De pauselijke Kerstboodschap KAAS Zilveren feest van aalmoe zenier Schouten Zes nieuwe dekenaten in het aartsbisdom PEP-SELS WENNEKER •HEIMWEE Mijn zoon wil niet sterven Op kasteel Stoutenburg ApeldoornHarderwijkWageningen 9s-Heerenberg9 Raalte en Zeist V&ikaSe. (25) i Gelukkig Nieuwjaar Dodelijk ongeval in Winterswijk e Genever OUDE PROEVE» oude genever Twee jaar voor diefstal MAANDAG 30 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Z doemeer met Rectificatie Nieuwjaarsreceptie bisschop van Haarlem Nieuwjaarsreceptie mgr. Jansen Ijk ow n0 lui PiekI extra zacht en belegen Onnauwkeurigheden in examenlijsten Twee agenten uit Heerlen vrijgesproken Dr. G. H. Lamber- mondO.P. overleden dooi HARRIET H. HOUSED In het derde hoofdstuk van zijn Kerstrede onderstreept de Paus de noodzaak van samenwerking tussen Katholieken en niet-Katholie- ken, omdat deze, naar zijn overtui ging, onmiskenbaar voor het bevorde ren van de orde en de harmonie in de wereld. Daarbij drukt hij de Ka tholieken op het hart zich op deze sa menwerking geestelijk en technisch terdege voor te bereiden om in staat te zijn positieve hulp te bieden aan de gemeenschappelijke zaak, vooral door het uitdragen der eeuwige waarheid. Zij behoren hun eigen geestelijke rijkdom grondig te ken nen en precies te weten wat zij wil len. „Het is daarom", zo vervolgt de H. Vader, „onrechtvaardig om het aan een geest van onverdraagzaam heid en afzondering, die men vaak „ghetto" noemt, toe te schrijven, wanneer de Katholieken met dit doel voor ogen ernaar streven hun school, hun opvoeding en vorming van de jeugd te baseren op christe lijke grondslag, om katholieke be roepsorganisaties op te richten, om de georganiseerde invloed van de christelijke beginselen, óók op het gebied van de politiek en vakbonden, tot gelding te brengen, wanneer tra ditie en de omstandigheden daartoe noden". En elders: „De bemoeienis van de Christen in de wereld om de goddelijke orde te handhaven is een recht en een plicht, die samenhan gen met zijn verantwoordelijkheid, en hem veroorloven om op we.tige wij. ze iedere handeling te ondernemen voor zichzelf alleen, m het openbaar of in organisatorisch verband, ge richt op en geschikt voor het doel dat hij nastreeft Met deze woorden verdedigt Paus Pius XII eens te meer uitdrukkelijk het goed recht der katholieke orga nisaties en wel als het normale mid del om zo efficiënt mogelijk te be antwoorden aan wat wij als onze god delijke opdracht beschouwen. De Paus spreekt hier duidelijk in het al gemeen, zodat de opvatting als zou den katholieke organisaties slechts toelaatbaar zijn bij wijze van uitzon dering in een soort front-situatie, te verwerpen is. De toevoeging „wan neer traditie en omstandigheden daartoe noden" laat het normale ka rakter van het middel onaangetast. Zij stelt slechts de mogelijkheid open, al naar gelang van bijzondere eisen van plaats en tijd, anders te hande len. Met nadruk tekenen wij hierbij aan, dat 's Pausen woorden de direc te, logische consequentie zijn van de katholieke visie op Menswording en Verlossing. Hoe meer de Katholiek uit zijn geloof leeft, hoe meer hij zich geroepen weet zijn taak als mede verlosser van de wereld naar best vermogen te vervullen. Daarom gaat het ook niet aan, en houdt het een miskenning in van de geest van Christus, die de katholiek toch tot de zijne moet maken, zijn activiteiten in de wereld te betitelen als „machts wellust, tekort aan vertrouwen op God of verwaandheid van het schepsel". De bescheidenheid van de catacombentijd is geen bewijs van christelijke wijsheid, zoals men wel beweert Deze demonstreert zich veeleer in de stoutmoedigheid, waar mee de apostel Paulus heel de we reld tot werkterrein van de Christen verklaart: „Alles is het Uwe: we reld, leven, dood, heden, toekomst; alles is het Uwe, maar gij behoort aan Christus en Christus aan God". Hieruit concludeert de Paus, dat „de Christen, die niet de moed zou heb ben zich deze volle vrijheid eigen te maken, daarmee stilzwijgend aan Christus zelf het voorrecht zou wei geren van „die kracht, waarmee Hij alles aan Zichzelf kan onderwerpen. Er zijn géén terreinen voorbehouden en er bestaat géén „verboden toe gang" voor de invloedssfeer van de Christen: géén levensgebied, géén inrichting, géén invloedsuitoefening kan aan de medewerkers van God verboden worden, waar het erom gaat de goddelijke orde en harmonie in de wereld te handhaven". Zoals gezegd is deze visie het di recte gevolg van de katholieke ge loofsovertuiging, dat alle verlossing en vrijheid van Christus komt, Die door Zijn Menswording heel de we reld, al het tijdelijke, ten nauwste met het eeuwige heeft verbonden. Zonder hun deelgenootschap aan het eeuwige Wezen van de scheppende God hebben wereld en mens noch bestaansmogelijkheid noch reden van bestaan. De geschapen en ein dige wereld, die noodzakelijk drijft op de oceaan van de goddelijke eeuwigheid, volgt er bij wijze van spreken de koers en de wetmatighe den van, en dankt alleen daaraan haar zijn en waardigheid. Het bin nentreden van de mensgeworden God in de geschiedenis bevrijdt de mens van zijn knechtschap, zijn on vruchtbare ingekapseldheid in zich zelf en geeft hem de hoop terug op werkelijke vooruitgang. Als God en Godmens is Christus, het mensgeworden Woord, Koning van heel de schepping, van de afzon derlijke mensen zowel als van de maatschappij en het openbare leven, met alle rechten, die een koning toe komen. Deze rechten nu willen de Christenen door de wereld erkend zien en haar een christelijke bescha ving doen aanvaarden met heel de orde van beginselen, inrichtingen, juridische structuren en waarden en een gevoelswereld, die de uitdruk king en bevestiging ziji. van 's men sen diepste overtuigingen. Zij willen een werk volbrengen, dat sterke ver wantschap bezit met de Vleeswor ding van het Woord, dat door de aan neming van de menselijke natuur een allerdiepste vereniging tot stand heeft gebracht tussen heel de orde der schepping en het goddelijk We zen. (Thils). Zij willen, zo drukt de Paus zich uit, alles wat in de hemel en op aarde is, in Christus weer sa menbrengen en wel door een actief en collectief getuigen van hun ge loof, speciaal middels het voorbeeld van hun eigen gemeenschapsleven. De kerstening van de zich steeds wij zigende, tijdelijke beschaving be ogend zijn zij verplicht deze in elke ontwikkelingsfaze van nabij te vol gen om zodoende te allen tijde pa raat te staan door de inbreng van de consequenties hunner geloofsovertui ging de orde en harmonie, m.a.w. het algemeen welzijn in de wereld te bevorderen. Zij doen dit met des te Advertentie De klok heeft twaalf keer geslagen. Pa heft zijn glas, ma heft haar glas en ze klinken elkaar toe; Gelukkig Nieuwjaar! Ze nemen beiden een hapje kaas, een hapje hartige Hollandse kaas. Een gelukkig begin van een nieuw jaar, van een gelukkig kaas-jaar, naar wij hopen. Als eerste goede voornemen van het jaar: het Kaasrecepten- boekje, met een schat aan recepten. Vraag het Uw winkelier (25 ct) of schriftelijk 25 ct postzegel bijsluiten) aan Het Nederlands Ztdvelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z-H.). H. Schouten, aalmoezenier voor cir cusartiesten en woonwagenbewoners in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, vierde zaterdag met zijn vrienden zijn zilveren priesterfeest op het kasteel Stoutenburg nabij Amersfoort, waar voorlopig het klein-seminarie van het Rotterdamse bisdom is ondergebracht. Ter gelegenheid van dit feest was een geheel zigeunerorkest, dat van Tatta Mirando, naar Stoutenburg gekomen om voor een passende opluistering in de geest van de aalmoezenier te zor gen. Na een plechtige H. Mis, die de jubilaris celebreerde, zaten de aanwe zigen aan aan een feestelijk diner, dat geheel de middag in beslag nam, omdat velen de aalmoezenier toespra ken en vele anecdotes uit zijn bewogen priester-loopbaan werden opgehaald. De gastheer regent N. v. Ruyven heet- meer toewijding en volharding, om dat zij geloven, dat de menselijke na tuur, hoewel zondig, als gevolg van Christus' Vleeswording door de gena de kan worden vernieuwd. Wanhoop aan de verwezenlijking daarvan ken nen zij niet, daar, aldus Thils, hun optimisme ten aanzien van het tijde lijke gebaseerd is op het reële aan- vangskarakter van het Godsbezit in deze wereld. Hoewel de volheid en de vervulling