óók mer sun fh1*! Bemanningsleden van de bananenboot „Cartago" in Nederland terug Schenkverbod en verdwenen schrijfmachine oorsaak van alle narigheid Amerikaanse belangstelling voor het eiland St.-Maarten KONINGIN JULIANA ZAL EVACUÉ'S UIT INDONESIË VERWELKOMEN Utrecht maakt furore in Canada Mijnwerkers door vallend gesteente getroffen Twintig inbraken opgehelderd Rotterdam wacht een groot aantal schepen ZUIDPOOL-NIEUWS Tweejarig meisje verdronken Storm en overstroming in Texas De baby was er gelukkig nog Eén dode en één ernstig gewonde Indonesisch ministerie van voorlichting Interview met dr. Drees onderdeel van smaadcampagne Nog twintig klandestiene zenders De Bovenwindse Eilanden Verdubbeling van hotelcapaciteit Goede vangst van Delftse recherche Man slaat zijn vrouw met bijl Tas met papieren van de „Capella" aangespoeld Prof. Donkersloot treedt uit P.v.d.A. Wat is bonafide? Bij stoeipartij door hartverlamming getroffen KAPITEIN HIELD VOET BIJ STUK Repatriëring in volle gang ©CNDERDAG 9 JANUARI 1958 PAGINA 3 Gladstone Silk Filter, de sigaret met 2 pluspunten, 't Duurste filter, de puurste tabak. Gladstone met SILK FILTER garandeert koel, mild en goed roken en laat tóch het verrukkelijke Virginia-aroma onbeperkt dóór! In Drenthe Verklaring van de K.A.B.O. (Advertentie) Ook HONIG en John Moir op de pool ENTHOUSIASME OVER AFMIJNKLOK ZUIDPOOL De 28 Nederlandse bemanningsleden van het vrachtschip ,,Cartago", die op 3 januari j.l. na ernstige klachten over de behandeling, gezamenlijk van boord zgn gegaan en het schip met de 53-ja- rige kapitein A. A. Gerritsma, zes be dienden en een matroos in de haven van San Francisco achterlieten, zijn woensdagmiddag op Schiphol aange komen. De betrokken bemanningsleden zjjn allen in dienst van de Rotterdamse rederij Nievelt Goudriaan en Co. Het schip was gecharterd door de United Fruit Cy. in Amerika om ladingen ba nanen tussen Amerikaanse havenste den te vervoeren. De ..Cartago" ligt sedert 31 decem- rinkelende huisvrouwen, vooral in een tijd van koopjes-halen, letten doorgaans op niets en niemand meer. Twee dames waren uit de provincie Groningen „naar stad" gekomen om te winkelen. Ze zetten de reiswieg met de baby in een lunchroom van een warenhuis neer, pronken koffie en vroegen of ze „even" mochten winkelen. Bij de autobus, die hen terug zou voeren naar hun haardsteden, kwamen ze tot zich zelf en tot de ontdekking dat de baby vergeten was. De baby was er gelukkig nog! De 40-jarige houwer J. de Kevser uit rienTn11!18 bij werkzaamhè- w6n schaafP'Jler op de 455 meter verdieping van staatsmijn Maurits on der vallend gesteente geraakt en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Houwer de Keyser was ge huwd en vader van twee kinderen. De 42-jarige houwer Busman uit Stein, die eveneens onder de vallende stenen ge raakte, liep ernstige doch niet levens gevaarlijke verwondingen op. Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft volgens United Press een speciale radio-uitzending gewijd aan het interview, dat minister-president dr. Drees aan U.P. toestond en waarin de premier de Nederlandse houding in het geschil met Indonesië heeft toege licht. De reactie van het ministerie was dat de verklaringen van dr. Drees een onderdeel zijn van een Nederland se smaadcampagne, welke er op gericht is verwarring te veroorzaken en twee dracht te zaaien. In de uitzendingen werden de bewerin. gen van dr. Drees „bijzonder laag" ge noemd. Gezegd werd dat Nederlandse firma's onder regeringscontrole gesteld worden, in overeenstemming met bepa lingen van de staat van beleg, „om wan orde te vermijden en te waarborgen dat ze normaal