Regering is de missie goed gezind O Tekort aan missionarissen D Tariefsverhoging bij de Franse vervoersdiensten in werking Mijn zoon wil niet sterven IN GHANA BLOEIT DE KERK De metaalindustrie verwondert zich over de discriminatie bij toekenning investeringsaftrek Spoorwegen gaan moderniseren HARDE SLAG VOOR FORENSEN Gortzak geen fractie leider meer DINSDAG 7 JANUARI 1958 PAGINA 6 J~\ s opkomst van de Kerk in de vroegere Goud- J 9 kust icas aanvankelijk uiterst moeilijk en dramatisch. Door het zware klimaat en de onhygiënische toestanden in dit land kregen slechts weinig missionarissen de kans zich in te werken en ervaring op te doen. De anderen stierven of moesten wegens ziekte door nieuwe krachten ver vangen worden. Dit tasten en improviseren duurde tientallen jaren. Men slaagde er evenwel in een stevig bruggehoofd te vormen. De grote evolutie kwam eigenlijk eerst tijdens en na de Tweede Wereldoorlogtoen de Engelse kolo niale regering een grootscheepse campagne inzette tegen het analfabetisme en hiervoor belangrijke subsidies beschikbaar stélde. De missionarissen grepen deze kans met beide handen aan, het volk beantwoordde dit initiatief op overweldigende wijze. Honderden scholen werden in korte tijd uit de grond gestampt en waar een missionaris de eerste steen van een school legde, was hij reeds bij voorbaat verzekerd van een meer dan voldoend aantal leerlingen. Van die tijd af zag men in het gehele land iedere dag opnieuw honderden kinde ren langs wegen en bospaden trekken met, in plaats van de ouderwetse kalebas, een stapeltje boeken op het hoofd. Zo ontstonden de laatste 15 jaar in de drie bis dommen, waarvoor de Nederlandse paters van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën verantwoorde lijk zijn, ongeveer 100 katholieke lagere scholen en steeg het aantal leerlingen tot 115.000. Tegelijkertijd moest er gewerkt worden aan de opleiding van een voldoend aantal inheemse onder wijskrachten. Er kwamen dan ook kweekscholen met 600 leerlingen. Bij deze gang van zaken kon een snelle uitbreiding van het schaars bestaande Middelbaar Onderwijs niet uitblijven. Momenteel volgen pl.m. 2000 leerlingen middelbaar onderwijs op 8 colleges. Het gevolg hiervan is weer, dat jaarlijks veel jonge negers uitzwermen naar buitenlandse universiteiten, vooral in Engeland, voor het behalen van diverse graden. Omdat deze jongelui de kans lopen verloren te raken en in communistische handen te vallen, opende de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën te Londen een tehuis, waar de zwarte studenten een veilige toevlucht en geestelijk contact kunnen vinden. Contactcentrum journalisten inzake wegverkeer Marinepost voor Nieuw-Guinea Vier lekemissionarissen naar Ghana Ridder Oranje-Nassau Diefstal van boeken Negen maanden geëist door HARRIET H. HOUSER Deken G. Kuys bediend Pater J. van Leuven overleden Portret van dr. Drees voor de Tweede Kamer de. Hij wil alles bezitten, zich van alle gemakken voorzien. Hij wil geld verdienen, invloed krijger,, niet al leen financieel, maar ook politiek. De mammon brengt hem meer dan vroeger tot diefstal, dronkenschap, bedrog, corruptie en maakt hem on verschillig voor geestelijke waarden. Consecratie van de eerste inheemse bisschop van Ghana, ■mgr. dr. John Kodjo Amissah p de dijken staan de missionaris sen. Het gedeelte, dat ieder van hen te bewaken krijgt is veel te groot. Maar verbeten en onophoude lijk vechten zij tegen het opdringende getij. Waar zij op de éne plaats een doorbraak voorkomen, dreigt op een an dere een stuk uit de dijk weg te slaan. Uit de mengeling van oud en nieuw is een heksenketel ontstaan, die hem nachtmerries bezorgt. Hij moet op al le plaatsen tegelijk zijn, aan alles te gelijk denken. Hier dreigt de te snelle ontwikkeling het moreel van zijn ge lovigen aan te tasten, daar