Bedrijfsleven in Kennemer- land ziet de toekomst met enige - bezorgdheid tegemoet B. F. ENSCHEDE nieuwe voorzitter van Kamer van Koophandel voor Haarlem Overheid niet voldoende slagvaardig om de conjunctuur te corrigeren Agenda Haarlem evini Taak en bevoegdheden van het Strandschap Zandvoort i Slechts enkele ondernemingen laten optimistisch geluid horen Tweede overvaller gegrepen WASSENAAR Veel waardering voor het werk van de reddingsbrigade VRIJDAG 10 JANUARI 1958 PAGINA 3 :'W&* l Minder kousen Werken van Haarlemse schilder bij Hoogovens Burgerlijke Stand Haarlem Ambacht-ingenieurs Beroving tankstation Serie inbraken in Haarlem en omgeving opgehelderd Busvervoer in Haarlem en omgeving steeg met vijf procent „Luxe" ambtenaren Films: Muziek Toneel Uiv er sen Rtieumanella Winterlakens Tentoonstellingen Detaillistenschool Haarlemse Middenstand beurs vo/m Lustril tijen sinds decem- Marine ïa aan het con^e" fc„ Wethouder C. v. Beem ter aarde besteld rs van Amsterdam HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Beurs van New York De bedrijven in Haarlem en omge ving zien de toekomst met enige be zorgdheid tegemoet. Dat blijkt heel dui delijk uit het overzicht, dat de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving gisteravond van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in het afgelopen jaar heeft gegeven. De van hogerhand ingevoerde bestedingsbeperking is in zeer vele gevallen de oorzaak van die bezorgdheid. De bedrijven, wier ver wachtingen 'voor 1958 optimistisch zijn gestemd, zjjn op één hand te tellen: de scheeDSbouw de grannnofnonolatenindus- trie, het loodgietersbedrijf, de boekhan del (pocketboeken!) en het hotelwezen. Het merendeel der ondernemingen in Kennemerland is echter minder enthou siast. In het verslag wordt dan ook her haaldelijk betoogd, dat het vele bedrij ven grote inspanning zal kosten om de omzetten van 1957 te evenaren. De machinefabrikanten hebben min der orders in portefeuille dan vorig jaar. Voor bedrijven met in hoofdzaak een sterk gespecialiseerd programma lijken de vooruitzichten hoopgevend. De landbouwwerktuigenindustrie ziet de toekomst bepaald niet optimistisch in. Verwacht wordt dat de omzet van 1957 lager zal zijn dan het jaar daarvoor. Bij Beynes wordt een kortere werkweek overwogen. De orderportefeuille voor nieuwbouw is onvoldoende gevuld en kis compensatie daarvoor tracht men zoveel mogelijk reparatiewerk aan te nemen. Vaklieden die men niet missen wil, maar voor wie men geen werk heeft worden aan bevriende bedrijven uitgeleend. In de scheepsbouw zijn de 5'ooruitzichten voor dit jaar ondanks e opgelopen terugslag gunstig. "Jok de grafische industrie registreer- t o een kentering en het zal zoals de oestan(j zich thans laat aanzien veel moeite kosten om de omzetten van 1957 ie evenaren. De produktie van de pa pierfabriek in Velsen steeg in 1957 ten opzichte van het jaar daarvoor met on geveer een derde. Besloten is de cullu- lose-fabricage geleidelijk aan stop te zetten. Van een groter aanbod, van werkkrachten als gevolg van de m de laatste maanden van 1957 ingetreden ontspanning op de arbeidsmarkt viel -SS,™. v.rwwk- te vorig jaar tien miltoen kilo suikerbie ten mier dan het jaar daarvoor (150 miljoen). De aanvoer was aan het be- 'in van de campagne beperkt, zodat de Abriek een aantal dagen niet op volle capaciteit kon werken. De totaalpro- duktie van de conservenindustrie was belangrijk groter dan in 1956, waardoor in de verkoopmaanden een zeer felle concurentie ontstond, die nog gestimu leerd werd door de bestedingsbeper king en de prijzenpolitiek van de rege ring. Het jaar 1957 is voor de cacao en chocolade-industrie gunstig geweest. De verwachtingen voor dit jaar zijn voor zichtig gestemd. De concurrentie in de zeepindustrie blijft fel als gevolg van zogenaamde zegelacties. Op de Neder landse markt is de concurrentie van West Duitsland voelbaar. De export le vert veel moeilijkheden op, vooral bin nen Europa. De aziatische griep zorg de voor een omzetverhoging in de far maceutische industrie, vooral in okto ber. In dit weinig conjuctuur-gevoelige bedrijf vreest men voor 1958 geen af- zetmoeilijkheden. Als gevolg van afzetmoeilijkheden in binnen- en buitenland werd de produk- tie van kousen verminderd. Pe,co.nIe,crt tie-industrie heeft vooral.m het vierde kwartaal van het vorig jaar met gro te stagnatie in de afzet te kampen ge had. Oorzaak: de bestedingsbeperking en de psychologische uitwerking hier van op het publiek. De orderpositie ver- minderde