Solidariteitscon feren lie van de A fro-Aziatische landen geopend Wij zijn onszelf in de wereld niet voor maar voor elkaar A' Angst is een slechte, gevaarlijke raadgever De engeltjes KHROESJTSJEV: „Wij over wegen de troepensterkte te verminderen" IN DE UNIVERSITEIT VAN CAÏRO Secretaris van de Indonesische communistische partij vaart uit tegen de Z.O.A.V.O. Buitenlandse pers over Indonesië Geen tournées in Indonesië Iiisp; Twee weken rust voor Van Beinum f 10.000 gestolen bij Kerst-inbraak KERSTREDE VAN H.M. DE KONINGIN Washington: „Taag aanbod" VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 r-AGINA 3 New York Times'9 Chicago Tribune Bond van kunstkringen staakt activiteiten Tachtig ontslagen bij >ano Suiza, Breda Opgenomen in zieken huis te Los Angeles Kerstbij eenkomst ministerie van marine Dit is ideaal. Een King Size Virginia op zijn best met een King Size filter op zijn best: Het Silk Filter I Het allerfijnste filter van de wereld, dat het volle aroma van de zuivere Virginia tabak doorlaat en toch een koel, mild en goed roken garandeert. Precies wat U zoekt! Benoemingen aan de Vrije Universiteit Arubaanse gedeputeerde uit hechtenis ontslagen H. M. de Koningin beeft op Eerste Kerstdag een Kerstrede uitgesproken welke in een na tionaal programma is uitgezon den over de beide zenders. H. M. de Koningin zei: Prof mr. dr. J. M. Polak Prijsvraag jeugdtoneel Kanunnik A. J. Lange t Belgische viskotter gezonken Bemanning weet zich te redden Gehuwde ambtenares kan in dienst blijven N.S. bestellen bij D.A.F. 60 autobussen Charles Pathé overleden De oliereserves van de Koninklijke Shell REDE TE KIEV iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii iiiiniiiiimi In de aula van de universiteit van Cairo is gistermorgen een Aziatisch- Afrikaanse „sol'idariteitsconferentie" ge opend, die wordt bijgewoond door per sonen uit 35 Aziatische en Afrikaanse landen. Anders dan de conferentie van Bandoeng in 1955, zo merkt United Press op, draagt deze „solidariteitscon- ferentie" geen officieel karakter. Dit maal is ook het communistische ele ment veel sterker vertegenwoordiga. Zowel Rusland als Mongolië gevaardigden gestuurd. Voorzitter va de conferentie is de Egyptische feo nel Anwar Sadat. Hij las in zijn openings rede gelukwens-telegrammen voor van het staatshoofd van communistisch Chi na, Mao Tse Toeng, president Nasser van Egypte en van de communistische Franse professor in de natuurkunde, Frédéric jolio-t-Curie. De viee-voorzitter van de Indonesische Nationale Raad, Roeslan Abdulgani, heeft de conferen tie een boodschap gezonden, waarin hij zegt, dat de volkeren van Azië en Afri ka in staat zijn gezamenlijk de laatste overblijfselen van het kolonialisme uit te roeien. De secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij, D.N. Aidit heeft een telegram naar Cairo gezonden. Hij zegt, „dat de ervaringen in het verleden van het Indonesische De New York Times suggereerde gis teren, dat de „kwestie Nieuw-Guinea wellicht het beste kan worden opgelost door de instelling van een voogdijschap van de V.N.". „Maar", zo gaat het blad verder, „er staat nu meer op het spel. Het gaat er nu om, of de Indo nesische beslagleggingen wettig zijn en of andere landen, met inbegrip van de V.S. het recht hebben zich te mengen in wat de Indonesiërs, net zoals de com munisten, een binnenlandse aangelegen heid noemen". „Verder", aldus de N.Y. Times, „heeft de kwestie betrekking op het ge hele programma van steun aan de on derontwikkelde landen, waarin het par ticuliere kapitaal de voornaamste taak heeft. Het kan die taak echter niet tot uitvoering brengen in een sfeer van confiscatie. Tenslotte staat het