steekt het oude heidendom de kop weer op, soms officieel en als tegenhanger van het westerse geloof, ginder knaagt grieze lig en verborgen als «en zwerm wit te mieren de Islam aan het gebouw, dat hij met zoveel zorg heeft opgetrok ken. Elders treedt verwarring op door het contact met de talrijke confes- seis, die alle er op uit zijn de negers van Ghana tot de hunnen te maken: Methodisten, Weslyanen, Zionisten, Bap tisten, Adventisten, Presbyterianen. Ge tuigen van Jehova, Leger des Heils, Apostolische Kerk, Anglicaanse Kerk, geschoeide vertakkingen. Om van te duizelen. Maar de missio- enz. met al hun op Afrikaanse leest naris versaagt niet. Eeuwen van hei dendom worden niet goed gemaakt in 50 jaar. Hij weet, dat hij niet het vol le pond kan vergen van mensen met dit verleden, die bovendien vaak slechts om de drie of vier maanden een pries ter te zien krijgen. Hij weet, dat er verschillende geslachten overheen zul len gaan, voordat de leer van Chris tus dieper in de harten doorgedrongen zal zijn. Daarom heeft hij vertrouwen, Op onopvallende wijze heeft „De Waarheid" bekend gemaakt, dat Henk Gortzak als CPN-fractieleider in de Tweede Kamer is vervangen door Ger- ben Wagenaar. De naam van Henk Gortzak is herhaalde malen genoemd in verband met het conflict in de boe zem van het CPN-bestuur over de vol machten van de partijsecretaris Paul de Groot. Zonder opgaaf van redenen hebben twee leden van de gemeenteraad van Beerta ontslag genomen, te weten het C.P.N.-lid T. Telkamp en de tot de par tijlozen behorende H. Woldendorp. Men vermoedt dat dit bedanken verband houdt met de strubbelingen en de reor ganisatie in de topleiding van de C.P.N. In Den Haag is dezer dagen opge richt het contactcentrum van journa listen op het gebied van het wegver keer. Blijkens haar stichtingsacte stelt de vereniging zich ten doel een profes sionele organisatie van vakjournalis ten te vormen, die gezamenlijk vraag stukken i.v.m. de ontwikkeling van wergverkeer en -vervoer zullen bespre ken. Contact zal worden gelegd met een aantal soortgelijke organisaties van vakblad journalisten in Westeuropese landen. Het bestuur van het contact- centrum bestaat uit de heren H. Levy (voorzitter), N. J. Kollewtjn, B. Blinx- ma, I. Izaaks en L. R. van Dulleman (secretaris). Het secretariaat is geves tigd van Diemenlaan 9 te Haarlem. De eerste postsluitingen voor Neder- landsch Nieuw-Guinea van brieven be stemd voor marinepersoneel aan boord van hr. ms. Evertsen en hr. ms, Dren the zijn: resp. 11 januari a.s. 15.00 uur en 15 januari a.s. 17.00 uur. De tijden gelden voor het marinepostkantoor Amsterdam c.s. Naast de bouw van scholen en de or ganisatie van het onderwijs vroeg de uitbreiding van het algemene bekerings werk de blijvende en onverslapte aan dacht van de missionarissen. Om het opdringende gevaar van de Islam te bezweren, trachtte men over het ge hele land zoveel mogelijk posten te be zetten. Het resultaat hiervan is, dat thans in de drie genoemde bisdommen 63 parochies zijn opgericht, waaron der een variërend aantal van 4 tot 60 buitenstaties ressorteren. Het aantal Katholieken steeg tot 400.003 met een aanwas van 30.000 per jaar Administratief kreeg de Kerk in Ghana een vaste vorm door de hiërar chische oprichting van bisdommen, de kenaten en parochies. In de laatste ja ren, nu het schoolwezen min of meer gestabiliseerd is, worden alle beschik bare krachten en financiën ingezet voor de bouw van nieuwe kerken. Naast en soms over de oude, lemen kerkjes heen verrijzen nu Godshuizen van na tuurstenen of beton. Niet al deze ge bouwen zijn e°n wonder van bouwkunst, maar alle hebben zij dit voordeel, dat de witte mieren er zich de tanden op stuk bijten en dat in het regenseizoen de missionaris niet voor een ingestort priesterkoor komt te staan. Langzaam komt ook het katholie ke