Vrienden van Caïssa komen uit alle windstreken bijeen De @ntemhare Leids onderzoek naar de ziekte van Hodgkin Kruiswoordraadsel 10°/ DEKENS O ERIC DE NOORMAN 1 3 Herinnering aan twintig Hoogoven toernooien Overvallers reden in gestolen auto Westduitse lening aan Z.-Sumatra? Gaat meelfabriek „Holland" sluiten Veertig mille vensterglas verbrand Voor de blinden L rif Ben Goerion vormt nieuw kabinet Contactavond in St.-Agatha- parochie K.P.M.-schip aan Bestedingsbeperking beïnvloedt de transportmiddelenbranche Hoe spelen onze r.-k. clubs? 0 korting WOLLEN en GESTIKTE DINSDAG 7 JANUARI 1958 PAGINA BEVERWIJK WEER SCHAAKSTAD In vele landen van de wereld wordt op het ogenblik aan Beverwijk gedacht, want overal hebben vrienden en vriendinnen van de niet zeer rechtzin nige godin Caïssa zich opgemaakt om donderdag in Kennemer-theater te Beverwijk te zijn, waar professor dr. J. F. ten Doesschate het twintigste internationale Hoogovenschaaktoernooi in de middag van die dag zal ope nen. In het stadje zelf is alles in gereedheid gebracht om een zestigtal buitenlanders en een nog groter aantal Nederlanders, die aan het toernooi zullen deelnemen te ontvangen en te huisvesten. Een nooit falende orga nisatie heeft er voor gezorgd, dat alles als het ware vanzelf verliep, onop vallend. Men denke dan ook niet, dat Beverwijk vol hangt met schaakem blemen, dat het stadje zich feestelijk gesierd heeft, om de gasten te ont vangen; uiterlijk merkt men niets, want de aanhangers van Caïssa plegen zich zonder enige ruchtbaarheid naar de Zeestraat te begeven, waar ze zich peinzend achter de schaakborden neerzetten om zich verder weinig tijd te gunnen voor exploratie van de omgeving. Hoewel we zeker weten, dat on der hen buitenlanders zijn, die Beverwijk op hun duimpje kennen en graag een ommetje maken om de geest wat te verzetten, voorzover de toernooi- commissie daarvoor niet zorgt. Van de andere kant zullen er weinig plaat sen in Nederland zijn, waar de bevolking zoveel van schakers en het schaak spel afweet, als te Beverwijk. De jongens op straat weten precies te ver tellen welke buitenlandse grootmeester u zojuist passeert. De meesten van hen immers zijn „stamgasten" van het Beverwijkse toernooi. Zo heerst weer de sfeer, die heel de geschiedenis van twintig Hoogovenschaaktoer nooien heeft gekenmerkt en die het evenement tot in lengte van jaren zal prolongeren. Over al die toernooien heeft de voorzitter van de toernooi- commissie, de heer P. A. Veldheer, ons de interessante geschiedenis verteld. Buitenlanders kind huis m Vergadering irissenkwekers 1957 was een gunstig jaar voor de teelt Westfriese Flora te Bovenkarspel De overval in Hoofddorp Groot 25 miljoen mark Snelle repatriëring van Nederlanders uit Indonesië Eind van de maand is meer dan één derde deel in Nederland Z.W.O.-SUBSIDIE Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn Besprekingen over het personeel Mej. Jo van Bremen 9 10 11 de grond gelopen Mislukte roofoverval in Rotterdam Jaarverslag Ned. Vereniging R.A.L Omzetten in de eerste negen maanden van 1957 gedaald over gehele linie 6. OFC—NAS 7. ONZE GEZELLEN—KINHEIM 8. DIO—GEEL WIT OP ALLE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Ko van Dijk in ziekenhuis Nederlands Pat Boone" In de zomer 1937 deed de toenmalige voorzitter van de Hoogovenschaakclub, de heer C. van Krimpen, het voorstel een Kennemer Niemvjaarstoernooi te organiseren. Dit werd met enthousiasme ontvangen en uitgevoerd. Ongeveer 40 schakers uit Beverwijk en omgeving namen aan dit toernooi deel. dat ge kenmerkt werd door de hartelijke sfeer en daardoor het begin geworden is van Onder voorzitterschap van de heer A. Bergman kwamen maandagmorgen veie leden van de vereniging ,,De Iris" in het Krelagehuis te Haarlem bijeen. Aanwezig waren o.m. de heer Silven van de Plantenziektenkundige Dienst, de heren ir. Vlag, Twisk en Koppes