OOK IN EEN DIEET KAN MUZIEK ZITTEN Visserijgolf - ANTUMÏSSÏLËMÏSSILE'' Wapen tegen interconti nentale ballistische raket? H' Met Cor Ruys naar het sprookjesdal waar tranen blijdschap betekenen en zorgen lieve lasten zijn M' Op de kookcursus voor suiker zieken of voor een zoutloos regiem leert men inventief te zijn O Z WITS AL Kom nü praten Toverspreuk met moeilijkheden: kinder HONING siroop STUURMAN. 8, COHEN VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 PAGINA 11 over de aanschaf van een nieuwe Amerikaanse Ford *57 met of zonder inruil) wacht er niet te lang mee! DE OFFICIAL FORD DEALERS Maak een afspraak met een official Ford dealer Gezicht met puistjes Nap, superbe nar Geen Molière Advertentie VERLOVINGSRINGEN - HDZ - CONSTANT JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie Kinderendie aan suikerziekte lijden, zichzelf een injectie gevend- In mei wordt er in Huis ter Heide een nieuw kindertehuis geopend, waar suikerzieke kinderen enige weken op hun verhaal kunnen komen. Daar zal hun ook geleerd worden zoveel mogelijk zichzelf te helpen. neer er behoefte aan Is. Ook de gehuw de diëtisten zijn ervoor ingeschakeld. Dit is trouwens uitstekend en nuttig werk, dat de getrouwde vrouw, omdat het incidenteel is, zeer goed met de zorg voor haar gezin kan combineren. A. Bgl. „Uw zoutloos maal", „De voeding van de suikerpatiënt", „Equivalenten lijstje voor suikerpatiënten", uitgaven van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag. „Wenken voor suikerzieken", uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken, Burg. Patijnlaan 65, Den Haag. Evenals het naderend einde van het jaar is de visserij in deze dagen een aflopende zaak. Voor de vrijdag markt waren tijdens de Kerstdagen in IJmuiden binnen de SCH 117 met 800 kisten haring en 20 kisten diversen, de KW 99 met 300 kisten haring en 30 kisten diversen, de KW 87 met 160 kisten schelvis, 25 kisten gul, 5 kisten makreel, 90 kisten wijting en 25 kisten diversen, de KW 81 met 200 kisten schelvis, 25 kisten kabeljauw, 25 kis ten koolvis, 5 kisten makreel, 50 kisten wijting, 20 kisten diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen, de IJm. 54 met 20 kisten tong en 40 kisten schol, de Soerabaja IJm. 79 met 360 kisten schelvis, 80 kisten gul, 5 kisten ma kreel, 5 kisten haring, 130 kisten wij ting, 30 kisten diversen en 80 stuks stijve kabeljauwen en de Norma Maria IJm. 6 met 130 kisten' schelvis, 40 kisten kabeljauw, 60 kisten koolvis, 220 kisten makreel, 5 kisten haring, 190 kisten wijting en 50 kisten diver sen. Voor de tweede losbeurt op deze vrijdagmarkt stonden genoteerd 2 kot ters en 5 loggers met 10 kisten tarbot, 100 kisten tong, 110 kisten schol en 10 kisten diversen. Voor de zaterdagmarkt was tijdens de Kerstdagen al binnen de KW 82 met 215 kisten schelvis, 40 kisten kabel jauw, 10 kisten wijting, 35 kisten di versen en 15 stuks kabeljauwen. Er is voor het begin van het nieuwe jaar niet veel meer te verwachten. De vissershaven van IJmuiden ligt prop vol schepen, tot vlakbij de reddingboot is de haven gevuld. De meeste schepen zijn nu wel binnen. De meeste opva renden hebben thuis de Kerstdagen ge vierd en daarmee tevens het einde van het drijfnetharing-seizoen, „behouden teelt". En wat nog op zee is komt bin nen voor de viering van „oud-en- nieuw". Pas daarna zal de visserij langzamerhand zijn gewone loop herne men. Advertentie De Amerikaanse Ford *57 met een muurvaste wegligging en een fantastisch ruim interieur. Geruisloos en veilig - stijlvol en comfortabel enmet een verbluffend motorvermogen. De Mercury 1957 vol nieuwe technische vondsten, vermetel van lijn, imponerend