Katholieke Agrarische Jongeren houden culturele middag in Haarlem REMY MARTIN Scholierenbasketbaltoernooi zeer geslaagd evenement De Nederlandse Comedie met „Onder het Melkwoud" Stille Armen Verplichte arbeid van buitenlandse deskundigen NORIT ALBERT HEIJN Aantrekkelijk programma van dans en muziek en voordracht COGNAC WATERPOLO IN HAARLEM Verheugende resultaten van de katho lieke deelnemers Voortreffelijke voorstelling van een dichterlijk 1,spel voor stemmen" Uit STAD Ien S Prettig 0ud-en- Nieuw Hongaars Bal in „Dreefzicht" V.S.O.P. M „ZAALBERG DEKENS" WASSENAAR „KEYSER" MAANDAG 30 DECEMBER 1957 PAGINA 2 FINE CHAMPAGNE Eén superieure kwaliteit my, Ziekenfondspremies worden verhoogd Films: Di versen Frans Halsmuseum 1 januari gesloten Receptie B.O.I.W. m - Begrotingsvergadering K.A.B. Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem heemstede Kerstboomverbranding Oudejaars-markt 3V SPECIALE OUDEJAARS- AANBIEDINGEN in de AH-SuperMart dees UIT EIGEN SLAGERIJEN UIT ONZE GROENTEN- EN FRUIT-AFDELING grote houtstraat 99 Militaire verordening in Indonesië, Z ANDVOORT Orgelfonds Sint-Agatha- kerk Foto s in raadhuishal Oudejaarslof 20% KORTING Soendaplein 57 Lorentzplein 25 BLOEMENDAAL Jeugdige brigadiers deden reddignsexamen Meer dan 500 leden van de L.T.J. en L.T.M. vulden zondagmiddag de grote zaal van het „Sint Bavogebouw" te Haarlem voop het vieren van een culturele middag. Met enthousiasme heette de presi dente van de L.T.M., mej. Annie Kort- mann de vele aanwezigen welkom en zij deelde mede, dat niet alleen de op komst, maar ook de aanmeldingen om deze middag op te trekken veel gro ter zijn dan vorig jaar. De jonge en charmante presidente verklaarde, dat agrarische cultuur geen ouderwetse, maar een andere dan de steedse cul tuur is. Toch moet ze blijven leven, meeleven met de eigen tijd. Daartoe het culturele werk in de afdelingen, daarom deze middag. In het bijzonder heette de president welkom de heer Pols. die door de jon geren-staf is aangetrokken om speciaal aan het culturele werk bijzondere aan dacht te schenken. Niet minder dan 45 zang- en muziek-. Advertentie _NE CHAMPAGNE COGNAC COGNAC IMPORTEURS: IACOBUS BOELEN AMSTERDAM De ziekenfondspremies zullen moe ten worden verhoogd, voornamelijk door de sterke stijging van de kosten van ziekenhuisverpleging. Dit hebben de drie te Haarlem werkende zieken fondsen. de algemene ziekenfondsen „Ziekenzorg", „Haarlem en Omstre ken" en N.V. Amsterdamsch Zieken fonds, aan hun leden meegedeeld. De verhoging zal niet ingaan vóór 1 juni 1958. omdat de premie nog becijferd moet worden, waarvoor thans nog niet alle komende factoren bekend zijn. Dit zal eerst naar verwacht wordt in april het geval zijn. Bij de vaststelling dezer verhoogde premie, zal tevens worden bezien op welke wijze het verschil tus sen de huidige en de verhoogde premie over de maanden januari tot en met mei 1958 zal moeten worden opgevan gen. Wel wordt met ingang van 5 januari 1958 de premie van de bejaardenverze kering verhoogd. De overheid heeft daartoe besloten. De premie van 55 cent wordt dan 67 cent per week voor hen wier inkomen lager is dan 2520,- per jaar. De ouden van dagen met een in komen tussen de 2521,- en 3530,- zullen voortaan 1.34 in plaats van 1.10 per week moeten gaan betalen. Bejaarden met een inkomen boven de 3530.- per jaar vallen onder de pre mie van de gewone vrijwillige zieken fondsverzekering. Deze premie wordt over enkele maanden zoals hierbo ven is vermeld dus eveneens ver hoogd. Advertentie JANSYVEG t/o station CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a, L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 uur. FRANS HALS: Geintjes met geesten, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond gesloten. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LIDO: A King in New York, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om i u. LUXOR: De twaalf gezworenen, 14 j. 2, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond gesloten. MINERVA: ma.: Piloot Quax in Afrika, 18 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: Happy ever after, 14 1. Wo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do. 8.15 uur. ROXY: The tall T, 14 j., 2.30, 7, 9.15 u. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 u. