J. S. Bach H naaimachines Agenda voor Haarlem evms Heemskerkse edelpelsdierenfokkerij Nederland aan de spits 3.000 nertsen m in een farm Het basketbaltoernooi voor scholieren groot succes g Stille Armen Eerste avond van de jeugdgroep der Volksuniversiteit op 8 februari en Magnificat van H.S. Knoop neemt afscheid Pauzeconcert door Sas Bunge Zestig vellen per mantel HBC gelijk tegen De Blinkert Haarlems Gemengd Koor V/ eihnachtsoratorium SHERRY Muziek Hilleg( BONTMANTEL IN VERSCHIET Prinsessen Irene en Margriet naar wintersport VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 PAGINA 5 ÏMGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Burgerlijke Stand Haarlem Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen. Films: Toneel Tentoonstel lingen Vijf vrouwelijke agen ten in politiedienst Rond 1 februari in uniform Nutsspaarbanken van 50m en Haarlem .gaan fusie aan Zware straf voor onvoorzichtige rijder Federmann opticien heropent Kinderkerstfeest van K.A.B. kring Oost Gaat U een auto kopen of Uw wagen inruilen? GARAGE DEN HOUT Inbraak in Haarlem Kerstmuziek door „Sint-Bavo" De volleybalcompetitie HEEMSTEDE Th. Bekker voorzitter Gem. Centrale K.V.P. Koninklijke onder scheiding voor A. Zonneveld 50 jaar voorzitter van „Polyhymnia" Tot maandag blijft de van de weg af zichtbare kertsgroep geexposeerd m de <bort links van het Sint Francisca Romana-huis aan de Kouaennorn 34. Pater S. Juynstee O.F.M. heeft, zoals wij reeds bericht hebben, dit jaar 'door het eerst *het eenvoudige middelen het kerstgebeuren uitgebeeld ue oeeiden heeft hij ontleend aan oude etalage-poppen. O De Volksuniversiteit Haarlem heeft Onlangs een jeugdgroep opgericht, die *ich ten doel heeft gesteld ontspannings avonden voor jongeren van achttien tot dertig jaar te verzorgen. Om een en Onder te bereiken Werd een werkcom- hiissie benoemd, die uit zeven jongeren Van ongeveer 21 jaar bestaat. Deze com- ftiissie heeft voorshands tot taak enige proefavonden voor te bereiden, alvo- et Weihnachtsoratorium en het Magnificat van J. S. Bach beho- ren tot het vaste repertoire van "et Haarlems Gemengd Koor. Dat was °P de middag van de Tweede Kerstdag '1 het gemeentelijk concertgebouw wel ps merken. Met zekerheid werden de belangrijke koorgedeelten gezongen. Over het algemeen bespeurde men de degelijkheid waarmede de dirigent Jan Booda heeft gewerkt om ook dit jaar de resultaten te bereiken, die men deze ïhiddag te horen kreeg. Het koor bevat goed materiaal en er werd met beheer sing gezongen. Het is een andere zaak men het geheel eens kan zijn met ïftuzikale opvatting van Jan Booda. bijvoorbeeld met bepaalde tempi en jjtt gebruik van de volgens mü stylis- pSch uit de toon vallende vleugel. goed, iedere musicus heeft daar- °1itrent zijn eigen inzichten, die men 'doet respecteren. Jan Booda laat bij voorbeeld de koralen zwaar romantisch dingen in het Weihnachtsoratorium. Of- Jchoon ik helemaal geen voorstander ben van het strenge, als het ware za kelijk laten zingen dezer onderdelen deed mij dit toch iets te overdreven ®an. Jan Booda huldigt deze opvatting, hetgeen zijn goed recht is. Het is ech- 'er ook een goed recht van een ander 0rn van mening te verschillen. Overi gens is dit verschil heus niet zo erg Sfoot. Zou de gulden middenweg in dit Seval niet toegepast kunnen worden? jpat het gebruik van de vleugel betreft, het spijt me dat ik moet spreken over Misplaatstheid. Persoonlijk vind ik dit erg jammer, want Booda's uitvoering heeft te veel goede eigenschappen om er zonder meer langs heen te lopen. Hij muzikant genoeg om tot het hart te ^Preken en hij laat zijn koor tenminste f'hgen, iets wat men niet altijd aan heft. Telkens weer weet hij mij hier in te overtuigen. Zowel in het Weih- Mohtsoratorium als in het Magnificat 9ten uitstekende koorverrichtingen. De solisten hebben hun taak naar be uren vervuld. Aafje Heynis stak we- ?erom met kop en schouders boven al- ,en uit. Haar aria Mi Esurientes" uit