Oktober Rusland lanceert kunstmaan Stedentoernooi zet in Amsterdam punt achter zaalhandbalcompetitie Suggestie wordt van misleiding afgewezen Veilig thuis is niet zo blijkbaar toch veilig November EISENHOWER WEER ZIEK Mislukte bomaanslag op president Soekamo Indonesiërs bezetten gebouw van de Nederlandse Handel Mij. in Djakarta Soelcamo gaat rust nemen in het buitenland NATO-topconferentie in Parijs Eisenhower stuurt federale troepen naar Little Rock Felle reacties in zuidelijke staten Veisertunnel door Koningin Juliana geopend Europese verdragen door de Tweede Kamer aanvaard Russisch H-wapen ontploft in de kosmische ruimte? President Eisenhower vraagt zijn experts om opheldering SPANNING TUSSEN TURKIJE EN SYRIË ZEER HOOG GESTEGEN ADO promoveert De Jong werkt zich mede op eerste plaats Verklaring namens vier grote verenigingen Tussen neus en lippen Neubauer verlaat autoracesport Russen zenden „Grote Spoetnik" met hond aan boord de ruimte in Dreigende taal van Indonesië bij begin Nieuw-Guinea-debat in V.N. K.L.M. mag niet meer in Djakarta landen Soebidjo spreekt ronduit van naasting van Nederlandse bedrijven Poging Amerikaanse kunstmaan te lanceren mislukt KRAMER wil Rose contracteren Kwestie *N.N.B.B.K.N.B.B. Oranje niet tegen Paraguay PAGINA 11 Titelwedstrijd tussen Gonzales en Hoad Om de CC-Cup Wereldtitel voetbal Oosteuropese landen gesepareerd? Deuren naar buiten Toppunt van brutaliteit Konijn..: Succesvolle carrière bij Mercedes In het voorjaar interland tegen Curasao? 21 september Koning Haakon VII van Noorwegen is hedenmorgen om 4.35 uur plaatselijke tijd In het koninklijk paleis te Oslo in de ouderdom van 85 jaar overleden, 's Konings zoon, die hem terstond ais Olav V is opgevolgd, en twee van diens kinderen, de 20-jarige prins Harald, die nu kroonprins is geworden, en de 25-jarige prinses Astrid zijn voortdurend aan het sterfbed geweest. 25 september Het Nederlands Elftal speelt in Amsterdam gelijk tegen Oostenrijk: 1-1. Dit keer ging het allemaal mooi sportief toeMaar de kans op Zwedenwas voor de onzen verkeken. 28 september Toen koningin Juliana vanmorgen tweemaal op een knop had gedrukt éénmaal op het nieuwe station in Beverwijk en éénmaal in het ventilatiegebouw op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal was er een Veisertunnel, een tunnel, waarop Nederland in het algemeen en het industriegebied in en rondom de IJ-mond in het bijzonder, jarenlang hebben gewacht. 5 oktober Deze mededeling misschien wel het nieuws van het jaar zet de wereld een tikje op haar kop. De bolvormige aardsatelliet, zo wordt bericht, heeft een door snee van 58 cm, een gewicht van 83,6 kg en is uitgerust met twee radio-zenders. Zjj draait om de aarde in een elliptische baan op een hoogte van 900 km. Zü draait in één uur en 35 minuten om de aarde. Radiosignalen van de kunstmaan, die later Spoetnik zal blijken te heten, worden meteen ook in Nederland opgevangen. 8 oktober Het heelal gaat steeds meer meespelen. Op deze dag vragen wij ons angstig af: 15 oktober Geen wonder dat wij een week later dit in de krant moeten lezen 17 oktober Op de aarde zelf is het inmiddels ook nog steeds niet alles pais en vreê. Ziehier: Om elf minuten over één hedenmiddag deponeerde de grijper van de firma Broek hoven de laatste hap keileem in het sluitgat van de verbindingsdijk tussen Marken en het vasteland. En dit was dan het einde van Marken als eiland. 