van prestatie. Kom nu met ons praten over de aanschaf van een nieuwe auto. et eerbiedwaardige oude bijbel woord zegt het al, dat de ene afgrond de andere oproept. En zo heeft ook het verschijnen van de intercontinentale ballistische raket, het absolute" wapen, de vraag opgeroe pen naar de afweer tegen een derge lijk monstrueus projectiel. Een afweer, die als zij mogelijk is het inter continentale raket degraderen zou tot een niet-absoluut wapen. Het antwoord op de zo juist genoem de vraag is ras gegeven. In Amerika luidt het: „Anti-missile missile." Die term klinkt als een toverformule en misschien komt dat zelfs niet geheel en al ongelegen. Maar in duidelijke taai betekent dat antwoord„Ja, zulk een afweer tegen intercontinentale wapens is mogelijk. En het wapen, waarmee zij kan geschieden is de anti-missile mis sile", de anti-raket raket." En spoedig optimistisch gestemde geesten voegen er dan geestdriftig aan toe: „Men behoeft slechts een anti raket op het vijandelijke intercontinen tale raket af te schieten en het ge- I vreesde projectiel is onschadelijk ge maakt." Dus: een kind kan de was doen? i Als deze suggestie gewekt zou zijn door de uitlatingen van Amerikaanse I èn ook van Russische deskundi gen, die ten opzichte van de afweer tegen intercontinentale projectielen po sitief waren, dan gaat dit toch te ver. Zeker, het zijn mannen geweest, die zich voor hun naam en reputatie als deskundigen niet behoefden te schamen. Om er eens twee te noemen: de in de Verenigde Staten genaturaliseerde Duitse raket-deskundige dr. Walter Dornberger, en het hoofd van het Noordamerikaanse Luchtverdedigings- Commando, generaal Egrle E. Partrid ge. Maar zij spraken over de „moge lijkheid" om de intercontinentale bal listische raketten te onderscheppen. En het kind en de fameuze was, die had den ze daarbij met geen enkel woord genoemd. Heel begrijpelijk. Want het woord „mogelijk" houdt op de dag van van daag nog niet veel méér in dan „theoretisch mogelijk" „denk baar" dus. En het „slechts" van de optimisten is een kleinigheidje, dat aan een heel team van geniale kopstukken mis schien wel een jaar arbeid en brood kan verschaffen en daarbij nog de nodige hoofdpijn. Maar het afweerwapen IS denkbaar en zo is dus het nog niet bestaande IN DE HOGESCHOOL /O or Ruys overtroeft zelfs Sacha Guitry. t zeiden de kenners die de Parijse groot- meester der comedie hadden bewon derdhij steekt hem zonder moeite in zijn zak. De bewering krijgt men voor niemendal voor geschoteld. Degenen echter die Cor Ruys heb ben gezien, zijn graag bereid hun instemming te betonen. Cor Ruys was hogeschool. Hij reisde :met zijn publiek in bliksemvaart door het sprookjesdal waar in de vederlichte sferen het lachen even gemakkelijk is als adem halen, waar tranen blijdschap betekenen en zorgen lieve lasten zijn. Deze tovermacht wordt de dienaren der toneelmuzen slechts bij hoge uitzondering verleend. Cor Ruys dartelde zijn leven lang als een mens lievende Uilenspiegel over onze planken. Maar hij grapte niet zonder de zachtere sentimenten luchtigjes te bespelen, bouwde geen paleizen van dolle fantasie zonder de hebbelijkheidjes der schepselen te vergeten. Hij liet niet uitgelaten ballonnen op zonder over de vergankelijkheid der dingen te mijmeren. Vooral dat fond van melan cholie bleef en daarom misschien waren zijn fi guren zo trillend van echt leven. De stamboom van Cor Ruys reikte met alle takken naar het toneel. Maar Cor ging eerst net jes naar de H.B.S. Het lot plaatste Albert van Dalsum en Adolf Bouwmeester, de zoon van Frits, in zijn klas. Zij waren al evenzeer van het komediespelen bezeten. Hun vrije tijd