Europese samenwerking en energievoorziening De ontembare Beperking niet overheidsuitgaven indrukwekkend WYBERT Kruiswoordraadsel Fameuze carrière ERIC DE NOORMAN Europese gemeenschap voor kennis en studie? Heathcoat Amory zet anti-inflatie- beleid voort Gaat Amsterdam in Amerika lenen? R ijk boekt wel vermogenstoename Rupsenplaag in Australië Wie opent de kluis: nieuwe charitatieve radio-actie O. C. Huisman Groot-Brittannië Aanbod voor vijftig miljoen K.V.P. IN V.V. EERSTE KAMER IS Vanaf 30 januari over de AVRO Voor kankerbestrijdingrheuma- en poliofonds Gouden jubileum directeur Huisman DONDERDAG 9 JANUARI 195b PAGINA Conferentie Europese Federalisten Energiebronnen voor Europa Politieke en energie problemen A tred en van Thorney- croft leidt niet tot een dramatische situatie Zweden in 1945 bereid in Noorwegen te interveniëren W? Titelstrijd ereklasse driebanden 103-JARIGE TE ROTTERDAM HET VERGAAN VAN DE GAPELLA De erfenis van Pieter Teyler BESMETTING Gebruik regelmatig - - - - - - - - - - - - - - - - 8 9 10 11 Ridder in Orde van Nederlandse Leeuw Prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de provinciale Limburgse elektri citeitsmaatschappij. meent dat het voor een goede Europese samenwer king in de elektriciteitssector niet no dig is nieuwe hogere organen te cre- eren. Wel ware de mogelijkheid tot op richting van een internationale elektri- citeitsbank te onderzoeken tot coördi natie van de belangen en financiering van uitbreidingen. Prof. Gelissen for muleerde deze mening op een gisteren in de technische hoogeschool te Delft gehouden energieconferentie, die was georganiseerd door de beweging van Europese Federalisten. Er bestond voor deze conferentie grote belangstelling. O.a. waren aanwe zig: mr. G. Ph. Helders, minister van zaken overzee, prof. dr. I. Sam- kalden, minister van justitie, dr. G. M. J Veldkamp, staatssecretatris van economische zaken. mr. J. Westhof, vertegenwoordiger van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning en mr. C. L. W. Fock, secretaris generaal van het ministerie van alge mene zaken. Voorts waren er leden van de Staten-Generaal en afgevaardig den van de gemeente Delft, de techni sche hogeschool en het bedrijfsleven. Prof. Gelissen betoogde voorts dat de elektriciteitsproduktie van andere industriële produktie verschilt door dat zij niet op voorraad kan worden gemaakt. De afnemer bepaalt op elk willekeurig moment de afname en de optimale grootte van het bedrijf kan niet door de leiding ervan wor den bepaald (concessiestelsel- leve ringsplicht). De elektriciteitsproduk tie is weinig elastisch. Zij heeft voor transport en distributie meestal een monopolie. Veiligheid en economie van leve ring eisen een nationale en interna tionale samenwerking. In dit verband constateerde spr. dat ons land een voorbeeld van goede nationale samen werking heeft gegeven in de S.E.P. samenwerkende elektriciteits pro- duktiebedrijven), welke in 1949 wer den opgericht. Tenslotte zei spr. dat de Nederland se elektriciteitsbedrijven zeer geïnteres seerd zijn in de ontwikkeling van atoomenergie. De oprichting van een eerste nucleaire centrale zal vermoe delijk het beste, meende hij, in onder linge samenwerking kunnen geschie den. Introductie van kernenergie be hoeft geen aanleiding te zijn tot wijzi ging in de bestaande nationale en in ternationale verhoudingen in de elek triciteitswereld. Drs. M. Kohnstamm, secretaris-ge neraal van het comité voor de Verenig de Staten van Europa, sprak vervol gens over het onderwerp ,,de energie bronnen voor Europa". Hij merkte in zijn rede op, dat het merkwaardig