Bij de jaarwisseling Bemoedigende woorden tot de Nederlanders in Indonesië Indonesiërs vluchten de bossen van Celebes in Stroper schiet op majoor der rijkspolitie —Flitsen- uit 19' Mgr. dr. J. H. G. Lemmens treedt af als bisschop van Roermond DAYID BEN GOERION de Israëlische premier dient zijn ontslag in RADIOTOESPRAAK VAN PR. PREES Velen staangeheel huiten hun schuld voor een crisis in hun leven Welkom thuis Onderdrukking99 van plaatselijke semi-militaire organisatie „Spoetnik 3" met aap de lucht in? Vrouw vermoord in Den Haag MALTA dreigt: breuk met Londen -A> Mislukte sprong op rijdende tram Mgr. dr. Hanssen zijn opvolger Onbestendig weer Poging linkse Ahdoet Avoda9 uit de regering te krijgen Op Nieuwjaarsdag Spoedig einde van Spoetnik-1 Tijdens vlucht Dader gegrepen; twee anderen ontsnapt Abbé Pierre uit ziekenhuis Dodelijk ongeluk in Amsterdam MET INGANG VAN 1 JANUARI )éee MORRIS 'fjeforet/ot/fiut/f DINSDAG 31 DECEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29797 Morgen, Nieuwjaarsdag 1958, zal ons blad niet verschijnen. De directie A HAPPY HEW YEAR Groothandel in papier- en textielafvallen HAARLEM - HOLLAND Bakenessergracht 45-51 Telefoon 1143 6 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J W Boerrigtei en Mr. WAM van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. l~f et jaar 1957 behoort over enkele ■*- uren tot het verleden. Tot ons verleden. Het was een jaar van de levenstijd, die ons is toegemeten, het was gelukkig of ongelukkig, vruchtbaar in geestelijke zin of ver knoeid, een jaar met dierbare herin neringen of een, dat wij ons hebben voorgenomen zo spoedig mogelijk te vergeten. Wij luiden het vanavond uit met enig rumoer, dat bestemd is zowel om onze gevoelens te luchten als om ze te onderdrukken. Wij we ten, dat wij ons vanavond eigenlijk zouden moeten „bezinnen" en in fei te maken wij primitief lawaai. Is het omdat het bezinnen onprettige ge dachten oproept, of heten wij het nieu we jaar werkelijk zo van harte wel kom? Er is reden genoeg om bij het be schouwen van de tijd waarin wij le ven, somber te zijn. Duizenden land genoten zijn het slachtoffer gewor- den van politieke driften. Macht ze geviert over recht. Zwarte armoede heerst in grote gebieden der aarde, elders vinden de produkten geen af zet. De labiele politieke machtsver houdingen, gepaard aan een onge breidelde ontwikkeling van de wa pentechniek, doen het ergste vrezen. De vrijheid verschanst zich achter een pantser dat haar zelf bedreigt. Een vage angst vervult de mens heid. De grondtoon van de literatuur Is het pessimisme. Een Nederlands geleerde noemde het een kenmerk van onze tijd, dat er geen toekomst dromen zijn om het sociale handelen te richten. De christen heeft bij dit alles nog ■>.»t hoopvol perspectief op een geluk in het latere leven, op een betere wereld na de verrijzenis des vleses. Het is verklaarbaar, dat de gedach te aan de voleinding der tijden door de Wederkomst des Heren bijzondere actualiteit verkrijgt voor een ge slacht waarboven de dreiging hangt van de kernontploffingen. Het is een bijkomende gunst van deze ongunsti ge tijd, dat de uitersten van de mens en van de hele schepping ons op hieuw zijn gaan boeien. Een bij de eerste christenen altijd levend besef js daardoor tot nieuwe vitaliteit ge komen. Deze heilsverwachting sluit aan bij de somberheid van onze hui dige omstandigheden en opent tevens een hoopvol perspectief. Een eenzijdig belichten van deze zijde van net christendom is echter ook een verleiding tot versagen in apostolische ijver. Wie voor het tijde lijke geen hoop meer koestert, kan Jliet meer dan berusting