Ook Russische bijstand.... Duitse handel met Indonesië? Aanbod van 130.000ton aan scheepsruimte Soekarno is vermoeid in Caïro aangekomen WYBERT Stel uw hart en als het kan ook uw woning open voor uit Indonesië gerepatrieerden Huisvesting en hulpverlening gerepatrieerden Boelganins M' campagne Dames Boelganin richt een brief aan minister-president Drees Moeilijkheden gering f* j Op verzoek geen banket 16.080.000.000^ een rampjaar Beraad van de S.E.R. gevraagd Huisvesting een nijpend nog met geheel opgelost probleem Weer record in de woningbouw Terug naar de emigranten Vragen over de werkloosheid Haagse bouwbedrijven Bij één bedrijf is het werk stilgelegd In Alphen aan den Rijn MAN MET MES GESTOKEN De veilingkwestie in Noord-Limburg Geen broekgordijnen in Joure Kwestie tussen bewoners en gemeente Nederlandse invoer uit Israël toegenomen Over de economische situatie In november BEROEP VAN MINISTER KLOMPE Regeling voor onderbrenging bij particulieren of in kleinere beroepspensions Pater A. Derks A.A. Vermiste personen verdronken 83-jarige man en 6-jarige jongen Brief van Boelganin aan Nasser MAANDAG 13 JANUARI 1958 PAGINA v iifll Bij guur weer n kunt U verkoudheid voorkomen met Grote beroering onder de tuinders Voor ƒ6500 gestolen in 's-Gravenhage handen De Indonesische ambassadeur in Bonn, mr. Zain, is gisteravond in Cairo aangekomen, waar president Soekarno eerder op de dag eveneens was gearri veerd. Reuter heeft van de zijde van de Indonesische ambassade in de Egyp tische hoofdstad vernomen, dat mr. Zain in Cairo is om zijn president in te lichten over de mogelijkheden van het verleggen van de handel van Nederland naar YVest-Duitsland. Westduitse scheepvaartmaatschap pijen hebben inmiddels Indonesië on geveer 130.000 ton scheepsruimte voor het interinsulair verkeer op charter basis aangeboden, aldus is volgens Reuter in gezaghebbende scheep vaartkringen te Hamburg medege deeld. De onderhandelingen over het aanbod worden gevoerd tussen de In donesische ambassade in Bonn en ver tegenwoordigers van de rederijen. In deze kringen werd gezegd, dat dit aanbod, indien het aanvaard wordt, de Indonesische regering zou helpen een van de moeilijkste vraagstukken op te lossen, waartegenover zij zich gesteld ziet in verband met het feit dat dit scheepsverkeer tot nu uit sluitend in handen van Nederlandse maatschappijen was. Het aanbod werd gedaan door een aantal kleine scheepvaartmaatschappijen en de eigenaars van afzonderlijke schepen. In deze tijd van het jaar, aldus werd in deze kringen gezegd, is er zeer veel scheepsruimte beschikbaar en indien het aanbod wordt aanvaard zou dit ook de kleine scheepvaartmaat schappijen helpen hun seizoensmoei lijkheden te overwinnen. Donderdag heeft de Indonesische ambassadeur in Bonn gesproken met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, om zich op de hoogte te stellen van de Westduitse houding inzake de betrekkingen tussen de beide landen. Tot de onderwerpen, die werden besproken, behoorde de overeenkomst tussen West-Duitsland en Indonesië inzake technische hulp, die in oktober in werking trad. Volgens deze overeenkomst zullen gemengde com missies bijeen komen om projecten in zake technische hulp te bestuderen. Deze commissies zijn nog niet bijeen ge weest, aldus een woordvoerder van de ambassade in antwoord op vragen van een correspondent van Reuter. De eer ste bijeenkomst is echter vastgesteld op een later tijdstip deze maand. De woordvoerder zei dat, daar de com- In de meeste grote Haagse bouwbe drijven zijn zaterdag de moeilijkheden met de werknemers, die hadden ge dreigd met staking of met een lang- zaam-aan-actie. gering geweest. Bij het bedrijf M. echter is het werk stilgelegd. Het betreft hier 110 werknemers. Hoe wel de directie de indruk heeft dat ze ker 90 pet der werknemers werkwillig Is, besloot men toch min of meer uit dwang te staken. De werkwilligen heb ben gezegd, dat zij wel moeten mee doen, omdat zij ,,met de rug tegen de muur staan". Een langzaam-aan-actie van enkelen immers verlamt het gehele Werk. Bij het aannemingsbedrijf M. en de W., dat 75 man aan het werk heeft, gingen de werkzaamheden vrijwel nor maal door. In dit bedrijf heeft men in Het laatste half jaar reeds kalm-aan- maatregelen genomen (tarief-indeling)' om de lonen te normaliseren, zodat de klap van het wegvallen der „conjunc tuurtoeslagen" niet zo hard is aangeko men. Op één werk is een half uur soli- dariteitsstaking gehouden. Na bespre king verklaarden de arbeiders „er een schoppie op te zullen gooien en dat hal ve uur in te halen". Bij de Habo is op een der werken een kleine 50 man, die niet bereid bleken de langzaam-aan-actie te staken, op staande voet ontslagen. De directie wil deze mensen terugnemen, zodra zij be reid zijn normaal te werken. Op de wer ken van de Habo zijn ongeveer 250 bouwvakarbeiders werkzaam. Bij de andere bedrijven is normaal gewerkt. (Van onze correspondent.) Twee Alphenaren kregen in de nacht van zaterdag op zondag in de Van Dijk- straat om niet helemaal duidelijke re den ruzie met elkander. Hierbij wond een van hen zich dermate op dat hij zich niet meer meester was en zijn te genstander plotseling een mes in de rug stak. Het slachtoffer viel hevig bloe dend neer. Hij werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Daar constateerde men dat de steek wel ernstig doch niet levensgevaarlijk was. Het is niet geheel uitgesloten dat drankmisbruik een belangrijke rol heeft gespeeld. De politie heeft de zaak in on derzoek. missies nog niet vergaderd hadden, men onmogelijk kon spreken over het uitvoeren van genoemde overeenkomst. Het enige project dat tot op heden in dit verband was genoemd, was een mid delbare technische school in Zuid-Su- matra, maar dit was nog niet meer dan een voorstel dat in bijzonderheden zou moeten worden besproken alvorens een besluit zou kunnen worden geno men. De Indonesische premier, dr. Djuan- da, heeft verklaard, dat Indonesië in staat zou zijn ijzer- en staalfabrie ken te bouwen als het een lening van ongeveer 350 miljoen gulden van de Sovjet-Unie zou krijgen. Tegenover te levisiejournalisten uit Engeland en Ca nada zei Djuanda dat de Russische technische bijstand tot dusver niet tot Indonesië is uitgestrekt. Indonesië zou echter geen bezwaar maken tegen Russische technische hulp als deze zou worden verstrekt onder dezelfde voor waarden als die waarop ook andere landen thans Indonesië hulp verlenen. De Russische jeeps voor het Indonesi sche leger die onlangs waren ontvangen kunnen volgens Djuanda beschouwd worden als een aankoop die afgewik keld zal worden via een lening welke reeds door de regering is goedgekeurd en nog door het parlement moet worden bekrachtigd. In Indië maakte Soekarno, in gezelschap van president Nehroe, nog een vrij montere indruk. President Soekarno van Indonesië is gisteren uit Indië in Caïro aangekomen. Soekarno, die vergezeld wordt door zjjn minister van buitenlandse zaken, Subandrio, werd welkom geheten door president Nasser. Onder de aanwezige diplomaten bevond zich niet de Neder landse ambassadeur in Egypte. Suban drio verklaarde dat de president 17 ja nuari naar Belgrado zal gaan en van daar twee dagen later naar Damascus, waar hij een dag de gast zal zijn van president Koewatly van Syrië. Het banket, dat gisteravond in het Abdine-paleis van ex-koning Faroek zou worden aangericht voor de Indone sische president, is afgelast op verzoek van Soekarno, die te zeer vermoeid was na de lange vliegtocht van Nieuw Delhi af. Nasser en Soekarno zouden tijdens het banket hun politieke besprekingen zijn begonnen. Volgens United Press en Reuter zal Soekarno in Caïro trach ten morele en materiële steun te ver krijgen in zjjn strjjd om de „bevrij ding" van westelijk Nieuw-Guinea. Een commentator van radio Caïro heeft Soekarno „een bevrijdingsheld, Advertentie Nadat onlangs de tuinders in de kring Venlo (uit de