Op 11 februari begint in LOURDES de viering van het eeuwfeest Zal de H Vader toch een kort bezoek brengen In september volgend jaar een internationaal Mariacongres Ballistische projectielen naar Nederland geuut, I Scripto Satellite Treinramp bij Woensel voor de spoorwegongevallenraad Eenheid van geest en lichaam Beraad van de arbeid I Scheep j e-in-nood behouden binnen gebracht EISENHOWER WIL GELD VOOR OPENBARE ZITTING IN DEN BOSCH ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGINA 7 te.. (Van onze Parijse correspondent) •m jegentienhonderdachtenvijftig, het jaar van het eerste eeuwfeest van de Verschijningen te Lourdesis na in zicht en, naar ooit het te Parijs gevestigde informatiebureau voor de eeuwfeestviering kan vaststellen, de belangstelling naar de te Lourdes te houden festiviteiten neemt van dag tot dag in intensiteit toe. Wij hebben op het bureau het navolgende overzicht gekregen van hetgeen als de „grootste datums" van de eeuw feestviering zijn aangehouden door het organisatie comité, waarvan mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, voorzitter is en waarvan de activitei ten voor een groot deel gecentraliseerd zijn in Rome - dis centrum van de gehele katholiciteit - ook uit praktische overwegin9en aangewezen voor organisatie op mondiaal niveau. Het eeuwfeest dan zal geopend worden op 11 fe bruari, de datum waarop in 1858 Bernadette haat eerste Verschijning hadv°or de opening zijn diverse pontifieale plechtigheden voorzien, die gepresideerd zullen worden door Z. Em. kardinaal Gerlier aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallië. De dr*e voorafgaande dagen zijn gewijd aan een triduum, dat gepredikt zal worden door mgr. Théas. Alle data, waaraan de herinnering aan de diverse achtereenvolgende Verschijningen is verbonden, zullen overigens gevierd worden met een bijzondere luister, zo dus die van 18 februari, honderdste verjaardag van de derde Verschijning, die tevens de feestdag is van de H. Bernadette. Lqch één van de hoogste hoogtepunten van de Viering valt op 25 maart, feest van Maria Bood schap, waarop Bernadette de Verschijning had, waarop deze verklaarde: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis." RODE KRUISHULP AAN PERZIË Walter Frieling overleden de. dt fa/oMt Vreugde en vrede, de gaven van Kerstmis, zijn belangrijk voor de geestelijke èn lichamelijke gezondheid Een biddende Franse pelgrim te Lour des. Op de achtergrond de basiliek. Vrijdag is het vissersvaartuig Ierse- ke ongeveer vijf mijl ten zuiden van Hoek van Holland op een zandplaat voor het strand vastgelopen. De S.O.S.-seinen, die met de lamp .verden uitgevoerd, werden opgemerkt door I een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg. Het scheepje was lek geraakt, had een onklaar roer en aan boord, vermoedelijk de machinekamer, was brand uitgebrchen. Deze brand was al geblust, toen de reddingboot President Jan Leis in de middag bij slecht zicht vastmaakte. De Ierseke is naar Hoek van Holland gesleept, eerst aan de Zuidzijde van de Nieuwe Wa terweg aan de grond gezet en later naar Maassluis gebracht. Vele honderden slachtoffers van de aardbevingsramp in Perzië zullen hulp ontvangen van het Rode Kruis. De Perzische Rode Kruisvereniging heeft daartoe een oproep gericht tot de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève. Uit Nederland is reeds een zending hulpgoederen onderweg als bijdrage van het Nederlandsche Roode Kruis. Over enige dagen zal de K.L.M. nog een par tij dekens vervoeren. Deze dekens zul len waarschijnlijk worden meegenomen door het toestel, dat de Shah van Per zië maandag van Beiroet naar Teheran brengt. Wegens de hulpactie, die via giro 777 wordt gevoerd ten behoeve van de Nederlanders die uit Indonesië terug keren onder