functioneren". Het is Neder land dat door zijn „koppige houding" en met de steun van „andere koloniale mo gendheden". de onderhandelingen in een Impasse heeft gebracht. Nederland werd er van beschuldigd te pogen „een scheu ring teweeg te brengen tussen president Soekarno, het kabinet, de instanties die voor naleving van de wet moeten zor gen, en het volk". ber, de dag waarop de bemanningsle den het werk neerlegden, in de haven van San Francisco. Bij hun aankomst dedon enkele be manningsleden het volgende relaas: „Al drie maanden lang bestond er wrij ving tussen de kapitein en de beman ning. De moeilijkheden begonnen pas goed toen een 17-jarige matroos geen bier aan de bar kreeg. Als reden werd opgegeven dat er al genoeg gedronken was. We hadden slechts drie biertjes de man op. De situatie spitste zich toe toen op tweede kerstdag de schrijfma chine verdwenen bleek te zijn, die no dig was om de kerstmenu's te typen. We hebben het hele schip afgezocht maar de machine bleef weg. De kapi tein deelde ons toen mee, dat het ver bod om aan de bar te schenken zou blijven bestaan zolang de schrijfmachi ne niet terug was. Hij begon bovendien een modelregeling waarbij ons slechts datgene werd toegestaan wat regle mentair is voorgeschreven aldus de matrozen. Een delegatie van de bemanning ging toen naar de kapitein om hem te zeggen dat de bestaande situatie ernstige moei lijkheden onder de matrozen zou kun nen veroorzaken. Op een uitlating van de matrozen dat er wel eens vechtpar tijen zouden kunnen uitbreken, zou de kapitein volgens genoemde bemannings leden geantwoord hebben: „Al sla je elkaar dood, ik blijf bij mijn standpunt". De kapitein zei ons voorts, dat hij de moeilijkheden na terugkeer in New York zelf wel zou oplossen", zo ver volgden de matrozen. „Wij vermoe den toen dat hij ons zou ontslaan en aangezien hij al viermaal voordien soortgelijke moeilijkheden heeft ge had, gaven we er de voorkeur aan zelf ons ontslag te nemen. Toen de „Cartago" op oudejaarsavond in de naven van San Francisco meerde hebben wij ons werk beëindigd. Alle dranken gingen achter slot en gren del en de hutten en kasten werden afgesloten. Wij krege» slechts een rantsoen brood en boter. De officie ren maakten hun eigen maaltijden klaar. De bemanning werd verdacht meer af te weten van de verdwijning van de schrijfmachine. Op oudejaarsavond verscheen de Ne derlandse consul aan boord maar de moeilijkheden werden niet opgelost. Wij bleven nog tot drie januari aan boord. Wij kregen onze gage en gin gen toen gezamenlijk aan wal en na men onze intrek in een hotel. Veel medeleven hebben we ondervon den van havenarbeiders in San Fran cisco. Zij staakten hun werk voor drie uur en zamelden 35 hollar voor ons in om voedsel te kopen", aldus de matro zen. De United Fruit Cy. boekte voor de bemanningsleden passage en maandag j.l. vertrokken zij met een vliegtuig van de P.A.A. uit Amerika naar Nederland. De reis werd in Londen onderbroken, vanwaar de mannen woensdag naar Schiphol vlogen. De bemanningsleden, die allen in het bezit zijn van hun monsterboekjes, zou den vandaag naar het bureau van Nie velt Goudriaan gaan om de situatie te bespreken. Zij zijn 26 september j.l. met het schip uit Nederland vertrokken. Volgens hun verklaringen zou er door het stilliggen van de „Cartago" in San Francisco per dag een schade van on geveer 5000 dollar zijn. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT OE SNAAK WAAR U VAN HOUDT! Twintig klandestiene zenders zijn er ongeveer in Drenthe werkzaam en daarvan zijn elke zondagmorgen een stuk of zes bezig de ether onveilig te maken, zo werd woensdag door des kundigen voor de politierechter te As sen uit de doeken gedaan, toen de ex ploitant an de zender „Studio Gro ningen" terecht stond. Deze, een 24- jarige landarbeider uit Nieuw Buinen werd veroordeeld tot een gevangenis straf van vier weken. Drie medeplich tigen, die verzoeken tot de exploitant hadden gericht om tegen betaling een bepaalde gramofoonplaat te draaien, kregen elk een week er. de vierde man, in wiens woning de studio was onderge bracht, hoorde zich eveneens tot een maand gevangenisstraf veroordelen. (Van onze Haagse redactie) Amerikaanse toeristen hebben de weg gevonden naar St.-Maarten, een van de kleine bovenwindse eilanden in het Ca- raïbische gebied. „The Saturday Eve ning Post" brengt in haar nummer van 21 december een artikel over de aan koop van een strook grond langs de kust ter grootte van 800 ha. door een Amerikaanse ondernemer. Het terrein zal worden verdeeld in 250 percelen, waarvan er reeds 60 zijn doorverkocht aan Amerikaanse burgers. Verder zul len nog 4 bungalowhotels worden ge- boüwd, waardoor de hotelcapaciteit wordt verdubbeld. St.-Maarten is verdeeld in een ge deelte, behorende tot de Ned. Antillen en een gedeelte onder Frans bestuur. Het Nederlandse gedeelte is ca. 35 km2 groot en telt 1700 inwoners. Een prachtig strand en een heerlijk klimaat behoren tot de grootste attracties van het eiland. Het heeft verder een goede luchtverbinding via KLM en Air Fran ce. Bij Philipsburg, de hoofdstad van het Nederlandse gedeelte zijn reeds Deze,luchtfoto geeft een beeld van de overstromingen in de stad Bobstown in de Amerikaanse staat Texas, welke stad net omgeving behalve door langdurige abnormaal zware re genval ook nog door een storm werd getroffen. Meer dan 1000 mensen werden dak loos door het hoge water. twee bungalowhotels, die door het goe- vernement worden beheerd. Tot nog toe moest het aanzienlijke te kort op de begroting worden gedekt door de meer welvarende eilanden Cu rasao en Aruba. Volgens het Ameri kaanse weekblad zullen het wegennet en andere openbare voorzieningen wor den verbeterd. Een nieuw kanaal naar de grote Lagune zal deze maken tot een van de beste jachthavens van het ge bied. De Delftsche recherche heeft een man gearresteerd, die vroeger in Delft woonde doch de laatste jaren in hotels in verschillende steden vertoefde. Hij heeft omstreeks twintig inbraken op zijn geweten, niet alleen in Delft, doch ook in Gouda, Arnhem, Wierden, Naar- den, Amersfoort, Wageningen, Woer den, Hillegom en Heemstede. Vermoed wordt, dat de man zich ook schuldig heeft gemaakt aan tal van kleine diefstallen die de laatste maan den in bedrijven te Delft werden ge pleegd en niet opgehelderd. Een compagnon van de man is in Utrecht in arrest gesteld. Een straatmaker uit Leeuwarden heeft woensdagmorgen thuis zijn vrouw met een bijl ernstig verwond. Een hierna volgende poging zich van het leven te beroven kon tijdig worden veihinderd. Man zowel als vrouw zijn in een ziekenhuis opgenomen. De man maakt het slecht, de vrouw bevindt zich niet meer in levensgevaar. Vermoedelijk heeft de man in een vlaag van ver standsverbijstering gehandeld. Op het strand bij de Cocksdorp op Texel is woensdag een tas met papie ren aangespoeld. Het Is een tas, zoals die gebruikt wordt door een kapitein om de papieren in mee te nemen als hij zijn schip moet verlaten. De politie heeft de tas onder haar berusting. Woensdag is de 56-jarige kranten bezorger A. Hanssen uit Voorschoten op de Veurseweg te Voorschoten door een auto aangereden en overleden. Prof. dr. N. A. Donkersloot, van 1945 tot 1949 lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft als lid van de P.v.d.A. bedankt. Hij