Lorraine Crapp sneller dan Cockie Gastelaars Jeugdige Bakker grijpt de Amsterdamse damtitel Levenswerk van Sam Goiter CITY OF HOPE sanatorium in Californië Alle onkosten worden giften bestreden uit c D C c D ZcrgMje erbij \mt! Desondanks hoopvolle prestatie van Nederlandse zwemster De Jong boekt damsuccessen Bescheiden rol voor Nederland Tegenstander Van der Heide mist kans op remise Drastisch voorstel uit de Bolswarder landbouwkringen SPORTWEEKEINDE IN CIJFERS Nederlaag op eerste wedstrijd Kikvorsen winnen polotoernooi Courses Hilversum Gemeentesecretarissen jubileerden Geen belasting betalen zolang de melkprijs garantie niet rond is In 15 jaar versmelting van de economieën der communistische landen K.N.V.B.-beker AMATEURS I I I Belgische triptiek verkocht MAANDAG 6 JANUARI 1958 PAGINA 6 Te Klimmen en Vaals Tweede klasse WEST 1 WEST II Veel leren en veel zien Het afmeren van een schip is vakwerk, dat grondig geleerd moet worden. Wie bij de Marine is leert veel, hij wordt een vakman op zijn gebied en... hij ziet nog eens wat van de wereld. Zend deze COUPON aan: OOST KONINKLIJKE MARINE Het eersti treffen tussen de wereld recordhoudster Lorraine Crapp en Coc kie Gastelaars in Sydney is in een over winning van de Australische zwemster geëindigd. Op de openingsdag van de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales in het North Sydney-zwembad (55 yards, brak water) kwamen Cockie Gas- telaurs en Corrie Schimmel op de 220 yards vrije slag uit tegen Lorraine Crapp en Sandra Morgan. Lorraine Crapp werd eerste in 2 min. 21.4 sec. De tijd van Cockie Gastelaar, die tweede werd, was 2.22.8. Sandra Mor gan, het vijftienjarige zwemstertje, tikte als derde aan met een ruim verschil voor Corrie Schimmel. Het wereldrecord staat op naam van Lorraine Crapp met 2.19.1. Het Neder lands record op de 200 meter (1.168 me ter minder dan 220 yards) is met 2.22.6 in het bezit van Corrie Schimmel. Deze tijd werd in december 1956 op een 25 meterbaan in Naarden gemaakt en re latief is de prestatie van Cockie Gaste laars dus beter. De 2.22.8 van de Schiedamse zwem ster ligt onder de limiettyd, welke voor het Europees record 200 meter op 2.23.7 is gesteld. De prestatie van Cockie Gas telaars kan echter niet voor erkenning als Europees record in aanmerking ko men aangezien de LEN evenals de (Van onze dammedewerker) Een zonderling openingsrepertoire werd de Blankenaar-speler Van der Sluis wel heel noodlottig in het voort gezette Kerst- en Nieuwjaarstoernooi om de C.C.-Cup. Met twee dotfr blun ders ontsierde verliespartijen werd hij uit de kopgroep gewipt en viel hij terug naar de grote groep volgers. Zijn di recte concurrent, de Haarlemse oud kampioen van Nederland. Wim de Jong, deed het beslist beter. Met zijn op rit me ingestelde positiespel overmeester de hij zijn tegenstanders. Juist door het volstrekte falen van Van der Sluis kwam hij eenzaam op kop. Met nog slechts twee ronden te spe len werd het wel duidelijk dat hem de eerste plaats vrijwel zeker niet meer eal ontgaan. De volledige resultaten van de in dit Weekeinde gespeelde partijen werden als volgt: A. Luthart—F. J. Trompen 1—1, D. G. Kiewitt—Wim de Jong 0—2, F. Jonge dijkRud. Berk 02, J. van Straalen H. J. van Berk 2—0, P. van Heerde— B. Berk 1-1, W. F. van der SluisAebe de Jong 02, F. J. TrompenAebe de Jong 02, B. BerkW. F. van der Sluis 11, H. J. van BerkP. van Heerde 1—1, Rud. BerkJ. van Straalen 02, Wim de JongF. Jongedijk 11, A. Luthart—D. G. Kiewitt 0—2, F. Jonge dijk—F. J. Trompen 1—1, D. G. Kiewitt —F. J. Trompen 20, Aebe de Jong B. Berk 11, F. Jongedijk—A. Luthart 11, W. F. van der SluisH. J. van Berk 02, J. van StraalenWim de Jong 02, P. van HeerdeRud. Berk 0—2. De volgorde der deelnemers aan dit Kerst- en Nieuwjaarstoernooi om de C.C.