opbrengen. Het is geen toeval dat de Paus juist nret Kerstmis tegen deze verleiding heeft gewaarschuwd. Het feest van de Menswording van de Zoon Gods immers is bij uitstek geschikt om ons eraan te herinneren, dat onze tijdelijke wereld op een bijzondere Wijze verlost is. De aanneming van de menselijke natuur heeft een aller diepste vereniging tot stand ge bracht tussen de orde der schepping en het Goddelijk Wezen. Het Christen dom heeft dan ook een grotere taak dan deze tijdelijke orde alleen maar te overleven. Het heeft een taak in en voor deze wereld. Al zal eerst de apotheose van de tijdelijke orde bij het einde ter tijden de definitieve harmonie van Gods scheppingsplan openbaren, intussen kunnen ook de tijdelijke verschijnselen de Geest Gods tot uitdrukking brengen. Voor de mens is zelfs juist in de verande ring der dingen, in de wisseling der omstandigheden, met andere woor den in het verstrijken van de tijd, de gelegenheid geboden tot het hande lend vervullen van zijn bestemming In het scheppingsplan. De tijd is een gave. Wanneer de jaarwisseling ons ex tra tijdsbewust maakt, is er geen re den tot treurigheid, maar veeleer tot nieuwe moed. De Kerstrede van de Koningin drukte het zo zuiver uit: „Laat daarom ons aller wachtwoord zijn dat niemand nu kan versagen... En laat ons zo rustig de toekomst te- gemoet gaan". 95 „Ik wU bü deze jaarwisseling getui gen van het medeleven van de Neder landse regering en van het Nederland se volk met wat gij doormaakt in dit ntisschien meest tragische moment in de ontwikkeling der verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië". Aldus richtte, dr. Drees zich vandaag in een radiotoespraak tot de Nederlanders in Indonesië. Radio-Nederland Wereldom roep zond deze rede in alle uitzendin gen uit. Diegenen onder u, zo vervolgde de minister-president, dit lang in Indone sië hebben gewoond en gewerkt, zijn reeds bij herhaling zwaar beproefd. Oor log, bezetting en Japanse concentratie kampen, het jarenlange conflict met de republiek, het teleurstellend verloop na „r souvereiniteitsoverdracht. Velen van u hebben dit alles doorstaan en heb ben toch de kracht gevonden hun ar beid voort te zetten. Anderen zijn later naar Indonesië gegaan ai wisten zij dat voor Nederlanders de situatie onzeker en onberekenbaar was gewonden. Zij hebben de moed gehao om risico's te nemen. Daarbij hebben zti natuurlijk voor zichzelf en hun gezin een bestaan willen scheppen, maar zti hebben ook aan Indonesië en aan Nederland een dienst bewezen. ï'hans schijnt het alsoi °lke moge lijkheid dreigt te worden afgesneden. Gij verkeert in een sfeer, waarin gij het gevoel moet krijgen, dat in Indo nesië Nederlanders mensen zijn ge worden zonder enig recht. Anderen nestelen zich in bedrijven, door u op gericht of bestuurd of waarin gij uw werk hebt. Onderwijsmogelijkheden worden sterk beperkt. Het ontvangen van Nederlandse bladen en van an dere Nederlandse lectuur wordt be lemmerd. Uw woningen en andere bezittingen mochten een tüdlang vrtie- lijk worden beklad. De steunverle ning vanwege Nederland aan wie daaraan behoefte hadden wordt moei lijker. Uit de mond van vertegenwoordigers der Indonesische regering worden de meest tegenstrijdige uitingen verno men omtrent de vraag of Nederlanders ir Indonesië kunnen blijven. Daaronder zijn echter toch telkens verklaringen, dat gij op den duur allen heen zoudt moeten gaan. Anderzijds wordt in som mige gevallen gesteld, dat Nederlan ders, wier werk uit een oogpunt van Indonesisch belang noodzakelijk wordt geacht, niet dienen te vertrekken, of zelfs dat zij verplicht zijn door te wer ken, een