Kin li Hlpjtop! Indrukwekkend appèl Jaarlijkse boodschap aan het Congres President Eisenhower houdt krachtig pleidooi voor veiligheid en wereldvrede 1. Behoud der Amerikaanse müitaire macht Situatie door teruglopen van de wind minder ernstig dan werd verwacht Wel hoog water doch niet abnormaal hoog Sigaretten vijf cent duurder 2 3. 4. Herziening van de müitaire organisatie Handhaving van buitenlandse hulp Bereidheid tot ernstig overleg Vlieger MohaiDed doet weer vaD zich spreken Spraakverwarring Het weer GELUKKIG AMERIKAANS SOLDAAT DE DADER? Tivee Nederlandse vliegers nood heelhuids op de grond gebracht «IliiBIIII &ce MORRIS Heforeyouóvp/ Nieuwe depressie ik heb ihasi ijk. dekens! Met bloecl bevlekte kleding gevonden Tot nu toe voor 23,5 miljoen rente- spaarbrieven verkocht Sluiting Nederlandse scholen in Indonesië Wat betreft pakjes van 85, 90 en 95 cent Zware jongens op heterdaad betrapt NA SNELLE DALING VAN EEN HOOGTE VAN RUIM VIERDUIZEND METER Prins Bernhard naar Londen STUURMAP COHEN VRIJDAG 10 JANUARI 1958 b 81ste JAARGANG No. 29805 WINTERSPORTKLEDING menu van de dag BLIKGROENTEN De moord op Marie Kriek <2? OPRUIMING RINGEN 15 JAN Zoals men weet zijn de bij de KAB aangesloten KABO enerzijds en de ARKA anderzijds sedert 1 januari definitief elk huns weegs gegaan ten gevolge van de breuk tussen KAB en ARKA. Aan de geschiedenis hier van en de wederzijdse standpunten hebben wij destijds de nodige aan dacht geschonken, ons in deze nete lige kwestie houdend aan de feiten welke ons van beide zijden gewerden. Thans heeft men kunnen lezen, dat de KABO zich beschouwt als „de enige bona fide organisatie van katholiek overheidspersoneel" en dat zij in reactie op geplaatste vraag tekens en begrijpelijke verontwaar diging van de ARKA onder „bona fide" verstaat: de belangen der leden behartigend binnen het raam van het algemeen belang. Die gerichtheid op het algemeen belang en niet bij uit sluiting op het groepsbelang zou dan voortvloeien uit de binding aan de vakcentrale, die de KAB is. Het is ons niet gegeven alle bij zonderheden en nuances te weten, laat staan te begrijpen, van de solidariteits- verbreking tussen ARKA en KAB en de nasleep daarvan. Wij constateren slechts, dat een r.-k. organisatie er behoefte aan heeft, zich jegens een haar wezenlijk na staande organisatie af te tekenen als de enige bona fide zijnde. En wij menen niet te veel te zeggen wanneer wij spijtig consta teren, dat dit naar buiten een mise rabele indruk moet maken. Wij eisen voor onszelf het recht op tot organi satie in eigen confessionele verbanden en zijn diep verontwaardigd, wanneer men ons hokjeszetterij of „zuilen bouwerij" verwijt. Laten wij er dan tenminste voor zorgen, dat die ver banden eerbied afdwingende toon beelden zijn van eendracht en geen ergerniswekkende voorbeelden van kibbelarij en onmin. Nu heeft men van KABO-zijde ge steld dat in de kring van de bij een vakcentrale aangesloten organisaties van overheidspersoneel onder „bona fide" iets totaal anders wordt ver staan dan uit letterlijke en overi gens gebruikelijke vertaling dezer woorden zou haogen worden afgeleid. Als het inderdaad waar is, dat men in bepaalde kring onder een algemeen gebruikte term iets anders verstaat dan algemeen gebruikelijk is, dan zijn wij op zijn minst aan een heilloze spraakverwarring toe. En zelfs al zou „bona fide" in verengde zin kunnen betekenen „mede lettend op het alge meen belang", dan is het nog niet gerechtvaardigd zulk een gezindheid impliciete ontzeggen aan een an dere r.-k. organisatie die evenzeer is samengesteld uit en wordt geleid door mensen die hun maatschappelijke en godsdienstige verantwoordelijkheid kennen. Het is begrijpelijk dat er rivaliteit is en soms ook onenigheid, maar het is hoogst gevaarlijk om termen te bezigen, die discriminerend zijn of door hun veelzinnigheid op zijn minst voor meervoudige uitleg vatbaar. Als eendracht te veel gevraagd is laat men dan tenminste geduldig zijn en ver draagzaam. Men heeft rekening te houden met het feit, dat vele buiten staanders de totale mentaliteit van de katholieken afmeten aan enkele, met gerucht naar buiten tredende, onenigheden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige, tijdelijk wellicht weer tot storm toenemende wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.45-16.51. Maan: 11.10. Advertentie temp. neersi. Station Weer heden itgel. 