Geen akkoord mogelijk over Europese hoofdstad? Mgr. Hanssen pontificale draagt Hoogmis eerste op Zes „vrijwilligersdivisies" voor bevrijding West-Irian ERROLL GARNER speelt in het concertgebouw Charme van het analphabetisme in Incident bij Burgerdag Amsterdam ERIC DE NOORMAN Commissies voor E.E.G. en Euratom worden samengesteld Als bisschop van Roermond Algemeen rendement van Nederland se aandelen krachtig gestegen in 1957 Alcohol gebruik in Polen stijgt C.P.N.-bezwaren tegen Hongaarse opstand k MAANDAG 6 JANUARI 1958 PAGINA MINISTERS TE PARIJS BIJEEN Minister Luns (ziek) niet naar Parijs Industrialisatie Oost- Groningen dreigt te vertragen Problemen rond de werk.gel egenheid Vlieger begraven met militaire eer Werkloosheid neemt toe in Zuid-Limburg Kamer van Koophandel heeft nog vele wensen De tiende Oude Kunst en Antiekbeurs Veel landen verwachten economische moeilijk heden in 1958 Het landelijk Maria- congres te Nijmegen Ruim 2% hoger Japanse vissersboot aangehouden Noord-Celebes autonoom La Callas toch nog in Norma? Muiterij onder Sovjet troepen bij Berlijn? Siroky op bezoek in Nieuw Delhi Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxem burg en staatssecretaris Van der Beu gel namens Nederland (minister Luns zeil is wegens ziekte verhinderd) in het Franse ministerie van buitenland se zaken te Parijs bijeen om de uit voerende organen van de Europese Economische Gemeenschap en van de Euratom samen te stellen. Zij zullen ook trachten een stad aan te wijzen, waar de voornaamste nstellingen van het zich verenigende Europa kunnen wor len geconcentreerd. Volgens United Press is de kans echter zeer groot, dat de nationale prestige-overwegin- gea zó sterk zullen blijken xe zijn, dat de ministers niet tot de eenstemmige aanwijzing van een „Europese hoofd stad" kunnen kcme-». Of zii zu'len hun keuze moeten uitstellen, óf zij zullen beslissen de Europese instellingen over een aantal steden te verdelen. United Press meent, dat het Nederlandse streven om het Gemeenschappelijk Hof van Arbitrage van de Europese ge meenschappen in Pen daag gevestigd te krijgen, waarschijnlijk wel met suc ces zal worden bekroond. Hetzelfde persbureau meldt, dat de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse za ken, Walter Hallstein, heeft laten door schemeren, dat de Westduitse delega tie veel voelt voor de aanwijzing van Brussel als Europese hoofdstad. An dere kandidaat-steden zijn: Straatsburg (eventueel gecombineerd met het op de ander Rijn-oeuer "eieren Kehl), Parijs, Luxemburg, Milaan, Turijn en Napels. Het voorzitterschap van de Euratom zal waarschijnlijk gaan naar de direc teur-generaal van de Franse spoorwe gen, Louis Armand, die een belangrij ke rol heeft gespeeld bij de vorming van de Europese Atoomgemeenschap. Wie met de leiding over de Europese Economische Gemeenschap zal worden belast is een kwestie, die waarschijn lijk meer voeten in de aarde zal hebben. United Press noemt als de meest vooraanstaande kandidaten de Belg Jean Rey, de Westduitser Hall stein en de Nederlandse oud-minis ter, dr. S. L. Mansholt. Behalve deze beide voorzitters moe ten ook de andere leden van de Eura- tom-commissie en de E.E.G.-commissie worden aangewezen. Volgens AFP ge looft men in goedingelichte kringen te Parjjs, dat de beide commissies reeds aan het eind van deze week bij een zullen komen om met hun werk te beginnen. De commissies, die de dagelijkse lei ding van de E.E.G. en de Euratom hebben, zullen in de eerste plaats hun eigen werk moeten organiseren en voorts zullen zij de samenstelling van de economische en sociale commissies v-n de beide gemeenschappen voorbe reiden. Deze commissies, die advies raden voor de ministers zijn, bestaan uit vertegenwoordigers van het econo mische en sociale leven in de zes landen (Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Italië en West-Duits land). Zij tellen elk 101 leden, van wie twaalf Nederlanders. De Europese commissie van de E.E.G. moet voorts in de komende twee maanden de Europese