Twee jaar geëist voor gefingeerde overval JUIST NU! Griekse offerbeker komt op tafel van gereehtshof Sensationele brief over vergaan van de „Pamir" Openingsplechtigheid kreeg origineel en karakter K ru iswoordraadse l ERIC DE NOORMAN 30% korting NAAIMACHINES Officier gelooft niet in een kivajongensgrap G.I.A. halveert het aantal vluchten Nare smaak van het water in Heemstede De kapitein zou niet voor zijn taak berekend zijn geiveest Official Ford Dealer Groot meeleven van de Beverwijkse bevolking Indrukwekkende vertegenwoordiging Gewapende bot sing op Ternate Geruchtmakende zaak voor rechtbank Na exodus van K.L.M.-personeel Op 110 yards Lorraine Crapp klopt Cockie Gastelaars Sporthuis .Haarlem' DE KANTHAROS VAN STEVENSWEERT Nieuwjaarsreceptie Koninklijk Paar HET HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI GRETHA DE BRUYN Boekenschuimer" voor de Haarlemse rechtbank Tien maanden met aftrek geëist VRIJDAG 10 JANUARI 1958 PAGINA op: Rokken Suède jasjes Duffel- en teddyjacks Kinderpantalons Truien voor dames, heren en kinderen Dames-duffel- en poplin-jassen c.v. Crote Houtstraat 123 HAARLEM, Tel. 12215 Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn JUIST NU - in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant hoog voorkomen! JUIST NU - ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit een- aantal 1957. mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging. Bij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol KOM NU PRATEN MET DE De door honderden bijgewoonde' officiële opening van het Twintigste Hoogovenschaaktoernooi in Kennemer-theater te Beverwijk heeft een charmant karakter gekregen door de elegante wijze waarop professor dr. J. F. ten Doesschate, directeur van Hoogovens, deze plechtigheid verrichtte: hij nam de enorme beker, moederbeker voor de wisselprijs en overhandigde die aan Nederlands enige grootmeester, opdat deze de trofee op het voet stuk zou plaatsen en verklaarde daarmee dit belangrijkste toernooi in Nederland voor geopend. Tevoren was de beker door de kinderen van de heer P. A. Veldheer, voorzitter van de toernooicommissie, aan professor Ten Doesschate overhandigd. De daarop volgende loting geschiedde op originele wijze. De grootmeesters moesten hun nummers verborgen tegen de wand met een touw trekken, waarop successievelijk in stralend verlichte letters een „Leve de H.T.C.!" met applaus begroet werden. Charmant waren voorts de schilderingen van Fransje Hart, de bekende toneelspeelster, van schaakfantasieën, aangebracht aan de wanden van de zaal en de toespraken van professor Ten Doesschate, die in het Engels sprak en van burgemeester Bruinsma, die de gasten in tien talen welkom heette. Voor het eerst woonde een vertegenwoordiger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Miedema, de openings plechtigheid van een Hoogovenschaaktoernooi bij. Complete SKI-UITRUSTINGEN voor dames, heren en kinderen, in diverse kleuren en prijzen. DE GROOTSTE SORTERING. Voordelige aanbiedingen in STREEPPANTALONS met splitje. SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 - Haarlem Telef. 15-1-16 100% service. Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van een verslaggever) Bleek en ontdaan hebben donderdag de twee daders van de gefingeerde overval op een Amsterdamse bankloper de eis van mr. J .F. Hartsuiker, officier bij de hoofdstedelijke rechtbank, aan gehoord. Deze was. zoals de officier zelf verklaarde, niet gering: twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hier mee heeft het verhaal van verdachten, als zon de overval met een grap zijn begonnen, een ernstige wending geno men. Ook tijdens de vrij langdurige zit ting is nie. duidelijk geworden wat nu precies het motief van de daad is ge weest. Rapporten van