De pauselijke Kerstboodschap ..Open brief van Hatta Dreigende hongersnood aan West-Iriancomité te wijten Indonesische volk zou niet lijden als de regering goede plannen had ontworpen i Conflict tussen de C.P.N, en de E.V.C. groeit Indonesië wil wapens kopen communistische m landen Handelsaanbiedingen van rood China 1 1 til Dubbele optelsom Japanse reders met Indonesië Bekende E.V.C.-bestuurders geroyeerd JOEGOSLAVIË WIL STEUN VERLENEN Belgen bereiken Zuidpool-basis Het weer Gouverneur van Tsjekiang ontslagen tekenen contract Indonesisch protest door Engeland afgewezén we MORRIS 'êeforet/Mljvt// STUURMALS, COHEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29795 Marinebasis Singapore -Nauw contact met Joegoslavië Scooter- Bromfietskleding Tijdelijke opklaringen Sociaal commentaar Winterweer ANTON HUNINK Het weer in Europa ZOEKT U EEN WONING? BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week» f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Kerstboodschap van de Paus komt ons voor als een pleidooi voor een optimistische, zuiver- christelijke levensopvatting. Zonder namen te noemen, zoals overigens te doen gebruikelijk is, neemt de H. Vader met beslistheid stelling te gen verschillende opvattingen van de ze tijd, die, hetzij direct, hetzij in de daaruit voortvloeiende feitelijke ge dragsnormen, dit door de goddelijke Openbaring gegeven optimisme af wijzen of ondergraven. Het atheïs tisch existentialisme van Sartre, Ca mus en geestverwanten, dat de zin loosheid van het leven predikt: het oneindige, kwalitatieve verschil tus sen eeuwigheid en tijd, dat Karl Barth voorstaat, waardoor de samen- Werking tussen God en schepsel on mogelijk wordt: het communisme met zijn „ijdele tucht van het collec tivisme", dat slechts bij machte is ,,het naamloze bestaan van de ene mens naast de andere in st;fnd te houden"; een „doorbraak -gedachte, steunend op de grootste gemene de ler van voor alle levensbeschouwin gen aanvaardbare zienswijzen, en de in eigen kringen hier en daar ver dedigde mening, dat een louter-pas- sieve „christelijke tegenwoordigheid" in de huidige wereld zou volstaan als werkzaam goed-voorbeeld, zonder krachts-,,verspilling" aan de, voor lopig althans, onbereikbare milieu- kerstening al deze opvattingen wijst de Paus, dunkt ons, onmisken baar duidelijk af als strijdig met de geopenbaarde waarheid aangaande verlossing, wereld en mens. Daartegenover stelt de H. Vader, dat de roeping tot het Christendom ,,«>en oproep is, die verplichtingen meebrengt tot onophoudelijk en hard werken in ieder opzicht en op alle gebieden van het leven." Als uitgangspunt voor zijn betoog kiest de Paus „het goddelijk thema van eenheid en harmonie", dat ten grondslag ligt aan de schepping. Zo als ook wij in ons Kerstartikel hebben gesteld, is vóór alles die werkelijk heidszin vereist, die Gods heilsplan nen met mens en wereld als eerste en voornaamste realiteit erkent. De onzekerheden, moeilijkheden en smarten" van het leven, of zij het gevolg zijn van zelfoverschatting of Voortkomen „uit de erfelijke belas ting van het menselijk geslacht", zijn in "wezen verschijnselen van het tweede plan, die de kern van ons vergoddelijkt mens-zijn niet raken. In hun verwarrende bitterheid zijn -»id .-ïvrsam .""ht&g pief minder reëel, en het is niet verwonderlijk, dat „waar God niet waarachtig in de geesten en harten leeft, de mens bang wordt voor zichzelf en de we reld, die hij tot dusver voorgoed meende in handen te hebben". Aan deze ontwortelde mens wijst de H. Vader de weg naar Bethlehem, naar Hem, van Wie geschreven staat: „Alles is geschapen door Hem en voor Hem. Hij is voor allen, en alles bestaat in Hem". Voor de huidi ge verscheurde mensheid is alleen Christus „het licht en de weg voor Iedere poging van het menselijk ge slacht om de vrede en de eendracht