Kerstmis Indonesische houding een uitdaging van het gezag Voorbereidingen voor Neder lands Kerstfeest in Singapore 56 schepen van de KPM buiten Indonesië Toespraak Koningin Juliana NOTA TE NEW YORK OVERHANDIGD Kerstboom, voor RECHTEN VAN DE MENS ZIJN OPENLIJK GESCHONDEN Quarantainebepalingen worden verzacht de vogels Voorzitter van Masjumi in arrest Huurcompensatie ambtenaren Aanslag op Soekarno Belangrijke arrestaties in Indonesië Uitkering eind januari dee MORRIS beforej/w/óut// A MERRY CHRISTMAS DINSDAG 24 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29793 In verband met het Hoog feest van Kerstmis verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op vrijdag 27 december. DE DIRECTIE Organisaties van Britten, Nederlan ders en inwoners van Singapore wer ken op het ogenblik samen om de Kerstdagen van de talrijke Nederland se repatriërenden wat op te vrolijken. De leden van de gezamenlijke vloot- strijdkrachten in Singapore hebben vol gens United Press driehonderd Kerst- paketten samengesteld voor de Neder landse onderdanen, die in het marine kamp zijn ondergebracht. Alle kampen, waar Nederlanders verblijven zullen worden versierd en er zullen filmvoor stellingen worden gearrangeerd. Er staat een Kerstdiner op het programma en voor de kinderen een speciale „tea party". Artisten, die zich daartoe vrijwillig gemeld hebben, zullen voor de kinde ren een voorstelling geven. Volgens A.F.P. heeft de gezondheidsdienst te Singapore ie quarantaine-maatregelen die zaterdag j.l. zijn ingesteld voor Ne derlandse évacué's uit Indonesië, die met speciale of gecharterde vliegtuigen zijn aangekomen, verzacht. Zij, die zelf voor onderdak kunnen zorgen, hebben volledige bewegingsvrijheid. De K.L.M. heeft van de „Overseas National Airways" te Washington twee Douglas DC-4 toestellen gehuurd met de bedoeling om de vrouwen en kinde ren van de K.L.M.-assistentiegroep bij de „Garuda Indonesian Airways" in totaal ongeveer 350 personen nog .oor het éind van dit jaar uit Singapo re naar Nederland terug te brengen. De eigen toestellen van de K.L.M., die Singapore aandoen, zijn zoveel moge lijk ingericht op het vervoer van grote aantallen passagiers. Vandaag zullen met do „Sibajak" uit Tandjong Priok 900 Nederlanders naar Rotterdam vertrekken. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEt. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ■Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per mm -hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Kerstmis, van oudsher de dag bij uitstek van „vrede op aarde", is ook nu nog, ofschoon de mo derne mens het zintuig voor of hioeten wij zeggen: het geloof in de christelijke symboliek schijnt ver- Toren te hebben, het feest van ver broedering en gemakkelijke ontroe ring. De oud-germaanse levensboom, 'n de Middeleeuwen gekerstend tot Symbool van Christus: de nieuwe boom des levens in het weer toe gankelijke paradijs, fungeert tegen woordig als het hoofdbestanddeel der Kerstromantiek, die het mensdom de efemere illusie schenkt van het hervonden geluk. Vandaar de be hoefte tot vertedering, weldoen en dniforme versiering, die juist in haar hanvaarde conventionaliteit schijnt te wijzen op een gemeenschappelijk, diepmenselijk verlangen naar ver, doening en verlossing. Daarom hoeft, bienen wij, aan de Kerstviering in de buitenkerkelijke wereld niet nood zakelijk alle waarde te worden ont- Zegd. Anders liggen de zaken in de cnrts telijke wereld, al heeft ook deze haar Symboolgevoeligheid grootdeels ver loren en loopt zij, mede daardoor, bet zeer r©ële gGva&r, ast haar «Je eigenlijke zin van het Kerstfeest ont gaat. De christen