deskundigen en ook de verdedigers spraken van zucht naar avontuur, enn „geintje" of een kwajongensstreek. Dit was echter niet de mening van het openbaar ministerie. Mr. Hartsuiker kon na een kalm be raad van drie weken moeilijk geloven fn een grap. „Ik vind de feiten", zo zei hfj, „hoogst bedenkelijk en veel te ernstig voor een gecombineerde straf". Uitvoerig ging de presidenf, mr. J. Coninck Liefsting de loop van de affai re na. Het is vast komen te staan dat de twee daders, een 33 jarige bankloper en een 32-iarige bankwerker, uit Am sterdam, elkaai ongeveer drie weken voor de overval hebben ontmoet. Dit voor het eerst na lange tijd. Zij kenden elkaar nog uit hun soldatentijd, welke beiden vooi een groot gedeelte in Indië aadden doorgebracht. Het ophalen van oude herinneringen leidde tot een ge sprek over het salaris van de banklo per, d t deze veel te laag vond. Voor d' grap werd toen voorgesteld geld van de Amsterdamse Bank te stelen. Later ging men de mogelijkheden ernstig bezien. ,,In een kwartier tijds hadden wij het plan klaar", vertelde de banklo per tijdens de zitting. Tot de overval, die op 25 juli van het vorig jaar ge schiedde, ontmoetten de twee vrienden i De Indonesische minister van ver bindingen, Sukardan, heeft gisteren verklaard, dat na het vertrek van het K.L.M.-personeel, dat thans bij de Garuda Indonesian Airway g werkzaam is, de frequentie van de inter-insulaire vluchten van de G.I.A. tot de helft zal moeten worden teruggebracht, al dus bericht het A.N.P. Minister Sukardan zei, dat de rege ring zijn goedkeurinv heeft gehecht aan het bes'uit om het contract met de K.L.M. inzake de tewerkstelling van K.L.M.-personeel ta annuleren. Het per soneel van de K.L.M.. dat bij de G.I.A. is gedetacheerd, heeft een opzeggings termijn gekregen van twee maanden, om hun vertrek voor te bereiden. Onder de K.L.M.-piloten, die voor de G.I.A. vliegen, zijn ongeveer vijftien Australiërs. Minister Sukardan zei, dat de Garuda met het beschikbare Indo nesische personeel de tegenwoordige diensten zal blijven uitvoeren, doch hij voegde daaraan toe: „De frequentie zal met veertig tot vijftig procent moe ten worden verminderd". In de finale van het nummer 110 yards vrije slag heeft Lorraine Crapp vandaag in het Olympisch zwembad te Sydney het kampioenschap van New South Wales op haar naam gebracht, met een tijd van 1 minuut 4,7 seconde. Cockie Gastelaars, de Nederlandse troef op dit nummer, werd tweede in 1 minuut 5,1 seconde. De Australische Sandra Morgan eindigde als derde. elkaar dagelijks in de hal van het post kantoor Het wachten was op een ge schikte gelegenheid, want beiden waren het erover eens dat het geld uit kleine coupures zou moeten bestaan. In het plan van de overval was reke ning gehouden met het feit dat de poli tie de bankloper zou verdenken en on der arrest zou stellen. Wat betreft de verdeling had men de afspraak ge maakt dat ieder de helft kreeg. Een maal heeft de bankloper het plan wil len laten varen, maar zijn vriend voel de daar n.ets vjor. Op de 25ste juli kwam de grote kans. De bankloper kreeg van zijn werkgever de opdracht om 55.000 gld. weg te brengen. Een be drag in coupures van 100 en 25 gld. Een bezwaar voor de bankloper, echter niet voor zijn vriend, die hem in het postkantoor had opgewacht en op door zetten aandrong. In de Paleisstraat naast het koninklijk paleis werd het plan ten uitvoer gebracht. De bankwer ker. die geen zout, zoals afgesproken, bij zich had, smeet een handvol shag- stof in het gezicht van zijn kameraad. Hij rukte de tas uit de handen van de loper en rende via de Kalverstraat naar de Papenbroeksteeg, waar hij een fiets had staan. Hiermee ging hij op de vlucht en verborg het geld in de strui ken aan de Utrechtsevveg. Later be landde het