Bestedingsbeperking bij PEN en pm maar niet bij subsidiëring Moderne verkeer en bejaarde voor elkaar een probleem Geslaagde toneelavond van de buurtvereniging „De Glip" DWT wint zwemvierkamp na felle strijd met NY A ^uperMart ALBERT HEIJN Industrie in de kop van Noord- Holland wenselijk geacht „Gysbreght van AemsteF' Medicus en politiedeskundige over De bejaarde in het verkeer Twee honden gestikt H.A.Tspeelt „In een andere wereld A.H.-SuperMart Vrouw met stuk beton geslagen WATERPOLO IN HAARLEM „ZAALBERG DEKENS" wassenaar KLUIF en WORST J. J. Bonfrer veertig jaar collectant MAANDAG 13 JANUARI 1958 PAGINA 2 MEMORIE VAN ANTWOORD VAN GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Nu ouderwetse erwtensoep met heerlijke (maak ze één dag van tevoren, Mevrouw Hoe 't ook zij: Stadsschouwburg vol jeugdig publiek NEDERLANDSE VER. VOOR GERONTOLOGIE „Beveiligende" paraplu Rijbewijs voor brom fietsers Brand in keuken Bijeenkomst voor ouders van spastische kinderen Door gas bedwelmd HEEMSTEDE Gouden jubileum A. Zonneveld 50 jaar voorzitter van Polihymnia Oudercomité Broeder scholen Discussie-avond over het roeping-vraagstuk Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn Dieven op heterdaad betrapt Bridgen voor het K.W.F.-fonds Modern winkelen in de Vleeswaren-relame Veiling-verse groenten Dader gearresteerd Boven Rilland-Bath Twee straaljagers in botsing Een der piloten omgekomen Jan van Ostade voor de KAB-noord Filmvoorstelling van 't Helm Beurs van Amsterdam •- - «- - Blijkens de Memorie van Ant woord van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland inzake het onderzoek van de begroting voor 1958 is dat college van oordeel, dat het wenselijk is voort durend diligent te zijn ten opzichte van mogelijkheden natuurschoon in de pro vincie voor aantasting te behoeden, door aankoop of subsidiëring van aan koop. Wegens de krapte op de kapitaals markt zijn bij het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf verschillende werken zoals het kableren van enige hoog- en laagspanningsnetten, de bouw van transformatorstations en de definitieve bouw van 50 kW-schalcelstations ach terwege gebleven. Ook bij het Water leidingbedrijf heeft men zich beperkin gen opgelegd. Wat de kapitaalsuitgaven voor de wegen betreft is de beperking van de investeringen verkregen door de uitvoering van de werken in betekenen de mate te temporiseren. In voorbereiding zijn thans voorstellen tot herziening van het provinciaal we genplan en van het beheersplan. Wat de tunnels bij Amsterdam betreft zijn, haar G.S. menen, thans geen stappen denkbaar voor de Provincie, welke een reële invloed zouden kunnen hebben op de realisering van die tunnels. Er wor den immers daarover besprekingen op technisch niveau gevoerd tussen Am sterdam en de Rijkswaterstaat. De provinciale bijdrage in de kosten t'an de spoorwegtunnel bij Veisen zal ongeveer 3.240.000 bedragen. Naar aanleiding van desbetreffende opmer kingen van statenleden handhaven G.S. hun opvatting, dat mettertijd het sub sidie in de verpleegkosten van geeste lijk gestoorden verminderd moet wor den. De daarvoor vrijkomende gelden zouden onder meer dienstbaar kunnen Worden gemaakt aan oe verdere mo dernisering van de eigen ziekenhuizen, hetgeen indirect ook voor de gemeenten va# belang is. In het kader van de be stedingsbeperking hebben G.S het me wenselijk geacht te k0^ ™?Llen° e stellen de subsidies aan verscmuenee instellingen te verlagen, gezien de be langen fan de gesubsidieerde instellin gen. In overweging is nog, of de Burge meester van Haarlem gemachtigd kan worden tot het afgeven van pas poorten aan Haarlemmers, zoals zijn Amsterdamse ambtsgenoot dat kan doen aan Amsterdammers. D" aantrekking van nieuwe welvaarts bronnen in Noord-Holland behoeft naar het oordeel van G.S. niet op moeilijk heden te stuiten, aangezien de provin cie vooral in het noorden nog over uit wijkmogelijkheden beschikt voor de toe nemende industrialisatie en de woonbe bouwing. Binnenkort zullen de nadere opvattingen van G.S. over de ontwikke ling van het westen gepubliceerd wor den in het rapport der Commissie Wes ten des lands. Dat rapport is tot stand gekomen in samenwerking met het Kijk met de provincies Zuid-Holland en Advertentie JANSWEG t/o station str. volw. CINEMA-PALACE: De familie Trapp, (3e week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De verleidster, 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. Do.: Strijd tegen de vliegende schotels, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO' The Prince and the Showgirl, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De twaalf gezworenen, 14 J. (3e week); 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: It happened tomorrow, 14 j. 8.15 uur. Wo De Decamerone, volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Wat gebeurde met Julie, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Ma. t.m. do.