is, dat bij de opstelling van het verdrag tot oprichting van de E.G.K.S. de ge dachte aan een coördinatie van de ener- giepolitiek der zes landen niet of nau welijks is opgekomen. Bij de pogingen om richtlijnen voor een Europees ko- lenbeleid uit te werken kwam echter de vraag van de verhouding van kolen tot de andere energiebronnen naar vo ren en thans wordt de onverwijlde ot- standkoming van een gecoördineerd energiebeleid een onontbeerlijke voor waarde genoemd voor een harmonische ontwikkeling van de economische inte gratie. Hij herinnerde er aan, dat de Hoge Autoriteit, evenals de schrijvers van „Euratoms bijdrage tot de energie voorziening" uitgaan van een verho ging van het nationaal produkt met plm 50 pet voor de periode 1955-1965 en met plm. 35 pet voor de periode 1965- 1975. Naar spr.'s stellige overtuiging zal een Europees energiebeleid zich moeten baseren op cijfers, gelegen dichtbij die van de Hoge Autoriteit. Hij grond de deze overtuiging vooral op een zui ver politieke overweging en wees in dit verband op de strijd met het com munistische regiem, waarin de vrije wereld is gewikkeld. In absolute cij fers zal een Europese energiepolitiek uit moeten gan, aldus spr., van een toene ming van de energievraag van 400 mil joen ton S.K.E. in 1955 tot omstreeks 550 miljoen ton in 1965 en omstreeks 700 miljoen ton in 1975. Na de tweede revolutionaire ont wikkeling te hebben geschetst (het kolenmonopolie heeft opgehouden te bestaan), stond spr. stil bij het aard- olieverbruik. Daarmee kwam hij tot de derde van de revolutionare ont wikkeling welke Europa's energie probleem bepalen, n.l. deze, dat de produktie van de aardolie, welke tot voor kort in hoofdzaak een aangele genheid van het westelijk halfrond was, in toenemende mate mede, en voor Europa zelfs hoofdzakelijk, een zaak van het Midden-Oosten aan het worden is. Wanneer hier geen politieke proble men opgestapeld lagen, zou men, meen de spr., niet van een Europees energie probleem behoeven te spreken. Drs. Kohnstamm legde er de nadruk on in hart en nieren anti-kolonialist te zijn. Doch juist waarschuwde hij tegen het scheppen door onszelf notabene van een soort omgedraaid kolonialis me, waarbij één der grootste industrie gebieden van de wereld zich voor de meest onontbeerlijke grondstof voor zijn nijverheid afhankelijk maakt van landen, die nog leren moeten verant woordelijk te handelen tegenover zich zelf, laat staan tegenover anderen. Om het doel van een Europees ener- gieoeleiu te Dereiken zal ervoor ge waakt moeten worden, dat onze lanuen niet iu gevaarlijke afhankelijkheid van het nabije-Oosten raken, aldus spr. Als laatste inleider voerde ir. L. Vos, directeur van het gemeentelijk energie- oedrijf te Amsterdam, het woord. De titel van zijn voororactn luidde ener giepro auemen voor net vaderlandse ue- arijisieven". Hij constateerde daarin dai, indien nei oedrpisieven naai ue- iangen met betrekking tot de levering van elektrische energie voor krachts aanwending aan de openbare elektrici teitsbedrijven toevertrouwt, dit niet al leen geschiedt op nasis van bet ver trouwen in de bedrijfszekerheid, maar (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Met het parlement op reces en de eerste minister in Nieuw Delhi is er weinig kans dat het aftreden van Thor- neycroft tot een dramatische situatie zal leiden. De heer Birch, die tezamen met zijn chef Thorneycroft uit de rege ring trad, zei gisteren bovendien sus sende woorden. Hü verklaarde onder meer dat de ontslagname van de drie ministers geen enkele nadelige invloed zal hebben op de anti-inflatiepolitiek van de