bedrag in oude verfbusjes onder de grond, ook in de omgeving van de Utrechtseweg. „Niemand had het goed gezien en in het ziekenhuis vonden de doktoren geen spoor van zgn. bijtende stof", sprak vanmorgen een 57-jarige rechercheur als getuige, „ik voelde direct dat er iets niet klopte". Het is echter aan verdachte zelf te danken geweest dat alles uitkwam Een onderzoek van psychiaters heeft uitbewezen dat heide verdachten als volkomen toerekeningsvatbaar moeten wrrden beschouwd. De president maak te melding van het strafblad waarop van ieder een vonnis van de krijgsraad voorkomt. Verschoonde rapporten wa ren bepaald gunstig en concludeerden tot een gecombineerde straf. Dit vroe gen ook de verdedigers, mr. p. J. Vree- 1 ~n en mr. T. Ph. van Raalte. Laatstge noemde was van mening dat de beide vrienden elkaar hadden „opgejut". „Zij wilden slechts een stunt uithalen, een stunt waarvan de kwajongensach tigheid meer dan dertig jaar oud is. De narigheid is dat die gelukt is", aldus mr. v. Raalte, „het is groot nieuws ge worden. Beide verdachten zijn geen misdadigen, maai Joodgewone solda ten. Ze zijn dit laatste te lang geweest en hebben te lang bij zich gehouden de hoera sfeer van de combine". De recht bank zal donderdag 23 januari vonnis wijzen. Advertentie De Amsterdammers klagen over een nare bijsmaak van hun leidingwater. Maar datzelfde kan gezegd worden van de Heemstedenaren, die hun leidingwa ter van Amsterdam krijgen. Ook in Heemstede regent het de iaaste dagen klachten over de vreemde smaak van water. De smaak is weliswaar niet best, maar voor de gezondheid levert het water geen enkel bezwaar op. Het Amsterdamse waterleidingbedrijf heeft de nare bijsmaak geconstateerd en zoekt op het ogenblik naar middelen om die te verdrijven. De bijsmaak wordt veroorzaakt door afvalstoffen van industrieën in Neder land en Duitsland, welke afvalstoffen terecht komen in de Rijn. De Amster damse Waterleiding gebruikt sedert enige tijd water uit de Lek, dat in de water leidingduinen bij Santpoort gefiltreerd wordt. Door toevoeging van een hoe veelheid chloor worden reuk en smaak dier afvalstoffen geneutraliseerd. De laatste tijd zijn er echter in het water van Rijn en Lek afvalstoffen terechtge komen die men niet heeft kunnen neu traliseren. Een extra chloortoevoeging heeft hierin geen verbetering kunnen brengen en het vermoeden bestaat, dat dit chloor met afvalstoffen een che mische verbinding aangaat, die de bij smaak veroorzaakt. De directie van het Amsterdamse waterleidingbedrijf heeft echter goede hoop, dat tegen het einde van deze week het euvel verholpen zal zijn. Voor het Haarlemse leidingwater gelden deze bezwaren niet, omdat Haar lem rechtstreeks duinwater gebruikt en dus geen Rijn- of Lek-water. 78. Terwijl de ruiterij met gevelde lansen een der benden in de flank aanvalt, stormt Eric met zijn twintig ruiters recht op de tegenstander in. Deze uitval komt zo onverwacht, dat de rovers enkele tellen roerloos staan. Tegen een geschoolde krijgsmacht zou Eric ongetwijfeld weinig succes gehad hebben met deze dolle stormloop. Maar het gemis aan oefening en krijgs- ervaring bij Haralds bijeengeraapte „leger", doet zich gelden. De muur van nader stormende paarden, de denderende, vernietigende hoeven boezemen het merendeel zo'n schrik aan, dat zij schreeuwend een goed heenkomen zoeken. Degenen, die moed genoeg kunnen opbrengen om weerstand te bieden, moeten dit duur betalen. Tandenknarsend ziet Harald zijn leger uiteenvallen nog voor het goed en wel in actie gekomen is. Vergeefs tracht hij de rovers de vlucht te beletten. Maar de nadering van de Noorman, die zich als de verpersoonlijking van de wraak een weg slaat door de ontredderde troep, noopt hem al gauw, er zelf het hardst van allemaal er van