-Cup werd hierdoor als volgt: Wim de Jong (Haarlem) 14 punten uit 8 partijen. H. J. van Berk (Haar lem) en D. G. Kiewitt (Alkmaar) 11 punten uit 9 partijen, W. F. van der Sluis (Amsterdam) 10 punten uit 8 par tijen, P. vxan Heerde (Amsterdam) en A. de Jong (Haarlem) 10 pnt uit 9 par tijen, Rud. Berk (Amsterdam) en J. v. Straalen (Oude Niedorp) 9 punten uit 9 partijen, B. Berk (Amsterdam) 8 pun ten uit 9 partijen, F. Jongedijk (Am sterdam) 7 punten uit 10 partijen, A. Luthart (Uithoorn) 4 punten uit 9 par tijen en F. J. Trompen (Amsterdam) S punten uit 8 partijen. Het internationaal waterpolotoernooi fn het Sportfondsenbad te Amersfoort is gewonnen door het Kikvorsen-team, dat in de beslissende wedstrijd tegen de Duitse ploeg Rote Erde een verdiende overwinning van 8-4 behaalde. In deze wedstrijd, o.m. bijgewoond door Frans Kuyper, de trainer van het Nederlandse zevental, heeft de snelheid van de Kikvorsen gezegevierd over de Duitse taktiek. Rote Erde poogde de aan vallen rustig op te bouwen en voor het doel net zo lang te combineren tot een der voorwaartsen een schietkans kreeg. In de eerste helft kon Rote Erde het lang niet bolwerken. Vooral Muller was zeer produktief en hij bracht de stand op 4-0. Ram en Lamme zorgden ervoor, dat de Kikvorsen met een 6-0 voor sprong konden gaan rusten. In de tweede helft zakte het tempo. Toen kreeg Rote Erde meer vat op het Nederlandse spel. Tegenover doelpunten van Muller en Luchs stelden de Duitsers nu vier tref fers. Een moment uit de bekerwedstrijd in Engeland tussen Fulham en Yeovil, die zaterdag in Londen is gespeeld. We zien hier de linksbinnen van Fulham, Haynes in duel met de twee verdedigers van Yeovil. FINA heeft besloten alleen records op meterafstanden te erkennen, wanneer zij op een baan van 50 meter zijn ge maakt. Guthrie, de trainer van Lorraine Crapp, toonde zich na afloop verrast over het zwemmen van Cockie Gaste laars. „Haar tijden zullen in de komen de weken nog veel beter worden" was zijn oordeel. Hij voegde eraan toe, dat Lorraine Crapp had gezwommen voor "wat zij waard was, maar dat ook zij haar topvorm nog niet heeft bereikt. De Sun Herald, een dagblad in Syd ney, schreef, dat de Nederlandse zwem sters haar eerste start in Australië on der verre van gunstige omstandigheden maakten. „Behalve het gemis aan wed strijden in grote open bassins gedurende de laatste maanden en de vermoeiende reis naar 'n geheel ander klimaat, heeft het Nederlandse groepje siinds zijn aan komst al een volledige rondreis gemaakt langs persconferenties, radio-interviews en televisie-uitzendingen", aldus de Sun Herald. In het Antwerpse sportpaleis zijn za terdagavond voor 10.000 toeschouwers internationale wielerwedstrijden gehou den, met als hoofdnummer een wed strijd achter grote motoren om de „Grote Prijs Victor Linart". Aan de strijd namen tien renners deel, onder wie de wereldkampioen Depaepe en de Nederlanders Koch, Wierstra en Vrees wijk. Koch en Wierstra bereikten de finale. In de manches over 20 km ein digden zij resp. als derde en tweede. De finale over 30 km werd een triomf voor de Fransman Godeau. Hij reed de afstand in 26 minuten en 21.6 seconde. Verschueren werd met een achterstand van 15 meter tweede. Depaepe (op 110 meterderde, Marsel.1 (op 1 ronde en 130 meter) vierde, Koch vijfde zijn achterstand was 1 ronde en 215 meter en Wierstra zesde. De „troostwedstrijd" werd gewonnen door de Duitser Petry. De rit ging over 20 km en de tijd van Petry was 17 min. 34.6 sec. Vreeswijk