UIT Januari EDEN treedt af als premier Macmillan volgt Eden op Nieuw Brits kabinet gevormd Kruiswoordraadsel Mijn zoon wil niet sterven ERIC DE NOORMAN Oorzaken: Slechte gezondheid en mislukking van de Suez-politiek Verslagboek van Theologische Week Gezinsverzorging en gezinshulp Contrast in New York Horeca-beurs groeit Selwyn Lloyd blijft aan Buitenl. Zaken Speciaal nummer van Studia Catholica Nieuwe subsidie regeling Export in december sterk verminderd Baron Van Tuyll van Serooskerken Fabriek van Noury in Ierland Nederlands vaarwater VALSHEID IN GESCHRIFTE Zeven ministers bij première van „Gys- breght van Aemstel" Vier maanden voor oplichting van woningzoekenden DINSDAG 31 DECEMBER 195> PAGINA 2 lanuari 7 januari 8 januari 14 januari Indonesië Afscheid van het Rode Kruis 16 januari Japanners ïn Ëén jaar en zes maanden door HARRIET H. HOUSER Vertrek van de „Oranje" HM Bij Koninklijk besluit van 31 december 1956 is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, directeur van de N-V. Labou- chère en Co te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d-A. Johan F. Buziau viert in Rijswijk zijn tachtigste verjaardag. Bij K. B. van 7 januari 1957 is de bur gemeester van Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten met ingang van 10 fe bruari benoemd tot burgemeester van Den Haag. De eerste theologische week „over de kerk" die de theologische faculteit van de katholieke universiteit van de zomer te Nijmegen heeft gehouden, heeft grote aandacht getrokken, ook bui ten de kring van degenen, die in de gele genheid waren om de week persoonlijk mee te maken. De letterlijke teksten van de daar gehouden voordrachten zijn thans gebundeld verschenen in een spe ciaal nummer van „Studia Catholica" bij Dekker en van de Vegt N.V. te Nijmegen. Deze uitgave zal bijzonder welkom zijn voor diegenen onder onze lezers, die door onze verslagen inge licht over de belangrijkheid van het ge sprokene, verlangend waren van de ge hele tekst kennis te nemen. De volgorde, waarin de voordrachten thans worden gepubliceerd aldus het voorwoord is ongeveer gelijk aan die van het programma der theologische week. De rede van prof. Kreling o- ver „De Kerk als mysterie" legde het theologisch fundament voor het gehele congres. De voordrachten van Prof. Schlïer en rector Wijers, elkaar op onopzette lijke maar niet minder opvallende wijze I aanvullend, belichten het wezen der j Kerk vanuit de heilige Schrift, terwijl Dom Verheul, eveneens zich baserend j op de Bijbel, het cultisch karakter der Eclesia ontleedt. Tegenover deze boventijdelijke as- pecten der Kerk moest ook haar concre- te, historische „incarnatie" in het licht i worden ssteld. Uiteraard kon men hier I slechts een keuze doen uit tal van moge- lijkheden. Men was zo gelukkig de hand te kunnen leggen op twee eminente des kundigen van wie prof. v.d. Ploeg een belangrijk en uitermate actueel thema, de historische voorsprong van het chris tendom betreffend, en prof. Rogier een niet minder boeiend onderwerp uit de nieuwe tijd der kerkgeschiedenis be handelde. Over de interne structuur der Kerk spraken de nieuwe Nijmeegse hoogleraar der dogmatiek prof. Schille- beeckx (de hiërarchie) en de Haarlem se wijsgeer dr. Delfgaauw (de leek). Het geheel wordt besloten door een wel sprekende uiteenzetting van dr. Spae- mann over de verantwoordelijkheid van de Kerk in deze tijd. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft aan de van rijkswege gesub sidieerde instellingen voor gezinsver zorging een subsidieregeling doen toe komen, die met ingang van 1 januari 195C in werking treedt en de sinds 1955 geldende regeling zal vervangen. De nieuwe subsidieregeling bevat een aantal bepalingen, waardoor de ge- zinsverzorginsinstellingen ruimere armslag wordt geboden tot ontwikke ling van haar werk, met name wat de hulpverlening aan bejaarden en chro nisch zieken betreft Deze hulpverle ning wordt van bijzonder belang ge acht, omdat de zelfstandig wonende bejaarden en chronisch zieken hierdoor veelal in eigen omgeving kunnen blij ven. De voornaamste nieuwe bepalin gen zijn: wanneer de huisvrouw de leef tijd van 65 jaar heeft bereikt ofwel chronisch ziek