Een karakteristiek van de hedendaagse jeugd Richtlijnen voor moderne gezinsopvoeding Internationale kredietbrief biedt nog meer mogelijkheden w Radio en TV Franse dagen op Sandringham Mijn zoon wi niet sterven SCHE EPVAARTBERICHTEN Het goede huwelijk de basis voor maatschappelijke vorming Birmese receptie in Londen Democraten in V.S. vallen Nixon aan MAANDAG 6 JANUARI 1958 PAGINA 4 PEDAGOGISCHE WEEK Verdere uitbreiding van A.N.W.B.-service Spaanse kerk verscheept Zondagmiddag een lapjesdeken Fris geluid Vanavond NAZIGROOTHEDEN OP DE FILM door HARRIET H. HOUSER 21 man ontslagen na sympathiestaking Jupiter-raketten in het najaar naar Europa MARKTBERICHTEN (Van een medewerker) De zestiende pedagogische week, ge organiseerd door hè» Psychologisch-Pe- dagogisch Instituut van de R.-K. Leer gangen te Tilburg, heeft van het jaar als thema „hedendaagse jeugd en eigen tijdse opvoeding". Een viertal inleiders behandelt in de drie dagen, die deze ,,week" in beslag neemt, enige aspec ten die aan dit belangrijke probleem vastzitten. Prof. dr. J. H. Walgrave O.P., hoog leraar te Leuven, heeft donderdag, de eerste dag, een „karakteristiek van de hedendaagse jeugd" gegeven. Om aan de verschijnselen, die we bij de heden daagse jeugd waarnemen, een klare en enigszins objectieve samenhang te ge ven, toetste hij deze aan de theorie van de bekende Spaanse wijsgeer José Ortega y Gasset. Een dergelijke theo retische basis achtte hij beslist nood zakelijk, omdat wij geen objectieve toe schouwers zijn, maar zelf in het existen- tiëie handgemeen der generaties ver wikkeld. Na een inzicht te hebben gegeven in het eigene van de mens (louter natuur wezen als het dier, maar wel gewor teld in de natuur), behandelde spr. de cultuur, die in haar wezen bepaald wordt door sociale grondzekerheid, dat wat prof. Buytendjjk traditie noemt. Nu vinden volgens Ortega y Gasset de belangrijkste veranderingen in het his torische bestaan van de mens plaats op het niveau van de sociale grond- zekerheden. Waar die gemeenzame grond verdwijnt verstommen het ge sprek en de ideeënstrijd. Als de „lemen drinkschaal", waaruit een volk het le ven drinkt, breekt, lijkt het gehele le ven ineens waardeloos. Binnen de eenheid van cultuur vor men de drie generaties ouden, ge- rijpten, jeugdigen een geestelijke ketting. Als de toestand normaal is komt een nieuwe generatie op met een levensgevoel, dat slechts weinig ver schilt van dat der vorige generatie. De nieuwe generatie ziet dan de wereld een beetje anders, ofschoon zij dat „beetje anders" wellicht als zeer revo lutionair beschouwt. Vandaar de span ningen tussen de generaties, die in nor male tijden echter „zoetjes" worden opgelost. De jeugdigen denken en wil len binnen dezelfde traditie, zij houden alleen de levensschotel een beetje an ders. Maar er kan een tijd komen, dat de ketting knapt, de schaal breekt: de existentiële mens is dan aan twijfel overgeleverd. Voor zulk een crisis-situatie gaf prof. Walgrave drie fasen aan: 1. het afwenden van de bestaande tra ditie; 2. de vertwijfeling hierna; 3. de toenadering tot een nieuwe wereld. Verschillende gedragingen van de jeugdigen kunnen in het licht van deze crisis-situatie worden begrepen De afwending van het voorbije wordt gekenmerkt door: a. anti-traditio- nalisme (afkeer van allen die hun een traditionele opvatting willen aan prijzen, geringe neiging tot discussie, mutisme, waardoor wel over „een zwij gend geslacht" wordt gesproken, juve- nilisme met straatprotesten, relletjes en geweld, hun ..neen" van de daad); b. negatief affect tegenover het ge zag, 'want dit vertegenwoordigt de ge vestigde orde; c. vernietigend oordeel over ouderen, die ze vooral hun farizeïsme verwijten als ze de tweespalt ontdekken tussen hun „traditie-ik" en hun „reëlere ik". In zich zelf dulden zij deze onoprecht heid niet, zij weigeren vormen-dienst; d. de overwoekering van vormen en sociale structuren waarin de jonge mens dreigt te verstikken, zo perfect wordt hij opgevangen door allerlei or ganisaties. Ook de existentiële kledingen en gedragingen zijn bij velen een „neen" tegen een gemeenschap, die het leven wil herleiden tot een ononderbroken onderhouden van spelregels. Positief zijn de trek naar de natuur en de le venssoberheid, die vrij maakt. De tweede situatie tussen het „niet meer zijn" en het „nog niet zijn" is de pijnlijkste. Ze geeft leegheid, eenzaam heid en innerlijke chaos. De regels van de wereld behoren dan tot „Ie monde des autres" (Sartre), de jeugdigen zelf voelen zich als schaduwen en zijn onromantisch. Sprekend over de derde fase ging prof. Walgrave de verschillende vormen na van een toenadering naar een nieu we wereld, die zich dan manifesteren. Hun horizon wijkt dan tot aan het ein de van de aarde en ze verlangen vrij heid en leven voor alle mensen over de gehele wereld. De atoombom eist een nieuwe houdingen tegenover de na tuur en het bestaan. De zuivere rede, zegt Ortega y Gasset, die het leven in dienst stelde van het abstracte den ken, wordt vervangen door de vitale rede, die het denken ir dienst stelt van het leven. Na deze inleiding volgde een leven dige gedachtenwisseling in discussie groepen. De week was officieel geopend door mr. W. C. L. van der Grinten, voor- zitter van het curatorium der r.