plaatsen Venlo, Blerick en Tegelen) hebben besloten uit te treden uit de Coöp. Venlose veiling en een eigen veiling te stichten, is grote be roering ontstaan onder de meer dan 1300 leden, die in geheel Noord-Lim burg en enkele plaatsen van Oost-Bra bant wonen. De besturen der diverse plaatselijke tuinbouwverenigingen zijn bijeen geko men om hun standpunt te bepalen. Men was algemeen van mening, dat men zich niet dient aan te sluiten bij de nieuwe veiling. Er gingen stemmen op om evenals de „afgescheidenen" een nieuw veilingcomplex te bouwen, om dat aan de ligging van de bestaande ge bouwen bezwaren kleven. Deze nieuw bouw zou men ook te Venlo of te Ble rick willen uitvoeren, gezien de centra le positie van Venlo. Men besloot bin nenkort ledenvergaderingen uit te schrijven om tot nadere meningsvor ming over de gerezen kwesties te ko men. Inmiddels heeft de plaatselijke ver eniging te Baarlo na drie uur vergade ren in een motie als haar mening uit gesproken, dat het bestaan van twee veilingen in Noord-Limburg niet econo misch is en dat het voortbestaan van één grote veiling in het belang van alle tuinders is te achten. In de motie, die ter kennis is gebracht aan het hoofd bestuur der C.V.V., wordt aangedrongen alle pogingen in het werk te stellen de scheiding te voorkomen. Britse geleerden zijn volgens Reuter tot de conclusie gekomen, dat de omwentelingssnelheid van de aarde om haar eigen as vijftig maal zo snel afneemt als men tot op heden dacht. Dat betekent dus, dat onze planeet veel sneller dan verwacht werd tot stilstand zal komen en altijd met dezelfde kant naar de zon gekeerd zal blijven. Dit heeft weer tot gevolg dat er geen eb en vloed zal zijn, terwijl de naar de zon gekeerde zijde tropisch zal worden en de andere kant door een ijslaag zal worden bedekt. Het is de vraag of er dan nog leven op aarde mogelijk is. Volgens dr. Louis Essen van het Britse nationale fysica-laboratorium te Tedding- ton in Middlesex zal het pas omstreeks het jaar 16.080.000 000 zover zijn. een vurige propagandist voor de vrede en een onverzoenlijke vijand van het imperialisme" genoemd. Hjj verklaar de, dat Egypte „de heilige strijd van het Indonesische volk voor de bevrij ding van West-Irian" steunt, evenals „de nationalisatie van Nederlandse on dernemingen, waarbij Indonesië het voorbeeld van Egypte volgde". In Joure, de hoofdplaats van de Frie se gemeente Haskerland, is een prin cipiële kwesties gerezen met als inzet schilderijen en gordijnen, maar vooral gordijnen en in verband daarmee de per soonlijke vrijheid van de bewoners der 42 nieuwe bejaardenwoningen welke hier kort geleden gereed kwamen. De gemeente heeft namelijk gesteld dat de bewoners van deze huizen geen z.g. broekgordijnen mogen ophangen. Zij mogen doen wat zij willen, als die gordijnen maar recht voor de ramen hangen. Die bepaling is in het huurcon tract voor deze woningen opgenomen en is nu de oorzaak van het menings verschil dat tussen met name een van de bewoners en de gemeente is gere zen. Dat is eigenlijk een merkwaardige zaak, een geschil dat zo mooi onschul dig is en waarvan men derhalve zon der enig gevaar heerlijk kan smullen in Joure. De 42 bejaardenwoningen zijn ontworpen door archirect A. Bonnema te Leeuwarden, die met het gemeente bestuur van mening is dat het aanzien van deze woningen een geheel moet vormen, zulks uit aesthetische overwe gingen. Bovendien mogen de bewoners geen schilderijen ophangen tegen de achter de ramen zichtbare muur. Een van die bewoners voelt zich nu in zijn persoonlijke vrijheid aangetast en is niet voornemens de broekgordijnen die zijn vrouw heeft opgehangen te verwijderen. Het is nu de vraag of de gemeente het recht heeft de bewoners voor te schrijven welke gordijnen zij moeten ophangen. Nou ja, er is nog meer. Er mogen geen waslijnen meer worden gespannen en geen markiezen van uiteenlopende soorten worden opge hangen. Maar dat kan men nog begrij pen. Met de