is, wordt het tijdelijk karakter aan de gezinshulp of de ge zinsverzorging ontnomen. Dit geldt eveneens voor alleenstaanden, die op grond van de regeling worden gehol pen. Voor de hulp aan bejaarden en chronisch zieken zullen de instellingen voortaan verzorgsters en helpsters in los dienstverband kunnen aanstellen tegen uurloon. Dit kan vooral van be lang zijn, wanneer in bepaalde ge vallen volstaan kan worden met enkele uren verzorging of hulp per dag of per week door vrouwen en meisjes, die niet in de gelegenheid zijn een volle dagtaak op zich te nemen. Het per centage van het rijkssubsidie in het werk der gezinsverzorging is verhoogd van 25 tot 30 en in het werk der ge zinshulp van 20 tot 25. Voorlopig mag de deskundige leiding ook worden toevertrouwd aan een leidster in wier salariskosten gesubsi dieerd zou kunnen worden op grond van de richtlijnen van de subsidiëring van het uitvoerend algemeen maat schappelijk werk. Volgens gegevens van het Indonesische bureau voor de afgifte van exportver gunningen werden in de maand decem ber aanvragen voor exportvergunningen ingediend tot een waarde van 280 mil joen rupiah. In november was dit cijfer 417 miljoen rupiah. 70. - De aanvoerder der vogelvrijen, die al enkele dagen in de muffe kerker onder Olav's sterkte zit, kijkt onverschillig op, als de deur openwaait- Een norse krijger duwt hardhandig een haveloze figuur naar binnen, die strom pelend een donkere hoek opzoekt en daar rillend in elkaar duikt. De rover hoofdman schrikt onwillekeurig van de ongure pokdalige tronie, die hij in het duister vaag onderscheiden kan, maar de nieuivaangekomene schenkt hoegenaamd geen aandacht aan hem. Mompelend staart hij voor zich uit, en kreunt af en toe pijnlijk. „Wat is er, vreemdeling?" verbreekt de rover ten laatste het zwijgen. „Wat ben jij er voor eentje?" „Een kameraad." Zie je dat niet?" steunt de ander, met een hese huiveringwekkende stem. „Hebben de schurken jou ook zo'n pijn gedaan? Auuuuu.Ze denken, dat ik iets van Harald weet, maar wie ben ik om iets te weten. Ik weet niets. Wist ik maar wat!" Er komt een glinstering van argwaan in de ogen van de rover, het geen de pokdalige niet ontgaat, al laat hij dit niet blijken. Evenals de hoofd- In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ir. F.C.C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen afscheid ge nomen van al zijn medewerkers, we gens zijn aftreden per 1 januari als voor- zitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Gedurende twintig jaar is de heer van Tuyll lid geweest van het hoofdbestuur. In 1934 deed hij er zijn intreden als ver tegenwoordiger van de orde van St.- Jan en in 1948, toen prinses Juliana in verband met haar troonsbestijging, het presidium neerlegde, werd hij tot voor zitter benoemd. De heer Van Tuyll is opperkamerheer van H.M. de Koningin. De Koninklijke Industriële Maatschap pij v.h. Noury Van der Lande N.V. zal te Sligo in Ierland een chemische industrie vestigen. Met de bouw van de nieuwe fabriek zal een dezer dagen be gonnen worden. Deze vestiging geschiedt in nauwe samenwerking met de Ierse regering. De fabriek zal medio 1958 gereed zijn. Bij de aanvang zal deze industrie aan ongeveer 50 man werk verschaffen. Nederlandse kustvaartuigen zullen een groot aandeel hebben in het vervoer van de grondstoffen en eindprodukten* van en naar Ierland. Een zeer belang rijk deel van de produktie is n.l. be stemd voor export, o.a. naar Enge land en de dominions. Rusland In de Sovjet-republiek Georgie is grootscheepse fraude bij de coöperatieve bedrijven ontdekt. Het bu reau van het centrale comité van de partij in Georgie zal speciaal bijeenko men om de kwestie te bespreken. O.a. zal de ice-voorzitter van het bestuur der coöperaties in Georgië ontslagen worden. (A.F.P.) Tijdens de slaap door een beroerte getroffen is op 89- jarige leeftijd de grote dirigent Ar- turo Toscanini in New York in zijn huis in Riverdale overleden. Deze strooi „Flitsen uit 1957' wordt voortgezet op pagina 4. Een merkwaardige tegenstelling tussen oud en neuw is de kerk van St. Thomas op de 5th Avenue in New York: het toch heus niet zo kleine bedehuis zinkt in het niet