lot van Indonesië zelf op het spel, waar toene mende hongersnood en anarchie zou den kunnen leiden tot een communis tische overwinning, die de verdediging van de gehele vrije wereld in de waag schaal stelt", aldus de N.Y. Times. De „Chicago Tribune" heeft in een commentaar op de gebeurtenissen in Indonesië verklaard, dat „Indonesische functionarissen, in een nationalistische roes en niet in staat tot regeren in het grootste deel van hun land, bezig zijn hun eigen huis neer te halen op hun hoofd en dat van anderen". „Miljoenen onschuldigen zullen van deze gang van zaken te lijden hebben. Vreemde lan den, waaronder ons land zullen de weerslag merken. Slechts Rusland, naar welks aanbod van technische hulp ter waarde van een miljard dollar Dja karta hongerig kijkt, kan uit he chaos voordeel trekken. Indonesië zelf, dat wegzinkt in hongersnood en anarchie, zal zeker niets winnen bij de huidige gebeurtenissen in dat ongelukkige land", aldus de „Chicago Tribune". De bond van kunstkringen in Indone sië heeft bekend gemaakt na 42 jaren lang zich in dienst te hebben gesteld van het kunstminnend publiek in Indo nesië, te hebben besloten alle verdere activiteit- voor onbepaalde tyd te sta ken. Dr. Frans Jacobs, bestuurslid van de bond, deelde aan de correspondent van het A.N.P. mede, dat deze beslissing in een maandagavond gehouden bijzon dere bestuursvergadering was genomen met het oog op de tegenwoordige toe stand. Cruys Voorbergh was de laatste, die onder auspiciën van de bond een tour nee door Indonesië maakte. Hij gaf echter slechts 14 in plaats van 45 voor stellingen, zoals het plan was. In de laatste maanden organiseerde de bond tournees van het Tsjecho- slowaakse Smetana-kwartet, de pianist Hans Richter en de guitarist Ida Pres tige Lagoya. Tot de tournees, welke de bond in de afgelopen jaren heeft georganiseerd, behoorden die van Walter Gieseking, Benjamin Britten en het Spaanse dans paar Susana-Jose. Er waren in Indonesië 30 plaatselijke kunstkringen, met totaal 17.000 leden. In Januari zullen bij de wapen- en munitiefabriek Hispanc Suiza te Bre da tachtig personeelsleden worden ont slagen. Men blijft in ploegen werken, maar voor een deel zullen in plaats van acht en veertig uur, maar zes en dertig uur worden gewerkt. Dit alles is een gevolg van vermindering van orders en van het fe't, dat voc. een belangrijke opdracht de produktievoorbereiding nog niet gereed is. Deze omvangrijke voorbereiding kan vier tot zes maan den vergen. Het ontslag betreft veer tig meisjes en veertig mannelijke ar beidskrachten, onder wie uurloners en administratief personeel. Met de ar beidsinspectie in Breda en de vakor ganisaties is overleg gepleegd. Overwo gen wordt voor hen die zes en dertig uur gaan werken tegemoetkomende maatregelen te treffen. volk bewijzen, dat de ondermijnende ac tiviteit van de landen van de Zuid-Oost- Aziatisct e Verdrags Organisatie de grootste hinderpaal vormt voor het stre ven van Indonesië naar een onafhanke lijk, democratisch en welvarend be staan. Deze activiteit heeft ten doel, de eenheid van het Indonesische volk te breken, alle Indonesische leiders op on waardige wijze te doden en de huidige regering, die gesteund wordt door het volk. te vervangen door een anti-demo cratisch bewind, dat gebruikt kan worden als werktuig van de ZOAVO". De Heer Anup Singh (Indië) gaf gis teren uiting aan „diepe bezorgdheid in zake de voortdurende Nederlandse be zetting van Nieuw-Guinea; hij vroeg aanvaarding van de Indonesische aanspraken. Mevrouw Ramesjvari Nehroe, een zuster van premier Nehroe, deed een beroep op de volken der wereld „druk" op hun regeringen uit te oefe nen, teneinde deze regeringen