Exceptionele groei van de Amsterdamse haven Slechte voorui handel op Indonesië Belastingvoorstellen in de Tweede Kamer De wollenstoffenindustrie in precaire positie DIALOOG DER REUZEN c O Kruiswoordraadsel GEMEENTEN MISSEN EEN DUIDELIIK RICHTSNOER Haagse bouwbedrijven betalen geen „conjuncluurlonen" meer ERIC DE NOORMAN J Samemverking in de toekomst nodig Burgemeester Van Walsum suggereert een investeringsplafond Maatregel komt neer op een loons verlaging van 10 tot 20 gld. per week VRIJDAG 3 JANUARI 1958 PAGINA Meer belangstelling regering nodig Omzetbelasting op sigaretten In Amsterdamse haven In 1957 815.000 ton meer dan in 1956 Minister Witte: Voorzichtig beleid gewenst 70-JAR1GE MAN VERDWENEN VOORZITTER K. v. K. TILBURG Boekhouder maakt 7 mille op Eén jaar geëist Secretaris T.H. Delft door JOSEPH ALSOP Deken Oostveen vraagt emeritaat aan De bestedingsbeperking Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag N ieuw j aarsboodschappen uit Moskou Hier en daar nu langzaam-aan-actie Coca Cola naar Duivendrecht De gebeurtenissen in Indonesië werpen een donkere schaduw op de voor uitzichten voor een belangrijk deel van het Amsterdams bedrijfsleven. Ze ker is dat deze gebeurtenissen diep zullen ingrijpen in de economie van onze stad. Dit was de minder opwekkende conclusie van de Nieuwjaarsrede die donderdag door de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat werd uitgesproken. Voor de tweede maal in een decen nium wordt Amsterdam met zware slagen bedreigd. Na de overdracht van de souvereiniteit volgen nu nog verder strekkende gebeurtenissen op het terrein der economische verhoudingen met Indonesië. Meer dan ooit moeten nu de bakens worden verzet. Amsterdam mag daarvoor de daadwerkelijke belangstelling van de regering verwachten in het bijzonder, waar het een van de kwetsbare punten ïi zijn economische weerbaarheid betreft: de ver keersverbindingen. Op dit gebied heeft Amsterdam een grote achterstand in te halen. De wegverbindingen met het Gooi en het westen, alsmede met het noorden en noordwesten zijn ontoereikend. Vervolgens is er het bran dend vraagstuk van de oeververbindingen IJ- en Noordzeekanaal en het aanpassen van de waterwegen voor zee- en binnenvaart. Met de verbetering van het Noordzeekanaal staat en valt de toekomst van de haven. De IJ- tunnel, die evenmin als de Hem- en de Coentunnel zelfs maar als memorie- post op de begroting 1958 voorkwam, had uiteraard de meeste belangstel ling van mr. Delprat, doch daarnaast drong hij met klem aan op de verwij dering van de Hembrug, die een steeds groter wordende rem op de ontwik keling van de haven wordt. Deze havenontwikkeling en daarover kon mr. Delprat gelukkig optimistisch zijn, heeft in 1957 alle verwachtingen overtroffen. De groei was krachtiger dan ooit. De goederenaanvoer lag eind oktober reeds 23 pet. hoger dan in de zelfde periode van het 1956. De totale afvoer steeg in die tiju met 28 pet. In vergelijking van de groei van alle Ne derlandse zeehavens ongeveer 6.5 pet. in 1957 mag de stijging van de Amsterdamse goederenoverslag excep tioneel genoemd worden. Het transito- verkeer nam ten opzichte van het voor afgaande jaar toe me ruim 54 pot. Dit was vooral te danken aan de uitbreiding van de oversla gapparatuur. Het groei tempo van Schiphol vertoonde enige vermindering in het afgelopen jaar Ge rekend over de eerste tien maanden la gen de cijfers van het passagiers- en het goederenverver - op een onderschei- deltjk 11 pet. en 10 pet. hoger niveau dan in 1956. De uitbreiding van het in tercontinentale verkeer bleek ook dit maal relatief krachtige: te ztjn dan op de Europese lijnen. Het vreemdelingen- bezoek bleef vrflwel