van de Tuinbouw Voorlichtingsdienst en de heer F. Limburg, directeur van de keuringsdiensten. In zijn openingstoespraak gewaagde de voorzitter van de fantastische oogst in het afgelopen jaar. Dit is vanzelf sprekend zeer verblijdend, nog meer echter stemt het tot verheugenis dat de gehele oogst ook volledig kon wor den afgezet. Minder prettig echter waren de on- stige broeiresultaten van gekoelde iris sen. hoofdzakelijk als gevolg van de slechte weersomstandigheden van het jaar tevoren. Aan het jaarverslag van de secretaris de heer H. J. v. d. Laan, ontlenen we o.m. dat de teelt een -"-eaaluitbrei- ding ten opzichte van 1956 vertoonde van 45.000 roe. De exportcijfers over 1957 zijn nog niet bekend doch zullen die van 1956 147 miljoen stuks ad 7.253.000 (1955: 104 miljoen stuks en 4H miljoen gulden! zonder twijfel over treffen. Het ledental van de vereniging steeg met 216 tot 624, vertegenwoordi gende 54 pet van het totale areaal. Het financiële verslag sloot met een batig saldo van bijna 1.200, welk be drag aan de reserve werd toegevoegd. Een reglementswijziging, die in de vorige vergadering reeds was aange kondigd, werd thans gefiatteerd, ter wijl de heer F. Limburg verslag uit bracht van de keuringsdienst in het afgelopen jaar. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar wederom te Bovenkarspel een grote tentoonstelling van gebroeide bolgewas sen worden georganiseerd, de bekende „Westfriese Flora". Ongeveer half februari zal de opening plaatsvinden. Van het tentoonstellingsbestuur verna men wij heden dat H.M. de Koningin het voornemen te kennen heeft gege ven dit jaar deze tentoonstelling met een bezoek te vereren (Vervolg van pag. 1) waarop de mannen weer instapten en doorreden. Intussen zoekt de politie ijverig naar de vermiste blauwe Vauxhall, die blijkt toe te behoren aan mevrouw E. van Amerongen van Van Amerongens Hoe- denmagazvjn in de Anegang te Haar lem. Mevr. v. Amerongen had het weekeinde bij haar schoonzuster in de Hoogwerflaan te Den Haag doorge bracht en toen zij gisterenmorgen met haar wagen naar Amsterdam wilde rij den om inkopen te gaan doen, merkte zij dat haar wagen gestolen was. On- middellijk heeft zij toen de Haagse po litie op de hoogte gesteld. In de wagen, die op slot was, lagen een paar schoe nen, een paar handschoenen, een plaid en een parapluie. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer, die samen met dé districtsrecherche van de rijkspoli tie een onderzoek instelt naar de over val, verzoekt iedereen die iets meer kan vertellen omtrent de overval op de blauwe Vauxhall zich met haar in ver binding te stellen. De politie gelooft te maken te heb ben met drie jongelui die niet tot de onderwereld behoren. Daarvoor zijn te grote risico's genomen, onder meer door het voorrijden van de auto voor het pompstation in Hoofddorp, zowel als in Burgerveen. Ook is zij van oor deel, dat de jongelui goed op de hoogte moeten zijn geweest met de situatie ter plaatse, aangezien zij onmiddellijk het herentoilet aan de achterzijde van het pompstation in Hoofddorp wisten te vinden om zich van de pompbediende Tuin te ontdoen. Men veronderstelt eer der te maken te hebben met een paar jongelui uit Den Haag of omgeving, die geld nodig hadden om een avondje uit te gaan in Amsterdam. De Amster damse politie heeft na de melding on middellijk een strenge controle geopend op de invalswegen naar de hoofdstad maar zonder resultaat. Overigens heeft de rijksweg Den Haag- Amsterdam vol doende zijwegen om het de jongelui ge makkelijk te maken ongezien te ver dwijnen. de grote reeks toernooien. In 1939 her innerde de heer Veldheer, die toen de leiding had, zich zijn oude studievriend ir. H. J. van Steenis, die hem de eer ste beginselen van de schaakkunst had bijgebracht. Contact met hem kon wor den opgenomen enhij zorgde er voor, dat het toernooi, zij het beschei den, een nationaal karakter kreeg. Het jaar daarop waagde men het heel voor zichtig dr. Max Euwe uit te nodigen en toen deze toezegde te zullen komen, gingen juichkreten op in Beverwijk. De volgende toernooien werden echt natio naal, het waren vierkampen vanwege de bezetting, maar wisten bij velen de oorlogsmisère op de achtergrond te schuiven voor een paar dagen. 