snel. De voorjaar-orders voor dit jaar werden traag geplaatst en veel al in geringere omvang. De vooruitzich ten worden dan ook met veel reserve beoordeeld. De bedrijfsresultaten van de kalkzandindustrie waren niet onbevre digend. In de eerste negen maanden was er nog een tekort aan personeel, maar in het vierde kwartaal trad een merkbare ontspanning op. Deze branche verwijt de overheid, dat zij te weinig bekendheid heeft ge geven aan haar bouwplannen voor dit jaar. Deze onzekerheid heeft vele be drijven doen besluiten zo lang mogelijk door te gaan niet produceren en per soneel in dienst te houden. Zeer tevreden over het afgelopen jaar was men in de grammofoonplaten industrie. De totale omzet is met der tig tot veertig percent gestegen. De bloembollenteelt en -handel ondervon den veel moeilijkheden. De ongewoon zachte winter heeft de bedrijfsresulta ten ongunstig beïnvloed. Het jaar 1957 was voor de exporthandel een goed, voor de kwekerij een matig jaar. De export naar de Verenigde Staten en Duitsland steeg. Gebrek aan deskundi ge werkkrachten is nog altijd een groot probleem en over de vooruitzichten voor dit jaar valt nog weinig te zeggen. De gang van zaken in de tuinbouw was de eerste acht maanden zeer bevredi gend. De omzet lag per 31 augustus aanmerkelijk hoger dan in dezelfde pe- In het restaurant van Walserij-oost van Hoogovens is zondag van 3-5 uur een expositie van schilderyen en teke ningen van de 80-jarige Haarlemse schilder H. F. Boot voor het publiek te bezichtigen. HAARLEMSE SPORTRAAD. Don derdag 23 januari 's avonds om acht uur zal in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem de heer J. van Leeuwen voor de Haarlemse Sportraad een lezing hou den over het nut van de verenigings techniek. GEBOREN: z. v. K. M. Hunsche-Die- ben: z v M C. Nijssen-Kortekaas; z. v. M. j. J. Kil-ter Beek; z. v. M. A. G. Halderman-van Assema; z. v. H. C. M. Kal-Lips; z. v. A. Kunnen-Calandt; z. v. J. P. Rezel-Jousma; d. v. A. Car- souw-de Vries; d. v. A. M. Sintenie- Smakman; d. v. K. Voetelink-Lam mer s. ONDERTROUWD: H. A. H. Finsier en P. Folkers. GETROUWD: M. J. van Breukelen en J. J. E. de Groot; A. G. Chr. A. Henne- man en A. J. M. Coomans; J. C. Zwane- veld en W. Metselaar; A. F. Maaskant en H. Sieffers; E. P. Janssen en H. A. de Nie. OVERLEDEN: L. J. H. Mesker, 79 Gasthuisvest: J. Oor, 82 j.. Gasthuis- vest; A. P. Wijers-van Veen, 60 j., Ver- Rierdeweg; E. G. Klein-Schramm, 66 J-, Orionweg; W. E. M. Hooü, 20 j., Kamperlaan; M. J. van Rijn-Bruin, 80 Pijlslaan. riode van 1956. Het zeer natte najaar haalde door vele teelten een flinke streep. Vele gewassen gingen totaal ver loren. De geld- en kapitaalmarkt droeg in 1957 het stempel van „bestreden infla tie". Vooral in het eerste halfjaar was er een levendige vraag naar krediet en leningen op lange termijn. Uiteraard houden de vooruitzichten van de geld en effectenhandel ten nauwste verband met de wijze waarop de politieke en eco nomische situatie zich in Nederland en elders ontwikkelt. Voor de pluimvee houderij is het een bewogen, voor de houthandel een rustig en voor de glas- handel een bevredigend jaar geweest. De orderportefeuille van de centrale verwarmingsbedrjjven is kleiner gewor den; voor deze branche is het moeilijk nieuwe lonende opdrachten te boeken. Het „zelfschilderen" komt steeds meer in zwang, zodat het schildersbedrijf te recht vermindering van werkt vreest. De werkgelegenheid in het lodgie- tersbedrijf was in 1957 van dien aard, dat opdrachten dikwijls niet nesl konden worden uitgevoerd. De bestedingsbeper king, zo wordt in het verslag opgemerkt, zal de ondernemers in het loodgieters vak niet treffen. Verhoogde huren, re paraties en vernieuwingen zullen de werkgelegenheid voorhands op peil hou den. Verder wordt de vraag opgewor pen of het niet noodzakelijk is, dat van regeringswege wordt overgegaan tot het instellen van een instituut voor am- bachtstechniek aan de technische hoge scholen. Ook het ambacht heeft drin gende behoefte aan ingenieurs die de fundamentele vraagstukken der am bachtstechniek beheersen. De omzetten in stuks bij de kleerma kerijen waren soms twintig percent la ger dan het jaar daarvoor. Het tekort aan personeel is opgeheven. Er bieden zich zelfs werknemers aan, hetgeen in vijf of zes jaar niet is voorgekomen. De winkeliers in rookartikelen zijn tevreden. De verhoogde prijs werd door het publiek grif betaald. De brandstof- fenhandel had een slecht jaar als ge volg van de zeer zachte winter. Geble ken is verder dat