verenigingsleven op gang. Het Legioen van Maria werd in bijna alle parochies ingevoerd. Hier en daar vestigden zich afdelingen van „De Katholieke Moeders", een vereniging van getrouwde vrouwen, die als een tegemoetkoming aan de negermenta liteit de vorm heeft gekregen van een geheim genootschap. Deze vrou wen oefenen ongetwijfeld een verhef fende invloed uit op de moraal van het huwelijk. De Ridders van St. Jan en de Ridders van Marshal in hun pittoreske kledij vormen een katho lieke élite onder de mannen. De ,,H. Hart Congregatie" vond ingang in vele plaatsen en verschillende missionarissen vechten verwoed voor de instandhouding en uitbreiding van de verkennerij, die de neger niet zo buitengewoon schijnt aan te spreken, waarschijnlijk omdat hun dagelijkse leven, althans materieel, reeds één en al verkennerij is Ook het medisch aspect van het mis siewerk werd niet vergeten. In ver schillende centra werden ziekenhuizen of dispensaria gebouwd, waar de Medische Missiezusters van Imstenra- de, de Zusters van O.L. Vrouw der Apostelen, de Kleine Dienaressen van het H. Hart en daarnaast ook enkele Nederlandse en Engelse artsen en verschillende Nederlandse lekenver- pleegsters zich buitengewoon verdien stelijk maken. Het missiewerk bij uitstek, de vor ming van een inlandse clerus, houdt in het land van Ghana veel beloften in voor de toekomst. Reeds vele jaren geleden werd dit werk in de Goud kust ter hand genomen. Dicht bij de zee, in de vlakte van Amisano, verre zen gebouwen, waarin zowel het klein- als het grootseminarie werden onder gebracht. In andere plaatsen ontston den later z.g. clericale scholen, waar in de eerste selectie van gegadigden plaats vond. Door de betrekkelijk gro te toeloop van aspiranten is men er sinds een jaar toe overgegaan een apart grootseminarie te bouwen te Pedu bij Cape Coast. Het staat onder leiding van een corps bevoegde Nederlandse en inhtemse priesterleraren Te Ami sano studeren thans 80 kleinseminaris- ten, te Pedu 35 grootseminaristen. In de loop van de jaren kwamen 30 inheemse priesters uit het seminarie voort. Een aantal van hen voltooide hun opleiding aan universiteiten in Europa en kwam in het onderwijs te recht, de anderen werden pastoor of kapelaan in de verschillende parochies. Door de goede zorgen van Mgr. van Hussen, Algemeen Directeur van de Pauselijke Genootschapper in Neder land, daartoe in staa' gesteld door de vrijgevigheid van onze katholieke land genoten, konden velen van deze pries ters studeren op kosten van het St. Petrus Liefdewerk. In maart van dit jaar kreeg het werk voor de vorming van een inlandse cle rus in Ghana een bijzondere erkenning van de zijde van Rome. Dr. John Kod jo Amissah. leraar op het grootsemi narie te Pedu, werd als eerste inheem se priester benoemd tot bisschop-coad jutor van de Aartsbisschop van Cape Coast. Enkele maanden later ontving hij de bisschopswijding uit handen van de Aartsbisschop onder grote belangstel ling uit alle delen van het land. Alles bij alles is de Kerk in Ghana uitgegroeid tot een krachtig lichaam, waarmee dr. Kwame Nkrumah en zijn regering rekening hebben te houden en ook zullen houden. Vier ministers en vier staatssecretarissen van de hui dige regering zijn katholiek. Kwame Nkrumah zelf is katholiek gedoopt. Hij noemt zichzelf momenteel confessie loos. hetgeen in zijn geval hetzelfde betekent als opportunist. Tot nu toe wijst niets erop, dat men het werk van de missionarissen iets in de weg zal leggen. Integendeel, zij ontvingen niet lang geleden een niet onbelangrijke subsidie voor de verdere uitbreiding van het middelbaar onderwijs. Het is moeilijk te voorspellen in welk kamp een jonge staat als Ghana, die aan het begin van de opbouw staat en af hankelijk is van buitenlandse hulp, zijn heil zal zoeken. We mogen echter voor lopig wel aannemen, dat