„Openbaar Kunstbezit" nu ook voor Belgische radio? A' Ben Goerion wil Duitse wapens S recordhoogte gestegen Vertrouwenscrisis leidt tot moeilijkheden Nieu w J aar s traditie ctifral-10 Overleg over schrijfwijze van de Nederlandse taal 250.000 daklozen op Ceylon door overstromingen CONCORDIA Dr. Drees ge- Bankbiljettencirculatie tot een Deviezenvoorraad aanzienlijk toe genomen JOHANNASTICHTING TE ARNHEM Helft van personeel dient ontslag in SSTS. I-"'T'KW"M- t.lbubgb - sr&jsrw» VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 PAGINA 4' Cultureel contact NederlandBelgië van PHILIPS-ROXANK verzet van eigen Heftig ministers Kaethe Dorsch overleden Franse autoprijzen worden verhoogd VEILIG VERANKERD De levenszee is dikwijls minder uitgestrekt dan wordt verwacht Achter elke golf kan het einde liggen. En dan Het gezin vertrouwt in dit opzicht op uw verantwoordelijkheidsbesef. Veranker de toekomst veilig bij Concordia. Sluit een verzekering ter dekking van het overlijdensrisico! Concordia biedt haar verzekerden reeds gedurende vijftig jaren: Maximale Zekerheid tegen Minimale Premie en laat bovendien de bedrijfs» overschotten direct of indirect volledig aan de verzekerden ten goede komen. Wilt u meer weten over een u financieel passende levensverzekering? Schrijf dan aani CONCORDIA, Oudenoord io, Utrecht levérkst- verzekering 12V2 jaar minister Weekstaat Nederlandsche Bank Katholieke Illustratie Nieuwe directeuren bij Theodoor Gilissen Prijsvraag voor auteurs Zeepost HGfste fioeve Examens Vorige week vrijdag en zaterdag is, naar ons thans van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt medegedeeld in het gebouw van het ministerie te 's-Gravenhage de eenendertigste ver gadering gehouden van de gemengde technische commissie voor de uitvoering van het Belgisch-Nederlandse culturele verdrag. De voorzitter van de vergadering, mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse cultu rele betrekkingen, memoreerde in zijn openingswoord de verdiensten van prof. dr. E. van Dievoet en prof. dr. J. G. van Gelder aan wie op eigen verzoek ont slag was verleend als leden, respectie velijk van de Belgische en de Neder landse delegatie van de commissie. In hun plaats hebben de verantwoordelij ke ministers in beide landen als nieu we leden benoemd, voor België: prof. dr. O. J. de Raeymaeker, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid van de universiteit van Leuven en voor Nederland dr. A. B. de Vries, directeur van het Koninklijk Kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's-Gravenhage. De vergadering heeft ruime aan dacht geschonken aan hetgeen over de Nederlands-Belgische culturele betrek kingen op 13 december 1.1. ter sprake ls gebracht in de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad bij de be handeling van de rapporten die door de drie regeringen waren uitgebracht over hetgeen op grond van de tussen hun landen afgesloten culturele verdra gen op het gebied van de culturele toenadering reeds is geschied. Met name kwamen ter sprake de wens tot uitbreiding van de samen werking tussen beide landen bij de uitwisseling van televisieprogram ma's, alsmede de mogelijkheid om bij de bekende radiocursus in Neder land „Openbaar Kunstbezit" het Bel gische kunstbezit te betrekken en de Advertentie Ntet alleen A en D maar alk vitaminen die U nodig hebt. Etn flacon van 