Z.H. DE PAUS: Vrede kan opoffering eisen yan eigen wettige verlangens Kerstboodschap wijst aan wanhopigen en pessimisten de weg naar Bethlehem OVER INDONESIË Indonesische versie in strijd met de feiten 1 Vrouw steekt man met een mes Sneltrein kraakt vrachtauto bij station Sloterdijk Twee doden en vier zwaargewonden REGERINGSVERKLARING OVERWEGBOMEN GINGEN TE VROEG OMHOOG Twee ongelukken bij hetzelfde obstakel Brits vrachtschip op de Noordzee vergaan Auto in Noord hollands Kanaal Het weer jsfhi DE CHRISTEN MAG NIET AFZIJDIG BLIJVEN Slachtoffer overleden Re ger in gsver kl ar in g voor de radio De „Oranje" vóór Kerstmis thuis Enkele personen op het nippertje ontsnapt Eén dode en vier gewonden Met 28 man Dame uit Haarlem om het leven gekomen Somber en vrij koud Koeler weer MAANDAG 23 DECEMBER 1957 W ereld-pessimisme Harmonie in de wereld Samenwerking Nieuwe vindingen De minister-president dr. W. Drees was vanmiddag met tien leden van het kabinet in de Tweede Kamer aanwezig toen minister Luns namens de regering de aangekondigde ver klaring aflegde over de moeilijkhe den in Indonesië. In de loges bevon den zich leden van de Amerikaanse ambassade en van de diplomatieke missie van Indonesië in ons land. Ook de vice-president van de Raad van State, dr. Rutgers, woonde deze speciale vergadering bij. Zelden is de publieke tribune het afgelopen jaar zo vol geweest als bij deze gelegen heid. De verklaring luidde als volgt: *1 I y f Jè*- 81ste JAARGANG No. 29792 éce MORRIS before t/ouóur// Falcon Tweed Regenjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSC COURANT Paus Pius heeft gisteren in zijn Kerstboo<tschaP tot de wereld een be roep gedaan op „alle regeerders der volkere"" orn ('e oorlog te verhinderen tnet behulp van de daartoe geschikte internationale instellingen, de bewape ning onder een doelmatig toezicht te stellen en een hechte saamhorigheid tot stand te brengen onder alle volkeren i#e oprecht naar vrede verlangen, ten einde aldus degenen, die deze vrede zouden willen verstoren, af te schrik ken. Thans gaat het er niet zozeer om ordeverstoringen uit de weg te ruimen, wel om ze te voorkomen en een ereio_ <iie a] te veel geleden heeft, een ®"e,v*«-<Jiende rust te gunnen. „Wij, Ic ??.?.meer dan eens in hachelijke ogenblikken hebben ingespannen om met vermaningen en raadgevingen die saamhorigheid weer te versterken en die het als een bijzondere Goddelijke zending van ons pontificaat opvatten om de volkeren te verbroederen en te verenigen, wij hernieuwen onze aan sporingen nog eens, opdat onder de ware vrienden van dt vrede iedere mo gelijkheid van naijver moge verdwij nen. iedere reden tot wantrouwen ver wijderd moge worden. De vrede is een zo kostbaar goed, zo vruchtbaar, zo begerenswaard cc zo begeerd, dat iedere krachtsinspanning om hem in bescherming te nemen goed besteed is, ook wanneer d'it aan beide zijden gepaard gaat met opoffering van eigen w-eftlge verlangens. Wij zijn er zeker van, dat de volkeren het zonder aar zelen met ons eens zullen zijn en de- zeit«ie gevoelens verwachten bij hun bestuurders", aldus de Heilige Vader. In de Consistorie-zaa. van het Vati- Caan las de Paus in totaal ongeveer de helft van zijn 7.000 woorden tellende boodschap voor, teneinde zijn gehoor biet al te zeer te vermoeien. De deken Van het Heilig College van Kardina len, kardinaal Tisserant had tevoren Kerstwensen van het College tot uitdrukking gebracht. De Pauselijke toespraak werd voor het eerst over na genoeg de gehele wereld verspreid door de nieuwe, krachtige zenders van Radio Vaticana, en gerelayeerd door verscheidene