Alph De maandagse beurs in het Krelagehuis J. G. Martin Zonen Dorpsjeugd in Heemskerk „lust" geen Limburgers Haarlemse Rolschaats-Baan Wielerkoersen in Haarlem en omgeving Taalmoeilijkheden leidden naar het verdachtenbankje Hongaar door politierechter in O »flt.9an1mna NAAIMACHINES enaar Fa G. Metzelaar Zonen Haarlemse politierechter Nieuwjaar op voetbalveld WASSENAAR AGENDA Extra concert N Ph.O. CHRISTIAANS WILHELMINA RIJWIELFABRIEK Th. Kamperman PALTHE elefctro-technische werkplaats RF. Autorijschool N. Koomen DRAIJER DINSDAG 31 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Boete en gevangenisstraf voor zeven van de zeventig oproerkraaiers E. J. Petersma eerste in jeugdschaaktoernooi „Rheumanella" Winterlakens Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem vrijgesproken Bijeenkomst voor de Bloemendaalse bejaarden Oneerlijke schippers veroordeeld Nieuw j aarsreceptie deken W. N. Zijlstra St.-Josephkerk op Oudejaar ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 GARAGE DEN HOUT Feestmiddag P.T.T.- kinderen Puzzletocht H.R.B. Beeld uit kerstgroep gestolen wenst al z'n relaties een VOORSPOEDIG 1958 pBBH SSl Geringde Nederlandse meeuw gevonden in St.-Laurent Naasting van oliemaat schappijen in Indië? Zwanen veroorzaakten ongeval GOEDERENHANDEL HAARLEM - TEL. 13250 wenst 17 een gezegend 1958 BONTWERKERIJ EN BONTHANDEL wenst cliënten en relaties een gezegend 1958 BLOEMENMAGAZIJN Bosch-Service CONNETSTRAAT 11-17 HAARLEM - TEL. 12992 wenst allen een Gelukkig e n Voorspoedig 1958 Telefoon 54609 Kedoestraat 5 Dans-academie Schagchelstraat 31 Telef. 10806 Haarlem Wij wensen U een Voorspoedig 1958 BOOMKWEKERIJ De opgeschoten jeugd in Heemskerk was in rep en roer, toen het rustiek schijnende plaatsje op 15 juli van dit jaar 's avonds bezoek kreeg van een uitgelaten groep Limburgers. De zui derlingen gedroegen zich tijdens hun Noordhollandse „uitje" blijkbaar even opvallend als in hun eigen contreien. Dat nam men niet in Heemskerk. Toen de café's moesten sluiten ontstonden er samenscholingen op de weg. De twee dienstdoende mannen van de rijkspoli tie moesten de Limburgers beschermen tegen de woedende dorpsjeugd, die geen gehoor gaf aan de vermaningen ge woon door te lopen. Tegen zeven op roerkraaiers in de voorste gelederen kon proces-verbaal worden opge maakt. Gisteren werden zij berecht door de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen. Vijf jongens, tussen de vierentwintig en negentien jaar, kregen wegens het niet opvolgen van de plaatselijke poli tieverordening een boete van vijfenze ventig gulden. Een dertigjarige los- Op Nieuwjaarsdag wordt op het H.F.C.- terrein de traditionele voetbalwedstrijd tussen H.F.C. en de Oud Internationals gespeeld. Het elftal van de oude glorie is als volgt samengesteld: d: Hallea: Van Bun en Schijvenaarm: Paauwe, van Schijndel en de Vroet; v: Roozen, Biesbrouck, Van Roessel, Van Dijk en Kick Smit. De wedstrijd begint om twee uur- In het Sportpark „Schoonenberg" vindt eveneens een aardige wedstrijd plaats. Het kampioenselftal van V.S.V. uit de jaren 1948/'49 zal in de volledige opstel ling nog eens de schoenen aantrekken en de strijd aanbinden met het huidige VSV- elftal. Het elftal der oudjes is: d: Snij ders; a: van Gelder en Kunst; m: Haze- veld, De Vries en Stijger; v: Stek, Stri eker. Van Onselen, Balvers en Sterk. Deze wedstrijd begint om half drie. Op het terrein van het r.-k. Lyceum aan de Zijlweg zal de traditionele strijd plaats vinden tussen voetbal Alliance en Hockey Alliance. Hier beginnen we om twee uur. De jonge H.S.G.