-k. leergangen. Hij wees o.m. op de ern stige tekortkomingen, die wij in alle op- voedingsmillieus moeten constateren. Allereerst in het gezin, maar ook daar buiten, waar allerlei instanties zich heb ben aangediend als dé opvoeders bij uitstek. Mede daardoor is het verant woordelijkheidsgevoel van vele ouders verzwakt, er zijn hun teveel taken uit handen genomen. Kerk, school en vrije jeugdbeweging hebben te weinig gezien het aanvullende karakter van hun taak. Aan karakter- en persoonlijkheidsvor ming is te weinig gedaan. In de ochtendzitting van de tweede dag sprak de Belgische hoogleraar prof. dr. V. d'Espallier over „Moderne jeugd en Gezinsopvoeding". De door prof. Walgrave geschetste pro blematiek van onze tijd geeft in con crete aanleiding tot een reeks pedago gische situaties, die in verschillende gezinsconstellaties anders opgevangen worden. Deze pedagogische situaties zijn o.m. het moderne ontspanningsle ven, de invloeden van de straat, het ge brek aan gezinshulp, de verlengde pu berteit, de omgang tussen jongens en meisjes en het godsdienstig indifferen tisme. Ook de mentaliteit van de ouders is bij dit alles uitermate belangrijk. Spre ker zag hierbij verschillende typen van opvoedersmentaliteit. Ouders, die niet tot werkelijk opvoe den bereid zijn, maar ook goedwillende ouders, die er echter door welke oor zaak dan ook niet in slagen leiding te geven. Talrijk zijn ook de in de opvoe ding der oudste kinderen teleurgestelde en ontmoedigde ouders bij wie van op voedingsmoeheid sprake is. waarvan de .jongste kinderen veelal de dupe zijn. weer anderen is het opvoeden tot een automatisme geworden, het is „op voeding aan de lopende band" in plaats van individuele hulp naar de volwassen heid. Verder zijn er ouders, die plotse ling „modern" gaan doen, zodat de ou dere kinderen hen nauwelijks herken nen. Spreker veronderstelde, dat dit willen inhalen van een achterstand nog al eens in katholieke milieus viel waar te nemen. Zeer ernstig voor de jonge mens acht te prof. d'Espallier ook het ontbreken van de medewerking van de vader. „Opvoeden is het domein van mijn vrouw", zegt vader dan. Maar hij ver geet hierbij, dat niet alleen de gebor genheid, die allereerst door de moe der verzorgd moet worden, vooral bij het jonge kind, belangrijk is, maar dat ook de zelfhandhaving voor de op groeiende jonge mens onontbeerlijk is. Pubers opvoeden zonder de vader figuur gaat niet en loopt uit op een scheve groei naar de volwassenheid. Gelukkig zijn er ook nog vele goed willende ouders, die er wel in slagen goede leiding te geven, waardoor hun kinderen veelal slagen. Aan het slot van zijn betoog gaf prof. d'Espallier een drietal positieve richtlijnen voor de he dendaagse opvoeding: 1 Moderne gezinsopvoeding moet De sinds vorig jaar bij de A.N.W.B. verkrijgbare internationale krediet brief, waarmee men het risico kan dekken onvoldoend geld te hebben bij pech of ongelukken bij het reizen naar het buitenland per motorvoertuig, gaat nog meer zekerheid bieden. Houders van deze nieuwe internationale reis- en kredietbrief, die vanaf 1 januari 1958 bij de A.N.W.B. verkrijgbaar zal zijn, kun nen naast de faciliteiten, welke de in ternationale kredietbrief reeds bood, profiteren van een repatriëringsser vice voor ernstig beschadigde personen auto's, scooters of motorrijwielen. Wan neer dus een onfortuinlijke toerist in het buitenland strandt en de storing of scha de aam zijn voertuig plaatselijk niet zijn te verhelpen, dan zorgt de A.N.W.B., dat het beschadigde voertuig kosteloos naar Nederland wordt gebracht. Bovendien zal de A.N.W.B. vergoe ding geven voor een aantal andere on voorziene kosten, die door Nederlandse toeristen in het buitenland worden ge maakt. Wanneer bijvoorbeeld het voer tuig door schade of diefstal geheel ver loren is gegaan, betaalt de A.N.W.B. de verschuldigde invoerrechten tot een be drag van 8000. Andere onkosten, die door de bond zullen worden vergoed, ziin: arbeidsloon bij reparaties langs de weg (tot 50,-), de vernieuwingskosten