mag zich niet te- vfeden stellen met een min of meer vage vredes-boodschap, met een Kerstviering in conventionele uiter lijkheden. Voor hem raakt Kerstmis de kern van het leven, voor hem heeft de geboorte van de Verlosser „het aanschijn der aarde" verai derd, voor bem vormt de kribbe van Bethlehem Vt fundament van zijn christelijke «oop. Maar diezelfde christen, die gelo- vig het ontzagwekkende mysterie /^ofic TTiGnswording aanvaardt en e»ften mens-zijn daardoor vergod- dhfijkt weet, die in Christus de be loofde Verlosser erkent „aan Wiens hi acht alle schepselen zouden onder worpen worden in een rijk van waar- beid en leven, van heiligheid en ge bade, van rechtvaardigheid, liefde en vrede", diezelfde christen ziet zich m onze tijd geconfronteerd met een wereld, waarin het tegendeel der goddelijke beloften norm schijnt te zijn. In het groot: een voortdurend oorlogsgevaar, de Indonesische kwes- '■e, concentratiekampen, rassendis criminatie, Rusland, met alles wat Öit woord aan dreiging in telkens hieuwe vorm inhoudt: in het eigen Persoonlijke bestaan: een ongekende, onoplosbare struggle for life, proble- hien van allerlei aard: woningnood, samenwoning, duurte, zorg voor het öa^elijkse brood, huwelijksmoeilijk- eenzaamheid, on-menselijke (j- hselijke verhoudingen, en boven alles en nog zoveel meer b een diep ingewortelde levens- «Ügst en levensonzekerheid. Hoofd en hart boordevol van het goen-uitweg-meer-weten staan wij, christenen, in de „Kerstnacht, scho- her dan de dagen" voor de kribbe en willen geloven, dat het Kind, wiens mysterievolle geboorte wij her denken, het verlossende antwoord in Kijn handjes houdt. Maar tegenover j"'e bitter-harde werkelijkheid van el- ke dag, elk uur, elke minuut komen Verstand en hart. in opstand en stel len, verbijsterd, ontstellende vragen. Waarvan wij zelf schrikken. Senti mentaliteit en romantiek zijn voor de- Ze problemen uiteraard geen partij; de enig-verantwoorde houding is zui vere realiteitszin, een volledige over- gave-in-geloof aan de verlossende liefde van God. Daarir alléén zullen Wij de zozeer verlangde veiligheid en Zekerheid vinden. Ook aan ons stelt Christus de allesbeslissende vraag, He tijdens Zijn openbaar leven „de" voorwaarde was voor de vele, Zijn goddelijkheid openbarende, wonder dadige weldaden: Gelooft gij, dat lit, de mens Jezus, de Zoon ben van clo levende God? Het aanvaarden van Gods menswording is de basis van °hs geloof. Daaruit volgt, dat Kerst mis de grootste, de verhevenste, de eerste werkelijkheid is voor verle den, heden en toekomst van heel de mensheid. Deze allervoornaamste re aliteit verwijst alle menselijke pro- blematiek, hoe bnt^r, hoe reëel, hoe alomtegenwoordig ook, naar het tweede plan. Hebben wij de moed Vanuit deze overtuiging aangaande de juiste hiërarchie der waarden onze levenshouding te bepalen? Dat is de ..uitdaging" van de kribbe. Dat is de enige mogelijkheid, in veilige Zekerheid het verwarrende, vol ver trouwen dat God ons opvangt. Deze geloofszekerheid, onwrikbaar dn volkomen verantwoord, omdat zij steunt op God, reikt echter veel ver der. Zij leert ons, met goddelijke be trouwbaarheid, dat het lijden een levenswet is, dat Christus' verlos sing, hoewel olledig in zichzelf, toch slechts een verlossing-in-beginsel is, die eerst bij Zijn wederkomst haar eeuwig-definitieve vorm ontvangt in een nieuwe hemel en nieuwe aarde. Tot zolang is ons bestaan op aarde onvolmaakt, onderworpen aan lijden en dood, tot zolang zal de Kerk de •■kerk der zondagen" zijn, een „akker w^t veel onkruid tussen de tarwe", Zolang speelt, volgens het geheim- nisvoi raadsbesluit Gods, het „myste- rium