aldus te bewegen een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Zij uitte de vrees dat er „voorbereidingen voor een oorlog met kernwapens" worden getroffen. „Doch ook indien deze oor log niet zou uitbreken, zal het feit, dat de mogelijkheid hiervan als een zwaard van Damocles boven onze hoofden hangt, een rampzalige psy chologische uitwerking hebben", ver- Klaarde zij. De Japanse afgevaardigde Yasui stel de volgens Reuter voor, een resolutie aan te nemen ten gunste van een ver bod van kernproeven. Hij stelde voor in ;ustus 1958 (de maand waarin de atoombommen op Hirosjima en Naga saki zijn geworpen) een wereldconfe rentie over ontwapening en tegen atoom wapens te houden. Ofschoon het nog niet geheel zeker is wie er aan de conferentie deelnemen, ziet het er volgens conferentiekringen naar uit, dat Jordanië, Arabië, Turkije, de Philippijnen, Zuid-Vietnam, Zuid Ko rea en Pakistan haar boycotten. Jorda nië en enkele andere landen zijn echter vertegenwoordigd door politieke ballin gen. Advertentie De dirigent van het Concertgebouw orkest Eduard van Beinum, die enkele dagen geleden in een ziekenhuis te Los Angeles is opgenomen, zal daar twee weken blijven voor „voorgeschre ven rust". Zijn dokter, John C. Wilson jr, zeide dat hjj niet volledig hersteld is van een aanval van Aziatische griep die hij voor zijn vertrek uit Amsterdam gehad heeft. In november is Van Beinum van Los Angeles gegaan, om daar het Filhar monisch Orkest te leiden. Functionaris sen van het orkest en de dokter zeiden dat hij door het overladen program overwerkt is geraakt. Hij maakte zijn plannen voor het bezoek aan het zieken huis zo dat het zijn program met het orkest niet al te zeer verstoren zal. Deze week wordt niet geconcerteerd, doch de Nederlandse dirigent Bernard Haitink zal hem op 3 januari in Los Angeles, op 4 januari te Santa Monica en op 5 januari te Pasadena vervangen Volgens de dokter moet hij in staat zijn zijn werkzaamheden volledig te hervatten wanneer hij het ziekenhuis verlaat. Onderstreept werd dat de op neming in het ziekenhuis geen kwestie van urgentie was. In een speelgoedzaak aan de Koning straat in Den Haag is, vermoedelijk de avond van de Eerste Kerstdag, inge broken. De inbreker(s) kwam(en) bin nen door een opengeschoven keuken raam, doorzochten het hele pand en be machtigde (n) in een slaapkamer op de eerste etage een aantal blikken trom meltjes waarin een bedrag van onge veer 10.000 zat. De politie heeft de zaak in onderzoek. De traditie getrouw heeft het perso neel van het ministerie van Marine dinsdagmiddag in de Kloosterkerk te Den Haag zijn Kerstbijeenkomst ge houden. Aan deze bijeenkomst werkten mee bet koor der personeelsvereniging onder leiding van Jan van der Waart, een bazuinkwartet, bestaande uit leden van de marinierskapel, de trompettist sergeant-muzikant H. Huchtonis en de organist H. Hoogenkamp. Na de Introitus, het gemeenschappe lijk gezang en de uitvoering van Bort- niansky's „TJ bid ik aan, o macht der liefde", las ir. G. de Rooij, raadsadviseur aan het departement van Marine, het Kerstevangelie voor. Daarna zong het koor de negro-spiri- tual „Mary had a baby". Vervolgens hield de hoofdvlootalmoe- zenier, mgr. J. F. M. de Sain, een kor te toespraak, waarin hij er op wees dat Kerstmis niet alleen betekent het komen van Christus tot de mensen, maar evenzeer het gaan van de men sen tot Christus moet zijn. De hoofd- vlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt zei dat Kerstmis ons allen tezamen moet brengen in een geest van liefde, die alleen Jezus Christus in ons hart kan leggen. De dienst werd besloten met het sa- menzingen van het „Ere zij God",. Advertentie