28 oktober Maarschalk Zjoekov, bekend als de held van de gevechten voor Moskou, Stalin grad en Leningrad, de man die als eerste militair zitting kreeg in het Presidium van de communistische partij, is vol komen onverwacht van zijn functie van minister van defensie van de Sovjet- Unie ontheven. Maarschalk Malinofski is als zijn opvolger benoemd. HÉ! ëiiiïlïëfikïtijt t Als afsluiting van de zaalhandbalac tiviteiten in Amsterdam had het be stuur van het Nederlands Handbalver- bond, district Amsterdam, afgelopen zondag een programma geprojecteerd, dat enige sterke stedenploegen, dames en heren, in het veld bracht, die aan trekkelijke wedstrijd demonstreer- iiuuiuuc den. Het was verheugend, te kunnen Aaïrmeêr2"zandvoortmeeuwen constateren, dat het spelpeil zich op een behoorlijk niveau bewoog, als gevolg waarvan de talrijke toeschouwers op een aangename, sportief volkomen ge slaagde middag kunnen terugzien. Voor het element „verrassing" zorgden de twee teams van Eindhoven. De Bra bantse dames slaagden er namelijk in, achter Amsterdam op de tweede plaats te eindigen, terwij! de Eindhovense he ren zowaar, tegen de verwachting, als winnaars uit de bus kwamen. Een dui delijk bewijs, dat het handbal in het zuiden toch wel op een behoorlijk peil staat, al vielen de verrichtingen van de herenpioeg uit Limburg dan ook ge ducht tegen. Groningen gekomen als rempla- gant voor Hengelo maakte al dade lijk een goede indruk tegen Limburg, door met behoorlijke cijfers <81) te zegevieren, en ook de heren van Eind hoven presenteerden hun visitekaartje, door de stedenploeg van Amsterdam verrassend met 42 naar het tweede plan te verwijzen. Dat dit inderdaad geen uitschieter was geweest bewezen de Eindhovenaren later op de middag, door óók het hard van stapel gelopen Groningen met verlies af te schepen: 6-4. Hun eindzege mocht toen vrijwel als een vaststaand feit worden aangenomen, daar Limburg tegen Amsterdam welis waar iets sterker spel liet zien, maar desondanks met een nederlaag van 59 genoegen moest nemen. Het team uit de „lichtstad" liet er tegen de man nen uit de provincie van het bronsgroen eikenhout géén gras over groeien: 13 2. Het duel tussen Groningen en Am sterdam, dat over de bezetting van de tweede plaats moest beslissen, werd een spannende aangelegenheid, waar bij de Amsterdammers ternauwernood de volle winst (34) konden opstrijken. Aldus werd de rangschikking bij de he ren: 1. Eindhoven; 2. Amsterdam: 3. Groninge"n4. Limburg. Het Amsterdamse damesteam heeft er geen enkele twijfel over laten be staan, wie als de sterkste ploeg mocht worden aangemerkt. Eindhoven moest met veelzeggende cijfers (82) het hoofd buigen; een zelfde uitslag, als waarmee de vertegenwoordigsters uit Den Haag werden overklast. Eindhoven, had toen rond het middaguur de twee de plaats reeds veilig gesteld, door de ploeg uit de Residentie met 85 te kloppen. Uitslag: 1. Amsterdam; 2. Eindhoven; 3. Den Haag. De afgelopen zaterdag en zondag hebben tevens in het teken gestaan van diverse promotie-, c.q. beslissings wedstrijden voor de competitie van de onderafdelingen. Zoals reeds in een deel van de oplage vermeld is het het Heemskerkse damesteam van ADO zo waar gelukt, direct na zijn debuut in de tweede klasse van de zaalhandbal- competitie naar de eerste klasse to promoveren. Vrijdagavond werd mede- candidaat AHC een gelijk spel (2—2) afgedwongen, zij het dat niet alles bin nen de lijnen van een leien dakje ver liep, en zaterdag leverden de Heems kerkse dames een ronduit voortreffe lijke prestatie, door het véél sterker geachte Arsenal een puntenverde ling (4j) in de schoenen te schui ven. Vlak vóór het einde leidde ADO zelfs nog met 4—3. Doordat twee van de drie ploegen voor promotie in aan merking kwamen, slaagden de IJmond- se dames voor hun „toelatingsexamen". Een restantje competitie in 2 b dames tussen Ambon en NEA resulteerde in een zege van 31 voor eerstgenoemde. De uitslagen zijn: Dames district eerste klasse: Zeeburg-Sagitta 2—0. Tweede klasse: DSG-Concordia 63. Promotie onderafdeling eerste klasse: Kruisster-Tavenu 13 en 23, tweede klasse: ADOArsenal 44, derde klas se; Unicum-Unitas 11, vijfde klasse: Blauw Wit 4-DJK 