100 dragees f 2." Nu Mk voordelige gezins verpakking van ISO dragees fS.7* Phllipt-Rttxaiw Nederland Hf. - Amsterdam De Israëlische premier, David ben Goerion, is niet van zins zich door de tegenwerking van zijn eigen ministers te laten afbrengen van zijn plan wa pens te betrekken van West-Dmtsland. Deze kwestie is bijzonder actueel ge worden doordat enkele ministers, die behoren tot de linkse Achdoeth Avoda- partij, ruchtbaarheid hebben gegeven aan het voornemen van Ben Goerion enkele hooggeplaatste Israëlische amb tenaren .zaai de bondsrepubliek te stu ren. Deze opzettelijke indiscretie heeft het gevaar van een kabinetscrisis opge roepen, een gevaar, dat nog altijd niet bezworer is. De rechtse Cheruth-partij diende dins dag in de Knesseth een motie in, waar in om een volledig debat over deze kwestie werd gevraagd. Een woord voerder van die partij verweet de pre mier, dat hij al te nauwe contacten na streefde met Duitsland en daardoor de gevoelens van duizenden Joden kwet ste. De motie werd met 46 tegen 14 stemmen bi) 17 onthoudingen verwor pen. De Russische ambassadeur in Tel Aviv, Abramov, heeft drie uur lang met leiders van Ben Goerions Ma- pai-partij geconfereerd en hun mee gedeeld, dat het betrekken door Israël van wapens uit West-Duitsland de verhouding tussen Israël en de Sovjet-Unie zou bederv Ben Goerion heeft volgens United Press laten doorschemeren, dat hij gaarne duikboten uit West-Duitsland zou willen hebben. In regeringskrin gen te Bonn is verklaard, dat men van Israëlische zijde over deze kwes tie met is benaderd. Volgens United Press is de bondsrepubliek niet van zins haai positie in het Midden-Oosten te bederven door wapens te leveren aan Israël. De directeur-generaal van het Israë lische ministerie van defensie, Sjimon Peres, is voor een tournee door Europa uit Israël vertrokken. De bekende actrice van het Weense „Burgtheater" Kaethe Dorsch is woens dag op 67-jarige leeftijd in de Oosten rjjkse hoofdstad tengevolge van een ernstige ziekte overleden. Na haar debuut in Duitsland te heb ben gemaakt en van 1937 tot 1943 aan het staatstheater van Berlijn ver bonden te zijn geweest, vestigde Kae the Dorsch zich in Wenen Zij heeft zo wel op het toneel (o.m. in de rol van Rose Berndt) als in de film succes ge had. lezingen ook voor de Belgische radio te houden. Onderzocht zal worden in welke mate deze suggesties verwe zenlijkt kunnen worden. Bij nota-wisseling tussen de twee re geringen is besloten een addendum toe te voegen aai het culturele verdrag, waarb.j wordt bepaald dat de regerin gen overleg zullen plegen omtrent alle maatregelen inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal, en alles in het werk zullen stellen om eenvormigheid van de schrijfwijze der Nederlandse taal te bevorderen. Deze notawisseling behoeft nog de goedkeuring van de Staten-Generaal in Nederland alvorens kracht van wet te verkrijgen. In Bel gië treedt het addendum in werking zodra officieel bericht ontvangen is van genoemde goedkeuring in Neder land. Teneinde eenvormigheid te brengen in de technische terminologie zal de cen trale taalcommissie, onder voorzitter schap van prof. dr. Krul, in samen werking met de gemengde commissie van de akademie voor de technische taal in België en van de ingenieurs verenigingen in de beide landen een woordenboek met technische termen uitgeven. Besloten