gordijnen komt echter de persoonlijke vrijheid in het gedrang, zo meent men. Ziedaar het conflict van Haskerland, waarin van de zijde van de gemeente naar verluidt het woord uitzetting al is gevallen. De handel tussen Nederland en Is raël had ook in 1957 weer een rustig verloop, waarbij, de stijgende Israëli sche uitvoer naar ons land opviel, al dus deelt de Kamer van Koophandel Nederland-Israël te Amsterdam mede. Wederom bereikte de Nederlandse uitvoer naar Israël het peil van circa 46 miljoen, terwijl daarnaast de in voer uit Israël een stijging te zien gaf van méér dan 50 pet ten opzichte van 1956 en tot boven de ƒ15 miljoen kwam te liggen. Dit laatste feit vooral stemt tot verheugenis, omdat alleen als ons land voldoende uit Israël koopt, ook de uitvoermogelijkheden naar dat land open blijven en kansen bieden tot een rustige opgaande ontwikkeling. De totale export van Israël, waarvan de voorlopige cijfers thans reeds be kend zijn geven een bemoedigend beeld. Gedurende 1957 steeg de uit voer 25 pet ten opzichte van 1956 tot $a 130 miljoen. In de nacht van zaterdag op zon dag is bij een inbraak in een huis bo ven een café aan de Heregracht te Den Haag voor 3000 aan geld en voor ongeveer 3500 aan antieke gou den munten gestolen. De dader heeft zich aan de achterzijde toegang ver schaft door een balkon op de eerste éta ge te beklimmen en een glas-in-lood raam te breken. Het geld en de munten bevonden zich in een geldkistje, dat uit een bureau is genomen. Het convent der christeljjk-sociale or ganisaties heeft in een brief aan de minister-president, dr. W. Drees, ge vraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, dat de Sociaal Economi sche Raad zich op korte termijn be raadt over de huidige economische si tuatie. Het convent, waarin samenwerken het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers in Nederland, de Ne derlandse christelijke boeren- en tuin- dersbond, de Christelijke middenstands bond en het Christelijk nationaal vak verbond in Nederland, doet deze sug gestie naar aanleiding van de recente gegevens van het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid betreffen de de stijging van het werkloosheidscij fer van mannen en vrouwen van no vember op december. Het getal werk lozen is in deze periode gestegen van 67.000 tot ruim 110.000. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft zaterdag voor radio en televisie een beroep gedaan op het Nederland se volk, de gerepatrieerden uit Indo nesië op te nemen tot definitieve huisvesting kan worden gevonden. Dr. Klompé wees er op, dat reeds zesduizend extra bedden in contract pensions zijn gereserveerd. Maar dat is totaal onvoldoende. De beschikbaarstel ling van vjjf pet van de woningwetwo ningen die gereed komen kan slechts in beperkte mate soulaas geven. Er zijn ook enige kampementen, waaronder het zeer mooie kamp te Budel, voor de gerepatrieerden ingericht. Maar deze kampen zijn minder geschikt om voor langere duur gezinnen te herbergen. De enige oplossing is dat een groot aantal landgenoten bereid wordt gevonden de gerepatrieerden op te nemen. De mi nister wees dan op de elders in dit blad gepubliceerde regeling voor de vergoe ding aan particulieren of aan houders van kleine hotels of pensions. Zij besloot als volgt: „Luisteraars, wat ik nu zou willen vragen is dit: overweeg vanavond nog in elk ge val dit weekeinde of u in staat bent hier te helpen. Het gaat dus om huis vesting van tijdelijke aard. Ik weet dat ik iets van u vraag wat niet gemakke lijk is, maar denkt u ook eens aan de genen voor wie ik vanavond bij u pleit. Hoe zoudt u zich voelen als u werd ver dreven uit een land waar u van hield en wanneer uw levenswerk en uw be staan u uit handen zou worden gesla gen. Luisteraars, als u helpen kunt wacht dan niet. Meldt u bij uw gemeen tebestuur en overleg daar eens. Men kan u daar alle détails van de regeling geven en ook inlichtingen over de moei lijkheden die u zou kunnen ontmoeten. Het is dringend. Luisteraars, stel uw hart, maar ook als het enigszins kan, uw woning open". Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek werden in no vember van het vorige jaar 8.567 wonin- ge voltooid, het h logste aantal dat in ons land ooit in één maand gereed is gekomen. Gedurende de eerste 11 maan den van 1957 zijn reeds 78.862 woningen gebouwd, hetgeen ruim 10.000 meer is dan in het topjaar 1954. De minister van maatschappelijk werk heeft de medewerking van de gemeentebesturen ingeroepen voor de hulpverlening aan gerepatrieer den, die niet of onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien, of voor wier huisvesting een oplossing moet worden gevonden door onder brenging op vrijwillige basis bij parti culieren en door het benutten van kleinere beroepspensions. De regeling hulpverlening gerepatri eerden is in dier voege gewijzigd, dat gerepatrieerden, die ten gevolge van de jongste gebeurtenissen in Indonesië naar Nederland zijn gekomen of na hun verlof niet naar Indonesië kunnen terug keren indien noodzakelijk op grond van deze regeling kunnen wor den geholpen. Wat de tijdelijke huisvesting bij parti culieren en in kleinere beroepspensions betreft, is voorzien, dat degenen die I een gerepatrieerd gezin huisvesten en voeden, daarvoor van het gemeentebe stuur desgewenst een vergoeding kun nen ontvangen overeenkomstig de plaatselijk geldende prijs tot een maxi mum van 3,50 per persoon per dag (met inachtneming van de eventuele aanschaffingen voor rekening van de gerepatrieerde). Voor kleinere beroeps pensions bedraagt dit maximum 4,-. De bijdrage van de op deze wijze ge huisveste gerepatrieerden in de kosten van hun huisvesting en voeding is vast gesteld op 60 pet van het gezinsinkomen (met aftrek van verwervingskosten) en met als maximum de door de gemeen te te betalen vergoeding. Bij de bereke ning van het gezinsinkomen wordt van het netto loon van gezinsleden (derhal ve niet van het gezinshoofd of de kost winner) een bedrag van 10,- per week of 45,- per maand voor elk dezer ge zinsleden vrijgelaten. De bijdrage zal steeds zo worden berekend, dat de ge repatrieerde in elk geval de beschikking behoudt over een bedrag gelijk aan het maximum zakgeldbedrag krachtens de regeling hulpverlening gerepatrieerden, verhoogd met de premies voor zieken fonds- en aanvullende verzekering. Wel zullen degenen, die over vermogen be schikken, tot het volle bedrag van de door de gemeente betaalde vergoeding moeten bijdragen. Hierbij wordt echter een bedrag van 5.000,. buiten beschou wing gelaten voor een gezin van twee personen, vermeerderd met 1.000,- voor elk minderjarig gezinslid. Voor al- „Het lijkt boven op m'n slaap kamer wel een opslagplaats van Sint Nicolaas," zegt pater Al- cuino Derks, Assumptionist, die zich in de ouderlijke woning te Utrecht voorbereidt op zijn terugkeer naar Brazilië. In de stad Sao Paulo en omgeving wonen 1500 Nederlanders, onder wie een groot aantal uit Indo nesië afkomstig is. De laatsten zijn met medewerking van de Nederlandse regering naar Bra zilië geëmigreerd. Het meren deel van de Nederlanders in en rond Sao Paulo is katholiek. Zij zijn in de gewone parochies op genomen, maar hebben in het vreemde land bovendien be hoefte aan een speciale zielzorg, waarmee twee jaar geleden pa ter Derks werd belast. Terug in Nederland, moest hij in de afgelopen maanden uiteraard veel bezoeken afleggen aan fami lieleden van de emigranten, bij welke bezoeken hij evenzeer uiteraard veel pakjes kreeg toegestopt, met het verzoek, deze voor de emigranten mee te ne men. Vandaar die opslagplaats. Onze meest voor de hand lig gende vraag gold de toestand van de Nederlanders in Brazilië en de toekomstmogelijkheden voor nieuwe emigranten. Pater Derks antwoordde zeer gereserveerd. „Brazilië is geen land voor hen, die de sociale voorzieningen in Nederland gewend zijn. Die voorzieningen zijn er in Brazilië op papier ook