investe ringsbank oprichten en met goedkeu ring van de minister een administra teur aanwijzen. Dok het fonds voor in vesteringen ter ontwikkeling van de overzeese gebiedsdelen moet ingesteld worden. Voorts moet de Europese commis sie nog op korte termijn een landbouw- conferentie organiseren, waarop de r s landen een gemeenschappelijk landbouwbeleid zullen proberen op te stellen. eh By wjjze van eerste officiële daad als nieuwe bisschop van Roermond heeft mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen zondag In de St. Christoffel-kathedraal te Roermond een pontificale hoogmis tot dankzegging opgedragen. Vele autori teiten, priesters en leken uit het diocees Roermond waren hierbij aanwezig. Rond tien uur werd de nieuwe bis schop van Roermond door een stoet geestelijke hoogwaardigheidsbekleders aan de ingang van de kathedraal opgewacht en vervolgens op plechtige In een voorwoord tot het verslag van het Industrieschap Oost-Groningen merkt prof. S- Korteweg, voorzitter van dit Industrieschap, op dat op lange termijn gezien een krachtige overheidshulp aan de industralisatie van het noorden des lands nog even dringend noodzakelijk is als in de jaren 1951 en 1952, toen de regionale ontwikkelingsplannen werden opgezet. Onder de huidige omstandig heden is het voor de gemeenten voors hands onmogelijk bijstand bij de finan ciering van bedrijfspanden te verle nen, waardoor de aanmerkelijke ver snelling, die het industrialisatie proces in het gebied van het Industrieschap Oost- Groningen in de laatste jaren vertoon de tot een eind dreigt te komen, al dus prof. S. Korteweg. Blijkens mededelingen van de ar beidsbemiddeling in noord-Limburg en noord-oost-Brabant neemt de werkloos heid in de gemeenten Bergen, Gennep en Venray toe. Men schat het aantal werkzoekenden in deze aanvankelijk economisch achterlijke gebieden, waar de industrie na de oorlog pas enige om vang heeft gekregen, op 750 personen. Meer dan 250 werkloze bouwvakarbei ders zijn in Duitsland gaan werken. De beroepsbevolking in deze rayons van het district Venlo is thans voor 45 pro cent werkzaam in de industrie en voor 27 procent in de landbouw. Dagelijks gaan uit dit gebied ongeveer 900 man in „pendel" werken in oost-Brabant, Gel derland en Duitsland. Als de conjunc tuur o.a. in zuid-Gelderland o.m. Nij megen zakt, vallen deze „pendelen de" werkzoekenden het eerst, als de duursten, uit. Als gevolg van de bestedingsbeper king zal intussen voor de afdeling ke telmakerij van de machinefabriek N.V. gebr. Rossmark te Almelo voorlopig een kortere werkweek worden inge voerd. Het gaat hier om ongeveer veer tig arbeiders en een werkweek van 32 uur. De andere afdelingen blijven voor lopig op volle capaciteit werken. Onder grote belangstelling is zater dag in de Filadelfiakerk te Groningen de rouwdienst gehouden ter nagedach tenis van de reserve-tweede luitenant vlieger J. Venekamp, die op Oudejaars dag om het leven kwam, toen hij met zijn straaljager nabij de vliegbasis Vol- kel verongelukte. De dienst werd geleid door ds. Wes- seldijk, legerpredikant van de vliegba sis Volkel. Hij gaf een schets van de hoedanigheden van de verongelukte vlieger en sprak woorden van troost tot de naaste familieleden. Op de begraafplaats Selwerderhof is het stoffelijk overschot vervolgens met militaire eer begraven. Ook voor deze plechtigheid bestond grote belangstel ling van burgerlijke en militaire zijde. De kist, gedekt met de vaderlandse driekleur, werd gedragen door zes vlie gers van de vliegbasis Volkel. Nadat bö de geopende groeve het Wilhelmus was gespeeld door een luchtmacht korps. klonk een eresalvo. Namens het personeel van de vliegbasis Volkel sprak de commandant van de vliegba sis, tevens vertegenwoordiger van de chef-luchtmachtstaf, kolonel J. W. Thüssen. wijze naar het priesterkoor geleid. Op het koor hadden plaats genomen de Cis- terciënser abten van Ulingsheide-Tege- len Dom Amandus Prick en van Lil- bosch-Echt Dom Hieronimus Beiering, dr. F. Houben, commissaris