andere zenders. Een Va ticaanse woordvoerder verklaarde la ter, dat de uitzendingen naar de Sov jet-Unie en China zijn gestoord. .Richt uw ogen omhoog, Jeruzalem, naar de macht van de koning, die komt om u te bevrijden," zo begon de Heilige Vader zijn rede. Hij wees er in zijn inleiding op, dat inderdaad velen in deze wereld hun ogen op de komst van de Verlosser gericht hebben, maar hij stelde ook vast, dat velen zich nog niet terneer kunnen werpen voor de Verlosser. Zij kunnen zich de grootheid van het gebeuren van Kerstmis niet indenken. De schittering van de moder ne wetenschap en haar ontdekkingen doet velen de ogen sluiten voor de gro te werken Gods. In plaats van het „Ere aan God in den hoge" zingen zij het lied „Ere aan de mens op aarde". Maar wanneer de eerste golf van be wondering dezei mensen voorbij is, be gint bij hen de vrees voor de resulta ten van de ontdekkingen op te komen. Zij zijn bang er zelf het slachtoffer van te zuller worden. Deze mensen wil de Heilige Vader dan de weg wijzen naar-Betlehem, waar de mens de les der harmonie in de wereld kan leren. De Kerstrede van de Heilige Va der, die in drie delen verdeeld was, be handelde allereerst het wereld-pessimis- me. Terwijl de mens van het eerste begin af vol bewondering was voor de prachtige harmonie in de levenloze en levende natuur, viel hij steeds weer te rug tot neerslachtigheid, wanneer hfl de blik op zichzelf sloeg en de para dox zag tussen zijn verlangens en zijn daden. Zijn bestaan, dat hijzelf ge maakt heeft, ervaart hij als chaotisch. Na verschillende soorten en graden van pessimisme te hebben aangeduid, ging de Paus in op de oorzaken er- ban. Als een der belangrijkste sympto men van het verval der beschaving gaf hjj aan het „technicisme", uitgedrukt in de eenzijdige v< rmaterialisering der cultuur. Het tweede deel van de Pauselijke Kerstboodschap bevatte een diepe, theologische beschouwing over de taak, die het Goddelijk Woord door zijn Menswording heeft vervuld in de vrij making van'de mensen, en het herstel van de harmonie, welke door de erfzon de verstoord was. Het derde deel van de boodschap van Paus Pius XII ging over enige prak tische toepassingen, hoe de harmonie in de wereld van heden te realiseren is. De eerste manier is het volledig onderhouden van de zedenwet, dat niet alleen in onze persoonlijke relatie tot God beslissend is, maar ook ef fect heeft op de wereld-harmonie. Zeer beslist eiste de Heilige Vader in dit deel van zijn redevoering, dat de Christen actief aan het openbare leven zal deelnemen. „Het zich be moeien met de wereld om de Godde lijke orde te handhaven is een recht i een plicht, die Inwendig samenhangt met de verantwoordelijkheid van de Christen. Spitsvondige beweringen kunnen een dergelijke verantwoordelijkheid niet opheffen. Deze beweringen worden te berde gebracht als verontschuldigingen om de passiviteit van sommige Chris tenen te verbloemen. Ofwei zij worden ingegeven door een niet- gerechtvaardigde afgunst van de tegen standers, vooral wanneer men gaat be weren, dat onder de activiteiten van de christenen in de wereld machtswel lust schuil gaat, welke vreemd is aan de geest van Christus, dat deze activi teiten weerzin wekken tegen het Chris telijk geloof bij h«n, dit daar toch al vijandig tegenover staan, dat zij een gevolg zijn van tekort aan vertrouwen op God en Zijn Almachtige Voorzienig heid en dat zij een bijsmaak hebben van verwaandheid aan de zijde van het schepsel. Sommigen geven zelfs te ken nen, dat het christelijke wijsheid zou zijn terug te keren naar de zogenaam de bescheidenheid van de