in de wereld te vestigen". Uit de goddelijke oorsprong van het heelal concludeert de Paus tot zijn orde, harmonie en schoonheid, waarvoor de oude Grie- ken reeds zozeer terecht hun dit al les samenvattende woord „kosmos" kozen. Desondanks gaat de heden daagse mens gebukt onder grote dis harmonieën, die een produkt zijn van de vooruitgang en velen tot een wan hopig levenspessimisme hebben ge bracht, dat geen uitweg meer kent dan „de armen te kruisen en te be rusten" of het bestaan te beschou wen als zinloos of door een blind noodlot bepaald. Deze houding met stelligheid afwij zend zegt de H. Vader: „De wereld kan en moet terugge bracht worden tot haar oorspronke lijke harmonie van het begin, toen de Schepper Zijn eigen volkomenheden aan Zijn werken mededeelde. Hoe kan het schepsel aan de wereld wan hopen, als God zelf niet wanhoopt, als het goddelijk Woord, waardoor al les werd geschapen, onder ons heeft gewoond, opdat Zijn glorie hier weer stralen zou? Pessimisme en passieve berusting kunnen door het Christen dom nooit aanvaard worden, omdat dit strijdt met de christelijke opvat ting over de mens. „Wij zijn niet on derworpen aan de macht der natuur, maar aan Christus, Die ons bevrijd heeft en tot erfgenamen heeft ge maakt van God". Dit is de grote werkelijkheid, waar op Z.H. de Paus zijn betoog baseert. De taak van de mens op aarde is zeer positief: Zowel in eigen leven als in de gemeenschap het volmaak te beeld van God herstellen. En dit is mogelijk, omdat er een wezenlij ke betrekking bestaat tussen het eeuwige en tijdelijke, tussen Schep per en schepsel, waaraan mens en wereld hun bestaan en waardigheid te danken hebben. Het doen en laten van de mens op aarde is bestemd om de eeuwige harmonie van God tot uitdrukking te brengen. Zeer nadrukkelijk betoogt de Paus, dat de belofte van de definitieve vol tooiing van het Godsrijk bij Chris tus' wederkomst de verwezenlijking van het harmonische plan der schep ping reeds hier op aarde stellig niet uitsluit of uitstelt tot op de laatste dag. Vervolg op paf.na 6) Sja Wen Han, de gouverneur van de Chinese kustprovincie Tsjekiang, is met drie medewerkers ontslagen en uit de Chinese communistische partij gestoten wegens „burgerlijke en rechtse neigin gen", zo meldt het Pekingse Volksdag blad. Drs. Mohammad Hatta, de voormali ge vice-president van Indonesië heeft vandaag in een open brief in de Indo nesische kranten het West-Iriancomité verantwoordelijk gesteld voor de hon gersnood, die Indonesië bedreigt, als ge volg van de anti-Nederlandse campag ne, aldus bericht United Press. Hatta verklaarde, dat het Nederland had moe ten zijn, dat lijden moest voor diens wei gering Nieuw Guinea af te staan, maar dat het thans Indonesië is, dat tegen over een „economische ramp" staat. „Indien de Indonesische regering goede en concrete plannen had ontworpen, dan zou het volk niet lijden, zoals het thans doet", aldus de brief. Hatta wees er op, dat president Soe- karno de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van planning, maar dat „de functionarissen, die de taak kregen de strijd om West-Irian te voeren, deze boodschap (van Soekarno) verwaar loosden en zonder voorafgegane bere kening tot daden overgingen". Hatta's schrijven werd gepubliceerd in acht Djakartase bladen. Hatta schrijft in zijn brief, dat geen enkele grote strijd beginnen moet met een hongersnood, en hij stelt de vraag of het noodzakelijk is dat het Indo nesische volk offers brengt en lijdt om de terugkeer van West-Irian bij de re publiek te bespoedigen. Hatta meent dat de jeugd van Indonesië niet ge vraagd kan worden zelfmoord te ple gen. „In vrede, niet door middel van oorlog zal West-Irian aan ons terug gegeven worden", aldus de voormalige vice-president. Hij betoogt verder dat de leiders van het land hadden moe ten voorzien dat het