brachten ze in de schouwburg door of debatterend over to neel. Royaards was de oom van Cor en Louis Bouwmeester die van Adolf, zodat er aan blijven de conflictstof geen gebrek was. Ze zetten to neelavondjes in elkaar. Cor Ruys gaf daar ten beste wat hij kon als geen ander, namelijk imi teren. Hij kon iedereen nadoen die hij^ kende. Zijn teerde iedereen en alles. Hij was een toegewijd lid van het malle zangkoortje dat Jan Musch had opgericht. Het was de bedoeling in het zomer seizoen met het koortje een toernee door Engelse badplaatsen te maken met alle leden in Markens kostuum. Dat het er nooit van kwam, deed niets af van het onderling plezier. Eenmaal stevig in de lange broek gegroeid liet Oor verliefde blik ken op het leuke, gevoelige meisje Tilly Lus val- hele leven bleef dit een onuitputtelijke bron van voortdurend vermaak. Wilde Cor spijbelen, dan belde hij de directeur wel even op om met de stem van zijn vader te verklaren dat hij ziek was. Die gemakschenkende kundigheid verwier ven zijn kameraden zich zo gauw mogelijk. Cors vader stuurde een telegram naar een Rotterdams gezelschapsdirecteur om voor zijn zoon te solliciteren. Om vooral niet te jong te lijken trok Cor een lange broek van zijn vader aan voordat hjj zich persoonlijk ging voor stellen. Hij was een slungelachtige jongen. Zijn bolle gezicht met puistjes blaakte nu niet direct van groot talent en die onbedwingbare vurige blos bij elk woord dat hij sprak, niet van theatrale vrijmoedigheid. De sollicitatie lukte dan ook niet. Maar bij het gezelschap van Adriaan van der Horst was men zo bereidwillig hem zonder gage te laten meelopen. Cor was net zestien jaar, het was 1905, de tijd dat er nog een grote roep uit ging van de Nederlandsche Tooneelvereeniging, de vertolkster van Heyermans. De jongen bruiste van verlangen te demonstreren wat hij waard was. Maar hoe moest dat als je slechts mocht figu- rerén? Na een paar maanden was het hem toe gestaan een brief op te brengen. Dat is het, daar ligt mijn kans, dacht Cor. En hij stormde als een wervelwind het toneel op, de brief in zijn han den, en bralde luidruchtig: „Bonjourrrr alle- maalll". Het veroorzaakte een daverend gelach. De figurant imiteerde met twee woordjes de bij iedereen bekende speler August Kiehl. Dat hij daarmee de sfeer van het gespeelde stuk in flar den had getrokken, drong spoedig tot hem door toen hij het woedende gezicht van zijn regisseur voor zich zag. De jonge Ruys leerde veel van zijn oudere col lega's en werd weldra opgenomen in hun kring. Op liet toneel moest hij de dikke, onnozele Hans spelen, de niais, doch onder zijn medespelenden was hij de altijd welgemutste grapjas. Hij imi- Cor Ruys als de oude Philip Muller len, die al heel wat bewonderaars onder de to neelminnaars mocht tellen. Hun huwelijk werd bekend als dat van Peentje en Hannele, naar de rollen waarin zij beiden in die tijd naam maak ten. In de volgende jaren ontmoette men Cor Ruys steeds bij andere gezelschappen, telkens onder andere regisseurs. In die periode ontbloeide alles wat hij aan veelzijdigheid en talent in zich borg. Bij Prot speelde hij Franse boulevardkluchten. Prot was de man die Kreeft groot maakte, on feilbaar zeker wist wat het publiek verlangde. Prot prentte Cor Ruys tempo in, die duizeling wekkende vaart waarmee de Franse comédien weet te typeren en karakteriseren, die virtuoze snelheid waarmee de zwakke passages in stuk ken „weggespeeld" worden. Met Louis de gewel dige op stap kreeg Cor Ruys de smaak van de pakkende scène, het dikbloedige drama te pak ken. Maar dat lag hem toch het minste. Verkade bracht in hem weer heel andere, nooit vermoede