van de ko ningin in Limburg; dr. R gëuljans, bur gemeester van Roermand; de president van de arrondissementsrechtbank mr. E. Delhorgne en de garnizoenscomman dant luitenant-kolonel J. Geelen. BÜ de H. Mis werd de bisschop ge assisteerd door de vicaris-generaal mgr. prof dr. F. Feron en plebaan deken A. Terstappen, als troondia- kens; door de proost van het kathe drale kapittel prof. dr. J. J. D. Keu- Iers, als presbyter-assistents, alsook door rector A. Jacobs en kapelaan Th. Creners, resp. als diaken en sub diaken. Als ceremoniarius fungeerde ka pelaan H. Janssen, dié tevens de af scheidsbrief van mgr. dr. J. H. G. Lemmens en het eerste herderlijke schrijven van mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen voorlas. In de koorbanken zaten mgr. drs. P. J. van Odijk, vicaris-generaal; leden van het kathedrale kapittel en de beide secretarissen van het bisdom mr. W. P. H. Delhoofen en drs. J. Moonen. De kerk was gevuld met vele anderen: tal van dekens en pastoors uit het hele diocees; burgemeesters, deputaties van katholieke standsorganisaties uit geheel Limburg en vele Roermondenaren. Aan allen schonk mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen na de H. Mis, die werd op geluisterd door het kathedrale koor o.l.v. Peter Schnitzeler, bij speciale vol macht de pauselijke zegen. Vele van de aanwezigen maakten na afloop van de kerkelijke plechtighe den van de gelegenheid gebruik om in het bisschoppelijk paleis kennis te ma ken met de nieuwe bisschop. Op de arbeidsmarkt, ook in het ge bied van de Kamer van Koophandel voor Maastricht en omstreken, is in 1957 een aanmerkelijke ontspanning op getreden. De werkloosheid, sedert 1953 voortdurend gedaald, neemt thans in Zuid-Limburg toe. Deze toename was even groot als in de gehele provincie, doch groter dan in het rijk. Niettemin bleven vooral in de aardewerkindus trie en de metaalnijverheid, en voorts voornamelijk in de chemische, de rub ber- en de papier-industrieën tekorten bestaan. Aldus de voorzitter van de Kamer, ir. H. Lhoest in zijn Nieuw jaarsrede, waarin hij de struktuur van de ondernemingen in het gebied der Kamer in het algemeen krachtig noem de. Sprekende over de opheffing van de Stop van Ternaaien, zei de heer Lhoest, dat verwacht moet worden, dat de scheepvaartbeweging op de Maas zal toenemen. Hierdoor zal de noodzaak tot het maken van een kortere verbin ding tussen de Maas en de Rijn nog scherper op de voorgrond treden. Met het herstel van de Wilhelmina- brug over de Maas, waarmede in 1957 een begin werd gemaakt, achtte ir. Lhoest het Maasbruggen-probleem niet opgelost: Maastricht heeft twee nieuwe bruggen nodig, een Noorderbrug en een Zuiderbrug. Met kracht drong spre ker er bij de rijks-, provinciale en ste delijke overheid op aan om zonder dra len de plannen uit te werken voor de bouw van de Noorderbrug, want dan is het n.l. mogelijk rechtstreekse ver bindingen tussen Zuid-Limburg en het industrie- en mijngebied van Belgisch Limburg te maken en het doorgaand verkeer naar de autoweg Luik-Antwer- pen te dirigeren. Tenslotte heeft ir. Lhoest de aan dacht gevestigd op het grote belang dat met de aanleg van de nieuwe Noord-Zuid-verbinding, de autosnelweg Maastricht-Eindhoven (E9), gemoeid is. Hij deed een beroep op de regering in de toekomst op de begroting een gro ter bedrag te doen plaatsen dan de 2.500.000,-, welke dit jaar voor de voorbereidende werkzaamheden voor deze weg werd uitgetrokken. Het bestuur van de Stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs liet een bijzon der fraaie kalender samenstellen, wel ke verlucht is met tachtig voortreffe lijke foto's, die een goede indruk ge ven van het Prinsenhof en de topstuk ken, welke vorig jaar op de beurs wer den aangeboden. Wegens het tweede lustrum van de Antiekbeurs wordt 1958 een bijzonder jaar voor de grote Nederlandse anti quairs. Het bestuur van de 10e beurs bestaat uit: J. Aalderink, voorzitter; D. Hoogendijk, vice-voorzitter; S. Nij- stadt, secr. penningm.; M. H. Gans, B. Stodel, A. Aronson