hoe langer hoe meer wordt overgeschakeld van vaste brand stof op olie. De goud- en zilversmeden zijn ook niet zo ontevreden over de re sultaten van het afgelopen jaar. De Sint Nicolaas verkoop is zonder meer teleurstellend geweest. De toekomst ziet er somber uit. De boekhandel heeft een ruime omzet gehad van het goed kope boek en voor dit jaar verwacht men toename van de verkoop van het zogenaamde pocketboek. Er zijn wei nig kerstkaarten verkocht, terwijl vul penhouders in tegenstelling tot vroe ger niet meer worden beschouwd als een Sint Nicolaasgeschenk. De verho ging van de melkprijs met. zes cent per liter heeft tot gevolg gehad, dat de om zet van consumptiemelk en melkpro- dukten met ongeveer vijf percent is ge daald. De afzet van consumptie-ijs was in 1957 hoger dan ooit tevoren (warm weer in juni en juli). De melkhande laren achten de toekomst onzeker. Ook het grootwinkelbedrijf ontkwam niet aan de gevolgen van de bestedingsbeper king. Het zal moeilijk zijn om de om zetten van het vorig jaar te handhaven. De toekomst wordt met een gematigd optimisme tegemoet gezien. Het hotelwezen tenslotte Is over de resultaten zeer tevreden. Men kamp te met een groot tekort aan voldoen de geschoold personeel. Voor het ko mende seizoen is men optimistisch gestemd. Vier rechercheurs van de Haagse politic hebben donderdagavond na een korte jacht op de hoek van de Fre- derik Hendriklaan en de Willem de Zwijgerlaan in Den Haag een een- en-twintig-jarige jongeman gearresteerd. Men wist dat deze een-en-twintigjarige die geen beroep heeft, betrokken was bi) de roofoverval op het tankstation in Hoofddorp, gepleegd in de nacht van maandag p dinsdag. Mede omdat men vreesde dat de jongeman gewapend was, werd een waarschuwingsschot ge lost. Hy gaf zich toen gauw gewonnen. Hij heeft bekend aan de roofoverval in Hoofddorp te hebben deelgenomen. Zondagnacht heeft hij in Marlot de blauwe Vauxhall gestolen waarmee de drie daders zich hebben verplaatst. Deze auto is in de Antonie Duyckstraat in Den Haag teruggevonden. De remmen bleken niet te functioneren. De derde overvaller is nog voortvluchtig. Zijn naam en signalement zijn aan de po litie bekend. De Haagse politie heeft eerder op de avond van donderdag een een-en- twintigjarige vrouw aangehouden, die contact heeft gehad met de overvalier. Zij wordt verdacht va:i heling. Van de nu gearresteerde jongeman kwam men te weten dat hij een kamer had m de Van Slingelandstraat. De gearresteerde jongeman is 1' de cember uit de gevangenis ontslagen. 27 december pleegde hfc een inbraak Wassenaar. Hij wordt verdacht van diefstal van enkele bromfietsen. De po litie kent hem omdat hy in 195? nriei een in Voorburg gestolen auJ° b'J Ant werpen met zeer grote snelheid te<?e" een boom is gereden. Bij die botsing werd een mede-inzittende gedood. Met de arrestatie van zeven jeugdige personen uit Haarlem heeft de re cherche in Haarlem. Bloemendaal en Velsen een groot aantal inbraken in dit gebied, gedurende de laatste maand gepleegd, kunnen ophelderen. Al eerder arresteerde de Velsense politie een IJmuidenaar én een inwoner van Leiden, die zich eveneens aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Opgehelderd werden o.a. vier inbraken in Santpoort, zes in IJmuiden, en diverse in Haarlem en Bloemendaal. In Velsen en Bloe mendaal bestond de buit van de knapen voornamelijk uit koper en looo, dat zij verkochten. Het geld werd versnoept. In Haarlem namen zij uit kiosken, scho len en zelfs uit een postkantoortje geld weg. De totale buit omvat een vrij aan zienlijk bedrag, maar hiervan is het grootste gedeelte teruggevonden Een van de jongens was met proefverlof uit een opvoedingsgesticht een ander be zocht de middelbare school. De knapen zijn gisteren ter beschikking van de officier van justitie in Haarlem ge steld. Blijkens het jaaroverzicht 1957 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken is het vervoer daar met ongeveer vijf procent gestegen. Het aantal reizigers per bus is ondanks de tariefsverhoging voor de stads]ijnen in Haarlem, welke per 1 fe bruari van kracht werd, niet vermin derd. Wel trad er een verschuiving op naar het vervoer met rittenkaarten. Op de arbeidsmarkt is ook wat de (toe komstige) buschauffeurs betreft enige ontspanning opgetreden. Een andere bus-onderneming, welke onder meer op Schiphol rijdt, behaalde minder gunsti ge resultaten. De heer B. F. Enschedé is gister avond gekozen tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omliggende Gemeen ten. Hp volgt de heer Ch. E. Visser op, die vorige maand afscheid van de Ka mer genomen heeft. De heer Enschedé, die 64 jaar is en president directeur der N.V. Joh. Enschedé Zoon te Haar lem, werd in 1928 lid van de Kamer van Koophandel. Sinds 1953 is hy daar van ondervoorzitter. Tot ondervoorzit ters van de Kamer van Koophandel wer den gisteravond gekozen de heren Th. S. J. Hooy ,die in zijn functie herkozen werd en J. J. Jurrissen, opvolger van de heer Enschedé als ondervoorzitter. De nieuwe voorzitter sprak in de Rid derzaal van het Haarlemse stadhuis zijn Nieuwjaarsrede uit. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, oud Ka mer-voorzitter Visser, vertegenwoordi gers van de verschillende gemeentebe sturen uit het rayon der Kamer van Koophandel en tal van andere autori teiten waren daarbij tegenwoordig. De heer Enschedé stond in zijn rede langdurig stil bij de internationale po litieke situatie. In verband met de tra gische ontwikkeling in Indonesië wees hij er op, dat Nederland reeds geruime tijd zijn export-activiteiten niet ge oriënteerd heeft. Nederlandse handels huizen en cultuur-ondernemingen heb ben bijvoorbeeld in Afrika nieuwe on dernemingen geëntameerd. Ook wordt de Nederlandse belangstelling de laat ste jaren in versterkte mate op Zuid- Amerika gericht. Wanneer de belang stelling van Nederlandse exporteurs minimaal is, vergeleken bij die van an dere landen, dan is dat in hoofdzaak te wijten aan een overbezetting van de Ne derlandse markt, maar zeker ook aan een onvoldoende verkenning van de markt maar zeker ook aan een onvol doende verkenning van de markt. In dat verband wees de heer Enschede op het belang van voorlichting en commer cieel initiatief. De overheid was volgens de spre ker niet bij uitstek de geschikte en slagvaardige instantie gebleken om door manipulaties met uitgaven en belastingen de conjunctuur te corri geren. Reeds uit de langdurigheid van de overheidsberaadslagingen over de vraag hoe de conjunctuur moet worden hersteld, blijkt, dat de regering voor haar functie van door tastend ordehandhaver niet al te best is gedisponeerd. Wil men idealen van rechtvaar digheid verenigen met die van toene mende welvaart en stabiele groei, dan dient men bij de opzet van het belas tingstelsel rekening te houden met. het economische doel, opdat de fiscus de economische groei zo weinig mogelijk remt, zonder dat er premies behoeven te worden uitgeloofd voor bijzondere doeleinden. Thans worden vergrote in spanning of een efficiënte aanwending van beschikbare middelen afgeremd door het feit, dat het grootste deel van de beschikbare inkomsten of uitgaven naar de overheid gaat. De sterke inflatoire druk in Nederland wordt zelfs het belangrijkste gevaar ge noemd voor een toekomstige ontwikke ling van de Benelux. Evenals zyn ambts-voorganger, de heer Visser, meende ook de heer En- CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1. FRANS^HaLs;' DeJ' verleidster, str. volw. 2 30, 7, 9.15 uur. Zo 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. Do - Strijd tegaen de vliegende schotels, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO- The Prince and the Showgirl, str. volw 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Ontspoorde vrouwen, volw., 23.30 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Azie, a. 1. 11 uur. LUXOR: De twaalf gezworenen, 14 J. (3e week); 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Vr. t.m. zo.: To be or not to be, 18 jaar. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Zo.: Puntje en Anton, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma.: It happened tomorrow, 14 3. 8.15 uur. Wo.: De Decamerone, volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Wat gebeurde met Julie, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. 1. 11 uur. ROXYVr. t.m. zo.: De rovers van de Sierras, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.-middag: Ontvoerd uit de Harem, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: Ontvoering op Creta, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Moederlied. 14 j. 11 uur. Ma. t.m. do.: Wenn die weisse Flieder wieder blüht, 18 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 10 januari Concertgebouw, 20.15 uur: Vijfde concert Serie V door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest o.l.v. Marinus Adam. So liste: Annie Jodry. Programma: Werken van Smetana, Zador, Mendelssohn en Bo rodin. Maandag 13 januari Grote kerk, 15.30 uur: Beiaardbespe- ling door Arie Peters, stadsbelaardier. Dinsdag 14 Januari Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde Con cert serie D door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henrl Arends. So listen: Geza Frid en Luctor Ponse, piano. Programma: Werken van Mozart, Bartók, Gounod en Saint Saëns. Donderdag 16 januari Brinkmann, Groote Markt, 1:*—14 uur: Grammofoonplatenconcert. Mozarts opera „Idomeneo". Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond m.m.v. Nelly Groenevelt, so praan, en Helène André de la Porte-Hub- beling, piano. Programma: Werken van Caldera, Scarlatti, Haydn, Schubert, Ba- dings e.a. Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van het Doopsgezind Zangkoor o.l.v. Hans de Jong. Zaterdag 11 januari Stadsschouwburg, 20 uur: „De grote lief de", een beetje een kinderachtig blijspelletje van de Farijse blijspelfabrikant André Roussin over een vrouw, die als ze een maal moeder van reeds grote kinderen is plotseling geconfronteerd wordt met een verliefde minnaar. Het stuk is wel spiritueel geschreven, al is het onderwerp wat gewoon. Voor kinderen is de voor stelling beslist niet geschikt. De Neder landse Comedie geeft er onder regie van Johan de Meester een vlotte voorstelling van. Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg spelen de hoofdrollen. Minerva-theater, 14.30 uur: Aerdenhouts Kindertoneel met „Klein Duimpje en de Reus". Zondag 12 januari Stadsschouwburg, 20 uur: „Gysbreght van •Aemstel", een zeer geslaagde vertol king van Vondels dramatische weergave van de ondergang van Amsterdam in 1303, door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester. Johan Schmltz en Ellen Vogel spelen de belangrijkste rollen. Maandag 13 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: „Bezoek aan een planeetje", een speels blijspelletje over iemand van een andere planeet, die een bezoek komt brengen aan de aarde. Het stuk is geschreven door de televisie- schrijver Gore Vidal en de toneelgroep „Theater" onder regie van Elise Hoomans die er een vlotte vertolking van geeft met Robert de Vries in de hoofdrol. Dinsdag 14 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: „Hedda Gabler", een van Henrik Ibsens meest indringende toneelwerken over de vrouw, die niet tot liefhebben in staat is en zichzelf te gronde richt. De NNTG geeft er onder regie van Ettore Cella een ontoereikende voor stelling van, waarin slechts Rie Gilhuys in de titelrol op het vereiste niveau speelt. Woensdag 15 januari Stadsschouwburg, 20 uur: „De Bolle", vrolijk Frans blijspel van Marcel Achard over een man, die door zijn vrieijd steeds gekleineerd wordt en die naar wraak zoekt. Het Rotterdams Toneel geeft er onder regie van Fons Rademakers een voortreffelijke voorstelling van, niet in het minst door de kostelijke titelrol van Bob de Lange en door het spel van Lies Franken als zijn dochter. Donderdag 16 januari Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel met „De Bolle" (zie woensdag 15 januari). PAUZE-THEATER Dinsdag 14 januari Rcmbrandt-th eater, 12.40—13.20 uur: Veertig minuten Jelle de Vries. Vrijdag 10 januari Raadhuis, Heemstede, 20 uur: Vergade ring van de Raad der gemeente Heem stede. Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. Westering geeft inleiding tot het concert Volksuniversiteit Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: De heer De Zeeuw spreekt over „Suez ei- het Nabije Oosten". (Inst. voor Arbeidsontwik- keling". Zondag 12 januari Concertgebouw, 15.30 uur: Volksdans feest o.l.v. H. Schreyer. Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond. Advertentie JANSWEG - Telefoon 14329 In Zandvoort: Kerkplein - Tel. 3430 Maandag 13 januari Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Dr. E Brongersma spreekt over „De Eman cipatie van de katholieke leek" (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Groote Markt, 21 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Het we reldgebeuren van thans" (Geloof en We tenschap). Minerva-theater, 20.15 uur: Dr. H. Schmidt Degener spreekt over „Richtings verschillen in de Moderne Schilderkunst" (Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 14 januari Minerva-theater, 20.15 uur: Optreden van Georgette Hagedoorn. Aan de vleugel Pierre Verdonck. Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. Wes tering geeft de inleiding op het concert. Volksuniversiteit) Woensdag 15 Januari Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. L. van de Zwaag spreekt over .Moderne Chi rurgie" met lichtbeelden. (Volksuniver siteit). Donderdag 16 januari Roxy-thcater, 20 uur: De Italiaanse film „Umberto D", regie Vittorio de Sica Volksuniversiteit Raadhuis, Hoofddorp, 14.30 uur: Verga dering van de Raad der gemeente Haar lemmermeer. Raadhuis, Overveen: Vergadering van de Raad der gemeente Bloemendaal. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Tentoonstelling van kunstnaald- werk. Geopend van 10—17 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp In februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—15 uur: op zon en feestdagen van 13—15 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur. Kennemer Lyceum: Luchtvaarttentoon- stelling van 13—18 januari. Geopend dagelijks van 14.30—17.30 uur; tevens dinsdag en woensdag van 19—21 uur. Museum Het huis van Looy: Geopend da gelijks van 10—12.30 en van 13.30—17 uur; zon- en feestdagen van 14—17 uur. Stadhuis Groote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—12 uur; zaterdags van 912 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend: do. van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 14—17 uur. schedé, dat er reden is aan te nemen, dat er nog altijd gelden worden besteed aan objecten, waarvan men kan twyfe- len of ze economisch noodzakelijk zijn. Hü noemde in dat verband de zijns in ziens onverantwoordelijke uitzetting van het ambtelijke apparaat. Bepaalde „luxe" overheidsinstellingen zouden in geperkt kunnen worden. Wat de streekplannen en de studies van het nationaal planbureau betreft, meende de spreker, dat de termijn, waarvoor deze gemaakt worden, beter niet te lang kan zijn. Vijf of tien jaar bijvoorbeeld, waarbij het bijzonder nut tig is zich periodiek te verdiepen in de grote afwijkingen, die de werkelijkheid met het nagestreefde doel vertoont. Als een v .rheugend feit in 1957 noem de de voorzitter de opening van de Vel- ser tunnel, waarbij hij er op wees, dat d Haarlemse Kamer van Koophandel in 1934 reeds de eerste stappen daartoe heeft genomen door bij de desbetreffen de autoriteiten te wijzen op de hin derlijke verkeersobstakels, welke de ponten in Velsen toen al vormden. De Kamer heeft enige weken geleden van het Haarlemse gemeentebestuur het verzoek gekregen om het initiatief te nemen tot de oprichting van een vor- mingsschool voor de détailhandel. Daarmede hebben B. en W. een raads besluit uitgevoerd, in verband met de plannen tot stichting van een katholie ke detaillistenschool. Burgemeester Cremers, die de Nieuwjaarsrede beantwoordde, ver heugde zich zeer over de goed gelei de en actieve Kamer van Koophan del, die gevraagd en ongevraagd ad viezen geeft aan het gemeente bestuur. Een van die ongevraagde ad viezen had hij zojuist nog mogen vernemen, namelijk, dat de overheid ervoor moet waken overtollige amb tenaren te hebben. De burgemeester was het daarmee volkomen eens. Hij zou het appreciëren, wanneer één der volgende Kamer-adviezen aan het ge meentebestuur de ambtenaren zou aan wijzen, die in Haarlem overtollig zijn... De nestor van de Kamer van Koop handel, de heer B. W. Lasschuit, pre sideerde de vergadering in de raads zaal, die aan de bijeenkomst in de Rid derzaal voorafging en tijdens welke de bestuursverkiezing werd gehouden. De heer Lasschuit waarschuwde in zijn in leidend woord de middenstanders voor zichtig te zjjn met hun gevormde re serves, omdat er zijns inziens ongetwij feld minder gunstige tijden zullen aan breken. Een „dode" hoek in de Koningstraat tegenover het stadhuis is weer tot le ven gekomen. Deze week is daar na melijk Maas' Verfhuis geopend, een win kel die iets bijzonders betekent voor de Koningstraat. De gehele winkel fun geert als etalage. Van de verlichting ziet men van buiten af wel het licht maar niet de elementen. Dat is verkre gen door een vernuftige oplossing in het plafond, dat bovendien in banen van verschillende kleuren is verdeeld. De rekken met bussen zijn overzichte lijk. Er is zelfs een soort zelfbediening mogelijk. Een deel van de wand is spe ciaal ingericht voor het Amerikaanse verkoopsysteem, terwijl op een tegen overliggende wand regelmatig voorlich ting wordt gegeven door middel van foto's en brochures. Tenslotte is (om aan te tonen dat ook antieke kunst in een modern interieur past) een kop van de V-ius van Milo aangebracht. De bui tengevel van het perceel zal, zodra de weersomstandigheden dat toelaten worden gemoderniseerd. De beheerder van de zaak is de heer J. de Jong. Het ligt in de bedoeling om, indien daarvoor toestemming kan worden ver kregen, de ruimte ook te benutten voor