iniquitatis" zijn onthutsende rol. „De knecht is niet beter dan zijn Heer en ben niet de vrede ko men brengen, maar het zwaard" zijn in dit verband verhelderende, godde lijke uitspraken. Willen wij, staande voor de kribbe, het begin der verwerkelijking van Gods heilsplannen met wereld en mensheid in het juiste perspectief zien, dan dienen wij te bedenken, dat ..niet alleen herders en engelen de Pas geboren Verlosser omringen, -maar ook Herodes, die de vredes- idylle wel zeer grondig verstoort". The ware beleving van het Kerstfeest aanvaardt „de barre realiteit van het dagelijkse leven" (Groot), om dat zij ons, vanuit de kribbe, over het kruis, de Verrijzenis, Hemelvaart en Pinksteren heen verbindt met de glorievolle wederkomst van de Heer Hs Rechter over levenden en doden, en ons zó de zekerheid schenkt, dat onze strijd in overwinning zal eindi gen. Daarom is Kerstmis in wezen het feest van de verwachting, van 's christelijke hoop, van de eerste con crete openbaring van het Christus mysterie, dat, goddelijk-onweerstaan- baar, eens zal uitbloeien in eeuwige vrede en geluk, waarvan Gods lief de ons erfgenamen heeft gemaakt. Maar voor het zover s moeten wij allen onze tol betalen aan de onvol maaktheid, inherent aan ons mens zijn, in welke vorm die zich ook moge voordoen. Het lijden en de proble men van dit leven lossen wij niet op met een verwijzing naar de hemel. Daarvoor zijn ze te ingrijpend in ons feitelijk bestaan. Eerst wanneer wij in staat zijn het Kind in de kribbe te aanvaarden als de eerste en voor naamste realiteit in Gods tweede schepping, als onze toekomst, wan neer wij ons volledig los weten te maken van onszelf en ons onderwor pen-zijn aan de onvolkomenheden van het leven willen accepteren als een zuiverende en medeverlossende taak, eerst dan kunnen wij vanuit de zeker heid veilig geborgen te zijn in Christus' verlossende liefde het leven aan en zijn wij b;j machte uit diepe overtuiging zijn problemen zonder ze te bagatelliseren te zien zoals ze in werkelijkheid zijn: moeilijkhe den op het tweede plan. Kerstmis vraagt een vast en diep geloof. Zonder dat komen wij niet uit boven een vage en onvruchtbare ge voelssfeer. Mèt dat geloof weten wij, dat alles in deze wereld gericht is en blijft op de onfeilbaar zeker ko mende, uiteindelijke voltooiing van het eeuwige koninkrijk Gods. „De genade van God is verschenen, red ding brengend aan alle mensen. Zij voedt ons op om godvruchtig in de wereld te leven, om de zalige hoop te verwachten en de openbaring der glorie van onze grote God en Zalig maker, Christus Jesus" (Tit. 2.11). Dat levende geloof moge het Kind in de kribbe ons allen schenken, want alleen uit zvlk geloof bloeit het on wrikbaar vertrouwen op in Zijn later gesproken, bemoedigend woord, het motto voor elk waarachtig christe lijk leven: „Vreest niet; Ik heb de wereld overwonnen". Krachtig Nederlands protest bij V.N. lllllllllllllll IIIIIIIIIIIIMIIIHillllllllllllHlltllHlillMIHIIIIIIIIII De Nederlandse regering heeft in een nota aan de Verenigde Naties de aan dacht gevestigd „op de huidige toe stand in Indonesië, waar een vijandige campagne wordt gevoerd tegen Neder landse onderdanen, ondernemingen en particuliere bezittingen. Economische en persoonlijke druk op de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, bestaande uit ongeveer 50.000 zielen, heeft thans het punt bereikt, dat een uittocht op grote schaal aan de gang is". In de nota, die gistermiddag in de regerings verklaring in de Tweede Kamer werd aangekondigd en die gisteravond in New York is overhandigd, herinnert de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns aan zijn