shme -"WWHJU MET OF ZONDES SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDTI De directeuren der Vrije Universiteit hebben dr. H. Bianchi te Amsterdam en dr. E. Diemer te Rotterdam be noemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de vrije universi teit, respectievelijk om onderwijs te geven in de criminologie en de pers wetenschap. De Heer P. Croes, de gedeputeerde van de eilandsraad van Aruba, die eni ge tijd geleden op verdenking van mal versaties in hechtenis werd genomen, is dinsdag uit het huis van bewaring ontslagen. Hem is huisarrest opgelegd. Weer is het Kerstmis, en weer heb ik het voorrecht, een persoon lijk woord tot u te spreken. Ik voel mij met u allen samen op dit grote feest bijeen. Een ieder is geneigd op het Kerst feest sterker dan anders te denken aan wat hij of zij in dit jaar heeft meegemaakt. De een denkt aan een hoogtepunt van vreugde, een ander aan een dieptepunt van leed, waar hij doorheen ging. Sommigen be leefden weinig verandering, en zeg gen daarop: gelukkig of zij zeg gen: helaas. De een kent de voor spoed of heeft goede verwachtingen, de ander tegenspoed 3t zorgen. Ons allen vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zij veelal oprecht toegewijd wilden dienen, of alleen diep en eerlijk liefhebben. Wij den ken aan die Nederlandse gezinnen, die het Kerstfeest gescheiden bele ven, en aan die, wie binnenkort misschien scheiding te wachten staat, aan allen, die achter blijven. Wij denken aan hen, die in de kwelling van onzekerheid ver keren. Een tragedie speelt zich voor onze ogen af, en wij verwon deren er ons over, dat dit nog ge beuren kan in een tijd waarin juist velerlei impulsen en gedachten zich baan breken, die een recht vaardigere en betere toekomst voor allen willen verwerkelijken. Ons volk heeft in minder dan twin tig jaren uitersten van ramp en voorspoed beleefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven alles te verheffen. Steeds vertoon het een grote saamhorig heid in nood. Zo zullen wij ook nu de handen uit de mouwen steken, en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het hoofd te bieden ook ai valt het ons nu moeilijker dan het dat ooit in vorige jaren zou hebben ge daan. Wij zijn tevens dankbaar voor wat anderen voor ons doen. Is we terugzien op dit bewogen jaar, dan stellen we vast dat er in Europa een verhoogde samenwerking in het vooruitzicht is gekomen. Deze voorspelt nieuwe mo gelijkheden voor ons aller toekomst in dit oude werelddeel. Het heeft zpn trots en het heeft zijn schaamte. Een nieuwe geest is er aan het los komen en wil er gaan waaien. Moge Europa zich bewust worden van een gegeven. En laat ons za rustig de toekomst tegemoet gaan. Angst is een slechte, gevaarlijke raadgever. Laat ons bij gevaar koelbloedig dié maatregelen ne men die de praktijk vordert, maar laat ons niet neergesleurd worden in een maalstroom van waandenkbeelden. Onze angst is meestal gericht op stoffelijk, lichamelijk gevaar. Wij zijn evenwel geneigd, het niet te zien, als onze ziel ernstig wordt bedreigd. De diepere beduchtheid om het gevaar voor de ziel heft ons op tot waar we het vergezicht hebben dat ons de ware nieuwe roeping en taak in de we reld, die zijn oude in de schaduw stellen. Ook was het afgelopen jaar er één waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke moge lijkheden die de techniek ons biedt. Deze zijn in de handen dpr mensen gelegd, en de grote vraag daarbij is steeds weer: in welke handeh, en wat die daarmee doen. Deze moge lijkheden kunnen juist de meest heil zame gevolgen hebben voor ons al len, wanneer zij op de juiste wijze worden aangegrepen. De dromen van vroeger worden daarbij