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7. 9.15 uur. STUDIO: Bundle of joy, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 u. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Maandag 30 december Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert door het Noordhollands Philharmonlsch Or kest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Eduardo del Pueyo, piano. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Hedda Ga- bler", toneelspel van Henrik Ibsen onder regie van Ettore Cela, m.m.v. Rie Gil- buys, Robert Sobels en Gerard Rekers. Dinsdag 31 december Rembrandt-theater 12.40—13.20 uur: Oude jaar, Haarlemse artlsten nemen op origi nele wijze afscheid van 1957. M.m.v. Harry Mulisch, Godfried Bomans en Jelle de Vries. voordracht- en dansstukken, gekruid met korte speechen, volgden onder de vlotte leiding van mej. H. van Gennep elkander op. Een jury van zes personen had de handen er aan vol, deels omdat er zo veel werd gebracht, deels omdat bij de beoordeling de prikkel om het aanwe zige goede te ontwikkelen niet door een uitslag-in-mineur mocht worden gedood. Er waren de bekende nummers als „de preek van Pastoor Seharrenbeek", „Het ruisen van het ranke riet" en „Het nonnenkoor van Casa Nova". Maar sommige deelnemende groepen hadden getracht iets nieuws en origi neels te brengen. Zo kwam Hazerswou- de met een Landelijk Concert en Nib- bixwoud met De Perzische Markt. Ook enkele individuele zangnum mers en voordrachten werden op hoog niveau gebracht. Het was reeds zeven uur in de avond toen aalmoezenier P. Mathijssen de 40 diploma's uitreikte. Dertig punten konden maximaal worden behaald: mej. Bep de Jong uit Reeuwijk trad als eer ste met 28 pnt uit deze wedstrijd; mej. Guurtje Brantjes uit Uitgeest met 26,5 p., Tini Appelman uit Nibbixwoud met 26 p., Annie Bakker uit Bodegraven eveneens 26 p., Mina Boots en Janny Berkhout uit Heerhugowaard met 26, de afd. Ouder-Kerk 25,5 en de afd. Hazerswoude met 25 punten. Toon van Moorsel de diocesaan-voor- zitter van de L.T.J. "dankte met een wekroep de beweging ook in 1958 trouw te blijven. Het Frans Halsmuseum te Haarlem zal 1 januari 1958, Nieuwjaarsdag, ge sloten zijn. Op de Nieuwjaarsdag zal het bestuur van de bond van oud-illegale werkers in Haarlem een Nieuwjaarsreceptie hou den in het sociëteitsgebouw aan de Kok straat. By" de landbouwer 1. Dobbe, Zilkerduinweg 2 in De Zilk, zijn tijdens de Kerst week de eerste voorboden van de naderende lente geboren. Moeder schaap is namelijk bevallen van een welgeschapen tweeling. Alle maken het uitstekend. Bij de wedstrijden die zaterdagavond in het Sportfondsenbad Haarlem wer den gespeeld zijn de Zaankanters goed vertegenwoordigd geweest. Van Nereus uit Zaandijk kwamen er drie zevental len in het strijdperk; van Neptunus een. De dames van Nereus bonden de strijd aan tegen Haarlem. Zij namen de lei ding door Janny Gruys, waarna de Ne- reuskeepster bij een Haarlem-aanval uit haar doel kwam, waardoor Nel Goedhard de bal In een leeg doel kon deponeren. In de tweede helft kwam Nereus door inschieten van Ina Bijle- veld met 2-1 voor, waarna er een Ne- reus-speelster het water werd uitgezon den. Met een Haarlem-speelster meer in het veld nam het spel In heftigheid toe. Uiteindelijk was het Corry Holm die de balans In evenwicht bracht. DWR 1-Nereus 1. De heren van Nereus kwamen uit te gen DWR 1. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd. Wisker in de DWR- achterhoede kon de gevaarlijke Nereus- midvoor Gregorius goed baas. Scheeps bouwer kreeg voor Nereus een straf- worp te nemen die niet benut werd. Hieruit zette DWR een tegenaanval in en uit een voorzet van Piet de Bruyn bezorgde Fred de Bruyn DWR de lei ding. Een overtreding van Jan Sint be zorgde Nereus e'en spelers-meerderheid waardoor Scheepsbouwer er 1-1 van maakte. Direct hierop volgde een tref fer van Wisker. Het was van korte duur daar Gregorius de ruststand op 2-2 bracht. In de tweede helft trok Wisker regelmatig naar voren hetgeen deDWR- verdediging niet ten goede kwam, al speelde hij wederom DWR de leiding in handen en. Gregorius zorgde vobr de gelijkmaker waarna Scheepsbouwer met Het basketbaltoernooi voor leerlingen van middelbare scholen uit Haarlem en naaste omgeving is weer