7n 1943 werden achtkampen georganiseerd met 168 deelnemers. In 1945 kon het toer nooi (er liepen geen treinen meer) niet doorgaan, maar 1946 werd een over weldigend succes met 326 deelnemers, onder wie de Zweed Stolz en de Belg O'Kelly de Galway, die zijn eerste gro te toernooi won en thans als grootmees ter op het twintigste toernooi ver schijnt. In 1947 won Theo van Scheltinga het toernooi, in 1948 Lode Prins, in 1949 won Tartakower en in 1950 de toen nog niet bekende Hein Donner, die sindsdien een van de meest belang rijke schakers van Nederland werd en indien hij het twintigste toernooi weet te winnen bij Hoogovens ook de titel van grootmeester zal verwerven. Het toernooi van 1951 bracht als nieuwigheid de eerste dagelijkse toer- nooikrant in on land, hetgeen voor Chris Vlagsma, die het initiatief nam, een groot succes werd. Het toernooi was toen zeer sterk bezet en werd gewonnen door de Ar gentijn Pilnik, die sindsdien een trouwe bezoeker en speler van de Hoogoven toernooien is. In 1952 werd Euwe win naar, in 1953 de sympathieke Frans man Rossolimo en in 1954 weer een gloednieuwe Nederlandse figuur, de onderwijzer Hans Bouwmeester. In 1955 won Milic, in 1956 Gideon Stahl- berg en in 1957 Matanovic. Het twintigste toernooi begint don derdag en van de lange rij namen hier boven opgesomd, zal men de meeste de komende dagen weer terugzien. Het lustrumtoernooi wordt een groots eve nement, waarover we nog wel enkele regels zullen moeten schrijven, voor dat we aan de snertmaaltijd op zondag 19 januari de laatste woorden over het Twintigste toernooi neerpennen. We hopen dan te kunnen melden, dat het bijzonder goed is verlopen na spannen de wedstrijden. ln een door hem te Tandjungkarang, in Zuid-Sumatra gehouden openbare rede voering heeft de militaire commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Bar- lian, onthuld, dat West-Duitsland aan Zuid- Sumatra een lening van ZS miljoen mark heeft aangeboden. Barllan voegde hieraan toe, dat West- Duitsland dit geld onmiddellijk beschik baar zou stellen, als de monetaire raad in Djakarta aan ie Westduitse regering bepaalde garanties zou verstrekken. Vol gens Barlian heeft de centrale regering haar standpunt in deze aangelegenheden nog niet vastgesteld Een woord voorder van de Westduit se ambassade te Djakarta heeft mee gedeeld, dat hjj niets weet over een Westduits aanbod van een lening van 25.000.000 mark aan Zuid-Sumatra. „Wij weten hier absoluut niets van", aldus zei de woordvoerder tot een cor respondent van het Britse persbureau reuter. Het is niet de gewoonte van de Westduitse regering leningen aan te bieden aan een provincie. Als er le ningen worden aangeboden, wordt dat gedaan aan de centrale regering van een land, aldus de woordvoerder. Verder zei deze woordvoerder te be twijfelen of het aanbod afkomstig kan zijn van een particuliere organisatie, daar het bedrag zo groot is. Naar het A.N.P in Djakarta uit krin gen van de Nederlandse iiplomatieke vertegenwoordiging heeft vernomen, zal eind januari ongeveer veertig procent van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, die 1 december 48.000 per sonen bedroeg, naar Nederland rijn vertrokken. In december repatrieerden 10.000 Nederlanders en in deze maand zullen er 7.000 per boot en ongeveer 2.000 per vliegtuig vertrekken. 7\ 75. Arn haalt de schouders op. Ik weet het niet, Heer, maarWij kunnen hier niet te lang blijven, Arn, valt een der rovers hem in de rede, Als Harald argwaan krijgt...