K.V.P. wil nieuwe M.T.S. op het IJsclub Wethouder Geluk attaqueert opnieuw scholenbouwbeleid akkoord het van Haarlemse raad met verhoging elektriciteitstarief neon „Geloof en Wetenschap" viert gouden jubileum Schaakstukken reeds in slag orde in Beverwijk Eis van 8 maanden tegen oneerlijke P.T.T.-employé P.v.d.A. ontsteekt een politiek vuur werkje fmouuc/j Teleurstellende voorstelling Van Veel leven om niets A.H.-SnperMwt ALBERT HEIJN ^uf>er Mort Hoofdagent bij diefstal betrapt HAARLEMSE GEMEENTERAAD t: HET GROTE TOERNOOI IS GEOPEND DONDERDAG 9 JANUARI 1958 PAGINA 5 Eindenhout Burgerlijke Stand Haarlem ïToet. Scholenbouw Haarlemse rechtbank Lustrum katholieke Bejaardenbond Faillissementen Het debat in de gemeenteraadsvergadering van gistermiddag over de ver hoging van de elektriciteitstarieven, heeft na de uitvoerige behandeling tijdens de bespreking van de gemeentebegroting 1958, weinig nieuws op geleverd. Tenzij dan het politieke vuurwerkje, dat de heer M e n s i n k (P.v.d.A.) trachtte te ontsteken en dat de heftige woede opwekte van me vrouw Scheltema (V.V.D.). Het resultaat van het debat is geweest, dat het voorstel van B. en W. om de tarieven van de elektriciteit een be perkte verhoging te doen ondergaan met 28 stemmen vóór werd aangeno men, tegen de stemmen van de beide aanwezige communisten en die van de heren F i b b e (V.V.D.) en W e n s i n g (C.H.U.) Saldi-reserve Kostendekkend Haarlem Tel. 14024 Beverwijk Tel. 4730 Politiek Kon. Nederl. Natuur historische Vereniging BLOEMENDAAL Benoeming bij onderwijs Rode Kruis-post bij Witte Paviljoen Aanhoudingen in verband met inbraak aan de Zuiderhoutlaan Volksuniversiteit Haarlem HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Modem winkelen in de Speciaal aanbevolen UIT EIGEN SLAGERIJEN Veiling-verse groenten Prijswinner van de week Nieuwe prijsverlagingen Films: Beurs van Amsterdam Beurs van New York De eerste vergadering in het nieu we jaar van de Haarlemse ge- meenteraad heeft nog geen ver betering te zien gegeven in de omslach- t'Se en tijdrovende behandeling der begroting. Gistermiddag had men weer Der UUr nodig om door een betrek kelijk simpele agenda heen te komen. Mevrouw SCHELTEMA had als nestor van de raad de burgemeester bedankt voor de in zijn nieuwjaarsrede tot uit- ukking gebrachte goede wensen. Wel iswaar sprak zij de hoop uit, dat de aad in 1958 datgene wat zij zou doen, zou doen en zonder zich in kleinig- ,'Pden te verliezen, maar de raad heeft baar nestor vooral wat dit laatste be- in de steek gelaten. Mevrouw "hcltenaa hoopte ook op een zo effec- '01 mogelijke werkverdeling bij de ge rente, en ook hoopte zij dat Haar hui zonder een belemmering voor "q doorgaande verkeer te worden '"tureel en economisch het centrum 0,1 mogen blijven van Kennemerland. h VOORZITTER dankte op bijzonder artelijke wijze het raadslid mr. G. LEEUW (P.v.d.A.), die zich we llis ziekte heeft moeten terugtrekken. ™qt enkele woorden herdacht hij de ra j Werkzaamheden, door dit actieve aadslid verricht. Na een grapje van mevrouw KERKHOFF-PET (P.v.d.A.) ver de vraag of de vergadering van o november de laatste nacht van JL.begrotingsbehandeling wel een zipn .vergadering was geweest aange- een na middernacht was en er dus VOo n'euwe dag begonnen was, waar- biiepr,men geen raadsvergadering had SlNG fo°ePen> bracht de heer WEN- de Inr-o ^-U.) de oninbare posten van formco^s°bienst ter discussie. Hij in- ls om of het nu alt«d wel nodig eomü; i?®ar met dwangbevelen te aa«L HiJ noemde gevallen, waarin de ren D agenen beslist onvermogend wa- Un- B. en W. zegden toe deze kwestie gullen onderzoeken. H Met klern van tal van redenen zette öe heer VAN VELSEN (K.V.P.) daar- °P zijn bezwaren uiteen tegen de vesti- f'hg van de nieuwe MTS op het ter- tein aan de Korte Verspronckweg. Aan- Sezien het de eerste MTS in den lande Wordt met opleiding vliegtuigbouw en °mdat het een grote school wordt, zal het bestuur er ongetwijfeld een mooi gebouw willen zetten, zo betoogde de katholieke woordvoerder. Maar dat Znooie gebouw krijgt men van de weg nauwelijks te zien, omdat het ter- rein laag gelegen is en omdat er maar liefst twee vier-meter-hoge spoordijken langs lopen. Liever zag hij het nieuwe gebouw verrijzen op het terrein