ten einde. Of schoon de finale-wedstrijd in de oudste jongensafdeling tussen de teams van de Rijkskweekschool en het J. P. Thijs- selyceum (bekerhouder) bijzonder te leurstelde, kan ongetwijfeld gesproken worden van een zeer geslaagd toernooi. Gedurende drie dagen heeft de school- basketbalcommissie van de Nederland se Basketbal Bond, district Haarlem, enige honderden scholierenwedstrijden laten snelen en be, enthousiasme, waar mede de ploegen hebben gespeeld, was zeer verheugend. Het was dan ook zonder twijfel een volkomen verdiend compliment, dat de heer J. Hos" als secretaris van de schoolbasketbalcommissie na afloop van de wedstrijden, in ontvangst mocht nemen van de heer J. Vermeer (Mar- nix van St.-Aldegonde Lyceum) voor de uitstekende organisatie van het toer nooi. Mocht de finalewedstrijd in de oud ste jongensklasse dan teleurstellen, de ontmoetingen in de halve finale zater- Met een ovationeel applaus heeft een vrijwel tot in de nok gevul de schouwburgzaal zaterdagavond de Nederlandse Comedie, en vooral Han Bentz van den Berg, dank gebracht voor de voortreffelijke voorstelling van Dylan Thomas' „Onder het Melk- woud". Het was een voorstelling die men lange tijd reikhalzend tegemoet j had gezien; waarvan men de beste verwachtingen had gekoesterd. De hoogste lof die men het gezelschap kan meegeven is wel, dat het publiek geen ogenblik in die verwachting is teleurgesteld. Natuurlijk moet men bij een dergelijk hoogtepunt van het toneelseizoen de ogen niet sluiten voor de ondergeschikte fouten, die ook deze voorstelling aankleefden, maar men mag toch opmerken, dat „Onder het Melkwoud" een avond voortreffelijk toneel is geworden. Dy ion Thomas is een jonge Engelse dichter, die vier jaar geleden tijdens een toernee door Amerika op 39-jarige leeftijd overleed. Hij was een modern romanticus, die in zijn verzen zichzelf en uitsluitend zichzelf uitschreef. Zijn poëzie is sterk egocentrisch. Later, toen hij zich ook op toneelschrijven in de ruimste zin des woords ging toeleggen, werd zijn perspectief ruimer; zijn be wogenheid intenser. „Onder het Melk woud" is geschreven als hoorspel. Van daar de ondertitel „een spel voor stem men". Tijdens het Festival van Edin burgh van verleden jaar is het voor het eerst gespeeld in een dramatische be werking, dezelfde die nu ook de Neder landse Comedie speelt. Zowel in Edin burgh als In Londen, waar het stuk la ter ten tonele werd gebracht, had het enorm succes. „Onder het Melkwoud" is de geschie denis van één dag uit het leven van het dorpje Llarregub in Wales, de land streek die met zijn eenvoudige bewo ners de grote liefde van de schrijver steeds heeft gehad. Llarregub ligt aan zee aan de voet van een heuvel, waar tegen ook het Melkwoud is gelegen. De geschiedenis van Llarregub wordt ver teld door iemand, die in de overigens voortreffelijke vertaling van Hugo Claus „de verteller"* wordt genoemd, maar die in het Engels de „onlooker" heet, ofwel de man die toekijkt. Be doeld is dus kennelijk een man, die nau wer zij het emotioneel nauwer bij het gebeuren in het dorp betrokken is, dan de man die alleen maar vertelt. Over de vertaling van Hugo Claus, de jonge Vlaamse dichter en toneelschrij ver, kan men slechts zeggen, dat zij zwaar geladen was van adjectivische woordpraal: woordwellustig en direct, en tegelijkertijd van een ontroerende poëtische zegkracht, die de taal van Dylan Thomas alle recht deed weder varen. Geen zoete of romantische poë zie, maar harde, alledaagse schoon heid. Dat is ook de kracht van het stuk, dat men nauwelijks kan navertellen. Het geeft de alledaagse belevenissen van de bewoners van Llarregub: hun slapen, opstaan, hun verkeren met elkaar, hun verlangens en hun te leurstelling. Dylan Thomas be schrijft het wonder van alledag, dat niemand ooit nog als een wonder er varen heeft en dat alleen een dichter vermag bewust te maken. Mrs. Og- more droomt 's nachts hoe zij nog al tijd haar beide overleden echtgenoten drilt; Willy Nilly, de postbode, droomt van zijn dagelijkse route van veertien mijl, terwijl zijn vrouw bo ven de altijd stomensgerede ketel de post opent, die Willy Nilly straks moet bezorgen; Cherry Owen die iedere nacht dronken thuiskomt en zijn vrouw ontmoet, die hem aan bidt: Slnbad de kroegbaas, die