Terugblik Jaaroverzicht Begonnen met aap-noot-mies op de film N.V.V. bereid tot herstel van samenwerking der vak- centralen Khroesjtsjev zet vier rivalen uit het Presidium Amsterdam gaat door met de bouw van de IJ-tunnel Huurverhoging door de Tweede Kamer aanvaard Sprong in E. Kluwer de ruimte HITTEGOLF OP KOMST? Nederland een subtropisch land Frankrijk brengt de Suez-kwestie opnieuw voor de Veiligheidsraad Duitse scheidsrechter doet Oostenrijk overwinning op Nederland cadeau Beroep op burgerij voor financiering Provinciale Staten Kandidatenlijst in de kring Haarlem Paul de Waart terug naar de radio Ontslag minister Mansholt TIME" KIEST KHROESJTSJEV De door Nederland gegarandeerde Indo nesische leningen Vragen van Gerbrandy Journalist niet langer uitgesloten K.P.M. heeft Indonesië geen schepen te koop aangeboden Onsportiefste grofheden van de Oostenrijkse spelers niet één keer bestraft DINSDAG 31 DECEMBER 1957 PAGINA 5 K.L.M.-personeel uit Indonesië viert Oudejaar in de lucht „Man van het jaar" „Grootste bluffer en despoot" W oningwetwoningen Onderhoudsnormen verhoogd 12 juni 21 juni 29 juni 13 juli 16 mei 17 mei 23 mei 26 mei 29 mei 5 juni «Vanavond gaan wij dus een terugblik werpen op het nu welhaast afgelopen jaar. Welnu, het was, om met Wim Kan te spreken, weer het jaartje wel. Er gebeurde zo het een en an der en er gebeurde vooral nog veel meer niet. Denkt U vooral eens goed aan dat laatste. Dat zal U eventueel op beuren. Maar goed, er zijn ook dingen wél gebeurd. Als U het mij vraagt was 1957 het jaar van de Spoetnik en van de A-griep. En ook was het weer als vanouds Pasen, Pinksteren en Kerst mis en zelfs Oudejaar. Maar de Spoet nik en de A-griep overheersten het totaalbeeld; een ogenblik afgezien dan van het ,,'s lands belang" van prof. Romme. Dat mocht er ook nu, ge achte vrienden, partijgenoten en hoog vereerde politieke rotten, weer we zen. Maar de Spoetnik en de A-griep stonden toch nummer één. Ik wil niet zeggen, dat prof. Romme hier niets mee uitstaande l.ad, nog veel minder dat hij de eventuele christelijke grondslag van beide verschijnselen niet rijpelijk overwogen heeft, maar helemaal aanwrijven kan men ze hem toch ook weer niet. Goed. Het afgelopen jaar was rijk aan verrassingen, aan lief, aan leed en aan allerlei factoren, die de ver rassingen en het lief en het leed be paalden. Maar Kerstmis viel, evenals verleden jaar, ook dit keer weer op 25 december. En de Spoetnik vliegt om de aarde. Een ogenblik hoopten de Russen nog dat de aarde om de Spoetnik zou gaan vliegen, maar dat ging nog nét niet door. De Amerikaanse Spoetnik trou wens ook niet. Die bleef waar ze was. Stevig met allerlei benen op de grond. De A-griep bleek bij nader inzien in zoverre zegenrijk, dat zij de alom genegeerde bestedingsbeperking da nig in de hand werkte. In hoeverre genoemde beperking de ziekte stimu leerde blijft vooralsnog in het duister. Ook gaan wij niet naar Zweden. Niet naar Oostenrijk, maar in elk ge val ook niet naar Zweden. Wat wij in Zweden zouden moeten doen, mag Joost weten. Maar wij gaan er niet naar toe. Dat staat voor het volgend jaar in ieder geval wel vast. Mooi. Het afgelopen jaar was dus bar rijk aan verrassingen, die wij al len al min of meer hadden zien aan komen. Malenkow werd directeur van een krachtstation en Kroesjtsjew zou er ongetwijfeld geschikt voor zijn. Zjoekow zag zich een passende func tie toebedeeld en Eisenhower is er óók nog. Oud trekt nog geen Drees en Drées is nog niet Oud. Kortom, alles bleef dank zij allerlei merkwaardige veranderingen bij het oude. En voor de rest verwijzen wij U naar onze terugblik over 1958. Polygoon-Profilti heeft ook ditmaal voor een jaaroverzicht in de film ge zorgd. Voor twee overzichten zelfs, een buitenlands en een binnenlands over zicht. „Sprong in de ruimte" betreft de ge beurtenissen in het buitenland, „Jaar overzicht 1957" het binnenlands nieuws. Eerstgenoemde film is door Philip Bloemendal en Jan Damshuizer samen gesteld, het Jaaroverzicht is van Kees Stip (scenario) en Piet Out (montage). In beide films worden de teksten door Bloemendal gesproken, en als door gaans goed gesproken. Een overzicht geven beide films eigenlijk niet, althans geen overzicht dat enigermate naar volledigheid zweemt, zelfs niet in de hoogtepunten van het nieuws. Maar een bezwaar is dat niet, want wat de twee filmpjes pretenderen, maken ze ook waar. Ze zijn beide een spel met beelden en teksten, waar men bijzonder veel plezier aan kan beleven. Nogal cy nisch, maar daardoor juist raak. Wel loopt er een draad door de overvloed aan grappen. In het wereldnieuws is het vooral de ruimtevaart, die aan dacht vraagt en aardig op de hak wordt genomen en in het Nederlands nieuws is de tewaterlating van een schip het sein om een verhaal op te hangen over het schip van staat. Hierbij worden vro lijke glossen losgelaten, die een aantal hoogwaardigheidsbekleders op ondeu gende wijze in het zonnetje zetten. Het gebeurt allemaal zonder gewichtigheid, met een tikje lichtzinnigheid, die de betrekkelijkheden van alle zwaarwich- 63 Nederlandse evacué's uit Indo nesië zullen vandaag Oudejaar vieren in de lucht, aldus meldt Reuter. Het betreft bijna allemaal K.L.M.-mensen uit Djakarta, wier gezinnen reeds eer der evacueerden. De K.L.M. heeft be loofd dat zij thuis in Nederland met hun gezinnen het Nieuwjaarsdiner zul len kunnen gebruiken. De evacué's verlieten gisteravond Sin gapore in een gecharterd militair vlieg tuig, dat versierd was met wimpels. Ergens boven de Middellandse Zee zullen zij het Nieuwe Jaar begroeten. De K.L.M. heeft voor deze gelegen heid voor champagne gezorgd. Aan boord van het toestel zijn onder andere de heer A. H. Duyf, die algemeen vertegenwoordiger van de K.L.M. in Indonesië was. „Het spijt mij erg Indonesië te verlaten, daar ik er meer dan 20 jaar ben geweest", zo zei hp tot verslaggevers. f xp de laatste dag van dit I E jaar trekt de heer E. Kluwer de deur van de directiekamer achter zich dicht, om tijdens een receptie afscheid te nemen van zijn personeel. Als commissaris zal hij na de jaar wisseling de omgekeerde weg afleggen, die weg die hem zo vertrouwd is geworden in de drieënveertig jaar dat hij zijn kraghten heeft gegeven aan zijn uitgeversbedrijf dat groeide naarmate de samenleving inge wikkelder werd van structuur. Al die jaren namelijk heeft de heer Kluwer binnen de afgeslo tenheid van zijn directiekamer de vinger gehad op het driftiger kloppend maatschappelijk le ven en in het bijzonder twee facetten ervan, de techniek en het onderwijs daarin en de belas tingwetgeving en de inleidingen daarop. Hij heeft een stroom van boeken en periodieken de deur uit doen gaan die voor velen leidraad zijn geworden door de welhaast onontwarbare doolhof van veelheden die op beiderlei terrein is ontstaan. Niets van dit alles echter heeft de heer Kluwer meegesleept. Integendeel. Als een punt van beheerste rust is hij het centrum gewor den en gebleven van een steeds groeiend bedrijf, dat in 1914 nog slechts een trappers omvatte, dat toen de jongste aanwinst was van wat in drie kamers een uitgeverij werd genoemd. In dat jaar namelijk trad de heer E. Kluwer als tweeëntwintigjarige toe tot het bedrijf van zijn vader, een bedrijf dat later in twee naamloze vennootschappen werd gesplitst, de NV Uitgeversmij. AE. E. Kluwer en de NV Drukkerij Salland, beide te Deventer. Bij deze splitsing werd de heer E. Kluwer directeur van beide bedrijven, die zich hadden genesteld in de oude binnenstad en gestadig zijn uitgegroeid in de richting van de rivier, die eeuwen Deventers welvaart is geweest en naar de andere kant opschuivend naar het moderne zakencentrum. Er is al die jaren in Deven ter wel iets gegroeid. Want richtte de liefde voor het onderwijs, die de stichter van het concern de heer Aeben Evert Kluwer uit het Friese Veen- dam had meegebracht zich aanvankelijk op de leesplankjes aap-noot-mies toen een novum spoedig stelde de maatschappij andere eisen, waaraan het bedrijf heeft weten te beantwoorden. De schoolboekjes van vroeger groeiden uit tot lesmateriaal voor de