regering. Ook gaf hij als zijn mening dat er geen gevaar bestond voor verdeeldheid in de partij of voor eert vervroegde .ilgemene verkiezing, Hij beloofde de regering zijn persoon lijke steun. De nieuwe Kanselier van de Schatkist, Heathcoat Amory, laaf er geen gras over groeien. Hij heeft blijkbaar beslo ten aanstonds een eind te maken aan de geruchten dat het de regering geen ernst is met haar anti-inflatiebeleid, de reden waarom de drie ministers zouden zijn afgetreden. Hij ontbood gisteren aanstonds de leiders van de Britse in dustrieën teneinde hun mee te delen, dat de regering vastbesloten is voort te gaan met haar huidige inflatiemaat regelen, maatregelen die reeds hun vruchten hebben afgeworpen. Gisteren kregen de vertegenwoordi gers van het 50.000 man tellende Lon- dens buspersoneel nul op het request van de directie van het Londense trans portwezen. Het personeel had een loonsverhoging gevraagd van 13 per week. Het heeft besloten de zaak voor te leggen aan onderhandelaars van het ministerie van arbeid. Eerder had het ook uit de oveiwegiiig, dat men voor Londense buspersoneel een voorstel om ait doel goediioper uq ue eleKUieiteits- de zaak voor te leggen aan een b^f van arbitrage verworpen. Dit voors.el was afkomstig van de secretaris van de machtige transportsrbeidersbond. uedrijv en cereent kan dan dat men zelt de benodigde energie produceert. Uit voerig ging spr. hierop in, waarna hjj vaststelde, dat de krachtverwerkende industriële bedrijven geen energiepro bleem kennen. Anders is het echter, wanneer een industrie zich ziet ge plaatst voor de vraag noe warmte moet worden geproduceeru, daarbij komt al. direct aan de orde welke grondstof moet worden geitozen, eventueel welke tus senfase moet worden ingeschakeld om de warmte te produceren. Na te nebben geanalyseerd op wel ke wijze het industriële leven in ons land zijn energieoenoene moet dek ken, kwam spr. tot oe vraag, welke grondstolfen net voor de dèkmng van deze behoefte moet aankopen. Het ligt voor de nand hierbij geen onder- scneid meer te maken, zei spr., tus sen het particuliere bedrijfsleven en de openbare nutsbedrijven, omdat zo- wei voor het particuliere bedrijfsle ven als voor de openbare nutsbedrij ven in principe gelijke verhoudingen gelden. Met dit verschil alleen, dat de openbare nutsbedrijven, vanwege het algemene belang dat zij dienen, er scherper op hebben toe te zien of hun grondstoffenvoorziening zodanig is verzekerd, dat daarin gden enkeie on derbreking zal optreden. Na de verschillende energiebronnen voor elektriciteit besproken te hebben, merkte ir. Vos op, dat Nederland over nog een bron van energie beschikt, nl. de menselijke. Hij meende daarom dat het de hoogste tijd is voor een tweede E.G.K.S., nl. een Europese gemeen schap voor kennis en studie, waarin ons land zich een eervolle plaats zou kun nen verwerven. Zweden was eind april 1945 bereid zijn traditionele neutraliteit op te ge ven en militair in het door de Duitsers bezette Noorwegen te interveniëren. Dit blijkt uit een witboek, dat het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heef* gepubliceerd. Op 30 april van dat jaar willigde de Zweedse regering een geallieerd ver zoek in om met generaal Eisenhowers hoofdkwartier te spreken over een Zweedse militaire interventie in Noor wegen, t welk doel inmiddel legereen heden gemobiliseerd werden. Op de middag van dezelfde dag kwam de Zweedse regering met vertegenwoordi gers van het Duitse ministerie van bin nenlandse zaken en de Gestapo-chef Himmler in beginsel overeen dat Zweedse troepen de Duitse bezetting van Noorwegen zouden vervangen en dat de Duitsers in Zweden geïnterneerd zouden worden. Maar Hitier stuurde deze plannen door zijn zelfmoord, la ter op diezelfde dag, in de war. De vooraf gaande dag ha hij admiraal Dö- nitz als zijn opvolger aangewezen en bepaald dat Himmler uit de Nazi-par tij zou worden gestoten en uit al zjjn officiële functies ontzet. W 77. Nog voor Haralds strijdkreet goed en wel verstomd is, worden enkele pijlen op de borstwering afgeschoten .