van de IJsclub. Reeds bij voorbaat weerlegde hij eventuele bezwaren als zou het ter rein te klein zijn, of niet gunstig ge legen nabij de Westelijke randweg. De heren WENSING (C.H.U.), STOF FELS (V.V.D.), BLOKDIJK (P. v d A.) en WILLEMSE (P.v.d.A.) namen het tegen de heer van Velsen (K.V P op en wethouder HAPPE sloot zich Vi deze sprekers aan. De Korte Ver- "Ptonckweg is ideaal gelegen in de yOlirt van het station van Haarlem. westelijke randweg is veel belang ijker dan de heer van Velsen meent, iet IJsclubterrein ligt te ver weg. Aan de stedebouwkundige bezwaren wilde hien tegemoet komen door het bestuur Van de MTS uit te nodigen een zeer £°ede architect te kiezen, die een zo ï°°g schoolgebouw kan ontwerpen, dat vanaf de weg duidelijk zichtbaar blijft. De wethouder wees erop dat Pet IJsclubterrein onmogelijk verlegd kan worden naar de Korte Verspronck weg. Maar door deze argumenten kon de l¥er van Velsen (K.V.P.) zich niet 'e'en overtuigen. Hij stelde voor om dp noodgebouwen voorlopig op het ter- Jein aan de Korte Verspronckweg op Je trekken en dan te onderzoeken of IJsclubterrein uiteindelijk niet ge schikter is. De heer STOFFELS (V.V. had dit in eerste instantie ook al Voorgesteld. De heer van Velsen dien- de nu een motie in, waarin het betoog- de gevraagd werd. Maar de heer Wil- 'cmse (P.v.d.A.) verklaarde, dat men Den Haag toestemming heeft ge stegen om de noodgebouwen aan de Korte Verspronckweg te bouwen, mits oaar later de definitieve gebouwen ook Zullen komen. Toen de motie van de «eer van Velsen (K.V.P.) in stemming JCerd gebracht, bleken zich slechts 8 K.V.P.-raadsleden voor de motie uit Ie hebbed gesproken. De overige 26 Zaadsleden stemden tegen. De heer BETTINK (V.V.D.) maakte bezwaar tegen het kostbare verplaat- GEBORENz.v. H. M. D. Stange-van Dam; z.v. A. Boeree-Jonkers; z.v. W. Walraven-Zegwaard; z.v. A. P. Eich- "Orn-van der Vloot; z.v. A. J. Spring- Veld-Kaptijn; d.v. A. de Keijzer-Lan- daal; d.v. C. Th. S. van Wees-Wilms GEBOREN: A. W. Heiliegers—Siekman, Z; S. KoslovsHollander, z; D. M. Klinken berg—Quax, z; H, J. LeppinkDelfos, z; A. Argeloovan Oostveen, d; C. P. Kaap van den Burg, d; J. C. W. NaujoksHuis- "lan, d; C. DeenSmits, d. ONDERTROUWD: A. J. F. G. van der Wijden en J. A. E. Schouten; R. Klerk de Reus en Th. H. Oolders; H. fcheelings en M. W. F. Vermond; W.E. Hartman en J. P. Huggers; G. S. J Herbermann en Th. M. Christof- [els; D. van Stroe en H. A. Spoor; C. Kossen en J. F. van der Splinter; A. Morren en C. Scholten; H. Beek en M. L. G. van der Bijl; R. van d® Haak en Ïl E. Chr. Snijders; L. G. Douma en G. JI. van der Pols; R. Wildschut en M- J, de Zwager; Ph. van Dalen en R. Kuijt; J. H. Semp en T. Hakkers. „ONDERTROUWD: J. P. M. Portegies en V Groenink; H. van der Steeg en A. A. E. an der Meer.. GETROUWD: F. L. P. E. Drukker E. M. van der Spek; W. Famaker en Mul; L. J. Peters en J. B. M. Fen- |er; P. B. Mes en A. A. W. Copini; ft- F. Croes en E. J. M. Joosten; L M. J. Gelissen en A. C. L. Hees erbeek; P. van Everdingen en W. van Woude; G. G. Houweling en A. L. 'toosma; G. Vlaar en I. F. Walraven. „GETROUWD: Th. J. Kerseboom en A. H. Medenblik; L. Stijnman en H. P. Dij- *®rs, OVERLEDEN: H. Slagt, 77 jr., Gast- jUisvest; L. van den Bijtel, 67 jr., *aerten van Heemskerkstr.E. Stel- na-Geertsma, 68 jr., Marnixstraat; H. jCls-van Je veren, 72 jr., Kamperlaan: ,Van Eijk, 93 jr., Stalpaert van der Ljclenstraat. VERLEDEN: p- Tj Bunning, 57 j., Schouw- Lal C. A. Nelis, 58 j., Hazepaters- RnU' W' van Mar,e> 80 .1-, Essenstraat; M. Va» ?an' w-, Jephtaplein; A. M. Swart llew, um, 72 j„ Linnaeuslaan; A. B. Ne- "Th Torn. ®3 j„ Gedempte Oude Gracht; M. hestra tVan Leeuwen' 18 m'> Van der Vin- sen van de tennisbanen in het uitbrei dingsplan Eindenhout". De tennisba nen moeten plaats maken voor een school, waarvan het nog niet zeker is of daaraan ter plaatse wel behoefte zal bestaan. Wethouder HAPPE kon hem geruststellen met de mededeling, dat de tennisbanen pas verplaatst zullen worden, wanneer de behoefte aan een school daar gebleken is. Het ontwerp- uitbreidingsplan werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen, maar de heer Bettink (V.V.D.) wilde de aan tekening geacht te worden te hebben tegengestemd. In antwoord