ver langt naar de hooghartige slagers dochter, het onderwijzeresje Gossa mer; kapitein Kat, de blinde zee man die in zijn dromen iedere nacht opnieuw zijn verdronken maats ont moet; dominee Jenkins die hoopt eenmaal het eeuwig-schone vers te kunnen schrijven; het sletje Polly Garter, dat ondanks alles de min naar van één nacht niet kan verge ten; de lapjesverkoper Edwards die iedere nacht de bazarhoudster My- fanwy Price schrijft hoezeer hij haar liefheeft en die hij nooit ten huwelijk zal vragen. Confrontatie Alle dorpelingen dromen hun eigen dromen. Zij groeien buiten zichzelf uit in hun droom gaan hun wensen in ver vulling of worden hun kwellende vra gen beantwoord. Dan wordt het licht boven het Melkwoud. De oude stadhuis- klok wordt geluid en het dorp ont waakt. En ieder der dorpelingen wordt dan geconfronteerd met de werkelijk heid. Soms wreed, soms lieflijk, soms schrijnend, soms koddig als het leven zelf staan droom en werkelijkheid dan tegenover elkaar. De dag klimt naar zijn hoogste punt. Dan komt de avond weer, de nacht en krimpt de werkelijk heid ineen tot droom: ieders geheime leven. Dylan Thomas heeft deze alledaagse dingen, gevat in zijn poëtische greep op de dingen, in kloeke, alledaagse woorden, die echter in hem tot poëzie worden. Wim Vesseur heeft voor deze voorstelling een meer praktisch dan mooi decor ontworpen, een reeks ver hogen die samen het hele dorp op het toneel brengen, waarvan iedere plaats door een eigen belichting afzonderlijk de aandacht krijgt De vage blauwe en rose pasteltinten vormden een vreem de, weeë tegenstelling tot de harde poë zie van de schrijver. Zonder ook maar één van de onge veer dertig medespelenden tekort te willen doen er was feitelijk geen en kele rol onderbezet kan men toch wel stellen, daf deze voorstelling dé avond van Han Bentz van den Berg is geworden. Hij heeft de voorstelling ge regisseerd met een kennelijke liefde voor de bewoners van Llarregub en met een kennelijke bewondering voor de taal van Dylan Thomas. Hij heeft gezorgd voor een vlotte mise en scène - een heksentoer bij zoveel spelers en zoveel scènes. Hij heeft gezorgd voor een juiste dosering van humor en ernst, voor een aanvaardbare dosis cynisme en vooral voor de nodige nuchterheid. Dat bij verschillende vertolkers de taal eens tot een zekere retoriek aanlei ding gaf in de zegging, was nauwelijks te voorkomen bij een zo geladen verta ling. Han Bentz van den Berg was zelf de verteller, soepel en nuchter en met ge voel voor humor. En vooral met veel gevoel voor nuances. Een koor gelijk, preludieerde en commentarieerde hij op de gebeurtenissen in Llarregub. Jo- han Fiolet was een aandoenlijke blinde kapitein Kat; Philippe la Chapelle een ontroerend-kinderlijke dominee Jen kins. Het is ondoenlijk alle medespe lenden bij name te noemen. Voldoende zij te constateren, dat geen hunner onder de maat bleef. Van Jan Vreeken zo vaak te zien in een minuscuul bij rolletje zagen wij eindelijk eens iets behoorlijks; deugniet Boyo, de rol die hij sedert de Amsterdamse première van Ramses Shaffy heeft overgenomen. Deze rol wekte in ieder geval ver wachtingen. Bijzondere lef voor Yoka Berretty als het allemansvriendinnetje Polly Garter, die met een prachtig- warme stem en een uitstekend sober spel opviel en ontroerde. Tot slot een woord van de hoogste lof voor de niet- gezienen: de technici zowel van het ge zelschap als van de Haarlemse schouwburg, die onder beslist niet ge makkelijke omstandigheden deze avond een knappe technische prestatie heb ben geleverd. J. W. v. d. W. dagmorgen brachten spanning en sen satie en zelfs kleine incidentjes. Zoals verwacht hadden de teams van het Marnix Lyceum, dc. Rijkskweekschool, de H.B.S.-B en het J. P. Thijsselyceum zich geplaatst en de grote verrassing was zonder twijfel het feit dat de H.B.S.