7 uur 24 uur Stockholm zwaar bew. -4 1 Oslo geheel bew. -9 0.3 Kopenhagen geheel bew. 1 10 Londen licht bew. 4 0.1 Amsterdam zwaar bew. 5 2 Brussel licht bew. 3 2 Luxemburg zwaar bew. 2 18 Partjs licht bew. 3 7 Nice zwaar bew. 7 0 Berlijn regen 3 7 München sneeuwbui 2 7 Zürich sneeuwbui 1 13 Genève regen 1 Locarno onbewolkt -1 0 Wenen zwaar bew. 5 0.1 Innsbruck mist -3 2 Rome geheel bew. 9 1 in 4 minuten klaar op tafel BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Het indrukwekkend appèl dat door enkele prominente land genoten, onder wie minister hrej. Klompé, de aartsbisschop en de praesides der twee grote protes tants-christelijke kerkgenootschap pen, tot het Nederlandse volk is ge richt, heeft burgerij en overheid nog eens geconfronteerd met de gevolgen van de woningnood. Voor de burge rij was het een beroep op de naasten liefde, op het christen-zijn. De over heid kan daaruit enkele conclusies trekken ten aanzien van haar beleid. Tienduizenden landgenoten verke ren tengevolge van het woningtekort in grote geestelijke en materiële nood. Maar het staat tevens vast, dat vele burgers over meer woonruimte beschikken dan waaraan zij behoefte hebben; in die mate zelfs, dat zij 'n staat zouden zijn een woningzoe kend gezin behoorlijk onderdak te Verschaffen. Anderen zouden een klei nere woning kunnen gaan betrekken Waardoor hun te grote woning beschikbaar zou komen voor een groter gezin. Als een rigoureuze distributie van <Ule in ons land aanwezige woonruim te zou worden toegepast, zouden ze ker duizenden woningzoekenden on der dak gebracht kunnen worden. aze distributie betreft echter geen omh goed- Het gaat niet alleen ook Paa'de volumen ruimte, maar De en vooral om de sfeer, eist ploQüng van het gezinsleven ho-f-??zekere beslotenheid en de tv '<kmg over noodzakelijke sani- ure- en keukenoutillage. Op dit Punt ontstaan bij samenwoning bijna nijd moeilijkheden, welke op de lan gere duur aanleiding geven tot on houdbare toestanden, waarin de hrens zich van zijn zwakste zijde laat kennen. De regering heeft daarom besloten tot financiële tegemoetkomingen in de kosten van het geschikt maken Van de af te stane woonruimte. Maar naast de materiële voorzieningen be hoort te staan een geestelijke bereid heid om de onvermijdelijke lasten van de samenwoning te dragen. Het is te hopen, dat het appèl der pro minenten in dit opzicht tastbare ge volgen zal hebben. Want door het ontbreken van de bereidheid om daadwerkelijk de naastenliefde te be oefenen is het leven van talrijke bij elkaar inwonende gezinnen tot een hel geworden en worden de huisves tingsbureaus tevens de klachten-bu reaus waar de door geraffineerde pla gerijen tot wanhoop gebrachten hun hart uitstorten. Het zijn deze trieste Ervaringen, welke de gemeentelijke overheid er toe hebben gebracht, het Wapen van de vordering tot het berei ken van gedwongen inwoning slechts spaarzaam te hanteren. Er is dan ook in ons land een zekere voorraad onbenutte woonruimte. Moge het woonruimte-appèl tot ge volg hebben, dat zich velen zul len melden die vrijwillig woon ruimte willen afstaan. Van veel in vloed zal daarbij zijn de mate waar in deze goedwillende burgers vrij ge laten worden om zelf uit te ma ken welke woningzoekende men in rijn huis zal opnemen. De samenwo ning begint dan onder psychologisch Sünstiger omstandigheden dan wan neer het huisvestingsbureau decre teert aan wie men woonruimte moet verschaffen. Wij hebben de indruk, dat men oij de bouwactiviteit nog meer kan ietten op een zo groot mogelijk ef fect ter bestrijding van de woning nood. Wij denken hierbij aan ver snelde bouw van woningen en pen sion-tehuizen, speciaal geschikt voor bejaarden. Talrijke bejaarden zullen graag hun te grote woning ontrui men, als zij naar een aan hun behoef ten aangepaste woonruimte kunnen verhuizen. Door de bouw van deze minimale wooneenheden maakt men ®ven zovele normale