tussen de gladde wanden van de twee wolkenkrabbers: links het „Tish- man Buiding", en rechts „Canada House". man vervalt hij weer in zwijgen en geruime tijd is het stil in de lage ruimte. Ben je al lang hier?" begint de aanvoerder dan weer. „Welnee, vanmiddag grepen ze me. Ik was op verkenning uitgestuurd. We zijn met een hele troep gekomen voor de aanval van morgenochtend." „Dacht ik het niet?" mompelt de rover grimmig. Hij laat mij aan mijn lot over en ik, idioot die ik ben, houd, mijn mond." „Hoe bedoel je dat?" fluistert de pokdalige. De ogen, die voorzichtig onder de piekerige haren uitlóeren, lijken merkwaardig veel op die van Eric de Noorman. „Ik ben niet gefolterd, maar toch hebben ze jou waarschijnlijk hetzelfde gevraagd als mij", is het antwoord. „Weet je het dan zegt de andere huilerig, terwijl hij snel het hoofd opheft. „Als je het weet, spreek dan alsjeblieft, het kan je leven redden en het mijne er bij. Harald iaat ons immers ook in de steek. Wie is dan de kerel, die Harald de wapens geejt, die wij van hem gekregen hebben?" Horizontaal: 1. grossierderij 2. weksignaal - noot 3. een groet - snedig 4. storen 5. weegtoestel - 1/10 gram 6. voertuig Europ. hoofd stad 7. raadsel - maanstand 8. boom - onderschei dingsteken 9. uitgezochte - Turks heer 10. voorzetsel - naam van Bug. koningen 11. Amerikaanse staat - technische school - rund s Verticaal: 1. deel van de mis (m.v.) 2. inkomen - zoon van Adam 3. luitenant, kolonel - delfstof 4. samenge stelde klinker - lichaams zwakte 5. kanteel - Eng. maat 6. inhoudsmaat - schor spreek- geluid 7. wier - eend 8. vochtigheid - predikant 9. Victory of Europe - dwaas 10. hert - ontelbaar 11. sabel - waagstuk - bijl Nederlandse scheepvaartkringen zijn van mening, dat hun bedrijven ernstig zullen worden Deïnvloed door de onder tekening van de overeenkomst tussen Indonesië en Japanse rederijen, waar bij Indonesië schepen tot een totaal van 75.000 ton in huur zal krijgen voor het onderhouden or inter-insulaire verbindingen in Indonesië in de plaats van de K.P.M.-schepen. Scheepsmakelaars ir. Hongkong zei den dat de overeenkomst hen op het ogenblik niet verontrust, omdat de meeste schepen in Hongkong volledig in bedrijf zijn. Een vooraanstaand scheepsmakelaar zeide, dat de Japanners in de naaste toekomst de moeilijkheden wel zullen ondervinden, omdat het niet gemakke lijk is in Indonesië een scheepvaart dienst te onderhouden. De dokfacilitei ten in Indonesië zijn zo gering, dat het vijf maanden duurt om een schip te re pareren. De vertegenwoordiger van een Ja panse scheepvaartonderneming beweer de, dat Japan zelfs nog grotere tonnage aan Indonesië zal kunnen leveren, als gevolg van de tijdelijke terugslag bij de Japanse scheepvaart in de laatste zes maanden. Een 28-jange kanto0^fhank E wegens de Amsterdamse rechtbank ^^gens valsheid in geschrifte een gevangenisstraf va i V0Qra zes maanden met ai" dienst ven aT. De veroordeelde heeft m dienst van de Amsterdamse afdelmg van eenEngelse verzekeringsmaatschappij valse kwi- tanües uitgeschreven waardoor hij zich in enkele jaren tijds een bedrag van 41.000 heeft toegeeigend De officier van justitie had twee jaar met aftrek geëist. Vertaald door l. Govers van Geuns. uiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii 56 Plotseling werd ik boos. Zijn gebelgdheid en mijn boosheid waren de bekende, normale gevoelens, die wij beiden ook voor zijn ongeluk hadden. Zijn onge luk kwam niet ter sprake en ik betwijfel het of een van ons er toen aan dacht. We hadden een goede familieruzie en ik geloof, dat Hentz er evenveel ple zier in had als ik. Het was precies wat we nodig hadden. Een ogenblik kon ik niet geloven dat ik zo iets kon laten gebeuren maar toen ik erover nadacht, zei ik tegen mezelf: „Nou, waarom ook niet?" Hentz was dezelfde persoon die hij altijd geweest was en ik was ever.min veranderd; alleen onze levenswijze was anders. Mijn boosheid was een aanwijzing, dat in mijn gedachten Hentz weer een persoonlijkheid was en geen jongen meer met de dood voor ogen. Hoe wel ik nog boos was, voelde ik een grote liefde voor hem toen ik zei: „Hentz, je kunt op vele manieren een tiran worden en