technische scholen en het blad Vraag en Aanbod wees in de richting van andere technische uitgaven. Reeds in 1898 was de eerste band gelegd tussen verkoper en klant, maar geleidelijk boog het blad zich om in de richting van het bedrijfsleven. Met een scherp opmerkingsvermogen heeft de heer E. Kluwer dit blad uitgebouwd tot een gids en een vraagbaak met een oplage van 32.000 exemplaren. Er is intussen een Belgisch zusje bijgekomen, dat een oplage van 12.000 exem plaren heeft. Echter niet de techniek alleen heeft het leven van de heer E. Kluwer beheerst, want reeds in 1909 was een vakstudie verschenen, een opleidings- boek voor belastingambtenaren. Dit boek groeide in diverse richtingen uit. Er kwamen meer fiscale periodieken, de fiscale encyclopedie voor docu mentatie en commentaar, een juridische bibliotheek en een serie Neder landse wetgeving e.d. De heer E. Kluwer maakte zijn uitgeverij tot een der eerste op fiscaal terrein in ons land en tot een der beste onder de technische uitgeverijen. Hij voerde het losbladig systeem voor boeken in, waarmee thans duizenden zijn vertrouwd en stuwde steed.s meer auteurs en fiscale autoriteiten via zijn drukpersen naar het publiek. Hij bleef daarbij de man die een werkzame belangstelling had voor teder perso neelslid. Hij was geen man van sociale experimenten die wel eens snel gebreken vertonen, maar toonde zich een directeur, die voor ieder een aandachtig oor had en daarom zeer bemind wat, in de beste zin van het woord een directeur van ouderwetse degelijkheid, die daarmee tevens zeer modern bleef. T„ Als president-directeur zal zijn jongere broer de heer AE. Kluwer hem in beide functies opvolgen. De heer J. M. Gorter wordt directeur van de uitgeversmaatschappij. 2 januari zal dit alles zijn beslag krijgen, op de dag ook waarop er voor de „buitenwacht" gelegenheid is van de heer Kluwer afscheid te nemen. De samengevoegde statenkringen in de kring Haarlem van de K.V.P. heb ben gisteravond het volgende advies op gesteld voor wat betreft de voorlopige kandidaatstelling voor de Provinciale Statenverkiezingen. 2 februari zullen de leden van de K.V.P. tijdens de groslijst- stemming hun stem uitbrengen over de definitieve lijst. Deze lijst geldt alleen voor de rijkskieskring Haarlem. Zij is als volgt samengesteld; 1. ir. W. Merkx, Haarlem; 2. A. v.d. Veldt, Haarlem; 3. Th. C. Griblin, Blaricum; 4. P. J. van Groeningen, Nes a.d. Am- stel; 5. J. A. Schippers, Haarlem; 6. Gabriël Smit, Laren; 7. dr. C. G. M. Mieremans, Ouderkerk a.d. Amstel; 8. Mevrouw A. C. M. V. Groensmid-van der Kallen, Beverwijk; 9. mr, F. J. Straeter, Hilversum; 10. drs. A. J. L. Coenen, Badhoevedorp; 11. J. Rolink, Velsen-noord; 12. W. M. B. Bosman, Zandvoort; 13. mr. H. J. F. M. Hüffer, Aerdenhout; 14. mr. G. N. J. van Wees, Muiden. Met ingang van 1 april 1958 is de heer Paul de Waart, hoofdredacteur van het Utrechtse r.-k. dagblad Het Centrum, benoemd tot hoofd van het historisch archief van de Nederlandse Radio Unie. De heer De Waart is sedert 1953 hoofd redacteur. Tevoren was hij vele jaren hoofd van de reportagedienst van de K.R.O. Hij blijft voor deze omroep het wekelijks buitenlands overzicht verzor gen. Bij koninklijk besluit is aan dr. F. L. Mansholt op zijn verzoek op de meest eervolle wijze met ingang van 1 januari 1958 ontslag verleend als minister, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten aan H.M. de Koningin en den lande veelal onder zeer moeilijke omstandigheden bewezen. Tevens is bij K.B. ir. C. Staf benoemd tot minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening ad interim. tigheid accentueert. Vooral de beste dingsbeperking moet het ontgelden, maar alweer in een lichte toets, die niemand al te erg op de tenen trapt, als we dat van een toets mogen zeg gen. In alle geval hebben we weer een paar pittige filmpjes meer, waarin soms met verrukkelijke willekeur kie keboe wordt gespeeld met beelden, die hier een heel andere betekenis verkrij gen dan zij in de al of niet droeve werkelijkheid hebben gehad. Dat is de kracht van de film compositie, die in beide films meesterlijk wordt beoefend. Men zal er best om lachen in de biosco pen, die al dat fraais gaan vertonen. Het zijn grappen waar men van opkik kert. Dbg. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft de Russische partij-secretaris, Nikita Khroesjtsjev tot „man van het jaar" gekozen, aldus meldt U.P. „Zon der twijfel heeft Rusland in de koude oorlog de hoogste score behaald", al- lus het weekblad, „en zonder twijfel is de man van het jaar Ruslands korte en kale, praatzieke en briljante heerser: Nikita Khroesjtsjev. Khroesjtsjev is een buitengewone dictator zoals de we reld nimmer heeft gezien. Nooit sinds Alexander de Grote heeft het mensdom zo'n willekeurig despoot gekend, die zo vaak en openlijk dronken was. Nooit sinds Adolf Hitler heeft de wereld een bluffer gekend die zijn pocherijen op zo'n arrogante wijze heeft waar ge maakt". „In 1957 heeft Nikita Khroesjtsjev meer gedaan dan het lanceren van 's mensens eerste kunstmaan. Hij heeft zich onbetwistbaar alleenheerser van Rusland gemaakt. Weinig mannen zijn zo snel zo ver gekomen...", aldus Time. Khroesjtsjev is de 31e „man van het jaar" van het Amerikaanse weekblad dat sinds 1927 daarvoor de man of de vrouw kiest, die bij de belangrijkste ge beurtenissen van het voorgaande jaar het meest op de voorgrond is getreden en een onuitwisbare indruk, goed of kwaad, in de geschiedenis heeft achter gelaten. Het Tweede-Kamerlid Gerbrandy (A.R.) heeft schriftelijk aan de minis ters van buitenlandse zaken en finan ciën gevraagd hoe groot de schuld is die Nederland, uit hoofde van da gegeven garanties nog op de Indone sische lezingen dient te voldoen, nu In donesië aflossing en rentebetaling op de ze lezingen, na opzegging van de finan ciële akkoorden met Nederland, niet meer nakomt. Tevens wordt gevraagd welke bedragen inmiddels zijn betaald. Ook wordt gevraagd welke maatrege len tot verhaal dezer vorderingen op de republiek Indonesië zijn of zullen worden genomen. Ten aanzien van de in het buitenland ten gunste van In donesië gesloten leningen, welke even eens door Nederland zijn gegarandeerd, wordt gevraagd of de verplichtingen die hieruit voortvloeien door Indonesië worden nagekomen en zo niet welke bedragen door Nederland zijn voldaan en welke maatregelen tot verhaal zijn of zullen worden genomen. De minister van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid heeft de bedragen, die jaarlijks voor het onderhoud van woningwetwoningen op de exploitatie rekening kunnen worden opgevoerd, verhoogd. Voor woningen in gemeenten, ingedeeld in de eerste groep, zijn be doelde bedragen verhoogd van ƒ89 op 115 per woning, voor die in de tweede groep van 81 op 105 en voor die in de derde klasse van 73 op ƒ95. De be dragen die voor algemene onkosten kunnen worden opgevoerd zijn per woning gesteld op respectievelijk 16.50, 15.50 en 14.50. Voorheen waren deze bedragen respectievelijk ƒ13.75, ƒ12.75 en ƒ11.75. Woningbouwcoöperaties, die zijn aan gesloten bij een of meer landelijke federaties, kunnen deze bedragen pei woning met 35 cent verhogen. Met be. trekking tot de complexen woning wetwoningen die na 1 januari 1968 gereed komen, zullen vorengenoemde verhogingen in de huurprijs der wo ningen worden verdisconteerd. Ten aan zien van de complexen welke voor 1 januari 1958 gereed zijn gekomen zal met de verhoging van de bedragen voor onderhoud en algemene onkosten van 1 augustus 1957 af rekening worden ge houden, indien en voor zover de huur verhoging per die datum dit mogelijk maakt. De hoofdredacteur van de Volkskrant heeft een schrijven van de minister president ontvangen, waarin deze me dedeelt, dat de regering heeft besloten de uitsluiting van de journalist H. C. Faas per 1 Lnuari 1958 op te heffen. Dr. Drees zegt in deze brief voorts, dat de regering hiertoe is overgegaan mede naar aanleiding van zijn gesprek met de hoofdredacteur. De regering heeft voorts besloten, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen vragen betreffende de verhouding tussen