de missie met Kwame Nkrumah en de zijnen in de beste boot vaart. Mgr. dr. William. Porter met mgr. v.d. Bronk en mgr. Ber trand op weg naar de Pontificale Hoogmis die op 3 maart ï.l. werd opgedragen in de kathedraal van Accra ter gelegenheid van de onafhankelijkheid van Ghana, de vroegere Goudkust. e hierboven gegeven cijfers en ge gevens mogen ons indrukwekkend voorkomen, het zou niet juist zijn het hierbij te laten bij het bepalen van de positie van de Kerk in Ghana. De voorzeker blinkende medaille van katholiek Ghana heeft zoals te ver wachten is een doffe keerzijde. Het is niet alles katholiek wat er blinkt, evenmin als dit het geval is in Neder land en elders. Wanneer wij met onze eeuwenlange traditie en ervaring ver ontrustende feiten van verregaande verslapping en onkerkelijkheid moeten constateren, wat mogen we dan ver wachten van een volk, dat goed 50 jaar geleden nog volslagen heidens was en waarin ook nu nog de sporen van een eeuwenlang en vaak barbaars hei dendom even duidelijk zijn als voetstap pen in vers gevallen sneeuw? Het officiële cijfer van 400.000 inge schreven katholieken is dan ook be drieglijk. Velen vallen terug in de oude, heidense gewoonten, vooral inzake het huwelijksleven, zonder evenwel de band met de Kerk geheel en al te verbre ken. A.-deren raken in de ban van een sterk opkomend materialisme en verliezen alle interesse voor het Ge loof. Daarnaast en vooral mogen we het gehalte van de zich katholiek noemen de negers in Ghana niet te hoog aan slaan. Zij durven of kunnen de conse- kwenties van het nieuwe geloof nog niet aan. Hun katholicisme mist inner lijke kracht en overtuiging. Daarom is het ook niet strijdbaar. De katholieke leek heeft in het algemeen te weinig initiatief en dynamisme. Hij kan in hoge mate indolent zijn. Gedeeltelijk is dit ook van toepassing op de zwar te priester. Het gevolg hiervan is, dat bijna alles terecht komt op de schou ders van de blanke missionarissen, die door het schreeuwend tekort aan priesters, broeders en bevoegd leken- personeel reeds zwaar overbelast zijn en in de naaste toekomst voor een on menselijke taak komen te staan. Van een goed' opgezette en strijdba re katholieke pers is zo goed als geen sprake. Er zijn geen katholieke vakor ganisaties, geen caritatieve en cultu rele instellingen. Er is geen werke lijk katholiek leven. Het besef van de kracht der katholieke eenheid ont breekt nog. In de opbouw van deze katholieke eenheid er kracht door de vorming van degelijke, katholieke huis gezinnen, is de aloude, heidense prac- tijk van het huwelijk een voortdurend struikelblok. Per jaar worden 800 tot 900 katholieke huwelijken gesloten. Maar ze vallen te gemakkelijk uiteen door de eeuwenoude hang naar veel wijverij. De opgroeiende jeugd schept even eens zware problemen. Ieder jaar leveren de katholieke scholen honder den jongens en meisjes af. Deze jeugd is ontwend geraakt aa„ de oude dorps sfeer, zij gaat op jacht naar baantjes en zoekt haar heil in de grote centra, waar zij vaak verloren loopt, omdat i de missionarissen te weinig in aan tal zijn om haar te kunnen opvangen. Dat onder deze jeugd moderne, im morele practijken hand over hand toe nemen, hoeft niemand te verwonderen. In verband met de oversnelle ont wikkeling, die als een bosbrand om zich heen grijpt, is juist het tekort aan missie-personeel bijzonder tra gisch. De 125 Nederlandse priesters, die samen met de 30 negerpriesters d-e drie S.M.A.