overnemen van de Nederlandse ondernemingen door de vakbonden Indonesië zou ver.ammen. De correctieve maatregelen van de regering zijn volgens Hatta veel te laat gekomen. Hatta schrijft in' i brief dat ook hij er voor is, dat de Nederlanders Indonesië verlaten, maar hij had graag gezien dat dit niet zo snel, maar in een tijdsbestek van bijvoorbeeld zes maanden zou zijn gebeurd. „Als wij plannen hadden gemaakt zou het volk niet lijden", aldus Mohammed Hatta. Mohammed Hatta Japanse reders hebben vandaag te Tokio een akkoord getekend, waarbij zij zich verplichten 75.000 ton scheeps- ruimte ter beschikking van Indonesië te stellen, aldus bericht Beuter. De over eenkomst geldt voor zes maanden. Ver wacht wordt dat de schepen ïn het be gin van het komende jaar in Indonesië zullen aankomen. Katsoemi Jamagata tekende als ver tegenwoordiger van de zes Japanse re derijen, die 26 vrachtschepen, tankbo- ten en veerboten zullen lenen. Van In donesische zijde werd het contract ge tekend door Hazan, de leider van de In donesische regeringsdelegatie. Indone sië zal de Japanse reders in ponden sterling betalen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiiiiii Beuter maakt melding van Indonesi sche persberichten, volgens welke de Indonesische regering het Engelse ant woord op haar protest tegen het ge bruik door Nederlandse oorlogsschepen van de marinebasis Singapore „onbe vredigend" zou achten. Volgens deze berichten zou Engeland in zijn antwoord hebben medegedeeld geen beperking ol weigering van normale faciliteiten aan oorlogsschepen in tijd van vrede te kunnen overwegen. Indonesië had beweerd, dat de Ne derlandse oorlogsschepen de K.P.M.- schepen helpen om de Indonesische wate ren te ontvluchten. De evacuatie van Nederlanders uit Indonesië gaat onverminderd voort. Uit Djakarta bereikteoriA deze^nameg&maakt tijdens de inscheping van evacué's op de „Captain Cook". Indonesische militairen controleren de papieren van de rei- zigers, alvorens zij toestemming tot embarkatie geven Het conflict tussen de groep Paul de Groot in het bestuur van de C.P.N. en de communistische vakbeweging de E.V.C. heeft zich in een veel sneller tempo ontwikkeld dan velen hadden verwacht. Uit de bvrichten du thans uitlekken blijkt, dat de strijd voorlopig in het voordeel van de voorstanders van een straffe navolging van de Mos- kouse leiding verloopt. Er is, zo meldt het „Parool" uit Amsterdam, reeds een aantal vooraanstaande E.V.C.-ers ge royeerd als lid van de C.P.N. Deze royementen treffen de E.V.C.-verbonds- bestuursieden W. Brinkman, tevens landelijk secretaris van de E.V.C.-amb- tenarenbond, de B.N.O.P., en J. Vliet- man alsmede de bezoldigde bestuurder van de B.N.O.P., ua van de Amster damse gemeenteraad, G. Groot Roes- sink, een van de leiders van de staking bij het Amsterdamse gemeenteperso- neel Focke Johm en de E.V.C.-bestuur- ders Grooteboer en Sindorf. De E.V.C.- penningmeester B. Smid heeft zich, door te bedanken als C.P.N.-lid, ont trokken aan royement. De heer Groot Roessink was een der hoofdfiguren achter de schermen bij de organisatie van de staking van het Am sterdamse gemeentepersoneel. Hoewel hij niet in het stakingscomité zitting had, kwamen vrijwel alle directieven van hem. Focke John fungeerde als de De Belgische Zuidpoolexpeditie, ge leid door commandant de Gerlache de Gomery, die op 12 november Antwer pen aan boord van de Noorse schepen „Polarhav" en „Polarsirkel" verliet, heeft in de nacht van 25 op 26 decem ber een baai in de nabijheid van Breid Bay aan het Zuidpool-continent gevon den, waar zij begonnen is met het los sen van haar materiaal, een week vroe ger dan voorzien. Dit meldt Belga. De plaats voor de overwinteringsbasis is gekozen op 17 km in het binnenland. Men heeft de weg van de landings plaats naar de basis afgebakend zon- zonder enige kloof te ontmoeten. uitvoerder van zijn aanwijzingen. Hij is lange tijd in de „Waarheid" als de held van de staking naar voren geschoven. Over de moeilijkheden rond de C.P.N.