van verloren of gestolen documenten (tot 100), de kosten van een advocaat bij juridische bijstand (tot ƒ100) en de kosten van een expert bij technische bpstand (tot ƒ50), Deze laatste kosten (arbeidsloon, enz.) zullen natuurlijk slechts worden vergoed als het diensten betreft, die Het vrachtschip „Monte Nadajo" is l Bilbao vertrokken met aan boord het elfde-eeuwse Romaanse kerkje van Fuentiduenas uit de Spaanse provin cie Segovia. Deze kerk is, evenals het Schotse kasteel uit de beroemde film van Re- né Clair, „spook te koop", steen voor steen afgebroken en als een blokken doos van 387 ton ingepakt vcor het vervoer. De kerk vormt een nieuwe aanwinst voor het stedelijk museum van New York. niet gratis door, of namens, een na tionale toeristenbond in het buiten land zijn verleend. Een en ander is tot stand gekomen door het besluit van de Alliance Internationale de Tourisme, (A.I.T.), waarin Neder land door de A.N.W.B. wordt verte genwoordigd, om de thans geldende internationale kredietservice uit te breiden tot een „Assistance Touring Internationale". In 1957 heeft de A.N.W.B. reeds voor 50 miljoen gulden aan krediet aan Nederlandse toeristen verstrekt. Dit krediet is voor een be drag van 370.000 aangesproken. voorbereiden op een open wereld. Het patriarchale gesloten gezin is volledig uit de tjjd, al wil dit niet zeggen, dat het moderne gezin open moet staan voor alles en iedereen. 2 Gezinsopvoeding moet in onze tijd voor verzakelijking ruimte laten en oog hebben voor de persoon van de jeug dige, die op jeugdige leeftjjd moet le ren zelfstandig beslissingen te nemen. 3 Zonder waarachtigheid komt men niet tot het noodzakelijke vertrouwen. Als onze houding niet in alles volledig oprecht is, is de jeugd in haar kritiek op ons niet mals. Heel veel narigheid in de gezinnen komt eigenlijk voort uit een vertrouwenscrisis, die er heerst. Maar zonder wederzijds vertrouwen gaat het beslist niet. In de middagvergadering kwam drs. J. J. A. Vollebergh, directeur van het gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nij megen, als eerste Nederlandse spre ker aan het woord. Hij behandelde: „Moderne jeugd en maatschappelijke vorming". Het vertrouwen dat wij In onze jeugd hebben is niet overmatig groot, we zijn o zo bang, dat ze stuurloos in het le ven komt te staan. Maar, zo vroeg spreker zich af, is onze tijd voor de jeugd niet begrijpelijker dan voor me nige volwassene? Is de jeugd wel zo stuurloos? Op goede gronden durven ze dikwijls veel aan. Onderschatten we niet de waarde van de beleving van het goede en de kracht van het natuurlijke ontwikkelingsmilieu? Het kind hoopt de levenswaarden te vinden, in de weten schap, dat ze er zijn. Maar de oriënta tie is onduidelijker geworden dan in on ze jonge jaren, allereerst door de fa belachtige groei der communicatiemid delen, die voorlichting geven over en de jeugdige confronteren met van alles en nog wat. De vertrouwde omgeving van dorp, buurt of familie is er niet meer. Desintegratie is er voor in de plaats gekomen. Men moet nu meer dan vroeger zelf zijn milieu kiezen en ziet zich geplaatst tegenover vele en grote groeperingen met weinig levens inhoud. Dit houdt het gevaar in, dat men zich nergens werkelijk thuis voelt. Vervolgens wees spreker op een twee de gevaar, de vertechnisering van het leven. De enkeling moet zich voegen naar de anonieme macht, die techniek wordt genoemd. De mensen zijn inge deeld in categorieën en worden daar naar gehonoreerd en beoordeeld. Dit leidt gemakkelijk tot een verkeerde vi sie op de waarden, tot materialisme en tot verabsolutering van sport en sexua- liteit. De vorming tot gemeenschapsmens is in onze maatschappij het meest es sentieel, want dit is het opvoeden tot volwassenheid, waarbij het individu zelf scheppend moet optreden en de ander moet leren aanvaarden. We moeten de volwassenheid niet statisch, maar dy namisch zien, dus als een mogelijkheid om op eigen inzicht en verantwoorde lijkheid verder te streven naar het vol ledig mens zijn. Uitsluitend met gebo den en verboden kan men de jeugdige hier niet toe brengen. Uitvoerig ging spreker vervolgens in op de veel ge hoorde klacht: „De mensen kunnen niet samenwerken". Hoe kan het anders, zolang op school alle samenwerking veelal uit den boze is en als fraude wordt beschouwd? Hier critiseerde spreker ook de ouders, die hun kinde ren tot een opleiding dwingen, waar ze ongeschikt toe zijn. De opvoeder moet het kind aanvaarden met zijn beper kingen en hij moet een vertrouwde ge zinssfeer weten te scheppen, want daar naar richt het kind zich. Het goede huwelijk is ook de basis voor een ge zonde maatschappelijke