-bisdommen bedienen, hebben niet alleen de handen vol, het glipt hun tussen de vingers door. Ze kunnen het bijna niet meer aan. Een kwart eeuw geleden, toen 'zij nog bijna alleen te doen hadden met het primitieve heidendom, stonden zij reeds voor een uitermate zware taak. Maar het terrein, waarop zij hun zaad uitstrooiden, bleek, eenmaal ont gonnen, geen slechte voedingsbodem te zijn. Nu dreigt hun akker over woekerd te worden door voorheen on bekende soorten onkruid. Het was gcad hengelen in het oude, stille vis water, als men maar de tijd kreeg en geduld betrachtte. Nu stormt de springvloed van het nieuwe getij op hen in, de golven van een modern materialisme beuken de dijken. Als een uitgedroogde spons zuigt de neger zich vol met al het nieuwe, dat de ontwikkeling hem bracht. Het is ge daan met zijn vroegere, gezapige leven. Hij neemt geen genoegen meer met het karige rantsoen, dat de na tuur hem de eeuwen door toebedeel- betracht hij geduld, heel veel geduld, in het besef, dat hij voor de neger van Ghana een andere maatstaf van be oordeling moet aanleggen dan voor de katholiek uit onze streken. Hij blijft doorploeteren, niettegenstaan de alle teleurstellingen, omdat hij be ter dan wie ook de waarde kent van het spreekwoord: Gods molens ma len langzaam. B. EERDEN S.M.A. De provinciaal van de sociëteit van Cadier en Keer, pater H. Monde SMA heeft dinsdagmiddag in het provincia- laat ,,de Tafelberg" te Oosterbeek het misslekruis uitgereikt aan vier leke missionarissen, te weten dr. W. de Groot uit Leiden, en de verpleegsters Kok uit Hoogkarspel, J. M. Matten uit Zuiddorpe en J. Broeseliske uit Delft. Zaterdag vertrekken zij naar Ghana (West-Afrika), waar zij werkzaam zul len zijn in het aartsbisdom Cape Coast. Bij k.b. is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau dr. J. B. Dee- len te Boxtel. De onderscheiding werd hem uitgereikt bij zijn afscheid als schoolarts van de districtsgezondheids dienst Boxtel. (Van onze correspondent) Een inwoner uit Eerbeek heeft kans gezien in een periode van zes maan den een complete bibliotheek ten na dele van zijn werkgever te stelen. Het gestolen boekenbezit omvatte circa 400 boeken op allerlei gebied. „Ik meende, dat ik lezen kon", zei de president van de Zutphense recht bank, „maar 400 boeken in een half jaar is me toch wel een beetje te veel van het goede". Verdachtes drijf veer was echter niet geweest zich geestelijk te verrijken, want hij ver kocht de gestolen boeken met behulp van zijn vrouw, die een soort boeken winkel met gestolen boeken was be gonnen. Een groot deel van de boeken, die een totale waarde an circa 2.300 vertegenwoordigde, werd aan de man gebracht. Ongeveer driekwart van de boekenschat is intussen achterhaald. De officier van justitie eiste negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan d.'e maanden voorwaardelijke met drie jaar proeftijd en toezicht. Tegen de echtgenote van verdachte vorderde de officier een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Aan de staatshogeschool voor muziek te Keulen in Duitsland is als eerste ter wereld een cursus geopend voor jazzmuziek. Met de leiding van de cursus is Kurt Edelhagen belast, die sinds het voorjaar de internationale „All-Star-Band" van de Westduitse omroep te Keulen leidt. Professor Edelhagen (rechts op de achtergrondwordt hier door de directeur van de muziekhogeschool prof. Schroeter (links) voorgesteld aan de cursisten. Het besluit bij de behandeling van de belastingontwerpcn in de Tweede Kamer, om de investe ringsaftrek alleen voor de scheepvaart en de luchtvaart te laten herleven, heeft verwondering gewekt in de kring van de metaalindustrie. Dit is gebleken tij dens een druk bezochte buitengewone ledenvergadering van de vereniging van metaal-industrieën, welke dinsdag in Utrecht is gehouden. Ofschoon men zich verheugt over het feit, dat het principe dezer fiscale tege moetkoming opnieuw toepassing zal vin den, heeft men er zijn verwondering over uitgesproken, dat, hoewel de in- vesteringsnoodzaak zich voor de metaal industrie evenzeer als voor de scheep vaart en luchtvaart doet gelden, aan eerstgenoemde bedrijfstak de investe ringsaftrek niet wordt toegekend. De