or hetzelfde ni veau. Mr. Delprat liet de gelegenheid niet onbenut om nogmaals te pleiten voor de bouw va een nieuw hotel. Zo lang een vergroting van de hotelacco- modatie, afgestemd op de behoeften aan modern comfort van verschillende klassen toeristen, niet tot stand komt. mist Amsterdam als toeristencentrum tansen, die misschien niet meer terug komen. Het Amsterdamse bedrijfsle ven heeft in 1957 nog weinig terugslag van de bestedingsbeperking ondervon den. De internationale handel en vooral de handel in tropische produkten heeft on der minder gunstige omstandigheden moeten werken. Op de meeste markten ging minder om. Onderzocht wordt of een termijnmarkt voor huiden de buiten landse belangstelling zal ondervinden, die nodig is om haar goed te laten functioneren. Teleurstellend blijft het tempo van de woningbouw in Amster dam. Het tekort aan bouwcapaciteit en de lage produktie vergelexen met de rest van het land vormen een zwakke plek in het economisch bestel van de hoofdstad. Een oplossing voor he*, vraagstuk van het R.A.I.-gebouw is in de afgelopen twaalf maanden in geen enkel opzicht naderbij gekomen, terwijl de noodzaak tot vervanging van het oude gebouw zich steeds sterker doet gevoelen. Wan neer ik goed ben ingelicht, aldus mr. Delprat. is men van gemeentewege wel bereid voorlopig af te zien van hetgeen voor het eigenlijke doel van de R.A.I. niet wordt vereist en medewerking te verlenen bij de totstandkoming van een eenvoudig gebouw. Er is reden tot zorg, zo besloot mr. Delprat zijn toespraak, maar niet voor pessimisme. Amsterdam is geen verza digde stad. De belangrijke evenementen van het afgelopen jaa- o.m. Het Atoom en de internationale congres sen alsmede het groeiend getal vak beurzen en nieuwe manifestaties als Macroplastic wijzen erop dat het be drijfsleven nog voldoende expansie drang heeft. Op Nieuwjaarsdag heeft veldmaarschalk Mordgomery in de Empire Hall Olympia" te Londen de vierde nationale scheepvaart-tentoonstelling geopend- Dit was zijn eerste officiële daad als burger na 50 jaar militaire dienst. De ten toonstelling is de grootste in haar soort in Europa en de prijzen van de ongeveer 300 geëxposeerde voorwerpen variëren van 100 tot 100.000 gulden. Na de officiële opening maakte de veldmaarschalk een rondgang over de tentoonstelling. Hier ziet men hem bij het kostuum van een kikvorsman. (Vervolg van pag. 1) Op een verzoek van zjjn partijgenoot Vondeling ging minister Hofstra even in op de consequenties die de ontwik keling in Indonesië op onze financiële positie zal hebben. Hij wilde de finan ciële nadelen daaruit echter niet gebrui ken als verdediging van zijn belasting wetten. Ook kon hij nog ten naaste bij geen raming geven van alle kosten. Hij was echter wel overtuigd dat het in de tientallen miljoenen guldens zal gaan lopen. Bij de beantwoording van de vraag, hoe de bewuste 20 miljoen die dr. Cucas heeft losgeslagen, eventueel zullen worden aangewend, bleek de voorliefde van minister Hofstra uit te gaan naar een gedeeltelijke verminde ring van de verhoging van de omzet belasting vooi sigaretten. Het tarief is thans 6 pet. Volgens het regerings voorstel zou het 8 pet worden, maar er bestaat nu kans dat het 7 pet zal ztjn. De minister had bezwaren tegen dit uitzonderingstarief, maar hfl liet de belangen van het bedrijfsleven zwaarder wegen. Ook bleek hij wel te vinden te zijn voor een gedachte die in de motie van dr. Lucas is verwerkt, om over drie maanden, als de in dustrialisatienota van minister Zijl stra verschijnt, de investeringsaftrek opnieuw onder de loupe te nemen. .Het is nog onzeker wat het lot zal ztjn van een aantal amendementen waarbij ook .ee i vermindering