Vraai Antwoord September Wat bracht 1957de vrouw? Augustus De hemdjurkde griffierde gootsteen van plastic Super-Constellation „Neutron" bij Biak in zee gestort VIJF GEVANGENEN ONTSNAPT ttit DE GEVANGENIS TN SCHEVENINGEN Hevige storm raast over West-Europa Kikkers met zes poten gevonden in sloot te Amsterdam Zijn de misvormingen veroorzaakt door radio-actieve afval? ^oonyetting van woningbouw en herstel van evenwicht H. M. de Koningin: „Techniek is de moderne molensteen voor dagelijks brood" 57 van de 68 inzittenden zijn om het leven gekomen MIJNINDUSTRIERAAD stelt vast stelling van premieregeling uit Broekman gaat ouderwets D, ie vluchtelingen weer gegrepen ROKEN WORDT WEER DUURDER Prijs sigaretten 10 of 5 cent omhoog Twee jongens verdronken op IJsselmeer; elf Nederlandse matrozen uit zee gered „CINEMA DU MIDI" GEHEEL DOOR HET VUUR VERWOEST Verhoging vermogensbelasting en omzet belastingsigarettenauto's en T.V.-toestellen T.H. in Eindhoven feestelijk geopend Opnieuw spanningen in mijnindustrie Donderdag de eerste selectiewedstrij den Charles speelt mee met Wales Laaiende brand in Amsterdam DINSDAG 31 DECEMBER 1957 t AGINA 10 Executeur-testamentair Inwoning De geldsanering Extra watergeld Wijzigingen in elftal oud-internationals De varmgevqig van de fluitketel krijgt steeds meer aandacht- ehalve de fameuze hemdjurk waarin vrouw er meestal niet op haar voordeligst uit ziet, heeft het jaar dat weldra het hoekje omgaat, ons bijna de zes honderdste zelfbedieningswinkel gebracht. Steeds maar leren we om, zonder hulp en met wei nig vrije'cijd. ons' er toch door heen te slaan. Want niemand zal willen beweren, dat de zelfbedie ningswinkels niet tijdbesparend zijn Veel verschillende dingen kopen onder één dak is practisch. Daarom is het jammer, dat iedere levens middelenzaak, die een diepvries- kast heeft, nog geen kippebout mag verkopen. De vergunning daartoe, in ons gereglementeerd bestel, heeft het afgelopen jaar nog niet gebracht. Meer hulp heeft de huisvrouw dit jaar ook nog niet gekregen, al zal er door de ontslagen in de industrie wel wat huishoudelijke assistentie loskomen. Maar het nieuwe beroep aide babysit wordt geïntensiveerd en :r is steeds meet prefabricated voedsel te kuop. Een sterke toename van de plas tic artikelen hebben we ook mogen beleven, zelfs plastic aanrechten compleet met 7 totsteen, zijn er*ver- schenen. Weer gemoaer aseerde en ver beterde stofzuigers zijn er aan de mark gekomen en de ingenieurs. die aan de industriële vormgeving werken, hebben zich verdiept m de verbetering van nog meet huis houdelijke gebruiks worwerpen. Zelfs zoiets gewoons als de fluit ketel heeft hun aandacht gehad. In méér gezinnen is de elektri sche koffiemolen binnengekomen en steeds méér koffie wordt per „espresso" gezet. Sterkere en snel lere koffie, hoe sneller we leven. Verhoging van de gas- en elek triciteitstarieven hebben we moe ten slik'.en. De eerste dagen heb ben we er scherp ')l toegezien, dat we het theewater niet te lang lieten koken. Maar och, zoiets verwatert altija weer gauu.. En dan neemt men het maar. T an ontstellend veel ongeluk- y ken in huis is zr melding ge maakt tengevolge van mal heur met petroleumkachels en olie- vergass-rs, en hoeveel gaswrstik- kingtn zijn er geweest? riet lijki niet overbodii wat da. laatste be treft, om de leidingen, slangen en kranen in huis eens te (.aten nazien Begin 195? is de vrouw, ter vol tooiing van haar emancipatie, zo als dat heet, nu ook als substituut- griffier het gerechtshof binnen gestapt en wel in Den Bosch. Dar was nog nergens in het land ooit gebeurd En deze zomer heep ze ook als rechter haar intrede ge daan, in Den daag. Ook dat ont brak nop aan de gelijkstelling in beroepen met de man. Ze kan nu alles worden alleen nog geen beu of inspecteur van belastingen En m het parochiebestuur waar alles zeer des mans is, is warempel ook ■■•en vrouw binmnge hvt namelijk in het armbestuur. De