het agnificat leverde het bewijs dat zij zangeres van klasse is. Han le f èvre heb ik het meest gewaardeerd jh de recitatieven. Bep van Zutphen en Nelly Byrma voldeden zonder meer, Herman Hiilsmann toonde zich de betrouwbare kracht van alle jaren. Emmy van Eden, Klaas Bolt en het N.Ph.O. completeerden het geheel op aanpassende wijze. J. L. Kienen. Zondag 29 december houdt •Je Hengelaars Vereniging „Nooit ge- Jacht" haar jaarlijkse kienavond in res taurant Groenendaal te Heemstede. De avond begint om zeven uur. Voor het Evenement is een grote collectie prij ken beschikbaar gesteld. Advertentie AJle merken - dus ruime keuze GEBORENW. Rooseboom de Vries- Brouwer, z.; M. A. Jansen-van Schie, 2-i A. Adema-Rinsma, z.; C. Koop- 'JMns-Zoutman, d.; J. G. Rosa-Gastal- do-van der Kroft, d.; I. M. van Wijk- c°ers, d.; P. F. Severing-Severing, d. ONDERTROUWD: B. E. O. Schóltz en A. Moot, J. C. Zwaneveld en W. Metselaar, W. Breuker en Th. M. van Zijp, M. J. van Breukelen en J. J. E. de Groot, F. j. Zondervan en G. M. Van der Meer, L. J. Peters en J. B. M. F enger, G. G. Houweling en A. L. Stroosma. C. J. Kraijenbrink en P. van Waard, K. Wentink en E M H Hes- |els, Th. J. Kerseboom en A H C. Medenblik, L. Stijnman en H. P Dij kers, H. A. Bannink en M. M. E. H. Van den Eijnde. t GETROUWD: P. Hartog en L. J. Lubbers, J. A. Kaandorp en J. M. •tartman. J. P. Elferink en A. M. ?örch, L. J. Jonk en P. M. Snoeks, J. Geerdes en A. E. Heeman, H. ivemens en M. J. Grannetia, H. J. ~raijer en E. Chr. H. Klein, W. H. J- N. Schrameijer en M. J. B. H. Jïr°ns, J. Timmermans en K. J. A. yuwerkerk, W. Weers en Tj. Hendriks, V. E. Larsson en H. N. van der H" J" Verdonk en M. E. Boek- OVERLEDEN: C. J. H. M. van den ^oker, 46 jr.. Kamperlaan. rens in het seizoen 1958-1959 tot een definitieve opzet wordt overgegaan. Dan ligt het in het voornemen om op de eerste zaterdag van iedere maand een ontspanningsavond te organiseren. Voordat men tot de definitieve oprich ting overgaat, zullen enige proefavon- den worden gehouden. Tijdens de pauzes op deze avonden, die een half uur tot vijfenveertig minu ten zullen beslaan, zullen lezingen wor den gehouden over de meest uiteenlo pende onderwerpen, die de jeugd inte resseren. Op deze avonden zal dus te vens het V.U.-werk tot uiting komen. Het bestuur van de V.U. in Haarlem had reeds lang besloten speciaal voor de jongere leden iets dergelijks te doen, maar door de fusie met de Haarlem se Kunstgemeenschap, moest dit des tijds worden uitgesteld. Het bestuur van de V.U. gaat een ge heel nieuwe weg betreden. Het heeft echter uit de kring der jongeren zoveel enthousiasme ontmoet, dat het met vertrouwen de eerste avond, die op 8 februari van het volgende jaar zal wor den gehouden, tegemoet ziet. Voorlopig staat op het programma het optreden van het Surinaamse or kest ,,De Guyana's" onder leiding van de heer Brahms. Tevens ligt het in de bedoeling om Julien Coco en Ottmar Frei Antilliaanse volksliederen te laten spelen. Dr. G. van Wengen zal in de pauze een toelichting geven op de Afro-Amerikaanse muziek. In het stadhuis van Haarlem nam dinsdagmiddag de heer H. S. Knoop van de afdeling onderwijs afscheid van de gemeentesecretarie. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de wet houder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk en mr. H. E. Phaff, gemeente secretaris van Haarlem en besturen van bijzondere scholen. De heer Phaff noemde in een kort af scheidswoord de tijd die de heer Knoop op de gemeentesecretarie had doorge maakt het sluitstuk van de carrière .van de scheidende functionaris. ,,U hebt een goede naam in Haarlem gemaakt". Mr. Phaff zei voorts, dat de taak van de heer Knoop zeker niet gemakkelijk was, doch desondanks kon hij zijn werk volledig aan. Vooral aan u is het te danken, dat de verhouding tot het bij zonder onderwijs zo goed is", aldus Haarlems gemeentesecretaris. Onder het uitspreken van de hoop, dat de heer Knoop nog een lang