eigenschappen naar boven. Verkade voelde iets van zijn verborgen weemoed aan, belichtte voor hem de oneindige genuanceerdheid van de mens, leerde hem zoeken naar zijn eigen emoties. Onder Nap de la Mar werd de totale Cor Ruys grotendeels voltooid. Nap de la Mar had een zweem van het genie, was een superbe nar. Zijn grootheid verspeelde hij aan een welgedaan le ventje van champagne- en whiskyfuiven. Nap had tot de grootste der groten kunnen behoren. Op jeugdige leeftijd werd zijn arm bij een onge val verminkt en dat verstoorde bruut zijn ambi ties. Hij eiste het andere deel van het leven, werd een Paljas, die dreigde ten onder te gaan, zijn genie stukje bij beetje verspeelde. Doch de jo viale Nap de la Mar was met zijn begaafdheden al net zo gul ais met zijn champagne als hij nog geld had. Cor stelde zich met de geestelijke gaven tevreden. De kuur die hij er volgde was er een van sublieme luchtigheid en humor. Met deze rijke scholing was Cor Ruys een groot man geworden. Hij was de toneelspeler met de duizend gezichten en de honderd stemmen. Bij die stemmen en gezichten waren er nog enkele die andere toneelspelers toebehoorden en die hij voor zijn niet te onderdrukken nabootsingen gebruik te. Toen hij twaalf en een half jaar op de plan ten stond doorgaans geen feit dat in toneel kringen met feestelijkheden omkranst wordt haalde Cor Ruys zijn meest dwaze papegaaien- streek uit. Hij huldigde zichzelf beurtelings in de persoon van Bouwmeester, Royaards, Louis de Vries en Jan C. de Vos, precies hun geluid en maniertjes treffend. De kunstenaar Cor Ruys had overigens van deze navolging niet te lijden. Deze acteur wa„ een totaal andere, een unieke. De ene keer een pur sang Uilenspiegel, die als geen an der de fantasievolle improvisaties van de comme dia dell'arte beoefende, de andere teer een fijn zinnig psycholoog met een verkwikkend gevoel voor humor. In toneelkringen bestond de term „erop los ruysen" en dat hield een onnavolg baar jongleren met woordjes in, een gek loopje, een prikkelend spraakmaniertje, een vermetel omspringen met de tekst, en dat alles in een ra zend tempo. Maar bij Cor Ruys was alles volle- -iig afgewogen, Cor Ruys sloeg nooit op hol. et zijn speelsheid en zijn vlugge fantasie paste hij helemaal in de spiritualiteit en het ritme van het Franse blijspel. Hij speelde klassiek, drama, half-klassiek, komedie, klucht, film, cabaret en operette, maar heel on begrijpelijk, In Molière, waarvoor hij geschapen scheen, zag men hem zelden of nooit. Cor Ruys droeg jarenlang het leed van het di recteurschap. Hij resideerde in het Haagse Prin- cesse-theater. Van het comfort waarop hij gesteld was mocht hij genieten voorzover zijn tijd dat toeliet. Maar hij had geen tijd, zijn drukke, zor genvolle dagen snelden voorbij met de vaart van zijn blijspelen. Hij had nauwelijks een paar uurtjes om z'n rollen in te studeren en was dientenge volge een afhankelijk vriend van zijn souffleur. Dat „op de pit leunen" deed hij met een onge looflik entrain. Een luisterpauze vulde hij op met een bizar gebaartje, een plotselinge oogopslag, een van die typische Ruys-gezegden als „mag ik effe...?", kortom, daarvoor beschikte hij over een arsenaal van duizend- en-één trekjes, die elk goed waren voor een bevrijdende lach. Zijn repertoire muntte niet uit door grote kunst waarde, al vertolkte hij Polonius in Hamlet, Mercutio in Romeo en Julia, rollen in stukken van Prosper Merimée en Chesterton alle even hartveroverend. Ruys herinnert men zich thans nog in het doorsnee-werk, als Monsieur Topaze, Pater Hyacinth en in Arsenicum en oude kant In zijn bravour en zijn rollen ontdekt men dan ook