-B. in deze halve finale toch nog onverwacht werd uitgeschakeld door het J. P. Thijsselyceum (1513), zodat de titelhouder de kansen in de finale zou kunnen verdedigen. In de andere ontmoeting waren twee volkomen gelijkwaardige ploegen bin nen de lijnen en hoewel de Rijkskweek school aanvankelijk kans zag enkele punten voorsprong te nemen, slaagde het Marnix Lyceum er toch weer in deze achterstand geleidelijk weg te werken en om te zetten in een kleine voorsprong. Er waren nog slechts twee minuten te spelen. Een volkomen ver keerd voortzetten van de wedstrijd door de Marnix-ploeg, kostte het team de overwinning. De Rijkskweekschool kwam regelmatig in het bezit van de bal en de aanvallers konden met nog enkele fraaie doelpunten alsnog een kleine overwinning van de Rijkskweek school bewerkstelligen (20—18), waar mede de zege overigens bij het tech nisch sterkste team terecht kwam. Bij de jongste jongens werd de H.B.S.-B. geheel onverwacht uitge schakeld door het Lorentz Lyceum, doch in deze klasse maakte het Mar nix Lyceum geen fout en plaatste zich voor de finale, evenals trouwens de meisjesploeg van deze school in de oudste afdeling. Zoals vermeld stelde de finalewed strijd in de oudste jongensafdeling te leur want bekerhouder J. P. Thijsse lyceum bleek voor de Rijkskweekschool geen volwaardige tegenstander. Reeds spoedig nam de Rijkskweekschool een grote en veilige voorsprong. Na een vrij sfeerloze wedstrijd kwam het ein de met een duidelijke 3816 overwin ning van de Rijkskweekschool, waar door de fraaie wisselbeker voor het eerst bij deze school terecht kwam. De strijd ,n de jongste jongensafde ling was van matig gehalte, doordat de zenuwen bij de jongens een te grote rol speelden, doch het enthousiasme van spelers en publiek was in deze ont moeting een vergoeding, terwijl boven dien aan spanning een summum werd bereikt. Beide jeugdige teams bleken uitstekend tegen elkaar opgewassen en om beurten namen de leerlingen van Marnix- en Lorentzlyceum de leiding, zodat met nog slechts enkele minuten te spelen de strijd volkomen open was. In de laatste minuten werden de kan sen door de jongens van het Marnix Lyceum echter beter benut. Het einde kwam dan ook met een 2919 overwin ning van het Marnix van St.-Aldegonde Lyceum. Bij de oudste meisjes had de ploeg van het Marnix Lyceum vanaf de eer ste wedstrijd reeds haar kandidatuur ge steld en het was dan ook zeker niet verrassend dat ook het Christelijk Ly ceum, ondanks goede tegenstand, in de finalewedstrijd niet opgewassen bleek tegen de Marnixploeg t2513). In de oudste meisjesklasse was de Ketelaarschool bij de jongste deelneem sters oppermachtig en de overwinning in de finale was een volkomen verdien de beloning voor deze school. Verheugend waren ook de resultaten van de katholieke deelnemers in dit toernooi. Ondanks het feit, dat geen eer ste plaatsen werden bereikt, kunnen zo wel het Triniteitslyceum als het Men- delcollege op zeer geslaagde wedstrijden terugzien. In de oudste jongensafde ling hebben de jongens van het Men- delcollege in de verliezersronde lang strijd geleverd. Het Triniteitslyceum be reikte de halve finale en slechts in deze wedstrijd tegen winnaar Marnixly- ceum moeten de leerlingen van het Triniteitslyceum het onderspit delven. De eindstand is: Jongste meisjes: I. Ketelaarschool; 2. Kennemer Streek school. Oudste meisjes: Marnixlyceum; 2. Christelijk lyceum. Jongste jongens: Marnixlyceum; 2. Lorentzlyceum. Oudste jongens: 1. Rijkskweekschool; 3. J. P. Thijsselyceum. Kerstbomen zijn het afgelopen weekein- de in vlammen opgegaan. In een per ceel aan de Olycanstraat te Haarlem stak het vijfjarig zoontje van de fa milie de kaarsjes aan, waardoor de Kerstboom in brand vloog. Met as sistentie van buren heeft de vader van de jongen de boom naar buiten geworpen. Hij liep daarbij een snij- wond aan zijn pink op, veroorzaakt door scherven van gebroken ruiten. Het begin van brand werd met en kele emmers water geblust. Enig huisraad werd beschadigd. Men is te gen brandschade verzekerd. Een kwartier na de brand in de Olycanstraat veroorzaakte een zesjarig zoontje van een familie wonende aan de Alexanderstraat eveneens brand in een Kerstboom. De overgordijnen, de vitrage en de boom gingen door het vuur verloren. Een radiotoestel, een tafeltje en een vloerkleed werden ern stig beschadigd. Het behang was ver brand en de ruiten waren gespron gen. De inboedel was verzekerd. De brandweer heeft het vuur geblust. INBRAAK Zondagavond is inge broken in een perceel aan het Ken- nemerplein. Via de achterzijde van het huis heeft men zich toegang ver schaft. Uit een onafgesloten linnen kast heeft men een kistje met 25 en twee spaarbankboekjes meegeno men. Toen de bewoners thuiskwamen zagen zij licht in de slaapkamer bran den. Vermoedelijk zijn de inbrekers bij hun werk gestoord. Onder voorzitterschap van wethouder A. J. M. Angenent vergaderde dezer dagen het kader van de K.A.B.