Pas op Koningin temidden van de uit Indonesië verjaagde Nederlanders Eisenhower spreekt tot het Cong res BEGRIP GEVRAAGD VOOR INDISCHE NEDERLANDERS Kanaries te kust en te keu in Helmond H Masjoemi leider betwijfelt het nut van de campagne tegen de Nederlanders Handgranaat ontploft Weg en Werken Abstract voor verkoudheid koninklijke belangstelling bij aankomst op Schiphol Hartelijke gaf troost Omschakeling zal niet zelden met moeilijkheden gepaard gaan Invalster voor Maria Callas Djakarta meldt de overgave van 200 R.M.S. -aanhangers De werkloosheid in ons land Woonhuis geheel in de as gelegd £)c Woeste $io(vc O - Goede ervaringen in Singapore Indonesië weigert de goede diensten van V.N.-commissie Grote stroom van repatriërenclen NASUTION HOUDT KRIJGSRAAD Soldaat vrijgesproken Ir. J. L. Hoorweg Snellere stijging dan werd verwacht A lleen televisietoestel uit vlammenzee gered VRIJDAG 10 JANUARI 1958 PAGINA invasie KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Geen audiëntie rnerjf* "1 ifcW Exfc'yM*' Wi!dro*taur^nt jiïJÊjSji vD«"'plriUt-rptdaH "waar' ^Napoleon' f eed*qatt w,»'. feï\.\V rt hoofdje*} 'Arnn-ry»'- Apeldoorn' .BEEKBERGEN t.,i k 6766 580 (Van een verslaggever) Op Schiphol heeft Koningin Juliana gisteravond honderduit gevraagd naar de lotgevallen van de aangekomen ge- repatrieerden uit Indonesië. Op het kil le platform in een stormachtige wind had zij eerst toegezien hoe ruim dertig gerepatrieerden uit de super-constella- tion „Ion" stapten, waarna ze direct met goede zorgen werden omringd. Grondstewardessen liepen toe met blauwe dekens om er lie kinderen mee te omhullen. Intussen liet Hare Majes teit zich uitgebreid inlichten. De com missaris van de Koningin in de provin cie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van de Haarlemmer meer, mr. G. C. v. d. Willigen, de di recteur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, en de directeur van de KLM, de heer Besamjon, wa- fen daarbij aanwezig. De gerepatrieerden werden naar het speciaal voor hen ingerichte paviljoen- «3 e gebracht, waar het medische onder zoek gebeurde, het Ned. Roode Kruis gereed stond om zo nodig warme kle ding te verstrekken en de particuliere g rePatrieerdenzorg C.C.K.P. eventue- le maatschappelijke voorzieningen ver zorgde. Intussen ging Koningin Juliana vol belangstelling met vele begripvolle woorden rond, ongedwongen en een en al vriendelijkheid. Ze streek de ver moeide, soms huilende kinderen door de haren en ging tussen de moeders zitten om hun zorgen te aanhoren. „Erg naar zult u het wel vinden om uw man daar te moeten achterlaten", zo zei ze herhaaldelijk. Er waren weinig man nen in het gezelschap. Zij waren in In donesië achtergebleven om er nog eni ge tijd de werkzaamheden voort te zet ten. Het gezin van de heer R. C. Hey- broek, die wel zijn echtgenote en doch tertje Wanda vergezelde, was de eerste die de Koningin inlichtte over de reis, de verzorging in Singapore en onder weg. En toen hij weg moest om zich te laten doorlichten, richtte de Vorstin zich tot zijn echtgenote om eens naar de typisch vrouwelijke zorgen van de evacuatie te vragen. „Hoe is de behan deling in Singapore geweest?", infor meerde de Koningin. En het deed haar groot genoegen te horen dat de meesten daar de beste ervaringen hebben opge daan. Bij mevrouw Westerhout, die met haar kinderen aankwam, vroeg ze naar de procedure bij de repatriëring, welk werk haar man in Indonesië had. En zo ging Koningin Juliana van gezin tot ge zin, van kind tot kind, een en al oor voor hun ervaringen. Zii bleef wachten op de komst van een Engels vliegtuig, dat e^ele Datrieerden