vein de verhoging dér vermogensbelasting aan de orde wordt gesteld. De KVP wil deze belasting In ieder geval aftrekbaar stel len van de inkomstenbelasting. Een an der amendement van de katholieke frac- tie wil de investeringsaftrek doen herle ven voor de scheepvaart en de lucht vaart. Minister Hofstra heeft dit van de hand gewezen met het argument dat hfl niet kan inzien dat deze bedrijfstak ken in een noodsituatie zouden verke- IIII1111111111M1111 i 1III III 111111111111111111111111111111II11111111 III! Ill In het afgelopen jaar zijn in de hoofd- stede'üke haven binnengekomen 7118 schepen met totaal 16.337.500 brt. In 1956 kwamen 6837 schepen aan met totaal 15.522.000 brt. iiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Het record van 85.000 woningen in 1957 heeft bewezen, dat deze bouw tech nisch mogelijk is. Nu wij aan deze top zitten krijgen we te worstelen met moeilijkheden van financiële aard, wel ke de woningbouw bemoeilijken. Er is thans enige ontspanning in de bouw nijverheid. De daarmee gepaard gaande ge-inge werkloosheid kan wellicht wor den opgevangen door het uitvoeren van plannen, die ten behoeve van de woning bouw tot dusver werden opgehouden. De uitvoering van deze plannen mag echter niet leiden tot nieuwe spanning op de arbeidsmarkt, zodat een voor zichtig beleic gewenst is. Ongeveer met deze woorden sprak de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, in een bijeenkomst ter gelegen heid van de jaarwisseling met vertegen woordigers van alle afdelingen van zijn departement. De minister zeide verh igd te zijn over de toenemende belangstelling voor vraagstukken van ruimtelijke ordening, die vooral in Den Haag, het onstuimig groeiende Rotterdam en voorts overal, waar 'n sterke bevolkingsgroei is, een rol spelen. Hij hoopt, dat deze belangstelling in concrete maatregelen zal worden om gezet en dat deze vraagstukken be vredigend zullen worden opgelost. De chet van het bureau Leidseplein te Amsterdam verzoekt namens de fami lie te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Koenraad Jacobus Westenborg, geboren te Groningen, 29 jun: 1887. Hij heeft op 16 december 1957 huize „Marjo", Anna Vondelstraat 12 te Amsterdam, verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. Hij is zwaarmoedig en lijdt aan aderverkal king. Signalement: lang 1.70 meter, grijs haar schraal uiterlijk, draagt bril, kle ding: donkerblauw costuum, donkergrij ze overjas, donkergrijze hoed, maakt gebruik van gehoorapparaat. Ieder, die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bu reau I idseplein, tel: 36100. vA^u,^v. .v.-.v.. 72. Juist nu het gesprek voor Eric interessant begint te worden, gooit een krijger de kerkerdeur open en roept naar binnen: „Heer Svein vraagt naar V, kom snel, heer!" De Noorman haast zich naar buiten, waar Svein, Thorwald en Olav druk pratend temidden van hun krijgers bij de palissaden staan. „Er wordt daar behoorlijk op losgeslagen," gromt Svein afgunstig, als Eric zich bij hen voegt. „Ik ben benieuwd of Ottar het aflegt" „In ieder geval is dat één tegenstander minder," merkt Eric droog op. Zwijgend volgen ze de strijd, die zich tussen de bomen op de hellingen afspeelt. „Het komt deze kant uit en dat is wel vreemd," mompelt Svein. „Het zijn toch niet onze eigen mannen? Er is eenafdeling van Erwin's krijgers onderweg naar hier." Het antwoord op deze vraag laat niet lang op zich wachten. Een kleine groep vechtende maakt zich opeens los uit het krijgsgewoel en stormt op Olav'sburcht af, nagezeten door hun tegenstanders. „Hé daar, open de poort! als jullie niet wilt, dat we afgeslacht worden," brult de voorste. „We leveren ons liever aan jullie over De mannen op de borstwering staren elkaar stom van verbazing aan. Dan barsten ze in een vrolijke schaterlach uit. „Open de poort," beveelt de Noorman tussen twee lachbuien door. „We zullen hen hartelijk binnenhalen, hè? Het gebeurt ten slotte ook niet iedere dag, dat je aartsvijand je regelrecht in de armen loopt en daar nog blij om is ook." En spottend grijnzend haast hij zich naar beneden, waar Ottar de Zwaard breker bijna trappelend van ongeduld voor de poort staat. De heer H. Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg en omstreken heeft in zijn Nieuwjaarsrede uitvoerig stilge staan bij de precaire situatie in de wol lenstoffenindustrie. Mede in verband met de verwachte onbelemmerende con currentie onder de komende Euromarkt kwam de heer Mannaerts tot de conclu sie dat verscherpte concurrentie zou kunnen dwingen tot nog niet toege paste specialisatie. Dit werpt, mede gezien de financieringsvraagstukken, die hier een belangrijke rol spelen, de vraag op in deze bedrijfstak, die voor een belangrijk gedeelte uit middelgrote familiebedrijven bestaat, of niet moet worden overgegaan tot een groter be- drijfstype. De werkloosheid in de wollenstoffen industrie is niet belangrijk gestegen, doch een niet onbelangrijk aantal bedrij ven heeft te kampen met onderbezet ting, zodat verkorting van de werktij den noodzakelijk werd. Ondanks het feit, dat de consument zijn textielaan- kopen vrij normaal blijft doen heeft de industrie belangrijk minder orders. De gemiddelde orderpositie ligt hier en daar 33 pet. en zelfs 50 pet. lager dan in 1956. Wellicht aldus de heer Man naerts hebben de uitvoerige publicaties en discussies over bestedingsbeperking en prijsstabilisatie de handel en de, wol- lenstotfenverwerkende industrieën te rughoudend gemaakt. De expansiemo gelijkheden van de industrietak zijn be- parijs Het Kremlin heeft een ke Je blijven, zoals nu de neiging campagne ingezet om tot een schijnt te zijn. geheel nieuwe vorm van ge-- Minister Dulles zelf schijnt, merk- ren en uitzonderingsmaatregelen moe ten worden getroffen. De luchtvaart wilde hij enigszins tegemoet komen door de faciliteiten die deze thans ge niet in verband met vervroegde af schrijvingen, onveranderd te laten. (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenis straf met aftrek geëist, alsmede voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering, tegen een achtentwintig jarige boekhouder uit Den Haag. Deze man heeft bekend zich in ongeveer een jaar tijd ten nadele van zijn firma, een drukkerij in Delft, ruim tweeënzeven tighonderd gulden te hebben toege- elgend. De boekhouder had regelmatig geld onder zich voor het uitbetalen van salarissen aan het personeel. Al eerder, in het begin van novem ber, was deze zaak in behandeling ge weest bij de Haagse rechtbank. De stukken werden toen in handen ge steld van de rechter-commissaris om dat een psychiatrisch rapport over de verdachte werd gewenst geacht. Dit rapport is nu uitgebracht. Het werd op de zitting ter sprake gebracht. De boekhouder werd beschreven als een man met theatrale inslag. Hij leefde een soort van onecht leven. Hij werd verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Uitspraak 16 januari. Aan lr. H. Th. Bakker is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als secre taris van de Technische Hegeschool te Delft, met dankbetuiging voor de in de ze functie bewezen diensten. Tot secre taris is benoemd dr. H. A. Bakels, thans waarnemend secretaris. sprek tussen Oost en West te komen, een „dialoog van de reuzen" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, zonder dat er iemand anders aan de conferentietafel zit. De be slissing, of men aan