Catacom- bentijd. Van wijsheid daarentegen zou het getuigen terug te keren naar de wijsheid, door God aan de apostel Pau- lus ingegeven: „Alles is het uwe: wereld, leven, dood, heden, toekomst, alles is het uwe, maar gij behoort aan Christus en Christus aan God". Een tweede praktische punt dat de Paus hierbij aanroerde, is de samen werking me. anderen om de wereld vooruit te helpen. De katholieken be horen zich behoorlijk te bekwamen. Dat dit geschiedt door zich onderling organisatorisch aaneen te sluiten is prijzenswaardig en geeft anderen niet het recht de katholieken van on verdraagzaamheid of het koesteren van een ghetto-geest te beschuldigen. De Paus moedigt de georganiseerde invloed der katholieken aan op het ge bied van politiek en vakbeweging. Ook Behalve bijgaande samenvatting van de Kerstboodschap van de Paus geven wij ook een volledige tekst, die ijl vier gedeelten zal worden gepubli ceerd. Het eerste stuk vindt men vandaag op pagina 5. De vertaling van de tekst is van het Katholiek Nederlands Persbureau wees hij af de opvatting van hen, die slechts samenwerking wensen op het „louter menselijke vlak", waarbij godsdienstige overtuigingen en de wer kelijke levenswaarden ter zijde worden geschoven. Over de atoomenergie en de onrust in de wereld der geleerden zeide de Paus, dat bij alle verdere besprekingen de Goddelijke harmonie als leidraad dient te worden beschouwd. „Wie ziet niet," aldus zei de Paus, „da* de ontwikkeling en toepassing van bepaalde uitvindingen voor militaire doe len bijna overal schade veroorzaken, die niet in verhouding staat tot de voor delen, zij het van politieke aard, die er uit voortvloeien en die men op an dere wijze, met minder kosten en ge varen, zou kunnen verkrijgen. Wie zou de economische schade kunnen becijfe ren van vooruitgang, die niet door de wijsheid wordt geleid Er wordt zoveel materiaal, geld en arbeid gebruikt voor het maken van nieuwe wapens, dat zelfs de JÜkste volkeren erop bedacht moeten zijn het eens te zullen betreuren dat de harmo nie van hun nationale economie °P ge vaarlijke wijze is verstoord, netgeen misschien reeds gebeurd is, al poogt men dat te verbergen. „De Goddelijke wet van de harmonie in de wereld legt", aldl?s de Paus, „aan alle regeerders der volkeren de strikte verplichting op, om de oorlog te ver hinderen met de daartoe geeigende in ternationale instellingen, de bewapening onder een doelmatig toezicht te stellen en met de meest hechte saamhorigheid van de volkeren onderling die naar de vrede oprecht verlangen, schrik aan te jagen aan degenen die de euvele moed zouden hebben deze te verstoren. Wij zijn er zeker van dat deze band bij het eerste teken van gevaar steeds nauwer zal worden aangehaald. Zoals dit nog onlangs op duidelijke wijze tot uiting is gekomen". Zinspelend op de bewapeningswed- lojp tussen de naties, die „slechts hoovaardij voortbrengt, waardoor onder linge verwijdering, haat en rouw wor den opgeroepen", dringt de Paus er op aan de feiten tot hun normale ver houdingen terug te brengen. Moge de christelijke mens er in slagen, zo zei hij, doi - gebruikmaking van de vrijheid v.n geest die voortkomt uit een bredere kijk op de dingen, in objectie ve beschouwing van de gebeurtenissen de rust en de kracht des geestes te rug te vinden, die geworteld zijn in de Goddelijke Geest, welke altijd in de wereld aanwezig is. „De ernstige ontwikkelingen, welke zich in Indonesië hebben voorgedaan sedert de ministerpresident op 3 decem ber j.i. een verklaring in de Tweede Kamer heeft afgelegd over de gebeur tenissen aldaar, nopen de regering de Kamer wederom