de plan nen van heden. Wij zijn in de wereld met een doel. En een scherp omlijnd doel ook. Wij zijn er niet voor onszelf, maar voor elkaar. Het is van het hoogste be lang, hóé elke daad van elk van ons wordt verricht, en in welke geest. Dit geldt evenzeer voor daad en geest van elke gemeenschap. Laat mede daarom ons aller wachtwoord zijn dat niemand nu kan versagen, en dat iedereen zijn eigen roeping volgt langs de zuiverste richtlijnen, hem door zijn geweten verhoudingen in een helderder licht doet zien. Laat de angst ons ook op het gebied van onze menselijke geest niet tot dictator worden, maar laat ons de wetenschap hoog houden voor wat zij is. Onze geest moet vrij zijn óók vrij van onrust en angst wil ze creatief kunnen werken en tot ontplooiing komen. Dit geldt bij de wetenschap evenzeer als bij de kunst, of welke geestelijke prestatie dan ook. Wie een kinderlijke geest heeft en zichzelf onderschat, brengt het tot grote dingen. Wie zich over schat, verliest zelfs nog het te smal le voetstuk, waarop hij balanceert, en kom ten val. Overmoed leidt tot niets. Wat men daarmee verovert men kan het na dit leven toch niet meenemen. Wat we mee kunnen ne men, is de liefde die we ontvangen en die we gegeven hebben en de ze laatste is nog onze grootste schat. Wat al beuzelingen in het le ven kunnen niet ook een daadwerke lijk gevaar voor onze ziel zijn zelfs tot de allerkleinste toe, die juist door hun veelheid als een wolk van stofdeeltjes ons kunnen doen stik ken. Dat is heel wat erger dan de lichamelijke dood. Alle schokkende gebeurtenissen, die we beleefd heb ben, maakten, dat we als het ware door elkaar geschud worden. Ik zie dat als een uitdaging en tevens hand reiking van God. In tijden als deze komt het z« zeer op ons aller houding van nu aan terwille van de toekomst. We moeten aanpakken, ieder met ons eigen hart, ons eigen hoofd, onze eigen handen, en daarbij niet in de eerste plaats afwachten wat an deren doen, maar zelf onze plan nen hebben. Daarbij kunnen we de gedachten en het werk van ande ren respecteren, en de onze daar aan toetsen, om tot het beste re sultaat te komen. Iemand kan zich verbeelden afzij dig te staan, maar in werkelijkheid is niemand dat, en iedereen speelt zijn eigen rol in het werelddrama. Bij de diepere dingen voelt een ieder wel, dat wat een ander heilig is, op enigerlei wijze verwant is aan wat hem zélf heilig is, en samen kun nen we daarmee opbouwend werk zaam zijn, in gedachten, in woorden en in daden. Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijke ik en zelfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kin deren het gaat om het belangrijk ste, om de naéste en om de toe komst van ook zijn kinderen. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samenleving op onze aar de. - Als al, maal VPTTft' wat ons nu deert, een maal in het verleden zal zijn verzonken, duizenden jaren la ter, als de schoolboeken het niet eens meer zullen vermelden omdat het reeds lang uitgewist is door al wat later is geschied, en het dus volkomen in de vergetelheid zal zijn verdwenen dan nog steeds zal het Kerstfeest, de komst van de Chris tus, voor alle mensen in volle luis ter stralen over hun bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het heden met zijn zorgen en soms zijn onder- gangsgeloof onwerkelijk. Hij is ge komen en Hij is komende, door alle eeuwen heen en zal uiteindelijk de sterkere blijken neen, de enig sterke. Hij zal de mensheid steeds, even duidelijk, of duidelijker dan nu, het heil doen zien als die werkelijk heid, die alle gebeurtelijkheden over leeft, en aan het leven zijn zin geeft en dat tenslotte voor ondergang redt. Daarbij