leven be schoren mocht zjjn, bood hij namens het secretarie-personeel een kandelaar aan. De heer D. J. A. Geluk sprak zijn dank voor het werk van de heer Knoop uit als wethouder van onderwijs. Als een van zijn belangrijkste kwaliteiten noemde de heer Geluk het feit, dat hij altijd klaar stond voor de zaken die hu te doen had. ,,U werkte niet al tijd volgens de ambtelijke lijnen. U ging verder, trad de mensen tegemoet, stak hen de hand toe en hielp, waar dat nodig was. U toonde begrip voor de zaak, die u diende". De heer Knoop zei in een dankwoord, dat hij gedurende de tijd, waarin hij in Haarlem gewerkt had, altijd met plezier had gewerkt. Hij zei met liefde terug te zien op Haarlem. „Het viel soms niet mee, maar ik deed mijn werk met plezier, omdat ik gesteund werd door de ge meentesecretaris, door de wethouder en door de ambtenaren. Door prettige samenwerking was het werk altijd vlot verlopen". De bekende Haarlemse pianist Sas Bunge verzorgde dinsdagmiddag in het Rembrandttheater het pauzeconcert. De kwaliteiten van de pianist Sas Bun ge zjjn genoegzaam bekend. Men kan dan ook altijd op een recital van hem rekenen, op gedisciplineerd en attrac tief pianospel. Ondanks het feit dat de vleugel in het Rembrandttheater wat droog klinkt, dragen de oud-Hollandse dansen van Julius Röntgen een boeien de interpretatie. De stukken van Brahms, Capriccio en 'n ballade, had den iets grotere klankontwikkeling kun nen hebben, hetgeen de vleugel echter niet toestond. Het meest frappeerde mij de Sonatine van Ravel door de uiterst gedifferentieerde klankschake ringen. Bovendien vond ik Bunge's op vatting hierin zo goed als volmaakt. Twee praeludia en fuga's van J. S. Bach, naar mijn smaak iets te snel ge speeld maar desondanks wel boeiend, besloten deze 40 minuten pauze-muziek. J. L. Advertentie B<&adiUa IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN AMSTERDAM CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 uur. FRANS HALS: Geintjes met geesten, a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond gesloten. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. v 1 LIDO: A King in New York, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 u. Zo.-avond Kiss me deadly, str. volw., 23.30 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Afrika, 14 j. 11 u. LUXOR: De twaalf gezworenen, 14 j. 2, 7, 9.15 ur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. „Oudejaarsavond gesloten. MINERVA: t.m. ma.: Piloot Quax in Afrika, 18 jaar. r. 2.30, 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. 8.15 uur. Wo. en do.: Happy ever after, 14 j. W°. 2-4.15, 7, 9.15 uur. Do. 8.15 uur. ROXYt.m. zo.: De wreker uit Mexico, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: The tall T, 14 j. 2.30, 7, 9.15u. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 u. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 27 december Concertgebouw, 20 uur: Derde concert Beethovencyclus met Herman Krebbers, viool, en Robert Weisz, piano. Maandag 30 december Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert door het Noordhollands Philharmonisch or kest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Eduardo del Pueyo, piano. Vrijdag 27 december Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Het Ei", een nogal sarcas tisch blijspel, waarvan het tweede bedrijf echter in moreel opzicht ernstig te denken geeft. Voor jonge mensen beslist niet aan te bevelen. Regie: Fons Rademakers en in de hooflrollen Guus Oster, Marie Hamei en Paul Huf. Zaterdag 28 december Stadsschouwburg, 20 uur: Onder het Melk woud, een uiterst poëtisch „spel voor stem men" van Dylan Thomas. Oorspronkelijk opgezet als hoorspel, maar later voor het toneel bewerkt. Onder regie van Han Bentz van den Berg, die zelf ook de hoofdrol speelt, geeft de Nederlandse Comedie een voortreffelijke voorstelling van dit boelen de stuk, dat vierentwintig uur uit het le ven van een dorpje in Wales beschrijft. Zondag 