moeilijke omstandigheden kan het Nederlandsche Roode Kruis geen speciale inzamelingen houden. Via het gewone gironummer 22000 van het hoofdbestuur zullen echter bij dragen tot leniging van de nood gaarne worden ontvangen en overgemaakt aan de Perzische zustervereniging van „De Rode Leeuw en Zon" in Teheran. De architect Walter Frieling is don derdag in zijn woning in New York na een kortstondig ziekbed overleden. Frieling, die 72 jaar werd, was af komstig uit Duitsland, vanwaar hij in 1907 naar de V.S. emigreerde. Hij be gon zijn carrière als architect van de wereldtentoonstelling van San Fran cisco in 1915. Onlangs werkte hij mede aan de res tauratie van het Metropolitan Museum en de beurs van New York. Een overzicht van de bedevaartsplaats Lourdes. Op de voor grond ziet men de werkzaamheden aan de ondergrondse basiliek, die volgend jaar gereed zal komen. feest van de door de regerende Paus riacongres zijn, te houden van 10-17 De nieuwe enorme ondergrondse ba siliek 200 meter lang, 80 meter breed die op het ogenblik in Lour des gebouwd wordt, zal op die dag geconsacreerd worden en wel door (on voorziene omstandigheden voorbehou den) Z. Em. kardinaal Roncalli, ge- Wezen pauselijk nuntius te Parijs, thans patriarch van Venetië. Kardinaal Ron calli zal echter niet de kwaliteit hebben van pauselijk legaat. Aan de basiliek wordt nog hard gewerkt, maar het wordt aan geen twijfel onderhevig geacht, dat zij tijdig gereed zal zijn, Met het inzeften van het milde jaarge tijde zal dan de stroom beginnen van de grote pelgrimages. Als bijzonder karakteristieke pel grimages worden aangemerkt: een internationale pelgrimage van blinden (8-12 april), een internationale lucht- vaarderspelgrimage (6-8 juni), een in ternationale pelgrimage van militai ren (14-15 juni een internationale pel grimage van koorknapen (4-7 juli), een internationale pelgrimage van doofstommen (4-7 augustus), een in ternationale pelgrimage van kinderen van Maria (5-9 augustus), een interna- tiorUe padvinderspelgrimage (10-15 augustus) en een internationale pel grimage van de arbeiderswereld (om streeks 15 augustus). Ontelbaar zijn de diverse nationale pelgrimages. Een nationale Nederlandse bedevaart zal te Lourdes zijn van 11-16 juli, zodat haar laatste dag samenvalt met de plech tigheden ter viering van de laatstge- dateerde der Verschijningen aan Ber nadette. Een zeer bijzonder hoogte punt zal natuurlijk zijn 15 augustus, tot dogma verklaarde Opneming van Maria ten Hemel. Ten aanzien van de plechtigheden op die dag schijnt het program nog geen vaste vormen te hebben aangenomen. En ook uw correspondent, evenals vele andere, heeft nog eens de vraag op geworpen, of nog rekening wordt ge houden met de mogelijkheid, dat op deze, dan wel op enige andere dag van het eeuwfeestjaar, Pius XII, wiens bijzondere devotie voor O.L. Vr. van Lourdes genoegzaam bekend is, zich in Persoon naar het genade-oord zal verplaatsen. Aangaande zulk een moge lijkheid al dan niet, tast men echter ook in de organisatiekringen van het eeuwfeest in het duister. Indie i evenwel dit Hfeogst gedenk waardig .evenement zou plaatsvinden schijnt men het voor het meest aan nemelijk te houden, dat het in dier voege zou zjjn, dat de H. Vader op een dag per vliegtuig arriveert en ver trekt. Zulks dan op grond van dubbele aan het organisatorische ontleende overwe gingen: de H. Vader zou aldus zijn afwezigheid uit het bestuurscentrum der Kerk tot een minimum beperken en te Lourdes zou aldus een welhaast hopeloze chaos, teweeggebracht door een stormloop van alles wat de moder ne wereld aan publiciteitsmiddelen kan opbrengen, te vermijden zijn. Evenwel: hoe zouden de medische adviseurs van Pius XII tegenover een dergelijk plan staan? Zoals gezegd ook de eeuwfeest- organisators