vorming der kinderen. Ter gelegenheid van de Birmese onafhankelijkheidsdag ga) de ambassadeur van Birma in Londen een receptie. De ambassadeur en zijn echtgenote verwelkomden de vele gasten in de nationale dracht van hun land. Op een dag als gisteren zou d-e radio een troost kunnen en moeten zijn te genover de troosteloosheid buiten. Wij kunnen ons echter moeilijk voorstellen dat de Nederlandse uitzendingen van gistermiddag velen aan hun toestellen gekluisterd hebben. Was er dan niets goeds te horen? Wel zeker, er was zeer veel belangwekkends. Er was een bij zonder boeiend gesprek over christen dom en humanisme voor de A.V.R.O. en voor de K.R.O. hield prof. Ringer uit Oklahoma een zeer interessante le- zin over moderne Amerikaanse mu ziek. Maar de zondagmiddag is toch niet de tijd om er een volksuniversiteit van te maken. En waar bleef de mu ziek? Er zijn vier goede radio-orkesten en er zijn in ons land twaalf gesub sidieerde orkesten, maar over de radio hoort men niets. Ieder jaar weer belo ven K.R.O. en A.V.R.O. bij het begin van het nieuwe seizoen alle zorg aan de zondag te zullen besteden. Om van de avond een prettige tweede verstrooi ingsavond te maken spant men zich in derdaad in. Maar de zondagmiddag blijft een lapjesdeken van rubrieken en le zingen en een strijkkwartet dat er net tussen geperst kan worden. Van het vele gesproken woord gis termiddag is ons vooral de boekbespre king door Max B. Teipe bijgebleven. Deze nieuwe A.V.R.O.-medewerker blijkt een fris geluid te laten horen. Hij besprak de Nederlandse vertaling van „The good shepherd", het machtige werk van C. S. Forrester over de con- vooivaart in de wereldoorlog. Die ver taling moet meer dan belabberd zijn, maar juist daarom besprak de spreker dit boek, omdat hij direct bij verschij nen wilde protesteren. Om er niet van beschuldigd te kunnen worden harde dingen te zeggen zonder bewijs, gaf hij een bloemlezing van enormiteiten. Die opsomming zat zo goed in elkaar, dat ook dit gedeelte zeer boeiend was. Het werd allemaal pun 'g en fris van de lever gezegd, er was geen speld tussen te krijgen. Over het geheel kan men dit van boekbesprekingen voor de radio niet zeggen. J. v. S. Voor het Vlaamse Brussel speelt het kamerorkest o.l.v. Fernand Terby met medewerking van Franpois Gilman, fluit, en Hanny van Lysebeth, fagot, o.m. het Concert voor deze twee instru menten en orkest van Gartenlaub (324 m "O uur). Hec symfonieorkest van de Zuidduitse omroep speelt o.l.v. de componist de nieuwe opera van Werner Egk, name lijk „Der Revisor" naar het werk van Gogo] (464 m 21 uur). Voor het Franse nationale program ma speelt het nationaal orkest o.l.v. Eduard Bigot, waarbij Gérard Jarry het Poème voor viool en orkest van Er- nest Chausson zal spelen (28" m 20 u.) De Oostduitse filmmaatschappij „De- fa" heeft aangekondigd onder de titel „De archieven spreken" een serie films uit te brengen over vroegere nazi grootheden die thans in West-Duitsland leidende functies vervullen. De personen in kwestie zijn luitenant- generaal Hasso von Manteufel, de S.S.- generaal Hans Gille, veldmaarschalk Erhard Milch, vice-admiraal Helmut Heye, thans lid van de bondsdag, ge neraal Hans Speidel, thans comman dant van de N.A.V.O.-troepen en veld maarschalk Albert Kesselring, voor zitter van de „Stahlhelm". Ook de burgemeester van het eiland Sylt, Heinz Reinefohrt, gedurende de oorlog luitenant-generaal en S.S.-Grup- penführer onderscheiden met het ijzeren kruis met eikeloof zou op de lijst staan. Een „columnist" van de Sunday Dispatch, Bromley Abbott wist ais- teren te melden, dat koningin Elizabeth op het kasteel Sandrinaham" ppti 7Tl"vTan%da9eK h7jt TesteldZij en ^^ilif^nv^Zning. aiïi Sand™Bham geen eXCUUS voor de kinderen mag zijn riiarnm Uh missen' Raciaal die m de Franse taal," schrijft Abbott. „En daarom hebben zij zelfs hun gasten verzocht, de wekelijkse Franse dan" m ere te houden. Op die dag wordt er alleen Frans gesproken. Prins Charles, die gemakkelijk Frans leert, vindt het prettig, maar Prmse,s A™eK is er minder voor te vinden. Men heeft haar by verscheidene gelegenheden op de Franse dag aangetroffen in de FranTkunneVZrekenVet gegarandeerd geen woord npnü,f' koni^liik ouderpaar heeft het personeel in kwestie nu instructies gegeven, wat het moet zeggen, als dat opnieuw gebeurt, n.l. „Je ne com- jjTBncLs pos. Vertaald door l. Govers van Geuns. tlllllllllllHllllilllllllilllllllilllllllllllllllliMliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 60 Lois vertelde mij dat het park tegenover dit ge bouw het enige park in New York was waarvan de hekken waren gesloten, en ik vond dat nu niet di rect in