de eenvoudigste methode is wanneer aan iedere gril in je leven wordt toegege ven en jij kunt een verschrikkelijke tiran worden de intelligentsten worden de ergsten, weet je. Ik geloof niet dat je er een wilt worden en als ik er wat aan doen kan, zul je er ook geen worden. Het zou gemakkelijker voor me zijn om iedere wens van je te vervullen maar ik moet je af en toe wel wat weigeren." Ons verschil van mening schokte Fred tenmin ste mjjn aandeel er in. Fred heeft sinds het ongeluk zelfs de kleinste wens van Hentz vervuld. Dat geeft Fred misschien voldoening maar Hentz en mij niet. Wanneer Hentz geen last had van de infectie aan zijn urinewegen, ging hij er zoveel mogelijk op uit. Hij ging naar de kerk; hjj ging boodschappen doen in Macon en hij ging naar voetbalwedstrijden. Hij deed in feite evenveel als diegenen die over hun nor male krachten beschikken. Ik zal er waarschijnlijk nooit achter kunnen komen wat er in Hentz omgaat tijdens de vele moeilijke situaties waarin we kwamen te verkeren; maar te oordelen naar zijn inschikkelijkheid had hij er lang niet zoveel onder te leiden als zijn moeder. Mijn ge voeligheid speelde me altijd en overal parten en spe ciaal wanneer ik er niet op voorbereid was. Aan de oude zorgelijke gedachten was ik al bijna gewend geraakt; ik kon ze mee naar bed nemen en ze in gebed vergeten of in slaap vallen en ze zo kwijt ra ken; maar andere keren wanneer ik met Hentz er gens was of zelfs gasten had, wilde ik hem niet, la ten zien hoe ik het me aantrok. Op een zondag zaten Fred, Hentz en ik.in de kera. Willie James zette de stoel van Hentz altyd vlaK acn- ter de achterste bank. Er was net genoeg piaais voor tussen die bank en het kleine kamertje, da geopend werd als de kerk erg vol was. Naast de rol stoel werd voor mij een stoel neergezet, tred zu meestal niet bij ons omdat hij de mensen naarnun plaatsen brengt en collecteert. De dominee kondig de aan dat we staande de psalm zouden zingen „Neem mijn leven". Ik voelde me. altijd onbehaaglijk als ik naast Hentz stond en vroeg me dan af wat nu erover dacht. Toen het orgel de muziek inzette, voel de ik een ziekelijke angst voor de woorden die zou den komen. Ik kon geen geluid uitbrengen. De muziek van dit gezang zei me toch niet veel. Het is me te eentonig en als de berouwvolle zondaar dan toch zoveel ent housiasme kan opbrengen, zou het best op een leven diger manier kunnen. Met iedere noot kwam de ge meente dichter bij de woorden waar ik zo bang voor was: „Neem mijn leven en laat het aan U gewijd zijn Heer; neem mijn ogenblikken en mijn dagen tot Uw lof en eer." De woorden die dan volgen, deden mij mijn hoofd buigen en God vragen dat Hentz ze toch maar niet te erg zou vinden. „Neem mijn han den en laat ze bewegen door Uw liefde; neem mijn voeten en laat ze snel en mooi zijn voor U." Met een stem die niet haperde of verzwakte, zong Hentz voor God over zijn handen en vroeg Hem zijn voeten snel en mooi te maken. Hoe kon Hentz die psalm zingen, hoe kon hij In november 1952 werd Hentz erg ziek. De ontste kingen aan zijn urinewegen werden steeds veelvuldi- ger en ernstiger en duurden langer. Na een aanval liet de volgende nu nog maar twee of drie dagen op zich wachten. We waren zeer bezorgd en Fred en ik waren lichamelijk uitgeput. We moesten bijna de gehele nacht oP^hjven om de rillingen te bestrijden en de daarop volgende koortsen. Hij had steeds over de veertig graden Koorts. De uroloog probeerde alle nieuwe antibiotica, die in (je handel kwamen om de infecties tot stilstand te brengen, maar niets scheen te helpen. Ons leven bestond uit pogingen Hentz warm genoeg te houden om bestand te zijn tegen de koude rillingen en later koel genoeg te houden om de hoge temperatuur te kunnen verdragen. We gaven hem, urenlang compressen met ijswater of gekoelde alco hol. Dit ging dag en nacht door. Mijn zorgen over zijn toestand en zijn teleurstelling dat hij zijn studies moest onderbreken waren mijn dagelijkse metgezel len. up een dag zei hij: „In een rolstoel zitten is met zo erg, als ik maar geen last had van doorzit ten en die nieraanvallen." V(lz,e vrienden vertelden ons dat ze onze dapper- neid bewonderden, maar ik