„Pas op." schreeuwt Eric, maar het is al te laat. Dodelijk getroffen zakt Arn de rover ineen. Gelijktijdig zetten de aanvallers zich in beweging. De Noorman beseft, dat ze nooit opgewassen zijn tegen deze overmacht en koortsachtig zoekt hij een uitweg. Peinzend volgen zijn ogen de gestalte van Harald, die hoog te paard met enkele van zijn aanvoerders tussen de troepen heen en weer rijden en hun bevelen geven. En dan schiet hem eensklaps een gewaagd plan te binnen. Als hij er in zou slagen, Harald de Sluwe in handen te krijgen„Zadel de paar den," schreeuwt hij. Terwijl zijn ruiters zich haasten dit bevel uit te voeren, roept hij Svein toe: Het bevel laat ik aan jou en Olav over. Waag je niet naar buiten met het voetvolk." Dan springt hij in het zadel. De poort zwaait open en als eerste dendert Eric over de valbrug. „Verspreid aanval len!" klinkt zijn stem. „Twintig ruiters volgen mij!" En met een grimmig lachje stormt Eric recht op Harald de Sluwe in. Aan het kampioenschap van Neder land groot biljart ereklasse driebanden, dat op 30 en 31 januari en 1 en 2 april a.s. te Amersfoort wordt gehouden, zul len de volgende biljarters deelnemen: L. van Bommel, (Oisterwijk), W. Braam (Amsterdam), J. Boekhuyzen (Arnhem) H. van Gils (Breda), Ph. Schmidt (Am sterdam), N. F. Stikkelman (Arnhem), J. H. Sweering (Amsterdam), en L. G. J. Teegelaar te (Rotterdam). In dit gezelschap ontbreken dus de kampioen van het vorige jaar H. Pop- peyus en de als tweede geëindigde H. de Ruyter jr. Zoals bekend mogen zjj, omdat zij destijds zijn toegetreden tot de t'.N.B.B., niet vöör 1 september a.s. uitkomen in o.m. kampioenswedstrijden, wedstrijden. De burgemeester van Rotterdam en mevrouw van Walsum hebben voor de tweede maal in het nog maar pas be gonnen nieuwe jaar een bezoek ge bracht aan een stadgenote die de leef tijd van 100 jaa, bereikte De weduwe P. van Geenen-van Yperen, die het woensdag betrof, heeft dit formidabele getal zelfs al overschreden: zij werd 103. Haar ideaal is de 105 te nalen, ver telde haar enige zoon (78), die zijn moeder in net hervormde tehuis voor ouden van dagen aan de Van der Sluysstraat kwam gelukwensen. Zo oud is haar grootmoeder ook geworden. Dertig jaar is mevrouw van Geenen nu w 'duwe, 28 jaar lang hebben haar zoon en zijn vrouw voor haar gezorgd, maar de laatste tijd verblijft zij in het tehuis voor ouden van dagen. Er zijn geen verdere nakomelingen. Twee zusters van de jarige bereikten ook hogr leeftijden, i.l. 89 en 86 jaar. De twee stoffelijke overschotten die de sleepooot „Holland" dinsdag bij Ter schelling aan boord heeft genomen zijn geïdentificeerd als die van de 19-jarige stuurman van de ..Capella" K. J. Rust hoven uit Haren (Gr zoon van de re der van het schip, en van de 17-jarige machinist R. Paats uit Rotterdam. De gemeente Amsterdam heeft via Amsterdamse bankiers een aanbod ge had van een Amerikaans bankconcern voor een geldlening van vele miljoe nen. Hoe groot dit bedrag zal zijn kon de Amsterdamse wethouder van finan ciën, mr. F. van Wijck, ons vanmor gen nog niet mededelen, doch het ligt ongeveer rond de vijftig miljoen. Ook het rentepercentage staat nog niet