eindigde op de derde plaats achter Janssens (België) maar voor de Duitser Schiller. In het programma was voorts een in ternationale omnium voor ploegen opge nomen. Het Nederlandse koppel Derk- senSchotman werd derde. De Belgen Van Steenbergen n De Bakker triom feerden. Zij wonnen alle onderdelen. Het Zwitsers-Duitse koppel Plattner Potzernheim plaatste zich als tweede e> de Fransen Bellenger en Gerard ein digden op de vierde plaats. (Van onze dammedewerker) Het was wel even een merkwaardig gezicht toen de forse voorzitter van de Amsterdamse Dambond, R. C. Keiler, de nietige hand van de blonde jeugddam- kampioen van Amsterdam, Dirk Bakker, schudde. Een dammer met een grote staat van dienst feliciteerde deze nieuw komer, sinds kort ook ziin clubgenoot in „Gezellig Samenzijn", met het be halen van zijn eerste titel. Terecht werd mentor Herman de Jongh nog even ge memoreerd als diens grote raadgever. Dat Bakker zijn lessen goed heeft be grepen bleek tijdens de laatste ronde van dit jeugddamtoernooi. Als een bekwaam meester bracht hij, middels de „Coup de la Bombe", een schijf van Van der Heide in gevaar. Deze jongeman kon zich op het goede moment van remise verzekeren, doch stond bepaaldelijk zo onder druk, dat hij het offer en de daarop volgende brilstand overzag. Rustig schoof Bakker daarna de beide winstpunten naar zich toe en legde daarmede tevens beslag op de kampioenstitel. Zijn concurrenten immers hadden het elkaar zo lastig ge maakt, dat hun resultaten precies in de kaart van Bakker kwamen. Udo zag zijn kans schoon in een door braak naar de damlijn. Hij overzag echter een eenvoudige omhaal en kwam door deze weerleging inplaats van op winst precies op verlies te staan. Nog fraaier was de prestatie van de talent volle De Rooij tegen titelhouder Kie kens. Laatstgenoemde had een gedurfde korte vleugelopsluiting aanvaard en dreigde met verraderlijke combinaties. Nuchter weerstreefde De Rooij dit spel en kwam geleidelijk in een gewonnen positie. Het afspel behandelde hij al even correct, zodat de winstpunten hem volkomen verdiend toevielen. De laatste resultaten van dit zeer spannend verlopen jeugddamkampioen- schap van Amsterdam waren als volgt: Udo-Vader 2—0, Vreeburg-De Rooij 0—2, Vreeburg-Kiekens 0—2, Slijkerman- Udo 2—0, Van der Heide-Bakker 02, Kiekens-De Rooij 02. De uitgestelde partij tussen Van der Heide en De Rooij zal nu moeten be slissen welke jeugdige speler als tweede afgevaardigde of als reservespeler zal mededingen in het eerstvolgende jeugd damtoernooi om het persoonlijk kam pioenschap van Noord-Holland. De win naar daarvan verwerft zich dan het recht om mee te mogen spelen in het De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden: Operaprijs, 1980 m: 1. Verdi (J. Bakker) 3.09 1.37.4; 2. Unique Hanover; 3.. Viva The Saint. Tot. winn. 13.80, pi. 5.70 3.50, gek. 108, cov. 4.80. Aidaprijs, 1980 m: 1. Uranie Hollandia (P. Heynen) 3.11.8 1.36.9; 2. Ubina: 3. Uppsala Pluto. Tot. winn. f6.20, pi. 2.60 3.10 2.80, gek. 8.90, cov. 8.90. Troubadourprijs, 1980 m: 1. Tender Erebus (M. Vergay) 3.09.4 1.34.5; 2. Uno Pronto; 3. Tamara Norton. Tot. winn. i 6.70, pi. 3.30 2.90 3.90, gek. 11.60, cov. 8.—. Falstaffprijs, 2360 m: 1. Sieger (J. Wage- naar jr.) 3.50.4 1.37.6 2. Ugoldman K; 3. Unwaersfugel S. Tot. winn. f2.70, pi. 1.40 2.10, gek. 6.10, cov. 5.50. La Traviataprijs, 2360 m: 1. Simone (A. R. Nottelman) 3.44.