door te gaan. „Sta schurk!" brult Eric hem na. Zijn paard aandrijvende tot het uiterste, vliegt Eric zijn krijgers vooruit en langzaam centimeter voor centimeter, lopen zij op de vluchtende in Advertentie Advertentie Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Frégate - Dauphine of „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend. GARAGE „DEN HOUT" TELEFOON 12138—15056 De Griekse offerbeker, die in 1942 bij het baggeren uit de Maas nabij Stevens- weert werd opgehaald en die de naam gekregen heeft van Kantharos van Ste- vensweert, zal vrijdag 31 januari op de groene tafel van het gerechtshof te Am sterdam pronken. Het gerechtshof, dat donderdag in de procedure tussen de fa milie Van der L.-S. uit Roermond en de Utrechtse edelsmid L. Brom over dit kostbare keinood uitspraak zou doen, heeft vanochtend een interlocutoir arrest gewezen: het besliste dat deze civiele procedure vrijdag 31 januari zal worden voortgezet, tenzij de partijen te voren anders mochten zijn overeengekomen. Indien zij het niet met elkaar eens wor den, dan zal het hof in de loop van die zitting de conservator wn het goud- en zilvermuseum te Utrecht, de heer B. J. van Baaren, en de heer W. J. Schoonen- berg uit Roermond als getuigen horen. Dit tweetal fungeerde in 1950 als tus senpersonen bij de verkoop van de be- De preside!# van de Raad voor de scheepvaart te Liibeck, die een onder zoek instelt naar de oorzaak van het vergaan van de Westduitse viermaster „Pamir" Eckart Luhmann, heeft op een zitting van de Raad een brief voor gelezen, die op 5 januari gevonden is in een fles te Penzauc. in het zuidwes ten van Engeland. De brief zou naar men beweert afkomstig zijn van een jongen die op de „Pamir" in opleiding was. Luhmann zei dat hij het zijn plicht achtte de brief voor te lezen, hoewel men eraan twijfelt of de brief geschre ven en verzonden is vlak voor het ver gaan van de „Pamir". De tekst van de brief luidt als volgt: „Wij moete:. allemaal, met man en muis. verdrinken. Waarom? Omdat Diebitsch de kapitein van de „Pa mir" niet voor zijn taak berekend is. Hij heeft te lang gewacht met het strijken van de zeilen. De slagzij wordt steeds groter: 30 graden, 35 40 45. Diebitsch bevai de bemanning in het want te klimmen en de touwen van de zeilen door te snijden maar niemand kan zich daarboven staande houden. De loshangende zeilen klapperen als dol in de rondte. Er kan niets ge daan worden. Niemand denkt erover hoe w;j gered kunnen worden. Hoe stelt men zich voor de reddingboten te strij ken? Een verkeerde constructie? Het is tijd mijn brief te beëndigen, want in tien minuten zal alles voorbij zijn. Onze idealist, Fred Schmitt, heeft het bijltje er bij neergelegd en heeft zich zelf laten meeslepen door een golf. Buschmann de tweede officier de beste die erbij is. is uit het want ge slagen. Jammer vooi hem". De meteoroloog Rodewald achtte het „bijna onmogelijk" dat de boodschap in zulk een betrekkelijk korte tijd door de stromingen in de Atlantische Oce aan van de plaats waar de „Pamir" op 21 september 1957 zonk ten zuid oosten van de Azoren naar Enge land is gevoerd. Kapitein Eggers de eigenlijke gezagvoerder van de „Pa mir" die wegens ziekte de noodlotti ge reis niet kon meemaken zei dat de boodschap onmogelijk afkomstig kan zijn van een bemanningslid van de „Pamir" dat zich aan boord van het schip bevond vlak voor het ver gaan. De boodschap moet geschreven zijn door iemand die drie jaar geleden op de „Pamir" voer, aldus Eggers. Hij veronderstelde dit omdat er in de brief stond dat de reddingboten niet gestreken konden worden daar er tou wen in de weg lagen. Drie jaar geleden zijn de touwen echter verwijderd en de reddingboten op sleden gemonteerd, aldus Eggers. De fles met de boodschap is gevon den door