tastei hier in volkomen duister, hetgeen evenwel betekent, dat zij de gebeurtenis niet op voor hand uitgesloten achten. De belangrijkste gebeurtenis in september zal het Internationaal Ma- september; daarvan zal het eerste ge deelte van de tiende tot en met de dertiende gewijd zijn aan dë weten schappelijke behandeling van mario- logische vraagstukken, vermaarde theologen uit de gehele wereld zullen daaraan deelnemen. Voor de overige dagen van het Mariacongres zullen de plechtigheden worden voorgezeten door een pauselijk legaat, die nog niet is aangewezen. Een der laatste hoog tijdagen van het herdenkingsjaar zal uiteraard 8 december zijn, het feest der Onbevlekte Ontvangenis. Het herden kingsjaar wordt gesloten op 11 febru ari 1959 en de sluitingsplechtigheden .dien worden gepresideerd door de kardinaal-aartsbisschop van Parijs. Naar men ons mededeelde zal het karakter van de eeuwfeestplechtighe den grosso modo hoegenaamd niet ver schillen van het karakter, dat de plech tigheden te Lourdes normaal plegen te hebben: pontificale missen, loven, pro cessies, ziekenzegeningen, predikaties in ontelbare talen. Het feit dat de te Lourdes aanwezige massa's in omvang en in cosmopolitische samengesteldheid het daar gebriïikelijke ver zullen over treffen heeft de organisators overigens de eis gesteld de plechtigheden zo een voudig mogelijk te houden. Niettemin is de verwachting, dat bepaalde bede- vaartgroepen met min of meer eigen- geaarde manifestaties voor de dag zul len komen, zo b.v. de internationale katholieke arbeiders. Aan Lourdes gewijde mysteriespelen zullen worden opgevoerd in diverse Frrnsc provinciesteden, zulks binnen het raan. van de diocesane vieringen, maar waarschijnlijk niet te Lourdes zelf. Wel zal daar een speciaal voor het eeuwfeest gecomponeerde mis ten gehi-3 worden gebracht. President Eisenhower van de Ver enigde Staten zal het Amerikaanse Congres extra geldmiddelen vragen voor een spoedprogramma voor de bouw van ballistische projectielen, zo dat vier NATO-landen, waaronder Ne derland, al binnen 18 maanden projec tielen zouden kunnen ontvangen. Aldus heeft U.P. uit gewoonlijk betrouwbare bron in Washington vernomen. De mi litaire leiders van de NATO zouden in Parijs zijn overeengekomen de projec tielen af te leveren in deze volgorde: 1. Engeland, 2. Turkije, 3. Frankrijk en 4. Nederland. Volgens de zegslieden zullen de pro jectielen geleverd worden als directe Amerikaanse hulp aan genoemde vier landen. Verder zou Amerika ook bereid z(jn financieel te helpen bij de bouw van de bases, waaraan veel onder grondse constructies te pas komen in verband met de kernladingen, die aan wezig moeten zijn voor onmiddellijk ge bruik. Deze atoom-springkoppen wor den opgeslagen in diepe schuilkelders, die .jestand zijn tegen toomaanvallen. De bewaking der springkoppen wordt aan Amerikanen opgedragen. Voor de bouw der bases zal de opperbevelheb ber var. de NATO generaal Norstad echter waarschijnlijk officieren aanstel len van het land, waar de bases komen. En verder zal waarschijnlijk een kleine NATO-staf aangesteld worden ter assis tentie van de basescommandanten. Inmiddels zullen naar verluidt spoe dig stappen gedaan worden om strijd krachten te trainen in het gebruik van de projectielen. De landen zullen ook voor de bescherming der bases zorg moeten dragen. De politieke doelstelling van deze mi litaire maatregel zou zijn Rusland te tonen, dat het Westen niet uit zwakheid wil onderhandelen. Enkele NATO-rege- ringen zouden overeengekomen zijn, dat terwijl kontakt gezocht wordt met Rus land het Westen moet laten zien, dat het van plan is sterk te zijn en zich zelf te verdedigen. Volgens de zegslieden zou Frankrijk binnenkort officieel akkoord gaan met het vestigen van bases op