volstrekt ontoelaatbare dwang methode. Dit alles Derokkent op het ogenblik aan het Indonesische volk onbereken bare schade. Ook voor Nederland zal de schade groot zijn. maar wat voor ons het zwaarst weegt is uw persoon lijk lot. Regering en bedrijfsleven zijn het er over eens, dat de menselijke kant thans het belangrijkste is. 4» Zoals u waarschijnlijk bekend zal zijn uit de regeringsverklaring, die in de Tweede Kamer is afgelegd, menen wij geen advies te moeten geven over het al of niet uit Indonesië vertrekken. Wi/i spannen ons in. ruime gelegenheid te scheppen voor evacuatie, opdat nie mand behoeft te blijven, die weg wil uit de verhoudingen waarin men nu heeft te leven of die men meent te kun nen voorzien. Het scheppen van die ruime eva cuatiegelegenheid sluit echter niet in de bedoeling om te- zeggen: „Ga vooral zo spoedig mogelijk". Niet Ne- Het nieuwsagentschap Antara heeft volgens U.P meegedeeld, dat tweedui zend Indonesiërs de bossen van Cele bes in gevlucht zijn om te ontkomen aan de „onderdrukking" van een plaat selijke semi-ii ilitaire organisatie. Tot de vluchtelingen behoorden, volgens Antara, ook legerpersoneel, dat in „ge wapend verzet" is tegen het Permesta- commando, dat in maart van dit jaar werd opgericht ter ondersteuning van luitenant kolonel Ventje Sumual. de leider van de militaire opstand die zich tot doel gesteld had meer autono mie te verkrijgen voor Celebes. Er zou een botsing hebben plaat- gevonden tussen de twee groepen. Bij de vluch telingen behoren, naar Antara bericht, twee legerpeletons. ambtenaren en in woners uit vijf steden. Verder wordt gemeld, dat van Am- bon uit een schip op weg is naar Djakarta met aab boord 200 rebellen van een andere verzetsgroep. Een gedeelte van hen zou behoren tot de Darul Islam, een ander gedeelte tot de voorstanders van d® „Republiek der Zuid-Molukken". Intussen heeft de minister voor socia le zpken. Moeljadi Djojomartono be weerd, dat de hongersnood in streken van Midden Java niet te maken heeft met de huidige campagne tegen de Ne derlandse belangen, ontketend als ge- der! and is er -p uit om alle verbin dingen met Indonesië te verbreken en alle Nederlanders te raden het land de rug oe te keren. Als het zover komt, dat voor u allen het leven in Indonesië onmogelijk wordt gemaakt, dan zal de verantwoordelijk- heid van Indonesië zijn. Gij allen komt naar ons dichtbevolk te, ik ben geneigd te zeggen overbe volkte land, op een ogenblik waarop nog woningnood heerst en waarin een werkkring niet zo gemakkelijk meer is te verkrijgen als nog kortgeleden in het algemeen het geval was Het is maar een klein, en naar internationale machtsverhoudingen gemeten zwak land. Toch durf ik te zeggen, dat het getoond heeft innerlijk sterk te zijn. Ik wil niet de indruk wekken alsof ik de ogen gesloten zou houden voor het feit, dat thans velen van u, en dan ge heel buiten hun schuld, staan voor een crisis in hun leven. Ik wil u echter ver zekeren, dat gij kunt rekenen op de krachtdadige medewerking van rege ring en volk om te zorgen, dat ge u hier thuis „uit gevoelen en om zoveel mogelijk te bevorderen, dat zich voor u nieuwe mogelijkheden openen. Wij beseffen, dat ei in deze dagen veel in u omgaat. Moge aan diegenen onder u, die besluiten voorlopig nog te blijven en te volharden, de kracht wor den geschonken de moeilijkheden te dragen, die daaraan verbonden zijn. En aan hen. die naar Nederland ko men. wens ik behouden vaart en roep ik toe: ..Welkom Thuis", aldus dr. Drees. Norman Baker, de mede-hoofdredac teur van het tijdschrift „Missiles and rockets, heeft gisteren volgens U.P. meegedeeld, dat de