iemand van de posterijen uit Helston in Cornwall, een zekere Ken neth Pascoe. Hij had de fles op het strand stukgeslagen omdat hij de kurk er niet af kon krijgen, zo verklaarde hij gisteren in Penzance. De man is gisteren naar het strand gegaan om te kijken of de scherven er nog liggen. Die kunnen wellicht bij een onderzoek naar de echtheid van de brief te pas komen. Hy had indertijd het briefje, dat met Gothische letters was geschreven, naar de Duitse am bassade in Londen gezonden. In Liibeck werd algemeen aan de echtheid van de brief getwijfeld. De eigenaars van de „Pamir" heb ben in verband met de brief een klacht tegen „onbekende personen" ingediend wegens het belasteren van overledenen. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van vervoer verklaar de, dat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend van een officieel onderzoek naar de herkomst van de brief. ker. De edelsmid reisde in 1950 samen met de conservator naar Roermond en en koch daar van mevrouw Van der L.- S. d beker voor 125.In eerste aanleg besliste de rechtbank in Utrecht dat mevrouw Van der L. de dupe was geworden van het juridische begrip „dwaling". De twee deskundigen, die in Roermond bij haar waren gekomen, hadden haar gesuggereerd, dat de be ker geen andere waarde had dan die van 422 gram zilver, maar nadat de edelsmid de kantharos in zijn bezit had gaf hij er een brochure over uit, waarin hij publiceerde, dat de beker dateerde van 200 jaar voor Christus en dat het een meesterstuk van on schatbare waarde was. Dit gelezen heb bende begon mevrouw Van der L. een civiel proces tegen de edelsmid en de rechtbank stelde haar in 1956 in het gelijk. Beslist werd, dat de heer Brom de beker tegen een vergoeding van 125,- aan de familie in Roermond zou moeten teruggeven. Van dit vonnis ging de heer Brom in beroep bij het ge rechtshof te Amsterdam en m novem ber werden de pleidooien gehouden. Alvorens een oordeel uit te spreken acht het gerechtshof het echter ge wenst persoonlijk de kantharos in ogen schouw te nemen en voorts inlichtingen te verkrijgen van de bovengenoemde getuigen, teneinde een volledig inzicht t» krijgen van alle feiten en omstandig heden die bij deze transactie van be lang zijn geweest. Gistermorgen is de iaarlijkse Nieuw jaarsreceptie in het Paleis op de Dam gehouden door H. M. de Koningin en Prins Bernhard. De Kon. Militaire Ka pel in groot tenue speelde bij de aan komst van een ambassadeur de eerste maten van het volkslied van zijn land, terwijl bij een gezant volstaan werd met tromgeroffel. De politie had uitgebreide verkeers maatregelen getroffen met behulp van mobilofoonwagens en hekken. Er was veel belangstelling van het publiek. Het koninklijk paar arriveerde tegen kwart over elf bij het paleis waarvoor een erewacht van het He bataljon in fanterie van het garderegiment grena diers met vaandel en vaandelwacht in het indrukwekkende ceremonieel tenue stond aangetreden, die de eerbewijzen bracht. De Koninklijke Militaire Kapel met tamboerkorps speelde het volks lied. De koningin droeg een groen-grijs toilet met daarover een korte bont mantel en de prins het gala-uniform van generaal der luchtmacht. Naast de rode loper op het bordes stonden twee ma rechaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. Na het koninklijk paai arriveerde de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, direct gevolgd door de zaakgelastigde van Indonesië met zijn echtgenote. Voor hem bracht de ere wacht het protocollaire eerbewijs, be staande uit: het in d> arm nemen van het geweer, respectievelijk „draag sa bel" en sloegen de tamboers twee rof fels. Op de receptie kwamen 30 ambassa deurs, 10 gezanten, 4 zaakgelastigden en 9 tydelyk zaakgelastigden. Velen waren vergezeld van hun