werd in beide landen de ministers te adviseren de bedragen der studiebeurzen te verhogen met het oog op de gestegen kosten van levens onderhoud. De subsidies aan groepsrei zen voor studenten onder leiding van hoogleraren zullen worden voortgezet. Wat betreft de gelijkwaardigheid van universitaire diploma's werd vermeld, dat de Belgische regering een nieuw wetsontwerp bij de wetgevende ka mers heeft ingediend, waarbij de mo gelijkheid wordt voorzien gelijkstelling van universitaire diploma's in het an dere land uitgereikt bij algemene be paling te regelen. Met betrekking tot de uitwisseling op het gebied van het toneel werd geconstateerd dat gastvoorstellingen in Nederland 'en België zijn gegeven. Na gegaan zal worden in welke mate het mogelijk zal zijn uitbreiding te geven aan deze uitwisseling. Op het gebied van het amateurtoneel bestaat een groeiende samenwerking tussen de organisaties in beide landen. De commissie stelt voor aan de voor genomen uitwisseling van drie voorstel lingen tijdens het komende seizoen gel delijke steun te verlenen. Ook de uit wisseling van leerlingen van toneelscho len zal worden bevorderd. De gebruikelijke uitwisseling van mu sici die optreden op de middagconcer ten te Brussel en de museumconcer ten te Amsterdam zal ook dit seizoen doorgang vinden. In Brussel zullen op treden het Nederlandse Kamerkoor en het Brabantse Blaastrio. In Amster dam zullen zich het „Quator Beige" en de violist E. Petronio doen horen. De Nederlands-Belgische componisten- dagen die in april j>l. in Brussel- werden gehouden zullen in 1958 weer in Neder land worden gehouden. Op het eiland Ceylon zijn door over stromingen een kwart miljoen perso nen dakloos geworden, aldus meldt U.P. Volgens de jongste onofficiële berich ten wordt verwacht, dat het dodencij fer de 100 bereiken zal. In de Galoya- vallei is een heel dorp weggespoeld en door een grondverschuiving in de streek van Kurunegala zijn 40 mensen begra ven. In de overstroomde streken is een massale evacuatie aan de gang. Ver scheidene weg- en spoorverbindingen van de hoofdstad Colombo met de pro vincies zijn verbroken. De Ceylonse re gering heeft aan premier Nehroe van Indië om twee lichte vliegtuigen, vijf helikopters en medische hulp gevraagd. Met ingang van 23 december zijn de prijzen van automobielen der nationale automobielfabriek Renault met gemid deld 4i5 procent verhoogd. Met ingang van 24 december zullen de prijzen van Citroën in ongeveer dezelfde mate ver hoogd worden. Ook de Peugeot- en Pan- hardfabrieken denken met ingang van 1 januari haar prijzen te verhogen. Deze prijsverhogingen berusten op een regeringsbesluit betreffende het prijs niveau en houden rekening met de hoge re kosten der grondstoffen als staal, aluminium, autobanden, textiel en werk tuigmachines. Advertentie en u ontvangt - geheel vrijblijvend - alle gewenste nadere inlichtingen. Vergezeld door zijr echtgenote was de minister-president, dr. W. Drees, dinsdag in een der fraaie kamers van zijn departement het „lijdend voorwerp" van een korte herdenking van het feit, dat hij gedurende 12% jaar aaneen mi nister van de Kroon is geweest. Een aantal ambtenaren van zijn departement en enige topfunctionarissen van de on der het departement van algemene za ken ressorterende diensten hadden zich verzameld, toen de secretaris-generaal mr. C. L. W. Pock aller gevoelens