29 december Stadsschouwburg, 20 uur: De Neder landse Comedie met „Het Ei". (Zie vrijdag 27 december). Concertgebouw, 14.30 uur: Kinderthea- terbureau Carla Flink met kindermatinee „Dik Trom". Maandag 30 december Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Hedda Ga- bier", toneelspel van Henrik fbsen onder regie van Ettore Cela, m.m.v. Rie Gil- huys, Robert Sobels en Gerard Rekers. Woensdag 1 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Als 't kindje binnenkomt, een genoeglijk blijspelletje over de liefde en maatschappelijke carrière door André Roussin. Voor kinderen is deze luchthartige pikanterie minder geschikt. Onder regie van Frits van Dijk geeft het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met John Gobau een charmante voorstelling van het stuk. Donderdag 2 Januari Minerva-theater, 14.30 uur: Jeugdtoneel met het miniatuurtheater van John van Brussel met „De A van Abeltje'. PAUZE-THEATER Dinsdag 31 december Rembrandt-theater 12.4013.20 uur: Oude jaar, Haarlemse artlsten nemen op origi nele wijze afscheid van 1957. M.m.v. Harry Mulisch, Godfried Bomans en Jelle de Vries. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Tentoonstelling van kunstnaald werk. Geopend van 10—17 uur, zon- cn feestdagen van 13 tot 16 uur. Cruquiusmusem, HeemstedeHistorische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur; op zon en feestdagen van 13—15 uur. Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint. Dage lijks goepend van 1117 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 917 uur. Museum Het huis van Looy: Tentoon stelling van werken van leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Da gelijks geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. Professor Kohnstammschool: Speciale ten toonstelling van reprodukties: „Van Van Gogh tot Picasso". Geopend van 14.30 16.30 uur, dagelijks. Stadhuis Groote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 912 uur; zaterdags van 912 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend: do. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Bloemlust-Lisse, HBG-hallen: Grote show van bloeiende hyacinten, tulpen, narcissen etc. Van 23—28 december. De vijf vrouwelijke adspirant-politie- agenten, die dit jaar in Haarlem hun opleiding hebben gekregen, zijn ge slaagd voor het politie-examen. Met in gang van 23 december zijn zij in werke lijke dienst gekomen bij de Haarlemse politie. Het zal echter nog wel een paar we ken duren, eer het publiek de vrouwe lijke agenten te zien krijgt, aangezien haar uniformen nog in de maak zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling orn de dames in het begin dan maar in burger dienst te laten doen, zodat zij samen met hun mentor straatdienst zouden kunnen doen, maar men is op dat plan teruggekomen in verband met mogelijke verkeerde reacties van hel publiek. De vrouwelijke agenten doen dus voorlopig binnenshuis dienst. Ver wacht mag worden, dat de dames om streeks begin februari geüniformeerd op straat zullen verschijnen. Met ingang van 1 januari zullen de Nutsspaarbanken van Haarlem en Hil- legom een fusie aangaan. Dit zal voor de bewoners van Hillegom een belang rijke verbetering betekenen, die zich al spoedig zal manifesteren in het feit, dat de Nutsspaarbank in Hillegom elke dag geopend zal zijn, terwijl de openings uren zullen worden uitgebreid. De be woners van Hillegom' kunnen dan ook gaan profiteren van het grote aantal spaarvormen en diensten, dat de spaar ders in Haarlem en omgeving reeds kennen. Zowel in Haarlem als in Hillegom wordt het bestuur van de Nutsspaar bank gevormd door vrijwilligers, die be langeloos hun werk doen. In Haarlem worden de dagelijkse werkzaamheden overgelaten aan een directeur met zijn staf. In Hillegom is men tot de conclusie ge komen, dat het bestuur alleen deze werkzaamheden niet meer af kan. De Haarlemse Nutsspaarbank telt thans 85.000 spaarders en heeft een inleggers tegoed van ongeveer 47.500.000. De Hillegomse Nutsspaarbank heeft 900 spaarders met een spaartegoed van in totaal 700.000. Drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar was de straf die de Haarlemse rechtbank heeft opgelegd aan een 41-jarige bloemenhandelaar uit Westzaan, die op 27 oktober onder in vloed van enige borrels met een on deugdelijke auto een 24-jarige dame had aangereden, die daardoor ernstig werd gewond. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie tien maanden gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid geëist omdat de ver dachte van ieder verantwoordelijkheids besef gespeend zou zijn. Zijn auto was ondeugdelijk, zijn rijbewijs was verlopen, de man had zes borrels op, in 15 uur niet gegeten en in 27 uur niet geslapen, toen hij ging rijden. Dezer dagen werd de verbouwde en gem_ ierniseerde zaak heropend van de fa. Federmann Opticiëns in de Gr. Hout straat 37 in Haarlem. Dit sinds 1850 beststaande bedrijf is thans weer in een smaakvolle en moderne omgeving ge huisvest. De geheel nieuwe, blauwglan zende gevel is opgetrokken uit Deense natuursteen. Aan de bovenkant prijkt de firma-naam in gele neon-letters. De indeling van de etalage is voor Haarlem geheel nieuw. Het armatuur kan in alle richtingen gewijzigd wor den. Er is een rijk gevarieerde collec tie van de modernste brillen uitgestald. Aan weerszijden van de gevel is een neon-verlichting aangebracht, welke ge vel en etalage beter doet spreken. De deur is in geanodiseerd aluminium uit gevoerd. De knop is de letter F. (van Federmaan). Het geheel is tot stand gekomen onder leiding van architect ir. H. F. Hellenberg en aannemer G. Hellenberg, terwijl de lichtinstallatie uitgevoerd is door het Electro Tech nisch Bureau Nyman. De etalage is ontworpen en uitgevoerd door de heer van Dam. Er was dinsdagmiddag veel belangstelling bij gelegenheid van de feestelijke heropening. Onder zeer grote belangstelling heb ben de K.A.B.- en K.A.V.-kringen Oost een kinder-Kerstfeest georganiseerd. Er waren twee voorstellingen, die sa men door meer dan zevenhonderd kin deren bezocht werden. Onder leiding van mejuffrouw W. J. van Roozendaai hoofd der Sint Gerardus Majellaschooi voor VGLO werd het Kerstspel in vijf taferelen „Een Kind is ons geboren" opgevoerd. Toneel en zang waren bij zonder goed verzorgd en het spel werd door de kinderen in ademloze aandacht gevolgd. Bij de Nationale Nerts-show, die de vorige week in Den Bosch werd ge houden zo kon men deze week in de krant lezen heeft het Edelpels- dierenfokbedrijf Rudolf Klarenaar uit Heemskerk zes zilveren en een gouden medaille gewonnen. Wat dit betekent begrijpt men pas goed, als men weet dat er in totaal 49 zilveren en drie gouden medailles te behalen waren. Hét bewijst weer eens te meer, dat de nertsfarm van de heer Klarenaar nog steeds eenzaam aan de top van de Nederlandse nertsfokkerij staat. De eerstvolgende farm behaalde slechts twee zilveren en een gouden me daille. Het succes is niet uit de lucht komen vallen. De heer Klarenaar zorgt er steeds voor, dat hij het beste van het beste importeert uit het minkland bij uitstek, de U.S.A., al kost een goed fokdier gauw tweehonderd harde dollars. Maar het is een klein kunstje om een nerts, die je voor tweehonderd dollar koopt, binnen een jaar zo te behandelen, dat hij nog maar vijftig gulden waard is. Dat Rudolf en zijn broer Willy vaklui pjn bewijzen ze al tien jaar lang. Het klinkt een beetje vreemd, maar voordat de heer Klarenaar in Heems kerk met zijn farm begon, was hij slager van zijn beroep. Toch was het voor hem geen grote overgang, want thuis hadden ze altijd dieren gehouden. De minks ::ijn er niet altijd geweest. De heer Klare naar begon met kippen, varkens, kal koenen en zilvervossen. De laatste vooral trokken de aandacht van de Heemsker kers, die er 's zondags graag een wan delingetje heen maakten met het hele gezin. Over belangstelling heeft de farm toch nooit te klagen gehad, want ook