- bestuurders Gortzak, Reuter en Lips- Odinot alsmede over de royementen van de E.V.C.-bestuurders heeft de „Waarheid" nog niet gerept. In afwachting van de resultaten, die wellicht zullen voortvloeien uit een ont moeting tussen president Soekarno en premier MacMillan van Groot-Brit- tannië, treft Indonesië thans voorberei dingen voor een nauwere binding op militair en economisch gebied met de communistische wereld. De „New Vork Times" meldde gisteren, dat een Indonesische militaire delegatie vol gende week naar Tsjechoslowakije, Po len en Joegoslavië vertrekt om daar de mogelijkheid tot levering van wapens en militaire uitrusting ter waarde van 200 miljoen dollar te bestuderen. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, John M. Allison, heeft volgens Beuter en U.P. zijn regering van deze ont wikkeling op de hoogte gesteld en te vens herinnerd aan een informeel ver zoek om wapens, dat Indonesië zes maanden geleden via hem heeft inge diend en waarop de Amerikaanse auto riteiten nog altijd niet hebben geant woord. Een woordvóerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken, Joseph Reap, verklaarde gis teren in Washington, dat de Amerikaan se regering het Indonesische verzoek nog in studie heeft. Radio Djakarta meldde gisteren vol gens Beuter, dat communistisch Chi na aan Indonesië omvangrijke handel- aanbiedingen heeft gedaan. Het zou be reid zijn 20.000 ton rijst te zenden op een normale handelsbasis en 40.000 ton rubber af te nemen. Ook zou het kre dieten hebben aangeboden voor de bouw van textielfabrieken. Volgens za- kenkringen in Djakarta zal communis tisch China de rijst in de komende Minder dan 214 centimeter bedroeg de speling tussen de grote transformator en de onderzijde van de brugge-boog.Het passeren van deze brug in Washington was een van de vele hindernissen, die de expediteurs moesten overwinnen, voordat het 93y2 ton zware gevaarte op de plaats van bestemming een elektrische centrale was aangekomen. Een truckcombinatie op 34 wielen volbracht het huzarenstukje met succes al was het dan ook niet op topsnelheid. drie maanden naar Indonesië ver schepen. De prijs, die het voor zijn rijst vraagt, ligt lager dan --a, welke Indo nesië thans aan Thailand betaalt. Ra dio-Djakarta meldde, dat Indonesië ook rijst zal importeren uit Italië, Egypte, Thailand en Spanje. „Wij geven er de voorkeur aan, wa pens van de V.S. te betrekken, maar als wij geen wapens van onze vrien den kunnen krijgen, zullen wij in dezelf de positie als Egypte komen te verke ren en de wapens van anderen moe ten aanvaarden", aldus heeft de In donesische ambassadeur te Washington, Moekarto Notowidigdo, gisteravond ver klaard. Ih kringen van de Indonesische ambassade verneemt Reuter, dat In donesië behalve de delegatie naar een aantal communistische landen ook een afvaardiging naar Engeland. Frankrijk en Italië stuurt om over de aankoop van wapens te onderhandelen. Volgens de ambassadeur heeft de Indonesische regering de V.S. om lichte wapens en een aantal tanks van twintig ton voor het leger gevraagd. Hij voegde hier aan toe, dat zijn regering anderhalf jaar geleden een stuk heeft getekend, waarbij ZÜ zich verplicht heeft, de jvèntueel uit de V.S. ontvangen wa pens uitsluitend ten behoeve van de bin nenlandse veiligheid en niet voor agres sie te gebruiken. De Indonesische am bassadeur verklaarde voorts, dat zijn regering ook op haar in april j.l. ge daan beroep op de V.S. om 250.000 ton rijst te zenden, geen reactie heeft ont vangen. „Ons volk moet eten en ons leger heeft wapens nodig om een ein de te maken aan de guerrilla", zo zei hij. In ambassadekringen werd me; na druk