woningen voor grotere gezinnen vrij. Het pleidooi van de aartsbisschop Voor de bouw van grotere gezinswo ningen is klemmend en actueel. Want onder de drang naar bestedingsbe perking openbaart zich het streven, de inhoud van de woningen te richten op de behoefte van kleine ge zinnen. De woningbouw moet echter oen zodanige nuancering in woning typen vertonen, als beantwoordt aan de gemiddelde behoefte der bevol king. Naar onze indruk zijn de grote gezinnen ten deze niet voldoende aan hun trek gekomen. Het zou niet verantwoord zijn om de op dit punt bestaande achterstand nog te ver groten. Het zwaartepunt van het onderzoek 'h de zaak Marie Kriek is verlegd naar basis van de Amerikaanse lucht macht in Sutfolk. De politie heeft mede- kedee]d dat met bloed bevlekte kleding stukken van een Amerikaanse militair 'in gevonden door detectives die een nderzoek instelden op de Amerikaan se luchtmachtbasis te Bentwaters, in utlolk. De kledingstukken waren naar wasserij van de basis gebracht. De lütair vertelde dat hij zondagavond op kio5at door boeven is aangevallen. De eamgstukken werden meegenomen toèht een bloedonderzoek. Hun speur- AyL, .,naar een grote, twee-kleurige menkaanse auto, voerde de detecti- - maar de vliegbasis: De auto is zrmaen nabii de P'ek waar Marie Kriek zondagavond uit de bus stapte. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat geduren de de eerste vyf weken, waarin de verkoop der rentespaarbrieven 1957 (woningbouwlening) heeft openge staan, voor een totaal bedrag van circa 23.400.000 is verkocht. Zoals bekend staat de inschrijving open tot 1 maart. De „Grand Canyon" in Amerika? Een gebergte aan de Zuid pool? Nee, het zijn onze eigen duinen op Texel, die zwaar te lijden hebben gehad van de storm. Rond een half miljoen kubieke meter zand werd alleen al van de Texelse kust weggeslagen. Van de 65 in Indonesië bestaande Ne derlandse lagere scholen zullen tegen half februari 40 zijn opgeheven, aldus vernam de correspondent van het A.N.P. te Djakarta van de zijde van de „stich ting Nederlands onderwijs" in Indone sië. 25 Nederlandse lagere scholen zijn tot nu toe reeds opgeheven. Van het totale aantal leerlingen op 1 december ontvangt thans nog slechts een derde onderwjjs op deze scholen, waarvan het aantal te Djakarta thans nog drie bedraagt. Deze zegslieden deelden verder mede dat de toestand op de andere schoolty pen en die in andere plaatsen in In donesië min of meer is te vergelijken met de toestand te Djakarta op gelijk soortige scholen. Zeeman te zijn in de Baltisclie zee is op het ogenblik een koude bezigheid tengevolge van de strenge kou en de harde wind: het opgejaagde water bevriest prompt in het want tot dikke ijsklompen, zodat regelmatig de bijl eraan te pas moet komen om de ijzige ballast weg te hakken. meegevallen, want toen het water gis teravond om 19.37 uur zijn hoogste stand had bereikt wezen de peilschalen bij de rivierpolitie aan de parkhaven een verhoging van vijftig a zestig cen timeter boven normaal aan. Bij de storm, die in het begin van de week 's nachts woedde, bereikte het water een hogere stand. Voor zover de politie bekend is het water in de Maasstad nergens „over de kant" gekomen en zijn er noch kel ders ondergelopen noch goederen op loswallen beschadigd. Kortom, het wa ter richtte geen enkele schade aan. (Van onze Haagse redactie) De prijzen van pakjes sigaretten van 85, 90 en 95 cent zuilen met vijf cent worden verhoogd, spoedig nadat de Eerste Kamer de belastingverho ging heeft aanvaard. Het ministerie van financiën is gereed om alle voor zieningen in verband met de nieuwe banderollering te treffen. Economi sche zaken moet formeel nog een goedkeuring voor de prijsverhoging geven, maar de industrie verwacht daarbij geen enkele moeilijkheid. Hoeveel het vrij geringe aantal siga rettenmerken in de andere dan ge noemde prijsklassen zal stijgen is nog onderwerp van beraad. Donderdagavond zijn bij een poging tot inbreken in een villa in Velser- beek twee zeer beruchte Amsterdamse inbrekers, de 54-jarige A. en de 41- jarige E., op heterdaad betrapt. Een van hen kon op het erf van de woning ingerekend worden. De