overeenstemming met het verbod mij te vra gen of ik lid was van de episcopale Kerk. Men kon het park niet binnengaan wanneer men geen sleu tel bezat en mevrouw Breeding zei, dat, wanneer ik ook maar de behoefte voelde om er binnen te gaan, ze de hekken voor me zou ontsluiten. Daar was ech ter niets, dat een wild verlangen opwekte om de hekken desnoods te forceren ik vond het alleen naar om buitengesloten te zijn. Ik hield van dit gedeelte van New York en de hui zen deden me denken aan Charleston en Savannah. Ik heb er altijd de zware, zwartgelakte voordeuren met hun zware bronzen kloppers en deurknoppen be wonderd. Ik besloot onze voordeur ook te lakken als ik in Perry terug was. Een van de bellejongens kwam uit Augusta, Geor gia. Hij was erg vriendelijk en hielp me met mijn koffers toen Lois en ik uit het andere hotel kwamen. Ik vertelde hem, dat ik geen borden of keukengerei had bij mijn bagage, waarop hij begon te lachen en zei dat hij zou zien wat eraan te doen was. Hij kwam met een zonderlinge verzameling porselein en tinnen vorken en messen voor de dag, maar ik was er erg mee in mijn schik. Die avond vroeg ik hem waar ik een levensmiddelenzaak kon vinden, die nog open was. Na me dat uitgelegd te hebben, zei hij: „Ik kan misschien beter met u meegaan om u te helpen met de pakjes' Ik verzekerde hem dat ik het wel zou klaarspelen. Uiteindelijk kocht ik toch meer dan mijn bedoeling was en besefte, dat ik inderdaad hulp nodig had. Toen hoorde ik iemand zeggen: „Geef ze maar aan mij. Ik zal ze wel dragen". Het was de neger uit Augusta. Hij was me naar de winkel ge volgd om eventueel te helpen. Toen we het hotel be reikten, wilde ik hem wat geld geven, maar hij wil- mei- aannemen. Hij zei: „Het is heel vrien delijk van u, maar u moet zich niet verplicht voe len mij elke keer wat te geven als ik iets voor u A Je* graag. We moeten elkaar op deze wereld toch helpen." De eerstvolgende keer dat hij iets vriendelijks voor me deed, gaf ik hem een boek wVefA,dr' George Washington Carver. De toestand van Hentz was een bron van voortdurende zorg en ziin nervositeit maakte het voor ons alleen maar moei te n*5 hi errfW1St i het vele verblijven in ziekenhui- de oorzaak van was. Ik probeerde hem dui delijk te maken dat hij voor de mensen, die in het ziekenhuis werkten, alleen maar een patiënt was en ais het personeel fluisterde het waarschijnlijk alleen maar over hun eigen problemen ging of een afspraak, die ze de avond tevoren hadden gehad of een voorstelling maar zeker niet over Hentz. Zijn on gedurigheid gaf me zorgen maar maakte me ook kwaad. Het merendeel van het personeel' was buiten gewoon vriendelijk. Wanneer ik hem opzocht was hij erg blij me weer te zien, maar tegelijkertijd was hij bang dat men het misschien niet goed vond. Ik pro beerde mezelf voor te houden wat hij al had door gemaakt en me te realiseren, dat het ook wel to verwachten was dat hij ergens verkeerde ideeën over kreeg. Toen Tracy Horton en ik op een zondagmiddag bh de lift zaten te wachten tot het bezoekuur van twee uur zou beginnen, zagen we een dame naar ons toe komen met een arm vol prachtige witte chrysanten. Het was de dame uit Calvary House met de bloe men uit de kerk. Mensen als zij hebben heel wal voor ons goedgemaakt. Na het bezoekuur verlieten Tracy en ik het zieken huis om een bus te nemen naar een kerk op Park Avenue, waar we naar de Messiah zouden gaan luis teren en passeerden de National Arts Club. Het zag er zo merkwaardig en toch uitnodigend uit, dat we er binnengingen om eens rond te kijken. De jaar lijkse boekenbeurs werd er gehouden en ook daar gingen we kijken. Tracy vond het boek van Allen In Quest of God's Power en kocht het voor Hentz. Ik ontmoette er mevrouw Breeding en haar echtge noot, die me op woensdagavond uitnodigden bij hen te komen dineren en dan samen naar de lezing te gaan luisteren van William L. Shirer en twee an dere auteurs. Ik verleide hen dat ik niet kon komen dineren omdat ik dan in het ziekenhuis zou zijn, maar we spraken af samen naar de lezingen te gaan. Tracy en ik kwamen een uur te vroeg in de kerk dus gingen we in de kapel zitten en lazen wat in het boek, dat zij gekocht had. Ik voelde me heerlijk rustig en ontspannen terwijl ik in het mooie gebouw zat en een boek las over Gods verlangen om de mensen te helpen. Ik geloof niet, dat Tracy en ik een woord gewisseld hebben maar toch bestond er tussen ons een diep begrijpen. Vrienden als Tracy en Lois brachten God nader tot me omdat ik tegen over hun volkomen mezelf kon zijn. Met sommige mensen kun je praten over de hoofdartikelen in de kran ten, politiek of economische welvaart in het