-middag: Ontvoerd uit de Harem, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Ontvoering op Creta, a. 1. 2.15, 7. 9.15 uur. Ma t.m. do.: Wenn der weisse Flieder wieder blüht, 18 j. 2.15, 7. 9.15 uur. Maandag 13 Januari Stadsschouwburg, 20 uur: „Bezoek aan eer, Dlaneetie", een speels blijspelletje of er iemand van een andere planeet, die een bezoek komt brengen aan de aarde. He» stuk is geschreven door de televisie- schriiver Gore Vidal en de toneelgroep „Theater" onder regie van Elise Hoomans die er een vlotte vertolking van geeft met Robert de Vries in de hoofdrol. Brinkmann, Groote Markt, 20 uur. Dr. E. Brongersma spreekt over „De Eman cipatie van de katholieke leek (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Groote Markt, 21 uur: ut. A. L. Constandse spreekt over „Het we reldgebeuren van thans" (Geloof en we tenschap). Minerva-theater, 20.15 uur: Dr. H. Schmidt Degener spreekt over „Richtings verschillen in de Moderne Schilderkunst" (Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 14 Januari Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde Con cert serie D door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. So listen: Geza Frid en Luctor Ponse, piano. Programma: Werken van Mozart, Bartók, Gounod en Saint Saëns. Stadsschouwburg, 20 uur: „Hedda Gabler", «en van Henrik Ibsens meest indringende toneelwerken over de vrouw, die niet tot liefhebben in staat is en zichzelf te gronde richt. De NNTG geeft er onder regie van Ettore Cella een ontoereikende voor stelling van, waarin slechts Rie Gilhuys in de titelrol op het vereiste niveau speelt. Minerva-t.heater, 20.15 uur: Optreden van Georgette Hagedoorn. Aan de vleugel Pierre Verdonck. Concertgebouw, 19.30 uur: Paul Chr. Wes tering geeft de inleiding op het concert. Volksuniversiteit l'AUZE-THEATER Dinsdag 14 Januari Rembrandt-theater, 12.4013.20 uur: Veer tig minuten Jelle de Vries. GEBOREN: M. H. van Dam-de Rooij, d.; J. C. Gruter-van Heems, d. E. Brilman-op 't Ende, d. R. L. S. V. Lenoir-Dekker, d. G. J. de Vries-Rip- haagen, d. J. van der Valk-de Keij- zer, z. OVERLEDEN; A. Sikkema, 5 jr. Kamperlaan R. Ch. Simon, 1 jr., Gast- huisvest W. Breek, 48 jr., Kleverlaan A. Hupkens, 59 jr., Maerten van Heemskerkstraat J. H. Wiarda- Breems, 68 jr., Zuid Brouwersstraat. Utrecht en met de grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. plannen voor Noord-Kennemerland, het Gooi, West-Friesland en Waterland. De twee eerstgenoemde plannen zijn in een stadium van overleg, de laatste twee in een stadium van onderzoek. G.S. zijn niet van plan andere plannen te ma ken of in studie te nemen, voordat met hetgeen in voorbereiding is, voortgang gemaakt Ter oplossing van de be stuurlijke problemen in de IJmond is een wetsontwerp aanhangig. G.S. heb ben daarover hun advies reeds uitge bracht. De ministeriële Memorie van Antwoord is zeer binnenkort te ver wachten. Eerlang kan de Koninklijke beslis sing worden verwacht inzake het streekplan voor de Zaan. Dat kan niet gezegd worden van de streekplannen IJmond-noord en Zuid-Kennemerland, omdat er te dier zake nog geen open bare zittingen van de Raad van State gehouden zijn. Behalve het Agrarische Plan is op het Ugenblik van provinciewege in voorbe reiding een onderzoek naar de verdere ontwikkeling van de agglomeratie Am sterdam in betrekking tot de omringen de agglomeraties. G.S. staan op het standpunt, dat de industrie in de kop van Noordholland zoveel mogelijk moet worden bevorderd Ook voor de agglomeratie Amsterdam zullen in het raam van de komende ont wikkeling voldoende ontplooiingsmoge lijkheden dienen te bestaan De vesti gingsplannen voor een Middelbare Technische School in Alkmaar hebben de volle