wel, maar in de praktijk komt er niet veel van terecht. Er is bovendien enorm veel bureaucratie en de lonen zijn niet zo hoog als in Nederland. Ik kan wel voorbeelden noemen van Nederlanders, die er zeer goed geslaagd zijn, maar zij hebben dit slechts bereikt ten koste van zeer grote inspan ningen. Natuurlijk, iedere emigrant, in welk land ook, moet zich bijzonder inspannen om iets te bereiken, maar ik heb de sterke overtuiging, dat er in Brazilië meer gevergd wordt om te slagen dan in andere emigratie- landen. Wie iets in z'n mars heeft en hard wil werken, heeft bij ons wel een kans, maar dan moet hij niet naar de stad trekken, doch zich op het platteland vestigen." Pater Derks vertrok in 1950 voor het eerst naar Brazilië, waar 42 Nederlandse Assumptionisten zes kloosters hebben en o.a. het diocesane seminarie van Sao Paulo leidenPater Derks doceert er Frans. Hij is bovendien aalmoezenier van een zusterhuis. Het pastoraat onder de Neder landse emigranten is dus niet zijn enige werk. Zelfs niet zijn belangrijkste werk, want als algemeen econoom van het vicariaat van de Assumptio nisten in Brazilië is hij ook tot bouwheer benoemd van een eigen seminarie De grond is al gekocht; als er voldoende geld is, wordt nog dit jaar met de bouw begonnen. Ondanks zijn vele werkzaamheden hebben de emigranten zijn bijzon dere belangstelling. Als lid van de Nederlandse club had hij verleden jaar een actief aandeel in de oprichting van het Nederlandse werkcomité voor sociale belangen, een vorm van interkerkelijke samenwerking tussen de Nederlanders in en om Sao Paulo, vooral om hulp te bieden bij werkloos heid, ziekte e.d. Voor de Nederlanders leest hij elke maand een gemeen schappelijke avondmis en, waar nodig, knapt hij de gezinnen een beetje op, een nog niet ingezegend huwelijk hier, een achterstallig doopje daar, enz. Binnenkort gaat dit werk weer beginnen; pater Derks vertrekt officieel 26 januari, daarna wil hij nog enige dagen ongestoord doorbrengen al vorens werkelijk te vertrekken. leenstaanden blijft een bedrag van 3.000,- buiten beschouwing. Van de bij drage uit vermogen kan vrijstelling worden verleend indie i kan worden aan getoond, dat het vermogen moet worden bestemd voor de opvoeding van kinde ren of voor de verzekering te gelegener tijd van de economische zelfstandig heid van zichzelf of de kinderen. De ge repatrieerden zijn gehouden eventuele aanspraken op salaris, wachtgeld, pen sioen, uitkeringen ineens, enz. geldend te maken. Bij tijdelijke afwezigheid wordt 2,50 per persoon per dag op de vergoeding in mindering gebracht 1,25 voor de kleinere beroepspensions) en kan aan de gerepatrieerden 1,25 worden toege kend, tenzij dezen die dagen elders ten laste van de overheid worden gehuis vest en gevoed. Aan de bij particulieren of in kleinere beroepspensions ondergebrachte ge repatrieerden kan, indien zij geen in komsten hebben, volgens de regeling hulpverlening gerepatrieerden zakgeld worden verstrekt en de ziekenfondspre mie vergoed. Tenslotte kan ingeval van huisvesting bij derden zonodig een voorschot wor den verleend voor de aanschaf van bed- degoed e.d. Dit voorschot komt in min dering op het te zijner tijd aan de ge repatrieerde te verlenen meubelvoor schot. Het Tweede-Kamerlid Burger (PvdA) heeft aan de minister-president o.m. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Welk is het oordeel van de rege ring over de jongste ontwikkeling van de werkloosheidscijfers, in het bijzonder die in de ontwikkelingsgebieden, als mede die in de bouwnijverheid en in de metaalindustrie? 