02, DJK-Turno 4—2. Comp. 2b: Ambon-NEA 3-1, 3b: WVGV-Tavenu 2 3—1. Heren district eerste klasse: AHC- Blauw Wit 617; WVGV-Niloc 33. Tweede klasse: Amstel-Concordia 54. Promotie onderafdeling eerste klasse: 7—7, Zeeburg-Zandvoortmeeuwen 44, twee de klasse Lynden-Aalsmeer 74, der de klasse: Amste-1 2-DSG 2 55. Comp. 3b: WVGV 2-DTS 7—6. Tenslotte werden ook in Utrecht eni ge wedstrijden gespeeld voor de dis trictscompetities eerste en tweede klas se, dames en heren. De heren van Aalsmeer bewezen hun superioriteit, door Achilles met 4-11 aan de kant te zetten, terwijl UD in de tweede klas se Attila met lege handen liet vertrek ken: 35. In de eerste klasse dames kwamen Amstel en Achilles remise overeen (11) en Niloc toonde zich met 23 de meerdere over Athleta. Laren- Vriendschap voor de tweede klasse le verde winst voor het team van Vriend schap op (13). Voor de veldhandbalcompetitie in district west a werden nog de volgen de ontmoetingen gespeeld: dames Tonido-HOC 6—2, ADO-CSV 3—1 en he ren: Concordia 2-IJmond 312. De directeur van het tenniscircus Jack Kramer heeft in Sydney bekend ge maakt dat hij wil trachten de Austra lische linkshandige Davis Cup-speler Mervyn Rose aan zijn troep beroeps spelers te verbinden. Mervyn Rose is 27 jaar. In 1954 werd hij kampioen en kelspel van Australië. ïn Brisbane be gint woensdag 1 januari een serie van 100 partijen, waarin Gonzales zijn offi cieus wereldkampioenschap tegen Hoad. Het leek er sterk op dat Van Heerde leider Van der Sluis zijn eerste neder laag zou toebrengen in het Kerst, en Nieuwjaartoernooi om de CC-Cup Maar er bleek nog voldoende kracht te zitten in een achtergebleven stopschijf. Het werd dus met de geforceerde re mise het eerste verliespunt van Van der Sluis. Dankbaar maakte oudkam pioen van Nederland Wim de Jong daar gebruik van en kwam via een bij zondere flankaanval tegen Luthart op winst. Beide cracks, die ook in de afge lopen damcompetities reeds van zich deden spreken, kwamen nu gelijk aan de top van de ranglijst. Van Heerde moest toestaan, dat ook Aebe de Jong hem in een gewonnen eindspel een punt afhandig maakte. Dat deed hem de aan sluiting met de kopgroep missen. De uitslagen waren: Luthart-Rud. Berk 0—2, Kiewitt—Van Berk 1—1, Jongedijk—B. Berk 1—1, Van StraalenAebe de Jong 2—0, Van HeerdeVan der Sluis 11, Aebe de JongVan Heerde 11, Van Berk Jongedijk 11, Rud. BerkKiewitt 0 BerkVan Straalen 11. CMFWY 2, Wim de JongLuthart 2—0, B. Hierdoor werd de volgorde na de zesde ronde: Wim de Jong en W. F. van der Sluis 9 punten uit 5 partijen, H. J. van Berk en P. van Heerde 8 punten uit 6 partijen, D. G. Kiewitt 7 punten uit 6 partijen, B. Berk, Rud. Berk, Aebe de Jong en J. van Straalen 5 punten uit 6 partijen, F. Jongedijk 4 punten uit 6 partijen, A. Luthart 2 punten uit 6 partijen en F. Trompen 1 punt uit 4 partijen. De voetbalbonden van Hongarije en Joegoslavië hebben zondag te Boeda pest besloten aan het bestuur van de F.I.F.A. en het organisatie-comité van het wereldkampioenschap voetbal voor te stellen om de vier Oosteuropese landen. Hongarije, Tsjechoslowakije, Rusland en Joegoslavië in vier ver- schillende groepen in te delen, voor de verdedigt eindronde van het toernooi Zweden wordt gespeeld. die in Naar aanleiding van persberichten, waarin de vraag werd gesteld of de NNBB-ers bewust misleid werden (be doeld is waarschijnlijk de verklaring van Henk Scholte en Kees de Ruyter zie ons blad dd. 28 december) brengt de commissie uit de vier grote vereni gingen onder de aandacht: 1. Dat zij zich niet verantwoordelijk acht voor de ont stane situatie, doch deze het gevolg is van het heilloze besluit van de bonds vergadering van 22 december; 2. dat in de bekende verklaring van 7 punten de enige voorwaarde, die de NNBB stelde, nl. de instelling van een reorganisatie