— 1.34.9 2. Tom Mix; 3. Unita Zora. Tot. winn. f 1.90, pi. 1.30 1.40 2.30, gek. 2.70, cov. 3.70. Otelloprijs, 2360 m: 1. Sunny Boy (M. Ver gay); 2. Quick Jimmy; 3. Oscar. Tot. winn. 7.20, pi. 2.50 1.90 5.20, gek. 6.70, cov. 5.40. Rigolettoprijs, 1960 m: 1. Rudoli G (W. Brouwer) 3.06.9 1.34.4, 2. Sally's Bertha, 3. Rocena. Tot. winn. 7.40, pi. 2.50 2.60 3.80, gek. 7.50, cov. 8.10. Giuseppe Verdiprijs, 2860 m: 1. Qui Suit (A. R. Nottelman) 4.39.6 1.37.1; 2. Sandra; 3. Rob. Tot. winn. f 1.60, pi. 1.30 1.80, gek. 3.80, cov. 3.40. Totale omzet: f 120.634.50. toernooi om de titel van jeugddamkam- pioen van Nederland. De voorlopige eindstand van dit jeugd damtoernooi om het persoonlijk kam pioenschap van Amsterdam werd aldus: Dirk Bakker Slijkerman De Rooij Udo Kiekens Van der Heide Vader Geuns Vreeburg 8 8 7 8 8 7 8 8 8 0 1 1 2 3 3 5 7 8 14 12 11 11 8 7 5 2 0 De gemeentesecretaris van het zuid- Limburgse dorpje Klimmen, de heer J. F. Eussen, heeft zaterdag een vrij zeldzaam jubileum: het veertigjarig secretarisschap gevierd. Des morgens werd ter dankzegging een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor M. A. J. W. Spaetgens in de kerk van Klimmen. Nadien werd een speciale zitting van de raad, gehouden en tenslotte was er een feestelijke receptie. Tijdens de raadsvergadering werd de jubilaris ge huldigd door de burgemeester van Klimmen drs. H. Ph. M. Schmedding, die tevens bekendmaakte, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Eussen de gouden eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau te verlenen. Het gemeentepersoneel bood bij monde van de heer F. Smeets een fraai cadeau, in de vorm van een gouden vulpenset, aan. Na de officiële huldiging volgde een overweldigend drukke receptie, waarop vele burge meesters en secretarissen van de buur gemeenten verschenen. Ook een depu tatie van de vereniging van gemeente secretarissen kwam ter receptie, als ook de plaatselijke geestelijkheid. In Vaals jubileerde op dezelfde dag eveneens de gemeentesecretaris de heer W. J. H. Heuschen. Hij vierde zijn veertigjarig jubileum als gemeen te-ambtenaar. Zijn hele ambtelijke loop baan, in 1950 bekroond met het secre tarisschap, doorliep hij op de secreta rie te Vaals. Het was om deze reden, dat Vaals in al zijn verscheidenheid op de re ceptie precent was. Daar verschenen ook de oud-burgemeesters van Vaals de heren H. J. Rhoen en mr. C. J. G. Beeht, thans burgemeester te Tilburg. Aan de receptie ging een feestelijke raadszitting vooraf, tijdens welke burge meester J. Maenen van Vaals namens het gemeentebestuur, loco-secretaris J. Bovendeert namens het gemeente-per soneel en raadslid H. Prevoo namens de raad woorden van hulde tot de ju bilaris richtten en hem waardevolle geschenken overhandigden. Het jubi leumfeest te Vaals werd even eens begonnen met ee? plechtige hoog mis tot dankzegging, die pastoor P. H. Prickaerts in de St. Pauluskerk te Vaals tot intentie van de jubilaris opdroeg. Te Londen is zaterdag in de ouderdom van 75 jaar overleden Lord Waverley, die van 1943 tot 1945 Brits minister van financiën is geweest. Hij heette toen Sir John Anderson. Irak. T- Honderden huizen ten noor den van Bagdad zijn als gevolg van zware regenval ingestort. Er zijn ver scheidene doden en vele duizenden dak lozen. II..IU.I.V.1.1 Twee beelden van een van de groepen die in het kader van het Geofysisch Jaar onderzoekingen verrichten aan de Zuidpool zwaar werk door de tegenslagen van bittere koude en moeilijk terrein. Óp de bovenste foto een paar leden van de bemanning van de Amerikaanse ijsbreker „Glacier" bezig met het moeizaam vervoeren van voorraden, in dit geval een vat olie. Op de onderste foto: een korte adempauze met een blikje bier bij een verwarmend houtvuur. Bang dat het vuur door het ijs heen brandt behoeft men niet te zijn De besturen van de afdelingen Bols- ward en omstreken van de Friese maatschappij van landbouw, de christe lijke boeren- en tuindersbond en de aartsdiocesane r.