overheid en pers in het alge meen en met name de vraag of en zo ja onder welke voorwaarden de over heid in de toekomst de tuchtraad van de Federatie van Nederlandse Journa listen zou kunnen inschakelen, om ad vies zal voorleggen aan de onder het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ressorterende persraad. De directie van de KPM te Amster dam heeft ontkend Indonesië schepen te koop te hebben aangeboden. Deze te genspraak heeft betrekking op berichten uit Djakarta, volgens welke de Indo nesische premier Djuanda in een in terview heeft verklaard, dat de KPM de Indonesische regering heeft gevraagd of zij bereid zou zijn schepen van de KPM, die geregeld tussen de Indone sische havens voeren, te charteren of te kopen. Djuanda zou gezegd hebben nooit op dit aanbod te zullen Ingaan. De hevig omstreden ÏJ-tunne! komt in de Tweede Kamer ter sprake. De ministers Algera en Hofstra hebben er bij de beantwoording van de interpellatie-Posthuma geen twijfel over laten bestaan dat het rijk geen enkele fnanciële steun zal ver lenen zowel aan de bouw van de IJ- als de Coentunnel Minister Hofstra heeft voorts met klem meegedeeld, dat de autonome voortzetting van de tunnelbouw tot de feitelijke onmogelijkheden behoort. Het ongelooflijke gebeurt- Op deze dag vraagt ons aller lijfblad zich af: En twee dagen later heette het zelfs: Enfin, u weet hoe het afgelopen is. De zoveelste „coup d'état" in Sovjet-Rusland na de dood van Stalin: SJEPILOV J*. KAGANOV1TSJ MOLOTOV MALENKOV Radio Moskou maakt bekend dat „zij er meningen op na hielden, die afwijken van de officiële partijlijn en omdat zij in die meningen volhardden en daardoor de eenheid in gevaar brachten." Naderhand blijkt overigens dat vier genoemde heren ook uit hun regeringsfunctie zijn gestoten. Het Holland-Festival is afgelopen. Een daverend succes is het overigens niet geworden. In het',.Muzisch Dagboek" schrijven wij: „Het belang van het Holland- Festival houdt precies op het tijdstip op waarop het zichzelf overbodig maakt. Men moet bekennen, dat het inzonderheid dit jaar daarheen aanzienlijk gevorderd is. De Zwarte Ruiter is i" Rotterdam gepakt. Hij had ter camouflage zijn haren rood geverfd en hij droeg een donkere bril. Aan zijn arrestatie kwamen 14 rechercheurs te pas. Heel de hoofdstad komt in een overigens toch wel vreedzame opstand wanneer het volgende officiële bericht afkomt: De ministerraad heeft zijn standpunt be paald ten aanzien van de IJ-unnel en van de Coen-tunnel. De ministerraad is van mening, dat de huidige fhiancieei-economische situatie op dit ogenblik de bouw van geen dezer tunnels toelaat, derhalve evenmin een beslissing over het toeken nen van een ryksbydrage in de bouw van de IJ-tunnel. zodat in eik geval op de begroting van 1958 hiervoor geen gelden kunnen worden uitgetrokken. j=n op deze zondag is heel sportminnend Nederland bijzonder gekwetst; immers: In de hoofdstedelijke gemeenteraad wordt dit ferme besluit genomen: Hedenmorgen is in zijn woning aan het Olympiaplein in Amsterdam overleden de kunstschilder Jan Sluyters, die 75 jaar is geworden. Jan Sluyters was, zo schrijft Otto B. de Kat in ons blad, de schilder van het „joie de peindre". Met een werkelijk verrukte glimlach keek prinses Beatrix, terwijl een negen honderd mensen het Wilhelmus zongen, naar de nog naschommelende Groene Draeck. Zojuist had zij het motor- en zeiljacht gedoopt en met de wens „behouden vaart" te water gelaten. Het geschenk van het Nederlandse volk voor haar achttiende verjaardag had in alle opzichten zijn bestemming gevonden. Tijdens de slotavond in het Amsterdams Concertgebouw wordt bekend gemaakt dat de Goed Zo-actie onder leiding van Johan Bodegraven gevoerd voor het lichamelijk gebrekkige kind de fantastische som van 2.870.439,65 heeft opgebracht. mei Tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Amsterdam, in een der zalen var Krasnapolsky, is de burgemeester van de hoofdstad mr. G. van Hall door een ernstige maagbloeding getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5