-. De hoofdman knikt. Het is waar, zegt hij. Dus jullie weten, wat je te doen staat. En probeer ook eens uit te vissen, waar die wapens vandaan komen, al geef ik jullie daarin niet veel kans. Met een korte groet keren de onderhandelaars terug. Dus ge hebt de eis tot overgave afgewezen?, grinnikt Arn. Dan moet ge een pop of zoiets aan de galg knopen, anders krijgt Sluwe Harald tóch argwaan. Eric knikt goedkeurend. De struikrover blijkt over hersens te be schikken. Hij neemt de ander nog eens aandachtig op. En even bekruipt hem twijfel, of de rover wel eerlijk spel speelt. Wat weet je van de onbekende helper van Harald? vraagt hij. Dat het een kerel is, die over een stelletje goed afgerichte, uitstekend bewapende krijgers beschikt, is het antwoord. Dat heb ik zelf gezien, Ik ben nogal nieuwsgierig van aard, en toen de wapens kwamen, wilde ik wel eens weten, waar Harald die stiekem vandaan haalde. Ik voldgde hem naar de plaats, waar een stuk of tien karren volgeladen stonden, met een man of vijftig bewaking erbij. Nou iemand, die zó zijn krijgers africht, moet zelf een kerel van belang zijn. Waren het Noren? vraagt Eric snel. Tja, dat zal wel, zegt de rover. Zo goed heb ik ze ook niet durven bekijken. Maar wat zullen het anders geweest moeten zijn. Ik weet het niet, mompelt Eric fronsend. Jammer, dat je niet meer ontdekt hebt. Maar genoeg gepraat. Harald's aanval is nu belangrijker. Het heeft geen zin de rover weer op te sluiten. Integendeel. Iedere man is bruikbaar en dus laat Eric hem schild en wapens geven. Snel trekt hij zelf zijn wapenrusting aan en voegt zich bij Svein en de anderen op de borstwering. „Waar blijft die aanval?" gromt de lange Sakser ongeduldig. „Of broedt die sluwerik een vuiligheidje uit?" Eric luistert amper. De vreemde gedachte, die hem tijdens het gesprek met Arn ineens te binnen is geschoten, laat hem niet meer los. En bij deze gedachte vergeleken zinkt zelfs Haralds dreigende aanval in het niet. Advertentie De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. P. J. Gaillard, hoogleraar in de experimentele histologie, cytologie en cytologische erfelijkheidsleer aan de rijksuniversiteit te Leiden, en directeur van het laboratorium voor cytologie en experimentele histologie aldaar, een sub sidie verleend voor een weefsel- en celonderzoek, betrekking hebbende op de ziekte van Hodgkin. Bedoeld onder zoek wordt uitgevoerd door de arts J. P. Scherft en door dr. A. Schaberg. De ziekte van Hodgkin - een ziekte die meestal primair gelocaliseerd is in de lymphklieren - werd juist 125 jaar geleden beschreven door de Engelse medicus Thomas Hodgkin. In een onderhoud met het A.N.P. ver telden dr. Schaberg en de heer J. P Scherft dat het doel van hun onder zoek is een antwoord te vinden op de vraag of de ziekte van Hodgkin thuis j hoort in de groep gezwellen, of dat het ziektebeeld verwantschap vertoond met ontstekingachtige processen. Daar vol- j gens sommige hedendaagse onderzoekers de ziekte van Hodgkin een gevolg van I een virusinfectie zou zijn, willen beide medici tevens nagaan of er voor deze opvatting steun te vinden is. De eerste vraag, n.l. of de ziekte van Hodgkin een gezwel dan wel een ont steking is, heeft de klinici en de pa tholoog-anatomen jarenlang beziggehou den. Het is echter duidelijk geworden dat met de gebruikelijke klinische en morphologische methoden deze vraag onoplosbaar is. Bij het onderzoek op bovengenoemd laboratorium gaat men van de gedachte uit dat weefsel - i. c. zieke lymphklier- weefsels -, indien voortgekweekt bui ten het lichaam, eigenschappen kunnen vertonen, die in het levende organisme niet manifest worden. Om dit te onderzoeken snijdt men de zieke klier in zeer kleine stukjes. Deze worden vervolgens in een geschikt milieu verder gekweekt. Bij deze kweek groeit het stukje weefsel al spoedig naar alle kanten uit. Hoewel men met het gewone lichtmicroscoop weinig de tails