is toege treden tot de „Pacifistische Socialistische Partij", die kortgeleden werd opgericht en die de richting van „de derde weg" uitgaat. Het ligt in het voornemen van h. m. de koningin hedenavond op Schiphol aanwezig te zijn bij de aankomst van het vliegtuig „Ion" uit Singapore. Dit lijntoestel zal om zeven uur arriveren met aan boord repatriërende uit Indo nesië. Koningin Juliana zal ook aan wezig zijn bij de aankomst van de eer ste groep evacué's die per schip naar Nederland komt. Dit zal het gechar terde Engelse schip „Captain Cook" zijn die op 18 of 19 januari in Amster- De Katholieke Bond van Overheids personeel (K.A.B.O.) zendt ons de vol gende verklaring: In de KABO-Post van 4 januari j.l. komt in het op blz. 1 opgenomen arti kel „In de steigers" de volgende zin snede voor: „Vanaf 1 januari 1958 zal er een andere KABO zjjn, een KABO, die zich beschouwt als de enige bona fide organisatie van katholiek over heidspersoneelenz. Bljjkens ons gedane mededelingen, waaronder die inzake een publicatie in een avondblad van 7 januari j.l. blijkt de uitdrukking „bona fide" aanleiding te geven tot door de redactie niet ge wilde en zelfs in goede trouw niet voor ziene interpretatie van onze bedoelin gen, met name van de zijde van de A.R.K.A. Tijdens een bespreking met een ver tegenwoordiging van de A.R.K.A., wel ke gisteravond in ander verband plaats vond, is onmiddellijk onzerzijds een na dere verklaring van de in onze kring ge bruikelijke interpretatie gegeven. In een hedenmorgen aan het hoofd bestuur van de A.R.K.A. gezonden brief wordt onder meer gesteld: „De uitdrukking „bona fide" wordt in de kring van de bij een vakcentrale aangesloten organisaties van overheids personeel sinds jaar en dag algemeen gebezigd in een totaal andere betekenis, dan een letterlijke en overigens ge bruikelijke vertaling aan bedoelde woorden zou geven. Het begrip „bona fide" in de door ons bedoelde zin gebruikt, geeft aan, dat de betrokken organisatie krachtens haar binding met de vakcentrale in de belangenbehartiging verder gaat dan uitsluitend de aangelegenheden, welke rechtstreeks verband houden met de verhouding werkgever-werknemer; met andere woorden, dat zij de belangen van haar leden langs de daartoe naar haar opvatting aangewezen we gen behartigt binnen het raam van het „algemeen belang" en niet uitsluitend als een aangelegenheid bij uitsluiting de groep of groepen, aangesloten bij de desbetreffende organisatie, onmiddel lijk regarderende". Daaraan kan volledigheidshalve worden toegevoegd: De binding van een vakbond aan een vakcentrale be tekent derhalve niet alleen, dat de be trokken organisaties zijn ingeschakeld bij o.m. het algemeen loonbeleid en an dere aangelegenheden van algemene aard, doch ook dat zij zich daarvoor indien zij zich met de desbetreffende maatregel verenigden mede verant woordelijk gevoelen er zich dienover eenkomstig gedragen. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, indien u voor het geval uw aandacht op de hierboven bedoelde uit drukking valt c.q. wordt gevestigd rekening zult willen houden met boven staande nadere verklaring onzerzijds. Den Haag 8 januari, 1958. Hoofdbestuur KABO, Redaktie KABO-Post. 