zo'n dialoog moet beginnen of niet, is zo onge veer de ernstigste zuiver-diplomatie- ke beslissing, die men zich kan voor stellen. Het probleem is zelfs nog niet tastenderwijs met de andere Westelijke bondgenoten besproken. Toch zal er op betrekkelijk korte termijn een of andere beslissing ge nomen moeten worden, al was het alleen, omdat de campagne van het Kremlin reeds tamelijk ver gevor derd is. Bespottelijk weinig aandacht is tot dusver besteed aan deze mate loos belangrijke en volmaakt nieuwe ontwikkeling. Toch heeft het Krem lin zijn startschot al enige tijd gele den afgevuurd. Dat was, om precies te ztjn, toen Nikita Khroesjtsjev vol gens de berichten in de kranten aan Aneurin Bevan vertelde, toen deze laatste Rusland bezocht, dat „tête a voor onderhandelingen tussen Oost tête"-besprekingen tussen de Ver- en West. Toen evenwel de vorm van enigde Staten en 'de Sovjet-Unie de deze uitnodiging ter sprake kwam, enige hoop vormden om uit de hui- viel het op, dat minister Dulles be- dige wereld-impasse te geraken. De- toogde, dat er eigenlijk maar twee zelfde verklaring was verreweg het soorten overleg tussen Oost en West belangrijkste element van de brief, waren, waarvan men enig resultaat die Khroesjtsjev onlangs schreef aan kon verwachten: besprekingen in de „New Statesman and Nation", het kader van de Verenigde Naties, naar het heette in antwoord op een en exclusief overleg tussen Ameri- waardig genoeg, in dubio te verkeren over deze kwestie. Hij heeft bepaald niet gewild, dat het N.A.T.O.-com- muniqué een uitnodiging voor her nieuwd overleg tussen Oost en West zou bevatten. Tijdens de eerste twee dagen van de conferentie in Parijs keek hij zwijgzaam en met nauwe lijks verholen woede toe, hoe zowel de Britse premier, Macmillan, als de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, op zulk een uitnodi ging aandrongen. Tenslotte realiseer de hij zich, dat hij iets over moest hebben voor een N.A.T.O.-akkoord over militaire vraagstukken, met name over de raketten voor middel grote afstanden en wat hij daar voor over moest hebben, was 'zijn eigen goedkeuring aan de uitnodiging open brief van Lord Russell, waar in deze pleitte voor nucleaire ontwa pening. Van de gehele bevolking der Britse eilanden zullen Aneurin Be- van en de redacteuren van de „New Statesman" het eerst alarm slaan en boos worden, als er kans is op exclusief Russisch-Amerikaanse on derhandelingen. Men kan slechts aannemen, dat Khroesjtsjev hun niet onaanzienlijke IJdelheid wenste uit te buiten door juist hen als zijn ver trouwelingen uit te kiezen en hen op die manier voor ztjn plan te winnen. ka en de Sovjet-Unie alleen. Dus ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken is er niet zeker van, dat een dialoog der reuzen geheel en al vruchteloos zou zijn. f men door een dergelijke dia loog tot een of ander resultaat kan komen, is eenvoudig een vraag, die niet beantwoord kan wor den, zolang men niet heeft getracht een dialoog te bewerkstelligen. De Sovjets vertonen nu tweeërlei symp- tekenen tomen. Zij vertonen tekenen van groot zelfvertrouwen en toegenomen n een recenter verleden zijn de- Igressiviteit, die hun grondslag vin- zfL aanwijzingen, typisch a la <jen jn hun eigen overtuiging, dat zij Khroesjtsjev, versterkt door een sterk zijn Maar zij vertonen ook te- formele en openbareverklaring. _Ty- kenen Van oprechte bezorgdheid over de toekomst van een wereld, waarin het toneel geheel beheerst zal worden door de nieuwe wapens, die het leven op aarde kunnen vernieti gen. Als de Sovjets er onder deze om standigheden in zouden slagen sa men met de Amerikanen een apar tje over zakelijke kwesties te heb ben, zou men