geenszins zijn zeldzame meesterschap. Die is ook niet onder woorden te brengen. Met wat vermocht hij te ontroeren en tegelijkertijd te doen lachen? Waarin precies bespeurde men die stille hunkering naar het blijde gelukkige, waar men zich heel dichtbij wist als men hem zag? In 1950 vierde Cor Ruys zijn 40-jarig jubileum met De familie Gregory. Twee Jaar later stieri hij. Niet meer zo heel „piep" en toch ook weer niet zó „stok", om het met zijn dikwijls gebezigde woorden uit te drukken. HENK SUèR anti-missile missile" het antwoord op de bedreiging door het intercon tinentale wapen. Een anti-missile missile" is denk baar, want het gevreesde wapen, het intercontinentale ballistische projectiel is in meerdere opzichten kwetsbaar. En bovendien levert het zichzelf uit aan degenen, die de raket willen ver nietigen. Wanneer deze namelijk na haar tocht buiten de dampkring weer de hogere lagen van de atmosfeer bin nendringt met een haast onvoorstel bare snelheid, om zich op haar doel te storten, ontstaat, daar hoog in de dampkring, rond haar raketlichaam een wolk van geïoniseerde stikstof- en zuurstofdeeltjes. Doordat deze deeltjes radargolven goed reflecteren kunnen zij op een radarscherm dui delijk zichtbaar worden. Dat is vers één. En daarop volgt vers twee: het „opvangen", het onderschep pen van de opgespoorde raket. Het recept is dus volledig, maar met deze beide onderdelen zijn intussen nog een paar zwaar te verteren kluifjes verbonden. Men bedenke slechts: zo'n raket is om zo te zeggen van de achterzijde van de aardbol opgestegen en met ra zende snelheid op weg naar haar doel. Over die enorme weg doet ze mis schien een dertig a veertig minuten. In die tijd moet ze van achter de aarde te voorschijn komen.en dan moet ze opgespoord en gesignaleerd worden en afgeschoten. En dit laatste dan nog het liefst op veilige afstand van het be dreigde doelwit, teneinde catastrofes te vermijden. De hele operatie is dus een race op leven en dood met de seconden- wijzer. Want tussen het opnieuw bin nendringen van de raket in de damp kring en haar inslag. Ufft een tijd van wellicht één twee minuten. Er is gesproken van een snelheid van 25.000 km per uur. Dat is zowat 7 km per seconde. Wanneer men veronder stelt, dat zij „gezien" wordt als zij op een hoogte van ongeveer 500 km in de dampkring is binnengedrongen en in de atmosfeer wat aan snelheid In boet, komt men in de bunrt van deze cijfers. Tegenover de super-raket, die dus in wezen een verrassingsraket is, dient men derhalve de beschikking te hebben over een lange-afstand-radar systeem, een keten van radarposten, voor de op sporing. De Amerikaanse luchtmacht heeft, zoals dezer dagen bekend is gemaakt, een dergelijk radar-systeem ontwik keld, dat een „zichtafstand" heeft van 4800 km. Dit wil zeggen, het is nog niet in gebruik, maar dat komt „in de naas te toekomst". En dan is fase twee aan de orde: het onderscheppen. let intercontinentale ballistische projectiel is, zoals gezegd, kwetsbaar. Dat is het gevolg van zijn ballistische type. We hebben het al eens eerder ver teld: slechts enkele minuten lang arbei den, na de start, de machtige raket motoren, die het geweldige projectiel de luchi in jagen. Enkele honderden mijlen hoog, in die luttele minuten. In die korte tijd hebben ze de enorme voorraad meegenomen brandstof opge bruikt. En daarna vliegt het projectiel, buiten de dampkring, als een dood ding een steen, of een kogelonbestuur baar verder langs de tevoren bereken de baan. Alleen gedurende die eerste vaar minuten kunnen de instrumenten et projectiel „richten", daarna niet meer. En daarmee is het een willoze prooi geworden voor