hoofdstad en ook Rotterdam hebben sinds dit jaar een vrouwelijke „armenmees- ter" zoals dat heet. Is er nu maar méér komen. Ook de K.V.P. heeft kortgeleden toegezega zich open te willen stellen voor méér vrou wen in de besturen. Roomse molens maler erg langzaam! In Londen is eindelijk het lang verbeide „home" voor Nederlandse meisjes geopend, die er een toe vlucht kunnen vinden, als ze in deze metropoo een baan hebben en niet alles var, een leien dakje gaat. Prettig volde meisjes in kwestie en geruststellend voor de moeders en vader Veel vrouwen zijn dit jaar op de spitsgepunte Itahaa.^se lichte schoentjes door het leven gegaan Allerliefst voor een zonnigdag en een droge bodem. Maar niets voor modderige wegen en natte dagen die er in minimum van tijd iets verfomfaaids van maken Waarmee het tegengestelde effect wordt be reikt Met vreugde chter is deze winter de zeer grote variatie prac- tischt en tegelijk elegante laarsjes ontvangen, om in een „Hollandse winter" met plezier mee door de straten te gaan zonder zich al te Ook de hondjes zijn deze winter nier vergeten. lomp te voelen. Zelfs de hondjes zijn door een leerfabrikant dit jaar niet ergeten. rv ankbaar zij we ook voor de I igezellige gebreiue „kous-mut- sen", veelal afkomstig uit Ita lië, ie de vrouw weer leren een hoed dragen. De hoed is toch de „finishing touch" van haar uiterlijk in dit klimaat, waar het 's winters niets gedaan is om blootshoofds te lopen. Een van de laatste dingen, die Christian Dior in publiek heeft gezegd, toen hij een gezelschap Amerikaanse vrouwen toesprak was, dat zonder toed het uiterlijk van de vrouw niet „af" is. Christian Dior is ons ontvallen wat de modewereld in rouw ge dompeld heeft. Hij deed extreme dingen met de mode, maar wis1 toch een silhouet tc scheppen, dat, op gematigde wijze toegepast, ap pelleerde aan de wijze waarop de vrouw zichzelf m haar uiterlijk wenst uit te drukken. Het is af wachten, wie de mode nu de grote impuls gaat geven. Op het laatst 'aat het jaar ons zitten propvol met onverkochte confectie zodat er weer winkels zijn, die bij aankc >p van een japon of blouse een tweede cadeau geven En het besluit is gevallen, dat de uitverkoop nu twee weken latei begint, ditmaal dus 15 januari. Vai de fooi bij de kapper heeft dit jaar ons verlost, wat prettig i? want daar wisten we eigenlijk nooit goed raad me En het heeft ons een culinaire encyclopedie geschonken, enig tv zijn soort, waarin men alle <?chai- men,ssen rondom alle soorten leK ker eten a fond ka leren en oo alles wat er in de verste ver e mee te maken heeft. Met de melk is het overigens nog altijd modd"i n De slijter, klagen dat ze de flessen zo hoog niet kunnen sjouwen ru er zoveel hoogho-w verschijnt en de melk in 'papieren lichtgewicht-verpak king laat op zich wachten Zou he1 niet makkelijker zijn om de koeien we hebben er op de vijf in woners maar langs de huizen te sturen om ze aan de deur even te melken? We mogen nu immer weer volle melk kope.van de mi nister, om de bote" te redden Heerlijk, dat recht hebben we ver worven. Voor de prijs van een gla geïmporteerde wijn kunnen we om- in ons eigen lav i eindelijk wee1 aan 'chte koemelk te buiten gaan Hoe gecompliceerd is hei leven in dit melk- en boterland dat jol- gens de geleerden over zestig jaar toch helemaal onder water za< stam! A.Bgt Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet voorden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. N. -1. 1 Welke zijn de taak en be voegdheden van een executeur-tes tamentair. 2. Hoe dient de benoe ming van een executeur te geschie den? Is mondelinge wilsuiting ge daan aan erfgenamen, daartoe voldoende? 