aandacht va G.S. G.S delen nog mede, naar aanlei ding van desbetreffende opmerkingen van statenleden, dat in de toekomst het P.E.N. ook geleidelijk voor een deel op kernenergie zal moeten overschakelen. Zij achten het echter te vroeg om daar over een definitief standpunt in te ne men. Aan een kern-energiecentrale zijn voorshands nog dermate grote risico's verbonden, dat geen Nederlands elek triciteitsbedrijf het verantwoord acht deze alle te dragen. In groter verband door de Samenwerkende Elektrici- teits-Produktiebedrijven N.V. wordt met grote voortvarendheid aan dat vraagstuk gewerkt. Advertentie Vlees hóópt ertü de veremgue slagers in Haarlem en omstreken. V Publikatie van De voorstelling van „Gysbreght van Aemstel", die gisteravond door de Ne derlandse Comedie in de Haarlemse schouwburg werd gegeven, was uitver kocht in die zin, dat iedere plaats bezet was. Het was voor het grootste deel een zeer jeugdig publiek. leerlin gen van middelbare scholen vooral. De ouderen lieten vrijwel allemaal ver stek gaan. Wanneer dit is uit pure verontwaardiging over dit in feite fel anti-Haarlemse stuk, dan kan men er vrede mee hebben. Maar waarschijn lijk is men óf reeds in Amsterdam wezen kijken, óf men heeft het stuk reeds via de televisie gezien. Het meest waarschijnlijk is echter, dat deze bij uitstek Amsterdamse toneel traditie. hier al niet meer aanspreekt en dat men gelukkig het nieuwe jaar ingaat zonder de Gysbreght gezien te hebben. Over de voorstelling zelf zullen wij niets meer zeggen, nademaal wij naar aanleiding van de Amsterdamse pre mière op Nieuwjaarsavond reeds een bespreking in ons blad hebben afge drukt. Vermeld zij, dat Cor van Rijn de rei van Edelingen had overgenomen van Ramses Shaffy, dat Frans 't Hoen als Broer Peter de rei van Burchtzaten sprak in plaats van Louis van Gasteren en dat Tom van Beek de rol van de heer van Vooren speelde. ONVOORZICHTIG OVERGESTO KEN. Op de Wagenweg staken zater dagavond om kwart voor tien een 19- jarige jongeman en een 17-jarig meis je de rijbaan over. Zij bemerkten niet, dat een personenauto naderde. De jon geman is met een gebroken rechterdij been, een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding naar het Grote Gasthuis overgebracht. Het meisje is in bewusteloze toestand naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Op het Valkenburgerplein te Heem stede stak een voetgangster zondagmid dag de rijbaan over. Vermoedelijk door dat zij verblind was door de zon heeft zij niet bemerkt, dat er een bromfietser aankwam. Een aanrijding was onver mijdelijk. De dame liep een linkerenkel- fractuur en een hoofdwonde op; de bromfietser kreeg een hoofdwonde. 9,j In het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel te Haarlem hebben zaterdagmiddag dr. F. H. Glastra van Loon uit Den Haag en de heer L. A. A. Cohen, commissa ris van politie te Amsterdam en voor zitter van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers, voor de leden van de Nederlandse Vereniging voor Ge- ronio'-gie inleidingen gehouden over het onderwerp ,,De bejaarde in het verkeer". De heer Glastra van Loon besprak de medisch-psychologische, de heer Cohen de technische aspecten van dit vraagstuk. Beide sprekers waren van oordeel, dat de bejaarde het onver- vreembare recht bez.it aan het verke r deel te nemen. Dr Glastra van Loon stelde vast, dat het huidige, moderne verkeer voor de bejaarde een groot probleem geworden is en dat in vele gevallen de bejaarde voor het verkeer een probleem is. Het is niet bekend hoeveel bejaarden aan het verkeer deelnemen maar de neer Glastra van Loon achtte hun aantal niet groot. Toch is het aantal verkeers slachtoffers onder de oudere mensen m verhouding veel groter dan onder de jon geren. De oorzaken hiervoor liggen voor de hand. Een flinke aanrijding kan voor een bejaarde veel ernstiger gov°tgsn hebben dan voor een jonge mens. Mis schien de belangrijkste oorzaak is, dat de bejaarde mens over te weinig licna- melijke en geestelijke vermogens be schikt om te herstellen. De opname in een ziekenhuis, het zich moeten aanpas sen aan een nieuwe en vreemde omge ving en het verwerken van vele onge wone indrukken stellen aan de geest van de bejaarde zeer hoge eisen. De gedwongen bedrust, zo meende de Rud der, blijkt vaak inperking van de be langstellingssfeer