brieven aan de secretaris-gene aal van het vorig jaar over de opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten door Indonesië en de verloochening van de Indonesische schulden. Voorts wordt een overzicht gegeven van de jongste gebeurtenissen en officiële verklaringen met '-etrek- king tot de ontwikkelingen in Indone sië. Nederland heeft secretaris-gene raal Hammarskjöld verzocht de nota zowel aan de leden van de Algemene Vergadering als aan de leden van de Veiligheidsraad door te geven. Deze stap houdt niet in dat Nederland de kwestie bij de V.N. aanhangig heeft gemaakt; de Nederlandse regering zegt echter zich alle rechter voor te be houden. „Het is duidelijk", aldus de nota, „dat de (anti-Nederlandse) activiteiten cpzetteiijk zijn beraamd, aangekondigd en uitgevoerd door de regering van de republiek Indonesië. Het is een vast staand feit, dat de Indonesische rege ring opzettelijk en systematisch de toe nemende animositeit van de bevolking tegen een buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt. Daarom is de regering van Indonesië verantwoor delijk in de volle betekenis van het woord voor de huidige beschamende toestand met alle gevolgen daarvan, die een vijandige actie vormen, ge richt tegn een buitenlandse gemeen schap, die rechtmatig in Indonesië ver blijft. De situatie, die thans in dat land heerst, is een bedreiging voor de vei ligheid en de levens- en arbeidsomstan digheden van deze minderheid, die blootstaat aan een krenkende behan deling, alleen op grond van haar natio naliteit. De Indonesische regering legt haar opzettelijk levensomstandigheden op die erop berekend zijn ontberingen en te zijner tijd gedwongen vertrek te veroorzaken. Deze vijandige handelingen tegen Ne derlandse onderdanen en hun eigen dommen in Indonesië zijn schendingen van de beginselen die algemeen wor den erkend in het internationale recht en zijn vervat in het handvest van de V.N. Daar de boycot en het in beslag nemen van Nederlandse ondernemin gen niet dienen tot handhaving van het internationale recht, maar tot politiek voordeel, vormden zij een onwettige in menging van de zjjde van de Indone sische regering. Voor zover de daden van boycot en beroving zijn gepleegd door individuele burgers, groepen en organisaties, zijn deze opgedragen, goedgekeurd of toegelaten door de In donesische regering. Bovendien vormen de maatregelen, genomen of goedgekeurd door de rege ring van Indonesië, niet alleen een dis criminatie tegen Nederlandse onderda nen, maar zij zijn ook beneden de mi nimum-maatstaf, die door een staat in acht moet worden genomen bij de be handeling van vreemdelingen. Voorts zijn de vijandige handelingen tegen de Nederlandse gemeenschap in Indonesië een openlijke negatie van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden, die het handvest van de V.N. volgens de doelstellingen moet handhaven en waarvan de ontwikkeling en codificatie voortdurend door de V.N. worden nagestreefd. Dc nota besluit: „Opgemerkt dient te worden, dat volgens een aantal In donesische officiële verklaringen de druk, die wordt uitgeoefend op de Ne derlandse gemeenschap, moet worden gezien als een reactie op de weigering van de Algemene Vergadering de In donesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea in te willigen. Indien dat zo is, zou dat een poging zijn om met onwettige middelen dat te bereiken wat Indonesië langs wettige wegen niet heeft kunnen verkrijgen. In dat geval houdt een dergelijke actie een uitda ging in van het gezag van de V.N." De Nederlandse regering protesteert tenslotte krachtig tegen de handelingen en daden van de Indonesische regering. Op