daarvan eerst in het hiernamaals werkelijkheid wordt, mag men toch, zoals de Paus in zijn Kerstrede uitdrukkelijk betoogt, de verwezenlijking van het harmonische scheppingsplan Gods ten dele reeds hier op aarde verwachten. Vandaar dat de Christenen het als hun taak zien alles in het werk te stellen om deze orde en harmonie zo dicht mo gelijk te benaderen. Samenwerking in organisatorisch verband op alle ter reinen van het leven is daartoe het door de menselijke natuur gegeven, normale middel. Het ligt in de aard der zaak, dat voor het verantwoord vervullen van deze kersteningsopdracht een grondi ge godsdienstige, sociale en politieke vorming vereist is. De Paus dringt met name daarop nadrukkelijk aan, omdat de bekering van de wereld te genwoordig meer dan ooit afhangt van de „profane" of „tijdelijke" ac tie, dié de religieuze actie dient te begeleiden. Daarom hebben alle mensen van goede wil en vooral de regeringen zeer beslist tot taak de nodige sociale veranderingen in de wereld te bevorderen. Aan de Katho lieken is het hierbij, steunend op hun goddelijke opdracht, een deskundig woord, dat van wezenlijk belang is, mee te spreken. Naar 's Pausen oor deel geschiedt dit op de meest norma le en voor de hand liggende wijze door de vorming van confessionele politieke partijen. In ons land heeft de historische ontwikkeling van het politieke leven als vanzelf tot deze toestand geleid, die dan ook als normaal wordt aan vaard. In Frankrijk liggen de zaken anders. Daar heeft, zoals kardinaal Feltin verklaarde, een katholiek het recht lid te ijn van de politieke partij zijner keuze, mits deze niet anti christelijk is. Het bestaan van katho lieke politieke partijen acht de kardi naal niet verstandig, gezien de feite lijke uitzonderingssituatie waarin het land verkeert. Dit standpunt van het Franse episcopaat heeft tot ernstige moeilijkheden geleid met de leiders der verschillende jeugdgroeperingen in de Franse K.A. Sommigen -hou den een all-round katholieke vorming zonder deelgenootschap van een ka tholieke politieke partij niet mogelijk. Daartegenover blijven de bisschop pen bij hun mening, in een „note doctrinale" van oktober 1956 tot uit drukking gebracht, dat de K.A. zich dient te onthouden van bemoeienis met problemen van louter politieke aard. Gegeven de vrijheid van poli tieke partijkeuze achten de bisschop pen de vrees overigens door er varingen in het verleden bevestigd niet denkbeeldig, dat deze bemoei ingen tot een innerlijke verdeeldheid der Christenen zal voeren. Door zich buiten de partijpolitiek te houden kan de K.A., zeggen zij, vrij en onbelem merd haar sociale zending ten dien ste van het algemeen welzijn de bisschoppen spreken hier van de „grote politiek" vervullen, wat zeker niet mogelijk te achten is, wan neer de afzonderlijke katholieken in hun vrijheid van handelen gehandi capt zouden worden door particulie re partijbelangen. Het is, dunkt ons, duidelijk, dat de Franse bisschoppen met hun na druk op de „grote politiek" volkomen de gedachtengang van de Paus vol gen. Deze heeft immers bij het aan wijzen van de confessionele politieke partijvorming als het normale mid del tot het katholieke kersteningswerk in het uitzonderingsgeval voorzien door dit afhankelijk te stellen van de eisen van plaats en tijd. Ambtshalve zijn de bisschoppen op de eerste plaats gequalificeerd om uit te ma ken wat voor hun rechtsgebied de juiste gedragslijn is. Bovendien mo gen wij niet vergeten, dat hier slechts de beoordeling van een „middel" in het geding is. Over het doel bestaat nergens ook maar de minste twij fel. Dat is en blijft: „Alles herstel len in Christus". De omstandigheden zijn zeker on gunstig. Misschien is het zo, dat onze generatie noch tot oogsten noch tot zaaien bestemd is, maar tot het voor bereidende werk voor een toekomsti ge, daadwerkelijke invloed, en dat de hedendaagse katholieke voormannen de „kleine rest" vormen, die de fak kel aan de komende geslachten door geeft. Voor de zekerheid, dat dit vuur .looit zal uitdoven staat Christus' menswording borg. Zaterdagavond is op de Misterweg te Winterswijk de 53-jarige motorrijder C. H. S. uit Aalten tegen de achterzij de van een vrachtauto gereden. S. was op slag dood. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft besloten met ingang van t januari een nieuwe indeling van de dekenaten in te voeren in het aartsbisdom. Hierbij golden o.a. de volgende overwegin gen. Door de oprichting van nieuwe paro chies en door de grenswijziging en uitbrei ding der bisdommen waren sommige dekena ten abnormaal groot geworden, hetgeen in verband met de moderne intensievere ziel zorg niet wenselijk moet worden geacht. Andere dekenaten waren minder goed aan gepast bij de burgerlijke grenzen van ge meente en provincie. Naast de zeventien bestaande dekenaten, die ten dele werden gewijzigd, zijn er thans zes nieuwe dekenaten opgericht: Apeldoorn, Harderwijk, 's Heeren- berg, Kaalte, Wageningen en Zeist. Het aartsbisdom bestaat thans uit 23 dekenaten. Achter de parochies die van dekenaat zijn veranderd, staat hieronder tussen haakjes aangegeven tot welk dekenaat zij vroeger behoorden. 1. Tot het dekenaat Utrecht behoren de parochies: Utrecht: H. Catharina, H. Augus- tinus, O.L.V. ten Hemelopn., H. Martinus, H Willibrordus, H. Joseph, H. Antonius, H. Aloysius, H. Monica, H. Ludgerus, Utrechtse Studenten-parochie, O.L.V. van Goede Raad, H. Gertrudis, H. Hart van Jezus,. H. Nicolaas, H. Paulus, St.-Salvator, H. Gerardus Majella, H. Johannes de Doper. H. Domlnicus en H. Jacobus. 2. Tot het dekenaat Almelo behoren de parochies: Albergen, Almelo; H. Georgius, H. Egbertus en H. Jozef, Bornerbroek, Fle ringen, Geesteren, Langeveen, Mariaparo- chie, ReutumenHaarle, Tubbergen, Vasse en Mander, Vriezenveen, Vroomshoop, Wierden. 3. Tot het dekenaat Amersfoort behoren de parochies: Achterveld, Amersfoort: O.L. V. ten Hemelopn., H. Franciscus Xaverius, H. Henricus, H. Ansfridus en H. Kruis, Baarn en Santvoort, Eemnes, Hamersveld, Hoogland, Hooglanderveen, Soest: H. H. Pe trus en Paulus en H. Maria Onbevl. Ontv., Soest, zuid, H. Familie J.M.J., Soesterberg. 4. Tot het dekenaat Apeldoorn behoren de parochies: Apeldoorn: O.L.V. ten Hemel opn. (Deventer), H.H. Fab. en Seb. (Deven ter), H. Theresia v.h. Kindje Jezus (Deven ter), en H. Victor (Deventer), Brummen (Zutphen), Bussloo (Zutphen), Duistervoorde (Deventer), Epe (Deventer), Klarenbeek (Zutphen), Loenen Veluwe (Zutphen), Ter- wolde (Deventer), Vaassen (Deventer). b. Tot het dekenaat Arnhem behoren de parochies: Arnhem: H. Walburgis, H. Euse- bius, H. Martinus, H. Johannes de Doper, H. Maria Onbevl. Ontv., H. Jozef, fI. Hart van Jezus, H. Sacrament, H. Willibrordus, H. Paulus en H. Geest, Dieren. Rheden, De Steeg, Velp (Gld.). 6. Tot het dekenaat Breukelen behoren de parochies: Abcoude, Breukelen, De Hoef, Kamerik, Kockengen, Loenersloot, Maars- sen. Mijdrecht, Vinkeveen, Vleuten. 7. Tot het dekenaat Culemborg behoren de parochies: Beesd. Buren, Culemborg, Gel- licum, Maurik, Rhenoy, Rumpt, Tiel, Varik. 8. Tot het dekenaat Deventer behoren de parochies: Deventer: H. Lebuinus, H. Hart van Jezus en H. Johannes Vianney, Enter (Almelo), Kolmschaten, Lettele, Olst Bos kamp en H. Theresia, Rijssen (Almelo). Wijhe (Boerhaar), Wijhe. 9. Tot het dekenaat Eist behoren de paro chies: Angeren, Bemmel, Doornenburg, Driel, Elden, Eist, Gendt, Haalderen, Her- veld. Heteren, Huissen:, O.L.V. ten Hemel opn. en H.H. Mart. van Gorcum, Indoornik, Lent, Oosterholt, Valburg. 10. Tot het dekenaat Enschede behoren de parochies: Boekelo, Buurse, Enschede: H. Jacobus, H Joseph, H. Joannes Ap. en Ev., H. Hart van Jezus, O.L.V. van Altijd. Bijstand en H. Paulus, Glanerbrug, Haaks- bergen: H. Pancratius en H.H. Bon. en Gez., Lonneker, Losser, Overdinkel. 11. Tot het dekenaat Groenlo behoren de parochies: Aalten, Achter-Zieuwent, Bel trum, Breedevoort, Eibergen, Groenlo, Har- reveld, Lichtenvoorde, Lievelde, Meddo, Nee- de. Rekken, Rietmolen, Vragender, Winters wijk, Zieuwent. 12. Tot het dekenaat Harderwijk behoren de parochies: Barneveld (Amersfoort), Har derwijk (Amersfoort), Nijkerk (Amersfoort), Oldebroek (Zwolle), Putten (Amersfoort). 13. Tot het dekenaat 's Heerenberg beho ren de parochies: Azewijn (Terborg), Beek (Zevenaar), Braamt (Terborg), 's Heeren berg (Terborg). Herwen en Aerdt (Zeve naar), Kilder (Terborg), Lobith (Zevenaar), Spijk (Zevenaar), Stokkum (Terborg), Wijn bergen (Terborg), Zeddam (Terborg). 