vis. Londen naar Schiphol vervoerde. Intussen liet Hare Majesteit zich alle medewerkers voorstellen, daarbij geleid door de heer J Moora, de voorzitter van de C.C.K.P. Het wa ren vier volwassenen en drie kinderen, die na bijna een uur arriveerden. Het was grappig, maar niemand van hen herkende aanvankelijk de Koningin, toen zij weer ongedwongen vragend rondging. Maar toen het hun plotseling bekend werd, wilde de 69-jarige me vrouw E. E. van der Ree uit Soerabaja, een Indische Nederlandse die nimmer in Nederland was geweest, niet meer weg om zich van nieuwe kleren te la ten voorzien. De vermoeidheid gleed zichtbaar van haar gezicht, toen Hare Majesteit zich tot haar wendde voor een vertrouwelijk gesprek. H. M. de Koningin is donderdagavond op Schiphol aanwezig geweest bij tnrtnn.psip. revatriërende Nederlanders aan boord had. IJ.. 1VJ.. U,«S IVUiniiyin, ko Singapore, dat uit Indonesië reparerende de aankomst van het K L.M.-vliegtuig „Ion" uit Zeer hartelijk onderhield de Koningin zich met Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken heeft heden verklaard dat Indonesië nooit de goede diensten van de UNCI, de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, zal accepteren in het geschil om westelijk Nieuw Guinea, aldus bericht United Press. De woordvoerder merkte op dat twee van de commissie-leden - Australië en België - Nederland steunen, terwijl de Verenigde Staten strikt neutraal wil len blijven. Hoe zou Indonesië de ob jectieve goede diensten kunnen ver wachten van een instantie waarin twee derde van de stemmen ten gunste van Nederland zijn?, vroeg de woordvoer der. Hij verklaarde dit in antwoord op de verklaring van premier Drees dat de Verenigde Naties moeten handelen, j In a(gelopen jaren zyn in totaal rond Haar Tnrjnnociö /-I a IrPTI SPT1 VOOT GGfl CO Dl"" nnn 1ij,,u In Jnneció fo. (Van onze Haagse redacteur) De grote uittocht van de Nederlan ders uit Indonesië gaat thans in ons land consequenties krijgen. Nu de eerste omvangrijke groepen repatriërende in Nederland aankomen, krijgen we het exodusprobleem, dat tot dusverre een probleem op grote afstand was, in eigen hui daar Indonesië de kansen voor een com promis vernietigd heeft. (Vervolg van pag. 1) Inzicht is nodig, omdat het geen zin heeft talrijke miljarden te besteden aan de militaire verdediging en tegelijker tijd zodanig te beknibbelen op de bui tenlandse hulpverlening, dat de vrjje wereld aan hetzelfde gevaar, het Sov- jet-imperialisme, dat dan onder een economisch mom verschijnt, ten onder gaat. De president wees in dit verband met grote klem op de praktische voordelen, die de buitenlandse hulpverlening voor Amerika heeft. De landen, die ervan profiteren, worden bolwerken tegen het rommunisme. Zij komen mettertijd op een peil, waarop ze tot wederzijd voor deel handel kunnen drijven met de Ver- emgde_ Staten. Tegen de conceptie van de buitenlandse hulpverlening is nim mer een verstandig argument inge bracht, wel een leuze, namelijk dat het een „weggeef-politiek" is. Maar wij kunnen niet toelaten, -at een van onze meest vitale veiligheidsprogram ma's met een slogan wordt getorpe deerd. Het laatste punt van Eisenhowers program van actie was een oproep tot alle landen, in het bijzonder - de Sovjet-Unie, om de bewapeningswed loop te staken en zich definitie! te be seven op de weg, die naar een blijven de vrede voert. Eisenhower deed een beroep op de Sovjet-Unie om samen te werken met Amerika, opdat de onna tuurlijke belemmeringen, die de stroom j Van denken en wederzijds begrip tus sen de beide volken blokkeren, worden opgeruimd. De president stelde internationale