op de hoogte te stellen van de behandeling, welke de Nederlan ders en de Nederlandse belangen in Indo nesië ondervinden en van de maatre gelen, welke de Nederlandse regering in verband daarmede heeft genomen. De regering moet tot haar diep leed wezen constateren dat de situatie in In donesië de laaste drie weken in ernstige mat is verslechterd. De tengevolge daar van ontstane toestand heeft twee aspec ten: de sfeer waarin de Nederlanders in Indonesië zich op het ogenblik be vinden en de uitzichten voor de Neder landse bedrijven in de republiek. Laat ik eerst over dit laatste iets zeggen. De Indonesische regering heeft tegen het Nederlandse bedrijfsleven maatregelen genomen of toegelaten, welke een ern stige aantasting betekenen van de rechtspositii der getroffen bedrijven, de bedrijfsuitoefening in hoge mate hebben belemmerd en in vele gevallen zelfs on- mogelijk maken. Uit de persberichten zal de Kamer bekend zijn dat door het optreden van de Indonesische vakbond van scheep- vaartpersoneel voor de K.P.M. een vrije bedrijfsuitoefening onmogelijk werd, als gevolg waarvan de schepen van de K.P.M. zich zoveel mogelijk in havens buiten Indonesië in veiligheid hebben gesteld. Van Indonesische zijde is getracht dit onrechtmatig te ver hinderen door Nederlandse schepen te dwingen koers te zetten naar Indone sische havens waar deze schepen tot op heden worden vastgehouden. Hier bij hebben zich gevallen van muiterij en zelfs van vervanging van de Ne derlandse vlag door de Indonesische voorgedaan. De zgn. overname van de K.P.M. is gevolgd door overeenkomstig optreden tegen Nederlandse banken, handels huizen en industriële en cultuur ondernemingen. Van Indonesische zijde worden over dit anti-Nederlandse optreden velerlei „vaak met elkaar strijdige verklaringen gepubliceerd. De officiciële Indonesische publiciteit over de anti-Nederlandse ac ties is erop gericht in het buitenland de indruk te wekken, dat het Indonesische optreden in genendele strijdig is met vol kenrechtelijke en andere algemeen aan vaarde normen. Er wordt dan gezegd, dat de bedrijven niet geconfiskeerd of genationaliseerd worden, doch slechts tij delijk in beheer genomen. Openlijk is daaraan toegevoegd, dat niet van natio nalisatie moet worden gesproken, want dat er dan schadeloosstelling zou moeten worden betaald. Daaruit blijkt de bedoe ling wel zeer duidelijk. De Indonesische minister-president beroept zich op een van voor de oorlog daterende Neder lands-Indische verordening, maar het is duidelijk, dat hier sprake is van een volkenrechtelijk volstrekt onrechtmatige detournement de pouvoir. In een memorandum, dat door de per manente Indonesische missie bij de Ver enigde Naties is verspreid, wordt ver klaard, dat de recente maatregelen van de Indonesiche regering alle in over eenstemming zijn met het internatio nale recht en <Ut de essentiële begin selen van de menselijke rechten daar bij zijn geëerbiedigd. Volgens dit me morandum heeft de Indonesische^ rege ring Nederlandse bedrijven tijdelijk on der administratieve controle gesteld met het doel om excessen van de zijde van extreme elementen te voorkomen. Deze Indonesische voorstelling van zaken is met de feiten in flagrante strijd. De anti-Nederlandse activiteiten, zoals het optreden van vakbonden en boycot acties tegen de Nederlanders zijn aldus de minister in feite door de Indonesische overheid aangemoedigd, georganiseerd en geleid. De Indonesisce minister van voorlichting trad daarbij op als voorzit ter van het zgn. Irian-bevrijdingscomité van hetwelk de anti-Nederlandse cam pagne is uitgegaan. De