-k. boeren- en tuin dersbond hebben een oproep gezonden aan de hoofdbesturen van de Friese maatschappij van landbouw, de Friese C.B.T.B. te Leeuwarden, aan het hoofd bestuur van de A.B.T.B. te Arnhem en aan de landbouwvakpers. Daarin stel len Zij de leden dezer organisaties en de niet btj de organisaties aangesloten belanghebbenden voor, „de betaling van nog verschuldigde belasting aan de overheid op te schorten tot op het tijdstip, dat de regering haar achter stallige verplichtingen inzake de melk prijsgarantie zal hebben nagekomen". Nog geen der drie hoofdbesturen heeft zich over deze affaire uitgespro ken. Het bestuur der Friese C.B.T.B. zal de zaak eind volgende week in een vergadering bespreken. Het hoofdbe stuur van de A.B.T.B. vergadert in het begin van de daarop volgende week en zal dan mogelijk ook aandacht aan de ze kwestie schenken en overleg plegen met de katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond, waarvan de A.B.T.B. deel uitmaakt. Ter toelichting hebben de besturen der afdelingen te Bolsward o.m. mee gedeeld, dat de nijpende problemen bij de veehouderij in het begin van de win terperiode 19571958 en de zorgen, waarmee velen 1958 zijn ingegaan, voor hen aanleiding zijn geweest tot een samenspreking. Het hoofdonderwerp daarvan was de benarde financiële po sitie van vele veehouders, niet alleen in de omgeving van Bolsward, maar over geheel Nederland, en in het bij zonder de liquiditeitspositie. De oogsten waren het afgelopen seizoen matig tot slecht; in het najaar van 1957 waren de weersomstandigheden voor het vee even slecht als het voorgaande jaar, met als gevolg een veel te vroege stal- periode. De opbrengst uit de afzet van vee bleef voor velen beneden verwach ting; de melkprijzen liggen eind 1957 nauwelijks boven de zomerprijzen. Voor het betalen van pachten en interesten hebben vele veehouders de laatste li quide middelen uit handen moeten ge ven. De uitbetaling van het verschil tus sen de reeds ontvangen prijs voor de melk en de garantieprijs zou, zo me nen de afdelingsbesturen, vele vee houders zorgen en kosten voor het winterhalfjaar kunnen besparen. Een voorschot van de regering op dit toe gezegde inkomen leek, op grond van het antwoord van minister Mansholt op een hem in april 1957 te Leeu warden gestelde vraag, niet uitgeslo ten. Doch een en ander werd niet verwezenlijkt. Loon- en andere kosten stegen echter voortdurend en een nieuwe stijging van loonkosten is weer in zicht. Betogen van de minis ter, dat de lege schatkist het niet mo gelijk maakt een voorschot uit te be talen, zijn volgens de afdelingsbestu ren niet steekhoudend. De afdelingsbesturen wekken daarom de leden-veehouders der organisaties en niet-aangesloten veehouders op, ge zamenlijk invloed uit te oefenen, opdat ,,de regering tegenover ons ten spoe digste de toegezegde en reeds verval len verplichtingen nakomt". „De ver plichtingen, ons door de regering opge legd, zijn nagekomen", aldus de afde lingsbesturen. LOS ANC ,ES, december. Ruim 50 jaar geleden arriveerde als een van de vele emigranten, die toen als nu naar de V.S. kwa men om hier een nieuw leven te begin nen, een 16-jarige jongen in Chicago. Sam Goiter, van Russisch-Joodse af komst, had op dat moment nog maar S 4 op zak. Maar hij was een harde werker, intelligent en eerzuchtig, en kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog had hij zich een leidende positie veroverd in een textielfabriek. Weinig kon hij toen vermoeden, dat in diezelfde tijd, een paar duizend mijl van zijn