sa menwerking voor, opdat een eeuwen oude gesel der mensheid, de malaria, van de aardbol verdwijnt. Ook op het gebied van de kankerbestrijding en de genezing van hartkwalen stelde Eisen hower internationale samenwerking voor, die wellicht tot een algemene we tenschapsbeoefening ten bate van de vrede zou kunnen leiden. Eisenhower zei, dat het streven naar ontwapening moet voortgaan en dat elk ontwapeningsvoorstel de moeite van het overdenken waard is, mits het de con trole op de nakoming ervan door allen waarborgt. Er zijn daden en bewijzen van goede wil aan beide zijden voor no dig om vertrouwen te scheppen en te bewaren. „Ik zeg nogmaals, tot alle volkeren, dat wij altijd bereid zijn een paar mijl extra te gaan, met iedereen op aarde, als ons dat nader brengt tot een werkelijke vrede". Op het ogenblik gelooft men, zo vervolgde Eisenhower, dat wij waar schijnlijk wat bij de Russen achter zijn op het gebied van intercontinen tale projectielen. Hij was er evenwel van overtuigd en die overtuiging baseerde hij op een nauwkeurige stu die van alle bekende gegevens dat de Verenigde Staten bijtijds de nodige projectielen in voldoende mate zullen bezitten om het afschrikkende vermo gen van hun steeds doelmatiger bom menwerpers te ondersteunen en te versterken, aldus heeft men zich maar de noodzakelijke inspanning ge troost. De wereldhandel versterkt de vrien den van de Verenigde Staten en ver sterkt ook hun wens om vrienden te blijven. Daarom moet de Amerikaanse Wet op de handelsovereenkomsten voor v}jf jaar worden verlengd, met een gro tere bevoegdheid voor de regering tot het sluiten van overeenkomsten. Om de extra-uitgaven voor de natio nale veiligheid te kunnen betalen moet het Congres strenge maatstaven van voorrang aanleggen bij het beoordelen van de uitgaven op zowel burgerlijk als militair terrein. De grotere uitgaven voor raketten, atoomschepen, atoomenergie, onder zoek en ontwikkeling, wetenschap en onderwijs, een wetenschappelijk reservefonds en verhoging van de sol dij om de dienst aantrekkelijker te ma ken, zullen er toe leiden, dat op de be groting voor 1959 circa vier miljard dol lar meer zal worden uitgetrokken dan voor vergelijkbare uitgaven op de be groting van j-957. De Congresleden van beide partijen brachten de president aan het einde van de rede, die drie kwartier duurde, staande een ovatie. Tevoren was de toe spraak 38 maal door applaus onderbro ken. De president sprak zijn rede, die ongeveer 5.500 woorden telde, met krachtige stem en zonder haperen uit, maar tegen het einde hoestte hij ver scheidene malen en hij scheen last te nebben van een droge keel. Van de spraakmoeilijkheden, die de president ln november j.l. had als gevolg van ®en lichte beroerte was niets te merken. De jonge Italiaanse sopraan Anita Cerquetti van de Scala te Milaan viert triom fen in Rome in Bellini's Norma, waarin zij de rol van Maria Callas heeft over genomen. Achter haar staat de bas Gino Neri, op de achtergrond de tenor Franco Corelli met de dirigent Gabriele Santini. Intussen is Maria Callas uit Rome naar Milaan gereisd, waar zij met ovaties is ontvangen. Zingen zal zij daar niet. Zij bereidt zich voor op haar reis naar Chicago, waar zij 22 januari most optreden. l on: (Van onze correspondent) elmond beleeft in deze dagen een merkwaardige in vasie. Uit alle oorden van moeder aarde vliegen kanarievogels aan, alleen niet op eigen kracht. Tot Schiphol zijn de meeste komen vliegen in de be schutte ruimten èn in van tal van vogelgemak ken voorziene kooitjes van grote K.L.M.