tot gevolg te hebben. Verder staan vooral psychische facto ren inherent aan het oud-zijn vol ledige genezing in de weg. Behalve een tekort aan vitaliteit en biologische ge neeskracht zal ook dikwijls een begrij pelijke depressieve instelling, een te kort aan ..the will to get well", herstel en revalidatie bemoeilijken. De heer Glastra van Loon meende, dat de bejaarde ook veel meer aan ge varen in het verkeer blootstaat. Hij kan bii het oversteken van een straat soms bijzonder lang wachten. Plotseling be zint hii zonder naar links of rechts te kijken aan de overtocht, een paraplu als een imaginair beveiligingsmiddel voor zich uithoudend. Deze bejaarde waaehalzen zijn gelukkig met groot in Tantll Veel groter is echter het aantal, da? meent dat zij voorzichtigz«n in het verkeer. Maar heel dikwijls blijkt, dat zij niet meer voldoende in staa^zun om de vele en wisselende indrukken van het moderne verkeersbeeld te ver werken. Zij kunnen de tairojR® beelden niet meer tot één samenhangend geheel ordenen, omdat de omvang van wustzijn beperkter geworden is._ zij Kun nen aan het ,,verkeersspel niet nieer met voldoende zelfvertrouwen en zeker heid deelnemen. Zij voelen zich met meer opgenomen in de verkeersge- meenschap en hebben de psychomotori sche gebondenheid daarmee verloren. Dat wil echter niet zeggen, dat men de bejaarde mens het laatste middel tot voortbeweging het zich te voet verplaatsen moet ontnemen. Een ge zonde oude mens kan deze lichaamsbe weging niet opgeven. Hij heeft daaraan behoefte evenzeer voor zijn lichamelij ke als voor zijn geestelijke gezondheid. Dr. Glastra van Loon concludeerde dan ook, dat de bejaarde zijn plaats als voetganger in het verkeer en op straat dient te behouden en hij noemde het een gelukkige omstandighid, dat er in Nederland geen wettelijke voorschrif ten bestaan, die de bejaarden arbitrair van deelname aan het verkeer uitslui ten. Wel pleitte hij voor invoering van een jaarlijkse medische controle voor bejaarde automobilisten boven de vijf en zestig jaar. De heer Cohen schetste in een kort be toog de gedragingen van de bejaarde in het - erkeer. Hij meende, dat de tech nische aspecten van het vraagstuk voor een goed deel zouden zijn opge lost, wanneer er meer beschermde oversteekplaatsen en meer druk-op-de- knop-stoplichten zouden worden ge plaatst. Verder bepleitte hjj een specia le verkeerspropaganda onder de be jaarden (en ook onder de niet-ouderen), verandering van artikel 24 van het we genverkeersreglement, dat betrekking heeft op het inhalen van stilstaande trams, invoering van het rijbewijs voor bromfietsers boven de 60 of 65 jaar en invoering van een speciale wandelstok voor bejaarden. De inleiders kregen daarna nog talrijke vragen te beant woorden, die voortgekomen waren uit een interessante discussie. In de keuken van de woning van de familie De Weert aan de Meerweg te Bennebroek zijn zaterdagavond tenge volge van brand twee honden om het leven gekomen, ze zijn gestikt. Toen de heer De Weert thuis kwam, vond hij de keuken in een dikke rook gehuld. Met een buurman slaagde hij er in de brand te blussen. De brandweer van Bennebroek die binnen enige minuten ter plaatse was, behoefde niet handelend op te treden. Toen het vuur was geblust, bood de keuken een troosteloze aanblik. Het keukengerei was zwartgeblakerd, een kast was verbrand evenals een gedeel te van de vloer. Omtrent de oorzaak is tot nog toe niets bekend. In Haarlem heeft zich een werkcomité gevormd, dat zich ten doel stelt om in overleg met de directeur van de G.G.D., dokter D. Heymans, een groep specialisten bereid te vinden de pro blemen rond het spastische kind geza menlijk ter hand te nemen. Op dinsdag 21 januari houdt het werkcomité een voorlichtingsbijeenkomst voor ouders van spastische kinderen en verder voor alle belangstellenden, die, direct of in direct het werk van het comité kunnen steunen. De bijeenkomst wo*'dt 's avonds om 8 uur gehouden in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Tijdens deze voorlichtingsbijeenkomst zal de heer P. J. L. de Wit, die van gemeentewege is belast met het voor bereiden van de oprichting van een My- thylschool in Den Haag, toelichten, dat de problemen rond het spastische kind zo veelvuldig van aard zijn, dat zij on mogelijk door één deskundige kunnen