op een vraag van de heer WENSING (C.H.U.), deelde wet houder GELUK mee, dat B. en W. ervan overtuigd waren, dat de uitbrei ding van het Lorenz-lyceum niet ideaal is. De schoonheidscommissie had aan bevolen maar drie noodlokalen neer te zetten. Die verdwijnen dan gauw ge noeg om plaats te maken voor een meer ideale uitbreiding van de school. Wethouder Geluk vreesde, dat nood gebouwen altijd veel langer dienst moe ten doen dan men hoopt wanneer ze gebouwd worden. Hij was van oordeel, dat de stijl van de school en de omge ving door de uitbreiding niet tezeer geschaad worden en gaf daarom de voorkeur aan een permanente oplos sing. De heer WENSING (C.H.U.) ver klaarde daarop, dat hij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De kwestie van de tragische situa tie op het gebied van de scholenbouw is gistermiddag weer opnieuw aan de orde gekomen naar aanleiding van voorstellen van B. en W. om in Delft- wijk een aantal noodlokalen neerte zetten De heer DE VOS (PvdA) bracht de kwestie tersprake en de heer HENNEVELT (CPN) merkte op dat de stukken alles behalve duidelijk waren. Wethouder GELUK maakte van de gelegenheid gebruik om nogmaals zijn kritiek op het regeringsbeleid in deze en in het bijzonder op het beleid van de rijksinspecteur te spuien. Omstan dig zette hij uiteen; waarom men met het voorstel was gekomen om nood lokalen te bouwen. Tenslotte willen B en W. liever noodlokalen dan een be snoeiing op het zeer goede plan voor definitieve schoolruimte. De heer Hennevelt (C.P.N.) was het bezwaren van de wethouder volkomen eens en stelde voor de be zwaren van de raad schriftelijk te for muleren en in Den Haag ter kennis te brengen. Maar de wethouder zag in een dergelijke motie weinig heil na al les wat hij al in Den Haag had ge probeerd om schot in de scholenbouw te krijgen. Acht maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bonman, vanmorgen tegen een 45-ja- rige P.T.T.-employé, die als loketbe ambte gelden van het staatsbedrijf had verduisterd. Hij had een kasoverschot van enkele duizenden gulden gecreëerd door voortdurend kleine bedragen ach ter te houden van de verschillende uitkeringen ingevolge sociale wetten, die aan 7jjn loket gehaald werden. De president van de rechtbank, mr. N. Smits, sprak van een „intens ge meen misdrijf". „U hebt gestolen van de armoede". zo veegde hij de ver dachte toe. De officier van justitie laakte het ook, dat de verdachte men sen met allerbeperktste inkomens be stolen had en van twee kanten misbruik maakte van het in hem gestelde ver trouwen. De verdediger, mr. G. H. Veenhoven, pleitte voor een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. Het was hom een raadsel, hoe de verdachte tot zijn verduisterin gen gekomen was. De raadsman meen de, dat de verdachte te veel verant woordelijkheid droeg, terwijl de drank- behoefte ook een rol speelde bu de malversaties. Mr. Veenhoven achue het psychologisch onjuist, dat P.T.T.- ambtenaren kasoverschotten ze'f mogen houden, maar van de andere kant te korten zelf moeten bijpassen. Zwakke broeders worden aldus aan een grote verleiding blootgesteld. De rechtbank zal donderdag 23 januar vonnis wijzen. De afdeling Haarlem van de Katho lieke Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden gaat woensdag 15 januari haar eerste lustrum vieren. De feestdag begint met een H. Mis, welke 's mor gens om negen uur zal worden opge dragen in de Sint Joesph-kerk aan de Jansstraat, 's Middags om vijf uur re- cipieert het bestuur in 't Stoofke in de Stoofsteeg van drie uur tot half vijf. In gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat is 's avonds een feestelijke bij eenkomst met een gevarieerd program ma van muziek, zang en toneel, te ver zorgen door de vereniging Musicorda. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 7 januari ui staat van faillissement verklaard: Joachim Bakker Jr., koopman in me talen te Zaandam, Rechter-Commissa- ris mr J. P. Petersen; curator mr. J. A. M, Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Pietertje Dekker, weduwe van A. H Verdam, handelende te Zaandam onder de naam Technisch Handelsbureau Ver dam, wonende te Zaandam. Rechter commissaris mr. j. P. Petersen; cura tor mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procureur te Wormerveer. Kort voor de begrotingsdebatten had den B. en W. voorgesteld de electrici- teitstarieven zodanig te verhogen, dat de winst van het elektriciteitsbedrijf met zes ton zou toenemen. De heer De Leeuw (P.v.d.A.) diende echter een mo tie in, waarin het voorstel van B. en W. werd verworpen en waarin het Col lege gevraagd werd met een voorstel te komen waardoor de winst van het electriciteitsbedrijf met slechts drie ton zou toenemen. Tijdens de laatste nacht van de begrotingsbehandeling, werd deze motie met 18 tegen 17 stem men aangenomen, zodat B. en W. nu met het nieuwe voorstel zijn gekomen. De heren Fibbe (V.V.D.), sprekend namens zichzelf en niet namens zijn fractie, verklaarde zich tegen een ta riefsverhoging zolang de tarieven ho ger liggen dan de kostprijs. De heren Wensing (C.H.U.) en Mol (C.P.N.) slo ten zich daarbij aan. De heer Fibbe (V.V.D.) vroeg zich af waarom het P.E.N. op het ogenblik zijn tarieven kan verlagen, terwijl Haarlem juist ver hogen wil. Wethouder Angenent ant woordde hem, dat dit mogelijk is dank zij de economische clausule, die Haar lem nu ook wil gaan invoeren. Op de een of andere manier heeft het P.E.N. kans gezien zijn produktiekosten te drukken. De heer Fibbe stelde voor om de economisch adviseur van B, en W. een onderzoek te laten instellen om 3 ton op de gewone dienst van de begro ting te bezuinigen. De heer Wensing (C.H.U.) vroeg zich af of de verhoging nog wel nodig was, nu r een extra na-uitkering uit het gemeentefonds ontvangen is. Hij herin nerde aan de motie-Lucas in de Twee de Kamer, die de jongste belastingver hoging met 20 miljoen verminderde ten koste van het gemeentefonds. De heer Wensing (C.H.U.) bezwoer daarom de geestverwanten van de voorstemmers dier motie in de raad, om datgene wat de gemeenten door die moti» tekort ge daan is, thans via een tariefsverhoging terug te halen. De heer Spek (A.R.) merkte hiertegen echter op en de heren Schippers (K.V.P.) en Mensink (P. v. d. A.) en mevrouw Scheltema (V.V.D.) sloten zich daarbij aan dat men als gemeenteraadslid een eigen verantwoordelijkheid heeft. Als gemeen teraadslid kan men de motie-Lucas in de Tweede Kamer slechts betreuren. De heer Wensing (C.H.U.) stelde ter compensatie voor de geblokkeerde sal- di-reserve van 7j^ miljoen aan te spre ken. Wethouder Bakker verklaarde zich hier echter vierkant tegen. De reserve Het aanspreken van de saldi-reserves is slechts een tijdelijke maatregel. De heer Mol (C.P.N.) verklaarde tegen te zijn, omdat de elektriciteitskosten slechts stegen als gevolg van de rege- ringspolitiek en het gaat niet aan om daar de burgerij via een tariefsverho ging voor te laten opdraaien. De heer Spek (A.R.) verklaarde zich vóór het voorstel van B. en W., ster ker nog: hij was zelfs bereid om de volledige verhoging goed te keuren, die B. en W. in eerste instantie hadden voorgesteld. Het geld is nodig en in de tarieven heeft men een middel om geld binnen te krijgen. Overigens was hij van oordeel, dat de raad eerder toen het financieel nog goed ging had moe ten klagen over tarieven die hoger la gen dan de kostprijs. Daarmee diende men niet te komen op een ogenblik, dat het geld hard nodig is Dat de raad daar niet tegen gepro testeerd zou hebben, nam de heer Schippers (K.V.P.) niet. Hij heeft er vaak genoeg over geklaagd. De K.V.P. fractie is principieel voor kostendekken de tarieven. Maar onder de gegeven moeilijke financiële omstandigheden, dient deze redelijke verhoging te wor den goedgekeurd. Hiermee was de heer Mensink (P.v.d.A.) het in grote lijnen eens. Zijn fractie is tegen een onverant woorde verhoging der tarieven. Maar deze verhoging is noodzakelijk. Het elektriciteitsbedrijf maakt nu een winst van 2 pet. Geen enkele particulier zou daarmee genoegen nemen, aldus de waarnemend fractievoorzitter van de P.v.d.A. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) herhaalde, dat zij steeds voor een ge deeltelijke verhoging der tarieven is ge weest. Wethouder Bakker herinnerde er aan, dat B. en W. niet eerder een tariefs verhoging hebben voorgesteld, omdat er toen nog dekkingsmiddelen te krij gen waren uit andere bron. Toen kwa men er nog overschotten voor op de ge meenterekeningen. Dat is nu anders. Men gaat een kwade tijd tegemoet. De verhoging brengt Haarlem 3 ton meer aan inkomsten. Den Haag, waar het g.e;b. 3 Y-i miljoen winst maakt, heeft onlangs ook toestemming gekregen om zijn tarieven te verhogen. Haarlem is dus bescheiden. Overigens mag men zich niet blind staren op de winst van het elektriciteitsbedrijf. De winst be draagt slechts 5 a 5J(> pet. van het geïn vesteerde kapitaal, hetgeen beslist ge ring is te noemen. De wethouder be twijfelde overigens of Haarlem nou zo veel zou zijn opgeschoten met de 20 mil- Advertentle Camille de Vries, Maria de Booy, Elisabeth Andersen en Karen-Else Sluyzer in „Veel leven om niets" van Shakespeare. Gisteravond heeft „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse schouwburg zijn vijftigste verjaardag officieus herdacht met een voorstelling van een van Shakespeare's meest briljante blijspelen: „Veel leven om niets". De voorzitter, mr. F. Vorstman trad onder het uitbundig applaus van de aanwezigen voor het voetlicht om in enkele woorden het gouden feest te gedenken, eraan herinnerend dat de officiële viering wegens de gebeurte nissen in Indonesië is uitgesteld. Daarna dan trad de Haagsche Comedie voor het voetlicht met een voorstelling die helaas in menig opzicht teleur stellend was, ook al leek het publiek zich te amuseren en al toonde het zich na afloop dankbaar voor het gebodene. Teleurstellend was deze voorstelling op de eerste plaats vanwege de verta ling van Gerard Messelaar. „Veel le ven om niets" is een briljant woorden spel, geestig, ondeugend en poëtisch. Ik heb de vertaling niet kunnen vergelij ken met de oorspronkelijke tekst, maar wat ik te horen kreeg klonk zelden zo sprankelend als ik mij het origineel her inner. De verzen waren veelal vals ge rijmel en waar zij goed klonken, her innerden zij aan de nog altijd prachtige vertaling van dr. W. Burgersdijk. Het proza-gedeelte was vaak omgezet in veel te moderne beelden en uitdrukkin gen om te kunnen passen in deze ensce nering, die regisseur Cees Laseur in de laat-Elisabethaanse tijd had gesitueerd. Van Shakespeare's briljante woorden spel bleef derhalve weinig te beluiste ren over. De geschiedenis, die Shakespeare in „Veel leven om niets" verhaalt, heeft weinig om het lijf. De mannenhaatster Beatrice en de vrouwenhater Benedict betwisten elkaar met hun vlijmscherpe tong op leven en dood. Dank zij de sa menzwering van hun vrienden worden zij tot het bewustzijn van hun liefde voor eikaar gebracht. Daartegen speelt de in trige van Beatrice's nichtje Hero en de jonge edelman Claudio, die een grote liefde voor elkaar koesteren. Door toe doen echter van de kwaadgeestig'e Don Juan begint Claudio te twijfelen aan zijn liefde en werpt hij zijn bruid voor het altaar voor de voeten, dat zij als een slet heeft geleefd. Natuurlijk komt al les goed, wanneer het boze opzet van Don Juan blijkt. Shakespeare bedrijft hier een grandi oos spel met de menselijke emoties. Liefde, quasi-liefde en verdrukte liefde spelen door elkaar heen, worden ver ward tot een schier onontwarbare kiu- we om tenslotte zuiver tegenover ei kaar gesteld te worden. Van deze geest is bij de voorstelling door de Haagsche Comedie weinig overgebleven. Het dra matische hoogtepunt, waarin Hero en Claudio elkaar opnieuw ontmoeten, ging verloren in een veelheid van scènes, die ieder op zich door de regisseur met ken nelijke liefde verzorgd waren, maar die in het geheel blijkbaar geen functie meer hadden. Harry Wich had prach tige, symbolisch gekleurde costuums ontworpen en een decor, dat herinne ringen opwekte aan het beroemde de corontwerp van Louis Jouvet voor Mo- lière's „Burger-edelman"; de perma nente zij-bouwen met bogen, waarbin nen afwisselend het stadsplein en de pa leiszalen werden gespeeld na eenvoudi ge verwisseling van zetstukken. Het was een goed en handig decor, dat ze ker sfeer opriep. zal men hard genoeg nodig hebben om I joen, die de motie-Lucas de gemeenten noodzakelijke uitgaven te financieren. I door de neus geboord heeft. Haarlem zou daar ongeveer vier ton van gekre gen hebben, hetgeen matig te noemen is. In tweede instantie verklaarde de heer Wensing (C.H.U.) nog, dat de saldire- serven het best toelaten. Tenslotte heeft men dat met de begroting ook