en H. de Lange. De organisatie is wederom toever trouwd aan de heer Marcel B. Kee- zer Aan de grote promotor van de Stichting Oude Kunst- en Antiek beurs, de heer Lion Morpuergo, die enkele dagen na het sluiten van de vorige beurs plotseling overleed, is een oparte fotopagina gewijd. De tiende beurs zal worden gehouden van 21 augustus tot en met 9 septem ber a.s. AjU... 74. - De onderhandelaars komen brutaal binnen schootsafstand en schreeuwen luide om toegang. „Om onze verdediging af te gluren, hè?" hoont Svein, zijn vuist schuddend. „We willen onderhandelen over onze hoofdman, die jullie hebben!" is het antwoord. „Ik onderhandel alleen met Harald zélf," valt de Noorman in. „Laat hém maar komen!" „Dat durft-ie immers niet!" brult de rover met de vlag terug. De mannen op de trans kunnen hun oren niet geloven. „Een vreemde manier om over je aanvoerder te spreken," gromt Olav. „Laat ze maar eens binnen," _preveit Eric nadenkend. „Het begint interessant te worden." Even later staan de zeven rovers tegenover hem en hij glimlacht nauw merkbaar; het zijn de kerels, die hij tegen het lijf liep, toen hij de eerste maal de burcht poogde te bereiken. Het verbaast hem niet als de woordvoerder zegt: „Je hebt gelijk gehad, Koning Harald is een schurk. Hij bekommert zich niet om onze hoofdman en staat op het punt om aan te vallen, Maar wij vertikken het; en daarbuiten zijn er nög meer. Het is, dat de Skalde onze eis steunde, anders hadden we nooit de kans gekregen voor deze onderhandelingen." „En wat gebeurt er nu?" vraagt Eric kalm. „Hoe is het met de rest van Harold's bende?" De meesten ken ik niet," antwoordt de rover schouderophalend. „Ik spreek alleen voor mijn eigen troep en voor Arn, Onze hoofdman. Harald wil aanvallen, zodra wij terug zijn, maar wij gaan niet; wij blijven hier!" „Dat betwijfel ik," mompelt Eric, terwijl hij een krijger een teken geeft de gevangene te halen. Het is duidelijk aan t* zien, dat hij zijn ogen niet gelooft, als hij enkele tellen later tegenover zijn eigen mannen staat. Kort brengt Eric hem op de hoogte. Arn knikt. „Onze zwaarden zijn voor de Koning!" zegt hij nors. „Dat is goed, zoals ik het nu zie. Harald bedriegt ons, de Koning zal ons belonen" „Zeker", knikt Erie glimlachend. „Welnu dan," herneemt Arn, zich tot zijn mannen richtend. „Keer terug naar Harald. Poog zoveel mogelijk vogelvrijen te bewerken, onze zijde te kiezen. Het is hun eigen belang, al weten zij dit niet- Want zij vechten niet voor hun eigen vrijheid, zoals Harald beweert, ze vechten zelfs niet voor Harald, maar voor de onbekende, die ook Harald in zijn macht heeft." „En wie is dat?" fluistert Eric, die in stijgende spanning toegeluisterd heeft. „Wie is dat dan?" De meeste landen vertrouwen dat men in staat zal blijken de ernstige economi sche gevolgen van de economische inzin king in de Verenigde Staten in de tweede helft van 1957 in het nieuwe jaar te vermijden, hoewel veel landen moei lijkheden verwachten. Dit is volgens Reu ter de slotsom waartoe men komt in een overzicht van de vooruitzichten voor het nieuwe jaar in de Verenigde Staten zelf, in West-Europa, het Verre Oosten en el ders in de wereld. De meeste landen zullen zich gesteld zien tegenover toegenomen concurrentie op de wereldmarkt en veel landen hebben te kampen met het vraagstuk van een toenemende werkloosheid. Maar weinig landen kunnen een recordjaar op econo misch gebied verwachten. Het Nederlands episcopaat heeft zijn instemming betuigd met een plan der stichting Maria Opdracht te Nijmegen om op 11, 12 en 13 juli a.s. te Nijmegen een Nederlands Mariacongres te hou den, mede ter viering van de eeuw feestherdenking der verschijning van Maria te Lourdes. De stichting „Maria Opdracht", welke de traditionele Ma- ria-processie in de openlucht des zon dags na Pinksteren verzorgt, zal mede dit congres organiseren, en heeft daar over reeds enige tijd geleden bespre kingen gevoerd met pater Tilmans, die het Maria-congres in Maastricht