worden opgelost. Mede aan de hand van een aantal documentaire films zal men dan proberen het vraagstuk sociaal geneeskundig en organisatorisch te be naderen. In het team, dat dit vraagstuk gaat onderzoeken, hebben voorlopig zitting genomen dr. B. Ch. Ledeboer, zenuw- arts-epileptoloog; B. W. Lindeboom, kinderarts; J. Petersma, zenuwarts- jeugdpsychiater; dr. F. E. Posthumus Meyes, neuroloog; en C. F. W. Riet veld, orthopaedisch chirurg. Zaterdagmorgen om kwart over ne gen rook de bewoonster van een per ceel aan de Anna van Buurenlaan te Haarlem een sterke gaslucht. Toen zij de keuken ging kijken, zag zij voor het gasfornuis een 78-jarige, bij de fa milie inwonende, man liggen. Bij het aansteken van het fornuis is de man waarschijnlijk op de hem eigen wijze hij hield de lucifer altijd een eind van het gas vandaan, waardoor eerst een grote hoeveelheid gas ontsnapt, voor het aanploft te werk gegaan. Hij is door het ontsnapte gas bedwelmd geraakt. In bewusteloze toestand is hij naar het Grote Gasthuis vervoerd waar h'i veer is bijgebracht. De jaarlijkse feestavond van de Buurt- en speeltuinvereniging ,,De Glip" die zaterdagavond in het gebouw de Princehof te Heemstede werd gege ven, is een buitengewoon succes gewor den door de zeer goede opvoering van het blijspel ,,In een andere wereld" ge schreven door Joh. Blaazer Sr. en Jr. welke verzorgd werd door Heemsteeds Amateurtoneel. Deze oudste toneelver eniging van Heemstede voorheen be kend als „Door Eendracht Sterk" is er in alle opzichten op vooruit gegaan sinds zij het gewaagd heeft, op eigen benen te gaan staan. Niet alleen is het aantal donateurs meer dan verdubbeld het bedraagt De heer A. N. Zonneveld, die vijftig jaar voorzitter is van het gemengd koor Plihymnia werd tijdens de jaar lijkse kienavond gehuldigd door zijn me debestuursleden en de leden van het koor. Hem werd, in welgekozen bewoor dingen, een polshorloge aangeboden. Mevrouw Zonneveld ontving een ruiker bloemen. De heer Zonneveld sprak een dankwoord. Op 3 februari geeft „Poli"'een opera concert met medewerking van „De Stem des Volks" en de Harmonie Haar lem en op 17 februari is er een concert met het Postaal Mannenkoor. Vrijdagavond hebben de ouders van de leerlingen van de 5e en 6e klassen van de scholen van de broeders aan het Nagtzaamplein een leerzame avond beleefd. Nadat de voorzitter van het Oudercomité, de heer Jac. Overtoom, de aanwezigen welkom had geheten, stelde hij dat deze avond hoofdzake lijk was bedoeld om de ouders deel genoot te maken van de grote zorg van onze bisschop inzake het steeds groter gebrek aan priesters, terwijl voorts gesproken zou worden over de toekomst van onze kinderen. Hisrna sprak de eerw. heer Eickelhof, leraar aan het seminarie Hageveld over het onderwerp; „Priesterroeping en Priesteropleiding", aarnaar zeer aan dachtig werd geluisterd, terwijl gebruik werd gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Voorts behan delde broeder Pius het punt „De Roe ping van onze kinderen in het alge meen". Spreker deed dit op zijn eigen wijze en deelde links en rechts wijze lessen uit. Het was een avond die ge tuigde van een goede samenwerking tussen Kerk, school en het Gezin. AANRIJDING. Op de hoek Van Eedcn- straat-Julianastraat te Haarlem ge beurde zaterdagavond om zes uur een aanrijding tussen een personenauto en een 15-jarige wielrijder, doordat de jongen onvoldoende op het verkeer let te. Met een gebroken rechteronderbeen is hij naar het Diaconessenhuis over gebracht. Advertentie Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Frégate - Ilauphine of „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend. GARAGE „DEN HOUT" TELEFOON 12138—15056 In de eerste ontmoeting van de zwem vierkamp tussen de r.-k. zwemvereni gingen Vliegende Vissen uit Alkmaar, de Amstel uit Amsterdam en NVA en DWT uit Haarlem zondagmiddag in „De Overdekte" te Alkmaar gehouden leverden DWT en NVA een felle strijd om de leiding. De organiserende vereniging Vliegende Vissen volgde kort hierna en de Amsterdammers die hun wedstrijdgroep opnieuw moes ten opbouwen sloter. de rij. NVA was bij de tussengroep het sterkst; DWT bij de oudste groepen. Na Zondagmorgen heeft de heer J. J. Bonfrer de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ontvangen, omdat hij veertig jaar lid was van het collec tantencollege van de Haarlemse St. Josephkerk. 