hen dan zo ver kun nen krijgen, dat zij toestemmen in een vreedzame toekomst van leven en laten leven? Niemand kan het zeggen. Maar één ding kan hier en nu met volstrekte zekerheid worden gezegd. Zolang John Foster Dulles Amerikaans minister van buiten landse zaken blijft, is een dialoog der reuzen onmogelijk. Want elke dialoog van die aard, waarbij Dul les de Amerikaanse woordvoerder of de voornaamste adviseur van de president is, zal bijna automatisch leiden tot de ineenstorting van het Westelijk bondgenootschap. Het wantrouwen jegens Dulles, het gebrek aan vertrouwen in Dulles zijn bij de bondgenoten van Amerika te groot en te diep. Zij zouden stellig ver wachten, dat zij verkwanseld wer den. Zij zouden zich haasten om hun eigen bilaterale akkoord met het Kremlin te sluiten. En het bondge nootschap zou voorgoed tot een ein de komen. dens de zitting van de Opperste Sov jet in Moskou hebben zowel Khroesjtsjev als Gromyko in hun of ficiële commentaren op de recente N.A.T.O.-conferentie nogal laatdun kend gesproken over alle gewone vormen van onderhandelingen tussen Oost en West. Maar nadat hij had opgemerkt, dat de Sovjets dikwijls een ontmoeting tussen de regerings leiders van de kapitalistische en so cialistische landen hadden voorge steld „om de problemen der mens heid op te lossen', kwam Khroesj tsjev met deze onverholen zinsnede: „Als er tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie overeenstemming kan worden bereikt, zonder dat af breuk wordt gedaan aan de belan gen van andere landen, dan zal de vrede een goede dienst zijn bewe zen". Op het zenden van een ge schreven uitnodiging aan president Eisenhower en minister Dulles na had de opvolger van Stalin nauwe lijks duidelijker kunnen zijn. Als op deze uitnodiging geen enkel antwoord wordt gegeven, zal dit stilzwijgen door het Kremlin worden opgevat als een kille afwijzing. Dat kan op zijn beurt de politiek van het Kremlin in hoge mate beïnvloeden. Daarom zouden alle aspecten van de kwesti althans grondig bestudeerd moeten werden, in plaats van dat men de zaak regelt door eenvoudig in gebre- (Copyright N.Y. Herarld Tribune) perkt zeker nu er sprake is. van een ze kere verzadiging van de markt, zowel in het binnenland als in West-Europa.è De textielindustrie kon slechts voor 3 pet. deelnemen in de uitbreiding van de industriële werkgelegenheid sinds 1950. Ook de geldomzetten in de bedrijfstak geven eer. zelfde beeld. Tegenover een stijging met 80 pet. bij de totale Ne derlandse industrie stond slechts een stijging van 20 pet. bij de textielindus trie. Verontrustend noemde de spreker de toeneming van de importen onder meer uit België en Italië. Hij vroeg de aan dacht voor een intensievere marktre- search, ten einde deze import te be perken. Een uitgebreide propaganda, verruiming van de afzetgebieden buiten Europa en specialisatie zouden wellicht een betere situatie kunnen verwekken. Om hiertoe echter te geraken zal de toekomstige bedrijfsvorm dwingen tot samenwerking tussen de bedrijfsgeno- ten. Of dit samengaan te verwezenlij ken is hangt o.m. af van de bereidheid van de ondernemers een deel van hun autonomie prijs te geven, hetgeen stel lig op bijzondere weerstanden zal stui ten. Zelfs als men de huidige neergang als 'n aanloop wil beschouwen tot een nieu we bloeiperiode, dan nog zal men zich er rekenschap van dienen te geven; dat niet verwacht mag worden, dat de wol lenstoffenindustrie in Tilburg nog lan ger zijn taak als welvaartsdrager zal kunnen blijven vervullen. Het is name lijk niet waarschijnlijk te achten, dat deze industrie de groei der beroepsbe volking zal kunnen ontvangen, temeer omdat Euromarkt en specialisatie zul len