-schaker E. J. Peters- ma, is er in geslaagd het jeugdschaak toernooi van de Overveense schaakclub „Rolland" te winnen. In zijn beslissende party met H. Bosscher wist hij de balans in evenwicht te houden. Hij bleef hier door zijn rivaal een halve punt voor en is thans gerechtigd deel te nemen aan de persoonlijke jeugdschaakkam- pioenschappen van Noord-Holland. De eindstand luidt: 1. E. J. Petersma 5'2 punt; 2. H. B'osscher 5 pnt.3. en 4. H. Duisenberg en J. Maij 4% punt; 5. D. G. Vonk 3j/2 punt; 6. R. de jong IV2 punt; 7. H. Mostertman IV2; 8- A. van Driel 1 punt. Advertentie JANSWEG - Telefoon 14329 In Zandvoort: Kerkplein - Telef. 3430 CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 uur. FRANS HALS: Geintjes met geesten, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond gesloten. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. HD?: A Kin« i" New Vork. a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur t nYftnaarnft°ntl ,!én voorstelling om I u. 2, 7 9.15 uur gezworenen, 14 j. Oudejaarsavond gesloten MINERVA: Wo. en do.: Happy ever after 14 jaar. Wo. en do.: Happy ever after, 14 i Do. 8.15 uur. ROXY: The tall T, 14 2.30. 7, 9.15 u. Oudejaarsavond één voorstelling 0m 7 u. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7. 9.15 uur. STUDIO: Bundle of joy, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Oudejaarsavond één voorstelling om 7 u. Nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 1 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Als 't kindje binnenkomt, een genoeglijk blijspelletje over de liefde en maatschappelijke carrière door André Roussin. Voor kinderen is deze luchthartige pikanterie minder geschikt. Onder regie van Frits van Dijk geeft het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap n*et John Gobau een charmante voorstelling van het stuk. Donderdag 2 januari Minerva-theater, 14.30 uur: Jeugdtoneel met het miniatuurtheater van John van Brussel met „De A van Abeltje*. GEBORENz. v. R. Holtrop-Lopes de Leao; z. v. R. A. Simons-van Zuuk; X. v. A. M. M. Kalkhoven-Erftmeijer z. v. H. Renooü-van Musscher; z. v. A. M. W. van Dam-Kooy; z. v. J. Moison- van den Bel; z. v. A. van der Zwaard van Tol; z. v. H. Wamsteeker-van den Berge; z. v. N. Stevenhaagen-van der Zee; z. v. M. A. G. Kol-Rutte; z. v. J. L. Ockeloen-Loman; 2 z. v. J. van der Hulst-Hilberts; d. v. J. G. M. Zweet- Buren; d. v. R. W. Tjabbes-Meijer; d. v. A. Chr. Vlieland-Molenaar; d. v. T. Broers-Hielkema; d. v. G. G. Metselaar- Lablans. ONDERTROUWD: L. Deinges Bruü- hinga en S. van den Brink; J. M. Schutter en J. Beck; D. Hardman en J. W. C. van den Bergh. GETROUWD: r. g. Greve en M. A. E. Alders; J. W. Tollenaar en G. H. Blok; N. H. Moerkerk en C. M. Gou weleeuw; S. J. D. Einmahl en G. A. Bos; W. Fuhri Snethlage en C. Lede- boer. OVERLEDEN: P. Edel, 60 j., Wes- terhoutpark; B. J. W. Koops, 76 j., Edi- sonstraat; A. van Wilgenburg, 67 j., Orionweg; A. L. Aronds, 67 j., Konin ginneweg; M. D. van der Werf, 83 j., Olmenstraat; J. B. Thöring, 60 j„ J. Craandükstraat; A. Viëtor. 71 j., Ha- zepaterslaan; Th. Honnebier, 78 j., Ge neraal Bothastraat; A. Spoor-Blok, 76 j.. Sint Bavostraat; A. Scharroo-Tim- merman, 88 j., Burgwal; C. Dam-Scha- vemaker, 81 j., Westerhoutpark; S. P. J. Joosten, 2 m., Soendastraat; M. M. E. Janssen, 65 j., Veenbergplein. werkman, die'„vuile schoften" tegen de twee optredende wachtmeesters ge zegd had, kreeg honderd gulden boete. Het zwaarst werd een negentien jarige opperman gestraft: in tegen stelling tot zijn open en agrarisch uit ziende medeverdachten een „stads" knaapje met coteletjes en andere en ge uiterlijkheden. Hij kreeg drie we ken gevangenisstraf, omdat hij eeri agent een neusbloeding had gestompt en daarenboven gezegd had „vuile ploert" en „rotschoft". De politierechter vond het optreden bijzonder kinderachtig. „Omdat Limbur gers een ander accent hebben, vonden