commissie in de gewenste samenstel ling, volledig is vervuld; 3. dat in punt 6 der verklaring alleen de commissie stelt het noodzakelijk te achten, dat geen rancune tegen de voormalige NNBB-ers wordt toegepast, hetgeen impliceert, dat partijen zich bewust wa- Het gangbare begrip „veilig- thuis" blijkt niet zo veilig te zijn als de uitdrukking pleegt te doen geloven, althans heel wat minder veilig dan de zo gevaarlijk hetende straat. Men moet dat ten minste wel afleiden uit een rapport van de Londense County Council die heeft vastgesteld, dat er in Engeland per jaar zesduizend personen om het leven komen door ongelukken, die thuis gebeuren. Ruim een miljoen mensen moeten tengevolge van zul ke ongelukken in het ziekenhuis worden behandeld. In verband hier mee gaat de County Council een veiligheidscampagne beginnen onder het motto: Houdt de dood buiten de deur! Via pamfletten, affiches, films, lezingen en tentoonstellingen wil men de mensen tot meer voorzich tigheid manen. De County Council heeft uitgerekend, dat terwijl de meest „dramatische" sterfgevallen tengevolge van gevreesde ziekten in aantal afnemen, het aantal „huise lijke" ongelukken met dodelijke af loop steeds stijgt. De slachtoffers, bij dodelijke en niet-dodelijke onge vallen, vindt men vooral bij personen onder de 5 en boven de 65 jaar. Oude mensen en vooral oude vrouwen val len het meest. De ongelukken, die na het vallen komen, zijn vergiftigin gen en verbrandingen. De gemeenteraad van Newport heeft onlangs een merkwaar dig voorstel te behandelen ge kregen het verzoek namelijk van de plaatselijke caféhouders, toestem ming te verlenen tot het „ombou wen" van de deuren van hun zaken. Ze hebben liever, dat de deuren van hun café's naar buiten inplaats van naar binnen open gaan, omdat het voor de bezoekers doorgaans gemak kelijker is, aldus het verzoek, een café binnen te komen dan eruit te gaan. De gemeenteraad heeft het voorstel goedgekeurd, mede uit over wegingen die te doen hebben met de verstoring van de openbare orde. nijn, zeker wel anderhalve meter groot, onder eon straatlantaarn had zien zitten. De man was volkomen nuchter, doch ook zou hij het niet geweest zijn, had de politie het ver haal in principe toch wel ernstig ge nomen. Er was een uur tevoren na melijk een bericht binnengekomen o er een kangoeroe, die uit de dieren tuin was ontsnapt. Een radiowagen spoorde het „konijn" op en bracht de... kangoeroe naar de tuin terug. De verschrikte Hamburger nam er toen maar een pilsje op. Voor reke ning van de dierentuin uiteraard! WANTED Een verschrikte Hamburger kwam dezer dagen een politie bureau binnenhollen met de mededeling, dat hij een enorm ko- Het overkwam de politie van Chi cago, dat zij per aangetekend schrijven een pasgemaakte fo to ontving van een misdadiger, die al wekenlang spoorloos was en e- zocht werd. Mijne Heren zo schreef de misdadiger ik heb ken nis genomen van de opsporingsaffi ches, die zo links en rechts zijn op gehangen. Ik maak u er echter op at tent, dat de foto helemaal niet lijkt. Het is een oud exemplaar. Bij deze zend ik u een meer gelijkend portret. Met hoogachting... ren het KNBB-bestuur de te volgen weg om dit te bereiken Riet te kunnen voor schrijven en dus afgewacht diende te worden hoe de commissie deze wens kon verwezenlijken; 4. dat zij en niet minder het hoofdbestuur, althans de meerderheid van dit bestuur alles heeft gedaan om de NNBB-ers zonder rancu r - wederom tot de KNBB toe te laten; 5. dat aan de mededeling in het schrij ven van 16 oktober dan ook geen an dere betekenis kan worden toegekend, dan dat het dagelijks bestuur (dus nog niet het hoofdbestuur) wilde afzien van rancunemaatregelen; 6. dat de door het H.B. gemaakte restrictie door de NNBB reeds lang was aanvaard, aan gezien mr. Knecht in zijn