metaalindustrie ziet hierin, zoals de regering zelf heeft erkend, een vorm van discriminatie tussen bedrijfstakken onder de Nederlandse verhoudingen tot dusver weinig gebruikelijk die op grond van urgentie op gelijke behande ling aanspraak moeten maken, al is het slechts omdat voor het leeuwendeel van de aanwas van de beroepsbevolking door de metaalindustrie werkgelegen heid moet worden verschaft. Waren de investeringen in de metaal industrie tot voor kort gericht op ex pansie en op verbetering van het pro- duktieapparaat, de totstandkoming van de Euromarkt plaatst deze industrietak thans voor de klemmende noodzaak, de investeringen in de technische uitrus ting nog te verhogen met het oog op de verscherpte concurrentie. Hoewel deze investeringen moeten worden gefinancierd uit een winst, die de invloed van de teruglopende conjuc- tuur ondergaat, heeft de metaalindus trie zich bij de tijdelijke opschorting van de investeringsaftrek kunnen neerleg gen, in de overtuiging, dat deze als ge volg van de nationaal-econ'. -ische toe stand onvermijdelijk was. Nu echter blijkt, dat andere bedrijfstakken hier van ontheffing kunnen krijgen, ondanks het feit, dat hiervoor geen dwingender argumenten gelden dan die, welke voor de metaalindustrie bestaan, valt het de metaalindustrie moeilijk het begrip voor het regeringsbeleid terzake te blijven opbrengen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De voor begin van het jaar tegelijk met een groot aantal andere prijsver hogingen aangekondigde tariefsver hogingen bij de Franse nationale spoor wegen en de „autonome Parijse ver- voersregie" (métro en bus) zijn gis teren, 6 januari, ingegaan. Aanvan kelijk was 1 januari als datum van in gang aangehouden, doch de overheid is zo vriendelijk geweest om althans de Nieuwjaarspret niet te bederven met deze op de meeste particuliere begro tingen hard aankomende maatregel. De tariefsverhoging voor gewoon ge bruik bedraagt voor Parijse métro en bus vijftig procent; het welbekende boekje voor Parijse busdiensten, twin tig sectiekaartjes bevattend, kost thans 300 fr. Losse sectiekaartjes zijn te koop voor 20 fr. Nachtritter kosten uniform 150 fr. Bij de métro kosten de boekjes voor tien ritten, ongeacht de afstand, in de tweede klas thans 300 fr., in de eerste 450. De prijs van losse kaartjes voor een rit bedraagt 45 fr. in de tweede en 70 fr. in de eerste klas. Vertaald door l. Govers van Geuns. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD 61 We reden in bussen dwars door de stad en trotseer den de koude om hem te vinden. Het was zeker een verrassing toen ik hem zag! Ik weet niet wat ik ver wachtte maar dit zeker niet. En ik had me afge vraagd of er misschien een of andere romance school achter deze vriendschap! Later vertelde Tracy me, dat Axel zeventig was, maar hij zag er ouder uit. Het was een kostelijke man - Tracy had hem nog pas „een snoes!" genoemd, haar gebruikelijke uitdrukking voor iemand die bijzonder aardig is. Sinds de laatste keer dat zij Axel gezien had, had hij zijn boventanden la ten trekken: hoewel hij er daardoor wat vreemd uitzag deed het hoegenaamd geen afbreuk aan zijn waardigheid. Ik heb wel andere mensen gezien in die situatie, die zich kennelijk niet op hun gemak voel den: maar Axel deed geen poging de gaping achter- de palm van zijn hand te verbergen of te lachen zonder zijn mond te openen. Niets in zijn gedrag gaf de indruk, dat hij zijn boventanden ook maar een beetje miste. Zijn mouwen waren veel te lang omdat hij tenger en klein van gestalte was en zijn portierspet was zo groot en zwaar, dat hij wel top zwaar leek, maar iedereen, die de gelegenheid in- of uitging, toonde een zeker respect voor Axel. On danks de kluchtige opschik lukte het hem er bijna koninklijk uit te zien. Tracy vroeg hem toen hoe hij zo opgewekt