ander nam de vlucht, maar is later in de omgeving aangehouden. Zij waren in het bezit van een uitgebreide collectie inbrekers werktuigen. In samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam werd nog dezelfde nacht in de woningen van de verdachten eveneens een hoeveelheid in brekers werktuigen in beslag genomen. De afgelopen dagen heeft de Velsense politie elders, eveneens in samen werking met de centrale recherche te Amsterdam, een vroegere inwoner van Velsen, die nu in Amsterdam woont, aangehouden ter zake gepleegde inbra ken. De politie in Velsen hoopt met deze arrestaties en einde te hebben gemaakt aan de vele inbraken, die de laatste tijd in deze gemeente werden ge pleegd- In een verenigde vergadering van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft pre: it Eisenhower gisteren zijn met span ning verbeide boodschap over de toe stand van de unie, de „State of the Union", voorgelezen. Amerika ziet zich geplaatst voor twee taken, die alle andere taken zozeer in belang overtref fen, aldus de president, dat ditmaal de jaarlijkse boodschap geheel daaraan is gewijd. Die beide taken zijn: in de eer ste plaats voorkomen, dat de militaire kracht, waarop Amerika thans zijn vei ligheid grondvest, in de toekomst ver loren gaat; en in de tweede plaats het vestigen van een werkelijke vrede. Eisenhower zei, dat er acht punten zijn, waar Amerika handelend moet optre den, als het zich van die beide grote tal en wil kwijten. Dit optreden is niet alleen wenselijk, het is gebit Jende noodzaak. Met wijd uitgestrekte armen dankt Eisenhower voor het applaus en de toe juichingen van de leden van het Congres aan het éinde van zijn rede. De te Soesterberg gestationeerde Amerikaanse luitenant-vlieger R. M. Mohamed, die de straaljager vloog die verleden jaar op de Van der Palmka- zerne te Bussum neerstortte doch zich ook toen, zoals in verscheidene nood situaties bij eerdere vluchten, per schietstoel wist te reden, heeft weer van zich doen spreken. Hij heeft, vol gens erichten van Tinited Press, woens dag namelijk het leven gered van twee vliegers van de Nederlandse lucht macht die in een F-33 lestoestel bo ven Duitsland waren verdwaald. Luitenant Mohamed, die tijdelijk in Bitburg dienst moest doen, en luitenant William J. Campbell, stonden op het punt van de luchtbasis in Bitburg op te stijgen, eveneens in een T33, toen van de Nederlandse vlieger, 2e luitenant Jack Soffers en sergant Albert Kloeze van het 312e eskader te Volkel, nood signalen werden ontvangen. Mohamed steeg tot boven het wolken dek en schakelde zijn ontvanger op de zelfde frequentie over als die van het Nederlandse vliegtuig. Posities werden aangegeven door de toren-,,operator" op de luchtbasis Spangdahlem, ser geant Cecil Hush, die meteen ook een radioverbinding tot stand bracht met de toren-,.operator" op de luchtbasis Hahn, Stanley Chimahusky, en de operator in Bitburg, Calvin M. Mit-> chell. Het Nederlandse toestel, waarvan de tanks volkomen leeg waren, landde met de wind op de rug, waarbij de banden bij aanraking met de grond sprongen. Het vliegtuig rolde voort en kv -.m bui gen de baan tot stilstand. Beide Nederlandse vliegers brachten het er zo levend af. 'J.K.H. Prins Bernhard is donderdag middag naar Londen vertrokken voor het presideren van een vergadering van de organisatoren der Bilderberg- conferenties. Maandag zal zijne konink lijke hoogheid een bijeenkomst van de gouverneurs van de Europese cultuur stichting leiden. Dinsdagmorgen zal hij naar Nederland terug keren. Het eerste i nt, dat de president noemde, kreeg van het Cong-es het meeste applaus. Hij zei, dat het Ame rikaanse volk er in de eerste plaats van verzekerd wil zijn, dat de militaire or ganisatie de nationale veiligheid be vordert inplaats van belemmert. Nu nieuwe wapens hun int". Je heb -t ge daan, voldoet de oude indeling in wa pens en diensten niet meer. Er is onze kerheid en verwarring .tsta- 'er de ouderlinge competentieverdeling en deze ontwikkeling is in de hand ge werkt door prestige-overwegin.,en bij de verschillende wapens en door is- plaatste ijver bij het bepleiten van af zonderlijke militaire