vertolkte en zei, dat men de drang niet had kunnen weerstaan aan dit koperen jubileum aandacht te besteden. Er zijn wel ministers geweest, die langer dan tien jaar dit ambt hebben bekleed, maar nog nimmer was er een minis ter, die aan één stuk zulk een tijd aan bleef. Minister Mansholt is de enige, die dr. Drees hier evenaart, doch dit neemt niet weg, dat alle records gebroken zijn. Mr. Fock uitte de hartelijke wens, dat dr. Drees nog lang en in ieder ge val gedurende deze parlementaire perio de, recordhouder zou blijven. Hij uitte zijn vreugde erover, dat ook mevrouw Drees, die de nadelen van hetgeen nu wordt herdacht, zo vaak zal hebben ondervonden, bij dit jubileum tegen woordig kon zijn. Als aandenken bood spreker een antiek koperen bakje met bloemen aan. Dr. Drees zei bijzonder verrast te zijn, ging in enkele woorden zijn minis terschap na en zei dat de eerste jaren na de oorlog, wat werk betreft, de zwaarste waren. Na de oorlog zei dr. Drees is de stemming in ons volk scherper geweest, dan hij aanvankelijk had verwacht. Maar spreker is dank baar, dat hij aan de noodzakelijke sa menwerking, die er is ondanks de scher pe tegenstellingen, heeft mogen mede werken. Hij uitte ten slotte zijn waar dering voor de hartelijke woorden van mr. Fock en de goede verstandhouding ten departemente. Het belangrijkste kenmerk van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 23 december is wel de zeer sterke stijging van de hoeveelheid bank biljetten in omloop, die met 229,6 mil joen vermeerderd is tot 4.206 miljoen. Dit is een stand die in 1957 en voor gaande jaren nog niet is bereikt. Een tweede verandering valt te constateren bij de goud- en deviezenreserve van de centrale bank, die met ƒ45,3 miljoen is vermeerderd tot f 3.938.853.000. De goudvoorraad is onveranderd gebleven op ƒ2.812 miljoen, zodat de deviezen reserve dus is gestegen. Hierbij valt het op, dat het voornaamste deel van deze stijging ten gunste is gekomen van de convertibele deviezen, die met circa 29 miljoen zijn gestegen tot ƒ430,5 miljoen. De voorschotten in rekening courant zijn met ruim ƒ54,7 miljoen vermeer derd tot ƒ204,6 miljoen, hetgeen voor namelijk een gevolg is geweest van een beroep van de Bank voor Nederland sche Gemeenten gecombineerd met dat der handelsbanken. Het tegoed van de schatkist is met ƒ54,7 miljoen achteruit gelopen tot ƒ286,4 miljoen. (Van invloed is geweest de recente inschrijving op de schatkistpromessen)Dit acht men in geldkringen nog tevredenstellend. Het saldo van de handelsbanken is met ruim 74 miljoen geslonken tot 174,1 miljoen. Dit is beneden het verplicht aan te houden tegoed van deze instel lingen voor de nieuwe periode. Op de geldmarkt blijft de situatie krap. Daggeld doet nog steeds 3% procent, maar is niet gemakkelijk ver krijgbaar. Er worden reeds hogere percentages gemeld. Minister-president dr. W. Drees is dinsdagochtend op het ministerie van Algemene Zaken in Den Haag gehuldigd m verband met zijn 12 '/„-jarig ambtsjubileum als minister. Ook de secretaris-generaal van het ministerie mr. CL. W. Fock, kwam de premier complimenteren met het jubileum. Links de echtgenote van dr. Drees- (In r wout a a tl ai Wiss In disc Wiss geHocni Schatkistpap weg overn Marken v Voorscn.rek.crt (bei) Voorset) Klik Boekvorder wegens overt) Markenv Goudmunt Zilverraum Buiteno activs Bulten! betaalmidd