regelde. (Vervolg van pag. 1) „Maar wjj zijn vastbesloten onze on afhankelijke buitenlandse politiek voort te zetten," zo zei hij. Op een desbetreffende vraag van een correspondent antwoordde Subandrio, dat de situatie thans niet zo is, dat hij tegen de andere Aziatische en Afri kaanse landen zou willen zeggen: „La ten wij zo nauw mogelijk samenwer ken en laat het westen in zijn eigen vet gaarkoken." Toch vond Subandrio, dat het westen zijn houding ten opzichte van Indonesië en de Indonesische campagne voor de „bevrijding van West-Irian" grondig zou moeten herzien. Het westen, dat zijn macht cn zijn aanzien toch al heeft zien dalen, moet hei laatste beetje krediet, waarover het in Indonesië be schikt, niet lichtzinnig in de waagschaal stellen. De Irian-campagne is geen onderdeel van een algemene anti-westerse actie. Indonesië wil in vriendschap leven met alle landen, ook de westelijke, ook met Nederland. Maar Nederland heeft het „brood der vriendschap", dat het van Indonesië kreeg aangereikt en dat „dik was besmeerd met de jam van de Ne derlandse economische belangen", niet willen accepteren. De koersval, welke vooral in het laatste kwartaal van 1957 van bijna ongekende omvang is geweest een groot aantal fondsen sloot 1957 af op on geveer het laagste peil van het jaar heeft het algemene rendement van Ne derlandse aandelen krachtig omhoog gestuwd, aldus schrijft de Rotterdam- sche Bank in haar weekbericht van 3 januari j.l. Viel op uit. september j.l. een percentage te becijferen van 7 pet, het hoogste niveau sedert 1948, thans komt het doorsnee-rendement van 198 fondsen op niet minder dan 7,9 pet. Wat er zich in het jaar 1957 qua koersontwikkeling op de beurs heeft afgespeeld, wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat het alge mene rendement sedert uit. 1956 een sprong omhoog heeft gemaakt van 5,8 pet. tot 7,9 pet., dus met ruim 2 pet. Er wordt op gewezen dat men bij de rendementsberekeningen moet bouwen op dividenden, welke zijn uitgekeerd over een voorbije periode, derhalve kan aan de becijferde rendementen slechts een beperkte betekenis worden gehecht. Dit klemt des te meer in een tijds bestek als het huidige waarin de con junctuurontwikkeling tal van onzeker heden in zich bergt. Het ligt derhalve voor de hand dat de becijferde rende menten in verschillende gevallen met een zekere reserve geïnterpreteerd die nen te worden. Voor een groot aantal fondsen kunnen echter ook thans nog de berekende, vaak zeer gunstige ren dementen als een vrij betrouwbare maatstaf voor de naaste toekomst die nen. Gedacht wordt hierbij aan aan delen van mij'en, die het dividend over 1956, resp. 1956-'57, met een ruime mar ge hebben verdiend en aan bedrijven, bij welke de orderpositie zodanig is, dat een goede bedrijfsbezetting voor de komende tijd is gewaarborgd. Wat de ze laatste categorie betreft, zij bijv. gewezen op de ondernemingen uit de scheepsbouwindustrie, die overwegend voor enkele jaren met opdrachten voor nieuwbouw zijn bezet. Wat betreft de verschillende groepen volgens de aard der bedrijven staat de groep handelsondernemingen tradi tioneel bovenaan met een doorsnee rendement per uit. '57 van 10,4 pet (uit. 1956 7,1 pet en uit. sept. j.l. 8,7 pet). Hieruit zou men kunnen concluderen, dat men voor enige ondernemingen uit deze groep de mogelijkheid van een di videndverlaging onder de ogen ziet. De categorie der scheepvaartwaarden komt met een rendement van 9,6 pet (resp. 5,4 pet en 8 pet) als tweede op de ranglijst. In dit hoge percentage weerspiegelt zich enerzijds de gevoeli ge daling op de vrachtenmarkt, ander zijds het scepticisme ten aanzien van de ontwikkeling van onze scheepvaart op en in de Indonesische archipel. De beurs heeft haar zwartgalligheid t.a.v. het winvermogen van verschillende pri ma, financieel zeer sterke rederijen echter wel zeer op de spits gedreven. Op de derde plaats komt de houthan del met een gemiddeld rendement van 9,2 pet (resp. 7,3 pet en 8,3 pet), op de voet gevolgd door de aannemings- en