gedaan. Daar heeft men het hele nadelige saldo gedekt uit de saldi-reserve. Die drie ton konden er nu ook nog wel bij, meen de deze spreker. De heer Mensink (P.v.d.A.) maakt er de laatste tijd een spelletje van om de verschillende fracties politiek gesproken eens flink om de oren te slaan. Hij ge bruikt daarvoor een emotionele toon, die de raad zelden hanteert. Vermoede lijk heeft dit te maken met de naderen de gemeenteraadsverkiezingen. Giste ren kreeg de heer Wensing (C.H.U.) te horen, dat zijn partij eigenlijk geen be leid kent; de K.V.P. werd eraan her innerd dat de motie-Lucas door haar geestverwanten in het parlement ter ta fel was gebracht en de V.V.D.-fractie werd tegen beter weten in, vereenzel vigd met de persoon van de heer Fibbe, die nota bene juist verklaard had niet namens zijn fractie te spreken. Dit werd mevrouw Scheltema (V.V.D.) te gortig en toornig interrumpeerde zij de heer Mensink (P.v.d.A.), dat zij haar zetel in de raad niet verwarde met de verkiezingslessenaar. Omdat het niet haar gewoonte was zich in de raad an ders voor te doen dan tegenover haar kiezers. De heer Mensink (P.v.d.A.) is een geëmotioneerd aanvaller in de raad, maar r.ijn verdediging laat nogal eens te wensen over. Drs. W. Helle uit Aalsmeer zal vrijdag 17 januari om acht uur in de Bilder- dijkzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem voor de Haarlemse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging spreken over „Slangen in Yougo-Slavië" De afde ling houdt ter zelfder plaatse dinsdag avond 28 januari cm acht uur haar jaarlijkse ledenvergadering. B. en W. jan Bloemendaal hebben benoemd tot leraar in de lichamelijke opvoeding in de vacature B. W. Solka- mans de heer J. W. Fokkelman. De nieuwe vakonderwijzer zal les geven aan de Bornwaterschooi. Hij was voordien in Baarn werkzaam. De benoeming is op 1 januari van kracht geworden. Met ingang van dezelfde datum is mej. M. Gottschai overgeplaatst van de Julia- naschool in Overveen naar de Vondel school in Aerdenhout. De eigenaar van het Paviljoen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg in Over veen, de heer A. Gerritsen, heeft een hulppost ingericht. In verband daarmee verleenden B. en W. van Bloemendaal de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. toestemming tegenover het paviljoen aan de Zeeweg een paal met een Rode Kruisschild te plaatsen. Helaas bleek eindelijk, dat de toneel- accomodatie van de Haarlemse schouw burg op een dergelijke montering vol changementen niet meer berekend is. Afgezien van het feit, dat de belichting bijzonder rommelig was en dat er soms licht opdoemde, waar het helemaal niet thuis hoorde, verliep het decorverwis- selen verre van geruisloos. Wanneer achterdoeken of andere decorstukken in de kap getrokken moesten worden, ging dat gepaard met een erbarmelijk ge piep en gekraak, dat op eigen wijze een illustratie gaf van de titel van het stuk. Ook voor deze voorstelling bleek het to neel in feite te klein. Men kan het de technici noch van de schouwburg, noch van het gezelschap kwalijk nemen, dat hierdoor een bijzonder rommelige in druk werd gewekt. Men kan alleen maar constateren, dat dit niet de ma nier is voor Haarlem om zich de naam „cultureel centrum van Kennemer land" waardig te tonen. Dat door een en ander het tempo te traag was en dat de spelers hierdoor gehandicapt werden, laat zich begrij pen. Niettemin was Elisabeth Ander sen een heerlijke Beatrice, speels van taal en gebaar en van onmiskenbare allure. Guus Hermus naast haar ais Benedict, aarzelde in het begin even, maar wist spoedig zijn tegenspeelster te evenaren, zij het, dat hij zijn tekst te nadrukkelijk en veelal te traag poneer de. Jules Croiset was een charmante jeune premier als de jonge minnaar Claudio, maar zijn tegenspeelster Ma ria de Booy als Hero bleef beslist on- Na intensieve samenwerking tussen de politie van Amsterdam en Heemste de heeft de Haarlemse recherche in Amsterdam aangehouden een 27-jarige schoorsteenveger en een 58-jarige koop man, beiden uit Amsterdam, als ver dacht van de inbraak, die in de nacht van 6 op 7 januari werd gepleegd in een perceel aan de Zuiderhoutlaan te Haarlem. De schoorsteenveger heeft reeds bekend, de ander ontkent echter nog