3. Is benoeming van een der erfgenamen tot executeur toe gestaan of is dit minder gewenst? Antwoord: 1. Wij kunnen u die slechts kort schetsen. Wanneer u zich in deze materie wilt inwerken of zich op be paalde punten nader wilt oriënteren, raden wjj u aan een handboek terzake te raadplegen. Welnu, de executeur heeft de volgende verplichtingen: a. De nalatenschap doen verzegelen, indien er minderjarige of onder curatele ge stelde erfgenamen zijn, die op het mo ment van het overlijden van de erflater geen voogd of curator hebben, alsmede indien ei erfgenamen afwezig of niet- vertegenwoordigd zijn. b. Een boedel beschrijving doen opmaken van de goe deren der nalatenschap in tegenwoor digheid of na gedane oproeping der erf genamen in de vereiste vorm. c. Reke ning en verantwoording afleggen aan de belanghebbenden bij het einde van zijn beheer, onder uitkering van alle goederen en effecten van de boedel, be nevens het slot der rekening. E.e.a. op dat de boedel gescheiden en gedeeld kan worden. Daarbij staat hij dezen desverlangd bij. Voorts draagt een executeui zorg voor de uitvoering van het testament en kan hij in rechte de geldigheid daarvan staande houden. Het is voorts mogelijk goederen te ver kopen ter uitkering van legaten en mag indien hij in het bezit is gesteld van de nalatenschap de schulden invorderen. Al deze bevoegdheden zijn persoonlijk en gaan niet op zijn ergenamen over. 2. Een executeur kan slechts door de erflater worden aangesteld bij uiterste wil, bij codicil of bij bijzondere notari ële acte. 3. De erflater kan ieder tot uitvoer der zijner uiterste wilsbeschikking aan wijzen, met uitzondering van hen, die onbevoegd zijn om verbintenissen aan te gaan. Het is dus zekei mogelijk een van de toekomstige erfgenamen als zodanig aan te wijzen. Of dit in dit ge val ongewenst zou ziin, kunnen wij niet nagaan. De wet biedt o.i. voldoende waarborgen. W. Wij zijn 78 jaar en bewonen een eigen huis. Wij hebben inwo ning moeten nemen. Wü willen thans het huis verkopen en in een rusthuis gaan. Vervalt bij de ver koop het recht van huur voor de inwoning en moeten deze bewo ners het gehuurde gedeelte verla ten? Antwoord: Wij maken uit de onder streping onder het woordje „moeten" op, dat het woongedeelte voor de on derhuurders c.q. deelhuurders ge vorderd is. Is dit het geval, dan kan bij verkoop van het huis de inwoning niet gedwongen worden, het voor hen gevorderde gedeelte te ontruimen. Nu weten wij niet of vordering heeft plaats gehad voor onbepaalde tijd of voor een bepaalde tijd. De nieuwe eigenaar kan natuurlijk, zodra hij eigenaar is, het door u bewoonde deel betrekken, als hij er vergunning voor krijgt en dat is iets wat wij niet kunnen beoordelen. Dat moeten B. en W. (huisvesting) beslis sen. Heeft geen vordering plaats ge had, dan kunt u trachten de inwoning tot ontruiming te dwingen door een pro ces te voeren voor de kantonrechter. Hiervoor is nodig, dat u een advocaat of (kantongerechts) deurwaarder in de arm neemt, waarmede u zich in ver binding moet stellen en alles naar vo ren brengen, wat dienstig kan zijn om uw doel te bereiken, dus behalve uw hoge leeftijd ook opgeven alle onaange naamheden, die u ondervindt e.d. A. C. B. Wanneer moest In 1945 het geld ingeleverd worden? Antwoord: De geldsanering heeft plaats gehad op 7 september 1945. A. J. M. Is men oij plaasing van een douchecel of badkamer nog ex tra watergeld verschuldigd? Ik meen, dat dit is afgeschaft. Mijn huiseigenaar beweert van niet. AntwoordDan heeft uw huiseige naar gelijk. Een negermeisje heeft in Little Rock, in de Amerikaanse Arkansas, ver- scheidene malen vergeefs geprobeerd door een ^°n^Treken. Ongeveer 200 ma» Garde rondom het gemeentelijk lyceum van de stad te u Fan bus da T™ van de Nationale Garde hadden op bevel van gouverneur hitubus de wacht bij de school betrokken om te verhinderen, dat negerlegnvngen de school zouden binnengaan. Het hoofd van de school had daags nri +p ho-f-fü eveJ vav een federale rechter om de rassenscheiding op het J„r\. verklaard, dat negen negerleerlingen, die voor het niEUneworden n9eschreven hadden. toegelaten zouden 11 september Het Nederlands voetbalelftal u>in* met 5—2 van Luxemburg. ZwedenHO* nog as tn het verschiet...." 