Uit bet akkoorden O'verse rek fatal v ai Bankbiljetten R.crt schatkist idem tegenwaarde Oollarbtldx K.C.A Saldi bank in Nea Saldi uit bet akk Andere saldt v niet ingezetenen Andere saldi Saldi butteni geld Diverse rek Toelicht Totaal ichatk pap wj gul- densaldl uit bet akk belegd Schatp pap in disc MuntblHett 'e RilkF kas) 125.204 Percentage goud en deviezen 68.18 16/12 23/12 907 608 67.600 67.600 460.000 460.000 149.890 204.668 100.000 100.000 2.812.371 2.812.371 11.245 10.637 916.649 993.027 596 555 220.375 186.697 46.094 46.688 3.976.357 4.206.033 341.163 286.438 16.760 16.760 248.187 174.169 32.890 29.200 15.690 16.575 73.713 72.779 5.831 5.978 75.816 75.362 128.036 67.40 Het laatste nummer van het jaar begint met een causerie over de opera tie „Schone lei", waarin mr. Edelman onder andere vertelt over de merk waardige manier waarop de Chinezen de jaarwisseling vieren. Interessant is de reportage over het Benedictijnen klooster te Toumlinine ir. Marokko, dal een trefpunt is geworden van christenen en mohammedanen, waar zelfs de kroonprins van Marokko weieens ver schijnt. J. W. Hofwijk vertelt over de wetenschappelijke arbeid van pater dr. J. Boelaars m.s.c. op Nieuw-Guinea, meer in het bijzonder over de P'S®"" aardige familieverhoudingen en °Yr een door de missionaris uitgezochte stambc-m van vijf generaties voor malige kopensnellers, de stam der Jaqai. Verder is er een reportage °ver de Amsterdamse Effectenbeurs, de oud ste beurs ter wereld. Een ongewoon verhaal s dat over een soort wereld raad van miljonairs; een bijeenkomst te San Francisco van pleitbezorgers van het particulier initiatief uit meer dan zestig landen van oost en west. Aan dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse expeditie naar de zuidpool en n moeilijke taak, wordt een waarde rend artikel gewijd. Voorts zijn er foto's van de fatale momenten waarop de poging tot het lanceren van een Amerikaanse kunstmaan, te Cape Ca naveral, mislukte. Tenslotte een foto serie over de nieuwe schouwburg te Munster in Westfalen, het modernste theater in Europa, een ware „burcht van licht". Jan Cottaar schrijft over het feit dat de Russische suprematie op sportgebied in 1957 werd aangetast. Met Ingang van 1 jan. a.s. zijn de heren H. H. I. M. Velthuyse en C. A. A. de Wit benoemd tot directeuren van de firma Theodoor Gilissen, bankiers en commissionairs in effecten te Amster dam. (Van onze correspondent) Een vertrouwenscrisis heeft geleid tot ernstige moeilijkheden in de Johan- nastiehting te Arnhem, waarvan de on geveer 160 lichamelijk gebrekkige kin deren, die er in één oud gebouw en drie nieuwe paviljoens worden ver pleegd, de dupe dreigen te worden. Het bestuur is afgetreden op advies van een commissie van goede diensten onder voorzitterschap van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en met veel moeite is men er in geslaagd, een nieuw bestuur te vormen, waarin geen enkel lid Van het oude bestuur zitting neeit en dat onder voorzitterschap staat van de heer H. van der Maas, presi- df™±rec,teur van de P.G.E.M. Het verplegend personeel dat voor ongeveer de helft per 1 december zijn ontslag i13)- i iamiari heeft de ontslagdatum tot 1 januari opgeschort, hoewel het nieuwe bestuur dringend had verzocht, tot 1 maart de gelegenheid te krijgen, eventueel noodzakelijke nersoneelsl voorzieningen te treffen Het