14. Tot het dekenaat Hengelo Ov. behoren de parochies: Beckum, Bentelo, Borne H. Ste- phanus en H. Theresia, Delden, Goor, Hen gelo: H. Lambertus, H. Ludgerus, O.L.V. v. Altd. Bijst. en H. Hart van Jezus, Hertme. St.-Isidorushoeve, Wegdam. Zende ren. 15. Tot het dekenaat Montfoort behoren de parochies: Benschop, 't Goij (Culemborg), Harmeien, Houten, Jutphaas. Cabouw, Mont foort, Oudenrijn, Schalkwijk (Culemborg). Vreeswijk, IJsselstein. IS. Tot het dekenaat Oldenzaal behoren de parocnies: Beuningen, Denekamp, Deur- ningen, Latterop, De Lutte. OldenzaalH. Plechelmus. H. Antonius. II Drieëenheid en O.L.V. ten Hemelopn., Ootmarsum. Ros- sum, Saasveld. Tilligte, Weerselo. 17 Tot het dekenaat Raalte behoren de parochies: Broekland (Deventer), Dalfsen (Zwolle). Dalmsholte (Zwolle), Haarle (De venter). Heeten (Deventer). Heino (Zwolle), Hellendoorn (Almelo), Hoonhorst (Zwolle), Liederholthuis (Zwolle), Luttenberg (Zwolle), Nieuwe Heeten (Deventer), Nijverdal (Alme lo). Ommen (Zwolle), Raalte: H. Kruisver heffing (Deventer) en O.L.V. ten Hemel opn. (Deventer), Vilsteren (Zwolle). 18. Tot het dekenaat Terborg behoren de parochies: Dinxperlo, Doetinchem, Etten, Gaanderen: H Martinus en H. Augusti- nus, Gendringen, Megchelen, Netterden, Sil- volde. Terborg, Ulft H.H. Petrus en Paulus en H. Antonius, Varselder en Veldhunten. 19. Tot het dekenaat Wageningen behoren de parochies: Bennekom (Arnhem), Door- werth (Arnhem), Ede H. Antonius (Arn hem) en De Goede Herder (Arnhem), Oos terbeek (Arnhem), Renkum (Arnhem), Rens- woude (Arnhem), Wageningen (Arnhem). 20. Tot het dekenaat Zeist behoren de parochies: De Bilt (Utrecht). Bilthoven (Utrecht), Bunnik (Montfoort). Rhenen (Arn hem), Cothen (Culemborg), Doorn (Amers foort), Maarn (Amersfoort), Zeist H. Joseph (Amersfoort) en H. Familie J. (Amersfoort), Rijsenburg (Amersfoort), Werkhoven (Mont foort), Wijk bij Duurstede (Culemborg). 21. Tot het dekenaat Zevenaar behoren de parochies: Didam, Duiven, Dijk. Lathum, Groessen. Loil, Loo, Nieuw-Wehl, Panner- den, Wehl. Westervoort, Zevenaar, Oud-Ze venaar. 22. Tot het dekenaat Zutphen behoren de parochiesBaak, Borculo, Drempt, Does burg (Zevenaar), Gorssel, Hengelo (Gld.). Keijenburg, Lochem, Olburgen, Ruurlo, Steenderen, Vierakker, Vorden, Zutphen. 23. Tot het dekenaat Zwolle behoren de parochies: Avereest, Hasselt, Herfte Wyth- men, Kampen, Kuinre, Lutten of Slagharen, Slagharen de Belte, Steenwijk, Oldemarkt, Steenwijkerwold, Vollenhove, IJsselmuiden, Zwolle: O.L.V. ten Hemelopn.. H. Michaël en H. Jozef. De aartsbisschop heeft benoemd tot deken van het dekenaat Apeldoorn de hoogeerwaar de heer G. C. Oostveen, pastoor van de parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopne ming te Apeldoorn, onder gelijktijdig eervol ontslag als deken van het dekenaat Deven ter, tot deken van het dekenaat Deventer de hoogeerw. heer J. L. M. Gerritsen, pastoor van de parochie van de H Johannes Vianney te Deventer: tot deken van het dekenaat Harderwijk de hoogeerw. heer K. M. H. Mars, pastoor te Harderwijk; tot deken van het dekenaat 's Heerenberg de hoogeerw. heer Th. W. van Dijk, pastoor te s Heerenberg; tot deken van het deke naat Raalte de hoogeerw. heer J. Th. Oder- kerk; tot. deken van het dekenaat Wage ningen de hoogeerw. heer Th. A. M. Otten. pastoor te Wageningen, en tot deken van het dekenaat Zeist de hoogeerw. heer dr. J. W. N. Delteyk, pastoor te Werkhoven. te het gezelschap welkom, waarna mgr. M. Groot, vicaris van het bisdom Haarlem, sprak over de buitenissige werkzaamheden van de feesteling. De heer Louwman, directeur van het Dierenpark in Wassenaar, vertelde over de beestenliefde van de zeereer- waarde heer Schouten, die hem op de vreemdste momenten komt opzoeken in verband met uitbreiding van zijn eigen menagerie. Hij bood de aalmoeze nier niets minder dan een jonge leeuw aan. Het dier is echter al te groot om aan de lijn uitgelaten te worden en zou de pastorie te Delft te zeer bijeen brullen, zodat de leeuw in Wasse naar moet blijven. Emeritus pastoor Schiphorst vertelde hoe Schouten als jong kapelaan geweest was, en de heer Cassee verhaalde hoe Schouten kort na de oorlog de kinderpostzegelactie gered heeft en overhandigde hem een grote speelgoedbeer. Aalmoezenier Brandt S.J., landelijk aalmoezenier van het woonwagenwerk,wees er, nadat velen over het uitzonderlijk karakter van de jubilaris hadden gesproken, op, hoe normaal de priester is in de uit oefening van zijn ambt. Het menu was geheel in stijl gehouden en ver meldde gerechten die zo uit de circus wagens schenen te komen. Rector Th. Kloeg leidde het feest op bijzonder geestige wijze. M. Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal op nieuwjaarsdag re ceptie verlenen aan de religieuzen (broe ders en zusters) en aan de leken van 12 tot 1 uur en aan de priesters van 1 tot 2 uur. Priesters en leken zullen de bisschop van Rotterdam op nieuwjaarsdag hun wensen voor het komende jaar kunnen aanbieden. Mgr. M. A. Jansen ontvangt die dag de leken van 11 tot 12, en de priesters van 12 tot 1 uur. Advertentie >drt iUATEURS BRANDERS IE DAM Hoclai*» vraagt uw slijter: De rechtbank te Maastricht heeft een 47- jarige mijnwerker uit Schinveld con form de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een grote hoeveelheid koperdraad, hout, verf, gereedschappen, enz., enz., ter waarde van bijna 36.000.- ten nadele van de Staatsmijnen. Een 23-jarige chauffeur werd ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk omdat hij in „zakelijk contact" had gestaan met eerstgenoemde ver dachte. Hij werd veroordeeld wegens heling van verf, autolak en grondkabel, De Maastrichtse rechtbank heeft twee agenten van politie uit Heerlen vrij gesproken van de hur ten laste gelegde valsheid in geschrifte. De politiemannen zouden in cijfer lijsten van hun examens hebben ge knoeid, om een zodanig puntenaantal te krijgen dat ze kans konden maken op de in 1956 geboden gelegenheid van pro motie tot hoofdagent. Deze lijsten had den zij bij hun superieuren doen indie nen. De politiemannen ontkenden ten stel ligste zich aan deze vervalsingen te hebben schuldig gemaakt. De veran deringen en onnauwkeurigheden zouden door de commissie der „examens tot het verkrijgen van het politiediploma" zijn begaan. De rechtbank heeft in haar vonnis de vervalsingen in ieder geval niet op re kening van de verdachten geschoven. De officier van justitie had tegen bei de politie-agenten zes weken gevange nisstraf gevorderd. Zaterdag is pater dr. C. H. Lam- bermond O.P. in het Albertinum te Nijmegen overleden. Hij was 64 jaar oud. Historicus met hart en ziel, gevormd aan de Universiteit van Freiburg in Zwitserland door geschiedkundigen van uitzonderlijk formaat als Schnürer en Manser, heeft hij zich op waardige wijze verdienstelijk gemaakt voor zijn Orde in Nederland door het onderricht in de kerkgeschiedenis aan zijn jeug dige confraters, door vakkundige ver zorging van de archieven, door tal van publicaties betreffende de geschiedenis van de Dominicanen in de verschillende plaatsen waar zij in ons land werk zaam zijn. Behalve op het verleden van zijn eigen Orde richtte de belangstelling van deze historicus zich ook speciaal op bijzondere figuren uit de Jezuïeten orde, voor welke hij van jongs af grote sympathie heeft ervaren. De laatste dagen van het jaar, die tussen Kerstmis en Nieuwjaar, blij ken voor de ruim drieduizend Surina- mers, die in Nederland wonen moei lijke dagen te zijn. Plotseling worden Een van de programmapunten tijdens de Surinaamse manifestatie in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam was een Javaanse kratondans, die door vijf jonge meisjes werd uitgevoerd. Vertaald door l. Govers— van Geuns. iiiiiiiiiiiiKriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiP 55 Ik onderhield Willie ook over zijn tekortkomingen, maar hoewel hij ze volmondig toegaf en plechtig be terschap beloofde, waren zijn goede voornemens al tijd weer snel vergeten. Wij konden het ons niet ver oorloven hem te ontslaan omdat hij zo uitstekend met Hentz overweg kon en met de rolstoel manoeu vreerde alsof hij dat zijn hele leven gedaan had. Het kon hem niets schelen om de steile trappen van ons huis op en af te rennen en dat is elke keer weer een hele klim. Hij kon Hentz met zoveel gemak van de rolstoel naar de auto overbrengen alsof Hentz geen gewicht had. Alles wat Willie deed was op effect berekend. Wan neer gasten aanklopten, gaf hij een voorstelling weg van zuidelijke gastvrijheid, innemendheid en bezorgd heid voor hun gemak, die iedere bezoeker charmeer de Soms kon ik hem iemand van de radio of televi sie horen nadoen: „Komt U toch binnen, alstublieft. Mevrouw Houser is boven, ik zal haar roepen." 