verblijden Gods heir- scharen tot in de hoogste hemelen zich over iedere ware geboorte. Bij K.B. is mr. dr. J. M. Polak met ingang van 16 november 1957 benoemd tot hoogleraar in de rechts- en staats wetenschappen van de Westerse gebie den aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. De redactie van „Speel, werkblad voor expressie in gebaar en klank" schrijft een prijsvraag uit voor een blij spel of klucht in één bedrijf, te spelen door de jeugd van 10 tot 18 jaar. Het doel van deze prijsvraag is de jeugd goede speelteksten te verschaffen, ter wijl de initiatiefnemers tevens hopen, dat middels deze prijsvraag de belang stelling van de Nederlandse toneel schrijvers voor het jeugdtoneel zal wor den vergroot. Er worden drie prijzen uitgeloofd, te weten van 500.- 300.- en 200.- De jury wordt gevormd door de heren dr. Jop Pollmann, Kees Spierings en An ton Sweers. Inzendingen moeten vóór 1 april 1958 binnengekomen zijn bij het Secretariaat: Gudelalaan 2, Bussum. Aan dit adres zijn tevens voorwaarden- formulieren verkrijgbaar. Op tweede Kerstdag is te 's Hertogen bosch op 81-jarige leeftijd overleden de hoogeerw. heer A. J. Lange, kanunnik van het kathedrale kapittel van St. Jan, em.-pastoor van de H. Catharinaparo- chie aldaar en officier in de orde van Oranje-Nassau. Mijn zoon heeft de eerste kerst van zijn leven met veel entrain gevierd. De eerste dag heeft hij door gebracht met het belagen van het kerstboompje, de tweede hoofdzakelijk met slapen. Maar hij heeft acht enveertig uur lang duide lijk genoten. Ook van de draaiende kerst-engeltjes, die ik te zijnen behoeve had aangeschaft. Hij bezag die wezentjes met grote gretig heid en maakte vervolgens aanstalte om ze in een overmaat van enthou siasme te vernietigen. Hij vond daar bij echter mij op zijn weg en wij hebben dus ons eerste conflict gehad, mijn zoon en ik. Maar de engeltjes draaien nog steeds. Ik weet echter niet hoe lang ik de strijd om hun bestaan nog zal kunnen volhouden. Want mijn zoon doet nog geregeld uitvallen in hun richting. Al draaiende tikken de engeltjes tegen kleine belletjes en dusdoende brengen zij een licht tinkelend geluid voort, dat mijn zoon kennelijk in op winding brengt. Soms begint hij in eens méé te kraaien en hij houdt al heel aardig de wijs. Ik geloof be slist dat het knaapje muzikaal is. Nochtans heb ik, zoals gezegd, de grootste moeite hem van die engeltjes af te houden. Ik moet die jongen nog leren, dat hij met zijn handen van zijn geluk af moet blijven. Op de middag van de eerste Kerst dag is de Belgische viskotter Z 291 uit Zeebrugge door onbekende oorzaak op zestig mjjl bewesten Den Helder plot seling gezonken. De bemanning, be staande uit tien of twaalf man, heeft zich nog bijtijds in de reddingboot kun nen begeven. Op de eerste noodseinen voeren de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder en de sleepboten Titan en Holland uit. Zij keerden terug toen bek .d werd dat de drenkelingen waren opgepikt door de Z 290, eveneens uit Zeebrugge, en dat het schip gezonken was. Staatsblad 527 bevat een besluit tot wijziging van het algemeen rijksambte narenreglement, welke tot gevolg heeft, dat ingaande 1 januari de bij het Rijk in dienst zijnde gehuwde ambtenares niet meer behoeft te worden ontslagen, Gehuwde vrouwen kunnen van die da tum af door het rijk in dienst worden genomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben bü de DAF-fabrieken te Eindhoven zestig autobussen ter waarde van ruim 1 miljoen gulden besteld. Deze auto bussen zijn bestemd voor stads- en in terlokale diensten. Zij hebben de uit stap vóór de vooras, zodat ze geschikt zijn voor één-mansbediening. Het be treft