden; 49. artikel, 51. meet; 53. kat; 5L Nel; 55.kaal; 57 nu; 59. k.m.; 61. rede; 63. am; 613. 1;k, 67. Ada; 70. et; 71 72. eb, 78. kr. pe prijswinnaars zijn; B RODE, Ferd. Bolstraat 143III AMSTERDAM. ^ojstraat 145 lil, Mej. Rj_ VERMEULEN, straat 68, HAARLEM. Spionkop- VOGELENZANGV0gelenZan§SCWeg 3°°' Voor de wereldkampioenschappen kunstrijden, die van 13 tot en met 15 februari te Parijs worden gehouden, zijn Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra uitgenodigd. Voorts bestaat de kans dat er een derde deelneemster wordt aan gewezen. De voorzitter van de tech nische commissie kunstrijden, de heer de Voogd, heeft namelijk enige tijd ge leden een Amsterdams meisje, Tonny Hoonhout gezien, dat volgens hem en andere deskundigen een buitengewone aanleg heeft. Zij ging later naar Ame rika en is hierdoor uit het oog verlo ren. Twee weken geleden kreeg de heer de Voogd echter een brief of het moge lijk zou zijn, dat Tonny Hoonhout deel nam aan de wereldkampioenschappen te Parijs. Beide partijen, de ouders van Tonny en de KNSB, zijn nu in principe overeengekomen, dat wanneer Tonny Hoonhout met haar moeder naar Ne derland komt, zij een test zou afleggen. Tevens bestaat de mogelijkheid dat zü dan aan de Nederlandse kampioenschap pen, welke op 25 maart 1958 op de hoky te Den Haag worden gehouden, zal deelnemen. Real Madrid heeft er in principe geen bezwaar tegen dat Kopa, oud-interna tional van Frankrijk en thans speler in Real, wordt opgesteld in het Franse elftal voor de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal in Zweden. De Franse bond ontving vrijdag een brief van de Spaanse bond waarin dit werd meegedeeld. Zeker is al dat Kopa van2* mei de dag waar°P de finale balbevt toerno°i om de Europese voet- schikkhL wo,rdt gespeeld ter be- zo mogëmv staan van de Franse bond, Real de Fr^ullen de bestuurders van staan naar zynmaT re?ds e,erder toe* trekken. geboortestad te ver- De Tsjechische wielrenner Fnn„p„ winnaar van twee zilveren meaaule te Melbourne en houder van alle Tsjechi„ sche sprintrecords, is door een militaire rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 18.000 kronen (onge veer 9.000 gulden) veroordeeld. Foucek werd in september van; dit jaar met nog twee wielrenners gearres teerd wegens het smokkelen van Zwit serse horloges uit Oostenrijk naar Tsjechoslowakije. Zijn lotgenoten, Nou- za en Kosta, werden tot 18 en 12 maan den veroordeeld. Foucek is officier in het Tsjechische leger. Horizontaal: 1. penseel; 6. glazuur; 11» s.o.s.; 12. ako; 14 lik; 15. r.r.; 17. haard. 19. e.k.; 20. tik; 22. pan; 23. tot; 25. ode, 26. renkum; 29. mennen; 31. ion; 32. dek. 34. enz.; 35. toe; 37. treuren; 40. ein; 42. Ijlï 43. ee; 44. ems; 46. antenne; 49. spa; 51. OOI» 53. art.; 54. net; 56. armada; 59. malaga; 61. los; 62. aga; 64. aak; 65. pon; 66. at; 68. eland; 71. m.d.; 72. hei; 74. let; 75. ore; 77. ellende; 78. ignobel. Verticaal: 1. portret; 2. n.s.; 3. sol; 4. es» 5 laan; 6. gort; 7. al; 8. zin; 9. uk; 10. re' kenen; 13. ka; 16# rie; 17. ham; 18. dom'» 19. ode; 21. knie; 22. punt; 24. teen; 25. onze; 27. ko; 28. keu; 30. n.n.; 32. delta; 33. krent; 36. olm; 38. rijn; 39. een; 41. iep; 44. etalage! 45. soms;' 46. aïda; 47. erf; 48. enak; 49» stap; 50. amandel; 52. o.a.; 55. el; 57. rot; 58. age; 59. mad; 60. gom; 63. alle; 64. anti; 67. lee; 69. a.e.; 70. pro; 72. hl; 73. in; 75» on; 76. eb. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Zutphen G. Groot Wesseldijk, kandi daat-notaris, te Zutphen, in de plaats van J. A. Beker, die is overleden. In het museum van het Provin ciaal Genootschap vooï, kunsten en we tenschappen te Den Bosch wordt van 21 december tot en met 12 januari een tentoonstelling gehouden „Stad en Land schap, Nederlandse landschapskunst uit de 17e eeuw De dagen zijn weer don ker. Dat zijn ze in deze streken meestal wel, fflaar toch niet zo mooi donker niet zo veelbelovend don ker als nu. Gelukkig zijn de gebeurtenissen er óók naar. Die passen zich als het ware van zelf aan. Nietwaar, we krijgen dus waarschijnlijk wel raketbases in rns goede vaderland. Als de vereniging ter bescherming van natuurmonumen ten er althans niets tegen heeft. En we zullen dus eertijds Leningrad, Moskou, Odessa cn de Krim met raketten kunnen bestoken. Van Waspik uit als het moet. Dat hadden ze nooit kunnen dromen in Rusland: in Waspik trouwens ook niet. En de satellietlanden komen ook binnen ons bereik, te liggen. De weelde kan -~n- voudig niet op. Als ze in Rusland hün raketbases nou ook maar een beetje deskundig opstel len. Dan wordt het hier straks mis schien wel een beetje licht. Voor de economische politierechter te Roermond is vrijdagmiddag de zaak voortgezet tegen een inwoner van Roer mond, houder van een kampeerartike- lenbedrijf, die geverbaliseerd was, om dat hij dit bedrijf uitoefende zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergun ning inzake' het vestigingsbesluit klein bedrijf sportartikelen. De officier heeft 13 december een boete geëist van 260 subs. 26 dagen hechtenis, waarvan 200 voorwaardelijk, bij niet betaling te vervangen door twintig dagen hechte nis voorwaardelijk. De verdediger mr. G. Rieter, zei dat hij destijds met zijn cliënt naar de af deling middenstand van het ministerie van economische zaken te Den Haag was getogen. Hij vroeg daar aan te to nen waar stond geschreven, dat een speciaalzaak in kampeerartikelen viel onder het vestigingsbesluit sportartike len. Men wist het daar niet en stuur de pleiter door naar de juridische af deling, die grote belangstelling voor de ze speciale zaak van verdachte toonde. Men kwam tot de ontdekking, dat er in het besluit sportartikelen ook niets over stond. Men kon echter niet aan nemen, dat kampeerartikelen dan vrij waren, wat logisch het gevolg zou zijn. Men hield er aan vast, dat de klein handel in kampeerartikelen zou zijn ge regeld, maar dat de handel in cara vans vrij was. Pleiter achtte het tenlastegelegde niet bewezen. Kamperen is niets anders dan recreatief sociaal toerisme, dat honderdduizenden Nederlanders bedrij ven. Hij concludeerde tot vrijspraak. De politierechter zal 27 december schriftelijk vonnis wijzen. Op een internationale cross over 8.000 meter, welke in Weimerskirch, een plaatsje 8 km buiten de hoofdstad van Luxemburg, wordt gehouden zullen drie Nederlandse atleten, namelijk Viset (Cialfo-Arnhem), Jonkers (Spint-Breda) en Cujé (EMM-Middelburg) ons land vertegenwoordigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4