-afdeling Haarlem. De voorzitter hield een kerst toespraak, waarin hij maande tot bezin ning en medeleven met de K.A.B. Bij de ingekomen stukken bevond zich het schrijven van de secretaris, de heer J. Bonfrer, waarin deze zijn aftrèden meld de, ook als bestuurslid van de K.A.B. De heer Angenent schetste de vele verdiensten, welke de heer Bonfrer zich in de loop der jaren verworven heeft in zijn functie, waarvoor de spreker hem hartelijk dankte. Er waren nog twee bedankjes. De heer Bonk trad af als dagelijks bestuurder, een functie, welke hij slechts kort vervuld heeft en de heer H. Hetem trad af als bestuur- dei en voorzitter van de kring West. Ook deze aftredende bestuursleden wer den bedankt voor hun ijveren voor de K.A.B. Als feestgave ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Verzeke ringsmaatschappij Concordia heeft die instelling aan iedere K.A.B.-afdeling een som gelds van 75 beschikbaar ge steld bij wijze van extra-bijdrage. De begrafenisvereniging Sint Barbara moet volgens de verzekeringskamer op geheven worden, omdat de vereniging niet meer aan de wettelijk gestelde voorwaarden voldoet. De fondsen moe ten derhalve weer aan de K.A.B. wor den overgedragen. Men zal zich over de toekomstige bestemming van het geld nader beraden en ook de begrafenisver eniging zal nog vergaderen. Men zal voorts trachten zo veel mogelijk alle vakorganisaties te laten vergaderen in het Sint Bavo-gebouw. Een van de voor waarden is, dat de Gewestelijke School een betere gelegenheid zal krijgen voor haar lessen. De vergadering discussieerde uitvoe rig over de begroting voor 1958, een bedrag van 18.200 belopende. Vooral op cultureel gebied wil de K.A.B. nog meer aktiviteiten gaan ontwikkelen. De begroting werd aangenomen. AANRIJDING Zaterdagmiddag liep een 9-jarige jongen uit Haarlem een lichte hersenschudding op bij een aanrijding op de Rijksstraatweg. De jongen stak de weg over en bemerk te te laat dat een personenauto na derde. GETROUWD: H. M. Thoolen en E. H. Sanders, R. Reinalda en G. A. Fruitema, J. J. Limbach en G. Nieu- wenburg, J. Jagerman en E. M. Ren- sen. GEBOREN: M. N. van der Sel-de Koe, z.; M. Koelmeijer-van der Wal- le, z.; B. Marcks-van Polanen, z.; Th. J. de Leeuw-de Kort, d.; A. van Kleef-Boschma, 2 drs.; H. J. Rob- Madini, d. OVERLEDEN: J. C. IJlstra, 6 m„ Harmenjansstraat; J. Drost, 70 jr., Indischestraat; F. Grof, 76 jr., Noor der Tuindorpslaan; H. Nap-Lodder, 46 jr., President Steijnstraat; J. Jansen- Lijs, 79 jr., Javastraat. Advertentie Maar., zorg, dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt Ala maag- of darm- stoornissen Uw feestdagen dreigen te verstoren, dan kan Norit prompt uit komst bieden. tegen maag- en darmstoornissen De Heemsteedse brandweer gaat het nieuwe jaar beginnen met een groot scheepse brandstichting op niet minder dan vijf plaatsen tegelijk. Op vrijdag 3 januari zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld de Kerstbomen die opgeruimd moeten worden op één van de hieronder ge noemde plaatsen te deponeren en wel des middags om 3 uur. Deze plaatsen zijn Glipperweg (oost zijde) nabij molen Hoeker; Sportpark- laan bij het gemeentelijk autoparkeer terrein; Jac. van Ruysdaellaan op open stuk land; Bernard Zweerslaan hoek Mozartkade; Constanten Huygensiaan nabij Brederodelaan. Op al deze punten zijn leden van Q6 HGGinsteGdsG brandweer aanwezig die om 5 uur „de fik" in de bomen zullen steken. Natuurlijk zal de jeugd voor deze brandstichting een grote be langstelling aan de dag ieggen. Daar tegen bestaat helemaal geen bezwaar. De politie wijst er met nadruk op dat het verboden is bomen op de openbare weg te verbranden, overeenkomstig het bepaalde in wet en verordening. Dit geldt ook voor de jaarwisseling gedurende de avond en de nacht. Er zal tegen eventuele pogingen om het toch te doen krachtig worden opge treden. het nemen van een strafworp er 3-4 van maakte. Fred de Bruyn zorgde voor 4-4 en Gregorius met twee goals en Scheepsbouwer met een doelpunt bezorgden Nereus een 7-4 overwinning. Haarlem 1-Neptunus 