bestuur is thans vermoedelijk genoodzaakt de Kerstvakantie enigszins te erten- gen. De moeilijkheden vinden hun oor sprong in een vertrouwelijke nota van de geneesheer der Johannastichtlne dr. C. Schaap, aan het voormalige be stuur. Die nota komt hierop neer dat het gezien de uitbreiding die de Johan- nastichting de laatste jaren heeft on dergaan, gewenst is zich te bezinnen op de kwestie van de leiding van de stichting, wanneer de tegenwoordige directeur, de heer J. G. H. C. Tuinder over vijf jaar gepensioneerd zal zijn. Dr. Schaap is blijkens die nota van me ning, dat de leiding dan zal moeten worden toevertrouwd aan een academi cus. Dit schijnt bij het verplegend per soneel bekend te zijn geworden met als gevolg, dat dit van het bestuur de toe zegging verlangde, dat de tegenwoor dige adjunct-directeur, de heer J. van de Berg, dan directeur zou worden. Het bestuur weigerde de gevraagde toezegging. Hierop ontstond een situa tie, die door insiders als een „psycho se" wordt gekenschetst en waarin vrij wel het gehele personeel dreigde weg te gaan. Op de dag van de Goed Zo actie was het zelfs van plan, de ouders der verpleegde kinderen er van te ver wittigen, dat zij over vijf jaren niet meer voor de patiëntjes zou kunnen zorgen. Daartoe in staat gesteld door het Joh. J. Smit fonds te Amsterdam, heeftv de staatssecretaris van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen voor Neder landse auteurs prijsvragen uitgeschre ven voor een verhaal of biografie en voor een lekenspel, welke zullen kunnen bijdragen tot de bevordering van de vredesgedachte en is —ril tot samen werking tussen de volkeren. De jury voor de toekenning van de prijzen voor letterkundig werk is sa mengesteld uit: B. Verhoeven, mevr. Hella, S. van Lelyveld-Haasse, B. van Eysselsteijn, mr. P. J. ldenburg. Joh. van der Wóude en r J. Michael te Den Haag; de jury voor een lekespel: Joh. de Meester, mevr. H. W. Boersma- Smit, B. Albach, B. Groeneveld, L. Hoefnagels en A. J. E. Odijk. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van h§t schip vermeld. Argentinië: Algol, 31 dec., Australië: Stratheden, 2 janu ari, Brazilië: Algol, 31 december, Ca nada, Seven Seas. 2 januari, Ternefjell, 4 januari, Chili: via New York, 2 janu ari, Ned. Antillen: Heinrich Grammers- dorf, 2 januari. Nieuw Zeeland: via Engeland, 4 januari.- Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Advertentie 1 jj/M I xclusief Wildrestaurant (JfTi i|KlDe pleisterplaats-waar Napoleon reeds gasfaas a.:"ê. hoófdw&g, Arnh-ni, - Apeldoorn WVV B.EEKBERGfcMv K 6766M0 In dat stadium besloot het bestuur dat innerlijk niet eensgezind in deze kwestie was het conflict voor te leg gen aan een commissie van goede dien sten, bestaande uit jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, mr. Roosjen, prof. Diepenhorst en prof. Hornstra. Zowel de meerderheid als de minderheid in het bestuur de secretaris en de pen ningmeester verklaarden zich bereid zich zonder meer aan de uitspraak van die commissie te onderwerpen. Om de rust onder het personeel te doen terug keren, adviseerde deze commissie het bestuur, in zijn geheel af te treden, het geen is geschied, zij het contre coeur van de minderheid. Intussen zal de heer Van de Berg de Johannastichting verlaten in ver band met zijn benoeming in een ge meentelijke functie. Het nieuwe bestuur zal in de Kerstvakantie