zgn. overname van Nederlandse bedrijven betekent feitelijk, dat bij deze bedrijven de leiding en de zeg genschap aan de wettige bedrijfsvoer ders zijn ontnomen. Dit geldt zowel voor de bedrijven waarin de vak bonden heer en meester zijn als voor velen van die welke zgn. onder be heer van het militair gezag zijn ge steld. Op Sumatra's oostkust b.v. is aan de Nederlandse bedrijfsleiders verboden contact te onderhouden met hun hoofddirecties, elders staat dit contact onder Indonesische conttole. Dit alles wijst er niets anders dan een doelbewuste, nauwelijks gecamoufleerde politiek om zich wederrechtelijk van V-*y ■ir' fW--* Een beeld van de ravage. De trein, de vernielde vrachtauto, het ernstig beschadigde wachthuisje. In het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam is zondagmiddag overleden de 42-jarige stoffeerder J. W. de R. uit Rotterdam, die zaterdagavond op het stationsplein te Rotterdam door een 38-jarige vrouw met een mes werd ge stoken. Sinds geruime tijd hadden de vrouw en de man omgang met elkaar gehad, maar steeds had deze verhouding tot allerlei twisten aanleiding gegeven. De relatie was tenslotte verbroken, maar de man, die gescheiden was, zou zijn vroegere vriendin regelmatig heb ben lastig gevallen. Dit vond de vrouw niet plezierig en om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, zou zij met een mes in haar tasje hebben rondgelopen. Tot dusver was alles goedgegaan, maar toen het tweetal elkaar zaterdag avond op het stationsplein, dicht in de buurt van een daar opgestelde Zweedse kerstboom, ontmoette, leidde dit tot een botsing. De man sprak zijn vroe gere vriendin aan. Zij stak hem met het mes, waardoor de stoffeerder in de hartstreek werd geraakt. De ver wonding was van zo ernstige aard, dat hij is overleden. Voorbijgangers sloegen alarm en de politie was spoedig ter plaatse. De vrouw werd aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De NCRV is voornemens, na verkre gen toestemming van de desbetreffen de autoriteiten vanavond van 19.35 tot 20 uur een samenvatting te geven van de regeringsverklaring over Indonesië, die vanmiddag in de Tweede Kamer is afgelegd en van het daarop volgende Kamerdebat. De uitzending is over Hil versum I. hui i ii in i li i in i in in ui iiiiiiu in i in i in mi in Milium iiiiii iiiii Nederlandse bedrijven meester te maken. Uit allerlei oficiële verklaringen blijke, dat de eigenlijke opzet is de Ne derlandse bedrijven hea verder werken in Indonesië economisch in het be lang van beide landen onmogelijk te maken. Dit brengt mij op de omstandig heden waaronder onze landgenoten in Indonesië verblijven en moeten werken. De maatregelen tegen de Neder landse bedrijven gaan gepaard met een bejegening van de Nederlanders welke hen onder zware psychise druk heeft gesteld. De Nederlandse gemeen schap leeft door de omstandigheden welke door de anti-Nederlandse acties en overheidsmaatregelen zijn gescha pen in beklemmende onzekerheid over haar toekomst. Een sprekend voor beeld van de willekeur en rechteloos heid, waardóór het optreden tegen de Nederlanders in Indonesië wordt ge kenmerkt, is wel het verbod om zon der vergunning persoonlijke bezittin gen te verkopen waardoor met name zij die uit Indonesië wensen te ver trekken, nog extra worden gedupeerd, aldus minister Luns. Aanvankelijk heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging bü herhaling doen weten, dat alle in Indonesië ver blijvende Nederlanders dat laond op zo kort mogelijke termijn dienen te ver laten. Deze mededeling werd door het Indonesische ministerie van justitie ge daan op 6 