zuiden, zonder een woord te zeggen over geloof of hoop niet omdat je je daarvoor zou schamen, maar om dat je het niet zou kunnen verdragen dat er mee gespot of sarcastisch om gelachen zou worden. Toen Tracy en ik de kerk om half zeven verlieten en langs de koude, winderige straat liepen, keerde ze zich naar me toe en zei: „Ik wil je kennis laten maken met Axel. Laten we naar hem toegaan!" Ik had haar wel eens over haar vriend horen praten maar het was me niet bekend welke plaats hij in haar leven innam. Ze vertelde, dat ze hem op 'n dag ontmoet had in Hom en Hardart, waar ze aan hetzelfde ta feltje zaten. Het klonk nogal onconventioneel voor een jonge vrouw van haar opvoeding maar ze had den de vriendschap voortgezet. Ze vertelde dat Axel uitsmijter was geweest in een nachtclub, zendeling, onderwijzer, stalknecht in de koninklijke stallen in Denemarken en nu was hij portier in een restaurant. Op deze koude avond had Tracy het in haar hoofd gezet dat ze Axel per se wilde zien in zijn blauwe portiersuniform. (Wordt vervolgd DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.00 Mezzo- sopr., piano en fluit. 15.30 V. d. zieken. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.05 Gitaarspel. 19.25 Carillonspel. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21- 24.00 Gram. HILVERSUM il, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.15 Gram. 10.50 Gram 11.00 V. d. vrouw. 1.50 Caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.OO Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 En Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen. 22.05 Fluit, viool en clavecimbel. 22.35 De radiodok ter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. en weerber 23.15-24.00 Nouveauté's TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 19.30-23.00 Gijsbreght van Aem- stel, treurspel, en De Bruiloft van Kloris en Roosje, zangspel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Lichte muz. 13.00 Orkestconc. 14.55 Gram. 16.15 Gram. 18.15 Orkestconc. 19.45 Orgelspel. 20.00 Verz. progr. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Dansmuz. 18.00 Dansmuz. 16.45 Fabrieksfanfare. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en gevar. muz. 23.00 Gram. 0.30 Nws. en lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Operetteconc. 19,20 Ork. Harry Hermann. 2330 Ork. conc. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Ork. conc. 14.05 Kamermuz. >6.00 Gevar. muz. 17.00 Kamermuz. 17.20 Gram. 19.02 Oude muz 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.10 Gevar. muz. BRUSSEL. 324 m: 12.00 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Filmmuz. 16.02 Gram. 16.55 Gram. 17.10 Kamermuz. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 21.00 Ork. cone. 22.15 Kamer muz. 484 m: 12.00 Strijkork. 13.10 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gregoriaanse liederen. 17.10 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.30 Gram DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.30 V. d. vrouw. 17.50- 18.00 Opsp. dienst. 20.00 Joum. 20.15 TV- spel. 20.55 De familie Schölermann. 21.15 Filmprogr. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Caus. 19.30 Nws. 20.00 Speelfilm 21.30 Vergeet niet te lezen. 22.00 Nws. en journ. Scheepsberichten ma zeven AAGTEDIJK 5 te Colombo. AALSUM 6 te Hongkong. AARDIJK 4 v. Antw. n. New York. ALGENIB 6 te Marseille. AMERSKERK 4 v. Pt. Elizabeth n. East London. ANGOLAKUST 6 te Takoradi. ARENDSKERK 5 te Fremantle. BALONG p. 2 Straat v. Messina n. Port Said. BAWEAN 5 te Laltimore. BLOEMFONTEIN 5 v. Kaapstad n. Pt. Elizabeth. BOISSEVAIN 4 v. Mauritius n. Singapore. CALTEX LEIDEN 5 Malta gepass. CALTEX THE HAGUE 5 te Durban. CARRILLO 6 te Balboa. CASAMANCE 5 te Ziquinchor.' CRANIA 4 te Lissabon. DIEMERDIJK 6 te Cristobal. ELIZABETH 5 v. Honolulu n. Osaka. HAULER WIJK 5 v. Batonrouge n. Denem. HEEMSKERK 5 te Sinagpore. HERMES 5 v. Fuchall n. Barbados. HYDRA p. 5 Martinique. JAVA 4 v. Surabaja n. Makassar. KARA 4 te Maracaibo. KARIMUN 4 v. Padang n. Aden. KENNEMERLAND 4 v. Las Palmas n. Am sterdam. KONINGSWAARD 6 te Kaapstad. KOTA BAROE 5 v. Tj. Priok n. Cheribon. LAAGKERK 6 te Colombo. LAERTES p. 6 Sabang n. Aden. KORENIA p. 5 Tunis n. Perz. Golf. LE7KHAVEN p. 5 Fernando Noronha n. Las Palmas. LEUVEKERK p. 5 Ouessant. LIMBURG 5 v. Djeddah n. Suez. LOUIS LANTZ p. 4 Dakar n. Emden. LUTTERKERK 5 v. Genua n. Port Said. MARNELLOYD 5 v. Suez n. R'dam. MUIDERKERK 4 te Port Said. MEERKERK 6 te Lorenzo Marques. MIJDRECHT 4 Miami n. Houston. NIAS 6 te Mombassa. NOORDAM 4 v. New York n. R'dam. NOORDZEE 5 v. Algiers n. Genua. OMALA 5 v. Rio de Janeiro n. Curasao. ORANJE