ze het in Heemskerk blijkbaar nodig die mensen uit te lachen". „Die mensen zeiden, dat ze Duitsers waren. Het zijn toch evengoed Hollan ders als wij", verklaarde één der ver dachten. „Ik as over mijn zenuwen heen", voerde de grootsteedse opperman aan. „Als je Limburgers ziet, hoef je toch geen zenuw-crisis te krijgen", meende de politierechter. „Blijf dan thuis, loop een straatje om, of kijk een andere kant op", ad viseerde de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. Een wachtmeester van de rijkspolitie verklaarde, dat er zeker zeventig jon gens op de been waren. Met een colle ga had hij vergeefs getracht aan het opstootje een eind te maken. De gum miknuppels moesten daar aan te pas komen. Na de rel was de dorpsjeugd minder lastig jegens politie en vreem delingen geworden. De officier van justitie vond de Heemskerkse xenofobie hoogst onge past. „In de oude tijd kwam dat wel meer voor. Bij wilde volkeren hoort men er ook nog wel eens van. Maar de oude Germanen moeten juist zeer gastvrij geweest zijn. in onze tijd mag een dergelijke dwaasheid in ieder ge val niet geduld worden. Dat moet men in Heemskerk maar eens weten". Tegen de vijf „passieve" verdachten uit de eerste gelederen eiste hij hon derd gulden boete. Het schelden van de dertigjarige dorpeling vond de officier zeer onbehoorlijk. Hij eiste een week gevangenisstraf. De negentienjarige opperman hoorde zes weken tegen zich eisen. De verdachten begrepen niet goed, waarom juist zij gedagvaard waren uit de zeventig oproerlingen, maar daar wilde de officier niet van horen. „Kijk eerst maar eens naar jezelf, en becriti- seer dan de politie". De wielerliefhebbers uit Haarlem, de Haarlemmermeer en Kennemerland krijgen in het komende seizoen weer verschillende wielerronden voorgescho teld. Hoogtepunten in dit seizoen zijn de nationale wegkampioenschappen voor amateurs f22 juni) en professio nals (10 augustus) op het circuit van 1 Zandvoort, waarvan de technische or ganisatie door de K.N.W.U. is opgedra gen aan de Haarlemse wielerclub „De Kampioen". De overige wedstrijden die de Haar lemse club organiseert, zijn: 30 april: invitatietoernooi voor nieuwelingen in Haarlem-oost; 8 juni: Sportweekronde van Haarlem-noord en op 6 augustus de Ronde van Santpoort. Beide wed strijden zijn voor amateurs. Voorts wordt op een nader te bepalen datum in januari of februari de nationale j cycle-cross gehouden, hetzij in Over- i veen hetzij in Zandvoort. In Kennemerland worden door de ren nersclub van die naam de volgende wedstrijden georganiseerd: 19 april: Ronde van Velsen-noord voor amateurs en nieuwelingen; 11 mei: Ronde van Beverwijk voor amateurs en nieuwelin gen; 26 mei: Ronde van Heemskerk voor professionals en onafhankelijken; 13 juli: Ronde van Beverwijk voor ama teurs en nieuwelingen; 3 augustus: Ron de van Wijk aan Zee voor amateurs en nieuwelingen; 17 augustus: Ronde van Beverwijk voor amateurs en nieuwelin gen en 31 augustus: Ronde van Heems kerk voor amateurs en nieuwelingen, en aspiranten. Op 15 juni organiseert „Alcmaria Vic- trix" de Ronde van Uitgeest voor ama teurs en aspiranten en DTS houdt op 27 juli de Ronde van Castricum voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten. Het Amsterdamse Ulysses" heeft op de kalenderbespreking van het district Noord-Holland van de K.N.W.U. reser vering gevraagd voor zondag 20 juli om op het circuit van Zandvoort een wedstrijd voor professionals te organi seren. „De Kampioen" (Haarlem) is door het Rondecomité in Bovenkarspel aan- arenlang hebben de Haarlemse raadsleden gevraagd om een rol- schaatsbaan voor de jeugd. Het kon echter niet, zo werd dan van de zijde van B. en W. meegedeeld. De straten kunnen niet afge sloten worden. Er is geen geld. Er