echtgenoten. In zijn openingstoespraak heeft de heer P. A. Veldheer vele instanties en de bevolking van Beverwijk en Velsen- noord dank gebracht voor de financië le steun, de huisvesting van de spe lers en het meeleven. Vanzelfsprekend heeft hy daarbij in de eerste plaats het Beverwijkse gemeentebestuur en Hoog ovens genoemd, voorts zijn medewer kers. Hij richtte zich tenslotte tot de spelers, sprak zijn vreugde uit over het deelnemen van dr. Luwe, wiens naam een begrip is in de Ned. schaakwereld en hoopte, dat Hein Donner Neder lands tweede grootmeester zou worden op dit toernooi. Burgemeester Bruinsma gewaag de van de belangstelling van het ge meentebestuur voor dit evenement, dat de naam Beverwijk over heel de we reld bekendheid geeft. Hij waarderde voorts bijzonder, dat het toernooi uit particulier initiatief ontstaan is met de grote steun van Hoogovens. Een charmante gedachte noemde de nieuwe voorzitter van de K.N.S.B., de heer Blecourt, het, dat men voor dit toernooi gegraven heeft in de geschie denis en alle namen heeft opgediept van schaakgroten, die aan vorige toer nooien deelnamen. Ze zijn bijna allen gekomen op enkele Advertentie na, zoals de betreurde Landau, die op zo'n tragische wijze om het leven kwam. Spreker noemde het Hoogoven schaaktoernooi het grootste Nederland se schaakevenement in 1958. De heer J. C: Muijen heeft, namens de Noordhollandse schaakbond spre kend, de aandacht gevestigd op de „mindere goden" in de schaakwereld en opgemerkt, dat bijzonder in de IJmond het schaakleven, mede dank zij dit jaarlijkse toernooi, op een behoor lijk intensief peil staat, ook wat het jeugdschaken betreft. Er worden zelfs voorbereidingen voor schoolschaken getroffen in de IJmond. De jongste grootmeester de Joego slaaf Matanovic heeft in het Engels na mens de spelers gezegd, dat het bijzon der prettig is te mogen deelnemen aan een toernooi als dit, zo uitstekend geor ganiseerd, zo echt in familiegeest en in aantrekkelijke sfeer. In zijn in het Engels met grote char me en geest uitgesproken openingsrede, heeft professor dr. J. F. ten Doesscha te in de eerste plaats de betekenis van de zelfwerkzaamheid onderstreept, die de moderne mens heel hard nodig heeft om geen robot te worden. Het schaken is daarvan een bijzonder goede uiting. Voorts heeft hy het zeer belangrijk ge noemd voor de versterking van de on derlinge geest, dat hier negentien lan den (plus Friesland merkte hij schert send op) bijeen zijn. Dit toont saam horigheidsbesef, zoals we zo hard nodig hebben nu de Europese Markt meer een feit gaat worden en hopen- lijk naar we vertrouwen vele voordelen gaat bieden. De professor was verder schertsend van mening, dat de afwezigheid van Amerika en Rusland op dit toernooi het wel heel wat gemakkelijker maakt te komen tot één winnaar. Dank bracht hij aan de vele inwoners van Beverwijk, die huisvesting verle nen aan de schakers en aan het echt paar Veldheer, dat zich ditmaal voor het eerst tezamen voor het toernooi heeft ingezet, waarbij mevrouw Veld heer de leiding van de huisvesting op zich nam. De professor ging dan over tot de openingsplechtigheid en verklaarde het toernooi in het Frans voor geopend. Horizontaal: 1. kindergroet; 3. vogel; 6, krantenjongen; 9. vader; 11. verhoogde plaats; 14. bestendig; 16. rivier in Italië; 17. kostbare stof; 18. vreemde munt (afk.); 19. dubbelklank; 20. stand; 22. groot stuk steen; 25. duur van eb en vloed; 27. stoel tje zonder leuning; 28. afgod; $0. post; 31. landbouwwerktuig; 32. en andere (afk.); 34. klein takje; 35. familielid; 36. water in Friesland; 37. telwoord; 40. drinkgerei; 42. insect; 43. hoofdbedekking; 44. grond; 47. plaats in Frankrijk; 50. de oudere (afk.); 51. goud (Fr.); 52. graafwerktuig; 54. het Romeins imperium (afk.); 