verklaard, dat de genoemde af vaardigingen slechts studiegroepen zijn, die de verschillende typen wapens moe ten bestuderen en moeten nagaan, wan neet zij kunnen worden geleverd. ,,Zjj gaan niets iets kopen", zo verduidelijk te een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade. Een woordvoerder van de Joegosla vische regering, Jaksa Petrik, heeft gisteren in Belgrado meegedeeld, dat Joegoslavië de mogelijkheid van eco nomische steun aan Indonesië bestu deert. „Het is onze wens", zei hij, „dat Indonesië zijn economische moei lijkheden te boven komt en wij zijn bereid het binnen de grenzen van onze mogelijkheden te helpen". In augustus van dit jaar heeft de vice-president van Joegoslavië, Sveto- zar Vukmanovic-Tempo, een bezoek aan Indonesië gebracht om zich op de hoog te te stellen van de handelsvooruit zichten. Twee dagen geleden heeft de Inde j- sische ambassadeur in Joegoslavië, Su- darsono, een bezoek gebracht aan pre sident Tito. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen zou Sudarsono aan Tito een toelichting hebben gegeven op de anti-Nederlandse maatregelen, die thans in Indonesië worden genomen. De ambassadeur zou er Nederland van hebben beschuldigd, dat het heeft getracht Indonesië „uit te hongeren" door druk uit te oefenen op andere landen, waaronder Japan, -> te ver hinderen, dat Indonesië daar schepen huurt. Tito zou hebben geantwoord, dat hij bereid is te bemiddelen tussen Indonesië en Nederland. Volgens dezelfde kringen zou Joego slavië aan Indonesië enkele consump tiegoederen en industriële uitrusting kunnen leveren, op krediet, doch de omvang van een dergelijke hulp zou beperkt moeten blijven. Ook bestaat de mogelijkheid, dat Joegoslavië kleine hoeveelheden in Joegoslavië vervaar digde wapens en militaire uitrusting levert. Beuter verneemt intussen van welin~e'ichte zijde te Belgrado, dat daar spoedig besprekingen zullen be ginnen over Amerikaanse economische hulp aan Joegoslavië. Men verwacht, dat Joegoslavië voor 1958 honderd mil- ;-en dollar zal krijgen. Het Franse dagblad „Le Monde" stel de gisteren in een commentaar vast, dat het de Nederlanders onmogelijk zal zijn hun posities in Indonesië te hand haven. Om de opvolging, zo meent het blad, zal fel gestreden worden. De verleiding om van Indonesië een tweede Syrië te maken moet voor de Sovjet-Unie (of voor immunistisch Chi na) sterk zijn. Maar voor het ogen blik lijkt het, aldus Le Monde, alsof de Japanners een voorsprong bezitten. De ontwikkeling van de Japanse in vloed in Zuid-Oost Azië, maar ook in het Midden-Oosten is thans blijkbaar een belangrijk aspect van de toestand in Azië aldus „Le Monde", die ook daaraan de grote omvang van de Ja panse delegatie naar de solidariteits- conferentie in Cairo toeschrijft. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, is gisteravond op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen. Hij heeft in Parijs geconfereerd met de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijke opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets minder zacht. Zondag: Zon: 8.50—16.38 Maan: 12.14— 049 Maandag: Zon: 8.50—16.39 Maan: 12.37— 1.54 Advertentie VERLOVINGSRINGEN - HDZ CONSTANT JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS (Van een bijzondere medewerker) Aan het einde van een spanningsvol en onrustig jaar loont het meer dan ooit de moeite een ogenblik de vraag te overdenken of we in deza periode als mensen dichter tot elkan der kwamen. Het doel immers van alle sociale activiteit is, moet althans zijn, een poging om een betere harmo nie tussen de mensen te brengen. Wie het wereldbeeld overschouwt, moet wel van grote onrust bevangen worden. Op zo vele fronten ervaren we de volledige afwezigheid van onderling begrip en liefde. En waar die afwezig zijn, treden twist en haat in hun plaats. Ook voor