is geen materiaal. Kortom: het kon niet. De jeugd heeft nu tenslotte het initiatief in eigen hand genomen. Geen rolschaatsbaan, dan maar een Rolschaats-Baan, zo heeft men gedacht. Nu het weer geen ijsschaatsen toelaat, heeft de jeugd de Baan opgezocht om te gaan rolschaatsen. De Baan is immers afgesloten voor het verkeer in de richting Houtplein. Zolang de werkzaamheden in verband met de reorganisatie van het Houtplein voortduren, blijft de toestand zo. Zo heeft de jeugd dus onverwacht een prachtige, veilige rolschaatsbaan gekregen om de Kerstvakantie rollend door te brengen. En de jongelui zijn niet eens deur aan deur wezen vragen of de bewoners bezwaar hadden tegen het geluid- Taalmoeilijkheden en wederzijdse misverstanden waren het blijkbaar, die gisteren een 23-jarige Hongaarse vluch teling, werkzaam als elektro-monteur bij een Zaanse firma, deden belanden in het verdachtenbankje bij de Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink. Van de ten laste gelegde verduistering van lei dingdraden, schroefbouten en andere materialen werd de verdachte vrijge sproken, omdat de politierechter het op zet daartoe evenmin als het feit zelf be wezen achtte. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, nuldigde een an dere mening. Hy eiste vijfenzeventig gulden boete of dertig dagen. De misverstanden waren een gevolg van het feit, dat er nooit voor een tolk gezorgd was ten behoeve van de drie Hongaren, die bij t.e Zaanse firma werk ten. „Een tolk was te duur. Wij zouden hem zelf moeten betalen, en daarvoor verdienden wij niet voldoende. Bijge volg moesten wij zelf maar uitzoeken, hóe wij alles moesten doen". Aldus ver telde de verdachte. Zijn woorden werden vertaald door de vloeiend Hongaars sprekende mr. J. P. Petersen, rechter in de Haarlemse rechtbank, die als beëdigd tolk („Dolmetscher" in het Hongaars) optrad. De Hongaarse verdachte had de mate rialen mee naar huis genomen, die hij in het gebouw in Amsterdam bezigde waar hij werkte. Hij had niet begrepen waar hij ze anders laten moest. Het ma gazijn van zijn firma was namelijk al gesloten, wanneer hij terug placht te komen in Zaandam. Wat hij eigenlijk wèl had moeten doen, om een aanklacht wegens verduistering te voorkomen, werd ter zitting ook niet duidelijk. In ieder geval had de directie van het be drijf, waar de Hongaar werkte, aangifte gedaan bij de politie. De verdachte voerde nog aan, dat hij er helemaal geen geheim van had gemaakt, dat hij de Advertentie Wij wensen U veel zegen toe, Veel voorspoed, veel geluk, Zodat de vraag: „Hoe gaat de zaak?" Beantwoord wordt met: „Druk!" Dan hopen wij, dat 't woordje „Druk!" Betekent: „Gaat mij goed!" Maar ook dat DANTUMA voor U Uw drukwerk drukken moet! Woensdagmiddag 15 januari zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe- mendaal de jaarlijkse feestmiddag wor den gehouden voor de Bloemendaalse bejaarden, die de zeventigjarige leeftijd hebben bereikt. Het comité voor de Be jaarden waarvan de echtgenote van Bloemendaals eerste burger, Mevrouw Mr. M. N. Peereboom Voller-Sedée pre sidente is heeft voor deze feestmid dag de medewerking verkregen van het koor van de Da Costa kweekschool uit Bloemendaal en van de goochelaar Bur- gersdjjk uit Den Haag. Deelnemende be jaarden van boven de zeventig moeten zich vóór 3 januari hebben opgegeven bij mej. J. J. Bruin, secretaresse van voornoemd comité, Bloemendaalseweg 188 te Overveen. materialen thuis bewaarde, en desge vraagd alles teruggegeven had. Toen de verdachte, na l.et vrijspre kend vonnis van de politierechter het laatste woord had, gaf hij blijk van zijn verontwaardiging over de onbegrijpe lijke gang van zaken, welke hem tot verdachte had gemaakt Twee IJmiudense beurtschippers knechts