van dit groeiproces kan zien, is zulks wel mogelijk met het fasencon- trastmicroscoop van de Groningse No belprijswinnaar prof. Zemioke. In het Leidse laboratorium voor cytologie en experimentele histologie beschikt men bovendien dank zij een gift van de Rockefeller Foundation over een kost baar filmapparaat, waarmee het groei proces van het stukje weefsel tijdens de kweek automatisch gefilmd kan worden. Daarnaast worden de cultures op ge zette tijden in daartoe geschikte vloei stoffen gefixeerd en gekleurd, en per volgens nauwkeurig bestudeerd. Aldus acht men het mogelijk dat er bij de weefselkweek in de weefsels differen tiaties zullen optreden, waardoor het ziekteproces zijn ware aard zal verra den. Vandaar dat men naast de door de ziekte van Hodgkin aangetaste lymph klieren ook door andere ziekten aan getaste lymphklieren kweekt, teneinde door onderlinge vergelijking de gedra gingen dezer weefsels na te gaan en daaruit de nodige conclusies te trekken. Koop nog vóór de belastingverhoging een in aile opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Frégate - Dauphine of „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend. GARAGE „DEN HOUT" TELEFOON 12138—15056 In verband met de aankoop van de stoommeelfabriek „Holland" in Am sterdam door de maalbedrijven Wes- sanen in Wormerveer, De Maas in Rotterdam en De Sleutel in Leiden hebben de bonden van fabrieksperso- neel te Amsterda. zich me de nieu we eigenaars verstaan. Er is namelijk een goede mogelijk heid dat het Amsterdamse bedrijf reeds over enkele maanden zal worden ge sloten. Over de toekomst van de 230 perso neelsleden is nog geen zekerheid ver kregen. Besprekingen zijn nog gaande. Naar verluidt zou het in de bedoe ling van de nieuwe eigenaars liggen het depot en het vervoerbedrijf te handhaven. Door de- sluiting van het zeer oude bedrijf „Holland", waaraan de slui ting van het bedrijf „Ceres" is vooraf gegaan, is het laatste groté maalbe- drijf uit Amsterdam verdwenen. Een brandje in een opslagplaats in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer heeft een schade vara ongeveer 40.000 aan gericht. Verloren gingen 36 kratten met ruitenglas voor het grote bejaarden tehuis, dat aan de Slotermeerlaan in aanbouw is. De brandweer bluste het vuur met drie stralen, doch door het vuur en de plotselinge afkoeling waren alle ruiten gebarsten. Bij onderzoek bleek al spoedig dat kwajongens aan het werk waren ge weest. Zij hadden met papierfakkels bij het houten gebouwtje gespeeld en op zettelijk of bij ongeluk de brand in de opslag gestoken. Op het bureau Lod. van Deysselstraat hebben zij, drie jongens van 12 en 13 jaar, eerlijk hun schuld bekend. De Westduitse chauffeur Walter Zan der is gisteren te Bonn onderscheiden met de „British Empire Medal". In ju ni van het vcrig jaar zag Zander, hoe de chauffeur van een bus met Engelse passagiers de macht over zijn stuur verloor en achterwaarts een heuvel af reed. Zander plaatste zijn vrachtwagen dwars over de weg en forceerde aldus een botsing, waardoor werd voorko men, dat de bus in de diepte veronge lukte. Geen der passagiers werd ge wond. Voor haar jarenlange werk voor de blinden en de verbrei ding van het Brailleschrift is mej. Jo van Bremen kort gele den benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De benoeming kwam enige maan den nadat zij wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd haar functie als hoofd van de Braille-afdeling aan de openbare leeszaal te Amsterdam had neergelegd. Toch vindt men haar bijna dagelijks nog in de openbare leeszaal, in haar kamer te midden van de boeken in Brailleschrift, of achter haar Braille-schrijfmachine, of achter de gewone schrijfmachine om nqp de post af te doen. Men kan mej. van Bremen in de open bare leeszaal nog niet missen. Zij wijst op een hoge stapel gele vellen, alle bedrukt met de puntjes van het blindenschrift