ons eigen land ondergaan we scherp die onrust; het lot van onze landgeno ten in Indonesië beheerst al weken de voorpagina's van onze kranten. Toch blijkt telkens weer opnieuw dat geen intercontinentale raket of Spoet nik, geen moordpartij in Algerije of boycot van Nederlanders op Java, in staat is de menselijke aandacht lang afgewend te houden van de eigen be trekkelijk geringe belangen. Ons twist gesprek over standsverschil, over op bouw van ons sociale leven, over nivel lering of denivellering, gaat even (on)- rustig als steeds Advertentie tnton Hun ink wint 't weer Daar gaat toch niets boven. Een rookworst van Anton Hunink die u zélf kookt. Om zélf te genieten van alle goede geur en pittige smaakZo'n echte Gelderse, waarvoor u de gewone prijs be taalt. Die het vertrouwde loodje draagt, dat versheid garandeert! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER temp cieei Station Weei neder alge. i uur A UUI tielsi nkt geheel bew. 6 0.3 Stockholm regenbui 6 0.5 Oslo licht bew. 4 0 Kopentiagei motregen 5 0.1 Londen geheel bew. 7 0.2 \msterdam geheel bew. 7 0 BrusseJ geheel bew. 5 0 Luxembui p mist -2 0 Parijs zwaar bew. 2 0 Nice regen 7 2 Berlijn geheel bew. 2 0 München mist -7 0 Zürtch mist -15 0 Genève geheel bew. -3 0 Locarno licht bew. -7 0 Wenen ij zei -4 0 Innsbruck onbewolkt -8 0 Rome licht bew. 6 3 voort. En natuur lijk hebben ook deze twistgesprek ken waarde. Het zou niet goed zijn ze af te remmen, al zou soms enige tempering gewenst zijn en al zou men bij sommige twistgesprek ken de vraag kunnen stellen of ze ooit ergens toe zullen leiden. Wmneer men nu jaren en jaren ach tereen spreekt over reconstructie van ons maatschappelijk organisatie-leven, dan willen we ronduit zeggen dat het vervelend wordt, omdat er niets uit komt. En wie naar de oorzaken van het eeuwig twistgesprek" zoekt, stuit al tijd weer op zulke klein-menselijke din gen als competentie, standjes-gevoel en misvormde traditie. In de overgangs fase die wij als katholieken doormaken tussen het besloten christendom, waar op een groot bord gespijkerd was: „voorzichtig, breekbaar", en de open heid, welke een doorbraak-kans biedt naar de mensen die nog altijd wat vreemd tegen ons katholieken aanza gen, konden botsingen niet uitblijven als welke we in het afgelopen jaar en kele hebben ondervonden. De moeilijk heden die daaruit zijn ontstaan, zijn tal rijk en ingewikkeld. We noemen slechts het moeizaam gereed komen van het sociaal program, het uitblijven van een beslissing op het stuk van de structuur onzer sociale beweging, het menings verschil tussen de A.R.K.A. en de K.A.B., tussen de N.O.V.I.B. en de Mis sie, om duidelijk te maken wat wij be doelen. Niet dat wij al deze zaken al te zwaar zouden moeten tillen. Het zijn immers zo veel uitingen van een zich ontwikke lend zelfstandigheidsgevoel ook bij de katholieke leken, die al te lang van oor deel zijn geweest dat godsdienst een aangelegenheid was welke beleefd moest worden tussen de muren van het kerkgebouw en voor de rest nog bij avond- en morgengebed. Verheugend is in deze hele aangelegenheid voor eerst dat wij het gesprek als katholie ken vanuit ons katholicisme aandur ven, over aangelegenheden die ons in het kantoor, in de werkplaats en in de conferentie-zaal bezig houden, maar op de tweede plaats stemt het tot blijd schap dat de gesprekspartners uit alle lagen van de bevolking komen. (Vervolg rp pagina 1) Advertentie WIJ BOUWEN MODERNE VRIJE WONINGEN BIJ DELFTLAAN Mr. J. GERRITZSLAAN Prijs 24.500.—. Inl. S. VELDKAMP. Van Dort- straat 90, Haarlem, Telef. 16373. De Russische maarschalk Ivan Ko- niev is ter gelegenheid van zijn zestig ste verjaardag met de Orde van Lenin onderscheiden wegens zijn verdiensten voor het Sovjet-leger en -volk, aldus meldt radio-Moskou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1