-vogels. Op de landreis naar Hel mond zijn de vogeltjes nog met extra zorgen omringd en nu ze reeds bij honderden zijn onder gebracht in twee ver warmde zalen, wachten ze in alle gemoedsrust de komst van nieuwe hon derden holrols, karzels, waterslagers en andere kleurige soortgenoten af. Officieel wordt de wer eldtentoonstelling van zang- en kleurkanaries in Nederlands derde tex tielstad pas vrijdag 17 januari geopend. Er zit aan een dergelijke mani festatie uit de kanarie- wereld echter zoveel vast, dat b.v. keurmeesters uit verscheidene landen hier meer dan acht-urige werkdagen bezig zijn de paar duizend vogeltjes op diverse kwaliteiten te be oordelen en te classifi ceren. Daaraan komt be wonderenswaardig ver nuft te pas. Bij gebrek aan gega- 250.000 Nederlanders uit Indonesië te ruggekeerd. In „normale" omstandig heden zou men dit jaar twaalf- tot vijf tienduizend repatriërenden hebben moe ten opvangen. Nu echter zullen er 45.000 dat betekent dus globaal ge teld drie jaargroepen in een periode van vermoedelijk ruim een half jaar op gevangen moeten worden. Met deze cijfers zijn de moeilijkheden slechts ten dele aangeduid. Onder de repatriërenden die naar Nederland ko men, zal het contingent Indische Ne derlanders vrij groot zijn en er zullen meer dan voorheen ouden van dagen en zieken meekomen. Sociologische on derzoekingen hebben uitgewezen, dat over het algemeen de gerepatrieerden zich verrassend goed aan de Nederland se maa-schappij weten aan te passen maar de komst van zovelen tegelijk schept toch wel zorgen. Wat de Indi sche Nederlanders betreft heeft men ge constateerd, dat de mannen in het werk meestal door ijver en toewijding hun ge ringere arbeidstempo compenseren. Door hun werk komen zij tot aanpas sing bij de Nederlandse verhoudingen. De aanpassing van de kinderen op de scholen verloopt eveneens goed, waarbij tussen naakjes aan te tekenen is, dat het onderwijzend personeel zich in me nig geval zeer heeft ingespannen om de aansluiting te vergemakkelijken. De moeilijkheid zit 'm echter bij de vrou wen. die zich aftobbend op een Hollands huishouden, alleen blijven. Zij staan vreemd in Nederland en nu zij in zo groten getale komen zal er behalve veel huishoudelijke voorlichting (vanaf de voeding tot en met wasbehandeling en kachel stoken toe) ook veel gewone menselijke belangstelling geboden moe ten worden. Het Centraal comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief dringt er op aan, dat men deze „kinderen van ons volk" met begrip tegemoet zal treden. Zij heb ben een moeilijke tijd achter de rug de jaren van de Japanse bezetting en van de beroeringen in Indonesië en moeten zich thans omschakelen op een totaal andere maatschappij. Zeer vele van de Indische Nederlanders zijn religieus, maar hun religie is min der sterk dogmatisch gefundeerd dan de onze. Eet zou bijzonder te betreuren zijn als hier geen brug werd geslagen en het geestelijk bezit van de Indische Nederlanders verloren zou gaan. Daar naast is er een woningprobieem. Van de woningwetwoningen wordt sinds 1952 vijf procent bestemd voor gerepatrieer den. Dat hiermee niet voorzien wordt in de behoefte is duidelijk. Aan de re patriërenden wordt van meet af aan verteld hoe moeilijk ons land er wat dit aangaat voorstaat; van de andere kant hoopt men dat de Nederlandse woning- zoekenden er ook begrip voor zullen op brengen dat zij dit weg moesten gaan uit Indoresië ten onzent binnen niet te lange tijd een zekere woonruimte moeten krij gen. Bijzondere aandacht zal geschonken worden aan de bejaarden, aan alleen staande minderjarigen en aan zieken en invaliden. De bejaarden wil men zo veel mogelijk bij elkaar laten. Voor de minderjarigen heeft