het houden van lezingen op kleine schaal, zowel op cultureel als op prac- tisch gebied. U1 »>-» zijn ontvangen. ILor!pmcliln gegaan om de 1 liltli it-IIla[)prici,ting der Is- aldaar by te ook gevraagd Van 27 junuari'^ent de onlangs zal in het Krelag'an<?rio afgelegde zestiende Voor»esie zal voortgaan Vrouw gehouden e^n onconventio- is de belangstelli*^1^6 economische standhouders zo {*®JJ °P Indonesië reeds nu vrywel Natsir antwoord- zun mening „Soe- De beurs zal int heeft genomen „Doe het zelf", gelijk als een boe- propaganda mak«K zullen uitwer- om in huis met uit de mouwen t de beurs deel. De eorienteerde „Bm- machines, naaimarta zijn de socia ls in overleg m^ Mohammedaanse standhouders bep< vele demonstratie nieuwe Indo- het gebied van dématra op te rich- zijn vertegenwoor Masjoemi, Doeski Het tweede Lustgedelegeèrden ge- van het Marine ieuwe staat gepro- 2 oktober van tenzij de consti- Haarlem gegeven de Islamitische kapel der Koninlvaardt als ba- leiding van de edonesische grond- Mariniers H. C. v: De nieuwe staat een batig saldo worden afgeschei- f 2.710,41. ra heeft een voor- Het volgend cortein Matang Site- ber van dit jaar ggvéfiWüT 0efir"r 1 zal geheel in het teken staan van het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatoriumfonds. Gistermiddag is de maandag overle den wethouder van openbare werken in de gemeente Haarlemmermeer, de heer C. van Beem, op de begraafplaats te Hoofddorp begraven. In de Hervormde kerk te Hoofddorp werd tevoren een rouwdienst gehouden, die geleid werd door ds. H. P. Sw^ts, hervormd predi- kant te Ryk. Hij zei, dat er door het overlijden van de heer van Beem grote verslagenheid heerste, zowel bij de bur gemeester a!s bii de kerk en bij de ver enigingen. Hij had grote waardering voor de liefde en de trouw waarmee de heer van Beem zijn werk verrichtte. De heer de Rijk, ouderling bij de her- vormde gemeente te Rijk, sprak na mens de kerkeraad van de gemeente, waarvan de heer van Beem sedert 5 ja nuari 1947 ouderling is geweest. De bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. v. d. Willigen, betuigde zijn dank nameis het gemeentebstuur, de ge meenteraad en de ambtenaren. Hij gaf blijk van zijn deelneming met het grote verlies dat de familie v. Beem had ge troffen. Hij noemde de heer v. Beem een eerlijk mens die met hart en ziel werkte om het algemeen belang te be hartigen. stdna~van d<r C. de Raadt sprak namens door het Indibestuur van de kamerkring, ikring en de centrale kiesver- n Haarlemmermeer. Hij zei dat plaats die de heer v. Beem had Maten moeilijk te vervullen zou mens de afdeling zuid-oost van Lelijke boeren- en tuindersbond ndbouwscholen in Nieuw-Ven- Hoofddorp betuigde de heer A. zijn medeleven. Hij bracht or het werk van de heer Van Ir. Fr. Schokking, dijkgraaf hoogheemraadschap Rijnland 2 heer v. Beem een groot ver enoten had bij het waterschap, overledene was gruime tijd ygraad, terwijl hy tevens voor- ul lvan ,je commissie van finan- raad. Namens de oranjever- Neem ,'Ofddorp (van deze vereniging ans overledene tien jaar lid egen jaar als voorzitter) heer Thuis. Hij noemde het de heer van Beem boven alle ^en. Hij heeft zich met alle gezet om de goede geest te en. De oudste zoon van de e sprak woorden van dank. (Niet officiële koersen) vorig opening De Sociëteit van de r.-k. Studenten vereniging „Sanetus Bavo" in het Waag gebouw aan het Spaarne te Haarlem gaat morgen weer open. ONDERTROUWD: A. W. Verheijden en A. de Jong; P. R. Kersten en Ch. M. de Vries; L. J. M. Janssen Schmidt en 1.1. J. W. Beelen. De taak en bevoegdheden van het Strandschap Zandvoort hebben blijkens het jaarverslag van het strand v.hap het af gelopen jaar nogal eens onderwerp van discussie uitgemaakt. Uit een nota, die het bestuur hierover heeft doen opstel len, blijkt dat die doelstelling is: het behartigen van de belangen van open bare orde, zedelijkheid en gezondheid op het Zandvoortse strand, door de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Zandvoort. Een en ander kan gehand haafd worden middels strafbepalingen en politiedwang. Aanvankelijk wilde men het strandschap veel ruimer be voegdheden geven en zelfs bemoeiing geven met de wederopbouw, maar de gemeente Zandvoort voelde er weinig voor om zulk een belangryk deel van haar autonomie uit handen te geven. Het strandschap was, toen het tien jaar geleden werd opgericht, een uni cum op het gebied van samenwerking van de gemeenten cn het heeft het tot stand komen van de wet op de gemeen- schapplijke regelingen