aanverwante bedrijven met een ren dement van 9,1 pet (resp. 6,7 pet en 8 pet.). De consequenties van de be stedingsbeperking zijn hier merkbaar. Het laagste rendement geeft traditie getrouw weer de petroleumindustrie met 4,2 pet. (resp. 2,9 en 3,3 pet.). Voor de overige groepen fluctueren de door snee-rendementen tussen 6,2 pet en 8,6 pet. Wat betreft de rendementen der afzon derlijke fondsen wordt nog opgemerkt, dat rendementen van 8 a 10 pet legio zijn. Subandrio verklaarde ook nog, dat het besluit, waarbij deskundigen kun nen worden verplicht in Indonesië te blijven werken, uitsluitend van toepas sing is op buitenlanders, in Indonesische overheidsdienst. De minister ontkende, dat zijn land wapens zal betrekken van de Sovjet-Unie. Wel is gisteren een Indonesische mili taire missie van vijf man in Belgrado gearriveerd, waar zü vermoedelijk lich te wapenen zal aankopen. In een publikatie van het Amerikaan se ministerie van handel wordt gezegd, dat de Indonesische economie al vóór de anti-Nederlandse campagne gesta dig achteruit ging. De nieuwe bepalin gen op in- en uitvoer hebben slechts tijdelijk een verbetering tot gevolg ge had. Inflatoire tendenzen zijn steeds sterker geworden, hetgeen de ruilhan del van de buitengewesten in de hand heeft gewerkt. Deze ontwikkeling is door de overhaaste uitschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven in aan zienlijke mate versneld. De gevolgen van een en ander zijn volgens het Ame rikaanse ministerie nog niet te over zien. Het militaire commando van Dja karta heeft bekendgemaakt, dat don derdag a.s. in de Indonesische hoofd stad militaire oefeningen zullen be ginnen, die verband houden met de nationale noodtoestand en die nodig zijn om „onze waakzaamheid te ver dubbelen". De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft tijdens zijn lunch met de buitenlandse pers nog gezegd, dat de nationaliteit van een vliegtuig, dat onlangs bij Koepang op Timor wapens heeft afgeworpen, nog niet is vastgesteld. Wel heeft een Indonesische katholieke geestelijke toe gegeven, dat hij een aantal wapens in ontvangst heeft genomen. Een Indonesische torpedobootjager heeft zaterdag 50 mijl ten noorden van Djakarta het 260 ton metende Ja panse vissersvaartuig „Kosjo Maru" aangehouden en opgebracht. De Britse ambassadeur in Djakarta heeft in een officiële nota laten weten, dat zijn regering niet akkoord gaat met de door Indonesië aangekondigde uit breiding van de territoriale wateren. In een radio-uitzending uit Menado wordt gezegd, dat de gouverneur van Noord-Celebes zijn ambtsgebied tot een autonoom gebied heeft uitgeroepen. Hij heeft zijn ondergeschikten verboden contact te onderhouden met Makassar, de hoofdstad van het eiland Celebes, dat tot dusver door de centrale rege ring als één provincie werd beschouwd. Het persbureau PIA meldt uit Dja karta, dat aldaar vandaag zes „Vrijwil ligersdivisies" van voormalige guerilla- strijders ter „bevrijding van West-Iri an" zijn geinstalleerd. Twee divisies zijn op Sumatra gevormd, een in Dja karta, een in West-Java, een in Oost- Java en een is samengesteld uit bewo ners van de Oostindonesische eilanden. De Indonesische procureur-generaal, Suprapto, heeft de Nederlanders die nog op ondernemingen in Indonesië verblijven nadrukkelijk gewaarschuwd zich te onthouden van sabotage. De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda heeft gisteren het vervoer van Nederlandse evacué's van Djakarta naar Singapore hervat. Vorige week werden de speciale vluchten van deze maatschappij stopgezet De Amerikaanse Jazz-pianist Errol Garner tijdens zijn nachtelijk optreden het Amsterdamse Concertgebouw. Dat de naam Erroll Gamer niet al leen jonge, maar ook nog meer bejaar de gemoederen in beweging brengt, is duidelijk gebleken op het nachtcon cert, dat zaterdag in het Amsterdamse Concertgebouw heeft plaats gevor jn. De Grote Zaal was totaal uitverkocht; er waren zelfs bussen met Belgische bewonderaars gearriveerd. Dit concert was het laatste