's Zo mers zei hij: „Zal ik een elektrische fan voor u halen? Of kan ik U een plezier doen met een glas coca-cola of ijswater?" 's Winters maakte hij zich zorgen over de temperatuur in de kamer. Bij voorkeur begroette hij vreemden en op de een of andere manier wist hij altijd in het middelpunt van de belangstelling te staan. Wanneer hij afgevallen bladeren in de tuin harkte en er geen zichtbaar auditorium was, zong hü altijd zo luid dat iedereen in de buurt hem kon ho ren. Hij maaide en harkte het grasveld met een on gelooflijke snelheid omdat de voorbijgangers dan konden opmerken hoe vlug hij werkte met hun eigen personeel. Daar schepte hij genoegen in en hij rende zo vlug met de grasmaaimachine heen en weer dat deze bijna uit elkaar viel. Wanneer hij chauffeurde. stuurde hij met één vinger als wij Macon bereikten of door het drukste gedeelte van Perry reden. Ik denk dat hij meer levensvreugde bezat dan wie ook omdat hij nooit ophield met toneelspelen voor een dankbaar soms denkbeeldig publiek. Willie James leerde met de gereedschappen om gaan die Hentz voor zijn ongeluk gebruikt had. Hij voerde de ontwerpen uit, die Hentz gemaakt had voor instrumentjes en werktuigen om zijn leven gemakke lijker te maken. Ze schenen het allebei leuk te vinden deze dingen te maken. Hentz vertelde Willie dan pre cies waar elk gaatje geboord moest worden en waar elke schroef kwam. Ik had de grootste bewondering voor zijn kalmte en de onverstoorbare manier waar op hij toekeek hoe Willie werkte. Ik voelde wel, dat wanneer Hentz zijn handen zelf zou kunnen gebrui ken, hij zijn ontwerpen veel handiger zou kunnen uit voeren dan Willie, maar hij had een bewonderens waardig geduld. Op een dag maakten ze een werk tuigje, dat we de „oppakker" noemden en dat in het leven van Hentz een totale omwenteling bracht. Fred wilde met Hentz schaken; de jongelui wilden brid ge en scrabble spelen; pinda's moesten opgeraapt worden of iemand anders' moest dat voor hem doen er moesten schroeven uitgezocht worden voor de karweitjes die hij en Willie ondernamen. Ze werk ten er de hele dag aan. Op een zeker ogenblik vroe gen ze me of ze de aluminium stoel mochten gebrui ken, die in de serre stond. Ik zei dat ze de stoel konden slopen als het voor een nuttig doel was. Ik kon Hentz toch niets weigeren waarmee hij zijn scheppingsdrang zou kunnen bevredigen. Hij en Wil lie gebruikten leer, vislijnen, rommelden in laden en gooiden alles overhoop tot het huis een janboel was. Een paar dagen nadat de „oppakker" klaar geko men was, kregen we bezoek van Anne Griffin en Hentz gaf een demonstratie met zijn nieuw hulpmid del. Ze kwam er van onder de indruk en ik hoorde haar zeggen: „Hentz, dit is het merkwaardigste ap paraat, dat ik ooit gezien heb! Vertel me nu eens waarvan het gemaakt is." Hentz antwoordde: „Oude urinalen, lavementspui ten, een leren riem, een stuk van een aluminium stoei, pleister en een vislijn." Van dergelijke waar deloze attributen had mijn zoon iets gefabriceerd waarmee hij voorkwam dat hij altijd van een ander afhankelijk was. Omdat Hentz nooit gezegend was geweest met veel geduld, verbaasde ik me er altijd over hoe hij zon der ergernis naar Willie kon kijken terwijl deze aan zijn uitvindingen bezig was. Af en toe zei hü wel: „Als ik mijn handen kon gebruiken, kon niets ter wereld me tegenhouden." Dat was alleen een consta teren van een feit en geen zelfbeklag. Wanneer hü iets bedacht had, dat bijzonder interessant leek om zelf te maken, ontviel hem wel: „Verdikkie, ik wou, dat ik mjjn handen kon gebruiken!" Maar het was eenzelfde soort wens zoals hij vroeger wel eens zei: „Verdorie, ik wou dat we een motorboot hadden!" Hü en Willie