had niet het gevoel dat ik nun lot verdiende. Wat was dapperheid? Fred zei nv,if we °P en toP christen waren, we niet zouden nebben geleden. Ik was het niet met hem eens om dat ik niet geloof dat een van de doelstellingen van het christendom is om je immuun te maken voor lijden. Het scheen me toe dat al dit lijden me nu zou moeten hebben afgestompt, maar iedere keer dat Hentz opnieuw pijn kreeg en iedere nieuwe rilling vond ik even moeilijk te dragen als de vorige. De toestand van Hentz werd kritiek en we brach ten hem naar het ziekenhuis in Macon. Na zijn te rugkeer uit New York was hij al weer vaak in het ziekenhuis geweest, maar deze keer wist ik dat zijn toestand erger was dan tevoren. De uroloog liet per vliegtuig geneesmiddelen naar Macon brengen die nog niet in de handel waren en met elk nieuw mid del steeg de hoop, maar ook telkens volgde een te leurstelling. Dit was de enige keer dat Hentz buiten bewustzijn was, behalve vlak na zijn redding uit het meer. Elke dag leek op de vorige en opnieuw vrees de de dokter voor zijn leven. Ik kan het nu niet uit leggen maar gedurende die lange dagen en nachten wist ik dat Hentz zou blijven leven. Angst is de zwaarste straf die een mens opgelegd kan worden maar ondanks alle ellende wist ik dat Hentz niet zou sterven. (Wordt vervolgd) Van maandag b tot en met donder dag 9 januari as. wordt in het RAI- gebouw te Amsterdam de tweede HO- RECA-vakbeurs gehouden. Sinds de eer ste vakbeurs van januari 1957 is de be langstelling voor dit jaarlijks evene ment zowel bij de 32.000 exploitanten van Horeca - bedrijven inn Ne derland als bij de handel aanzienlijk ge stegen. De tweede beurs is uit een bij zaal verhuisd naar de grote zaal en hij is in omvang bijna 2% maai zo groot als zijn voorganger. Gezien het feit, dat voor dit evene ment duidelijk het karakter van een oeurs is gehandhaafd, zal er geen toe gang zijn voor het publiek. Vakgeno ten en geïnteresseerden zullen worden uitgenodigd Belangstellenden, die geen toeoansskaart hebben maar zich kunnen leehSteren als belanghebbende, wordt Ie0imitere verleend. In totaal zul- gratist e®posanten hun produkten ten t stellen en demonstreren op onge veer 4000 vierkante meter standruimte. Bij de traditionele opvoering door de ederiandse Comedie van de „Gys- breght van Aemstel" in de Stadsschouw burg op 1 januari ^58 zullen de mi nister-president Dr. W. Drees, alsmede zes ministers, mej. dr. M. A. M. Klom- pé, Mr. A. A. M. Struycken, H. J. Hof- stra, Dr. S. L. Mansholt, J. G. Suur- hoff en mr. G. Ph. Helder- aanwezig zijn. Voorts zullen verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer, te Amster dam woonachtig, leden van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en verscheidene leden van de gemeente raad van hun belangstelling doen blij ken. Bovendien zal de voorstelling worden bijgewoond door de gouverneur van de hoofdstad, brigade-generaal G. Dijkstra en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr. M. J. Prin sen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 48-jarige vrouw uit Zutphen wegens oplichting van een woningzoekende en poging daartoe van anderen veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Zij had in brieven op advertenties aan jonge mensen een z.g. vrije woning aangeboden, die haar eigendom zou zijn. In werkelijkheid was zij huur ster. Een schippersknecht betaalde 500 gulden vooruit voor overneming van een deel van de inboedel en ontdekte toen hij de woning wilde betrekken, dat hij bedrogen - 'as. Het politie-onder- zoek bracht aan het licht, dat de vrouw gepoogd had nog twee andere mensen op te lichten. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal et m.s. „Oranje" van de n.v. stoomvaartmaatschappij „Neder land' onder commando van kapitein H. Zeilmaker, donderdag 2 januari a.s. weer de Amsterdamse haven verlaten. Op deze uitreis zal, na een onderbre king van 18 jaar, de „Oranje" weer Genua aanlopen als attractieve aan loophaven in het uitgaande passagiers vaarschema der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Op de thuisreis blijft Napels de Zuid Europese aanloophaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2