woonplaats verwijderd, iets plaats vond, dat zijn gehele leven zou veran deren. Iets waardoor Sam Goiter, die voorbestemd scheen de hoofdpersoon te worden van een der vele succesverha len ver de arme emigranten-jongen, die het tot miljonair bracht, in plaats daarvan werd opgenomen in de rangen der weldoeners van de mensheid. Omstreeks 1912 verbreidde zich het gerucht onder de talrijke tuberculose patiënten in het oosten en noorden der V.S., dat Los Angeles een soort wonder- klimaat had, dat door zijn zon en zui vere lucht een geneesmiddel voor hun ziekte zou wezen. Hoe was dit gerucht ontstaan? Ja, hoe ontstaan alle geruch ten! Een feit is, dat vele lijders aan die, toen nog vrijwel ongeneeslijke ziek te z:' "i aan deze strohalm vastklamp ten en vaak met opoffering van hun laatste bezittingen naar het westen trok ken. Maar het wonder, dat zij van het klimaat verwachtten, bleef uit. Er wa ren er die, zonder middelen van be staan, zonder familie of vrienden, let terlijk. in de straten stierven. De toestand werd tenslotte zo onhoudbaar, dat enke le Joodse zakenlieden de hoofden bij el kaar staken en een som geld bijeen brachten, waarmee zij in de woestijn, aan de voet van de San Gabriel Moun tains, een 35 ha üroot terrein kochten, waar, in inderhaast opgeslagen tenten, de fysiek en materieel meest hopeloze gevallen werden opgenomen. Langzamerhand groeide uit dit primi tieve begin een klein sanatorium. En zo vond Goiter het in 1926, toen hjj naar Californië kwam voor rust en herstel van gezondheid. Op dringend verzoek van enkele vrienden nam hij voor drie maanden de taak op zich het sanato rium, dat diep in de schuld zat, te re organiseren. De drie maanden zijn ruim dertig jaar geworden en het pretentie loze sanatorium is uitgegroeid tot een instituut dat wel uniek in de wereld genoemd mag worden, The City of Hope. Ik had het grote voorrecht er te wor den rondgeleid om met eigen ogen en oren te kunnen vaststellen, dat het de ze naam met het volste recht mag dra gen. De dorre woestijn is omgeschapen in een park met bomen en bloemen, dat de omlijsting vormt van het uitgestrek te gebouwencomplex, dat de plaats heeft ingenomen van de provisorisch opgeslagen tenten van enkele decennia geleden. Dit gebouwencomplex is deels ziekenhuis deels onderzoekcentrum, waar in hypermoderne laboratoria ge leerden rusteloos zoeken naar nieuwe middelen en wegen om de kwalen van de mensheid te bestrijden, terwijl in hel Volgens radio-Boedapest stellen de landen van het communistische blok een gemeenschappelijk 15-jarenplan op voor de coördinatie van hun econo mieën. Dit meldt Reuter. Radio-Boedapest haalt een bericht aan van het officiële orgaan van de Hongaarse communistische partij, vol gens hetwelk het plan de periode tus sen 1960 en 1975 zal bestrijken. De communistische landen afzonderlijk zouden eigen ontwerpen maken die la ter tot een gemeenschappelijk plan zou den worden samengevoegd. Enschedese BoysVVO 41. Eerste klasse C: De Spechten- -Heer 1—2, VlissingenAlliance 1- -2, Maurits Spel. Emma 11. De Spechten 13 8 3 2 19 27—15 Spel. Emma 14 8 2 4 18 27—19 Alliance 12 8 1 3 17 22—12 Boxtel 12 6 3 3 15 23—21 MOC 14 7 1 6 15 25—21 Heer 15 7 1 7 15 29—27 Roermond 11 4 3 4 11 19—17 29—24 Vlissingen 14 4 3 7 11 Maurits 13 4 2 7 10 20—18 Valkenswaard 13 3 4 6 10 22—34 Kimbria 14 3 3 8 9 24-43 Brabantla 13 2 4 7 8 18—34 3—3 West II A: HBS—Laakkwartier (o.p.v. Laakkwartier). Oost A: Victoria BoysDOS 01 (gest. o.p.v. Vict. Boys). Zuid I A: SchijndelGemert 20. Zuid II A: WaubachStandaard 12, Chè- vremontWH 26, HoensbroekSchutters veld 3—1, Heksenberg—RKBSV 3—2, Wau- bachse BoysRKONS 31. B: Wittenhorst— Tiglia 1—0, RKDEVWilhelmina 1—4, Wit ZwartVenray 2—0. Spel. IreneOVCS 92, LindenheuvelHaslou 32. Vierde klasse F: BFCAmbon 32. Derde klasse B: CeleritasAlphen 31. C: ExcelsiorRKWIK 51. D: CoalDindua 31 Vierde klasse B: 's-GravenzandeHer mandad 04. Kruiser in de haven van Hamburg Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienst vakken als matroos, telegrafist, elektromonteur,radio-radarmonteur, machinist, schrijver, chauffeur, mari nier, vliegtuigmaker (-elektromon teur, -radio-radarmonteur, -foto- graaf), vliegverkeersleider enz. HET HOOFD MARINEWERVING BEZUIDENHOUTSEWEG 123 - DEN HAAG Verzoek» toezending inlichtingenboekje: Naam; Leeftijd: Straat; Plaats: ■2233-1 Derde klasse C: Spel. Doesburg—Apeld. Boys 11. Vierde klasse F: Afferden—RKGVV 4—1. G: WWNA—Driel 1—8. Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in of, beter nog, kom eens praten op een van de volgende adressen: Haarlem, Gemeentehuis, Afd. Mil. Zaken, dinsd. van 10.0012.00 uur, Politiebureau, Smedestraat 9, vrijd. v. 18.3021.00 uur. Beverwijk, Politiebureau, woensd. v. 12.0014.00 uur. Amsterdam, Marinewerf Kattenburg, dag. v. 8.3017.00 uur, zaterd. v 8.3012.30 uur, buitendien maand. v. 19.3020.30 uur en te 's-Gravenhage,1' Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123. ziekenhuis deze strijd op meer directe wjjze wordt gevoerd. De meer dan hon derd doktoren en geleerden, die in beide afdelingen werken, komen regelmatig bijeen, waardoor een zo nauw mogelijke samenwerking is verzekerd. The City of Hone legt zich uitsluitend toe op de bestrijding van vijf ziekten, tuberculose, kanker, hart-, borst- en bloedziekten. Men moet dus aan één daarvan lijden om als in- of externe pa tiënt te worden opgenomen, en men moet bovendien door de eigen huisdok ter zijn voorgedragen. Maar, en dit is het punt, waarop „eze inrichting zich van elke andere onderscheidt, men moet ook aan bepaalde economische voor waarden voldoen. Om er te worden op genomen moet men behoren tot wat de financiële middenstand genoemd zou kunnen worden, zij die vaak een eigen huis en een goed betaalde betrekking hebben, maar die, wanneer zij door langdurige ziekte worden getroffen, soms genoodzaakt zij: hun bezittingen te verkopen en zich diep in de schuld te steken om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Want medische verzor ging in al zijn facetten is in de V.S. zeer duur, en waar de armen in vele ziekenhuizen kosteloos terecht kunnen en de materiële kant van ziekte voor de zeer rijken uiteraard geen probleem vormt, is het die tussenklasse, die ge woonlijk in letterlijke zin het kind van de rekening wordt. Wat voor nut heeft het, zo rede neerde Sam Goiter, het lichaam te ge nezen, als in het proces de ziel scha de lijdt door de meris te belasten met ondraaglijke zorgen voor de toekomst. Er is in de City of Hope dan ook nog nooit een rekening uitgeschreven. De gehele behandeling en verzorging der zieken is gebaseerd op het principe van sociale rechtvaardigheid en eer bied voor de menselijke waardigheid. Vanzelfsprekend is dus bijvoorbeeld de helaas steeds toenemende gewoon te om patiënten me', nummers aan te duiden hier ondenkbaar. Ziekenzalen zijn er niet, alleen één- en tweeper soons kamers, die zoveel als met hygië nische eisen verenigbaar is, gezellig en huiselijk zijn ingericht. Alle ziekenver blij ven zijn gelijkvloers om de zieken uitzicht te geven op groen en bloemen en ze niet het gevoel te ge ven van alles te zijn afgesloten. Allen krijgen 's morgens een menu voor ont bijt, lunch en diner en kunnen daaruit hun keus maken. Deze menu's zijn voor allen hetzelfde, ook voor