maakten standaards voor drinkgla zen, die Hentz in staat stelden er zelf uit te drinken. Zij maakten een drielampsradiotoestel en een sein- zendertje toen Hentz er plezier in kreeg radio-ama teur té worden. Ik leerde de morsecode zodat ik de berichten kon opnemen als Hentz in bed lag maar we gaven dit op toen Hentz zijn studies in de rechten begon. De dagen waren ook zo kort! Toen andere radio-amateurs van zijn interesse hoorden, werd hij overstelpt met welgemeende aanbiedingen voor het mooiste materiaal. Voor elke nieuwe be langstelling van Hentz stonden er vele mensen klaar om hem aan het nodige te helpen. Op zekere dag wilde Hentz met Willie James naar Macon om naar de schouwburg of iets anders te gaan. Hentz had koorts en het was slecht weer. Daarom vertelde ik hem dat ik het niet verstandig vond om te gaan. Hentz zei: „Als ik me de rest van mün le ven door een beetje koorts laat thuis houden, kan ik beter meteen in bed kruipen en er niet meer uitko men!" „Het is niet een beetje koorts", antwoordde ik, „en ik geloof niet dat je je van streek moet maken door één keer iets te missen waar je je zinnen op gezet had. Het is slecht weer en je weet heel goed dat een ernstige verkoudheid je geen goed zal doen". Hij had het land in en zei: „Ik ben bijna een volwassen man en ik geloof, dat ik nu toch wel in staat geacht mag worden om over zoiets te kunnen beslissen". (Wordt vervolgd) ze dan gekweld door heimwee en meer dan ooit zoeken ze daarom in die dagen steun bij elkaar. Ze voelen zich als het ware tijdelijk buitengeslo ten van de Nederlandse gemeenschap die de feestdagen doorbrengt in de intimiteit van de huiskamer. In dit licht moet men de Surinaam se Manifestatie zien, welke zaterdag van vroeg in de middag tot diep in de nacht in het Amsterdamse Minerva- paviljoen is gehouden. Surinamers, dat wil zeggen lieden van geheel ver schillende rassen, waren dan ook in groten getale naar de hoofdstad ge trokken om daar in een typisch Suri naamse sfeer de jaarwisseling te vie ren. Zü deden dat allereerst met het nuttigen van de eigen gerechten, zoals bruine bonen met rüst, pom met rijst en roti met masala-kip. En, vooral het laatste gerecht werd gewaar deerd. Het was immers voor de eer ste keer dat een Surinamer in Ne derland roti kon eten. Men was er ve le uren later nog van vervuld. Geen wonder overigens, want om roti op ta fel te kunnen brengen, hadden de or ganisatoren de K.L.M. moeten in schakelen voor het aanvoeren van de ingrediënten. Vele uren duurde het eer al de aanwezigen, zo'n zeshon derd Surinamers en gasten, van de door Surinaamse vrouwen in de keu ken van het Minervapaviljoen bereide gerechten hadden genoten. Het tweede gedeelte van de reünie voerde duidelük naar een climax, een sensatie waarop men kennelük al da gen had gevlast. Voor het eerst in de historie zou namelük het charmantste meisje van Suriname worden gekozen. Maar, voor het zover was, werd toch eerst een „cultureel" programma af gewerkt, een programma, dat opende met Surinaamse volksmuziek, ge speeld door het orkest van Max Wois- ki. Daarna werd o.a. het woord ge voerd door mr. dr. R. H. Pos, gevol machtigd minister van Suriname, die de Surinamers opwekte toch vooral veel onderling begrip te tonen. Bü- zonder indrukwekkend was de toe spraak van de heer W. JuglaÜ, oud-minister van Suriname. De heer Juglall had ook een rake typering voor de Nederlander. Die is, zo sprak hü, als een boom in de winter: uiter lijk kaal en dood, maar als je van die boom de bast haalt zie je het warm kloppende leven. Daarna en na het optreden van enkele Surinaamse dansgroepen en het vertonen van een kleurenfilm van het koninklijk bezoek aan Suriname kwam dan het grote ogenblik, waarop Suriname's char mantste vertegenwoordigster in Neder land zou worden gekozen. Dertien meisjes hadden de voorselectie door staan. De gelukkige winnares was uit eindelijk de frêle, zeventienjarige Le- titia Douglas. Zij, en de winnares van de tweede prijs, de een jaar oudere Mavis Treurniet, kregen als prijs een retourvlucht naar Parijs met een drie- daagsverblijf in deze stad. Letitia, charmantste

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3