van een Europa-tour nee van het Garner-Trio, waarbij al leen Parijs, Brussel en Amsterdam zijn aangedaan. In Erroll Garner kan men een muzi kaal fenomeen be wonde n in zijn oer staat. Sinds zijn derde jaar speelt deze kleine, bruine man op de piano. Hij is nu vijfendertig en kan geen noot muziek lezen. Men kan gevoeglijk aan nemen, dat hij niets weet van de har monische beginselen, van vormen- en accoordenleer, en dat hij de muziek van zijn tijd alleen kent door ze te horen. Hij is dus een muzikale analphabeet, maar een zeer begaafde. Zijn dispositie voor het slaginstrument met snaren, dat pianoforte heet, is onmiskenbaar. Zijn techniek is verbluffend rijk gescha keerd. Zijn fortissimo is luid en breed, vol vitaliteit; tevens beheerst hij de zachte nuances van de piano tot in de perfectie, en past deze ook toe. Zodra hij de toetsen aanraakt is hij onmiddel lijk geïnspireerd; zijn ogen richten zich op zijn drummer met wie hij voortdu rend in contact blijft; en het hele ge zicht krijgt iets van een aapachtige be zieldheid. Hij speelt zonder ophou den door, is doortrokken van de dyna miek van de jazz. Zijn mond valt open, en hij gaat hoorbare geluiden uitstoten, die doen denken aan het geblaat van een schaap. Waar de heer Garner zelf heeft gezegd, dat zijn stem zelfs lelijker is dan die van Louis Armstrong, vraagt men zien af of hij niet beter deed met de mond gesloten te houden wanneer hij speelt. De trefzekerheid van zijn geweldig muzikaal instinct legt de pianist Erroll Garner ook de beperkingen daarvan op. Ondanks zijn technische perfectie blijft de geestelijke omvang van zijn musiceren eng begrensd. De sferen van sereniteit, mijmering en koele vormschoonheid blijven hem onbe kend. De adel van bijvoorbeeld de pianist Ellington in zijn beste momen ten ontbreekt hem volkomen. Hij dui kelt door zijn persoonlijke muzikale do mein heen met de virtuositeit en de kinderlijke ernst van de volmaakte clown. Af en toe gcoit hij een brok van een melodie naar zijn assistenten, de bassist Eddy Calhoun en de drum mer Kelly Martin, die daarvan dank baar gebruik maken. Soms zet hij op een prachtig uitdagende wijze met de linker hand een thema neer, om het terstond met de rechter in vuurwerk te laten verstuiven. Hij epateert en charmeert, maar het blijft de charme van de naïeve analphabeet, met feno menaal geoefende techniek en geheugen, maar een beperkt voorstellingsvermo gen. Twee uur lang heeft hij de Grote Zaal in stijgende geestdrift gebracht. Maar een indruk van spijt over zoveel talent binnen een zo bekrompen horizon wil de bij ons niet wijken. v. E. Volgens te Warschau gepubliceerde officiële statistieken besteden de Polen meer geld aan wodka dan aan enige an dere post op hun begroting. In de eerste negen maanden van het afgelopen jaar werd gemiddeld 452 zloty (ongeveer 68 gulden) per per soon voor wodka uitgegeven. (Een Pool se arbeider verdient gemiddeld 1.400 zloty omstreeks 225 gulden per maand). De hoeveelheid alcohol, die er in ge noemde periode in totaal werd gecon sumeerd, was vijftien miljoen liter meer dan in de overeenkomstige pe riode van 1956. Het aantal aanhoudin gen wegens dronkenschap of wegens misdrijven, in dronkenschap begaan, steeg met ruim 23 procent. De secretaris vai. de Poolse commu nistische partij, Gomulka, heeft er in zijn Nieuwjaarsrede bij de bevolking op aangedrongen, dat zij minder gela uitgeeft voor drank en meer spaart voor een eigen woning. (In Warschau kost een flat honderdduizend zloty of ruim 15.000 gulden). De directie van de Romeinse opera heeft zaterdagavond Maria Meneghini Callas voor de opvoering van de opera „Norma" doen vervangen door de so praan Anita Cerquetti. In de overige opvoeringen van „Norma" kan Anita Cerquetti echter niet optreden, daar zij andere ver plichtingen neerf. Men rreert thans d»- cille Udovick uit San Francisco aange zocht voorlopig de hoofdrol in „Norma" te zingen. Er zijn besprekingen gevoerd over de mogelijkheid „La Callas" in minstens enkele van de opvoeringen