vast. Men verwacht dat dit gelijk zal zijn aan het thans in Amerika gebruikelijk zijnde percentage van 5% pet. Dat Is meer dan overheidslichamen mogen be talen doch anderzijds minder dan de Rijksoverheid zelf heeft moeten geven voor de woningbouwlening. Bij de gemeente Amsterdam betreurt men het dat er iets over de lening is uitgelekt, hoewel de onderhandelingen nog niet in 'n definitief stadium zijn. Er moet o.m. nog toestemming van het Rijk worden verkregen voor het rente percentage. Amsterdam hoopt de gel den vooral te besteden voor produktieve investeringen als de uitbreiding van de haveninstallaties West en van de Elec- triciteitscentrales. De laatste maal dat de hoofdstad geld in het buitenland leende was kort voor 1930, toen wethouder Wibaut een zeer dure pondenlening opnam. Door de de valuatie van het pond in de crisis- Jaren is men daar nog goedkoop „af gekomen". Dertig leerlingen van de lagere school in Nibbixwoud krijg en les op het toneeltje van een café: de school is te klein geworden en geld voor uitbreiding is er niet. Wordt er in het café een bruiloft of een partij gegeven, dan hebben de kindertjes van meester Loos een dagje vrij. Daar hebben zij vermoedelijk weinig op tegen. (Van onze Haagse redactie) „De gerealiseerde uitga venverminde ring bij het Rijk zelf, die een verdere bestedingsbeperking in de overheids sector als bijdrage tot evenwichtsher stel ten doel zou moeten hebben, is niet indrukwekkend", zo wordt van K.V.P.- zijde gesteld in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer omtrent de alge mene financiële beschouwing. ..De nominale daling van uitgaven is prak tisch geheel teru te voeren tot een daling van de geschatte af lossingen, het niet opnieuw voorkomen van eenmalige uitgaven en de vermin dering van uitkeringen terzake van oor- logs- en watersnoodschade. Tegenover bezuinigingen, die op sommige punten werden bereikt, staan stijgingen elders. Bovendien hebben vele van de bereikte bezuinigingen een tijdelijk karakter". Gezien dit alles acht de K.V.P. de mededeling van de Minister van Fi nanciën dat voor 1958 het maximum aan bezuinigingen was bereikt, teleur stellend. Indien de Rijksbegroting zo weinig flexibel is, hoe stelt men zich dan voor een anti-cyclische begrotings- politiek te voeren? Ook van verschillen de andere zijden wordt de beperking van de overheidsuitgaven ter sprake ge bracht. De omvang daarvan acht men blijkens het verslag onvoldoende. De Katholieke senaatsfractie stelt verder vast, dat de Rijksbegroting 1958 voorziet in een niet onaanzienlijk ver mogensaccres bij het Rijk, n.l. in be sparingen, die door tussenkomst van de Overheid tot stand worden gebracht. De aanvaardbaarheid daarvan was voor hen mede afhankelijk van de vraag of tegelijkertijd het nodige wordt gedaan ter verbreding van de stroom van be sparingen in de particuliere sector. Op nieuw komen zij daarom met de vraag of ?r, zo ja, hoe de Regering zich voor stelt de particuliere besparingen te sti muleren. Ook werden van KVP-zijde bezwaren geuit tegen het rentegammabeleid, waarmee van de lagere publiekrechte lijke lichamen op korte termijn een veel verder gaande beperking van de investeringen zou worden afgedwongen dan in overleg tussen regering en par lement was overeengekomen. Geens zins waren deze leden voorstanders van een directe afschaffing van ieder rente gammabeleid. Zij pleitten veeleer voor een stelsel, dat uitgaat van een fixatie van de maximum toelaatbare rente voor gemeenteleningen, welke ongeveer gelijk is aan de kapitaalmarktrente of iets daarbeneden ligt. Deze leden toon den zich ook tegenstander