1. Ook in de ontmoeting Haarlem 1-Nep- tunus 1 heeft het aan spanning niet ont broken. Door een fraai doelpunt, ge maakt door Frits van Rheenen, nam Haarlem de leiding, waarna Piet Klin- gers een Neptunus-aanval met een goal afrondde. Haarlem benutte een spelers meerderheid door Huël. In de tweede helft moest Haarlem spoedig de voor sprong prijsgegeven, want kort na elkaar werd het Haarlem-doel door Piet Klin- gers doorboord. Teesing kreeg nog een strafworp te nemen die ook het beoog de resultaat afwierp en het was in de slotfase van de strijd dat Huël de eind stand op 3-4 bracht. HPC 2-Nereus 2. De reserves van HPC bonden de strijd aan tegen Nereus 2 en verkregen voor de rust een 1-0 voorsprong. In de tweede helft werd de activiteit verhoogd. HPC bleef met 4-2 de meerdere van de gasten. HPC 3-Watervrienden 1. ,d® ontmoeting HPC 3-Watervrien- £5?™ Watervrienden bjj het inzet- o tweede helft een voorsprong 2;°" T°en stelde HPC alles in het Troorw?wlt acbterstand weg te werken waarbU Watervrienden tot tweemaal toe fwnrnpn i beging hetgeen HPC 2 strafworpen opleverde. Eindstand 2-2. In het kader van de december-markten zal morgen (dinsdag 31 december) tot 6 uur op het terrein van de Botermarkt nog een Oudejaarsmarkt worderr se- houden voor de verkoop van bloemen ansichten, wild, fruit en andere con sumptie-artikelen. Ten bate van de Stille Armen werd nog per giro overgemaakt: N.N. 100. Het totaal-bedrag dat via onze cou rant is ingezameld, is thans gestegen tot 2469,30. Advertentie Alleen dinsdag 31 december Rosbief en contre-filets, - 500 gram 288 Hamlappen 500 gram 258 (alleen dinsdag 31 december) Fijne leverworst, 200 gram 59 (alleen dinsdag 31 december) Jonathans, fijne handappel» per kilo 79 Zoete Spaanse Sinaasappelen netje 8 stuks '7 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-p rijzetf Obligatie- spaar systeem Volgens een vandaag in Djakarta be kend gemaakte militaire verordening, kunnen deskundigen van alle nationa liteiten, die in Indonesië wonen, door het militair gezag te werk worden ge steld in dienst der regering of bij alle particuliere bedrijven, aldus meldt het A.N.P. De deskundigen, die op grond van de bepalingen der nieuwe verorde ning te werk worden gesteld, stellen zich bloot aan twee jaar gevangenis straf of een boete van maximum rp. 10.000, in geval van „opzettelijke na latigheid" aan hun kant om hun taak te vervullen. De verordening, die Üs ge baseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg, die in maart jongstleden voor geheel Indonesië werd afgekondigd, werd twee weken geleden uitgevaardigd, doch eerst vandaag be kend gemaakt. In een officiële vertaling, welke door het ministerie van voorlichting werd verstrekt, staat: „Met de uitdrukking deskundigen in deze verordening van het militair gezag worden bedoeld ai diegenen, die over wetenschappelijke, deskundige, technische of andere ge specialiseerde kennis beschikken". De woordvoerder van het ministerie van voorlichting zeide aan de correspondent van het A.N.P.dat het woord „alle" omvat alle deskundigen van elke natio- Het actie-comité voor het orgelfonds in de parochie van Sint Agatha in Zand- voort heeft thans de beschikking voor een bedrag van ƒ6300 voor de noodza kelijke vernieuwing van het orgel in de parochiekerk. Daarmede is echter een bedrag van rond 23.000 gemoeid! Over leg met het kerkbestuur heeft er toe ge leid dat het orgel-comité zijn actie met frisse moed heeft voortgezet. Het kerK- bestuur deed namelijk de toezegging: dat wanneer het orgelcomité in tot ƒ13000 zou bijeenbrengen, het ker stuur voor de rest zou zorgen- H - mité is nu een actie begonn®1* e ontbrekende ƒ6700 bijeen te Brengen. In een circulaire worden de P opgewekt donateur v00r_Jl rnaimSir? te worden en daarvoor een T ^andebjk- se bijdrage toe te. zeggen •Indien hier voor voldoende animo bestaat zoii men het kerkbestuur ml" de garan tie kunnen geven dat. de verlaag de 13000 op tafel kan brengen. Het kerkbestuur kan dan aan de orgelbou wer de nodige opdrachten verlenen. Daar de levertijd ongeveer 18 maanden beloopt, zal Zandvoort met Kerstmis 1959 een nieuw kerkorgel in gebruik kunnen nemen. -e hal van de bovenver- d' -p bg van het raadhuis te Zandvoort i ion s zullen met ingang •pen h orn fTl vervangen worden door nn He lgH' foto's betrekking hebbend voort kSenootschappen te Zand- -P®ze verzameling is tot en met 15 .