zijn belager. Die belager is een machtig elek tronisch brein, dat met bliksemsnel heid uit de gegevens, doorgekomen van de radarposten, de elementen van de raketbaan berekent, de snel heid. de hoogte, de richting enz. Het recept is nu: lanceer dan langs die baan, maar in tegengestelde rich ting, een anti-raket en Iaat het vijan delijke projectiel daar tegen opbotsen, dan zal de springlading in de neus exploderen en is de raket onschadelijk gemaakt. Dat onderscheppen, dat opbotsen, dient op een veilige afstand van het doel te gebeuren, een afstand zo ver, dat de explosie van de raketneus geen catastrofale gevolgen op de grond met zich sleept. Daar hebben wij het „slechts" en het is duidelijk, dat dit niet zo maar een slechts" is. Men heeft de vergelijking gemaakt met twee mannen, die elk aan een uiteinde van een lange tunnel een steentje naar elkaar toe moeten gooien en waarbij de een dient te zorgen, dat zijn steentje ergens in de tunnel tegen het andere steentje opvliegt. Gelukkig heeft men al „meeval lers" ontdekt. Het anti-missile" be hoeft geen grote snelheid te bezitten, met eens een supersonische. Als het maar gauw genoeg gelanceerd kan worden. En men is tot de overtuiging gekomen, dat het niet eens noodzake lijk zal zjjn de beide raketten op el kaar te laten botsen. Men ziet nog een andere mogelijkheid. Wanneer men in staat zou zijn de anti-raket te laten ontploffen op het moment dat zij de ,,super"-raket zon der botsing op enkele honderden meters afstand passeert, zou dat al voldoende zijn om zulk een super-raket met een atoom- of waterstoflading buiten ge vecht te stellen. Het zou niet nodig zjjn met geleide anti-raketten de jacht op het intercontinentale monster te ope nen. Wanneer een dergelijke geringere mate van nauwkeurigheid te tolereren zou zijn, zou dat de voor de bereke ningen en de instelling van de anti raket benodigde kostbare tijd verkorten en daardoor de mogelijkheden van een doeltreffende afweer vergroten. Mr. H. C. M. EDELMAN In de feestmaand die komt, decem ber, zal er weer veel gesnoept en lek ker gegeten worden. Een goed vooruit zicht voor wie Jaar zijn vreugde in vindt maar een extra moeilijke tijd voor men sen met een dieet. Met name voor sui kerzieken, die volgens streng regime leven, maar ook voor degenen aan wie zoutloos is voorgeschreven. Hoeveel zijn er dat allemaal bij elkaar? De Ne derlandse Vereniging voor Suikerzieken alleen al heeft negentienduizend leden, men mag dus aannemen, dat er vee) meer diabetici zijn. Ongetwijfeld echter is een veel grotere groep veroordeeld tot zoutloos eten want de hoge bloed druk is in de mode. En nu de leeftijds grens steeds hoger wordt opgeschoven neemt het aantal mensen met een kwaal en veelal dus met een dieet toe. Dieet koken is in een gezin altijd lastig en het is vooral moeilijk bij een dieet om voor degene, die de restrictie is opgelegd, er wat muziek in te bren gen. Geen wonder dan ook dat er veel belangstelling is voor de cursussen di- eetkoken voor suikerzieken, die uit gaan van de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken en die in verschillen de plaatsen van ons land, ook op kleine dorpen, worden gegeven in samenwer king met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Wij zjjn een avond mee aangeschoven 7 banken van het leslokaal van een Amsterdamse huishoudschool en wij hebben ervaren, welke horizonten er opengingen voor huisvrouwen, die daar gretig luisterden en die leerden inzien hoe ze met het voorgeschreven lijstje van de dokter veel creatiever kunnen zjjn dan ze vermoeden. Als ze maar be grijpen waarom het gaat. De docente diëtiste, die niet de eerste