hadden zich gisteren te ver antwoorden voor de Haarlemse politie rechter wegens verduistering van ser viesgoed ter waarde van ongeveer vijf entwintig gulden, dat zij te vervoeren hadden. Een 26-jarige verdachte werd deswege veroordeeld tot honderd gul den boete of dertig dagen en veertien da gen voorwaardelijk. Bij vestek kreeg zijn 30-jarige collega voor heling twee weken gevangenisstraf. Zijn straf was zwaarder, omdat de politierechter het indrukwekkende strafblad van de laatste verdachte mede in aanmerking nam. De IJmuidenaren hadden zich in ok tober van dit jaar tweemaal vergrepen aan serviesgoed, dat de onderneming, waarvoor zij werkten, vervoerde. De ene keer deden zij dat op een schip, later op een vrachtwagen. „Het loodje was van de container, waar het serviesgoed in zat, afgeval len", voerde de 26-jarige verdachte aan. „Dus dan maar stelen jongens", gispte de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. Hij vond het droevig, dat de ver dachten misbruik hadden gemaakt van het vertrouwen, dat men redelijkerwijs veronderstelt bij het vervoer met een beurtvaartdienst. Bepaald weerzinwek kend vond de officier het, dat de verdachten getracht hadden twee veer tienjarige knechtjes, die ook aan boord waren, te paaien met bekers en andere stukken uit de buit. De jongens waren daar niet op in gegaan en werden deswege door hem geprezen. Tegen de 30-jarige schippersknecht eiste hij twee maanden en tegen de 26-jarige verdachte twee weken onvoorwaarde lijk. Wegens schuldheling werd een 30-jari- ge IJmuidense huisvrouw, die van het gestolen serviesgoed gekocht had, ver oordeeld tot dertig gulden of negen dagen. De eis tegen haar luidde veer tig gulden. De dieven hadden haar wijs gemaakt, dat het serviesgoed afkomstig was van een onderweg gebroken party en de officier vond dat een onwaar schijnlijk verhaal. Deken W. N. Zijlstra houdt woensdag 1 januari zijn Nieuwjaarsreceptie 's morgens van 11.45 uur tot 1 uur in zijn pastorie aan de Jansstraat. Vanavond, Oudejaarsavond, zal de St. Josephkerk geopend zijn van 11.45 uur tot 12.15 uur. Men kan de kerk binnen komen via de zijingang bij de Mariaka pel. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Advertentie Wij wensen al onze klanten en toekomstige klanten een goed 1958 Aan Uw materiële welstand kunt U zelf veel doen door Uw kosten voor autorijden zo laag mogelijk te houden. Vraag eens inlichtingen, waarom die voor RENAULT zowel bij aanschaf als onder houd zo laag zijn. Het tegen de jaarwisseling tradi- ditioneel geworden extra concert van het Noordhollands Philhar- monisch orkest, vond dit keer maan dagavond plaats. Dirigent was Henri Arends en solistische medewerking werd verleend door de pianist Eduar- do del Pucyo, die Schumann's piano concert in a moll vertolkte. Helemaal voldaan heeft mij het concert niet. Eduardo del Pycuo is ongetwijfeld een groot pianist, aan wie ik grootse herin neringen heb. Of hem echter de ro mantiek van Schumann's pianoconcert ligt meen ik te moeten betwijfelen. Over het algemeen was zijn spel, met uitzondering van het tweéde deel, vrij hard. De ware geest van dit toch schoon klinkende concert wilde maar niet vaar. dig worden. Nogmaals, ik heb grote bewondering voor deze solist, maar het scheen mij toe dat hier een minder gunstige programmagreep was ge daan. Wat ik hier schrijf over de solist, geldt eveneens voor Henri Arends. Ook hij heeft naar mijn smaak het gehele programma, de ouverture Oberon van Weber en Beethovens zevende sympho- nie, in een wat al te vlotte reproduc tie afgemaakt. In de Oberon-ouverture bleef ik verstoken van die heerlii'ke warme melodiek van dit bekoorlijke werk. Henri Arends bleef alles in vie ren slaan, zelfs de verrukkelijke klari netmelodie, die