bleef en hij antwoordde: „Door hoop, ge loof en dromen in praktijk te brengen". Wat hij zei heeft me meer goed gedaan dan alles wat ik in ja ren gehoord had. Hij zei: „Natuurlijk kan uw zoon beter worden als hij een oprecht vertrouwen heeft". Hij sprak met een zwaar accent, waardoor ik moei te had hem te begrijpen. Hij had een zeer godsdiensti- g. en diepzinnige geest. Het was absurd om met een man over dergelijke onderwerpen te praten bij de ingang van een chic restaurant, terwijl luidruchtige mensen in- en uitliepen. Hij zei dat hij Hentz in het ziekenhuis wilde opzoeken. Hij vertelde van de vele keren dat hij naar zijn mening door een won der was gered. Hü zei, dat de artsen weigerden som mige gebeurtenissen te geloven maar met een glim lach voegde hij eraan toe: „Dat komt omdat die doktoren te weinig verbeeldingskracht hebben". Een tandeloze glimlach straalde over zijn gezicht toen ik hem vertelde dat de kennismaking met hem me zo goed gedaan had en hij begeleidde ons een eind de straat in, terwijl hij tc zijn plaats bij de deur in de gaten hield. Tenslotte zei hij dat het idee mij geholpen te hebben hem gelukkig maakte. De hoop anderen te kunnen helpen gaf zin aan zijn le ven. Tracy voelde zich aangetrokken tot de meest uiteenlopende typen en ik ontmoette sommigen van haar vrienden in vele uithoeken. Er waren erbij, die in kleine restaurants werkten en haar verteld had den over een ziek kind; anderen waren begaafde mensen, die er niet in geslaagd waren hun doel te bereiken in New York. Een dag of wat na onze ont moeting met Axel, trof ik haar in Columbia aan met de ongewoonste bezigheid, die ik me denken kan. In het centrum van Broadway was ze bezig een oude voddenraper te helpen zijn lorren bij elkaar te krijgen. Zijn karretje was omgeslagen en nadat hij alles verzameld had, sloeg het weer om. Tracy liep tussen de auto's door en hielp de oude stakker de resten weer bij elkaar te rapen. Ze deed alsof het hoegenaamd niet ongebruikelijk was voor een jonge dame om midden op Broadway vodden te rapen. Toen ik er iets over zei, antwoordde ze simpel: „Zijn kar sloeg tot twee keer toe om". De verjaardag van Hentz naderde en hij zei, dat ik geen verjaarstaart of cadeautjes in het ziekenhuis moest brengen. Hij vertelde, dat een van de andere patiënten een paar dagen tevoren jarig was geweest en iemand had „welgefeliciteerd" gezegd en daar hield het mee op. Ik ben dol op verjaardagen en Kerstmie en een dergelijke soberheid zou me zwaar vallen. Deze ideeën maakten allemaal deel uit van zijn gevoelens ten opzichte van het ziekenhuis en ik bad, dat als we ooit weer thuis kwamen, we er ook konden blijven. Op hetzelfde ogenblik dat het vlieg tuig in New York aan de grond kwam, was er iets in Hentz' persoonlijkheid veranderd. Ik dacht, dat het kwam doordat de staat Georgia de ziekenhuis kosten betaalde, terwijl in Macon, Atlanta en andere plaatsen Fred het zelf betaalde. Ik trachtte hem uit te leggen, dat het niemand kon schelen en dat waar schijnlijk ook niemand over dit gedeelte van onze problemen iets afwist. Dan keek ik weer naar Hentz en dacht aan de trots, die wij zo hoog waardeerden en hoe ongemakkelijk wij het daardoor soms hadden. Ik kon niet besluiten of ik liever had dat hij de hulp accepteerde als iets wat hem toekwam of dat hij het met reserve moest aanvaarden. Beide opvattingen hadden hun nadelen. We hadden de staat niet om hulp gevraagd maar de mensen, die ermee belast waren, hielden nauw contact met ons en wisten wan neer de toestand van Hentz slecht was. Toen ze hoorden, dat zijn toestand in Macon kritiek was, bel den ze ons op en zeiden dat we Hentz onmiddellijk naar New York konden brengen als dat noodzakelijk zou blijken en dat zij de onkosten voor de reis op zich zouden nemen. Ze verklaarden, dat we niet hoefden te wachten tot