leiden tot een daling der personeels bezetting. De K. v. K. steunt dan ook het streven van de gemeente Tilburg drastisch over te gaan tot het aantrek ken van andere (liefst grote) industrie- en. Deken G. C. Oostveen, pastoor van de O.L. Vrouw ten Hemelopneming-pa rochie te Apeldoorn, heeft zijn emeri taat aangevraagd Deken Oostveen werd 19 november 1887 te Oudenrijn (U) geboren. Hij was jarenlang leraar en prefect van het klein seminarie van het aartsbis dom, waarna hij in '32 benoemd werd tot pastoor te Apeldoorn en tot deken van het dekenaat Deventer, welk dekenaat per 1 januari gesplitst werd in de deke- nat Apeldoorn en Deventer. (Van onze Rotterdamse redactie) In zijn nieuwjaarstoespraak tot de leden van de Rotterdamse gemeente raad heeft burgemeester mr. G. E. v. Walsum donderdag vele woorden ge wijd aan de bestedings- en investe ringsbeperking, hoewel hij moest toe geven, dat de gevolgen voor Rotterdam het afgelopen jaar nog zijn meegeval len. De vrees, dat zelfs onderhanden zijnde werken zouden stagneren, is niet bewaarheid. Dank zij een lening van 27 miljoen gulden zijn de verdere uit voering van het Botlekplan, de bouw van de elektrische centrale aan de Waalhaven en van het Dljkzigtzieken- huis voorlopig gewaarborgd, terwijl de provincie en het rijk een tegemoet komende houding aannemen tegenover plannen waarmee de vitale belangen van de stad zijn gemoeid. De burgemeester verklaarde een en ander uit het feit, dat de projecten zakelijk verantwoord zijn en doorgaans van meer dan lokaal belang. Niettemin achtte hij het bedenkelijk dat nog 'geen poging is gedaan om tot de kern van het probleem der bestedingsbeperking door te dringen. Hij zag twee mogelijk heden. Men kan de sectoren die een eigen vrijheidssfeer hebben, onbelem merd hun gang laten gaan en het aan de centrale overheid overlaten om op haar niveau een sluitende begroting na te streven. De andere mogelijkheid is zowel de lagere openbare lichamen als de particuliere sector in dit streven te betrekken door rechtstreeks ingrijpen van de overheid, ofwel, met ontzien van deze vrijheidssfeer, voor beide sectoren zodanige richtlijnen vast te stellen, dat de investeringen binnen de vereiste perken kunnen worden gé- houden. Mr. v. Walsum suggereerde, als een methode oio ook in andere jaren aan soortgelijke moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, het van tijd tot tijd aangeven van een investe ringsplafond dat voor de gemeenten is afgestemd op de te verwachten nationale besparingen. Men krijgt dan tenminste enig ho vast, iets dat thans ten enen male ontbreekt. Be langrijk is echter, dat de gemeenten de vrijheid en verantwoordelijkheid krügen om zelf uit te maken welke werken zij binnen de door het pla fond aangeduide grenzen kunnen uit voeren. De Rotterdamse burgervader toonde zich over de gemeentelijke zaken in 1957 tamelijk tevreden, met uitzonde ring van de toestand in de woningbouw, die hij hoogst verdrietig noemde. In 1957 kwamen 3909 woningen gereed, terwijl er op de laatste dag van dit jaar 7248 in uitvoering waren. Er is sinds lang geen vestigingsoverschot meer, terwijl de ontwikkeling van de stad een tegengesteld verloop noodza kelijk zou maken. Dat de bevolking niettemin ls gestegen tot boven de 725.000 is een gevolg van een over schot door geboorten. De ontwikkeling in het luchtvaartver- keer gaf de burgemeester gegronde hoop, dat de belemmerende bepalingen ten aanzien van het vliegveld Zestien hoven, waarvan de exploitatie niet an ders dan bevredigend genoemd kan worden, spoedig zouden worden opge heven. Horizontaal: 1. plant; 3. wondvocht; 5. ernstig ongeluk; 7. soort visje; 9. meisjesnaam; 11. frans lidwoord; 