doctrines. De president kondigde in, dat hij binnenkort in een afzjnderlijke bood schap aan hef C.on""norstellen zal doen voor een efficiënte regeling van de militaire organisatie. Verder heeft de minister van defensie reeds besloten alle projecten met betrekkii tot de verdediging tegen raketten en de ont- wikkelin™ van satellieten in één orga nisatie onder te brengen. Ten slotte zal een duidelijke onderschikking van de militaire macht aan civiel^ gezag worden 'reefd. In een reeks andere punten zette de president uiteen, hoe hij wil -verhinde ren, dat de voorsprong, die - Russen thans op sommige gebieden van de mo derne bewapening bezitten, uitgroeit tol een beslissende voorsprohg. Eisenhower zei, dat r de Verenigde Staten thans volledig in staat zijn een moge Hike vijand tot het inzicht te brengen, dat de gevolgen van een aanval, ook met raketten, de sastreus jullen zjjn voor hemzelf. In dit verband sprak de president waar derende woorden over de Amerikaan se strategische luchtmacht. Sinds de Koreaanse oorlog heeft het Amerikaanse volk 225 miljard dc'lar uitgegeven om z\jn verdediging op peil te brengen. Thans is die verdediging voldoende voor de eisen van het ogen blik. Waar het om gaat, is die verdedi ging ook in de tc ':omst op het vereiste peil te houden. Eisenhower zei er van overtuigd te z\jn, dat het Amerik'-nse volk als één man zal zeggen, dat het zich daarvoor alle vereiste inspanningen en opofferingen wil getroosten. De president vroeg niet alleen om offer- berei.-ieid, doch ook om begrip. Het Amerikaanse volk moet zich opoffe ringen getroo ien voor her i.,jste (joel en op de juiste nlaats, ook indien de ze plaats tc -allig vinnen de onmid dellijke gezichtskring valt. Vervolg op pagina 5) De in de loop van donderdag aan wakkerende wind heeft aan de kust vrees doen ontstaan voor abnormaal hoog water. Het hoge water van de middag liep minder snel af dan werd verwacht, zodat men vreesde, dat er tegen het aanbreken van de vloed ge vaar zou ontstaan. In de middag was een beperkte dijkbewaking afgekon digd voor het district zuid (van IJ mui den tot de Belgische grens), doch in de vooravond kon deze maatregel wor den opgeheven. In het district Hariin- gen, omvattende Friesland ten westen van de lijn Leeuwarden-Borndiep, werd nu de beperkte bewaking ingesteld. De situatie is echter minder ernstig geworden dan werd ver wacht. De wind, die aan de kust aan vankelijk een kracht had van tien, liep in de late avond terug tot zeven en dat betekende, dat het water wel hoog, maar niet abnormaal hoog zou wor den. In Harlingen was de stand 2.90 meter plus N.A.P., dat is 1.90 meter verho ging. De situatie wordt ernstig als er sprake is van een stand 3.20 meter plus N.A.P. Zover is het niet gekomen. In tussen waren er rond Harlingen vele be langstellenden op de bedreigde punten. De commissaris der koningin in Fries land, mr. Linthorst Homan was mede aanwezig. Omstreeks middernacht was de stand bij Den Helder 1.20 meter plus N.A.P. en bij Delfzijl 1.40 meter plus N.A.P. De dtjkwacht in Groningen behoefde niet in actie te komen. Na middernacht is de wind aanzienlijk afgenomen, zodat de dijkwacht bij Har lingen kon worden opgeheven. Het pol derbestuur van Walcheren dat met het oog op de eventualiteiten ook een dijk bewaking had ingesteld, heeft deze maatregel inmiddels ook ongedaan ge maakt. Rijkswaterstaat had donderdagmid dag de Rotterdamse politie gewaar schuwd, dat er hoog water te verwach ten was. Als verwachting werd twee en halve meter boven N.A.P. opgegeven: dit is een a anderhalve meter boven de normale stand. Het is gelukkig nogal Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS De ederlandse vliegers, die nog maar 250 liter benzine hadden, overwogen juist hun toestel te laten dalen, toen luitenant Mohamed het op ruim 4.000 meter hoogte in het oog kreeg. Hij seinde de Nederlandse vliegers hem door de wolken te volgen in een daling met grote snelheid. Vier mijl van de luchtbasis verwijderd vond Mohamed een opening in de wolken en leidde het Nederlandse vliegtuig precies tot op de rand van de baan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1