alle nodige formulieren en papieren waren ingevuld. Dit soort steun vermindert de angst bij moeilijke situaties. We hoefden nooit bang te zijn dat Hentz zou sterven omdat we het geld niet hadden voor dure chirurgen en ziekenhuis opname in New York. Toen ik op een avond, na een bezoek aan Hentz, met de lift naar mijn kamer ging, toonde de liftbe diende me een foto van zijn vrouw. Hoewel ze zeker geen schoonheid genoemd kon worden, was er iets in haar gezicht, dat een sterk karakter verried. Hij zei: „Ze is de prachtigste vrouw die ik ooit gekend heb". Ik zei, dat het geweldig van hem was om dat te denken. Ze was in Frankrijk geboren, zei hij, volkomen blind. Op een goede dag kon ze plotseling zien. Het was een wonder en zelfs de artsen hadden dat toegegeven. Hij legde de foto terug in zijn por tefeuille en met een tedere blik in zijn ogen zei hij: „En haken dat ze kan! Sommige vrouwen denken dat ze iets gepresteerd hebben als ze een klein kraag je gehaakt hebben, maar mijn vrouw haakt bedde- spreien, kleedjes, antimakassars ze heeft zelfs al de gordijnen in huis gehaakt". In een flits schoot het door me heen hoe het huis eruit moest zien met al dat haakwerk! Toen ik de lift uitstapte, zei hij: „Ik hoor graag vrouwen uit het zuiden praten en die ik gekend heb waren erg aardig". (Wordt vervolgd) De tariefsverhoging bij de Franse spoorwegen bedraagt zoals reeds ge meld 8,8 procent in de tweede en 20 procent in de eerste klas; per kilome ter is de prijs thans gestegen tot resp. 6,80 en 10,50 fr. De toeslagen, die men verschuldigd is voor het gebruik van een „couchet te" ligplaats met gebruik van de kens in de nachtsneltreinen zijn on veranderd gebleven, maar de bedden van de Wagons Lits zijn gemiddeld elf procent duurder geworden. De speciale spoorwegtarieven in het verkeer tussen Pariii. en de voorsteden ondergaan zoals gebruikelijk hetzelfde percentage verhoging als de Parijse métro en bus, 'vijftig procent derhalve, hetgeen bijzonder pijnlijk is voor het leger van de honderdduizenden forensen en tengevolge waarvan ook, om maar iets te noemen, het klassieke en onvol prezen uitstapje heen en terug naar Versailles van 110 op 165 fr. komt, een prijs die voor zoveel geleverd ger.ot toch altijd nog laag is te noemen. De Franse nationale spoorwegen me nen van deze jongste tariefsverhogin gen dit jaar een inkomstenvermeerde ring van ruim 45 miljard francs te mo gen verwachten. De Parijse vervoers- regie heeft harerzijds op vele plaatsen affiches doen aanbrengen waarin zij „nu zij eindelijk de middelen ter be schikking heeft gekregen om haar ex ploitatie in financieel evenwicht te brengen" de slachtoffers tracht op te beuren door hun etappegewijze tenuit voerlegging te beloven van hoog nood zakelijke verbetering en modernisatie van haar diensten en materieel. Deken G. Kuys van Poeldijk, die verpleegd wordt in het St.- Hippolytus- Ziekenhuis te Delft, is uit voorzorg van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Deken Kuys is tachtig jaar. Afgelopen nacht is te Echt in Limburg plotseling overleden pater J. van Leu ven S.M.A. Pater van Leuven was missionaris in West-Afrika en sedert enkele weken op vakantie in Neder land. Hij werd 28 december 1889 geboren en 27 mei 1911 priester gewijd. Na zijn priesterwijding was hij werkzaam aan de ivoorkust in Nigeria, Ghana en Dahomey. De plechtige Requiemmis zal plaats hebben in de Pius X parochie te Echt op woensdag 8 januari om 10 uur, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft het voornemen te kennen ge geven een portret van de minister-pre sident, dr. W. Drees, geschilderd door de Wassenaarse kunstschilder J. Bruyfl aan de Tweede Kamer aan te bieden- De overdracht zal geschieden dinsdaS 4 februari in de rookzaal van het Ka* mergebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6