de nertsen, die rusteloos in hun ren heen en weer vliegen en duikelen, zijn nog veel leuker om te zien. Het lijken zulke aardige diertjes, maar pas op voor hun tandjes, want ze bijten dwars door een dikke leren handschoen heen als ze de kans '-ijgen. Wat dat betreft waren de kippen en de kalkoenen heel wat minder gevaar lijk. Toch heeft de heer Klarenaar ze opgeruimd, net als de varkens en de zilvervossen, en alles op een kaart gezet, de nerts. Nerts is dé bont op het' ogenblik, daar kan geen enkele bontsoort aan tippen. Er zijn verschillende soorten nerts, homo-pastel, homo-blue, stewart- pastel, hedland-white, safier, standaard en nog veel meer, allemaal even mooi, op het eerste gezicht tenminste. Een kenner ziet het verschil wel, en daarom is er ook heel wat verschil in prijs. Het minimum, dat een vel opbrengt, ligt om de dertig-veertig gulden, het maxi mum tegen de 175 gulden. Het duurt maar betrekkelijk kort, voordat een nerts zoveel waard Is. In maart is de paartijd, en in april komen de kleine pups al ter wereld. De meeste van die lieve diertjes zien de winter niet, want als hun pels op zijn mooist is, in november, worden ze geslacht. Op de farm van Rudolf Klarenaar, waar zo'n kleine drieduizend nertsen hulzen, zijn er dit jaar ongeveer duizend ge slacht. Hoeveel werk dit geeft kunt u zich wel voorstellen, want een nerts is geen Advertentie Eis dan in Uw keuze: 1. Veiligheid. 2. Comfort. 3. Zuinigheid. U vindt deze eigenschappen verenigd in: FRÉGATE 1 op 12 RENAULT DAUFHINE 1 op 16 „VIER„ 1 op 17 Vraagt eens nadere inlichtingen bij Tweede Kerstdag is in een perceel aan de Muiderslotweg te Haarlem ingebroken. De bewoner was niet aanwezig en daar van heeft men geprofiteerd om via de achterzijde van het huis, door verbreking van een ruitje van een keukendeur, bin nen te dringen. Op de benedenverdieping heeft men een kast doorzocht en een be drag van ongeveer hondertwintig gulden meegenomen. Een bedrag van vermoede lijk zeshonderd gulden, de opbrengst van verkopen van een in hetzelfde perceel ge vestigd postkantoortje, wordt vermist uit een geldtrommel. Uit een handtasje, dat op de trap stond, nam men zeventien en-een-halve gulden mee. De eerste dag van het jaarlijkse scholieren basketbal toernooi is reeds een groot succes geworden voor de or ganiserende schooibasketbal commissie want zowel in de HBS B als in de grote zaal van het Krelagehuis werden de vele wedstrijden dinsdag uitstekend vol gens tijdschema gespeeld, dank zü vooral een perfecte organisatie. Reeds tijdens de eerste ontmoetingen in de vier afdelingen bleek overduide lijk, dat de strijd dit jaar weer bij zonder fel zal worden want aangemoe digd door honderden supporters speel den de teams met grote overgave en dikwijls ook verheugend goed voor de eer van de deelnemende school. Op vallend was ook, dat zelfs in de jong ste klassen het spelpeil dit seizoen weer vooruitgegaan as en ofschoon er nog vrijwel geen verrassingen waren, khn toch reeds nu worden voorspeld dat de finalewedstrijden zaterdagavond in het Krelagehuis gespeeld zullen wor den door technisch uitstekend spelende ploegen. Bij de jongste meisjes stelde het team van de Ketelaarschool duidelijk haar kandidatuur, terwijl bij de oudste meisjes ook nu weer het team van het Marnix van St.-Aldegonde Lyceum hoge ogen zal gaan gooien, gezien de duidelijke 436 overwinning in de voor wedstrijden. Bij de jongste jongens maakten de beide titel-kandidaten HBS B en Mar nix van St.-Aldegonde geen fout, ter wijl bij de oudste jongens dan toch nog de verrassing van deze dag kwam door het uitschakelen van de HTS in de ont moeting tegen de HBS B (2518). De teams van Rijkskweekschool, J. P. Thijsselyceum en Marnix van St.