later door de eerste violen overgenomen wordt. Hij hakte hiermede deze melodistroom volko men in mootjes. In Beethoven miste ik eveneens die warmte van musice ren, die het hart in gloed kan zetten van geestdrift. Het bleef volgens mij allemaal te veel aan de oppervlakte. Misschien ziet Henri Arends in zijn op vatting dat allemaal anders, en over inzichten en smaak valt niet te twis ten. Ik kan het niet mooi vinden, maar misschien, en ik hoop dit zelfs van harte, hebben vele luisteraars het wel erg mooi gevonden. Ik zou zelfs haast denken van wel, getuige de enthousiaste by val. J. L. De Toneelvereniging „Postaal Genoe gen" organiseerde zaterdagmiddag in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond een feestmiddag voor de kinde ren van het P.T.T.-personeel en haar donateurs. Ondanks de grote drukte by P.T.T. hadden de postale organisato ren daarvoor nog tijd weten te vinden en verschaften aan niet minder dan 600 kinderen een buitengewoon pretti ge middag. Een aardige geste was het voorts dat men 40 weeskinderen had uitgenodigd het feest bij te wonen. De kinderen werden enkele uren aange naam bezig gehouden met het bekende kindercircus Lambertha dat met een goed verzorgd programma voor het voetlicht kwam. De kinderen geraakten in vervoering van het gebodene dat en kele hoogtepunten had o.a. in het tra- pezewerk, de balanceerkunst en een slangenmeisje. De talrijke jeugdige aan wezigen staken hun vreugde en voldoe ning voor het gebodene niet onder stoe len of banken. Het was in alle opzichten een zeer ge slaagde middag, niet slechts voor de kinderen die van het programma vol op hebben genoten, maar ook voor de organisatoren die met het organiseren van deze feestmiddag de dank van vele ouders oogstten. gezocht om daar op 13 juli de plaatse lijke wielerronde te organiseren. Ook in de Haarlemmermeer komen de wielrenners weer enkele malen in actie. Het Halfwegse „De Bataaf" laat namelijk op 3 of 5 mei zijn semi-klas- sieke Ronde van de Haarlemmermeer verrijden voor onafhankelijken en ama teurs en op dezelfde dag wordt in Zwa nenburg een ronde voor nieuwelingen gehouden. Voor de Ronden van Bad hoevedorp en Nieuw Vennep heeft men nog geen datumreservering aange vraagd. Het ligt voorts in de bedoeling van „De Bataaf" om in januari of februari in de omgeving van Halfweg een cycle- cross te houden. Het wielerseizoen in Noord-Holland wordt zondag 5 oktober besloten met het traditionele Zilveren Molentoer- nooi van DTS in de Wijde Wormer. Zondagmiddag hield de Haarlemse reddingsbrigade een puzzletocht door de binnenstad van Haarlem. Het was de tweede keer dat de brigadeleden F. Lodder en Joh. van Gennip' een derge lijke puzzletocht onder de naam oude- jaars oliebollentocht op touw zetten. In 1956 verschenen er zestig deelnemers aan de start; dit jaar waren het er 148. De deelnemers waren in drie groepen verdeeld; een juniorengroep met 44 deelnemers, een seniorengroep van vijf tien jaar en ouder met 55 deelnemers en een gezinsgroep (ouder met kind) van 49 deelnemende moeders en va ders met kinderen. Groot was de span ning toen in hotel Munniks laat in de middag de heer van Gennip de route van het vier tot vijf kilometer lange par cours nog eens onder de loupe nam en vervolgens de prijzen uitreikte. Een ex tra prijs was voor Joost Schuitenmaker van de Bloemendaalse reddingsbrigade, die het aantal van 476 capuciners in een jampotje op 473 schatte. De overige uitslagen waren: Junio ren: 1. Hans Colijn, 37 strafpnt.; 2. Paula Lodder, 39 str.pnt.; 3. Carla van der Wal, 39 str.pnt. Senioren: 1. J. van der Veen, 10 str.pnt.; 2. mej. N. Ben- dert, 10 str.pnt.; 3 en 4. Echtpaar D. van Beekum, 12 str.pnt. Gezinsgroep: 1. mevr. Schuitemaker, 60 str.pnt.; 