de ouders van de kinderen over de kwestie bena deren. DELFT, 24 dec. Kand. vliegtuig- bouwk. ing. T. A. Smit, Spijk (Gron.); ingenieursexamen werktuigkundige (richting metaalkunde) P. F. Sens, Delft; Ingenieursexamen mijningenieur K. G. de Graaf, Rotterdam; R. S. Verkerk, Rotterdam. Ingenieursexamen v. bouw kundige: P. D. Bronder, Den Helder; C. Douma, Delft; M. A. de Jonge, Kapelle; A-. van der Kloot, Rotterdam; R. Nico- Deift; L. F. M. van der Plas, Rot. Sn',!"6™' B- M- van Londen-Romp Sweers VS"Gravehage; me3- M- J- M- Rhswiik ^a-w-Buinen; H. P. Thieme. tinchem. G- Thijssen, Doe- D L Vëegens 2teddp' Doct Ned" recht Aiteï te6 Amsterdam g?ag' pF' RK°r^* te Den Haag. VrijkochtenMM Rabie te Den Haag. Kand mej. H. Weinreb te Den ïLNed' A. J. Fasting te Den Haagmek van Gils te Delft, mej. t /ui- G f' Aerdenhout, mej. Y. Hollanders tenin Haag, mej. J. D. Reerink te Rotterdam mej. A. van Oortmerssen te Voorburg mej. A. M. van Rhijn te Hilversum, mej'. C. W. J. Jongsma te Leiden, A. M. L." Graziosi te Den Haag, J. M. Pohl te Den Haag, J. G. J. de Vos te Rotterdam, H. J. Brandsma te Den Haag, K. B. Meijer Swantee te Hilversum, R. R. Hoekstra te Genève, H. W. Unger te Rotterdam, N. van Raalte te Den Haag, C. G. Sassen te Leiden, W. F. C. Stevens te Sittard, M. de Jong te Den Haag en R. M. van Rijckevorsel te Nijmegen. Doct. Engels: J. A. van Dorsten te Nijmegen. Apothekersexamen mej. J. W. Brevet te Middelburg, mej. C. Deen te Den Haag, M. Kranenburg te Door- werth, mej. S. G. Liem te Leiden en mej. G. N. Tjia-Lo te Leiden. AMSTERDAM, 24 dec. M. O. Ge schiedenis: H. G. van Beek, Eindhoven; C. T. M. Berkhout, Groenlo; mej. J. P- M. Bruynen, Venlo; J. Bulten, Nijmegen; T. H. M. van Eijk, Zeist; T. N. Eijsink, Arnhem; W. J. Frederiks, Horst; G. Groenhuis, Leerdam; A. Guldemond, 's-Gravenhage; J. P. van Hemert, Hooge- veen; mej. A. M.. Hunke, Almelo; G. A. Hüijbrègts, Amstelveen; E. L. C. Kalle, Enter; E. Kooij, 's-Gravënhage; B. J. Koijck, Velp; H. T. M. Lambooy, Harlingen; A. G. H. van Meekeren, Voorburg; G. J. Meijer, 's-Gravenhage; W. Meijer, Harderwijk; J. J. Mostard, 's-Gravenhage; H. J. Rebel, 's-Graven hage; mej. A. J. van Rossüm, Almelo; J. Sanders, Bergen op Zoom; P. J. A. Schwiebbe, Eindhoven; A. Straatsma, Zwolle; C. E. J. Thijssen, Waalwijk; H. van den Tillaart, Oploo; F. J. H. Ubachs, Amsterdam; W. Valkenburg, Utrecht en H. M. de Weerd, Utrecht. TILBURG. 21 dec. Psychologisch- Pedagogisch Instituut der R.K. Leer gangen. Akte Pedagogiek M.O.-A: Mej. L. J. E. van Lieshout te 's-Gravenhage, H. J. Hoeffnagel te 's-Gravenhage (met lof); C. M. Koopman te Heerlen (met lof); A. W. T. M. Sijstermans te nu;y- bergen. Pedagogiek M.O.-B: J- J. van den Hoek te Sittard; P- 001 Doetinchem. v AMSTERDAM, 23 dec. tV.UJ Doctoraal recht.» JrMinui„n T de Groen. Groenlo; J. van Tienen, viaardingen. Doct. econ. wetensch. (be- stuurswetensch. specialisatie) P. Over- wijn, Voorburg, 99 99 99 5 „„93 99 99 Een oud gebruik om tegen de jaar wisseling speciale nieuwjaarskoeken te bakken en te eten wordt in noord oost Nederland nog steeds in ere ge houden. In deze tyd van het jaar wor den in vele gezinnen „rollertjes" of „kniepertjes gebakken. En waar dit traditionele bakfesttin niet meer be- staat wordt toch op zjjn minst een voorraadje van dit nieuwjaarsgebak sebodh' om tenminste de visit! een ,rollertje te