schrijven dd 16 november aan het hoofdbestuur met klem verzoekt de inschrijfmogelijkheid voor ex-NNBB-ers onverwijld te herope nen, op de bevoegdheid daartoe van het HB wijst en verder schrijft, dat het HB „dit besluit immers toch door de bondsvergadering kan laten ratificeren, waardoor inderdaad de uiteindelijke be slissing aan de bondsvergadering blijft", welk voorstel naar de commis sie meent weinig of niet afwijkt van de thans gevolgde procedure en ook onvol doende duidelijk maakt, dat de NNBB met de genoemde restrictie bekend was; 7. dat het dus niet aangaat eerst thans na de ook door de commissie be treurde beslissing der bondsverga dering van „bewuste misleiding" te sperken, uitdrukking, die zij op reke ning stelt van de wel iets te grove im pulsiviteit van de heer Scholte, aldus een verklaring van de commissie uit de vier grote verenigingen, onderte kend door de heer J. C. wittebol. Alfred Neubauer trekt zich, na 35 jaar werkzaam te zijn geweest voor de Me-cedes-Benz fabrieken, terug uit de wedstrijdsport. Grote overwinningen en vele recordprestaties schreven ren ners als Wemer, Merz, Walb, Carrac- ciola, Von Brauchtisch, Lang, Sea men, Kling, Moss en Fangino onder lei ding van de op 29 maart 1891 in Neu- titschein (Oostenrijk) geboren Neu bauer, op hun naam. Als jong artillerie-luitenant kwam Neubauer in contact met de toenmalige directeur van Austro-Daimler, Porsche. In 1923 verdiende hij zijn eerste sporen als coureur in de Targa Florio op Si cilië. Zijn talenten als organisator waren in 1926 maatgevend bij zjjn benoeming tot directeur van de race- en sport wagenafdeling. Hij verwierf bij zijn renners grote populariteit en was niet slechts een erkend strateeg, maar ook een zeer gezien man in de pits van de circuits. De Paraguese voetbalbond heeft de K.N.V.B. laten weten dat alleen de pe riode van 20-28 mei deze bond schikt voor een wedstrijd Nederland-Paraguay. Daarmee is deze beraamde ontmoeting van de baan, want de KNVB heeft de datum 3 of 4 mei aangehouden, en bovendien wordt op 28 mei te Oslo de wedstrijd Noorwegen-Nederland ge speeld. De KNVB is nu op zoek naar een andere tegenstander voor 3 of 4 mei. Intussen wordt ernstig overwogen om in het voorjaar van 1958 een officiële landenwedstrijd Nederland-Curagao te spelen. Over de datum wordt onder handeld. 4 november Het Westen staat versteld; want: De proefhond is van een Eskimo-hondenras en nitermate geschikt voor het experi ment. De eskimo-hond kan wegens zün dikke vacht zowel tegen hoge als lage tem peraturen. Maar zoals later bleek zou het beest toch nimmer terugkeren. 14 november Een Amerikaanse Super Sabre-straaljager stort neer tussen twee gebouwen van de Van der Palmkazerne in Bussum. De droeve balans: 5 doden, 14 gewonden 17 november In Rotterdam wint het Nederlands Elftal glorieus met 5-2 van België. De „oudjes" Wilkes en Lenstra doen het nog heel goed. 21 november 27 november 1 december Vandaag begint bet drama in Indonesië dat het nieuws in december vrijwel geheel beheerst: 3 december 5 december 6 december De Nederlandse regering reageert op de gebeurtenissen in Nederland. In een spoedzitting van de permanente NATÓ-raad zal ry om „maatregelen van solidari teit" vragen. President Eisenhower is dan ook „zeer teleurgesteld". 13 december 16 december 21 december Op de spoorwegovergang Sloterdijk op de lijn Amsterdam-Haarlem is een snel trein in botsing gekomen met een vrachtauto. Twee mensen werden gedood, vier zwaar gewond. 23 december Minister Luns legt in de Tweede Kamer een regeringsverklaring af over Indonesië. Na het daarop volgend debat wordt op voorstel van prof. Romme een speciale kamercommissie ingesteld voor repatriëringsproblemen. De regering zendt een scherpe nota aan de UNO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11