p. 5 Gibraltar n. Genua. ORANJE-NASSAU 4 te Curasao. ORANJESTAD 4 v. Paramaribo n. Trinidad. ORION 6 te Piraeus. PENDRECHT 7 te Port Said verw. PEPERKUST 5 v. 3orleaux n. Dakar. PERNA p. 5 Str. Ormoesz ri. Abadan. PHRONTIS 5 v. Suez n. Tjeddah. POLYPHEMUS p. 5 Gibraltar. PURFINA HELLAS 5 ten anker Suez. ROEBIAH 5 v. Port Said n. Napels. RIJNDAM 6 te New York. SALOUM 4 v. Duinkerken n. Rouaan. SIBAJAK 5 v. Aden n. Suez. SLAMAT 6 te Singapore. SLIEDRECHT 5 te New York. SOLON 5 te Antwerpen. STAD GOUDA 4 te Le Havre. STAD ROTTERDAM 6 te Pepel. STATENDAM 4 te New York. STRAAT MADURA 6 te Aleppv. SUNETTA 5 te Suva. TAPPANZEE 6 te Vera Cruz. TARAKAN 5 te Suez. TEIRESIAS p. 5 Guardafui n. Penang. TELAMON 5 Tobago n. A'dam. VASUM p. 5 Kp. Finisterfre. WATERLAND 6 te Ilheos. WATERMAN 5 te Surabaja. WILLEM RUYS 4 v. Belawan n. Colombo. WILLEMSTAD p. 5 Ouessant n. Madeira. WONOSARI 5 te Port Said. WONOSOBO 4 v. Singapore n. Cebu. ZONNEKERK 5 v. Suez n. Aden. ZUIDERKRUIS 5 te Port Said. ALHENA 4 v. R'dam n. Bremen. ALMDIJK 4 te R'dam. ARGOS v. R'dam n. Oran. DINTELDIJK 4 v. R'dam n. Hamburg FRAVIZO 4 v. A'dam n. Valencia HECTOR 6 te R'dam. HECUBA 4 v. R'dam n. Bremen. Pf Amerikaanse Democratische par tij he' ft zaterdag de „veiiigheidsma- me van vice-president Nixon en wijlen senator McCarthy als een factor aan gemerkt waaraan de vernietiging van net moreel van de Amerikaanse geleer den en de vertraging van vele weten schappelijke programma's mede is toe te schreven. Dit meldt Reuter. Het orgaan van het Democratische nationale comitié, ..Democratic Digest", laakt o.m. de behandeling van dr. Ro bert Oppenheimer en dr. Edward Con don. Dit optreden had ten doel het pu bliek te laten zien, dat de Republikei nen „niet zachtzinnig voor communis- *elL" waren- „Democratie Digest" schrijft, dat, volgens de geleerde Ed- war '.Te.ll6r- dank zij dr. Condon de ver vaardiging van de waterstofbom met minstens een jaar bespoedigd is. Bij de N.V. Jansen en Jilanus te Vrie- zenveen zijn 21 werknemers ontslagen na een sympathiestaking. Aan een aan tal arbeiders werden andere werkzaam heden opgedragen dan zij gewoon zijn te doen, toen gewacht moest worden op garens voor een grote order. Deze ar beiders wensten dit andere werk echter niet uit te voere:., waarop drie mensen ontslag werd aangezegd. De overige per sonen uit deze groep, totaal 18 man gin gen, hierop in sympathiestaking. Ook deze zijn toen ontslagen. Brigade-generaal J. A. Barclay heeft volgens Reuter in Chicago bekendge maakt, dat de Amerikaanse troepen in Europa in het komende néjaar zullen worden uitgerust met ballistische pro jectielen van het type Jupiter, die een reikwijdte hebben van 2.400 km. Generaal Barclay, die plaatsvervan gend bevelhebber is van de organisatie die zich bezighoudt met de ontwikke ling van de Jupiter, zei dat dit projec tiel reeds in produktie is genomen door de Chryslerfnbrieken in Detroit. Hij ver klaarde voorts, dat de N.A.T.O. zal moeten uitmaken waar de projectielen precies gestationeerd moeten worden. KABYLIA 6 v. R'dam n. Stockholm. KOROVINA 4 te R'dam. LIBERTY BELL 4 te R'dam. MAASLLOYD 4 v. R'dam n. Londen. MERWELLOYD 4 v. R'dam n. New Orlean». OOTMARSUM 4 te A'dam. PIETER-S 4 v. R'dam n. Swansea. PRINS WILLEM IV 5 te R'dam. SEVEN SEAS 4 v. R'dam n. Halifax. STAD ALKMAAR 6 te IJmuiden. STEENWIJK 4 v. A'dam n. Hamptonroadf. WELTEVREDEN 5 te R'dam. WESTERDAM 4 v. R'dam n. New York. ARGOS 4 te Rotterdam. CALTEX UTRECHT 3 v. R'dam n. Bruns- buttel. WAAL 3 v. R'dam n. A'dam. AGAMEMNON 2 v. New Orleans n. La Guaira. ALUDRA 3 v. Norfolk n. Nederland. ARTEMIS 4 te Miragoane. ATTIS 5 te Georgetown verw. BENGKALIS 3 v. Le Havre n. Hamburg. BONITA 3 v. Pto Barrios n. New Orleans. BREDA p. 3 Jamaica n. Le Havre. CALAMARES 4 te Pto Barrios. CAPTAIN COOK 3 v. Aden n. P. Said. COOLSINGEL 3 v. Pto Ordaz n. Morris- ville. CORYDA 3 v. Singapore n. Brisbane. ESSO AMSTERDAM 3 v. Aruba n. R'dam. FELIPES 4 te Woodlands. JASON p. 3 Jamaica n. Houston. JOSEPH FREERING 3 v. Monrovia n. IJmuiden. KEIZERSWAARD 3 ten anker Rouaan. KELLIA p. 3 Aden n. Mena al Ahmadi. KRYPTOS 5 te Curagao verw. LISSEKERK 3 v. Aden n. Suez. MAASDAM 3 v. New York n. Kingston. MONTFERLAND 3 v. Las Palmas n. A'dam. MUNTTOREN 4 te Curagao. NESTOR 4 te Baltimore. PAPENDRECHT 4 te Pta Cardon. POLYDORUS 3 v. New York n. Alexan- drië. ARNHEM 5 te Galveston verw. 5 - 3 te Point Tosco. WATERLAND 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. WIELDRECHT 3 v. Bremen n. Sidon. WONOSARI 4 te Alexandrië. KATOENNOTERING ROTTERDAM, A jan. U.S.A. strict middling 1-1/32 inch staple f 2.89 (onv.); Mexicaanse strict middling 