13. klein beetje; 15. deel van het hoofd; 16. reeds; 17. jong dier; 19. betaalmiddel; 21. heilig boek der Mohammedanen; 23. leesteken; 27. seconde; 28. wiskundi ge figuur; 32. bevel; 33. godin; 35. boos; 36. zangnoot; 37. luchtmacht (afk.) 38. bevel; 39. deel v. d. bijbel fafk.) 41. zoogdier; 43. iamilïélid; 45. trans persr voornaamw.; 47. scheel; 49. kern; 51. boomloze vlakte; 53. vogel; 54. filmdeel; 57. delfstof; 60. voegwoord; 61. melk- klier; 63. taaie lekkernij; 65. naaml. vennootschap (Duits afk.); 67. rivier in Oostenrijk; 68. koning (Fr.); 69. kleur; 70. gewas; 71. optiek. Verticaal: 1. schelle kreet; 2. as; 8. europeaan; 4. filmmaatschappij (afk.); 5. verstand; 6. geneesmiddel; 8. uitroep; 10. nauw; 12. maanstand (afk.) 14. slui ting; 15. keer; 16. de somma van; 18. behoeftig; 20. kippeneigenschap; 22. elas ticiteit; 23. gewicht (afk.); 24. onder anderen (afk.); 25. familielid; 26. kaar ten verzameling; 28. nare pijn; 29. land bouwwerktuig; 30. verlaagde toon; 31. Chinese maat; 34. boom; 35. vervoer- onderneming (afk.); 39. nederland (afk.); 40. meisjesnaam; 41. meisjesnaam; 42. na komelingschap; 44. water in Brabant; 45. voorzetsel; 46. voorzetsel; 48. eiken schors; 49. vrucht; 50. deel v. d. voet; 52. voorzetsel; 54. klaar; 55. ruiker; 56. duits lidwoord; 57. ik (Lat.); 58. spoor staaf- 59. naaml. vennootschap (franse afk.)'; 60. deel v. h. hoofd; 62. klein takje; 64. vreemde munt; 66. ijle stof. Horizontaal: 1. reproductie; 2. Irriga tie; 3. fez, - mineur; 4. tor, - lelie; 5. proficiat; 6. robots, - S.A.; 7. agio, - weten; 8. gaard, - lee; 9. eg, - retabel; 10. nekton, - leuk; 11. loopkat, - we. Verticaal: 1. R.I., - opdagen; 2. erf, - gagel- 3 Pretoria, - k.o.; 4. rizofoor, - To; 5. O.G., - rib, - drop; 6. dam, - cow, - enk; 7. utiliteit; 8. cineast, - alt; 9. teelt, - Elbe; 10. ui, - sneeuw; 11. eureka, - elke. De Russische leiders Worosjilow, Chroetsjew en Boelganin hebben nieuw jaarsboodschappen gericht aan hare majesteit koningin Juliana en aan de minister-president dr. W. Drees. De arbeiders op een aantal bouw werken in de Haagse uitbreidingsplan nen „Bouwlust" en „Berestein" is gis termorgen bij het begin van het werk aangezegd, dat in de toekomst geen zo genaamde „conjunctuurlonen" meer zul len worden betaald. Voor de gehuwde arbeiders met kin deren, die tot nu toe in de loonklasse 1 gemiddeld 95 per week netto verdien den, komt de maatregel neer op een loonsverlaging van 10 tot 12, onge- huwden gaan 15 tot ƒ20 per week achteruit Overigens liggen de nieuwe lonen nog gemiddeld 75 cent per uur hoger dan de bindende loonregeling, die een bedrag van ƒ1.34 per uur voor schrijft. Over deze maatregel zou geen onderling overleg tussen de werk geversorganisaties zijn gevoerd, maar wel zou voeling zijn gehouden met de overheid. Op een aantal bouwwerken hebben de arbeiders de nieuwe regeling zon der meer aanvaard, maar op andere werken is men overgegaan tot een lang zaam-aan-actie, waarbij de arbeiders een produktie leveren, die naar hun mening overeen komt met genoemde lonen. Aan desbetreffende werknemers or ganisaties is gevraagd delegaties van de verschillende beroepstakken in het bouwbedrijf te woord te willen staan en adviezen te geven over de te vol gen gedragslijn. De Hollandse afdeling van de Coca Cola uit Amsterdam zal een extra ">ro- duktiefaciliteit met opslag vestigen in het industriegebied 'Amstel bij Duiven drecht. Er is nog geen directe aanleiding, zo deelde de directeur, de heer J. F. C. Westerman, mede o. het hoofdbedrijf aan de Haariemmerweg te verlaten. Op de plaats van het hoofdbedrijf is een viaduct geprojecteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2