zijn grond gebied. Advertentie Import: G.C.T. v»n Dorp, Den Haag. Donderdagochtend is de Duitse kustvaarder „Isebek" op het strandhoojd bij Zoutelanden op Walcheren gelopen. Later is de kustvaarder vlotgesleept en bi) Vlissingen aan de ketting gelegd op verzoek van het polderbestuur van Walcheren in verband met de schade aan de zeewering. Vervolg van pag. 1) O 12 augustus werd echter zoals ge zegd van Eindhoven naar Woensel niet over verkeerd spoor, maar over een normaal beveiligd hulpspoor gereden, dat eindigde bij het onveilig signaal in Woensel. Pas daar begon de manoeu vre „verkeerd spoor" en pas daar had de lastgeving daartoe mogen worden afgegeven. Ir Burger, hoofdinspecteur van de N.S. verklaarde, dat op 3 maart 1956 dezelfde manoeuvre was gemaakt. Toen waren de treinen inderdaad in Woensel gestopt en was daar de last geving uitgereikt. Bestond er een instructie, zo vroeg mr. de Zaaijer, dat de tweede lastge ving niet apart, maar alleen in combi natie met de eerste, in Eindhoven mocht worden afgegeven? „Nee", zei ir. Burger, „maar dat zegt het gezond verstand". Op de vraag van de voorzit ter, of het niet veiliger was, in Eindho ven twee lastgevingen „verkeerd spoor rijden" in voorraad te hebben, één voor het traject Eindhoven-Woensel en één voor heel het traject Eindhoven- Best, waardoor er dus geen losse last geving „verkeerd spoor van Woensel naar Best" zou kunnen worden afgege ven, antwoordde ir. Burger, dat ook bij het voorhanden zijn van een „lange" en een „korte" lastgeving fouten niet zijn uitgesloten. „Bij nonchalant afge ven kan men immers de verkeerde uit reiken". Mr. De Zaaijer vond het vreemd, dat de Eindhovense treindienstleider, die een perronopzichter opdracht had gege ven om de lastgeving uit te reiken, zelf niet in het bezit was van deze lastge ving én niet precies wist wat er in stond. Op het opzichterskantoor werd met de „gevaarlijke papieren", zoals mr. De Zaaijer de lastgevingen typeerde, „nog al nonchalant omgesprongen". Dat bleek uit het feit, dat de rampzalige last geving er een was van een type dat al geruime tijd was ingetrokken. De lastgevingen van dit oude type waren uit de roulatie genomen, maar niette min was het blok lastgevingen, die de perronopzichter in het opzichterskan toor uit een la had gehaald van het oude type. „Het deed voor de'gevolgen niet ter zake, maar het had kunnen zijn" aldus de voorzitter. De lastgevingen verkeerd spoor rij den worden uitgegeven door de inspec tie Breda van de N.S. De inspecteur van deze inspectie verklaarde, niet te heb ben geweten, dat de lastgeving voor het traject Woensel-Best in Eindhoven voor radig was. Dit laatste was echter niet verboden. De inspecteur vond nog altijd dat de regeling goed was geweest. Te genwoordig wordt echter bij iedere last geving vermeld, waar zij mag worden afgegeven. Voorts zijn de lastgevingen (Van onze medische medewerker) Kerstfeest is het feest van de vreugde om de ge boorte van de Verlosser. Het kleine kind van Bethlehem bracht ons ook de vrede; door zijn verschijnen na al die eeuwen van gespannen verwachting werd het onrustige verlangen om gezet in het vredige be wustzijn van de vervul ling. De liturgie viert Pasen, het feest van de voltooiing van de verlossing als een feest van hoger rang. Het feit dat de christen (theologisch gezien ten onrechte) geneigd is de vreugde van het Kerstfeest hoger te stellen dan die van Pasen, zal behalve door de be grijpelijke gevoelens van tederheid die het Kerstgebeuren oproept, ten dele ook zijn verklaring vinden in de hun kering van de mens naar de vrede. Nu meer dan ooit, want onze tijd kent de vrede niet meer. Na de laatste oor log leven wij voortdurend in een ge wapende vrede die geen vrede is en voor vele mensen geladen is met een