Haar hand glijdt over het bo venste vel. Ze zegt: „Dit is een boek van Anthonie van Kam pen over Nieuw Guinea". Mej. van Bremen is blind vanaf haar achtste jaar. Toch beweegt zij zich met gemak door het ge bouw. Zij is ons door de gangen tegemoet gekomen, heeft een stoel voor ons bijgedraaid. En na ons gesprek gaat zij ons vooruit, heel vlug de trappen af, rechtstreek, naar een studio waar opnamen worden gemaakt voor „het gesproken boek". Intussen hebben wij vernomen van het wijdvertakte uitgebreide werk voor de zesduizend blinden in Nederland, een werk waaraan zij gedurende zevenendertig jaren deel heeft gehad. De blindenbibliotheek van de openbare leeszaal omvat 3350 boeken, de muziekbibliotheek 2500 werken „U zoudt misschien menen dat het niet eens zo veel is. Maar als U weel dat deze 3350 boeken in 15000 banden verwerkt zijn, denkt U er wellicht anders over. Een boek als „Gejaagd door de wind" heeft dertig banden nodig, „De klop op de deur" drieëntwintig banden." Ze laat ons zien dat de dikte van elke band die van de „pillen" in onze boekenkast evenaart Als hoofd van de Braille-afdeling heeft mej. van Bremen de voornaamste hand gehad in de keuze van de boeken. Ze deed de gekozen boeken onder het leger van meestal belangeloos werkende copïisten verspreiden om die in blindenschrift te laten schrijven. Ze laat ons zien hoe eenvoudig zo'tt Braille-schrijfmachine met de zes toetsen werkt en legt ons in het kort het systeem van de puntjes uit. „Het gesproken boek is wel heel belang rijk geworden. De teksten opnemen op de band van een wirerecorder gaat heel vlug. Vooral bejaarden, meestal in tehuizen, genieten ervan als hun ogen slecht zijn geworden en ze te oud zijn om het Brailleschrift te leren." Overigens meent mej. van Bremen dat slechtziende mensen, ook al zijn ze niet zo jong meer, niet moeten nalaten te proberen het Braille schrift onder de knie te krijgen. Blinden het Brailleschrift leren, dat is het laatste jaar voor een groot deel haar werk geworden. Zij heeft leer lingen in heel de stad. „Ik heb een jonge diamantslijper in twee dagen goed het Brailleschrift leren lezen, maar in de regel duurt het echt wel wat langer." Men merkt het: haar leven is haar werk. Mej. van Bremen is nog bestuurslid van de Stichting Nederlands Blindenwezen, zij heeft een paar jaar geleden zeer geijverd om eenheid te bewerkstelligen in het kortschrift en het volschrift, vooral eenheid met spelwijze der Vlaamse blinden. Zij heeft de experimenten opgezet voor het gesproken boek. „Inmiddels is men ook in Grave al ver gevorderd." Wij krijgen nog even gelegenheid haar uitstekende geheugenkracht op te merken, waarmee zij alsof het vanzelf spreekt telefoonnummers, adressen met huisnummer, namen en afspraken registreert voor zo lang zij ze nodig kan hebben. E._-premier David Ben Goerion van Israël heeft gisteren een nieuw coalitie kabinet >vonnd, waaraan alle 5 partijen vara het aftredende ministerie wederom deelnemen. De premier heeft de kabi- netslijst aan president Ben Zwi voor gelegd. Vandaag stelt hij de nieuwe regering aan de Knesseth voor. Gisteren hebben de coalitiegenoten van Ben Goerions Mapai-partij hem la ten weten dat zij bereid zijn aan :en nieuwe regering deel te nemen. Blijk baar hebben zij toegegeven aan de eisen die de premier gesteld heeft. Volgens een officieel communiqué zijn de vijf par tijen het eenr geworden over de vorming van een regering, gebaseerd op de prin cipes van het oude kabinet, dat wil zeggen geheime kabinetsberaadslagingen over nationale veiligheid en buitenlandse zaken, en over alle aangelegenheden die de regering als geheim wil beschouwen. Om dit te bereiken zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het de pers verboden zal worden staatsgeheimen of nieuws over geheime kabinetsbespre- kingen openbaar te maken. Het aftre dende kabinet is gevallen,- toen Ben Goerion de beschuldiging uitte dat leden van de Ahdoet Avoda-partij opzettelijk mededelingen aan de pers hadden ge daan omtrent een geheime benadering van West-Duitsland inzake wapenleve ranties. Woensdag 15 januari zal in het pa rochiehuis te Zandvoort een contact avond worden belegd voor de hoofden van gezinnen, hun echtgenoten en volwassen kinderen, die in 1957 in de parochie van St.