- Aldegonde konden zich in de eerste ontmoetingen handhaven, waarbij de Rijkskweekschool grote tegenstand van het Chr. lyceum moest overwinnen. Helaas moest het Mendel college met gering verschil (108) de meerderheid erkennen van het Kennemer lyceum, doch bij de jongste jongens deed het voor de eerste keer deelnemende Tri- niteitslyceum uitstekend werk door een 132 overwinning tegen de Prinses Ire ne Ulo en een 12—4 zege tegen een team van het Marnix Lyceum en ook in de volgende ontmoeting tegen de IVO school heeft het Triniteitslyceum uitste kende winstkansen, zodat een plaats in de kwart finales binnen het bereik moet zijn. De wedstrijden zullen zaterdagoch tend weer in het Krelagehuis worden voortgezet met onder andere de halve finale wedstrijd in de diverse klassen, waarna des avonds vanaf zes uur de finales worden gespeeld, eveneens op twee velden in de grote zaal van het Krelagehuis. In het kader van deze school basket balwedstrijden wordt vanavond anaf acht uur in het Krelagehuis een groots internationaal toernooi gehouden, waar aan door de kampioenen van Brazilië (FUPE); Zuidslavië (Beograd); West Duitsland (Heidelberg) en het Ameri kaanse luchtmachtteam zal worden deelgenomen. konijn en eist een grote voorzichtigheid, In deze drukke tijd heeft de heert Klare naar buiten de drie knechten, die hij vast in dienst heeft, nog een paar losse hulp krachten nodig. Die grote drukte in het bedrijf om deze tijd is er altijd al ge weest, met dit verschil, dat het vroeger de kalkoenen waren, die voor Kerstmis geslacht werden. Wat dat slachten be treft, komt zijn vroegere vak hem nu nog goed van pas. Wie over nertsen hoort praten, be gint vanzelf te rekenen. Hoe kan zo'n bontjas zoveel kosten? Er gaan ongeveer zestig vellen im een jas, die al gauw 15.000 gulden kost. Het materiaal alleen kost bijna een-derde. Maar om dat mate riaal tot een jas te verwerken, hebben twee stiksters en een coupeur liefst drie weken t\jd nodig. Het verschil tussen materiaal en maak loon en de jas zoals hij in de winkel hangt, is voor de tussenhandelaars, de belasting en de „exclusiviteit". Maar daar bemoeit de heer Klarenaar zich niet mee. Voor hem is het pr&ces van nerts tot bontjas afgelopen als hij de partij vellen verzonden heeft naar de veiling in Londen. Tussen die twee tijdstippen zit nog ge noeg. Vooral voor een eerste klas fokker als Rudolf Klarenaar, die zelf weer nertsen verkoopt aan andere fokkers, en hun daarbij alle mogelijke voorlichting geeft. Hij komt vaak op tentoonstellin gen, en op de jaarbeurs was zijn stand een ware sensatie. Het mag dan waar zijn dat er een „luchtje" aan het bedrijf zit, toch is Heemskerk trots op deze farm, die de naam van het dorp een goede klank bezorgt. Ten bate van de Stille Armen werd per giro overgemaakt: A.S.-O. 2.50; aan ons bureau werden bezorgd: N.N. f 5.—; J.W.M.S. f 10.—; H.F.T. f 10.—. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de navolgende bedragen binnen gekomen: N.V. „H" f 100.Wed. P.O.P. C. N.V. f 25.—; N.V. „C" f 10.—; N. v. Br. Co., f 25.—; V. D. H. N.V. f 100.geen bekendmaking f 10. S., N.V. f 10.—; E.N.V. f 25.—; C.N.., N.V. f 10.—; N.V. v/h A.v.D. f 10.—; Mr. C.v.L. f 25.—; C.V. fa. A.V. f 10— Sinds de fusie van de r.-k. Harmonie verenigingen Sint Caecilia en Sint Euphonia tot de r.-k. Harmonievereni ging Sint Bavo werden er door omstan digheden geen Kerstmuziek meer ten gehore gebracht in de toren van de pa rochiekerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-noord. In de afgelopen Kerstnacht werd een drie jaar onderbroken traditie hervat. Onder leiding van de Sint Bavo-dirigent Jac. Wildschut, die voor de gelegen heid zelf de trompet bespeelde, werden vóór de beide Nachtmissen Kerstliede ren vanuit de toren uitgevoerd. Bü wij ze van experiment werd tevens na de plechtige Nachtmis gemusiceerd door een fluit en een klarinet, samen met het jongenskoor en het orgei. Voor de patiënten van de M&riastich- ting werden Tweede Kerstdag Kerstlie deren ten gehore gebracht, hetgeen al daar dankbare bewondering oogstte. De belangrijke strijd in de eerste klas se dames tussen het Heemsteedse HBC en De Blinkertis onbeslist geëindigd (2-2) na spannende