Verenigde Staten het inter-continentale ballistische pro jectiel de „Atlas 3" in het begin van het nieuwe jaar zouden lanceren en dat Rusland van plan is om de „Spoetnik 3", met een aap aan boord, 1 januari het hemelruim in te zenden. De eerste Russische kunstmaan zal naar verwachting de dichte luchtlagen van de dampkring binnendringen en in de eerste dagen van januari haar be staan beëindigen. Dit heeft het Rus sische persbureau Tass gisteravond gemeld. IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIliillllllllll lllllllllllllll Tussen Zundert en Rucphen is in de nacht van zondag op maandag de com mandant van het jachtdetachement van de rijkspolitie in Brabant, jhr. majoor De Beaufort, door een stroper bescho ten. De majoor werd licht gewond. De dader werd aangehouden. Drie stro pers waren met de lichtbak aan het stropen toen leden van wat de stropers de vliegende brigade noemen hen be trapten. Zij sloegen op de vlucht en een van hen loste een schot dat de commandant, die zijn mannen deze avond vergezelde, raakte. Na een ver woede achtervolging kon de stroper worden gepakt. Het is A. de B. uit St.- Willebrord, die een bekentenis heeft afgelegd. De twee andere stropers ontsnapten. Dit is de tweede maal sinds het jachtdetachement is opgericht dat door een stroper geschoten is. De eer ste keer werd een jachtopziener aan de hand gewond. De stroper die gescho ten had beweerde voor de rechtbank dat bet schot per ongeluk was afge gaan en werd omdat opzet net bewe zen was door de rechtbank vrijgespro ken. De verhoudingen tussen stropers en jachtdetachement in Brabant zijn zeer gespannen. Maandagavond ongeveer tien uur is in de Johan Grammstraat te Den Haag de 52-jarige weduwe B. B. met een messteek in de borst vermoord. Een 28-jarige Surinaamse pensiongast, de enige die zich kort na de moord in het huis bevond is gearresteerd. Hü heeft niet bekend. Wel heeft hy toe gegeven dat hü huurschuld bp het slachtoffer had. De recherche heeft een zorgvuldig schoongeveegd mes aan getroffen. Dit en diverse andere voor werpen zijr meegenomen voor nader onderzoek. LONDEN, hedenmorgen Malta's wetgevende vergadering heeft gisteren besloten een motie aan te nemen, ingediend door de Maltese pre mier, Dom Mintof, zelf, waarin werd voorgesteld dat de Britst kolonie, wel ke aan Brittann'ië overging in 1800, al- de verbintenissen met Groot-Brittannië en haar bondgenoten te niet zal doen, tenz/ Brittannië belooft werkgelegen heid te scheppen voor de arbeiders in de Britse vloothavens van Malta en aan de marinewerven, welke laatste met werkloosheid bedreigd worden dank zij de Britse bezuinigingen. Malta is een Britse vlootbasis en is tevens het hoofdkwartier van de NATO in de Middellandse Zee. volg van de weigering van de Neder landse regering Nieuw-Guinea aan In donesië uit te leveren. De minister zei, dat de hongersnood in gebieden op Ja va is veroorzaakt dooi natuurlijke oor zaken of omdat d.e gebieden arme ge bieden waren. Hij verklaarde dat de re gering thans pogingen doet om mensen uit de hongersnood-gebieden naar de buiten-gewesten over te brengen. De bekende Franse geestelijke Abbé Pierre is gisteren uit het ziekenhuis van Genève ontslagen. Hij werd op 18 december met goed gevolg aan een hernia geopereerd. Abbé Pierre zal nog enkele weken bij een vriend te Lausanne rust houden, aldus meldt U.P. Te beginnen op pagina 2 van dit nummer en voorts op pagina 4 en volgende bladzijden treft de lezer een filmisch overzicht in woord en beeld aan van de be langrijkste gebeurtenissen van bei afgelopen jaar gerubriceerd naar de maanden waarin zij hebben plaats