2. Kan de regering een overzicht ge ven van het aantal werknemers, ge specificeerd per bedrijfstak, dat op 31 december korter werkte dan de nor male werkweek? De rijkspolitie te Breukelen heeft zondag in een sloot op het landgoed van jhr. Quarles van Ufford het stof felijk overschot aangetroffen van de 83- jarige S. H. uit Gouda, die in het rusthuis „Vechtenhof" te Breukelen ver bleef. Hij was sinds vrijdagavond toen hij een boodschap in het dorp zou gaan doen, vermist. Vermoedelijk is de man toen in de duisternis misgelopen. In het Eemskanaal bij de ingang van de sluis van het Van Starkenborghka- naal te Groningen is het stoffelijk over schot opgehaald van de zes-jarige Jan Sluiman uit Groningen, die sinds 19 de cember werd vermist. et een haastig bijeengeroepen in ternationale topconferentie zou de wereld op het ogenblik aller minst gebaat zijn. Als het Westen op de Russische voorstellen voor een spoe dig te houden bijeenkomst wp het hoog ste niveau zou ingaan, zou het zich in een gevaarlijk avontuur storten. Een mislukte vergadering der regeringslei ders zou de internationale spanning slechts vergroten. Het risico mag dan ook niet genomen worden. De tijd is nog niet rijp voor een nieuwe Geneefse conferentie. Eisenhower heeft gisteren Bor'panin nog eens duidelijk uitgelegd, dat een dergelijke conferentie een gron dige voorbereiding zc eisen. Alvorens opnieuw met de Russen op het. hoogste niveau te onderhandelen, wil het Westen eerst bewijzen zien van een bereidheid van de tegenpartij om tot enig werkelijk resultaat te komen. Moskou heeft gelegenheid te over om te laten blijken, dat het zaken wil doen. Alle grote Westerse mogendheden, inclusief Amerika, onderhouden di plomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie, en wat is voor de Russen dus eenvoudiger dan om eerst eens op am bassadeurs-niveau een echt gesprek met het andere kamp te beginnen. Het Kremlin pakt het probleem van de ver keerde kant aan. Terwijl de kloof tus sen Oost en West op het ogenblik zo ko lossaal groot is, wil Boelganin meteen maar een ontmoeting aan de top. Een ontmoeting waarbij dan ook direct de allerbelangrijkste geschilpunten bespro ken zouden moeten worden. Maar het Westen zou eerst wel eens willen zien of er binnen de gewone diplomatieke kanalen met de Sovjets overeenstem ming valt te bereiken over kwesties van eenvoudiger aard. Eerst dan zou er misschien een politiek klimaat ge schapen worden voor het soort confe rentie, waarvan de Russische regering de laatste tijd zo graag spreekt. Het is tenslotte Moskou dat de besprekingen in de V.N.-commissie voor ontwape ning onlangs heeft laten vastlopen. In een maand tijds heeft de premier van de Sovjet-Unie nu al tweemaal een serie brieven verzonden aan de Westerse mogendheden, met het doei de wereld te overtuigen van de Russi sche bereidheid om aan de bewape ningswedloop een einde te maken. De eerste maal bereikten deze brieven de Westerse hoofdsteden aan de voor avond van de Parijse N.A.T.O.-confe- rentie, en de tweede maal arriveerde Boelganins boodschap aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn juist toen Eisenhower zijn „State of the Union" zou uitspreken. De Russische regerings leider heeft kennelijk in beide gevallen het tijdstip voor zijn suggesties met zorg gekozen. Hij wilde op kritieke mo menten verwarring stichten in het Wes terse kamp. Hij wilde met zijn voorstel len, over de hoofden van de Westerse regeringsleiders heen, indruk maken op de volkeren van de vrije wereld. Hij stelt alles in het werk om het de rege ringen van de Westerse naties zo moei lijk mogelijk te maken de bewoners van die naties uit te leggen waarom het Wes ten niet op de Sovjet-suggesties kan in gaan. Eisenhower, Macmillan en Gaillard bevinden zich in geen gemakkelijke po sitie. Zij zien zich geconfronteerd met een communistische campagne die bij voorbeeld in de neutrale landen van Afrika en Azië al weerklank vindt, en die ongetwijfeld hier en daar ook zal aanslaan bü bewoners van de Westerse landen. De leidende Westerse rege- ringshoofden kunnen in hun reacties op Boelganins leuzen dan ook niet duide lijk genoeg zijn. Zij zullen alles in het werk moeten stellen om de volkeren van de vrije wereld te overtuigen van de onaanvaardbaarheid van het plan van Moskou. Maar tegelijk zullen zij hun eigen oprecht verlangen om de span ning in de wereld te verminderen op de meest effectieve wijze moeten demon streren. Zij kunnen niet volstaan met een negatieve reactie op de Sovjet-sug gesties, maar zij zullen moeten zoeken naar een constructieve bijdrage tot het doorbreken van de impasse. Eisenhowers jongste brief aan Moskou is een stap in de goede richting: het is een krach tige uiteenzetting van het Amerikaanse tandpunt. Boelganin wil de indruk wekken dat het het Westen is dat niet tot ont wapening wil komen. H;j stelt al les in het werk om de N.A.T.O.