1-1/32 inch f 2.89 (onv.) per kg. MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 4 jan. Alle noteringen onveranderd. PLUIM VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 4 jan. Aangevoerd 25.200 stuks. Prijzen: witte kippen f 1.85—1.90, gekleurde kippen f 1.801.85, slachtkuikens f 1.852.00 per kg lev. gew., tamme konijnen f 4.258.50 per stuk. VEEMARKT UTRECHT, 4 jan. Aange voerd 3229 dieren. De prijzen waren voor: melk- en kalfkoeien f 1225800, kalfvaar- zen f 1000750, vare koeien i 825600, pinken f 575375, stieren 700450, gras- kalv. f 400200, nucht. klav. f 6038, schapen f 10580, lammeren f 9585, drachtige zeugen f 350—225, ijpers 90— 50, Londense varkens f 10065, biggen f 4530, bokken of geiten f -.010, vette koeien per kg gesl. gew. 1ste kw. f 3.00 3.25, 2de kw. f 2.75—3.00, 3de kw. i 2.50— 2.70; vette kalv. per kg lev. g'nv. le kw. f 2.60—2.85, 2e kw. f 2.40—2.60, 3e kw. f 2.102.30; ucht. kalv. per kg lev. gew. le I-W. f 1.50, 3e kw. f 1.25; zware varkens per kg lev. gew. f 1.53—1.58; slachtzeugen per kg lev: gew. f 1.401.45; jonge siacht- zeugen per kg lev. gew. f 1.46—1.54; zouters per kg lev. gew. f 1.621.54. OVERZICHT GRAANMARKT. AMSTER DAM, 4 jan. Granen. Gedurende de afgelo pen week bleef de handel in buitenlandse granen over het algemeen rustig. In Plata- maïs ging weinig om. Loco noteerde f 29.50, ca. 10 januari verwacht f 28.80, eind jan.- begin febr. verwacht f 28.90, aflading dec. en jan.-febr. f 28.90 en febr.-maart f 29.25. Voor Amerikaanse No. 2 maïs in aange komen boten bestond tamelijk belangstel ling en hiervoor werd f 24.65 betaald, ter wijl tegen het slot f 24.75 werd gevraagd. Aflading dec.-jan. en jan.-febr. noteerden f 24.75 en febr.-maart f 25.00, doch hiervoor bestond minder attentie. Amerikaanse No. 3 gerst trok de meeste kooplust voor sto mend goed. Stomende boten noteerden f 24.85, aflading dec.-jan. f 24.90, jan.-febr. f 25.00 en febr.-maart f 25.10. Voor Plata- gerst kwam meer belangstelling voor boten spoedig verwacht, welke f 27.50 noteerden. Aflading dec.-jan. noteerde f 26.75, jan.- febr. en febr.-maart f 26.60. Milocorn sto mend werd aangeboden voor f 23.25, afla ding dec.-jan. voor f 23.00, jan.-febr. voor f 22.90 en febr.-maart voor f 23.00. No. 3 N.-Amerikaanse 36 pounds haver stomende posities werden geoffreerd voor f 24.25, voor welke prijs ook aflading dec.-jan. en jan.-febr. te koop waren. Voor 52/53 kg Platahaver stomende posities werd f 24.25 gevraagd en voor verdere afladingen even eens f 24.25. Platarogge op aflading dec.- jan., jan.-febr. en febr.-maart werden aan geboden voor f 21.60. Inlandse granen had der een kalm gestemde markt. Inlandse 55/56 kg haver noteerde per directe leve ring f 26.75 spoorvrij en op levering jan.- april f 27.00, eveneens spoorvrij. Voor rogge directe levering werd f 20.25 gevraagd en levering febr. f 20.50, alles spoorvrij. In landse wintergerst werd per directe leve ring aangeboden voor f 25.00 en op leve- riI3lf. voor f 25.25, eveneens spoorvrij. Fijne zaden. Karwijzaad liep ca f l.uO in prijs terug, op welk prijsniveau het een en ander gedaan werd. Blauw maanzaad aanvankelijk zeer vast gestemd en ca f 5.00 hoger betaald. Daarna werd de stemming echter weer flauwer, zodat ca f 2.00 van het behaalde avans verloren ging. Geel mosterdzaad onveranderd genoteerd, met zeer stille handel. De prijs voor kanarie zaad kon zich amper handhaven, ondanks kleine aanvoeren op de binnenlandse mark ten. CACAOMARKTOVERZICHT. (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenfeld). In de week van 28 dec. t.m. 3 jan. was de stemming op de cacaomarkt kalm. De druk van stomende en dichtbijzijnde posities be gon echter iets af te nemen, waardoor de Vn" .df ,markt goed prijshou- «Ihd bleef. De totale aankopen van Accra en Lagos waren eind december 1957 216893 d0ecembegrelei95e6n 3°3"5 t0" per Ultim° Olie. vetmarkt De laatste weken van het jaar gaven, zoals te verwachten was, een rustige markt voor oliën en vetten te zien. Er ging slechts weinig om en de prijzen veranderden niet veel Noord-Amerikaanse talken zijn, na een kleine verdere daling, tete aangetrok ken en daarmede weer op het vorige slot aangeland. In de plantaardige sek- tor is de stemming eerder iets gemak- .niï Als we de Prijzen van begin 195 vergelijken met die van eind 1957, krijgen we in grove Fj1 en het volgende resultaatCocosolie praktisch onver- anderd, palmolie en talk iets lager; traan behoorlijk lager; liquide oliën aanzienlijk lager. De resultaten voor wandel zijn in 1957 achtergebleven bij die van 1956, doch veelal toch nog vrij redelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4