van het in- stand houden van de centralisatie van de gemeentelijke investeringsactiviteit bij de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Met betrekking tot het tekort op de kapitaalmarkt wordt van deze zijde her innerd aan een uitlating van Minister Hofstra in de Tweede Kamer, waarin deze bewindsman zei „dat financiering op middellange termijn met behulp van buiten voor bijzondere objecten, zoals energievoorziening in bijzondere om standigheden op zjjn plaats zou zijn". Men vraagt zich nu ai of dezè „bijzon dere omstandigheden" thans niet aan wezig zijn en hoelang de markt nog de „rush" van de semi-overheidsinstellin- gen voor 6 pet. leningen nog kan ver dragen. Zou het geen overweging ver dienen deze lichamen met behulp van „special project loans" buiten de markt te houden en derhalve in een meer de finitieve buitenlandse financiering te voorzien in plaats van het telkens te rugkerend beroep op buitenlandse kort- geldschieters? Daarbij moet als van zelfsprekend worden beschouwd, dat uit eigen besparingen in de toekomst in de rente en aflossing zou moeten worden voorzien. Een gebied in Victoria, in Australië wordt al veertien da.gen lang geteisterd door een rupsenplaag, aldus meldt Reu ter. De rupsen dringen huizen binnen, nestelen zich in bedden, verwoesten het veldgewas en zijn er zelfs in geslaagd een ,trein tot stilstand te brengen. Op een helling bij Healesville moest een dieseltrein zich een weg banen door een glibberige massa rupsen. De trein moest tenslotte stoppen, de ma chinist was gedwongen een rijtuig los te koppelen voor hij weer verder kon gaan. Twintig vliegtuigen hebben van af hedenochtend massa's rupsen met vergift bespoten. De massa's bedreigen op het ogenblik het bouwland in een ongeveer 300 kilometer groot gebied, dat ten noorden van Melbourne ligt De heer Onno Wiard Olthoff uit Pa penburg (Did) en de heren Drinkwaard te Rotterdam, De Jonge te Almelo, Dalhuizen te Epe en Hovenier te 'En schede. de vier laatstgenoemden als hoofdbestuursleden van de bond van erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst en Catherina Olthoff, en voorts de heer Oosting uit Haren (Gr.), hebben naar zij mededelen besloten volledig te zullen samenwerken om de rechten, die zij menen te hebben op de nalatenschap, thans ondergebracht in de Teylerstichting te Haarlem, tot gel ding brengen, iii delen mede er naar te streven de huidige beheerders van de Teylerstichting te doen vervangen door de rechter-commï ssaris te Haar lem. De betrokkenen hebben dit be sluit genomen in een dezer dagen te Groningen gehouden vergadering. Advertentie OVERAL DREIGT Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Horizontaal: oorspronkelijk 2. verkwikken gewicht 3. weglatingsteken de oudere 4. scherts vorstenhuis CM 5. metselspecie ontkenning 6. politieke partij lengtegraad lus 7. bouwwerk boom 8. plaats in Utrecht 9. voorzetsel handelsvertegen- wogrdiger 10. ontheiliging noot 11. bedevaarts nO plaatsje bij Venray deel van gebouw Verticaal: 1. bloedvloeistof 00 grondsoort 2. verslag 1900 3. elpenbeen in orde uitroep O 4. keversoort veerkracht b. voorvoegsel hoofdstof 6. lijst van man- schappen haven in Canada 7. voorzetsel werelddeel 8. soldaat 9. spil handel 10. Arabisch opper- hoofd - bar 11. vreemde munt - laddersport OPLOSSING VAN WOENSDAG Horizontaal: 1. ent; 3. gas; 4. oom; 6. ala; 8. pit; 10. aas; 13. polo; 15. stut; 16. jet; 17. ver; 18, door; 21. tolk; 24. one; 25. kro; 27. oir; 28. nul; 29. mos; 30 mia. Verticaal: 1. esp; 2. tot; 3. galjoen; 5. matroos; 6. a.p.; 7. $.o.9. ik; 11. au; 12. st; 14. oer; 15. set; 