men gelukkig reeds voldoende aanbiedingen van bonafide pleeggezinnen. De Nederlanders, die „uitgezonden" waren en nu terugkeren, verkeren voor het moment veelal in de relatief gunstige positie: hun werkge vers bieden naar vermogen bijstand. Maar dit kan tevens inhouden, dat deze mensen er moeilijker toe komen zich zelf in te zetten voor het opbouwen van een nieuw bestaan, zodat zich proble men zullen voordoen wanneer bedoelde bijstand afloopt. Aan het opvangen van de repatriëren den wordt van drie kanten gewerkt. Het Rode Kruis beijvert zich voor de verzorging tot en met de aankomst in Nederland. De overheid het Ministe rie van maatschappelijk werk houdt zich bezig met de huisvesting en mate riële verzorging van de gerepatrieerden terwijl het C.C.K.P. zijn zorgen uitstrekt over de integratie Advertentie Mohammad Natsir, de voorzitter van de „Masjoemi" heeft te Medan ver klaard te betwijfelen, of de huidige campagne voor „West-Irian en tegen de Nederlanders vruchtdragend zal zijn, aangezien naar zijn mening de regering daarvoor geen tevoren overlegd plan had. Moh. Natsir zeide: „De redering is verrast door de gevolgen van haar eigen, niet vooraf georganiseerde campagne". Het A.N.P. ontleent dit aan berichten, die door het persbureau „Antara" uit Medan zijn ontvangen. Natsir was naar Medan gegaan om do herdenking van de oprichting der Is lamitische universiteit aldaar bjj te wonen. Er v, rd hem ook gevraagd naar zijn mening omtrent de onlangs door minister Soebandrio afgelegde verklaring, dat Indonesië zal voortgaan met het volgen van een onconventio nele en niet-traditionele economische politiek, als het westen op Indonesië druk zou uitoefenen. Natsir antwoord de hierop, dat naar zijn mening „Soe bandrio zijn toevlucht heeft genomen tot middelen, die mogelijk als een boe merang tegen hemzelf zullen uitwer ken", aldus „Antara". Volgens de links georiënteerde „Bin- tang Imur" te Djakarta zijn de socia listische partjj en de Mohammedaanse Masjoemi van plan een nieuwe Indo nesische staat op Sumatra op te rich ten. Volgens het blad zijn vertegenwoor digers van beide partijen sinds decem ber op West-Sumatra aan het confe reren. Een leider van de Masjoemi, Doeski Samad, zou tot de gedelegeerden ge zegd hebben dat de nieuwe staat gepro clameerd zal worden, tenzij de consti tuerende Assemblée de Islamitische grondbeginselen aanvaardt als ba sis voor de nieuwe Indonesische grond wet, aldus het blad. De nieuwe staat zou geheel van Java worden afgeschei den. Op Noord-Sumatra heeft een voor lichtingsofficier, kapitein Matang Site- poe, verklaard niets te weten van een plan om op Sumatra een afzonderlijke staat op te richten. Hij voegde eraan toe, dat Noord-Sumatra loyaal aan de centrale regering in Djakarta zal blij ven. Dit meldt United Press. De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor A. H. Nasution heeft, naar de legerwoordvoerder ma joor Harsono heeft medegedeeld, in een niet genoemde stad in Oost-Ja va een bijeenkomst gehad met verschillende militaire commandanten, ter bespre king van de ontwikkelingen in Noord- Celebes en de Molukken. Aldus be richt het A.N.P. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door majoor Somba, dc militaire com mandant van Noord- en Midden-Celebes, die door Nasution twe dagen geleden werd opgeroepen on rapport uit te brengen over de situatie in Midden-Ce lebes, waar twee pelotons van het le ger en ongeveer 2.000 burgers uit de steden naar de bossen waren getrokken uit protest legen de plaatselijke mili taire leiders. Tijdens de bijeenkomst werden be richten ontvangen ovei de gewapende botsing tussen een bataljon van het le ger en leden van de speciale politie op nate. Ook de binnenlandse veiligheidstoe stand werd tijdens deze bijeenkomst be sproken. digden voor de wereld- kanarietentoonstelling 1958 (liet de Brusselse Expo hier geen kans voor bij gaan?!) heeft de Hel- mondse kanariefokkers- vereniging De Vogel vriend (met steun van de landelijke vereniging) de organisatie aange durfd. In het najaar van 1957 gingen de invitaties in zee en boven de ver wachting stroomden de in schrijvingen uit landen in vier werelddelen binnen. Uit o.a. Engeland, Frank rijk, Portugal, Duitsland, Zuid- en Noord-Amerika en België zijn de zang en kleurkanaries reeds gearriveerd en „in wed strijd" gegaan. Een stoere Amerikaan, een zekere mr. Kelly kwam met z'n gevederde vriendjes mee. Hij had in z'n bagage een vijftal gouden bekertjes om als extra-premie aan een eigenaar der fraaist zingende of fraaist ge kleurde kanaries te kun nen overhandigen. Kwamen dié naar' Er worden de vol^ejjyk was vastbeslo- dagen in Helmond;j verlaten voor we vele internationale %n(jen. (al dan niet gevuldere dame naar het bu- verwacht Van vnjo-heid hoorde, begon ze in t/m zondag 19 JDude vrouwtje te praten, zullen de kanarie naam van dg arts, die den uit Nederlar, was een naam> die in buurlanden in groten om de juiste man te tale de weg naai keren moeten opbellen, mond weten te Vjj naar het kantoor van Voor deze wereldc,een beg,n maakle om tie hebben prinses, ze belde verschillende helmina en prins ze bet gewenste resul- hard trofeeen ter bv vriendelijk voor het oude king gesteld Zatei° goed. Ik ging niet weg januari houdt deat ze de naam wist van nationale orgamsaVi dat ze contact had met kananefokkersver van de verloren gewaan- gingen (C.O.M.) jaarcongres te H<j bijna al afgelopen en de ""uten, die ik bij Hentz Een 22-jarige dienstplichtige soldaat eerste klasse van het 411de bataljon fu seliers van het garderegiment „Prinses Irene" is niet schuldig bevonden aan de dood van de huzaar H. B. J. Raben op 5 mei van vorig jaar. De krijgsraad in Arnhem sprak hem donderdagmiddag vrij van het ten laste gelegde, conform de vordering van de auditeur, die ook van mening was, dat het hier een bijzonder ongelukkige sa menloop van omstandigheden betrof. Raben werd gedood door een ontplof fende aanvalshandgranaat, die beklaade gooide tijdens een grote oefening, wél ke die dag op de Elspeterheide werd De Nederlandsche Spoorwegen zijn wel in de pers de laatste dagen. De grote baas, de heer Den Hollander, heeft de resul taten over 1957 uit de doeken gedaan en het beleid mitsgaders de plannen voor dit jaar uitge stippeld. Een oud baasje, de laatste stoomlokomotief, is van Geldermalsen uit de geschiede nis ingereden. Andere treinen zijn op elkaar gereden. Wat dat laatste betreft zou men kunnen zeggen, dat ook de N.S. op oudejaarsavond heus wel de beste voornemens hebben ge maakt op het stuk van de veiligheid met name doch dat ook haar voornemens, zoals de onze, laten we zeggen, nog even moeten wennen. De N.S- in het nieuws dus. Daar komt dan nog een belangrijke benoe ming bij, namelijk die van ir. J. L. Hoorweg uit Hilversum tot chef van de dienst Weg en Werken. Ir. Hoorweg zal met ingang van 1 maart deze functie overnemen van ir. E. Maas Geesteranus, die op die datum met pensioen gaat. Het is niet zo zeer de benoe ming als zodanig, die ons naar de pen deed grijpen. Zij is ten- slotte een min of meer huishou delijke aangelegenheid, ofschoon het intussen geen sinecure is, chef te zijn van een dienst, waarvoor dagelijks duizend mensen in de weer zijn. De benoeming is ook voor ir. Hoorweg geen