55. jongens naam; 57. jongensnaam; 58. vogel; 60. land in Europa; 61. deel van de dag (afk.); 62. Indisch vleesgerecht; 64. stenen wand; 66. godsdienst (afk.); 67. pers. voornaamw.; 69. voetbalclub (afk.); 70. zangnoot; 71. tot Elf boekhandelaren in Haarlem zijn in de herfst van het afgelopen jaar be nadeeld door een 42-jarige „meikont- vanger" uit Delft, tegen wie tien maan den met aftrek van voorarrest geëist werd door de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v.d. Valk Bouman. De melkontvanger had er een gewoonte van gemaakt populair wetenschappelijke werken (reisbe schrijvingen enz.) te stelen uit boek winkels. Hjj las de boeken niet, maar maakte ze onmiddellijk te gelde. „Hebt u enig idee van de culturele functie van de boekhandel in onze sa menleving? Die berust voor een voor naam deel op het feit, dat iedereen vrij en ongestoord in een boekwinkel kan grasduinen", aldus sprak de president der rechtbank, mr. N. Smits, de ver dachte toe. „Wanneer er dan schuimers komen, zoals u, die maar gaan stelen, is dat toch wel een uiterst grof misbruik van vertrouwen". „En las u die boeken nog maar", zo vervolgde mr. Smits. „Maar neen, U verkoopt ze meteen en dan koopt U daar sigaretten voor. Daar zyn boe ken te goed voor". De verdachte had verschillende voor waardelijke veroordelingen op zijn strafblad, die later ten uitvoer gelegd moesten worden. „Steeds heeft men u blijkbaar een kans willen geven, en steeds, is dat weer mislukt", aldus meende de president. Mr. G. J. de Boer bepleitte als raads man clementie, terwijl de verdachte be terschap beloofde. Zijn salaris was rede lijk, zodat hij niet hóéfde te stelen. Hij begreep niet, hoe hij er toe gekomen was. Uitspraak 23 januari. andere gedachten brengen; 74. uitstalkast; 78. voorzetsel; 79. insectendodend middel; 80. Technisch Hoger Onderwijs (afk.); 81. voegwoord. Verticaal: 1. lidwoord; 2. soort groente; 3. wintervoertuig; 4. uiteinde; 5. de somma van (afk.); 6. Engels voorzetsel; 7. berg plaats; 8. rivier in Siberië; 9. vermaak; 10. reeds; 12. meisjesnaam; 13. Nederlands vliegveld; 14. soort vis; 15. pers. voor naamw.; 19. in orde; 20. putemmertje; 21. vogelprodukt; 23. geogr. aand. (afk.); 24. klap; 26. dunne; 29. gewicht; 33. bloem; 35. afstandsmaat; 38. ik (Lat.); 39. jon gensnaam; 40. vrucht; 41. eerste vrouw; 44. knorren; 45. zachte kleine veertjes; 46. plaats op de Veluwe; 48. beest; 49. knorrige, lastige; 50. bevel; 52. harde stof; 53. behoef tige toestand; 56. muil; 58. heilige (afk.); 59. op dit moment; 63. karakter; 65. deel van de, V. S.; 68. merk; 70. naaml. ven nootschap (Fr. afk.); 71. bismuth (afk.); 72. jongensnaam; 73. Frans voegwoord; 75. be kende motorraces (afk.); 76. soort onder wijs (afk.); 77. voegwoord. Horizontaal: 1. primordiaal; 2. laven ons; 3. apostrof - sr.; 4. spot - Oranje; 5. mortel - nee; 6. A.R. - O.L. - strik; 7. ïnren>." ei- 8' Maarn; 9. om - reiziger; irSC?ennis re: IT Smakt - etage MOM -f 1' Nasma 1ÖEri 2. rapport - MCM; 3. ivoor - O.K. - ha; 4. mesttor - ren, a. ont - element; 6. rol - Nain- 7 ih° 1r-iAzlë: 8' infanterist; 9- as - nering: 10. sjeik - erg; 11. lire - tree. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Het legerhoofdkwartier In Djakarta heeft meegedeeld, dat „een aantal" burgers en militairen werden gedood tijdens een gewapende botsing op Ter nate, een der eilanden van de Noord- Molukken, aldus bericht Reuter. Vol gens U.P. had de botsing 31 december plaats. Een officiële woordvoerder zei, dat tussen troepen en bijzondere politie gevechten waren uitgebroken. Dezer dagen werden de Noord-Molukken tot gesloten, gebied verklaard. Ternate ligt ten noorden van Siu, de hoofdstad van de Indonesische provincie „West-Irian"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2