18. do; 19. on; 20. sr; 22. li; 23. kr; 25. k.l.m. 26. oma. „Wie opent de kluis" is de titel van een nieuwe charitatieve radio-actie die de A.V.R.O. 30 .januari a.s. zal be ginnen. Oe aantrekkelijke wedstrijd moe: het Koningin Wilhe'uiina-Fonds voor de kankerbestrijding, het Natio naal Rheumafonds en het Prinses Bea trix Poliofonds van gelden voorzien m hun belangrijke wc-kzaamheden voor de volksgezondheid voort te zetten. De carrière van de heer O. C. Huisman doet een beetje Amerikaans aan. Een halve eeuw geleden stapte hij als jong ste bediende bij de n.v. steen fabrieken v.h. Terwindt Arntz binnen. Woensdag vierde hij zijn gouden jubileum bij deze onderneming. Nu echter als pre sident-directeur van het bedrijf, dat mede onder zijn voortva rende leiding tot een van de grootste steenfabrieken van West-Europa is uitgegroeid met een continu-produktie van jaar lijks honderd miljoen stenen. De heer Huisman weet dus iets van stenen af en zijn stem heeft een gezaghebbende klank in de Nederlandse baksteen industrie. De Vereniging de Nederlandse Baksteenindustrie kent hem dan ook reeds vele jaren als een bijzonder bekwaam voorzitter- De enorme belang stelling op de receptie van woensdag meer dan vijftien honderd personen kwamen de jubilaris de hand drukken kwam echter niet alleen uit kringen van baksteenindustrie en bouwwereld. De talenten van de heer tfuisman als goed koopman en industrieel zijn vele: een gezond économisch in zicht, organisatievermogen, feeling om met mensen om te gaan en vooral zijn belangstelling voor de medemens hebben hem een faam bezorgd welke in tientallen verenigingen, organisaties, instellingen, commissies en adviescolleges is doorgedrongen. Een plaatselijk blad heeft de moeite genomen om eens een lijstje samen te stellen van alle verenigingen en commissies waarvan de heer Huisman, hetzij als voorzitter, hetzij als bestuurslid, deel uitmaakt. Het kwam tot het verbluffende getal van achtendertig Daaronder zijn functies in de raden van bestuur van verschillende steenfabrieken, in de organisaties van het bedrijfsleven, zoals het voor zitterschap van de Nijmeegse Kamer van Koophandel en dat van de Industriële Kring te Nijmegen, functies in de adviescommissies van de gezamenlijke mijnen, in de Commissie Opvoering Productiviteit, enz. enz. De ruimte van deze rubriek is te beperkt om ze alle op te noemen. Functies, die zich over alle terreinen van het maatschappelijke leven bewegen. Van kerkbestuurslid van de Nijmeegse Christus Koningparochie en het voorzitterschap van de Nijmeegse voetbalclub Quick tot het direc toraat van de n.v. Landbouwmaatschappij Voorburg, Nijmegen Paramaribo en het bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers toe. Zijn adviezen en richtlijnen worden gehoord en gevolgd in het bestuur van een huishoudschool en in de beroepscommissie van de K.N.V.B. evenals in de bestuursvergadering van een bekende exportslachterij of bij de econo mische sanering van een steenfabriek. Op plaatselijk en nationaal niveau, zelfs op internationaal niveau, want ook in een van de commissies van het nieuwe Euratom heeft hij zitting- Het mysterieuze in dit alles is, dat hij al deze functies met evenveel ambitie en met evenveel succes verricht. Zijn devies: early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise schijnt het geheim van zijn bewonderingswaardige werkkracht te zijn. Iedere avond om elf uur kruipt hij onder de wol en iedere ochtend om zeven uur is hij weer present om een aantal van zijn achtendertig functies op te nemen. Dat hij daar tussen door nog kans heeft gezien om zestien uur te