schokkende gebeurtenis, alhoewel hij met voldoening zal constateren niet in de krant natuurlijk maar voor zichzelf dat zijn carrière opnieuw een belangrijke stap voorwaarts heeft gezet om er niet van te spreken, dat zij bekroond is geworden. Ir. Hoorweg heeft er bij het spoortje al een diensttijd opzitten van zevenen twintig jaar. Hij is op het ogenblik 54 jaar,en zal naar zijn eigen gevoel „het laatste traject" wel bij Weg en Werken uitdienen. Hij was al geruime tijd plaatsvervangend chef. Wat boeide ons dan wel? Wij zouden aan de vermelding van de benoeming van ir. Hoorweg eigenlijk alleen maar het antwoord willen verbinden op de vraag: Wat doet die dienst voor Weg en Werken nu precies? De nieuwbenoemde chef, die ons op zijn bureau ontving, had voor dat antwoord eigenlijk wel een uur willen uittrekken, maar daar kon niets van komen, ook al omdat hij om de drie minuten werd opgebeld en terwijl hij met ons sprak eigenlijk op nog vier andere plaatsen tegelijk zou hebben moeten zijn. Kort en goed dus. Weg en Werken houdt zich bezig met alles wat bij de N.S. „vast zit", gebouwen, stations, bruggen en viaducten, de elektrificatie, de emplacementen en met de zogenaamde „bovenbouw", waarbij een leek geneigd zou zijn te denken aan alles, wat boven de rails zit en hangt, maar waar voor de N.Sde rails zelfs ook bij horen. De bovenbouw begint namelijk waar de „onder bouw" ophoudt én de onderbouw heeft te maken met de ophogingen, de taluds en zo verder. Weg en Werken verdeeld over verscheidene gespecia liseerde afdelingen, heeft zich vooreerst ingesteld op nieuw te ontwerpen, „„v. uit te werken en aan te besteden plannen en geeft dan richtlijnen en houdt Gr'innekehd anïWooraaéTiVrhiibij de uitvoering daarvan. Ten aanzien van bijvoorbeeld de bruggen groot bord vol ravioli" tcten zorgt de dienst daarbij voor de noodzakelijke controle en het Op kerstmorgen stond' ik om v"d- Ir- Hoorweg zegt, dat de Nederlandsche Spoorwegen, ook zeker te halen op het vliegveld La Gu dienst als die van Weg en Werken betreft, ook op internationaal foon had ik hem wel gezegd dat partners zijn, die een woordje meespreken. hij wist niet dat ik het nok rr.p.ssen zorgt ir. Hoorweg ook nog voor een nieuwtje, althans m aie voelde ik me op die koude vro^e Nederlandsche Spoorwegen nu welbewust begonnen zijn betonnen Fred de trappen van het vliegtuis van hou'en rails-dwarsliggers toe te passen. was beladen met pakjes en kcPel^s hout te_, krijgen was -- - - j__ TT.Dflw hptnnnpn dwarsliggers C. bouwde" men de rails aan elkaar via lasspleten, te passen. Na de oorlog, toen "moest men wel. Thans maakt het ge- rnlj^wuiverTmaar hVuadhte^HeU011 betonnen dwarsliggers deel uit van een nieuwe methodiek bij ik voel mè altiid een heetie vK>uw. Tot dusver „bouwde" men de na een lanee 'tiid weer zie fr de railuiteinden een paar milimeter los van elkaar lagen, dit een lange lijd weer zie. r (««rrmniiw van temveratuurwisselmgen te pakjes bestonden uit 2eschenkeizettcn en inkrimpen tengevolge van temperatuurwisselingen Perry hem od Lt laftste 02ennen- Door het oebruik van betonnen dwarsliggers die meer „hou- en mij hadden meegegeven Ik -ieden is het mogelijk geworden, de eigenlijke rails aan elkaar te hoefde te vertellen dat de nier V0ver een len9te van bijvoorbeeld een tot anderhalve kilometer. Het was maar ik wu't dat ik het PP de momenten, dat de treinwielen over de lassen gaan zal tot het wdb, maar ik wist aat ik net ei™** nnnn F.n dp d.iren- kon houden Om wat te kunnen A saan behoren. Het zal allemaal nog geruislozer gaan. En de direc- taxi terug naar New York We^ "e{ museum krijgt er weer een