angstige onzekerheid over het nood lot dat voorbij kan gaan, maar ons ook op een zwarte dag kan treffen. Vanzelfsprekend wordt onze gezond heid door deze spanningen ongunstig beïnvloed. Wij mensen zijn gecompliceerde en onverstandige wezens, want wie zou verwachten dat een groot aantal men sen uit dit alles de voor de hand lig gende conclusies zou trekken inzake de betrekkelijkheid van de dingen dezer wereld, komt bedrogen uit. Weliswaar is er enerzijds een tendenz tot verdie ping en beschouwing, onder meer tot uiting komend in de na-ooriogse toe loop naar kloosterorden als de Trap pisten, maar deze wordt volledig in de schaduw gesteld door de jakkeren de onrust van onze dagen waarbij nie mand zich de vraag schijnt te stellen: waarheen? De geestelijke gezondheidszorg heeft hier een enorme taak, die naar onze mening evenzeer ligt op het gebied van de zielenherder die zijn kudde moet helpen te komen tot een hervin den van een juiste waardering van de waarden van het leven. Zonder dit „kalmerende middelen". Kostbare en geraffineerde reclames werken een overmatig gebruik of liever misbruik van deze stoffen in de hand. Weini gen zien helaas in, dat het allemaal niet veel beter dan kwakzalverij res pectievelijk drogistengeneeskunde is. De wezenlijke kwaal wordt niet weg genomen. Het is als met een pijnlijke rotte kies, een kiespijnpoeder kan tij- „verkeerd spoor rijden van Woensel naar Best" niet meer voorradig in Eindhoven. De Eindhovense treindienstleider, die de lastgeving heeft afgegeven, is om 7 uur 's morgens uit dienst gegaan, na een notitie te hebben achtergelaten voor zijn opvolger. Daarin stond, dat de treinen over het hulpspoor en daarna over verkeerd spoor zouden rijden, maar niet, dat reeds opdracht was ge geven, de lastgeving „verkeerd spoor rijden" in Eindhoven uit te reiken. Dit zou de eerste treindienstleider bij het overgeven van de dienst wel gezegd hebben .Zijn opvolger verklaarde ech ter, dat hü in de mening had verkeerd, dat trein 54 ir Woensel zou stoppen om daar de lastgeving in ontvangst te ne men. Ook van de treinen 614 en 1214, die vlak daarna vertrokken, veronder stelde hij dit. Hoewel deze treinen in zijn diensttijd vertrokken, trad hij niet in de regeling, die zijn voorganger voor deze treinen had uitgestipeld. De adjunct-stationschef, die op de morgen van 12 aug. in Eindhoven de leiding had, hoorde pas op het laatste moment van de regeling, die de trein dienstleider had getroffen. Terwijl hij trachtte, met de treindienstleider in contact te komen, voltrok zich de ramp. De machinist van de ongevallentrein, die op dat moment op het defecte spoor stond, zei, dat hij trein 54 zag langs komen. Vlak daarop hoorde hij een enorme klap. De machinist van trein 609, die nog niet geheel genezen was van de opgelopen shock, kon zich van de ramp niets herinneren. „Ik herin ner me alleen dit: dat ik twee bran dende grondlantaarns gezien heb en meer niet. Toen ben ik weggelopen". „U bent als door een wonder aan de dood ontsnapt", zei mr. De Zaaijer. iiiiiiiiiiiiniiiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiniiiimiii laatste zal het pogen van de medici p-ychiaters incuis ijdel blijken. De wetenschap kan het geestelijk le ven niet vervangen, alLe kennis en or ganisaties ten spijt. Alleen een bloeiend geestelijk leven kan de innerlijke rust schenken die noodzakelijk de basis moet vormen voor de geestelijke en onverbrekelijk hiermee verbonden li chamelijke gezondheid. De psychosomatiek heeft de laat ste jaren weer-de nadruk gelegd op de eenheid van geest en li chaam: psychische moeilijkheden kunnen een lichamelijke ziekte in de hand werken en omgekeerd, maar de officiële geneeskunde is er nog slechts weinig van doordrongen, dat ook het innerlijk leven in religieuze zin