strijd, waarin beide partijen om beurten de leiding namen. Het was het team van De Blinkert, dat een kleine voorsprong kon nemen (15-6), doch de HBC-dames hadden een duidelijk antwoord klaar en via 8-15 en 13-15 namen de Heemsteedse dames een 2-1 voorsprong. Toch slaagden de dames van de Blin kert er nog in na een zeer spannende strijd in de laatste set de volle winst te behalen (15-13) en alsnog een pun tenverdeling te bereiken. Het Vesmia-team stelde nu in deze klasse na de verrassende overwinning tegen HBC wel bijzonder teleur. Tegen de reserves van Die Raeckse moest het met een duidelijke 3-0 nederlaag genoe gen nemen. In de overgangsklasse bleek MHBS te sterk voor het bezoekende Smash uit Castricum en de 3-0 overwinning bete kent, dat .de MHBS-oloeg zich nog vol ledig in de kopgroep heeft gehandhaafd. Bij de heren ging de strijd in de eer ste klasse tussen Rapiditas '31 en PSVH welke ontmoeting in een 3-1 overwin ning van de Rapiditas-ploeg eindigde. De volledige uitslagen waren: Dames: Vesmla-die Raeckse 2 0-3; MHBS-The Smash 3-0; De Blinkert- HBC 2-2; OG 2-MHBS 2 0-3; DSS 2-Set Up 2 2-2; AVC 2-WSH 3-1; Gios 2- PSVH 2 3-1; JBS-Bor-i 3-1; PSVH-OSS 0-3; Set Up-AW 3-0. Heren; Spaarnestad-Set Up 2-2; PWN- de Blinkert 0-4; Rapiditas '31-PSVH 3-1; WIK 2-HPS en SV 0-3; Rotor-Gios 2 0-3; OVRA 4-HVS 4 2-2; Boru-VVSH 0-3; WIK 3-Set Up 2 3-0. Op de eerste officiële vergadering van de Gemeentelijke Centrale der K.V.P. in Heemstede, nodig geworden na de oprichting van een tweede afde ling van de K.V.P. in de parochie van O.L. Vr. Hemelvaart, zijn verschillen de belangrijke beslissingen gevallen. De gemeentelijke centrale, samenge steld uit de besturen der beide afdelin gen en verder per 200 leden een lid, was bijna voltallig aanwezig toen de heer H. van Grinsven, voorzitter van de afdeling II, de vergadering opende waarna de heer Bekker direct de be-, stuursverkiezingen inleidde. Als voorzitter van het bestuur der een trale werd gekozen, de heer Th. A. G. Bekker, de heer H. A. Dekker werd door de vergadering verzocht het_ se cretariaat op zich te nemen, terwijl in de functie van penningmeester de heer J. Steenbrink werd gekozen. Als lid van het bestuur met de speciale taak van de propagandaleiding werd de heer H. van Grinsven aangezocht terwijl ook de heer M. v. d. Hulst nog als lid aan het bestuur werd toegevoegd. Als tweede belangrijk punt op de agenda stond de goedkeuring van het reglement op de gemeentelijke centrale Heemstede.. Na enige discussie waar bij aan het origineel enkele wijzigingen werden aangebracht, kon een goedge keurd reglement aan het kringbestuur worden ingezonden ter bekrachtiging. Tenslotte diende ook nog het regle ment bij de gemeenteraadsverkiezin gen te worden goedgekeurd. Na een vrij uitvoerige en diepgaande discussie kwam men ook op dat punt tenslotte tot een oplossing welke aan het kring- bestuur kon worden voorgelegd. Deze vergadering werd o.m. nog bij gewoond door de kringsecretaris en cen trale-voorzitter van Haarlem, de heer Ronde, die de jonge centrale met zijn deskundige adviezen bijstond. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft de heer A. N. Zonneveld de gouden ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld. De heer Zonneveld ontving de onderscheiding ter gelegenheid van zijn vijftig-jarig jubileum als voorzitter van het Ge mengd Koor „Polyhymnia". Het jubi leum zal door het Gemengd Koor 'op de jaarlijkse feestavond, te houden op 11 januari, in verenigingsverband ge vierd worden. Naast het Koor heeft de heer Zonne veld zich ook op ander gebied verdien stelijk gemaakt. Vele jaren is hij voor zitter geweest van de afdeling Haar lem van de Bond var Handelsreizigers „Hermes". Voorts was hij lid van de Noodraad der gemeente Heemstede. De Prinsessen Irene en Margriet zijn hedenmorgen per K.L.M.-lijntoestel voor een wintersportvakantie van Schiphol naar Lech (Oostenrijk) vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5