aanwinst by. Het oude, vertrouwde den, kerstcadeaus^ en het wee^ -0*1 geluidsbandje dan maar. nadat de taxichauffeur het tolg telde ik het aan Fred. In het fi gezicht met de gespannen k® Majoor Harsono, de legerwoord voerder in Djakarta, heeft medegedeeld dat zich kortgeleden 200 aanhangers van de „Republiek der Zuid-Molukken" (R.M.S.) aan de veiligheidstroepen op Ceram hebben overgegeven. Zij hebben dit gedaan, na het door president Soekarno or hen gedane be roep om zich bij hun landgenoten aan te sluiten voor de wederopbouw van Indonesië, aldus Harsono. Op Amlon werd de gewapende op stand van de R.M.S. in november 1950 door het Indonesische leger onderdrukt. Advertentie PHIUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Wat men ook van de Londense kunstschilder William Green kan zeggen, niet dat hij niet met handen en voeten bij zijn werk be trokken is. Hij rijdt met een fiets over zijn doeken heen of hij bewerkt ze met spe ciale rubber schoenen; en ik mag aannemen dat hij de verflaag er althans met zijn handen opsmeert. Langzamerhand krijg ik overigens wel een dieper inzicht in het feno meen dat men abstracte kunst noemt Het kan dus ook een kwestie van fietsen-met-beleid zijn. Want neemt U nu maar van mij aan dat die Green niet zo maar in het wilde weg over zo'n doek heenrijdt. Hij kijkt wel uit. Er zou eens per ongeluk een niet- abstract schilderij te voorschijn kunnen komen. En ook bij die andere doeken, die hij zogezegd uit de grond stampt, gaat hij uiteraard met overleg te werk. Inmiddels denk ik er hard over om ook in de abstracte kunst te gaan. Ik heb thuis nog ergens een oude vlie gende hollander op zolder staan. En als ik het wel gezien heb, hebben de zolen van mijn pantoffels een heel aardig patroontje. Ik heb tenslotte met genoegen en met instemming gelezen dat het Londense „Royal college of art" Green een beurs heeft toegekend. Die jongen verslijt me wat rijwielen en schoenen moet U maar denken. (Van onze Haagse redactie) Het getal der werkloze arbeidskrach ten is exclusief de werkloze manuren door arbeidsverkorting, doch in clusief de te werk gestelden bij de Dienst Aanvullende Werkgelegenheid per eind december 1957 opgelopen tot tenminste 110.000.. Het aantal werkloze mannelijke arbeiders bedraagt nu 104.000 tegenover eind november 1957 61.000. Daarmee is de toename van het werk loosheidscijfer veel sneller gegaan dan Sociale Zaken verwacht had. Men had de stijging in december geraamd op 34.000 mannelijke arbeidskrachten, ter wijl de stijging dus nu 43.000 blijkt te bedragen. Daarmee is het werkloos heidspercentage tot bijna drie procent van de beroepsbevolking gestegen, het percentage dat dikwijls genoemd is als het economisch nog juist aanvaard bare. Het is intussen minder dit per centage, dat op Sociale Zaken onrust gebaard heeft, dan wel de onver wachte snelheid waarmee wfj er op af gestevend zijn. In Vlaardingen is tegen middernacht in korte tijd een woonhuis geheel uit gebrand. Het huis werd bewoond door de heer Noujoks met echtgenote, kind en schoonmoeder, die allen reeds te bed lagen toen de heer Noujoks onraad be speurde. De benedenkamer bleek in lichterlaaie te staan, zodat de familie het huis ijlings moest verlaten. Er kon niet meer dan een televisietoestel worden gered. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, verleent woensdag 15 januari geen audiëntie Bij een oproer van de gedetineerden in een gevangénis te Mors in het Rijn land is een 44-jarige bewaker ver moord. Een hoofdbewaker is ernstig gewond. Geen van de muiters heeft kunnen ontsnappen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5