december en op 9 december door het ministerie van buitenlandse zak enbevestigd. Later werd rierop teruggekomen met de mededeling, dat eerst de werkloze Nederlanders dienden te gaan, waarbij de deskundigen op wier tijdelijk behoud de Indonesische regering blijkbaar prijs stelt, het achter ste gelid zouden kunnen vormen. Jongst leden zaterdag nog heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken blijkens persberichten in het parlement in Djakarta weer een andere verkla ring afgelegd. (Ongecorrigeerd) Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land", onder commando van kapitein H. Zeilmaker, dinsdag 24 december a.s. in Amsterdam arriveren. Het schip zal meren langszü de Su- matrakade. (Van een verslaggever) De sneltrein Amsterdam-Brussel, die zaterdagmiddag om kwart over twaalf met een vaart van ruim honderd kilo meter op de bewaakte, maar geopende spoorwegovergang bij het station Slo terdijk in Amsterdam afstormde, heeft een vrachtauto, waarin zich vijf perso nen bevonden tegen een overwegwach- tershuisje vermorzeld. Van de vijf in zittenden werden er twee onmiddellijk gedood en de overigen zeer ernstig ge wond. De ruïneuze metaalmassa van de auto en een deel van de spoorboom raakten de 58-jarige overwegwachter H. de Boer in het huisje, dat groten deels werd vernield. De overwegwach ter liep eveneens zorgwekkende kwet suren op. Wij hebben dit zaterdag in een deel van onze edities nog kunnen berichten. Een tweede ambtenaar van de N.S., die ook in het gebouwtje aan wezig was, ontsnapte, evenals de per sonen, die zich vlak voor de aanstor mende trein op de overweg hadden be vonden. op het nippertje aan het ge vaar door tijdig opzij te springen. Wat de oorzaak is van het te vroeg open maken van de spoorwegovergang staat nog steeds niet vast. Heeft de overwegwachter zich vergist of heeft h, een verkeerd signaal ontvangen? Nog steeds zoekt de politie in samen werking met deskundigen van de N.S. naar de werkelijke toedracht. De stoptrein van Haarlem naar Am sterdam passeerde de overgang bij het station Sloterdijk omstreeks kwart over twaalf. De overwegwachter begon de bomen op te halen en het verkeer aan Leide zijden van de overgang trok op. Hooguit enkele tientallen seconden wa ren verstreken toen de volle sneltrein Amsterdam-Venlo, waarvan het voor ste gedeelte voor Brussel bestemd was, naderde. Het personeel in het wacht huisje heeft de trein, die om twaalf uur elf van het Centraal Station in Amster dam vertrokken was, waarschijnlijk na derbij zien komen, want volgens oogge tuigen gingen twee van de vier bo men, die opgehaald waren, onmiddel lijk weer neer. Fietsers en voetgangers op de overweg zagen tot hun grote ont zetting de trein eveneens aanstormen en vluchtten. Een betonauto en waar schijnlijk een personenauto, kruisten nog de rails. Doch een met vis beladen auto van de firma Bep Co. te Leeuwarden, die uit IJmuiden naar de hoofdstad was komen rijden om er verse vis te laten roken, bon niet meer weg. De vracht auto werd met een klap, die tot ver in de omtrek te horen was, tegen het spoorweghuisje gesmakt, een spoor boom met betonnen voetstuk meesle pend. De vijf inzittenden kwamen, he vig bloedend en enkelen afschuwelijk verminkt, enige meters verder terecht. De overwegwachter H. de Boer, die in zijn gebouwtje getroffen werd, liep nog naar buiten, maar viel spoedig neer. Met verwondingen aan zijn hoofd is hij in levensgevaarlijke toestand naar het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam gebracht Twee inzittenden van de auto: de 41-jarige ongehuwde M. Rouw, woonachtig in Terneuzen en de 