steeds. Thans is ook vast komen te staan, dat voor ongeveer drie- a vierduizend gulden aan sieraden is ontvreemd. Het onderzoek is nog gaande. Donderdag 30 januari organiseert de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken, waarin opgenomen de Haar lemse Kunstgemeenschap in de Stads schouwburg om acht uur een voor drachtsavond, tijdens welke Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck zullen optreden. Over „Griekenland, met en zonder zuilen" spreekt de heer A. den Doolaard disdag 11 februari en woensdag 12 maart in het Frans Halsmuseum. Daar zal dr. A. M. Lorentz de Haas dinsdag 4 maart spreken over „Epilepsie, de hei lige ziekte". Aline Bolkestein-Markus houdt er dinsdag 11 maart een voor drachtsavond, Mr H. E. Phaff, gemeen te-secretaris van Haarlem spreekt maan dag 17 maart over de „Graven en graven in het Haarlemse stadhuis", terwijl Bert Brugman's Marionettentheater woensdag 19 maart optreed. Deze bijeenkomsten zullen om acht uur aanvangen. Advertentie INBRAAK. Tijdens afwezigheid van de bewoners is 8 januari ingebroken in een perceel aan de Crayenester- laan te Haarlem. Door verbreking van een ruit kon men de sluiting van een tuindeur openen, waardoor men zich toegang tot het perceel verschafte. De benedenverdieping is grondig door zocht? De inhoud van kasten lag over de grond verspreid. Wat precies wordt vermist staat nog niet vast. Wel is zeker, dat diverse gouden en zilveren sieraden zijn verdwenen. KAPCONCOURS Tijdens het dis dag in Haarlem gehouden steden-kap- concours werd de tweede prijs behaald door de heer Th. van Koersel te Haar lem. De derde prijs werd weggesleept door het club-team van de Technische Ontwikkelings Club van de Haarlemse kappers. GEBOREN: z.v. H. van der Schrier en I. Blik; z.v. L. J. J. M. van der Wal en E. J. Th. C. Bijvoet. GETROUWD: O. G. Dennert en G. M. E. Jansen; J. H. van den Berg en E. A. Mense. OVERLEDEN: A. Feenstra, 63 jr.; C. J. Berck Beelenkamp, 91 jr.; wed. J. C. Bosschert-Rechsteiner, 86 jr.; mej M. J. J. van der Werff, 89 jr.; H. W. Mertens, 56 jr.; mej. T. Martens, 84 jr.; wed. A. M. Snoijink-Visser, 84 jr.; E. J. H. Oosten, 16 maanden (jongen). Alleen vrijdag en zaterdag 10 en 11 januari a.s. Riblappen, heerlijk mals, 500 gram 228 Varkensfricandeau, mager, 500 gram 278 Rosbief, Contre-filet, Biefstuk, Karbonade en ons heerlijk Lamsvlees. Speciaal aanbevolen: HAAGSE LEVERWORST Alleen vrijdag en zaterdag 10 en 11 januari a.s. Witlof, eerste soort, p. kilo 69 Pracht bananen per kilo 99 Speciaal aanbevolen: Spaanse sinaasappelen 7 voor 89 KRUIDENIERSWAREN t/m woensdag 15 januari Spinazie Literblik 55 Bruine bonen 500 gram 59 Vet spek, gerookt, 500 gram 85 Pepermunt-toffees 250 gram 49 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaar systeem GROTE HOUTSTRAAT 99 Vanmiddag heeft prof. dr. J. F. ten Doesschate in c-ennemer-theater te Beverwijk het twintigste internationale Hoogovenschaaktoernooi geopend. B-ir gemeester J. G. S. Bruinsma van Be verwijk verwelkomde de gasten in zijn gemeente. De eerste ronde is al begonnen, wanneer de iezer deze regels onder de ogen krijgt. Vele schakers waren woensdag reeds in Beverwijk aangekomen, zelfs al enkele dagen eerder. In Bellevue te Beverwijk kon men woensdagavond de Argentijn Pilnik in druk gesprek ge wikkeld vinden met de Spanjaard To- ran en de Belg O'Kelly de Galway. Het ging natuurlijk over schaken. Het miniatuurschaakbord kwam eraan te pas. Men kon Duits en Engels horen spreken, of Frans in de restaurants en café's en op de straat. De loket- tist op het postkantoor hielp een char mante Engelse, haar in de eigen taal toesprekend, aan Nederlandse postze gels voor de brieven naar huis om de goede overkomst te melden. In Kennemer-theater te Beverwijk waren woensdag velen aan het werk om de grote toernooizaal passend te sieren. Uitstekend geslaagd, zoals de bezoe kers van het toernooi zullen merken, in de sfeer van het jubileum, fraaier dan ooit, want twintig toernooien wil heel wat zeggen. Het zal voor velen moeilijk zpn het toernooi te volgen, vooral de komende week, wanneer alleen in de middag- CINEMA-PALACE: De familie Trapp (2e week), a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De Bandelozen. 