het Zweedse platteland wor den tegen Kerstmis schoven ongedorst koren op de erven geplaatst als een feestelijk gebaar tegenover de vogelsDe heer D. Oos- terbaan te Monnikendam, hartstoch telijk jager en tegelijk een groot dierenvriend, heeft met dezelfde in tentie een kerstboom opgericht in de buitenlucht De hoge boom is als een echte kerstboom versierd, met ster ren van brood, kaarsen van staken prei, slingers van spruitjes, worteltjes en pinda's, terwijl er ook broodjes, appels en mandarijnen, rode en uhtte kolen aan hangen, en zelfs haringen voor de meeuwen der Gouwzee. Mus sen, mezen, spreeuwen, lijsters en wilde eenden komen van heinde en ver op de boom af, waarvan de voorraad aan ook geregeld moet worden aangevuld. Mohammed Natsir. de voorzitter van jde Indonesische Islamitische partij Ma sjumi, een neef vara de chef-staf, gen.- maj. Nasution, en nog 58 andere personen zijn gearresteerd in verband met de mislukte aanslag op president Soekarno op 30 november. Het hoofd van de mi litaire inlichtingendienst van de Indo nesische generale staf, luitenant-kolo nel Sockendro, heeft dit tijdens een vandaag in Djakarta gehouden pers conferentie bekendgemaakt, aldus meldt het A.N.P. In de gisteren gehouden vergaderin gen der Koninklijke Java China Paket- vaartlijnen N.V. en der Koninklijke Ne- derlandsche Paketvaartmaatschappij N.V. is tot lid van de raad van bestuur van beide vennootschappen benoemd jhr. mr. H. L. A. Kretschmar van Veen, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Bij de K.P.M. deelde de voorzitten me de. d 56 schepen zich thans buiten In donesië bevinden. Gedeeltelijk is reeds emplooi voor deze schepen gevonden. Voor de overige schepen is men hier mede bezig. Over de assurantiegelden konden nog geen nadere mededelingen worden verstrekt. Mocht het zover ko men, dat deze in Nederland worden ontvangen, dan zal het bestuur zich na der beraden. Het ligt niet in de be-, doeling „de huid van de beer te ver kopen, voordat deze geschoten is", zo deelde de voorzitter desgevraagd aan aandeelhouders mede. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De overheidsadministratie is nog niet gereed met het verwerken'van de loon- compensatie voor de huurverhoging van 1 augustus in de ambtenaren-salarissen. Om deze reden wil de regering eind januari komen met een uitkering ineens voor alle ambtenaren over het eerste halfjaar 1958. De bedoeling daarvan is om de overheidsdienaren met de loon- compensatie niet achter te laten raken bij het particuliere bedrijfsleven. Het is een soortgelijke uitkering als ook reeds werd verstrekt over de periode augustusdecember. H. M. de Koningin tijdens het lezen van de kerstboodschap gedurende de maan dagmiddag gehouden kerstsamenkomst van het koninklijk gezin met de leden van de hofhouding op Soestdijk. (Voor verslag zie pagina 3) Geboorte des Heren", een in brons uitgevoerde plastiek van de Oostenrijkse kunstenaar A. Silveri. Het is een Kerstvoorstelling van deze tijd. De bekende en vertrouwde schilderachtigheden zijn ter zijcle gelaten om daardoor alle aandacht te kunnen leiden naar de twee belangrijkste personen van het heilsmysterie, dat wij met Kerstmis vieren: hel Kind en zijn1 Moeder, Hoe opvallend ver- s schillend is deze sobere, essentiële uitbeelding van de vaak overdadig gestoffeerde voorstellingen uit andere tijden. Zij is ontegenzeggelijk van een grote spirituele geladenheid en men lette erop hoe aan de top van de schetsmatig weergegeven grot al aanduidingen voorkomen van het teken des kruises, het symbool van de andere pool van het verlossingswerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1