2. mevr. Van Tiel, 62 str.pnt.; 3. mevr. van Gennip, 64 str.pnt. Uit de houten kerstgroep, die staat op gesteld in de noodkerk van de Sint An- tonius-parochie te Blerik, is in de afge lopen week de zwarte koning ontvreemd. De drie ..oningen stonden op een stel lage, zodat de dief misbruik moet heb ben gemaakt van een ogenblik dat hij alleen in de kerk was. Advertentie GRAMMOFOONPLATEN MUZIEKINSTRUMENTEN KRUISWEG 49 - HAARLEM Beste kwaliteit" was het stempel dat de tulpen en narcissen maan dag op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis drukten. Onberispelijk van stand en onverbe terlijk in kwaliteit stonden daar bij voorbeeld de tulpen van diverse inzen ders die door Hoek in Oude Niedorp waren gebroeid. De rode Darwin Most Miles, mendel Imperator, de zacht Apricot Beauty, de donkerrose triumph- tulp Preludium, maar bovenal de vio- letrose Darwin Gander waren stuk voor stuk van prima gehalte. De laatstgenoemde variëteit liet het evenmin onder zich in een inzending van D. van Buggenum Mz., te Hillegom bestaande uit kisten en bossen die op de veiling tot de topklasse zouden gere kend worden. Anton Nyssen &Zn., Santpoort, had een gevarieerd groepje zaailingen op gesteld waarvan ons bijzonder opvie len door kleur en stand 18 VEG geel, 83 S zwavelgeel naar wit verlopend en 1 VEG geel. We zullen ze met de an dere, hier niet genoemde soorten, nog wel eens terugzien. Van dezelfde in zenders noteerden we ook Ventura, licht geel met rode schaduw, grote bloem; de altijd weer beste rode dubbele Stock holm (in 12 dagen marktklaar!) en de rood met gele Thule die ons een bes te bostulp lijkt. Prima waren ook 12 kisten met gele Koranga, niet gekoeld, van Jac. Tol, Sint Pancras, terwijl we van de ande re inzendingen niet mogen voorbijzien Mendel Sulphur Victory van P. van Kooten, Breezand, triumphtulp Scarlet Marvel van J. Groot, Wester Blokker, de lichtgele Winter Queen van J. Laan, Avenhorn, de mendel Pink Trophy, in gezonden door K. de Geus. St. Maar- \l y Tijdens een extra-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest dat maandagavond in Haarlem werd ge geven, is in de tuinzaal van het concert gebouw een expositie gehouden van affiches, die vervaardigd zijn door Haar lemse scholieren, om de aandacht te vestigen op concerten van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. De foto toont een aantal van de affiches, alle met een bloemmotief als blikvanger. ten en P. C. Neefjes, Heer Hugowaard, de donker oranjerode mendel Covent Garden van Gebr. Rozenbroek, Anna Paulowna, de dubbele rode Aristos van D. J. Smit, Bovenkarspel, triumphtulp Levant, geel, van W. Kooiman, Enkhui' zen, de gele dubbele Thunderbolt, van C. P. Alkemade Cz„ Noordwijk, men del Christmas Marvel van J. Schoorl, Lisse, mooi satijnrose, de paarse Pous sin van Ruibro, Hillegom (nog wat kort), de grote oranjerode triumph Dio rama van Hoek en Vos, 's-Gravenzan- de en de eerste Darwinhybride van dit seizoen, London, van D. W. Lefeber &Co., Lisse. De gele Levant van J. Klopper, Enk huizen, kreeg het Getuigschrift voor Vroegbroei. De Westbrabantse kweker J. C. Kavelaars uit Zevenbegsehoek toonde de mendeltulp Sulphur Triumph en de donkerrode nr. 28 met grote bloe men en beste stand, zo te zien een ver betering (verloping?) van Krelage's Triumph, die er naast stond. J. C. van Reisen, Sassenheim, liet ook een twee tal „Krelage's" zien; de oude Triumph en een scharlaken vorm met mooie bloemen. Evt. Affection, oranje, ingezonden door G. Schmidt, Berkhout, en P. J. W .Mantel, Avenhorn, is geen uitblin ker. De kleur is wel aardig maar de bloemen zijn veel te klein. De parkiet uit Brillant Star van P. A. van Saase, Hillegom, is een pottulp en als zodanig zal haar als parkiet wel geen lang