-Agatha te Zandvoort zijn komen wonen. Deze avond wordt georganiseerd door het r.-k. kerkbestuur en is bedoeld om het contact te bevorderen van de nieu we parochianen met het kerkbestuur en de katholieke organisaties en ver enigingen van Zandvoort. De laatsten zijn uitgenodigd om een delegatie uit hun bestuur af te vaardigen. Pastoor P. van Diepen zal een wel komstwoord spreken. Kapelaan Groot zal een causerie houden over de katho lieke jeugdorganisaties en de invloed die het wonen in een badplaats als Zandvoort op de katholieke jeugd heeft. De heer W. M. v.d. Mije, lid van het kerkbestuur zal tenslotte een oriënte rend praatje houden over de verschil lende katholieke organisaties van Zand voort. Dan volgt een pauze, waarin men on der het genot van een kopje koffie ken nis kan maken met de geestelijkheid, het kerkbestuur en de vertegenwoor digers der katholieke organisaties. Na de pauze zullen enkele films worden vertoond over gebeurtenissen welke in de parochie hebben plaats gevonden. Horizontaal: 1. zot - winkel (Eng.) 2. bepaald tijdvak 3. voorkomend geval 4. zinneloos - span 5. meisjesnaam - noot - Europeaan 6. pinda - noot 7. rechtuitlopende strook - valsaard 8. slop 9. deel van kerke lijk jaar - staaf 10. godsdienstig lied - bekend roman- schrijver 11. hoeveelheid - deel van rijwiel CNJ rO Verticaal: 1. boor - vuur (Ind.) 2. hemelse 3. Arabische straat - godsdienst - ton 4. pot - nazi-politie - vacht 5. wandelstok - deel van etmaal 6. stoot - plaats in Overijsel 7. vleesgerecht oo - familielid 8. mooie auto - razen 9. indeuk - edel dier (gew.) 10. Onderwijzers Genootschap - ontstaat bij vulk. uitbarsting 11. tokkel- instrument - hoender De 1.847 ton metende „Sabang" van de Koninklijke Pakctvaartmaatschappij is gisteren op ongeveer 11 kilometer afstand van Singapore bij de zandbank Cyrene aan de grond gelopen, aldus be richt Reuter. Met sleepboothulp wordt getracht het schip weer vlot te krijger. De „Sabang" is het derde schip, dat de laatste tien dagen in de buurt van Singapore aan de grond is gelopen. Het Amerikaanse vrachtschip „Endeavour" en de Thailandse kustvaarder „Thepa- n at" (iepen de vorige week op de zandbank Nipas. doch kwamen later weer vlot. In de nacht van zaterdag op zondag werd de 48-jarige houtbewerker F. L. van Beek in Rotterdam door enige on bekenden neergeslagen. Op zijn hulp geroep kwamen enige mannen toelo pen, waarop de daders er vandoor gin gen. In bewusteloze toestand moest het slachtoffer met een hoofdwond en een opgezwollen linkeroog in het zieken huis Coolsingel worden opgenomen. Vanmorgen kon hij naar huis worden vervoerd. Uit het feit dat de rechter- achterzak naar buiten gekeerd uit de pantalon van de aangevallene hing leidt men af, dat men Van B. heeft willen beroven. In de inleiding van het jaarverslag over de periode 1 oktober 1956 tot 1 ok tober 1957 komt de Nederlandse Ver eniging De Rijwiel- en automobielindus trie tot de conclusie, dat de bestedings beperking in toenemende mate van in vloed is op de gang van zaken in de transportmiddelenindustrie en -han del. De omzetten in de eerste negen maanden van 1957 gaven ten opzichte van het voorspoedige jaar 1956 over de gehele linie een achteruitgang te zien: voor personen- en bestelauto's met ruim 10 pet., vrachtauto's met ruim 30 pet., motorrijwielen en scooters met bijna 25 pet., bromfietsen met cir ca 15 pet. en rijwielen met 6 pet. Daarbij wordt door de R.A.l. aange tekend, uat de situatie in de bedrijfs- autohandel