gevonden. Daarnaast staan op een afzon derlijke pagina bijeen de foto s (thans met onderschrift) welke deel hebben uitgemaakt van onze „prijs vraag 1957". De deelnemers kun nen alvast constateren of de juist heid hunner antwoorden de kans op een prijs opent. De uitslag komt in ons nummer van 4 januari. Oliebollen eten hoort bij het ritueel van Oudejaarsavond. Ook de jeugd wordt van jongs af vertrouwd gemaakt met deze kostelijke traditie- Maandagavond is de 53-jarige me» vrouw R. Velsen, toen zij op de Cein tuurbaan te Amsterdam op de bijwagen van het rijdende tramstel van Jijn drie sprong, gevallen en bekneld geraakt tussen de vluchtheuvel en de wielen van de tram. Zp werd met zware verwondingen naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 De nieuwe gouverneur van Cyprus Sir Hugh Foot, heeft een tocht over het eiland gemaakt op de rug van het 8 jaar oude paard Bay, dat hij had geleend van de Army Saddle Club. In gezelschap van de commissaris van Nicosia, de heer B. J. Weston (links), bereikte de gouverneur het plaatsje Bellepaix, waar hij de lunch, gebruikte. (Van onze correspondent) De aanstaande jaarwisseling brengt voor het bisdom Roermond op bestuur lijk gebied een grote verandering met zich mee. Met ingang van 1 januari 1958 treedt immers Zijne Hoogwaardi ge Excellentie mgr. dr. J. H. G. Lem mens af als bisschop van Roermond. Zijn coadjutor, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, tot nu toe titulair bisschop van Byrtha, wordt met ingang van die zelfde datum bisschop van Roermond. Om gezondheidsredenen heeft de thans 73-jarige bisschop van Roermond de H. Vader verzocht om per 1 januari 1958 ontheven te worden van het bestuur van het bisdom Roermond. Z.H. de Paus heeft op dit verzoek goedgunstig beschikt. Uiting gevend aan zijn grote waardering voor het verdienstelijk werk door mgr. Lemmens verricht, heeft Z.H. de Paus de aftredende bis schop van Roermond benoemd tot titu lair aartsbisschop van Samosate. De vroegere bisschopsstad Samosate is de tegenwoordige stad Samsat, hoofdplaats van de Syrische provincie Commagane. In een persoonlijk schrij ven heeft de Paus deze eervolle benoe ming nog nader gemotiveerd en daar in o.m. „Zijn souvereine voldoening uit gesproken over de waarlijk apostoli sche activiteit welke door mgr. Lem mens gedurende zü'n 25-jarige episco paat is ontplooid". Tevens heeft de Paus de wens geuit „dat God door Zij ne genade de bisschop moge bewaren en sterken, opdat hij naar omstandig heden nog mag werken voor Zijn glo rie". De bovenomschreven bestuurswis seling, welke vandaag ook in de Osser- vatore Romano wordt gepubliceerd, zal zonder veel uiterlijke plechtigheden ge schieden. De traditionele receptie op Nieuwjaarsdag van 111 uur in het bisschoppelijk paleis te Roermond zal dit jaar tevens benut worden als offi cieel afscheid van mgr. Lemmens en als kennismaking met de nieuwe bis schop van Roermond, mgr. Hanssen. Op zondag 5 januari a.s. zal mgr. Hanssen bi) wijze van eerste officiële daad als bisschop van Roermond in de Roermondse St. Christoffelkathedraal een pontificale Hoogmis celebreren. In alle kerken en kapellen van zijn diocees zal op die zondag tevens een afscheids- orief van mgr. Lemmens en een eer ste herderlijk schrijven van mgr. Hans sen worden voorgelezen. De plechtige intronisatie van mgr. Hanssen als bis schop van Roermond hoeft niet meer te geschieden aangezien hij dit reeds als coadjutor met recht van opvolging op zijn wijdingsdag heeft gedaan. Wel zal uiteraard het wapen van mgr. Lem mens op de bisschoppelijke troon ver vangen worden door dat van de nieuwe bisschop en mgr. Lemmens' wapen spreuk „Stella Duce" door die van mgr. Hanssen „Vince in Bono Malum" (Overwin het kwade door het goede). De aftredende bisschop, mgr. dr. Jo seph Hubert Guillaume Lemmens werd op 26 juli 1884 te Schimmert ge boren en op 26 augustus 1909 te Roer mond priester gewijd. Na zijn studies in kerkelijk recht te Leuven en Rome werd hjj op 18 september 1914 kapelaan van de St.