'In 1957 vond een pool-expeditie de in 1911 verlaten ShackJeton Hut te rug, waarin men ook John Moir pro dukten aantrof. Na ruim 40 jaar bleken deze nog zo smakelijk als waren zij gisteren gemaakt SHACKLETON N BASIS Hier lagen de voorraden voor de Hifiory-ploeg, waarbij o.o. HONIG Soepen, Bouillonblokjes en John Moir\ Special Dessert. dam verwacht wordt. De koningin zal bij cL verwelkoming van dit schip ver gezeld worden doo/ de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé. Aan de kade van de Rotterdamsche Lloyd zullen de komende dagen vele honderden evacué's uit Indonesië arri veren met Nederlandse en Engelse boten. Het eerste schip, de „Marnelloyd", wordt zondag verwacht met aan boord 24 pas sagiers, onder wie 12 kinderen en 11 vrouwen. Een week later, zondag 19 januari, komt het passagiersschip „Si- bajak" in Rotterdam aan met 835 re patriërende Nederlanders, terwijl in de middag van diezelfde dag ook de En gelse boot „Corfu" binnenloopt, die 120 personen aan wal zal zetten. Maandag 20 januari is de beurt aan het vracht schip „Limburg" met ongeveer 40 eva cué's, waarna de Engelse passagiersboot „Orontes" de dag daarop 600 verjaagde landgenoten weer in patria zal bren gen. Donderdag 23 januari wordt het Lloydschip „Willem Ruys" in de Rot terdamse haven verwacht met aan boord ongeveer 750 passagiers. Dinsdag 28 januari volgt dan het vrachtschip „Japa ra", die 37 repatriërenden naar Neder land brengt. De twee volgende transpor ten, waarvan tot dusverre melding is gemaakt, zijn weer bijzonder omvang rijk en zullen geschieden door het ge charterde Engelse schip „Himalaya" met 900 passagiers aan boord en door de „Waterman" met 800 man. Eerstgenoemd schip komt waarschijnlijk donderdag 30 januari voor de kade en de „Waterman" wordt 1 of 2 februari verwacht. Ten kantore van de Kon. Rotterd. Lloyd beschikt men nog niet over passagiers lijsten, op die van de „Marnelloyd" na, die eindelijk gistermiddag, vijf dagen voor de aankomst van het schip, in Rotterdam doorkwam. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft, dank zij de medewerking van de minister van oorlog de be schikking gekregen over het leger kamp Budel. Alle uit Indonesië re patriërenden, die met de „Captain Cook" meekomen, zullen daar voor lopig gehuisvest worden, in afwach ting van doorzending naar definitieve adressen. De bedoeling is dat ook volgende grote groepen repatriërenden, waarvan men hier niet onmiddellijk een overzicht heeft, eerst naar Budel gaan, waar o.a. het medisch onderzoek zal worden verricht. De kledingvoor- ziening, waarvoor normaliter gezorgd wordt in de gemeenten, waar de mensen definitief gehuisvest worden, zal hier centraal geschieden. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft besloten 200 bejaarde ge- repatrieerden, in hoofdzaak Indische Ne derlanders, onder te brengen in het oude St. Josephziekenhuis te Deventer. Tegen half februari worden de gasten verwacht in het gebouwencomplex, waar in tot anderhalf jaar geleden het St Jo sephziekenhuis gevestigd was. Voor de nieuwe bestemming zullen er kosten moeten worden gemaakt voor kleine verbouwingen, aanschaffing meubilair en reparaties, die naar schatting 200 d 250.000 gulden zullen belopen. In Drachten is woensdag het ruim tweejarige dochtertje van de familie H. Ruiter dicht bjj de ouderlijke woning in een gracht verdronken. De moeder, die het kind plotseling miste, toen het met oudere broertjes en vriendjes naar een winkel zou gaan, zocht enige tijd tever geefs. Een buurvrouw zag daarna in de gracht het manteltje van de kleine Willie drijven. Een buurtbewoner heeft het levenloze meisje uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Het meisje was de jongste uit een gezin met zes kinderen. Een 32-jarige man is woensdagmid dag bp een stoeipartij door een hartver lamming getroffen. Het ongeluk ge beurde te Vlijmen, waar tijdens het schaftuur de magazijnbedienden van een zaadhandel aan het stoeien waren geraakt, waarbij een van hen, de 32- jarige P. Goedhart, die in pension was te Herpt, op de knieën was gedwongen. Toen