®n 1958 op werkdagen tussen 10 zichtio-UUr V°°r belangstellenden te be- He goede verstandhouding tussen het parochiële zangkoor en het neutra le Zandvoorts mannenkoor zal zich op Oudejaarsda weer demonstreren wanneer het mannenkoor assistentie verleent tijdens het avondlof. Verschil lende meerstemmige Kerstliederen zul len dan word-en gezongen alsmede en kele Latijnse gezangen. Het lof vangt aan om half acht. CHEM WASSERIJ EN VERVERIJ op alle stoomgoederen milt gebracht en gehaald naliteit, die in Indonesië wonen. Hij voegde hier echter aan toe, dat hoewel de verordening op 14 derember werd uitgevaardigd, zij nog niet tot uitvoe ring is gebracht. Wat betreft de Nederlanders in In donesië, wees hij op de recente ver klaring van premier Djuanda, die te vens minister van defensie is, dat de Indonesische regering geen enkele Nederlander, die het land wenst te verlaten, zal verplichten in Indone* sit te blijven. Desgevraagd verklaar de de woordvoerder van de Neder landse diplomatieke missie in Dja karta: „Tot dusver is nog geen enktl positief geval van weigering van een uitreisvergunning aan Nederlanders te onzer kennis gebracht". In de verordening wordt gezegd, dat met tewerkstelling van deskundigen M het belang van de veiligheid, ontwikke ling en welvaart van het land wordt be doeld „tewerkstelling van zulke deskun digen in regeringsdiensten, -bedrijven of -lichamen" en „tewerkstelling van zulke deskundigen in alle particuliere kantoren, bedrijven of lichamen of in welke betrekking ook, die door het mi litair gezag belangrijk wordt geacht"- Voorts wordt in de verordening ge zegd, dat de benoeming van deskundi gen zal worden uitgevoerd bij verorde ning van de plaatselijk militair gezag hebber. De deskundigen hebben het recht binnen een week na ontvangst van hun benoeming, him bezwaren daartegen naar voren te brengen, aldus meldt het A.N.P. De in Haarlem en omgeving vertoe- veH' fLftfruaa£se vluchtelingen hebben Dat was mn r. aanSeboden gekregen, de arJhbfJ? g jk geworden dank zij voor vbilh f®r Van het Haarlems Comité SDrankiiï j ngen' Het is een zwierig, fepstoÜ, j en temperamentvol dans- hiurun e,n' waar°P he Czardas na- uurüjk favoriet was. Imre Lörinc zorg- voor, dat de aanwijzingen van de oaiieider in goed Hongaars geïnterpre teerd werden. Niet minder dan 250 dans- lustigen waren in Dreefzicht present, die met een hartelijk woord door de heer W. van Liemt werden welkom geheten. Onder de aanwezigen bevonden zich mevrouw M. van der Wall-Duyvendak, de provinciaal maatschappelijk werk ster voor de Hongaren, en andere per sonen, die, zoals bij voorbeeld de tol ken, zich uitermate verdienstelijk maken om de Hongaren tot steun en hulp te zijn. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door een Hongaars orkest onder leiding van de heer Szilassy met mede werking van de zangeres Erszebeth Palotasch. Aan alle jeugdige zwemmende red ders achttien in totaal die zondag opgingen voor een der jeugdbrevetten van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, kon na afloon van het examen het zo be geerde jeugdbrevet worden uitgereikt, het examen werd zondagmiddag gehou den in Stoop's Bad tijdens het oefenuur van de Bloemendaalse reddingsbrigade, en de voorzitter van deze brigade de heer J. G. de Vries heeft na afloop de diploma's aan de meisjes en jon gens tussen tien en zestien jaar uitge reikt. De examencommissie bestond uit mevrouw S. C. Dijkstra-van Baren en de heren N. T. de Haan en G. Schuitema ker. Laatstgenoemde gaf een overzicht van de verrichtingen van de jeugd, die hij zeer roemde. De jongeren hadden ge toond meer te kunnen dan volgens de exameneisen strikt noodzakelijk is en dit maakt hen goede redders, aldus de spreker. De geslaagden zijn: voor jeugdbre vet I: Hanneke van Ham, Mary Merks, Paula van Luypen, Johnny van Berloo, Joke van de Broek, Jan Soer, Gert Soer, en Robert Huiger. Voor jeugdbrevet II: Joke Bakker, Jack Korporaal, Marijke Martin en Hennie Kamerling. Voor Jeugdbrevet III: Gerard Camp» huynder, Cor Jansen, Joost Schuitema ker, Frank Beunk, Jan E. Reiss en Her- bert Kamerling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2