hier mee onlosmakelijk is verbonden. De godsdienst is niet weg te denken uit het menselijk leven. Vooral in de Verenigde Staten wordt de door zich zelf en jnderen op gejaagde nerveuze mens bedolven on der talloze, vaak diep ingrijpende delijk wonderen verrichten, maar de rotte kies wordt er niet beter door en zal er toch uit moeten. De !gang naai de tandarts is voor velen echter niet gemakkelijk. Aldus gaat het de nerveu ze gespannen mens, een kalmerend middel kan soms nuttig zijn en tijde lijk de spanningen onderdrukken. Het gelukt echter maar zelden de spannin gen weg te nemen omdat zij meestal niet voortkomen uit een abnormale werking van het zenuwstelsel zelf, maar een gevolg zijn van een overbe lasting van de geest, die bij de ene mens veerkrachtiger is dan bij de an der; dit zal een ieder duidelijk zijn. Wij christenen hebben daarom reden te over om op het feest van de vrede dankbaar te zijn, dat wij het geloof hebben gekregen dat ons houvast, rust en vrede kan geven. Daarom hopen wij dat de vrede des harten niet alleen een vrome wens maar inderdaad uw deel moge zijn, mede tot heil van uw lichamelijke en geestelijke gezondheid. ST. (Vervolg van pag. 1) n deze zin moet ook worden ver staan hetgeen Middelhuis heeft ge zegd over de bevordering van de werkgelegenheid door het nemen van finantiële maatregelen welke er in eer ste aanleg op schijnen te zijn gericht de werkgevers te bevoordelen. Op een kadergespreksavond met plaatselijke arbeidersleiders waar we de openings rede van de heer Middelhuis bespraken, merkten sommige mensen op dat de afstand tussen de arbeiders en de ar beidersleiders reeds zo groot zou zijn geworden dat zelfs d: verbondsvoor zitter van de K.A.B. een verdediger van de belangen van het „kapitaal" zou zijn geworden. Dit is toch zonder meer kortzichtigheid. Als Middelhuis tot de middelen die de werkgelegenheid bevorderen rekent: discontoverlaging en investeringsaftrek, dan is zijn uit gangspunt niet de vraag: hoe kan ik het kapitaal wat toespelen maar, hoe kun ne wij er aan meewerken dat de onder nemingen kunnen worden uitgebreid zodat er voor'meer mensen werkgele genheid ontstaat. We mogen niet ver geten, dat elk jaar opnieuw werkge legenheid moet worden geschapen voor veertig a vijftigduizend mensen, die zich op de arbeidsmarkt aanbieden. Van geheel andere orde is de vraag op welke wijze de verdeling van de betere bedrijfsuitkomsten tot stand moet komen. En ook dit punt is de K.A.B.- voorzitter niet uit de weg gegaan. Hier moeten we evenwel herhalen hetgeen we al dikwijls hebben betoogd, namelijk dat we ons bevinden in een maatschap pij, die in een voortdurende staat van ontwikkeling is. Theoretisch is een re volutionair ingrijpen in de bestaande orde denkbaar. Maar geen zinnig mens zou daaraan willen meewerken. Welnu, dan hebben we geen andere keus dan door het beïnvloeden van het gedachten- en daarmee van het dadenleven da betere verdeling van de bedrijfsuit komsten na te streven. In dat verband was de rede, welke de verbondssecretaris, de heer W. Le lieveld, hield van groot gewicht. Zijn betoog over de ontwikkeling van de T.B.O. was enerzijds een klacht tegen de onwilligen, die niet wensen te zien, dat de ontwikkeling van de maatschap pelijke verhoudingen, welke zich sinds jaar en dag heeft ingezet, misschien wel eens moet worden getemporiseerd maar niet meer kan worden gestopt. Anderzijds was het een dringend be roep ook op de arbeidersleiders zelf om van de wezenlijke inhoud van het begrip bedrijfsdemocratisering een zo danige studie te maken, dat het hun volledig geestelijk eigendom wordt. En dat ook dit beroep noodzakelijk was bleek helaas uit de opmerkingen die van gebrek in dit opzicht getuigden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7