's Morgens droeg deken W. N- Zijlstra tot intentie van de jubilaris de Hoogmis op. Daarna was er in de pastorie een intieme bijeenkomst, waarop onverwacht Haarlems bisschop mgr. J. P. Huibers verscheen. Hij feliciteerde de heer Bonfrer en verzocht mevr. Bonfrer de onderscheiding bij haar man op te spelden. Tijdens de bijeenkomst, waarop onder meer de beide kapelaans van de parochie aanwezig waren, werden lovende woorden gesproken door deken Zijlstra en de heren G. L. Borgelt, namens het kerkbestuur, J. Huizing, voorzitter van het armbestuur, J. A. Wester, voorzitter van het collectantencollege en J. W. M. Rijbroek, oud-voorzitter. Vaak gingen de woorden met het aanbieden van kleine geschenken gepaard, 's Middags recipieerde de jubilaris te zijnen huize aan de Lakenkopersstraat. Plebaan H. W. Agterof, pater A. KGroen O.F.M., broeder Adrianus en vele anderen boden hun gelukwensen aan Op de foto: mevrouw Bonfrer bekijkt vol trots het aan haar man toegekende ereteken. In het midden deken Zijlstra. het vijfde nummer stond NVA 2,5 punt op DWT voor, na acht nummers was het juist andersom: DWT 2,5 punt voor op NVA. Daarna kwamen enkele bij zonder goede seniorennummers, die DWT het maximum aan punten ople verde, waardoor DWT na de persoon lijke nummers 36 punten op NVA voor gekomen was. Door enkele diskwalifi caties werd dit verschil nog 20 punten groter, zodat na de eerste ontmoeting de stand luidt: 1. DWT Haarlem 343 punten, 2. NVA Haarlem 287 pt, 3. Vlie gende Vissen Alkmaar 268,5 pt en 4. de Amstel Amsterdam 108,5 pt. Hierna werden nog enkele polo-wed- strijden gespeeld: NVA won met 2-1 van de heren van Amstel, de jeugd van DWT dames won met 5-0 van VI. Vis sen en de jeugdige heren van DWT ver loren met 0-1 van VI. Vissen De volgende ontmoeting van deze vierkamp zal door NVA in Stoop's bad zondag 23 februari georganiseerd wor den. De voornaamste uitslagen waren: Meisjes Groep A. 25 m rugslag 1. M. Bernink DWT 18.6; 2. M. Franke NVA 19.5; 3. M. Eeken W 19.8. 25 m vrije slag 1. M. Bernink DWT 15.8; 2. A. Ootes DWT 15.9; 3. M. Eeken VV 16.0. estafette 3 x 25 m wisselslag 1. DWT I 55.5; 2. VI. Vissen 61.8; 3. DWT 2 62.1. Dames groep B. 50 m schoolslag 1. R. van Dam NVA 42.9; 2. C. Limmen NVA 43.4; 3. A. Roozen NVA 43.8. 50 m rugslag 1. H. Lasschuit DWT 40.7; 2. G. Bernink DWT 41.1; 3. R. van Dam NVA 42.3. estafette 5 x 50 m schoolslag 1. NVA 3.48.6, andere ploegen gediskwa lificeerd. Dames groep C 100 m rugslag 1. T. Wassenberg DWT 1.26.7; 2. R. Hess- line DWT 1.29.3; 3 D. Turkenburg DWT 1,34.8 50 m vlinderslag 1. A. de Vreede VV 41.8, 2. C. Niedenzu NVA 42.5; 3. B. Brocks VV 43.6 4 x 50 m wis selslag estafette 1. DWT 2.41.8; 2. VI. Vissen 2.50.5; 3. NVA 2.52.2 Jongens groep A. 25 m rugslag 1. J. Jacobs Amstel 18.5; 2. P. Buur VV 18.6 3. R. van Gaale DWT 18.8 25 m school slag 1. J. Rosa VV 18.4; 2. K. Limmen NVA 20.7; 3. J. van Dijk NVA 20.8 esta fette 3 x 25 m wisselslag 1. VI Vissen 54. 2. DWT 55.9; 3. DWT 2 57.1 Heren groep B. 50 m. vrije slag 1. F.' Dellenbach NVA 29.2; 2. P. Metten NVA 31.5; 3. W. Schroder NVA 32. 50 m. rugslag 1. P. Metten NVA 35.5; 2. H. Niggebrug NVA 36.9; 3. R. Hellen- berg Amstel 37.1 estafette 5 x 50 m. schoolslag 1. VI. Vissen 3.48; 2. DWT 3.58.8 NVA gediskw. Heren groep C. 100 m schoolslag 1. G. Luttikhuizen DWT 1.23.1; 2. F. Roo- zekrans DWT 1.24.6: 3. T. Bleeker DWT en L. de Vreede VV 1.25.2 100 m vrije slag 1. R. van Driel DWT I.05: 2. G. Westerman DWT 1.07.8; 3. P. Meijer DWT 1.09.2 5 x 50 m vrije slag estafette 1. DWT 2.28; 2. NVA 2.33.7 3. VI. Vissen 2.40.9 thans 600 en nog steeds is het aantal groeiend maar ook de prestaties zijn op een hoger peil gekomen. Dit is za terdagavond wel duidelijk gebleken met de zo geslaagde opvoering van het blij spel „In een andere wereld" waarvan de inhoud voldoende bekend mag wor den geacht, zodat daarop niet nader be hoeft te worden ingegaan. Daarom kan worden volstaan met een omschrijving van de wijze waarop de verschillende rollen werden gespeeld en dan komt al lereerst een woord van lof toe voor de uitstekende vertolking die Ben v. d. Ham gaf van de eigenaar van de por seleinfabriek v- Runten en Zwiep, die jan de rand van een debacle staat, dank zij de waanzinnige wijze waarop zijn vrouw