18 Jaar. 2.30, 7, 9.15 uur LIDO Spektakel om Jolanthe,- a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De twaalf gezworenen (2e week), 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Michael Strogoff, de koerier van de Tsaar, a. 1. 8.15 uur. ROXY: Het monster dat de wereld be dreigde, 14 f. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Oog om oog, 18 j. 2.15. 7, 9.15 uur. uren gespeeld wordt. Alleen vandaag en morgen zijn de wedstrijden vanaï zes uur in de avond. De overige dagen worden ze om zes uur beëindigd nadat ze te twee uur begonnen zijn. Maandag 13 en vrijdag 17 januari zijn rustdagen; op vrijdag 17 daaren tegen beginnen om half 8 in de avond de vierkampen, die tot half 12 voort duren; zaterdag 18 januari worden ze op dezelfde tijd gespeeld en zondag 19 januari beginnen alle wedstrijden om half tien in de morgen. Die dag heeft om 5 uur de prijsuitreiking plaats. Wedstrijdleider van de vier interna tionale invitatie-groepen is de heer H. de Graaf, wedstrijdleider van de hoofd groepen en de twee damesgroepen de heer J. E. Strengers; van de z.g. reser- vegroepen B. Wulms en C. J. Mulder. De spelers komen uit: Argentinië. Bel gië, Denemarken, W.-Duitsland, Enge land, Finland. Frankrijk, Hongarije, Is raël, Italië, Joegoslavië, Luxemburg Nederland, Nieuw-Zeeland, Oostenrijk, Philippijnen, Polen, Portugal, Spanje U.S.A. en Zweden. In afwachting van een tegen hem in gesteld onderzoek is een hoofdagent van de Rotterdamse politie, die dinsdag middag op heterdaad werd betrapt toen hij op de Mathenesserweg bezig was de koplamp te schroeven van een onbe heerd staande fiets, voorlopig in zijn functie geschorst. Hij was bij het uit oefenen van deze bezigheid in burger gekleed, maar werd door een passeren de geüniformeerde agent van politie her kend. (Niet officiële koersen) vorig opening Slot 9/1 Vrijdag 10 januari Grote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20.15 uur: Vijfde concert serie V van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Soliste: Annie Jodry, viool. Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. van Westering geeft inleiding tot het concert (Volksuniversiteit). Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: De heer De Zeeuw over „Suez en het nabije Oosten". (Inst. voor Arbeidersontwikke ling) der de maat. Haar spel was te onbe wogen, te gering van allure om te kun nen overtuigen. Haar stem te mager om werkelijk met geest te kunnen spre ken. Joris Diels was een gouverneur- van-de-oude-stempel, breed van ge baar en taal, maar in deze voorstelling verre van onverdienstelijk: Jan van der Linden als de boosaardige Don Juan speelde beheerst louche. Van de vele andere medespelenden noemen wij Frans Vorstman als de Prins van Aragon, die te jong, te on bewogen en te weinig genuanceerd speelde; Bas ten Batenburg, die goed voldeed als zijn sluwe dienaar Borachio; Max Croiset als de gerechts dienaar Kornoelje, die zwaar overdreef en daarmee de lachers wel op zijn hand kreeg, maar de spirit van dit blijspel miste en Albert Mol als de gerechts dienaar Lat, die plastisch een voortref felijke prestatie leverde. J. W. v.d. V. 3»,4 Ned. 1953 3Vs Ned. 1953 314 Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 314 Ned. 19551 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 be), fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Hande) Mii cert A.K.Ü Van Berkel's Patenl Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever cert. Ned. Kabe) Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie K.L.M. H.V.A Deli Mi), cert. A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 H A'dam III 863/4 86A 86)4 79)4 79)4 81 81)4 84 H 90A 81)4 140)4 153% 180 250 175 250 326)4 232 239% 147.30 42)4 140)4 134 111)4 98 87)4 61)4 78 7)4 86)4 86)4 84 H 90)4 82)4 153% 323 238)4 146 43 140 131 111 98)4 62 7/1 8/1 Anaconda Copper 4214 41% Bethlehem Steel 38% 38% Chrysler Corp. 57% 56)4 Genera) Electric 62% 62)4 Generaj Motors 36% 36% Kennecott Coppei 81% 81»/. K.L.M 25)4 25% Montgomery Warr 31% 31% Radio Corp 34% 34% Republic Steel 43% 43)4 Royal Dutch 38)4 38)4 Shell Union Oil 65% 65% Southern Pacific 37% 37% Southern Railway 31 31)4 Tidewater 21% 22 U.S. Steel 54% 55 Stemming) nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5