kunnen nrp^entprpn Want dat hoort er toch Wj ln vTo": ®epJarD«nTS dit ze'£"bakken lige- TWemirism^ ^am tussen Kerst en Nieuwjaar het wafeliizer- vaak vrvvr rt beJverkJ: m«t monogram 67PT 6 beide platen van het m. mgevet met een spek- dan beslag werd er in gedaan, u ,eerlit de onderkant van het J™, ia het vuur gehouden en vervol- j 5 andere kant. Het weke baksel I, razend snel opgerold rond stokje en het „rollertje" was dan klaar. Voor „kniepertjes" gebruikte men stevig deeg. Een klein balletje werd op het ijzer gelegd en uitgekne pen tot een dun koekje. Waai deze oude koekencultuur zijn oorsprong vindt ls moeilijk te zeggen. Mogelijk heeft het iets uitstaande met de offergave van broden, opdat het nieuwe jaar toch maar een vrucht baar jaai zou zijn. Offerbrood obla- tui oublie de voorloper van het rollertje? Ook wordt wel gesproken van een oud bijgeloof, dat hij die aan het begin van het jaar veel eet, heel de rest van het jaar geen honger hoeft te lijden. fïoe het zij, in de provincie Gronin gen en trouwens in heel de oost-grens streek is nog veel van die oude tra ditie bewaard gebleven en worden be halve rollertjes, oliebollen, appelflap pen en „olie wieven'* gegeten. „Olie wieven" is een nieuwjaarskoek, in het deeg waarvan men ruw gemalen roggem-jp' en stroop verwerkt. Een nogal droge, weke, bruine koeksoort, die met meel wordt bestrooid. Hoewei het dus vroeger gebruik was, dat men de koekjes zelf vervaar digde met behulp van wafelijzers, thans wordt meer en meer het machinaal-vervaardigde koekje gege ten. Zo staat in Ma-'tenshoek onder Hoogezand-Sappemeer een bedrijf, dat deze typische nieuwjaarskoekjes in bijzonder grote hoeveelheden afle vert. Per seizoen gaan zeker honderd duizend blikken me' koekjes de deur uit. In elk blik zitten 75 „rollertjes". Derhalve een produktie van zo'n ze ven en half miljoen nieuwjaarskoek jes. Vier machines moeten dag en nacht draaien om deze produktie te kunnen leveren. Deze machines zijn ioor de fabrikantenfamilie de Veg- ters zelf ontworpen. In honderd jaar is dit bedrijf van een gewone plattelandse brood- koek- en banket bakkerij uitgegroeid tot een banket- fabriek, die er mag zijn. Vóór 1932 werd in de bakkerij van Vegter ook nog gewerkt met dezelfde ijzers, die ook in de huisgezinnen werden ge bruikt. Alleen bakte men dan met drie of vier ijzers tegelijk, hetgeen een he le kunst is. De bakkers kregen ech ter zulke grote bestellingen, dat zij het werk gedeeltelijk gingen uitbesteden. Ei waren in die tijd tegen Nieuwjaar veel huisvrouwen, die de wafelijzers invetten en voor de bakker aan het werk gingen. Ook op andere wijze werd er in de dertiger jaren aan de „rollertjes" verdiend. In die tijd, toen vele mannen werkloos waren, bakten de vrouwen „rollertjes", verpakten de lekkernij in grote trommels, waarna de mannen er mee op stap gingen om nei gebak te verkopen bij de bewoners van het dorp. Toen het afzetgebied zich echter uitbreidde ging de bakker gebruik maken van elektrische ijzers en in 1932 begon men in het bedrijf van bakker Vegter met de machina le vervaardiging van rollertjes. De produkten van dit bakkersbedrijf gaan naar Drenthe, de Achterhoek en oost- Overijssel. Maar toch blijven de „rol lertjes" merendeels in Groningen. Een diep ingewortelde traditie weet zich lang te handhaven. F ni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4