hier een bij de DAF geheel nieuw ontworpen buschassis met een capaci teit voor 57 personen inclusief de be stuurders. De bussen worden uitgerust met een DAF-motor van 120 PJC. De Franse pionier op het gebied van de film Charles Pathé is woensdag te Monaco op 93-jarige leeftijd overleden. Hij is de oprichter van de Pathé-film- maatschappij (in 1898), die thans nog door zijn zoons wordt bestuurd. Pathé begon in grammofoons, nadat hij op de markt een fonograaf van Edison had gekocht. De Koninklijke/Shell-groep schat haar reserves aan ruwe olie en petro leum per begin 1958 op 13.477 miljoen barrels, aldus blijkt uit het in New York verschenen voorlopige prospectus betreffende de emissie van 7.602.285 aandelen Kon. Petroleum. Het aandeel van de Nederlandse houdstermaatschap pij, welke 60% van het totaal der doch termaatschappijen bezit, in de reserves bedraagt 7.730 miljoen barrels. Geografisch verdeeld liggen van de reserves van de groep 7.780 miljoen barrels in het Midden-Oosten, 3.144 miljoen in Venezuela, 1.517 miljoen in de Ver. Staten en 638 miljoen in het Verre Oosten. De premier van nationalistisch Chi na, Joei, die door het hoogste wetge vende lichaam is beschuldigd van plichtsverzuim en machtsmisbruik, heeft van een regeringscommissie het verzoek ontvangen vóór 24 januari een verklaring te zijner verdediging in te dienen. De secretaris van de Russische com munistische partij, Khroesjtsjev, heeft in Kiev verklaard, dat zijn regering een verdere vermindering van de troepen sterkte overweegt in de hoop dat de NATO-landen hun belofte, af te zien van geweld, gestand zullen doen. Hü hoopt dat de jongste Russische vre desvoorstellen aan westelijke kant be grip zullen vinden. Dit meldt Reuter, In de op de NATO-conferentie aange nomen resolutie werd gezegd, dat be sprekingen met de Sovjet-Unie noodza kelijk zijn, maar uit het resultaat van de bijeenkomst zou men kunnen con cluderen Jat de leidende mogendhe den van plan zijn de gevaarlijke poli tiek van bewapenen en koude oorlog voort te zetten, aldus Khroesjtsjcv. Dank zij de wetenschappelijke en technische ontwikkeling in de Sovjet- Unie is het mogelijk met minder kos ten de veiligheid te verzekeren en de rest van de gelden en middelen te ge bruiken voor vredesdoeleinden, vervolg de hij. In de tijd van het zesde vijfjaren plan, zei Khroesjtsjev, zullen alle hand- en andere arbeiders een zeven- urige arbeidsdag krijgen, terwijl som migen zes uur per dag zullen werken. (Het vijfjarenplan wordt uitgebreid met een aanvullingsplan, dat tot 1965 loopt). Van volgend jaar af zullen de col lectieve boerderijen geen verplichte leveranties aan de staat meer behoe ven te verrichten. „Tass" meldt, dat de tekst van het jongste, uit zeven punten bestaande Russische vredesvoorstel, dat onder meer voorziet in het stop zetten, met ingang van 1 januari 1958, van alle proefnemingen met kernwapens, aan de buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers te Moskou is overhandigd, met het verzoek het ter kennis te bren gen van de regeringen en volksvertegen woordigingen der betrokken landen. Het voorstel is zes dagen geleden met algemene stemmen door de Opperste Sovjet, het pseudo-parlement der Sovjet- Unie, goedgekeurd. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken is volgens U.P. opgemerkt, dat Khroesjtsjevs rede te Kiev vaag is. Niettemin zou elke Russische stap naar ontwapening worden verwelkomd. Voorts wordt opgemerkt, dat de conven tionele strijdkrachten van de NATO on langs zijn verminderd op grond van de zelfde economisch-technologische over wegingen als die welke Khroesjtsjev noemde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3