poseren voor een portret dat de kunstenaar Wim van Woerkom in opdracht van de Nij meegse Kamer van Koophandel van hem heeft gemaakt, blijft voor velen een raadsel. Reeds eerder heeft H. M. de Koningin hem voor zijn vele verdiensten Haar waardering getoond door het officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Gisteren mocht de directeur-generaal van de industrialisatie, dr C. Kramer, hem de versierselen behorend bij het ridderschap in de Neder landse Leeuw opspelden Temidden van vijftienhonderd persoonlijke vrienden en relaties en een kleine achtduizend schriftelijke en telegrafische gelukwensen en een lusthof van bloemen. De actie tan de A.V.R.O., die vanaf 30 januari dertien donderdagen van 7.05 tot 8.00 uur 's avonds in beslag zal nemen, zal eerder in de maand worden ingeleid door ir. B. C. M. Boot. Bo vendien al er een klankbeeld over de werkzaamheden der deelnemende cha ritatieve fondsen worden uitgezonden. Voor „Wie opent de kluis" moet men raden naar een lettercombinatie. Welke lettercombinatie de prijzenwin- naars zullen aanwijzen wordt telkens op de avonden van de wedstrijd bekend Een speciale, wat opgesierde hersen- gymnastiekwedstrijd moet volgens een bepaalde eenvoulige regel de letter combinatie vormen waarop prijzen zul len worden toegekend. Elke wedstrijdavcr zijn er vijf hoofd prijzen; vele '-leinere prijzen en één „topprtjs". De „topprijf" wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Bo vendien komen er nor andere verras singen uit de bus. Aan elk huis m Nederland zal een blad, het zgn, Kluisblad, worden be zorgd, waarin het een en ander nauw keurig te lezen is. De kosten van de prijzen (in totaal voor f 125.000) en van het blad komen voor de rekening van een aantal grote bedrijven in Ne derland. Uit deze bedrijven worden ook de deelnemers aan de hersengym nastiek gerekruteerd. Ruim vijftienhonderd personen heb ben gisteren op een receptie in De Vereeniging te Nijmegen getuigd van hun waardering en bewondering voor de persoon van de heer O. C. Huisman, president-directeur van de N.V. Steen fabriek v.h. Terwindt en Arntz, aan welk bedrijf hij gisteren precies vijftig jaar verbonden was. Daarnaast ver vult de heer Huisman echter nog enke le tientallen andere functies op alle ter reinen van het maatschappelijke en sociale leven. Bij verhindering van minister Zijl stra vertolkte de directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoor ziening, dr. C. Kramer, de gevoelens van waardering van het ministerie. Dr. Kramer prees de bewonderenswaardi ge en /eelzijdige activiteiten van de heer Huisman zowel op het gebied van de baksteenindustrie als in het alge meen en in het bijzonder ook zijn pro motorschap van het produktiviteitscen- trum voor de baksteenindustrie, waar door een vruchtbare samenwerking tus sen overheid en deze bedrijfstak moge lijk werd. Persoonlijk roemde dr. Kra mer de vriendelijke hoffelijkheid en vooral de redelijkheid van de jubilaris, en diens begrip voor andermans stand punt. Namens de minister speldde hij de heer Huisman de versierselen op van Ridder van de Nederlandse Leeuw, wel ke onderscheiding H.M. de Koningin de jubilaris verleende in verband met zijn belangrijke verdiensten in 's lands be lang. Tot de honderden die de heer Huis man kwamen gelukwensen behoorde ook de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. Witte. Naar schatting kwamen er aan per soonlijke gelukwensen, bloemstukken, schriftelijke en telegrafische felicitaties een kleine tienduizend blijken van me deleven bij dit jubileum binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2