13 september 17 september Prinsjesaag ln de Tro0nrede wordt o.m. verklaard, „dat het volk aan de reële vnlifr ng van bestedingen moet meewerken" en dat positief gerichte inspanning oaig is, alsmede „een gezonde en ongestoorde financiering van de woningbouw." De miljoenennota luidt in „koppen": 19 september Bij K. B is met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot. directeur van het Konink lijk Conservatorium voor muziek te s-Gravenhage de heer C. L. van Baaren. Hij volgt als zodanig dus prof. Hendrik Andriessen op. Anquetil komt na een moordende „Tour" als eerste in het Parijse „Pare des Princes" aan. De Nederlanders hebben het er niet zo best afgebracht. Woutje was nergens en onze beste man is Wim van Est, die op de achtste plaats eindigde. In het ploegenklassement was Nederland vierde. Te zijnen huize te 's Gravenhage is op 76-jarige leeftijd overleden Sem Dres den, oud-directeur van het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage en van het Amsterdams Conservatorium. Een meester is met hem heen gegaan eert groot leraar, die machtig veel heeft bij gedragen aan de vorming van het muzi kale begrip van dit volk. Er is niemand die niet in belangrijke mate bewust, maar voor een zeer groot deel ook onbe wust de invloed heeft ondergaan van wat zijn fel vitale leven heeft uitgestraald De Zwitserse wielrenner Koblet gaat een toernee van een maand door Vene zuela en Columbia maken. „Ik heb Kees Broekman natuurlijk goed bekeken toen ik hem zondag en maandag weer voor het eerst op het jjs zag en ik moet zeggen: Hij gaat ouderwets", aldus de coach van de KNSB-kernploeg Klaas Schenk, die za terdag als begeleider van de NVBHS- ploeg in Hamar is aangekomen. Schenk was trouwens ook goed te spreken over hetgeen hij van de trai- ningsploeg, die uit Valladalen, het Zweedse trainingscentrum, is terugge komen, heeft gezien. Deze rijders, bij wie zich o.a. Pesman, De Graaff en Van den Berg bevinden, waren op 2 december jl. naar Zweden vertrok ken om daar hun voorbereidingen on der leiding van trainer P. Zwanenburg te beginnen. Na een onprettige reis de Zweedse trein kreeg pech, zo dat het gezelschap de expres Dront- heim-Hamar miste arriveerden de rijders maandagmorgen om vijf uur m Hamar. Toch stonden zij 's middags al weer op het ijs en daarbij bleek, dat de rijders in Valladalen een goede beurt hadden gekregen. Het Is goed weer in Hamar. Het vroor er maan dagmiddag 12 graden en het ijs is uit stekend. Voor donderdag 2 januari heeft Klaas Schenk de eerste selectie wedstrijden op het programma staan. Er wordt dan gereden over 500 en 1500 meter. Het elftal van Wales, dat 15 januari in Tel Aviv in de voorronden van het wereldtoernooi tegen Israël uitkomt is als volgt samengesteld: Kelsey (Arse nal), Williams (West Bromwich Albion), Harrington (Cardiff City), Mel Charles (Swansea Town) en Bowen (Arsenal), Allchurch (Swansea Town), John Char les (Juventus), Medwin (Tottenham Hotspur), Ivor Allchurch (Swansea Town) en Jones (Swansea Town). In het elftal van de oud-internatio nals, dat on Nieuwjaarsdag in Heemste de de traditionele wedstrijd tegen HFC speelt, zijn enkele wijzigingen gekomen. Van Bun (MW) wordt vervangen door Stijger (VSV) en op de linksbinnen plaats zal Groeneveld (Haarlem) de taak overnemen van Van Dijk (Ajax). 1 augustus Het ontsnappen van gevangenen dreigt in Nederland een folkloristisch gebruik te worden. Vandaag melden wij: 18 augustus En een week later verovert Rik van Steenbergen de regenboogtrui bij de prof wegrenners. 20 augustus 26 augustus 2 september 4 september 11 augustus In het Belgische Rocour worden de wereldkampioenschappen wielrennen verre den. Het nummer sprint voor profs wordt een volledige Nederlandse triomf: 1. Derksen: 2. Van Vliet. 12 augustus Bij Woensel gebeurt een ernstig treinongeluk, dat aan zeven mensen het leven kost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 10