Augustine en hun dochter Gonny met geld smijten. Mej. Corrie Meijboom was als Augustine een uit stekende tegenspeelster en mej. Truus Schelvis deed het niet minder goed als de dochter Gonny. Het spel van de laat ste zou stellig nog meer aandacht trek ken, indien zij nog iets duidelijker kon spreken en de uitspraak van de tekst meer voor in de mond vormde. Jan v. d. Veldt zorgde voor de scher pe tegenstelling door de rol van Koop man, de rijkgeworden bankwerker ste vig en toch vol afwisseling op het to neel te plaatsen, daarbij voortreffelijk geassisteerd door mevrouw Ton v. Wees- Weijers als Marie, zijn vrouw en door Miel, de jongste zoon, heel goed ge speeld door Ton Peperkoorn. Juul Schouten was iets minder overtuigend in zijn rol van Rob, de oudste zoon van het echtpaar Koopman, juist terugge keerd van een reis naar Amerika, maar viel toch niet te zeer uit de toon. Jaap van Wees maakte van Johan, de huis knecht, het gebruikelijk type en mej Bep Groteganseij verraste met een voortreffelijke uitbeelding van het klei ne rolletje van de kantoorjuffrouw Jan Peperkorn en Frans Zijm hadden met de zeer korte rolletjes van Gannifair, de vertegenwoordiger en een werkman niet veel moeite en aan alles was merk baar dat onder de beproefde leiding van de regisseur J. J. Schelvis hard ge werkt is, om ook deze opvoering volle dig te doen slagen. Het décor in het tweede en derde bedrijf hadden we wat meer in stijl willen zien; met één bu reau b.v. en wat zakelijke en toepasse lijke afbeeldingen of een kalender was al veel gewonnen. Wellicht lukt dat een volgende keer wat beter. De voorzitter, de heer M. Lammerse sprak bij het begin van de avond een openingswoord waarin hij een aantal bejaarden in het bijzonder welkom heette en er voorts voor zorgde dat de ze toeschouwers niet alleen het spel goed konden volgen, maar ook in de pauze op koffie met koek werden ge trakteerd. Na afloop van het spel ble ven de vele aanwezigen nog een uur tje gezellig bijeen. Surveillerende agenten hebben zater dagavond twee inbrekers op heterdaad betrapt. Toen zij op de Wagnerkade te Heemstede liepen zagen zij, hoe een jongeman juist een kist in een auto droeg. De agenten kwamen naderbij en ontdekten, dat de ander een hoeveel heid gouden voorwerpen bij zich had ter waarde van ongeveer twee honderd gulden, zijnde de buit van een inbraak. De jongelieden, een 22-jarige assistent accountant en een 16-jarige jongen, ztjn naar het politie-bureau te Heemstede overgebracht en ingesloten. Onder auspiciën van de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhel- mina Fonds is in Dreefzicht een bridge drive gehouden. Het sportieve evene ment, dat 820.- opbracht, werd geo pend met een aanmoedigend woordje van de voorzitter van district Kenne- merland van de Nederlandse Bridge Bond, mr. J. H. D. Viskei en uitgeleid door dé voorzitter van de Heemsteedse afdeling, de heer N. de Lange. De lei ding was in handen van de heer J. de Vries. Aalsmeerse bloemenkwekers hadden voor een feestelijke en kleurige versiering gezorgd. Advertentie Alleen dinsdag en woensdag 14 en 15 januari a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 148 Kacheevlees500 gram 99 Bij uw hutspot: Klapstuk 500 gram 158 Speciaal aanbevolen: Schouderkarbonade, magera Runderlappen. Rookvlees 100 gram 55 Alleen dinsdag en woensdag 14 en 15 januari a.s. Hutspotpakketten per stuk 25 inhoud: 500 gram wortelen en 250 gram uien. Golden delicious, extra groot per kilo 119 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie- spaar systeem GROTE HOUTSTRAAT 99 De jongeman, die zaterdagmorgen in een café aan de Oude Zijds Achterburgwal te Amsterdam de 53-jarige mevrouw J. van der Linden met een stuk beton op het hoofd sloeg, is dit weekend op aanwijzing van buurtgenoten door de politie aange houden. Het is een 25-jarige Rotterdamse student, die, zoals de politie verklaarde, geestelijk enigszins gestoord is. De student heeft geen motief voor zijn handelwijze opgegeven. Voor zover thans bekend heeft hij geen andere misdrijven op zijn gewe ien. De jongeman sloeg de caféhoudster neer, toen deze een kop koffie wilde gaan halen. De toestand van mevrouw Van der Linden is niet ernstig. In de gemeente Rilland-Bath zijn van- ochtend twee straaljagers neergestort na met elkaar in botsing te zijn