keer voor de klas staat, weet er een boeiende uit wisseling van te maken, terwijl ze een mager bouillonsoepje kookt met veel pittige kruiden (een ruime hand van kruiden aromatiseert menig saai ge recht!) dat op het eind van de avond geproefd wordt door de ruim twintig luisterenden, die soms van ver zjjn toe gestroomd. Er zijn huisvrouwen bij, die voor zich zelf naast de kokerij voor het gezin hun dieet moeten verzorgen, er zijn er die het doen voor hun man of voor een zoon. Ook de man-patiënt volgt soms zo'n cur sus en wat zeer nuttig is direc trices van bejaardentehuizen met eni ge leden van de staf. Het zijn ook wei eens ouders van een kind met suiker ziekte. We weten van zo'n geval, waar bij een kindje van elf maanden al aan deze afwijking leed „Afwijking" zegt de docente, en niet „ziekte". Hoe gewoner men immers leeft en meedoet, hoe minder moeilijk de diabeticus het voor zichzelf maakt. De kunst is te leren omgaan met de kwaal en daar hoort bij het handig om springen met de menu's en het leren variëren binnen het reglement dat de dokter heeft opgesteld. Natuurlijk, de grammenweegschaal zal er aan te pas moeten komen, maar met een beetje begrip en improvisatievermogen en een zogenaamde „equivaientenlijst" voor gelijkwaardige voedingsmiddelen kan men er toch wel muziek in brengen. Dat is dan ook de grote waarde van deze cursus, die tegelijkertijd een sa menspraak is van mensen in dezelfde omstandigheden met de vakvrouw. Er wordt in de vier avonden (of midda gen)^ heel wat opgehelderd. En tegelij kertijd aanschouwt men het maken van een of ander gerecht, wat zoveel in structiever is dan er over te lezen. Zo „gewoon" mogelijk meedoen, dat wil men ook de kinderen bijbrengen, die aan diabetes lijden. Er geen verwende kinderen van maken, maar jonge men sen, die met hun kwaal weten te leven. In mei wordt er in Huis ter Heide een nieuw kinderhuis geopend, waar suiker zieke kinderen enige weken van het jaar op hun verhaal kunnen komen. Daar wordt hun op alle gebied geleerd zoveel mogelijk zichzelf te helpen en zo nodig ook injecties te geven. Deze tegemoetkomingen aan wie in bijzondere omstandigheden moet le ven zijn in onze tegenwoordige samen leving allemaal zo veel beter gere geld dan vroeger. Niet het minst de toenemende kennis van de voedings leer heeft het mogelijk gemaakt om de suikerpatiënten niet meer dag in dag uit hetzelfde steriotiepe maal voor te zetten. De dieet-cursussen, die over al worden gegeven waar voldoende aanvraag is, blijken dan ook, sinds er vorig jaar opnieuw de schouders onder gezet zijn, zeer geapprecieerd te worden. Om de deelneemsters en deelnemers aan te trekken, is er nau we samenwerking met de plaatselij ke kruisverenigingen. Wie een cursus wil volgen kan zich dan ook bij zijn kruisvereniging (van welke gezindte ook) opgeven. Hetzelfde geldt voor de cursussen voor zoutloos dieet, die maar net gestart zijn. Om daaraan meer bekendheid te geven is men van plan binnenkort de gegevens te ver strekken via de internisten en de po liklinieken. Wel heeft net Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag juist een foldertjes uitgegeven „Uw zoutloos maal", zoals er ook foldertjes bestaan over de voeding van de suikerpatiënt en zo als er ook wel kookboekjes voor diëten zjjn, maar het levend contact met uit leg,' waardoor men beter gaat begrij pen hoe de voeding in het lichaam func tioneert, is toch nog wat anders. Voor lopig zijn er net voldoende diëtisten om de cursussen te geven waar en wan- De diëtiste weet van de voeding alles af, doen ook van de kwaal en van de gezellige maaltijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11