men hem wilde laten opstaan bleek hij overleden. De dokter consta teerde een hartverlamming. Het slacht offer was ongehuwd. De n.v. van der Hoorn en Wouda, fabrlkante van afmijntoestellen te Utrecht, heeft in Canada een omwenteling teweeg gebracht in het daar ge- elektrisch drukknopsys- bezigde veilingsysteem, teem. De marktmeester een Engelse tabaksfirma In Ontario werden tot brengt de wijzer van de if Ontario een nieuwe nu toe tal van agrarische klok boven de gangbare sigarettenfabriek stichtte. In de tabakshandel te Ontario ondervond dit veilingsysteem aanvanke lijk nog enige tegenstand, maar de boeren wonnen het pleidooi toen onlangs produkten, maar ook vee en tabak bij opbod ver kocht. Ook werden wel contracten gesloten met boeren, waarbij gehele oogsten tevoren met de handel of de fabrikanten werden gecontracteerd. Dit was tot nu toe voor al het geval bij de ver- Dit Britse concern toonde zich bereid de ta bak via het Nederlandse veilingsysteem van de boe ren te betrekken en vond bijval bij enkele andere grote tabaksfabrieken in Canada. Er werd met de Utrechtse n.v. onderhan- prijs van het te verhan- deld en dezer dagen zijn koop van ruwe tabak. De delen produkt, waarna de door het Britse con- boeren hadden tegen dit wijzer langzaam zakt en cern in Ontario via de systeem reeds jaren be- stopt zodra een koper de Nederlandse veilingklok zwaren, doch een betere prijs aannemelijk acht. de eerste balen tabak ge- oplossing zag men niet. De introduktie van dit kocht voor een gezamen- Tot dat in Ontario een Nederlandse systeem in lijke waarrde van 70 mil- exploitant van een kaas- Canada heeft vooral in joen dollar. Van de zijde veiling kennis nam van de kringen van de boe- van de Utrechtse n.v. ver- het Nederlandse veiling- ren instemming gevonden, nemen wij, dat inmiddels systeem, waarbij een zgn. Ook een veiling van kal- een agent in Canada werd afmijnklok wordt gp- veren ging inmiddels over aangesteld teneinde het bruikt. Deze klok kan tot de aanschaf van de Nederlandse veilingsys- door de kopers zelf be- afmijnklok, die in Utrecht teem nog meer te pro- diend worden via een is vervaardigd. pageren. Naar ik van doorgaans welingelichte zijde heb vernomen hebben sommige be(kijkers) van commer ciële televisieprogramma's een extra knop op hun toestellen aangebracht ge kregen. Zij kunnen met deze knop kritiek uit oefenen. Wanneer het hun namelijk wil voorkomen dat het pro gramma niet aan redelijke eisen be antwoordt kunnen zij er op drukken en dat heeft dan tot joyeus gevolg dat in de desbetreffende studio enig la waai ontstaat. Het idee lijkt mij niet kwaad en zelfs voor overname hier te lande vatbaar. Per slot van reke ning heeft een mens soms de neiging iets terug te doen. En als het dan in het gereglementeerde en dus beschaaf de kan, dan is dat wél zo aan te be velen. Bovendien is drukken op de knop aanzienlijk minder tijdrovend en energieverspillend dan telefoneren of een ingezonden stuk schrijven. Druk ken op de knop biedt ook meer ge legenheid tot zelfbeheersing, dunkt mij. Een andere vraag is of bij even tueel ingrijpen van de kritiek het pro gramma moet doorgaan mét lawaai. Ik geloof dat men zulks van geval tot geval moet bekijken. Sommige pro gramma's worden er misschien iets levendiger van. Ik denk bijvoorbeeld aan het optreden van sommige spre kers. Evenwel, de ene knop wil de andere nog wel eens uitlokken. Gaat men over tot de kritiek-knop, dan zie ik al een knop om de kritiek te smoren in het vooruitzicht. En ik vraag U, waar blijven we dan? Met de demo cratie? En met onze opgekropte ge- voelenns? Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3