31-jarige gehuwde K. Admiraal, af komstig uit Leeuwarden, werden op slag gedood. De drie anderen: de 58- jarige J. L. Jansen uit Leeuwarden de eigenaar van de viszaak de 28- jarige D. Iseger, ook uit Leeuwarden en de 26-jarige J. Koopman uit Bles- sem werden zwaar gewond en verke ren nog steeds in levensgevaar. Een jongeman, die bij de overwegwachter stond, liep een blcedende wonde op. Allen werden zij .laar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. De trein, die nog ruim honderd me ter was doorgereden en weinig schade had opgelopen, werd, zoals gebruikelijk in beslag genomen. Onder leiding van de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, stelde de politie van het bureau Slotermeer, dat aanvankelijk versterkt was met personeel van ande re bureaus, onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak in. Intussen vervoer den bussen de passagiers van de trein naar Haarlem. De treinen van en naar Haarlem werden gedeeltelijk omgelegd. Van het Centraal Station werd ten be hoeve van de duizenden forensen en rei zigers in westelijke richting een bus dienst ingelast. Door de grote toeloop van forensen op dit spitsuur werd de situatie bij het C.S. al spoedig chaotisch en hevige duw- en drangpartijen bleven niet uit. Het treinverkeer over Sloter dijk en ook het wegverkeer over de overweg waren ruim twee en een half uur gestremd. De politie heeft een vrij groot aan tal getuigen in de loop van zaterdag en zondag gehoord. Verhoor van de ge wonden is nog steeds niet mogelijk ge weest. De belangrijkste getuige is wel de tweede man in het wachthuisje bij de overweg. Zijn verklaringen kon men nog niet bekend maken. Verschillende feiten, die van belang zijn bij het zoeken naar de oorzaak van het te vroeg openen der bomen staan vast. De overwegwachter is in het be zit van een lijst van de treinen, die op vastgestelde uren moeten passeren. Zeer waarschijnlijk is ook het gebruike lijke signaal van het Centraal Station het signaal, dat de komst van de trein aankondigt voor deze sneltrein niet achterwege gebleven. Het signaal rinkelde nog een uur na het ongeluk. Op de provinciale weg Hembrug Limmen hebben zich zaterdagmiddag binnen twee uur tijds op dezelfde plaats en op gelijke wijze twee ernstige verkeersongevallen voorgedaan, waar bij een vrouw om het leven kwam en vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. De heipalenhandelaar C. G. Stoel uit Wormerveer reed om streeks half vier met zijn personenauto, gaande in de richting Amsterdam, achterop een aan de rechterzijde van de weg stilstaande met aardappelen ge laden vrachtauto. Zijn wagen werd ge heel vernield. Mevr. C. Stoel-Weerheim overleed ter plaatse. De heer Stoel en een 12-jarig meisje uit Alkmaar, dat bij de familie logeerde, werden ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam overgebracht. Omstreeks half zes werd de kraan wagen, die bezig was met het afladen van de vrachtauto aan de achter zijde aangereden door een per sonenauto waarin als passagier de chef van het kabinet van de com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, zat. Deze brak een been en de chauf feur, de heer C. Klinkenberg, liep een zware hersenschudding op. Beiden wer den eveneens naar het gemeentezieken huis te Zaandam vervoerd. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Schepen en vliegtuigen van vier laa^ den speuren de Noordzee af naar de 2S man van het 1.991 ton metende ftritse vrachtschip „Narva", dat in de na chit van zaterdag op zondag tijdens een storm is vergaan. Volgens de berich ten is de „Narva" 100 mijl van de Schotse kost en 120 mijl ten zuidwesten van Stavanger gezonken. Het schip was op weg naar de 865 ton metende Britse kustvaarder „Bosworth", die 150 mij! ten oosten van Girdie Ness (Schotland) in nood verkeerde. De veertien beman ningsleden van de „Bosworth", die zware slagzij maakte, zijn gistermor gen door een Britse treiler opgepikt. Het Noorse vrachtschip „Leda" (6670 ton) seinde zaterdagavond, dat men de „Narva" nog kon zien en dat een red dingsboot was uitgezet. Tengevolge van de hoge zeeën kon de redding boot de „Narva" niet dichter dan tot op twintig meter naderen. De No ren in de reddingboot riepen de beman ning van de „Narva" toe overboord te springen, maar de Engelsen schreeuw den iets terug, wat in de wind onver staanbaar bleek. Alle lichten van het Engelse schip brandden toen nog. De „Leda", die met honderd Engelse toe risten op weg was naar Bergen, voer tot een afstand van ongeveer vierhon derd meter naar de „Narva" en pomp te olie overboord om de golfslag iets te verminderen. Terwijl de reddingboot van de „Leda" op een gegeven ogenblik in een golfdal wegzonk, verdween de „Narva" plotseling. Nog een uur is de „Leda" blijven zoeken, maar men vond noch overlevenden, noch wrakhout. Het Nederlandse motorschip „Stad Utrecht" heeft inmiddels een omgesla gen motorreddingboot en twee boeien gevonden. Zondagmiddag om half vijf is een per sonenauto, bestuurd door de 36-jarige mevrouw A. Veldt-Mul uit Haarlem bij het Schouw in Akersloot van de pont gereden en in het Noordhollands Ka naal terecht gekomen. De besturster van de wagen kon niet tijdig worden gered en is verdronken. Het ongeval .gebeurde toen de wagen de pont opreed. De bestuurster, die zonder rijbewijs onder toezicht van haar man de wagen bestuurde, kwam eerst tegen de zijkant van de pont en reed daarna met vol gas van het vaartuig af. Daar het kanaal ter plaatse ongeveer 3 meter diep is, verdween de auto ge heel onder water. Kort nadat de wagen was verdwenen, kwamen de 39-jarige echtgenoot van mevrouw V. M. en het 6- jarig dochtertje van het echtpaar naar boven. Pas' toen de wagen uit het water was getakeld, kon men de vrouw uit de auto halen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Men heeft ver schillende pogingen gedaan om de vrouw eerder naar boven te krijgen, maar door de temperatuur van het water werden Je redders door de koude be vangen: zij moesten zelf gered worden. De man en het dochtertje zijn op eigen gelegenheid, na voorzien te zijn van droge kleren, naar huis teruggekeerd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM IEL. 13439 fERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met Kans op wat regen oi natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Vrij koud. Zon: 8.49-16.34 Maan: 10.23-20.32 Advertentie Koude Kerstjardinière champignons, worteltjes spercieboontjes Bij zuidwest Engeland ontstond van nacht een afzonderlijke kern van lage- druk die zich over de Golf van Biscaye en Frankrijk uitbreidde. In verband hiermede moet in ons land op zuidooste lijke winden worden gerekend die tame lijk koude lucht aanvoeren. temp ceerei. Station Weei hedei -ifgei I UUI 4 uur Helsinki motregen 4 0.4 -itucKHuini licht bew. 3 0 Oslo geheel bew. 7 0 Kopenftagei mist 3 0.3 Londen geheel bew. 7 1 Amsterdam zwaar bew. 1 0 Brussel zwaar bew. 4 0 Luxemburg geheel bew. 0 0 Parijs geheel bew. 5 0 Nice regen 7 1 Berlijn geheel bew. -1 0 München onbewolkt -7 0.1 4ürich zwaar bew. -5 0 Genéve sneeuw -1 0.1 Locarno licht bew. -4 0 Wenen geheel bew. -4 0 Innsbruck onbewolkt -11 0 Rome onbewolkt 3 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1