de medische staf, huishoudelijk personeel en bczQg» kers. Om de familieband zoveel mogelijk te handhaven moger. de naaste fami lieleden onbeperkt de zieken bezoeken en in de kinderafdeling worden de ouders zelfs aangemoedigd hun kin deren zoveel mogelijk zelf te helpen, en krijgen zij het nodige onderricht om dit deskundig te kunnen doen. In het kader /an dit streven is onlangs een enorm bungalowpark voor gebruik gereed gekomen, waar patiënten met het gehele gezin in 190 appartementen gehuisvest kunnen worden. Een eigen afdeling voor maatschappelijke zorg staat klaar om ontslagen zieken in dien nodig te helpen bij het zoeken naar werk en onderdak. Uiteraard wordt hier geen onder scheid gemaakt naar ras of geloof, en de integratie vormt hier geen probleem. Katholieke en andere geestelijken heb ben vrij toegang voor de geestelijke ver zorging van de patiënten en een kapel staat ter beschikking voor het houden van godsdienstoefeningen. De zieken komen niet alleen van overal uit de V.S., maar zelfs uit het buitenland, Zuid-Amerika. de Philippijnen, Indië, en onder de doktoren werken Zwitsers, Hongaren, Japanners, Chinezen zij aan zij met hun Amerikaanse confraters. Hoe komen de drie a vier miljoen dollar, die jaarlijks nodig zijn om dit grootse werk in stand te houden en uit te breiden bij elkaar? Deels wordt hierin voorzien door vaste bijdragen onder an dere van vakverenigingen en allerlei groepen als: clubs van volksdansers, een werkliedenclub „St.-Jozef", een klasse van een H.B.S. Filmproducenten, oliemagnaten en dezulken schenken vaak grote bedragen ineens, maar het grootste gedeelte wordt bijeengebracht met de dubbeltjes en kwartjes van de gewone man. Enkele honderden afde lingen over het hele land zorgen ervoor door propaganda, fancy-fairs e.d. de no dige fondsen te verzamelen. Daartegen over hebben zij het recht elke twee jaar afgevaardigden naar Los Angeles ta zenden om de stand van zaken te be spreken, richtlijnen voor de toekomst te bepalen en een bestuur te kiezen, dat weer moet zorgen voor de uitvoe ring van dit program. Zo is de City of Hope een werkelijk democratische instel ling, een nationaal medisch centrum voor het volk, geleid door het volk. Maar de man, die tot dit alles de stoot gaf, die nog steeds het bezielende mid delpunt van alle activiteit is, is Sam Goiter, nu 67 jaar oud, maar nog steeds de harde werker van de lang vervlogen jaren in Chicago. Slechts weinigen van hen, die aan zijn levenswerk hun gezond heid en een nieuw gelukkig leven dan ken, kennen zijn naam. Maar lang, na dat hij zal zjjn heengegaan, zal daar in de woestijn, aan de voet van de San Gabrielbergen het'monument van naas tenliefde staan, dat door zijn initiatief en rusteloze arbeid is verrezen, The City of Hope. L. H. B. De verkoop van een triptiek „Maria Boodschap", dat wordt toegeschreven aan „de meester van Flemaile" aan het metropolitan museum in New York heeft in Belgische kunstkringen grote verontwaardiging gewekt, aldus bericht U.P. In de senaat heeft baron Pierre No- thomb de minister van Onderwijs Leo Collard vragen gesteld over de omstan digheden waaronder de triptiek is ver kocht. De Brusselse vereniging van an tiquairs heeft een beroep op koning Boudewijn gedaan, stappen te nemen, opdat de triptiek weer naar Belgi® komt. De triptiek, die uit de veertiende of vijftiende eeuw dateert, zou doof de Belgische familie de Hemricourt de Grunne voor vijftig miljoen francs zijb verkocht. Bh deze verkoop zou de Rocke' feller foudation bemiddeling heb ben verleend, i.e. een deel van n® koopsom hebben gefourneerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6