-landen af te schilderen als oorlogszuchtige na ties, en hij bedient zich daarbij van ver nuftige middelen. Het is vooral Wash ington dat door hem danig is het nauw gebracht wordt, en het is voor de hele vrjje wereld te hopen dat Eisen hower er in slaagt de psychologische slag tussen Oost en West om de inter nationale publieke opinie te winnen. Belangrijker is echter dat het Westen de Sovjet-Unie ooit overtuigt van de noodzaak om, in het wederzijds belang van de beide kampen, althans een be scheiden begin te maken met een echt gesprek op het daartoe meest geëigen de niveau, zonder voortdurend aan pro pagandistische successen te denken. Advertentie U AMCA-f ruw of schraal HAMEA-GELEILL£l£i£ji De Russische ambassadeur in Neder land heeft zaterdag een schrijven van de Russische premier, Boelganin, aan mi nister-president dr. W. Drees overhan digd, aldus meldt het A.N.P. Boelganin schrijft onder meer, dat de grote bezorgdheid van de Sovjet-re gering voor het lot van de vrede hem ertoe gebracht heeft, zich opnieuw met een schrijven tot dr. Drees te richten. De Russische premier merkt op, dat het vredelievende Nederlandse volk steeds krachtiger eist, dat een einde wordt gemaakt aan de „koude oorlog" en dat de oorlogspropaganda en de be wapeningswedloop worden gestaakt. Dit vindt zijn uitdrukking in een. reeks verklaringen van de kant van vertegen woordigers van verscheidene organisa ties in Nederland. In openbare kringen in Nederland stelt men terecht de vraag, waarom er geen onderhandelingen wor den gevoerd, indien geen der partijen oorlog wenst. De werkers van de Sovjet- Unie hebben met voldoening vernomen, dat een van de invloedrijkste partijen in Nederland de partij van de Arbeid zich voor het verbod van proeven met atoomwapens heeft uitgesproken, aldus Boelganin. Boelganin verklaart onder meer nog, dat de Amerikaanse militaire en politie ke leiders, die kernwapens en raketten in Europese landen willen opslaan blijk baar uitgaan van de gedachte, dat in geval van het uitbreken van een oor log de voornaamste vergeldingsslag met toepassing van kernwapens in de eerste plaats gericht zal zijn tegen de Westeuropese landen waar atoomwa pens zijn opgeslagen. Deze verondersteL ling, waar hij thans niet op ingaat, mist volgens Boelganin elke grond. Hij legt er evenwel de nadruk op, dat degene die zijn toestemming geeft tot het aan leggen van raketbases een grote ver antwoordelijkheid op zich laadt voor het lot van zijn volk. Aan de brief van Boel ganin is een bijlage toegevoegd met de reeds bekende „Voorstellen van de Sovjet-regering inzake de vermindering van de internationale spanning". President Nasser van Egypte heeft een brief van veertig pagina's van pre mier Boelganin van de Sovjet-Unie ont vangen, aldus „leidt volgens Reuter het blad „AI Ahram". De brief bevat het voorstel voor een topconferentie en Rus- lands mening over de internationale toe stand. In zijn brief aan Oostenrijk heeft Boel ganin onder meer verklaard, dat de in richting van raketbases in Italië een ernstige bedreiging van de soevereini teit eri veiligheid van Oostenrijk zou be tekenen, aldus meldt A.F.P. „Oostenrijk een neutraal land, in het hart van Euro pa tussen de twee groepen mogenheden gelegen, zou een belangrijke bijdrage tot de vermindering der internationale spanning kunnen leveren".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4