-Matthiasparochie te Maas tricht en op 1 augustus 1918 professor in het kerkelijk recht aan het grootsemi narie te Roermond. Op 5 februari 1932 volgde zijn benoeming tot titulair bis schop van Cardiea, tevens coadjutor met recht van opvolging van de toen malige bisschop van Roermond, mgr. L. Schrijnen, die hij op 26 maart 1932 als bisschop van Roermond opvolgde. De bisschopswijding van mgr. Lem mens vond plaats op 17 maart 1932. Tij dens zijn 25-jarige bisschopsperiode ge kenmerkt door een voortdurende zorg voor het geestelijke, heeft mgr. Lem mens zich een vurige bestrijder ge toond van het nationaal-socialisme. Te vens was hij een onvermoeibaar ijve- raar voor uitbreiding van de godsvrucht tot onze Lieve Vrouw. De industriële ontwikkeling van Limburg volgde hij op de voet. Overal werden door zijn toedoen in nieuwe wijken parochies op- MGR. DR. G. LEMMENS Tijdens de jaarwisseling zal ons land in de overgangszone zijn gelegen tussen de koude lucht in noord-Europa en de zachtere in het zuiden. In verband daar mede zal het weer onbestendig zijn met tijdelijk regen en in het noorden van het land mogelijk ook natte sneeuw, ver oorzaakt door een storing, die vanmorgen boven de Ierse Zee was gelegen. Samenhangend met de aanwezigheid van de overgangszone zal het morgen in het noorden van het land kouder zijn dan in de zuidelijke provincies. Advertentie gericht en de daarvoor benodigde ker ken werden gebouwd. Bedroeg het aan tal parochies in het begin van zijn pon tificaat in 1932 245, thans zijn er dit (Vervolg op pagina 4) De zaak van VERTROUWEN waarop U kunt bouwen y Fa. W^F^CIausJ De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft zijn ontslag als minis ter-president ingediend, omdat hij „niet in staat was de schade aan zijn coalitie-kabinet te herstellen", aldus bericht Reuter. Ben Goerion ging tot deze stap over nadat zijn kabinet vier uren vergeefs gepoogd had de crisis op tc heffen, welke door het besluit van de premier was ontstaan om, zonder voorafgaand overleg met de ministerraad, een vooraanstaande Is raëlische functionaris in West-Duits land over eventuele wapenleveringen te laten onderhandelen. Ben Goerion weet de crisis aan de linkse Ahdoet Avoda-party, welker ministers hij er reeds eerder van beschuldigd heeft de pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. Ben Goerion zou thans volgens U.P. reeds bezig zijn met de voorbereiding van een nieuwe coalitie, die hij zou aanvoeren. Politieke waarnemers zei den, dat de premier had laten ver staan, dat hij alleen maar zijn ont slag in heeft gediend ten einde de Ahdoet Avoda uit de regering te krij gen, omdat dit constitutioneel niet an ders mogelijk is. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Westduitse regering verklaard dat Bonn geen wapens aan Israël kan leveren. West-Duitsland zendt geen wapens naar landen waar een der gelijke leverantie de spanning zou kun nen vergroten, aldus de woordvoerder. Afgezanten van Israël hebben niet DAVID BEN GOERION bondskanselier Adenauer gesproken, maar niet over wapenaankopen. De woordvoerder had alleen via persbe richten gehoord, dat er een Israëlische missie zou zijn geweest voor de aan koop van wapens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1