van Norma te laten zingen. Het „Troetsjnowitsj-comité", een or ganisatie van Russische emigranten in West-Berlijn, heeft volgens U.P. mel ding gemaakt van een gerucht dat een groep anti-communistische soldaten en officieren muiterij heeft gepleegd in een garnizoen nabij Berlijn. Te Fal- kenberg zouden 24 militairen gevoch ten hebben met collega's die het com munisme trouw waren. Vervolgens zou den zes hunner gedeserteerd zijn om te trachten West-Berlijn te bereiken. Falkenberg ligt ongeveer 60 km ten noord-oosten van Berlijn. De muiterij zou begonnen zijn toen de geheime po litie anti-communistische pamfletten ontdekte. Het comité zegt, dat er geen bevestiging van het gerucht te krijgen is. De hoogste officier die bij de muite rij betrokken was, zou een majoor zijn. Het incident zou hebben plaats gehad op Nieuwjaarsdag. Nadat enige tijd geleden van commu nistische zijde op B. er W. van Amster dam kritiek was uitgeoefend op het toen bekendgemaakte programma van de Amsterdamse burgerdag, heeft zich za terdagavond in „Bellevue" te Amster dam tijdens het feest van deze burger- dag een klein incident voorgedaan. Toen het gemeenteraadslid mr. C. van Rij zijn aangekondigde rede over de Hongaarse opstand begon, stonden enkele communistische jongeren in de zaal op en begonnen op luide toon te protesteren. De organisatoren hadden gewaarschuwd door de eerder aan het gemeentebestuur gerichte schrifte lijke protesten op deze interrupties gerekend en terstond schoten enkele re chercheurs in burger toe, die de pro testerenden aanmaanden zich kalm te houden. Toen zij dit advies negeerden werden zij uit de zaal verwijderd. Mr. van Rij hield vervolgens zijn rede en sprak on verstoord door toen met de regelmaat van een klok telkens uit verschillende delen van de zaal groepjes van drie, vier nieuwe stemgerechtigden demon stratief opstonden en de zaal uitwandel den. Niet zodra had mr. van Rij zijn rede beëindigd of een jongeman met 'n papiertje in zijn ham. spoedde zich naar het podium en wilde dit beklim men. Ook hij werd verwijderd. In totaal verlieten enkele tientallen ontevredenen de zaal. Zij wachtten op de gang totdat ook de journaalopnamen van de Hongaarse vrijheidsstrijd ver toond waren en Irwamer. toen weer bin nen. Het was voor de eerste maal, dat Am sterdam zijn burgerdag gecentraliseerd vierde. Mr. A. de Roos, loco-burgemeester, vertelde, dat cr in de hoofdstad dit jaar 24000 nieuwe stem-ereehtigden zijn en dat ongeveer 10 procent, dus 2400, op de uitnodiging voor deze bijeenkomst hadden gereageerd. Helaas was er geen enkele zaal, die dit aantal kon bevat ten. In het programma werden journaal opnamen uit Hitler's „Derde Rijk" en filmopnamen uit het begin van ohze eeuw, afkomstig uit het filmmuseum, vertoond. Chiel de Boer trad op als con ferencier. Het feest werd met een bal, dat tot half twee 's nachts duurde, besloten. De minister-president van Tsjecho- slowaktje, Siroky, heeft in Nieuw Del hi (in Indië) een redevoering gehouden voor circa 10.000 toehoorders. Daarbij heef hij o.a. voorgesteld, dat de NATO en het pact van Warschau tegelijker tijd worden opgeheven in het belang van de collectieve veiligheid. Dit meldt United Press. Tsjechoslowakije, Polen en Oost- Duitsland zijn bereid, geen atoom- of waterstofbommen in voorraad te heb ben, indien West-Duitsland zich daartoe eveneens wil verbinden, aldus Siroky. Daarbij, aldus Siroky, staan deze drie landen ook op het standpunt, dat et doelmatige controle op de naleving moet zijn. Voegt men Oostenrijk en Zwitser land daar bij, aldus Siroky, dan kan men aldus een geweldige neutrale zone in Europa scheppen. Tot besluit van Siroky's bezoek aan Indië is een communiqué uitgegeven» waarin Tsjechoslowakije en Indië ver- klar ,i, tegen militaire pacten en blok' ken te zijn. De vrede in westelijk Azi® kan voldoende gehandhaafd worden doof de V.N. en de uitwerking van de publie* ke opinie in de wereld, aldus he' communiqué.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2