le ven beschoren zijn. Narcissen De narcissen waren eveneens in pui ke kwaliteit vertegenwoordigd, zoals de grote goudgele trompet Dominator en de bloemrijke grootkronige Yellow Sun van G. Lubbe, Oegstgeest; de laatste ook van Wout Meskers, Juliana- dorp, en George Vreeburg, Lisse. Ver der noteerden we nog Decor, zwavel geel, en licht oranje (L. van Berkel Jr, Vogelenzang), Golden Harvest (Th. Warmerdam Bz„ Voorhout), een licht gele, mooi gevormde grootkro ige zaai ling (J. P. Kortekaas, Lisse), de zeer langgesteelde Sunny Morn (P. van Der- sen, Sassenheim), Willem de Zwijger (G. Enthoven, Nieuw Vennep), een bloemrijke trompetzaailing in het licht geel (C. A. van de Wereld, Roelof- arendsveen), de niet zo grote trompet Golden Advance (P. Hermans, Voor hout), en de goudgeel met oranje Gold Flake (H. P. Zwetsloot, Sassenheim). Van deze firma stond er ook Ave rell Harriman, die dezelfde kleur van dekblad heeft als Quirinus van G. H. Rotteveel, Noordwijkerhout. Het is geen geel en geen wit, een niet bijzonder fraaie tint. Birma, zwavelgeel met oran je, van J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegom, toont nogal wat verschil in kleur van de cup; er zijn er die geheel oranje zijn maar ook met slechts een oranje rand. ...Diversen Jac. Tol, Sint Pancras, had reeds enkele potten met de „blauwe" crocus Violet Vanguard en Th. G. van Haas ter, De Zilk, de mooie witte hyacinth Nevada met nehoorlijke bloemen op bollen van 17 cm. Ze waren geprepa reerd. Ongeprepareerd was een ver loping uit de rose Pink Pearl van Th. van de Wiel Bz„ eveneens uit De Zilk. Tenslotte willen we de lezer een aardige bijzonderheid niet onthouden. 7 Februari a.s. zal het n.L een hal ve eeuw geleden zijn, dat het eerste Getuigschrift van Verdienste werd toegekend en wel aan de bekende Evt. Brillant Star. (Ongecorrigeerd) In de tuin van de pastorie van St.- Laurent de la Mer, gelegen in de buurt van St. Brieuc (Frankrijk), heeft men een meeuw aangetroffen met een ring aan de poot, waarin gegraveerd stond: „Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden", nummer 67.290. Volgens de „Times of India" zou de regering van Indië op het ogenblik van de vier grote oliedistributiebedrjj- ven in Indië bestuderen. Het blad, het vraagstuk van de nationalisatie dat het enige is, dat dit bericht pu bliceert, voegt daaraan toe, dat de maatregel genomen zou worden, om de verbruikers benzine te kunnen le veren tegen een lagere pry's dan de tegenwoordige. Verder zegt het blad, dat de nationalisatie een uitgave van 300 miljoen rupees voor schadeloos stel ling van de maatschappijen met zich zou brengen. Een groepje zwanen, dat de provin ciale weg op de grens Uitgeest-Castri- cum overstak, was oorzaak van een verkeersongeval. Tijdens dit overste ken kwam ïhevr. B. uit Heiloo met haar personenwagen aanrijden. Haar bleef geen andere keus dan vaart te minderen. De achter haar rijdende motorrijder K. uit het Zand kwam hier door echter met zijn motorrijtuig in bot sing met de personenwagen, met als ge volg dat beide voertuigen ernstig wer den beschadigd. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Advertentie MEUBELEN - BEDDEN - TAPIJTEN DAMES- EN HEREN CONFECTIE HERENSINGEL 167 Advertentie Ged. Oude Gracht 79 Haarlem Telefoon 16524 wenst al zijn relaties een VOORSPOEDIG 19 5 8 Advertentie WAGENWEG 11 - HAARLEM Advertentie KLEVERPARKWEG 21D, TEL. 13749 HAARLEM VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Advertentie Advertentie Wij wensen een ZALIG en VEILIG 1958 gedlpl. A.N.W.B. Instr. Advertentie ZIJLWEG 58 - HAARLEM - Tel. 16068 wenst ook U een gelukkig 1958 Advertentie Advertentie A HERENWEG 103 B Heemstede, tel.36301

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3