in belangrijke mate bevorderd. Het strandschap heeft mede door de brede samenstelling van zijn bestuur ook buiten Zandvoort een zeker moreel gezag gekregen. Nadat in 1955 het strandschap 5.000 had gevoteerd voor de slachtoffers van de stormramp die de kampeerders trof, en in 1956 6.500 beschikbaar stelde voor het aanschaffen van reddingsmid- Een gedeeltelijk overzicht van het Hoog oven-schaaktoernooi in de zaal van het Kennemertheater te Beverwijk. In het midden direct voor het toneel Enwe en Donner, die peinzen over de volgende zet in hun partij, welke tenslotte in remise eindigde. delen, ging het formeel buiten zijn boek je. De gemeente Haarlem liet toen weten, dat zij graag zou zien, dat kre dietaanvragen voor het strandschap uit sluitend bij de primitieve gemeentebe groting zouden worden gedaan. Daartoe zou het nodig zijn om op de primitieve begroting van het strandschap een post op te nemen voor bijzondere doelein den die buiten de formele taak van het strandschap liggen. Daarbij zou dan te vens de verdeling der kosten tussen de verschillende gemeenten geregeld moe' ten worden. Volgens de nota zouden doelstelling en bevoegdheden van het strandschap daartoe gewijzigd moeten worden, maar daartoe bestond geen vol doende aanleiding. De vraag was trou wens of Zandvoort een dergelijke ver ruiming van de bevoegdheden van het strandschap nu wel zou tollereren. Una niem besloot het bestuur de gemeen schappelijke regeling ongewijzigd te laten. Enige maanden later verzocht het be stuur aan B. en W. van Zandvoort de taakomschrijving van het strandschap zodanig te wijzigen, dat het woordje „ook" wordt ingevoegd, waardoor Haarlem en Amsterdam bij kunnen dragen in de kosten die Zandvoort maakt ten behoeve van o.m. de ingeze tenen van de beide andere gemeenten. B. en W. van Zandvoort bleven tegen een uitbreiding van de bevoegdheden van het strandschap. In een der Zandvoortse raadscommis sies heeft men er lichtelijk bezwaar tegen gemaakt, dat Amsterdam en Haarlem zich in het strandschapbe- stuur lieten vertegenwoordigen door de gemeentesecretarissen. Aanvankelijk was dit juist, toen het strandschap nog zijn juridische vormgeving moest krij- 953 60 953 956 948 1950 J54 4 wed. 1955 1 3-3>i Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac tnschr Grtbk 1946 3 Ned Handel Mii eert A.K.Ü Van BerkeJ's Patent Calvè-Delft eert Van GeJdei Kon Hoopvens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HolJ Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mi,t Ned Scheepv Unie K.L.M. HV.A Dell Mi.1 eert A'dam 2% '56 I A'dam '56 U A'dam II] Slot 87 86% 86% 80 80% 81% 82^ 85 90% 82% 141 Va 153% 183 252 175 246 320% 225 238% 145.70 42 139% 133 112 98 88% 60% 78 86% 86% 10/1 86% 85 90% 82% 152 314% 237 143.80 42 139% 131 111% 87% 60 Anaconda Copper BethJehem SieeJ ChrysJer Corp ÜeneraJ Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 8/1 41% 38% 56% 62% 36% 81V» 25% 31% 34% 43% 38% 65% 37% 31% 22 55 9/1 42% 37% 55% 61% 36% 81 26 31% 33% 41% 381 4 65% 36 30% 2V/b 52% Stemmtn gen, maar thans zag men toch liever leden van het college van B. en W. in het strandschapsbestuur vertegen woordigd, teneinde het bestuurlijke ka rakter te benadrukken. Het strandschapbestuur heeft schrif telijk zijn waardering kenbaar gemaakt tegenover de Zandvoortse reddingsbri gade, terwijl deze een bedrag van f J kreeg uitgekeerd ter gedeeltelijke bekostiging van vervanging of verbe tering van de vletten der brigade. Voorts is men tot de conclusie geko men, dat men nooit de bedoeling moet hebben om alle verdrinkingsgevallen te voorkomen, aangezien dit niet moge lijk is. Het strandschapsbestuur heeft het hoofd van de kustwacht, de heer P. van der Mije, gevraagd om advies inzake eventueel te treffen veiligheids maatregelen. Dit advies is binnengeko men, maar het bestuur heeft besloten deze vooralsnog, niet uit te voeren. Be ter is het bij de betaande gunstige veiligheidssituatie de veiligheids maatregelen te handhaven. Het aan stellen van veel meer badmeesters zou bij het publiek de indruk kunnen wek ken, dat men een zelfde veiligheid ge niet als in een zwembad. Daarvan kan echter nooit sprake zijn. Het bestuur heeft wel besloten de redactie van de waarschuwingen zo duidelijk mogelijk te stellen, zodat zij ook voor de veie vreemdelingen van waarde zijn. Het gemeentebestuur van Zandvoort is verzocht het aantal mas ten voor het hijsen van het rode waarschuwingssein „gevaarlijke zee" met twee uit te breiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3