na het beëindigen van de verslagperiode nog belangrijk is ver slechterd, welke achteruitgang in de hand wordt gewerkt door kapitaals- schaarste bij de transportondernemers en de beperkingen in het internationale goederenvervoer. In de personenautohandel valt een duidelijke tendens naar de meer een voudige en goedkopere uitvoering waar te nemen: blijkens de onderverdeling naar prijsklassen had in de eerste ne gen maanden van 1957 62 pet. van de geïmporteerde en geassembleerde per sonenauto's een cataloguswaarde van nog geen 7,000 gld. Percentueel blijken de auto's in de prijsklasse 5.000-6.000 gld nu het meest verkocht te worden (bijna 30 pet.), ge volgd door die in de prijsklasse 6.000- 7,000 gld ,<ruim 20 pet). Mede in ver band met deze verschuiving is het aan deel van de Amerikaanse autofabrikan ten in de Nederlandse markt ook nu weer achteruitgegaan: van 9,8 pet. in de eerste negen maanden van 1956 tot 8,4 pet. in dezelfde periode van 1957. Anderzijds is de „come back" van de Engelse merken af te lezen in 'n stijging van hun marktaandeel van 18,2 tot 22,5 pet., terwijl de Duitse voor het eerste een, zij het beperkte, achteruitgang te zien gaven, van 47,1 tot 45,2 pet. In de motorrijwielhandel moest vooral de mo torfiets het ontgelden een daling van de omzet met 45 pet. terwijl de scoo ter zich ten opzichte van 1956 kon handhaven. Voor het eerst werden in 1957 meer scooters dan motorrijwielen verkocht. De conclusie van dit verslag wordt als volgt samengevat: „Naast de psy chologisch remmende uitwerking heeft de bestedingsbeperking reeds aan stonds te denken is aan de afbeta lingsbeschikking invloed uitgeoefend op de gang van zaken in de transport middelenbranche, op de ene ector ster ker dan op de andere. De R.A.l. is van oordeel en geeft voor deze opvatting een gedetailleerde argumentatie dat de nieuwe fiscale lasten op onevenredi ge wijze zijn verdeeld ten nadele van de weggebruikers. Bekijkt men de evo lutie van het wegverkeer ro een wat langere termijn dan heeft men ander zijds zijn hoop gevestigd op de sterke drang naar motorisering, welke wij alom in ons land waarnemen. De groei van het wegverkeer kan", aldus de R.A.l- „wel worden vertraagd, maar moeilijk worden stopgezet". (Zondag 12 januari) 1. WATERGRAAFSMEER—DEM 2. SCHOTEN—ABC 3. VITESSE—TERRASVOGELS 4. ADO—ALCM. VICTRIX 5. WIJK AAN ZEE—BEVERWIJK 9. ASC—FOREHOLTE 10. SVLV—WARMUNDA De inzendingen dienen uiterlijk zater* dagmiddag in ons bezit te zijn. Advertentie L_ 1 De acteur Ko van Dijk is zaterdft? j.l. met een ernstige hersenschudding in de ziekenverpleging aan de Prinsen' gracht te Amsterdam opgenomen. Ve heer Van Dijk liep enige kwestureh op, toen hij op Nieuwjaarsda» 's avonds na de voorstelling van Gys* breght van Aemstel in de Stadsschool' burg in zijn woning van de trap vie^ Men verwacht, dat de acteur geruk me tiid, minstens een maand, niet kunnen optreden. Daarom zal zijn r0 in het stuk „Janus" van Carolin Green- waarvan op 18 januari a.s. de premièf® zal worden gegeven, worden overgenv men door Louis Gimberg. Ook de voo£ stellingen van „Oom Wanja" gaan voOr lopig niet door. De jongeman die zo kan zingen a'? de Amerikaanse grammofoonplaathe' Pat Boone mag meedoen in de wed strijd om de beste Pat Boone-imitat' j In Krasnapolsky te Amsterdam wof" 10 januari 's avonds de finale geho1 den van alle Nederlandse „Pat B°°( nes". Men moet tussen 16 en 24 ja* zijn om mee te doen. En om de fina' te bereiken moet men de selectie doo1^ staan die aan de Lindengracht 152 e 6, 7 en 8 januari 's avonds aan de La" ge Leidsedwarsstraat 28 wordt geh"u den. In de Amerikaanse staat Virginia p een marineviiegtuig nabij Norfolk op een huis en enkele genarkef* auto's neergestort. Het huis, het Vli?£} tuig en de auto's vlogen in brand. drie inzittenden van het toestel kwam om het leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2