geweest. Een der toestellen is neergekomen in de Völkerpolder bij Rilland-Bath, het kwam terecht in het binnendijkse land. Een der vliegers, die met de schietstoel boven in de lucht zijn toestel verliet, kwam met de parachute neer op het buitendijkse land van de Völkerpolder. Volgens de eerste berichten is hij niet noemenswaard gewond. Het tweede toestel is in de schorren gevallen; de bestuurder is dood aan getroffen in het water. In de ontmoeting DWT 1RDZ 1 voor de centrale wintercompetitie KN ZB-dames gespeeld, is DWT niet best voor de dag gekomen. Men' zocht nog al eens de toevlucht in het maken van zware fouten, hetgeen door de scheids rechter niet onopgemerkt bleef. Het ge volg was, dat RDZ tot driemaal toe een speelstersmeerderheid verkreeg die werd uitgebuit. Nadat Thea Huyboom het water was uitgezonden werkte An nie Goetzee een RDZ-aanval goed af. Annie 't Mannetje vergrootte de voor sprong. Wederom verkreeg RDZ een speelstersmeerderheid, waardoor Ria van der Horst er 03 van maakte. In de tweede helft kwam DWT beter in de verdediging om de RDZ-aanvallen het hoofd te bieden. Aanvankelijk schonk de scheidsrechter DWT een kans om met het nemen van een strafworp de achterstand te verkleinen maar hij liet Annie Metzeiaar geen tijd om zich hiervoor goed op te stellen. Deze Het jaarfeest van kring noord van de K.A.B. zondagavond in het gebouw St.- Bavo aan de Smedestraat werd dit keer evenals verleden jaar verzorgd door Jan van Ostade's cabaretgezel schap. Het programma, dat dit gezel schap bracht was getiteld „'t Is maar gekheid". Dat het dit metterdaad was, daarvan getuigden de lachsalvo's, die bijna elk moment losbarstten. Het uit zeven per sonen bestaande gezelschap heeft onder aanvoering van Jan van Ostade, juist als vorig jaar weer een avond gebracht van echte gezellige Brabantse leut, die daarom juist zo te waarderen valt, omdat de humor ervan zo sappig en gezellig is en geen enkele keer uit de toon geraakt. In vlot tempo gehouden hebben de aanwezigen met veel smaak genoten van een genoeglijk jaarfeest. De culturele kring ,,'t Helm" geeft donderdagavond in „Monopole" te Zandvoort een filmvoorstelling. Het programma is met zorg samengesteld. Voor de pauze worden vier korte films vertoond: „Love your neighbours", van de Canadese filmer Norman MacLaren „Panta Rhei" van Bert Haanstra, „Ba by Boogie" een tekenfilm van St.- Bosustoro en „de Vagebond" van Ch. Chaplin. De hoofdfilm is .11 Bidone" (de zwendelaar) van de Italiaan Fre- derico Fellini. scheidsrechterlijke beslissing scheen Annie Metzeiaar geen goed gedaan te hebben, want kort daarna werd ze de kant opgezonden. DWT moest het ver der zonder haar stellen. Ria van der Horst buitte dat uit door de RDZ-over- winning op 40 te brengen. HPC 1—DWT 1, 3—3. De DWT-heren hebben het niet slecht gedaan in de strijd tegen HPC 1. Uit een goed aangespeelde bal van Fons Roozekrans nam DWT door Rob van Driel de leiding. Een schot van Prins zou de gelijkmaker zijn geweest als Ter meer zich niet binnen de tweemeter- lijn had bevonden. DWT bleef de zwak ke plekken in de HPC-verdediging aan tasten. Fons Roozekrans bracht de DWT-voorsprong op 30. Toen kwam HPC wat beter georganiseerd voor het DWT-doel, hetgeen de keeper noopte uit zijn doel te komen waarna Prins over hem heen de bal inschoot. Met de stand 13 werd de tweede helft ingezet. De DWT-verdediging kwam meer onder druk waardoor Piet Smit de eindstand op 33 bracht. Uitslagen. Competitie Kring Haarlem Koninklij ke Nederlandse Zwembond: Heren der de klasse: Haarlem 2HPC 2, 22; DWR 2—Nereus 2. 0—3. Heren vijfde klasse: DWT 3—DWR 3, 5—0. Afdeling jongens: DWTHPC 05. (Niet officiële koersen) 3?4 Ned 1953 314 Ned 1953 314 Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 1 3-314 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fa., inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel MI1 cert A.K.U Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ltin Kon Ned Stoomb Mt) Ned Scheepv. Unie K.L.M. H.V.A Deli Mij. cert A'dam 214 '56 1 A'dam '56 11 A'dam III vorig opening Slot 13/1 87 86% 86 H 86% 80% 81% 85 85 90* 90% 85% 82% 141 152% 150% 182% 250 175% 243 314% 305% 222 237% 234% 143.40 142.20 42% 139% 138% 131 129 111 108% 98.50 98.80 88 60A 58% 79 87 87

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3